3rote potvis spoelt aan bij Oosterend Raad pas akkoord na slepend debat VVD: voor klachten ombudsfunctionaris Nog steeds wachtlijst huishoudelijke zorg Wél vliegeren bij paal 9 |dA wil gemeentehuis plek Thijsseschool Geen schadevergoeding voor de Worsteltent chaduwraad vond vliegeren bij paal 9 niet gewenst 'TEXELSE y couRANT 1 -W' H «arkei>uu?t x - üe Nes Rechter geeft gemeente gelijk jQslaagd Basketbaltraining BudgetThuiszorg ontoereikend 'Naar het ronde of vierkante archief' VRIJDAG 11 JUNI 1999 er de Nesweg of Oosterenderweg rijdt, ziet in de omliggende jen kalklijnen van twee meter breed in de horizon verdwij- ie de mysterieuze lijnen vanuit de lucht volgt, ontwaart een itige potvis. Het is geen overblijfsel uit de tijd dat primitieve lewoners de goden gunstig probeerden te stemmen opdat potvis zouden laten aanspoelen. Maar kunstenaar Jaap- irijver kan zich goed voorstellen dat de prehistorische ars het zo deden en ziet zijn weilandpainting als een weder- gvan een eeuwenoud gebruik. - V. A - ng van de potvis in het land. Het dier Is circa twee kilometer lang; de lijnen ten totale lengte van vijf kilometer. er en beeldend kunstenaar s Drijver heeft iets met pot- )e oprit naar zijn opvallende n de Oosterenderweg 36 nds jaren opgesierd door inen exemplaar. "Ik maakte gedachtenloos en zonder irie een vorm uit klei die mij Ik zag er een erotisch lichaam in, maar anderen ,een potvis. Goed, dan is Ipotvis.' Sindsdien loopt het ierals een rode draad door zijn beeldhouw- en tekenwerk. De enorme afbeelding die nu bij Ooster end over sloten, hekken en wegen door de weilanden loopt, moet de afsluiting vormen van zijn 'potvis- periode'. Geïnspireerd door rotstekeningen die hij in Scandinavië zag en oude landschapstekeningen in het Chileense Andesgebergte die op de televisie voorbijkwamen, vatte Drijver vorig jaar het idee op voor het project dat later de titel 'Potvis in het weiland' zou gaan dragen. Hij zette de vorm op papier, bracht die over op plattegronden en maakte bereke ningen. De vier landeigenaren gaven zonder dralen toestemming, onder het beding dat de gebruikte verf geen gevaar voor het grazende vee zou opleveren. Met papiertjes zette hij de route uit, schafte zeshonderd kilo kalk aan en besproeide het pa troon vier dagen lang met een sim pele gieter. Soms was het gokken, want de koeien hadden hier en daar het papier opgevreten. 'Mensen die voorbij fietsten vroegen zich wel af: wat doet die gekke Drijver nu weer7 Maar niemand heeft achterhaald dat het om een potvistekening ging.' Dit jaar moest het serieuzer en groot scheepser worden aangepakt, vond de kunstenaar. Niet zo'n iel lijntje, maar een forse streep. Een grotere afbeelding ook. Om de koeien te slim af te zijn, gebruikte hij deze keer houten paaltjes bij het uitzetten van de lijnen. 'Dat ging min of meer op gevoel. Ik schatte het aantal afge legde meters en als ik dacht dat er een bocht moest komen, deed ik telkens twee passen opzij. De slo ten en wegen gebruikte ik om me te oriënteren. Als ik niet goed uitkwam moest ik weer helemaal terug en opnieuw beginnen.' Hij bouwde een landbouwspuit om en bevestigde die op een oude trekker. Het kostte Drijver een week om de tekening in de weilanden te spuiten. Bij omhei ningen, sloten en wegen moest hij omrijden en aan de andere kant de lijn op het juiste punt weer zien op te pikken. Inmiddels was fotograaf Joost van der Hoek erbij gehaald om het wordingsproces en later het re sultaat vanuit de lucht vast te leg gen. Dezer dagen is Drijver voor de vierde keer bezig met het aanbren gen van de tekening. In totaal heeft hij nu zo'n anderhalve ton kalk ver bruikt. 