r Mariniers blij met vernieuwde haven a^t *&CHT is Harder optreden tegen relschoppers D66: kostenbewaking Welzijn onvoldoende carmoorz M Mokkel De Blije Verliezers TEXELSE COURANT ;angs de weg meente looft oie prijzen uit egrotingsgids ^at ik zeggen wou... Zondagsopening Wat ik zeggen wou. Geloofwaardig? VRIJDAG 11 JUNI 1999 i\ ,pi ■enstelling tot wat veel Ne- ijMnders denken vormen de k «Jars 9^en besloten of geslo- 9 *meenschap. Er komen zo- vreemden' naar het eiland par kort verblijven of er zich bed vestigen dat de oor- relijke cultuur als die er al geweest nauwelijks meer il en een mix is geworden Pensen en invloeden van el- phte Texelaars, dus inge- pe die hier zijn geboren, PU ouders die hier ook van- Ikomen, zijn er dan ook veel dan zij zelf denken. Dat pmdat de Texelaar nogal po- slaat tegenover 'freemd' en Sterker nog. wat van ver Ndt hij bij voorbaat lekker FN vaak wat anders. Hij jde mond vol over het ten eigene van eiland en ais maar rent vervolgens .de grote Nederlandse hoop Pal karakter' heeft hij waar- l ontwikkeld omdat tel- |ls gebleken dat hij voor zijn r't alhankelijk is van de r'ereld Eeuwen geleden len sohepelingen van de ilF' an handelsvloten die hier 'dde wachtten op gunstige uit te varen al welvaart. e gewenste goede wind- (Foto s Harry do Graaf) tooien vormden de kop van het invasievlootje dat woensdag de vernieuwde haven In gebruik nam. nariniers van de Joost Dourleinkazerne voerden wmgen op de Mok zijn uitgevoerd, isdagmiddag een vreedzame invasie uit. Met alle boten Dver ze beschikten voeren ze tegelijkertijd vanuit de aai hun vernieuwde haven binnen onder geknal van losse ers terwijl op de havenhoofden rode en groene rook- n werden ontstoken. letterlijke ingebruikneming haven door meer dan der iepen was het hoogtepunt in feestje, dat door tal van lijke en militaire genodig- rd bijgewoond. Een extra ding daarvoor vormde het thet precies vijftig jaar ge- las dat het Korps Mariniers Texel vestigde en De Mok ilibisch oefenkamp in ge- lam. Onder de gasten was id minder dan de hoogste >an de Koninklijke Marine Imiraal C. van Duyvendijk ien toespraak het startsein et openingsritueel gaf. benadrukte hij de goede re- lie de marine al sedert eeu- Texel onderhoudt. Immers, zeventiende eeuw lag de iloot regelmatig op de rede eiland om water in te nemen iievoorbereidingen te treffen uilvaren. Ondanks alle be- ipenen reorganisaties zullen iden ook in de toekomst in lijven, blijkens de kostbare Iringen die op het kazerne- worden doorgevoerd. Van dijk.'De Koninklijke Marine is Texel. Texel is blij met de jke Marine. We hebben geen om dit eiland te verlaten'. Milieu I nadruk wees de admiraal erop dat daarbij veel rekening wordt gehouden met natuur en milieu. De nieuwe haven is zodanig in het land schap ingepast dat er op afstand niets van te zien is. Hetzelfde geldt voor het Amfibisch Logistiek Cen trum met botenloods, kantoren en magazijnen dat binnenkort vlakbij de haven zal verrijzen. Mocht zich in de haven lekkage van brandstof voor doen, dan kunnen de gevolgen daar van binnen de perken worden gehou den omdat de strekdammen een bepaalde hoogte hebben zodat de havenkom eenvoudig kan worden afgesloten. De haven van de Dourleinkazerne wordt niet alleen gebruikt door rub berboten en andere landings vaartuigen van de mariniers, maar incidenteel ook door andere schepen zoals die van de marechaussee en het Loodswezen. Het grootste schip dat woensdag bij het openingsritueel was betrokken was het 38 meter lange betonningsvaartuig 'Nieuwe- diep' Monument De oude haven, vertelde overste A. Kerssemijer (commandant van de Dourleinkazerne), was weinig meer dan een steigertje Een echte haven was nodig om behoorlijke faciliteiten te bieden aan de landingsvloot die binnenkort wordt uitgebreid met vier 'LCU's van elk 200 ton en 62 rubber boten. Als alle nu geplande vernieu- staat daar nog maar één gebouw uit de oude tijd. Dat is 'De witte olifant', de kajuit van de commandant. Deze zal als monument in stand worden gehouden en dienen als ontvangst en vergaderruimte. Historie De