'De afbeelding blijft ongeveer itrop dat de aanwezigheid gemeentehuis op de ilaats z'n langste tijd heeft Het is zodanig verouderd lassing of uitbreiding op toch een onbevredigend zal opleveren', aldus leper in de algemene be ugen van de PvdA. Ook oolitieke partijen sluiten at het raadhuis op termijn lieuwing toe is. ge raadhuis verdient zeker is als toekomstig monu- lus Roeper. Het debat over Hersteld' speelt daarbij een langrijke rol. 'Het verplaat- hel gemeentehuis zou - in medische termen - wel eens een noodzakelijke bijpass-operatie kun nen zijn voor het gezond maken van het hart van Den Burg Als alterna tieve locatie heeft Roeper het oog laten vallen op het terrein van de Thijsseschool. De plaats van de huidige school, op grote afstand van een woonwijk - het belangrijkste voedingsgebied voor het basisonder wijs - wordt als ongunstig ervaren. Roeper: 'Door de school te verplaat sen naar een gebied met woningbouwontwikkeling komt er een fraaie plek beschikbaar voor een nieuw te bouwen gemeentehuis. Dat kan prachtig worden ingepast in het totaal van Elemert, de vijver en de open bebouwing. Met een goed plan CDA n VOOR PvdA TEGEN een week in stand. Het is niet zozeer de regen die de lijnen uitwist, maar de wind die de kalk wegblaast.' Het thema van de vergankelijkheid dat in dit kunstwerk erg nadrukkelijk tot uiting komt, spreekt hem aan 'Vroeg of laat vergaat alles, zelfs het lelijkste plaatijzeren bouwsel. Uitein delijk wordt de aarde weer glad als een biljartbal.' Vergankelijk of niet, de herinnering aan het kunstwerk blijft iets langer bestaan dankzij het boekje dat over het project is verschenen. Daarin zijn de ontwerptekeningen van Drijver opgenomen, de foto's van Van der Hoek en een verhaal van Nettie van de Brake, dat de ontstaansgeschie denis van 'Een potvis in het weiland' uit de doeken doet Zondag worden de foto's en tekeningen alsmede sculpturen van Drijver tentoonge steld in de schapenboet aan de Oosterenderweg 38 Publiek is wel kom tussen 12.00 en 17 00 uur. Dan wordt ook een videofilm vertoond die vanuit de lucht van de potvis is ge maakt. Wie vanuit de luie stoel naar het kunstwerk wil kijken, kan van avond terecht bij RTL 5, dat er om 19 00 uur in het programma 'Vijf in't Land' aandacht aan besteedt De gemeente hoeft de eigenaren van hotel-restaurant De Worstelt ent geen schadevergoeding te betalen. Eerder kende de recht bank mede-eigenaar Alfons Griffioen ruim ƒ137.000 toe omdat de vertraging in de bouw van het hotel aan de gemeente zou zijn te wijten. De Raad van State heeft echter bepaald dat de oorzaak daarvan bij Griffioen zelf ligt In 1994 weigerde het college Griffioen zijn compagnons een ver gunning voor de bouw van een hotel naast het restaurant op de hoek Smitsweg-Rozendijk. Griffioen vocht die weigering aan bij de rechtbank en kreeg gelijk. De gemeente moest de vergunning alsnog verlenen. Van wege de weigerachtige houding van de gemeente meende Griffioen recht te hebben op een schadevergoe ding, nu de exploitatie van het hotel pas later op gang kwam en hij daar door omzet misliep. De rechter kende hem een voorlopige schade vergoeding toe van ruim ƒ137 000,- in afwachting van een procedure waarin het precieze schadebedrag zou worden vastgesteld. Zowel de gemeente als Griffioen ging tegen het vonnis in beroep bij de Raad van State (RvS). Die haalde een streep door het vonnis van de rechtbank omdat er volgens de RvS geen verband bestaat tus sen de houding van de gemeente en de vertragingsschade. Het feit dat Griffioen een jaar nadat de vergun ning was verleend nog niet met de bouw was begonnen, gaf voor de RvS de doorslag. Het ingediende bouwplan is later gewijzigd: een ver dieping onder het hotel werd toege voegd. Griffioen koos er zelf voor om goedkeuring van deze wijziging af te wachten en niet meteen te gaan