commandant ging uitgebreid in op de militaire geschiedenis van De Mok, die begon in 1917 toen daar het vliegkamp van de Marine Luchtvaartdienst werd gesticht met als eerste commandant de later zo bekend geworden Karei Doorman. Naast watervliegtuigen waren op de Mok ook gewone vliegtuigen die op het strand landden en opstegen. Dat laatste verliep niet altijd zonder on gelukken, wat aanleiding was om bij Den Helder een echt vliegveld aan te leggen, De Kooy. Als opleidings centrum voor mariniers werd de Mok op 9 juni 1949 in gebruik geno men. Aanvankelijk werd alleen s zomers geoefend en vanaf 1969 het hele jaar De faciliteiten waren lange tijd uitgesproken primitief. Pas sinds 1980 wordt fasegewijs nieuwbouw doorgevoerd die aan de hoogste ei sen beantwoordt. Kerssemeijer: 'Niet alleen de gebou wen hebben onze aandacht gekre gen De locatie van deze kazerne in een uniek stukje Nederland dwingt ons met andere dan militaire ogen te kijken naar de aanwezige flora en fauna'. Bij het beheer van het terrein wordt rekening gehouden met wat daar groeit en bloeit Met de ge meente worden jaarlijks in het kader van een milieuconvenant afspraken gemaakt over de militaire activitei ten en de Dourleinkazerne is ook vertegenwoordigd in de Beheers- en Overleg Groep Texel (BOGT), de Werkgroep Recreatief Medegebruik De Hors en het Overlegorgaan van het Nationale Park. Het openingsfeest werd ook bijge woond door leden van de Texelse afdeling van het Contact Oud Mari niers ('COMTEX'). Namens hen overhandigde voorzitter Fup Boon aan commandant Kerssemeijer en geschenk in de vorm van het inge lijste wapen van het korps met een tekst die het gouden jubileum van de mariniers op Texel in herinnering houdt. Willem Bakker van 'Spyk' (geen oud marinier maar wel een bewonderaar van het korps en gedreven sport- schutter en parachutist) stak een uitgebreide speech af waarin hij pleitte voor nog meer integratie en samenwerking tussen mariniers en burgerij Hij vond dat het Helderse telefoonnummer van de kazerne (0223) Texels moet worden en dat er weer een marinier in het ZDH-elftal moet meespelen. Serieuzer was zijn voorstel dat de Dourleinkazerne (die op eigen terrein geen schiet- mogelijkheden heeft) medegebruiker wordt van de schiethal die de sport- schutters willen stichten in Den Burg. Dat zou voor de mariniers voordelig zijn en de exploitatie van de hal zou er een stuk makkelijker door worden. Als geschenk overhandigde Bakker een foto van een groep springende parachutisten, bestaande uit burgers (waaronder hijzelf) en mariniers. Ook een voorbeeld van integratie... Fup Boon (rechts) overhandigde aan commandant Kerssemeijer een geschenk na mens de Texelse oud-mariniers. i voorgaande jaren geeft lente ook dit jaar het boek- I'Begroting in één oogop- jt. Het biedt een overzicht Is waaraan de gemeente in 2000 geld wil uitgeven en waaraan naar verwachting wordt verdiend. De gids wordt vandaag verspreid met de Texelse Courant en bevat als gebruikelijk ook weer de begrotingspuzzel. Wie alle tien vragen goed beant woordt - de goede lezer kan ze alle maal terugvinden in het boekje - maakt kans op een reischeque ter waarde van 500,-. Bij een andere winnaar wordt het huisvuil één jaar lang gratis opgehaald, een dienst die anders 437,- kost. De derde hoofd prijs is een schets van Ad Blok van der Velden. Daarnaast worden vijf jaarabonnementen voor zwembad Molenkoog, twee damborden van De Bolder, twee cadeaubonnen van De Bolder, tien bioscoopbonnen en di verse boeken verloot. De juiste op lossingen moeten uiterlijk op 12 juli worden gedeponeerd in de speciale brievenbus die in de hal van het ge meentehuis staat. De antwoord- strook kan ook worden opgestuurd naar Gemeente Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg, onder vermel ding van 'begrotingspuzzel'. Wethou der Bakker van financiën zal dinsdag 13 juli, voorafgaand aan de begrotingsvergadering, de trekking richting liet soms lang op zich wachten en al die tijd lieten de schepelingen hun geld rollen op de wal. In onze dagen doen de toeristen dat. Zonder