bouwen. Daarin moet de oorzaak van de vertragingsschade worden gezocht, aldus de Raad van State Martin Daalder slaagde als aanne mer BU voor de Kader- en Ondernemersopleiding. De Texelaar is als werkvoorbereider werkzaam bij Van Wijnen in Gorredijk. hoeft de ijsbaan niet te worden be bouwd, maar zijn er ook mogelijkhe den voor parkeren, een busstation, etc. De ijsbaan kan wat Roeper be treft worden verplaatst naar sport park Den Burg-Zuid. Texels Belang houdt zich op de vlakte maar sluit verplaatsing van het gemeentehuis niet op voorhand uit. Als toch wordt overwogen om nieuwbouw te plegen, bijvoorbeeld op het oude veld van SV Texel, is het goed om te kijken of de biblio theek, de muziekschool, de brand weer, gemeentewerken en arbeids bureau er ook een plaatsje kunnen krijgen, vindt de WD. Overige par tijen laten zich er in hun algemene beschouwingen niet over uit. De senioren van basketbalvereni ging De Mareis hebben hun laatste training voor dit seizoen erop zitten. De jeugd gaat nog door tot eind juni. Burgers die zich door de ambte naren van de gemeente niet net jes voelen behandeld, moeten hun beklag kunnen doen bij een ombudsfunctionaris. Dit voorstel dat Maria van der Spek doet in de algemene beschouwingen van de WD gaat verder dan het klachten loket. De ombudsfunctionaris, een door de gemeenteraad benoemde onpartij dige persoon, moet werk maken van klachten. Het WD-initiatief komt voort uit het streven van de raad naar een hoge dienstbaarheid en kwaliteit van de gemeente. De zorg over het steeds mondiger worden van de Texelaars en een toenemend aantal claims, zou volgens Van der Spek best wel eens mee kunnen vallen. 'Mits ambtenaren, het college en de raadsleden zich houden aan het gemeentebeleid en de verbindende voorschriften.' De ombudsfuntionaris mag zich uitsluitend bezighouden met klach ten over het gedrag van ambtenaren of bestuurders. Voor beleidszaken of algemene voorschriften moet men bij het bestuur zijn. Zolang een bezwaarprocedure loopt of een kwestie onder de rechter is, komt de ombudsfunctionaris niet in actie. Jaapkees Drijver mengt de kalk. (Foio Joost van der Hoety Texelaars die huishoudelijk zorg van niet spoedeisende aard heb ben, lopen grote kans dat ze niet direct worden geholpen. Thuis zorg Kop van Noordholland slaagt er niet in de wachtlijst weg te werken. Thuiszorg zegt dat het budget ontoereikend is om aan de toenemende vraag naar huishou delijke zorg te voldoen. Licht puntje is dat het rijk een geringe verruiming heeft toegezegd. Zodra iemand aanklopt voor huis houdelijke zorg, wordt bij de medi sche indicatie de urgentie vastge steld Als uit de indicatie inderdaad blijkt dat mensen in aanmerking ko men voor huishoudelijke hulp. wil dat nog niet zeggen dat ze die ook daad werkelijk krijgen. De vraag naar zorg reergave van de stemming van de Texelse schaduwraad. De donker getinte gedeelten markeren de voorstanders, de bestanders. (bmnTo.elsfiCovrantl De lobby van de vliegeraars heeft succes gehad. Hoewel de gemeen teraad dinsdag besloot een alge meen verbod in te stellen en vlieg eren met twee of meer lijnen alleen toe te staan op drie locaties op het strand, kreeg de pas opgerichte vliegervereniging wél gedaan dat ze hun hobby mogen blijven be oefenen bij het in hun kringen po pulaire paal 9. Aan het besluit ging een langdurig debat en een schorsing vooraf. Al snel werd dinsdag duidelijk dat het collegevoorstel om het oplaten van bestuurbare vliegers op het ge hele eiland te verbieden en alleen toe te staan tussen de strandpalen 13.32 en 14.50, 21.31 en 22.51 en 28.40 en 29.77 op weinig steun kon reke nen. Daarvoor werden verschillende argumenten aangevoerd. Dick Drijver van Texels Belang erkende dat een regeling noodzakelijk is, aangezien de vrijheid van de één (de vliegeraars) hinder voor de ander (medegebruikers van het strand) betekent. Maar wat hem betreft hoef- schaduwraad is met •ederde meerderheid (63,8 akkoord gegaan met een verbod op het vliegeren, Werd de drie locaties zoals «n aangegeven in het aan- voorstel van het college. e week de schaduwraad 's al van het besluit van de 'W, die locatie tussen paal 'nruilde voor die tussen e" 12. Dit besluit kwam °nd dan ook tot stand na een stevige vlieger-lobby, een lang durig debat, een schorsing en een nieuw voorstel van b en w. Lobbyen, debatteren en andere politieke gebruiken passen niet in de werkwijze van de 'electroraad', die elkaar uitsluitend via Internet ontmoet en van elkaar niet weet dat men in de schaduwraad zetelt. Wederzijdse beïnvloeding is er dus niet bij. Doel van het project is dan ook de besluitvorming van de ge meenteraad te toetsen aan die van de achterban, die is vertegenwoor digd in de schaduwraad. Uit de gra fiek, waarop de stemverhouding van de schaduwraad is te zien, blijkt dat bij Texels Belang, VVD, PvdA en vooral CDA een stevige meerderheid voor het college voorstel is. Verdeeldheid was er bij GroenLinks (dat in de echte raad, samen met de PvdA, in eerste in stantie voorstander was van het collegevoorstel) en D66. Verschil lende meningen zouden binnen de eenmansfractie die de Democraten in de echte raad hebben natuurlijk niet voorkomen, maar dat kan wel in de schaduwraad, omdat die be staat uit een veelvoud van 15 ze tels. Des te groter dit veelvoud, des te beter weerspiegelt het oordeel van de schaduwraad de mening van de Texelse kiezers. Vandaar dat nieuwe leden van harte welkom zijn Ze kunnen zich aanmelden bij de redactie van de Texelse Courant (tcnieuws@tref.nl). den de vliegeraars niet al te veel in te leveren. Ook stelde hij dat vlieger aars niet al te ver moeten hoeven lopen van de populaire stranden om de hun toegewezen plekken te be reiken, omdat de regeling anders alleen maar uitnodigt om in de wind te slaan. Om die reden stelde hij een vierde locatie voor tussen de palen 17 en 19. De grens wilde hij trekken op 200 meter van de strandhuisjes. Maria van der Spek (VVD) waar schuwde ervoor dat Texel niet teveel een eiland van verboden moet wor den, terwijl het aantal klachten vol gens haar om te verwaarlozen is. 'Hoe tolerant zijn we nog7 We ver kopen Texel niet alleen als een ei land van rust en ruimte, maar ook als een eiland voor doe-activiteiten. Dan moet je ook iets durven toestaan Net als de VVD wilde ook het CDA de locatie tussen de palen 9 en 12 openstellen voor vliegeraars. Jan Koolhof stelde voor een proef voor een jaar te nemen De fractieleider brak tevens een lans voor het buggyrijden, waarvoor hij enkele keren per jaar ontheffing wil verle nen. 'Want als ze hiermee bezig zijn, zijn ze niet ergens anders mee be zig'. sprak hij onder bulderend ge lach van zijn collega-raadsleden Medegebruik Pieter de Groot van D66 noemde het collegevoorstel 'tekort door de bocht'. Hij had geïnformeerd naar de regelingen op de andere Wadden eilanden en geconstateerd dat Texel veruit het strengst optreedt tegen vliegeraars, 'Texel is aars', conclu deerde hij cynisch. Ook De Groot wilde de vliegervereniging tegemoet komen en vliegeren in ieder geval tussen de palen 9 en 12 toestaan 'Ook in het geval van vliegeren is sprake van historisch medegebruik', staat namelijk op gespannen voet met het budget dat het Centraal Or gaan voor Tarieven in de Gezond heidszorg (COTG), in opdracht van het rijk, heeft vastgesteld. Het budget voor de Thuiszorg groeit met mee met de toenemende vraag, o.a. door de vergrijzing en doordat mensen langer thuis blijven wonen 'We doen wat we kunnen om de kos ten binnen onze organisatie zo laag mogelijk te houden. Een minimale overhead, minder gebouwen. Na de fusie van het Kruiswerk en de Huis houdelijke Zorg op Texel wordt de Thuiszorg na de zomer onderge bracht in één gebouw aan de Schoonoordsingel. De dépendance aan de Jonkerstraat wordt afgesto ten', aldus woordvoerder Joke Harlaar. 