vreemden zou Texel straatarm zijn. Het veelgehoorde verhaal over een godvrezende en door inteelt ge teisterde conservatieve gemeen schap waar je zo moeilijk 'in' kunt komen, klopt dan ook voor geen meter. Ook de militairen van de Mok hebben hun aandeel geleverd in het 'open' houden van onze aller minst geïsoleerde gemeenschap door het uitwisselen van mensen en ideeën. Dat was al zo toen De Mok nog een vliegkamp was, maar ik herinner me alleen de na oorlogse periode van het amfibisch oefenkamp. Nog meer dan tegenwoordig waren er toen contacten tussen Mok en burge rij, officieus en officieel. Omdat toen nog de uniformplicht gold, was dat duidelijk op straat te zien. Altijd zag je op de woensdagavond (de voorgeschre ven uitgaansavond) de in groene battledress gestoken jongens van de Mok door de straten van Den Hoorn en Den Burg lopen. Op zoek naar gezelligheid en naar wat elke man doet zoeken. De mariniers hadden wat dat laatste betreft een geduchte reputatie, gebaseerd op sterke verhalen die ze waarschijnlijk zelf rond vertelden. Binnen verbluffend korte tijd en op de gekste plaat sen wisten zij hun doel te berei ken. Het Qua Palet Orbis geldt niet alleen voor gevechts handelingen. Om heel andere reden had ik als jongetje ontzag voor de mariniers Ik had gehoord dat vooral zij de kastanjes uit het vuur moesten halen als er stront aan de knikker was. Dit beloofde spoedig te ge beuren want in die koude oorlogs tijd gingen we ervan uit dat bin nen afzienbare tijd de goddeloze Russen Texel zouden binnenval len. Het was een geruststellend idee dat we die mariniers bij de hand hadden om ze er weer uit te gooien. Bepaalde cafés waren uitgespro ken stamkroegen voor mariniers, zoals De Karseboom waar 'tante Marie' als joviale gastvrouw de scepter zwaaide. Iets officiëler was het jaarlijkse nasi-diner dat op het kamp werd georganiseerd voor een grote groep genodigde burgers, waaronder de burge meester, de politiecommandant, de VVV-directeur en andere pro minenten. Het was bedoeld om de banden tussen militairen en burgers te verstevigen, hoewel velen het meer zagen als goed- makertje voor geluidsoverlast en ander ongerief dat de oefenende militairen op zuidelijk Texel ver oorzaakten. In De Oranjeboom werden van tijd tot tijd speciale dansavonden gehouden, georga niseerd door de dienst O.S O ('Ontwikkeling, Sport en Ont spanning') Menige Texelse schone bezweek daar voor de amfibische charmes van de jon gens van de Mok Ouders van opgroeiende meiden lagen er wel eens wakker van. Niet dat ze iets tegen mariniers of militairen in het algemeen hadden, maar om dat ze niet wisten uit wat voor nest zulke jongens kwamen. Meestal viel dat mee. Menige ver liefdheid leidde tot een huwelijk Toen ik een oom van mij eens hoorde praten over een mokkel. waarmee hij een jonge vrouw be doelde, dacht ik dat dit woord was afgeleid van de Mok. Mok kels, dat waren voor mij meisjes die veel met mariniers verkeer den. Pas jaren later kwam ik er achter dat dit een misverstand was. Het aantal mariniers dat aan een Texelse is blijven 'hangen' moet in de tientallen lopen. Vrij veel kwamen op Texel wonen en wer den probleemloos in de samenle ving opgenomen, soms alleen nog te herkennen aan hun zachte g of andere kenmerken van hun oorspronkelijk dialect. Joop Velt- kamp, Harry Wetenkamp, Bart Siemeling, Frits Tuitman, Joop Saalmmk, Herman Ploeger, Sjors Leijstra. Frans de Boer, Dick Panneman, Pim Decnop Ben Zegeren en Klaas van der Veen zijn voorbeelden van zulk amfibisch import. Je zou ook Jan Hennink en Rennie Rozenboom kunnen noemen maar wel met de aantekening dat dit matrozen wa ren, dus géén mariniers. De ge middelde burger zal dat een worst zijn maar voor militairen betekent het een wereld van verschil. Mari niers, dus leden van het Korps Mariniers vormen een elite. Bo vendien gaat matroos zijn na ver loop van tijd vanzelf over, maar voor mariniers geldt: ééns mari nier, altijd marinier. De op Texel bestaande afdeling van het COM (Contact Oud Mariniers) telt meer IPfflfïDfci, I De Koog krijgt geen tweede taxi standplaats en er komt ook geen verplichte looproute naar kam peerterrein Kogerstrand. Wél moe ten bezoekers van het nachtleven er rekening mee houden dat de politie harder optreedt wanneer ze zich misdragen en komt er een on-line-verbindirtg met de officier van justitie in Alkmaar, die hen zonodig direct laat betalen en in het ergste geval van een dagvaar ding voorziet. Dat werd dinsdag besloten tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De leden van de raad hadden weinig aan te merken op het college voorstel, dat fot stand was gekomen na voorbereidend werk van een werkgroep van gemeente en politie. Eerdere plannen voor een tweede taxistandplaats hebben weinig zin zolang er te weinig taxi's zijn om iedere cafébezoeker rond sluitings tijd direct naar huis of logeeradres te brengen, erkenden alle partijen. Nie mand bleek ook voorstander van een 'looproute', een regeling waarbij gas ten van Kogerstrand geadviseerd dan wel verplicht wordt de kortste route naar het kampeerterrein te volgen. Een dergelijke verplichting is verrichten. Daarnaast besteedt de gemeente in het boekje aandacht aan het millenniumprobleem. Bedrijven, in stellingen en particulieren wordt ge adviseerd dit zo spoedig mogelijk aan te pakken. Het gaat daarbij niet alleen om computers, maar om alle apparaten die met een chip zijn uit gerust. dan dertig leden die dit soort ge voelens koesteren. Over het feit dat mariniers superieure militairen zijn en dat andere onderdelen van de krijgsmacht in vergelijking daarmee één waardeloze slappe hap vormen, heerst daar geen verschil van mening. Als ik hen ontmoet durf ik niet te zeggen dat ik mijn dienstplicht heb doorge bracht bij de luchtmacht, want dat is in hun ogen iets heel zieligs Mariniers die gingen stappen op Texel moesten om twaalf uur 's avonds weer 'binnen' zijn, anders liepen ze zware straffen op. Me nige Mok-jongen die tijdens de vrijerij alle besef van tijd had ver loren werd door paniek bevangen als hij de auto voor vervoer terug naar het kamp had gemist. Om daar toch nog op tijd te zijn placht hij een onbeheerde fiets te pakken. Daarmee werd de terug tocht geheel of gedeeltelijk afge legd waarna de fiets ergens in een berm werd gegooid. Als je in die tijd je fiets kwijt was, kreeg je van de politie steevast het advies om eerst eens langs Hoornder- weg en Mokweg te gaan zoeken. Heel vaak lèg hij daar ook. Tegenwoordig gebeurt dat met meer. Niet omdat mariniers zo veel braver zijn geworden. Nee, stappende mariniers mogen te genwoordig de hele nacht weg blijven, als ze 's morgens maar weer op tijd op hun werk verschij nen. Niet te geloven. Vroeger kon dat zelfs bij de luchtmacht niet. In wat voor tijd leven we eigen lijk? Harry. juridisch niet of nauwelijks haalbaar, had het college eerder al geconclu deerd, om nog maar te spreken van de moeilijkheden voor de politie om er de hand aan te houden. Stewards Pieter de Groot (D66) en Hans Roe per (PvdA) vroegen wel er bij de RST op aan te dringen haar verantwoor delijkheid te dragen bij het bewaren van de orde in De Koog De Groot deed de suggestie om - in navolging van de clubs uit het betaald voetbal - 'stewards' in te zetten die de gas ten van Kogerstrand met zachte dwang naar hun tent leiden. Elders in het land had Roeper borden met de tekst 'ssst' erop gezien, die het jeugdige uitgaanspubliek manen tot stilte Ook Texels Belang ging akkoord met de voorstellen van b en w, hoe wel woordvoerder Dick Drijver zich goed kon voorstellen dat de bevol king in De Koog teleurgesteld zou zijn. 