'We proberen zo goed mo gelijk te bepalen waartoe iemand nog in staat is. Als iemand zelf nog kan koken of ramen lappen, gaan wij dat niet doen Maar wie echt zorg nodig heeft, krijgt dat ook, wachtlijst of niet.' Vorige week heeft de overheid be sloten om extra geld uit te trekken om de wachtlijsten te verminderen. Het geld wordt naar behoefte en naar inwoners verdeeld over de verschil lende regio's. Vast staat nu al dat het met voldoende zal zijn om de hele wachtlijst te laten verdwijnen.' Vol gens Harlaar doet zich bij de wijk verpleging geen wachtlijst voor. leende hij de bekende terminologie van collega Dick Drijver- Hans Roeper (PvdA) en Arthur Oosterbaan (GroenLinks) spraken zich als enigen uit voor het voorstel. B en w hebben volgens hen een re delijke afweging gemaakt, die zowel de vliegeraars als de andere gebrui kers van het strand recht zou doen. De Groots vergelijking met de an dere Waddeneilanden vond Roeper niet gepast, aangezien Texel veel meer toeristen trekt. Burgemeester Geldorp besloot het eerste rondje debatteren met de mededeling dat een regeling voor vliegers met nieuw is. Om uitwassen te voorkomen kregen ook de snelle watersporters en de mountainbikers eerder bepaalde locaties toegewe zen, terwijl het elders op en rond het eiland verboden is Ze benadrukte bovendien dat het verbod alleen be trekking heeft op de openbare ge deelten van het eiland en dat het vliegeraars dus vrij staat met goed vinden van de eigenaar een vlieger op te laten in een weiland Het voor stel van Koolhof om ontheffing te verlenen voor bepaalde evenemen ten, noemde ze 'positief', aangezien het de gemeente bij zulke gelegen heden vrij staat garanties te eisen ten aanzien van de veiligheid. Schorsing Vervolgens werd de vergadering geschorst, waarna de raadsleden zich voor overleg terugtrokken. Na de hervatting kwamen b en w met een voorstel waarin ze enige water bij de wijn deden. Van harte was het niet, omdat het betreffende strand ook nogal populair is bij wandelaars, maar ze wilden vliegeren eventueel wel toestaan op het gedeelte ten noorden van paal 9. En de locatie in 'Kunt u ze met in handen stellen van justitie?', vroeg Pieter de Groot dinsdagavond aan b en w, nadat hij had uitgelegd dat hij en andere leden van de gemeente raad al sinds een paar maanden brieven krijgen waarin allerlei met naam genoemde ambtena ren door een anonieme schrijver op bruuske wijze worden bele digd. Volgens het boze raadslid van D66 was sprake van smaad en laster, waarbij de perikelen rond de bouwvergunningen in Den Burg-West steeds als aan leiding dienen. Hoewel hij werd bijgestaan door Maria van der Spek (VVD), vond zijn oproep geen gehoor bij de burgemees ter. 'Mijn advies luidt, deponeer ze in het ronde dan wel vierkante archief', aldus Geldorp. het noorden van het eiland kon wor den 'opgerekt' en doorlopen tot de strekdam, aangezien het strand er dusdanig breed is dat de gebruikers ervan elkaar nauwelijks hoeven hin deren De raad ging met uitzondering van Gerard Weijers (Texels Belang) ak koord met dit voorstel, hoewel D66 en Texels Belang nog een poging deden bij wijze van proef een vierde locatie aangewezen te krijgen en de VVD bij de strekdam ook buggyen wilde toestaan. Dat was echter een brug te ver voor het college. Hoe de schaduwraad over het voor stel dacht, valt elders in deze krant te lezen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7