'Ik denk wel eens bij mezelf: tvaf is er toch weinig veranderd... Er is veel tijd en energie in gaan zitten, maar het echte ei is niet gevonden Om een signaal af Ie geven aan de bewoners van De Koog dat het de gemeente ernst is, stelde Drijver voor De kostenbewaking op de afde ling Welzijn van de gemeente laat schromelijk te wensen over. Aldus concludeert Pieter de Groot in de algemene beschouwingen van D66. Om op financieel terrein meer sturing te kunnen geven, pleit De Groot voor de spoedige instelling van een gemeentelijke rekenkamercommissie. Het opdoemende tekort van een half miljoen gulden ten behoeve van voorzieningen voor gehandicapten en liquiditeitsproblemen bij de Stich ting Kinderdagverblijf Texel (SKT) zijn voor D66 aanleiding de afdeling welzijn onder curatele te willen stel len Ook het introduceren van de 25 Brwvi Het is wel een wonderlijke vorm van logica dat als zowel de buurt als de winkeliers tegen of kritisch ten op zichte van de winkelopenstelling op zondag zijn, en de meeste toeristen hier voor hun rust komen, dan toch het besluit tot die openstelling ge woon al genomen is. Dat is nog eens democratie; elke week lees ik ver baasd in de krant wat ik nu toch weer wil. Als er een dag lang gratis alcoholi sche dranken geschonken worden, vindt niemand het vreemd dat er mensen tegen in opstand komen. Als de bouw van een moskee wordt verhinderd, dan moet dat toch niet kunnen in een democratisch land. De Here God wist dat het goed voor ons zou zijn om een dag in de week rust te hebben. Niet alleen tot Zijn eer, zeker ook tot ons welzijn. En dat vergeten we. wanneer we onnaden kend, als kuddedieren meehobbelen met de tendensen in de maatschap pij en de 24 uurs-economie. S.J de Goede, Rotterdam als proef iets extra's te doen. Hij wil een bus inzetten, die de camping- gasten onder het uitgaand publiek van de noordkop van de Dorpsstraat - waar de meeste uitgaans gelegenheden zijn - naar Kogerstrand brengt 'ledereen die je erin krijgt, is winst', aldus Drijver, die opperde dat RST, horeca-exploitan- ten en de gemeente de kosten maar moeten delen. Na een jaar zien we weer verder, aldus Drijver. Het college vond de voorstellen van Texels Belang alleszins de moeite waard om te onderzoeken, vertelde burgemeester Geldorp Ze deelde de zorgen van Drijver, maar was het niet eens met zijn voorstelling dat er te weinig aan de ordeproblemen wordt gedaan. Ze vertelde tweemaal poolshoogte te hebben genomen in nachtelijk De Koog en er rja de tweede keer direct voor te hebben gezorgd dat er twee dorpswachten bij waren gekomen. Bovendien be nadrukte ze dat de directe verbinding met de officier van justitie garant staat voor een adequaat lik-op-stuk- beleid, waardoor herrieschoppers scherper kunnen worden aangepakt. Taxibestuurders - met wie b en w nog om tafel gaan - riep ze alvast op hun verantwoordelijkheid te nemen en klanten alleen mee te nemen vanaf de officiële standplaats. Als het publiek op de weg gaat staan, moet de chauffeur maar zachtjes oprijden en de mensen wegdrukken, adviseerde ze. procent investeringssubsidie wekt volgens De Groot op z'n minst de indruk van een 'enigszins zwalkend financieel beleid'. De kritiek van De Groot richt zich met name op wet houder Eelman (welzijn), wier afde ling problemen heeft met de kosten bewaking. Zijn kritiek neemt niet weg dat hij de hoge ambitie op het gebied van welzijn onderschrijft. 'Het reali seren van een ruimere kinderopvang is essentieel voor de Texelse sa menleving, evenals het op peil hou den van voorzieningen van mensen met een minimum inkomen.' Volgens D66 handelt de welzijns wethouder Welzijn teveel op eigen houtje. De Groot: 'Zo vinden er reeds langere tijd onderzoeken plaats naar een gemeenschappelijke behuizing voor diverse welzijnsinstellingen, zonder dat daarover met de raad van gedachte is gewisseld.' Volgens De Groot kan van zo n samenvoeging alleen sprake zijn als een win-win- situatie ontstaat. Hij vindt het hoog tijd dat wethouder Eelman de gemeenteraad via kwartaalrapportages inzage geeft en een strakkere samenwerking aan gaat met de afdeling Middelen. Bnevm van Iriera Burtcn vcrxm wordfb)khe<l nj 6c rrdxctT Citaat uit de Texelse Courant van dinsdag 8 juni jl: ',,We zijn er zelfs wel gelukkig mee, ik zeker", vertelt wethouder Bakker, die één van de eersten was om natuurboer Kikkert persoonlijk te feliciteren.' Als hij dit écht vindt, waarom in vre desnaam is Bakker dan meegegaan met de rest van b en w en liet hij de kwestie aan de rechter over? Is dit politiek? Menno Stam, Den Burg.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5