Cjroen c/wartsjexels in het harL, Prijs landbouwgrond flink in de lift J N De dag van hun leven Connexxion viert introductie van 'schone'bussen Gemeente in fases op het internet £ERM courant 'Téet ^Utedcum ZONDAGS GEOPEND! *7exel Van 27 juni t/m 29 augustus inancieel tekort kinderdagverblijf nderwerp rapport tailing Opduin oet verdwijnen \\orsz,el Gedogen Nachtbus De Koog komt dichterbij Gratis fiets OSG-docenten VERDER IN DIT u miner Chaos heel gewoon bij NlOZ-toneelgroep 2 de Kroniek 7 2 Boomsingel voor Koger bedrijventerrein 3 Toch meerderheid voor Reiki-praktijk 5 Groen-Zwart: raad gedraagt zich angstig 5 Gevarieerden concerten van Zomerwerk kerken 6 Chinees in nieuwe stijl 6 Succes Kortste weg naar Oudeschiid... TEXELSE=$COURANT Rabobank Reisburo Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties voor de vakantiekrant van 9 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 30 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. VRIJDAG 25 JUNI 1999 jpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11390 Uitgave; Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging; telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail; tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 rentabiliteit in de landbouw ag dan onder druk staan, de ijzen van agrarische grond zit- (link in de lift. Alleen al de laat- e twee jaar is de prijs dertig tot ertig procent gestegen. Dat aek onlangs uit enkele grond- insacties, waarbij landerijen ior tussen de ƒ40.000,- en iO.000,- per hectare verwissel- iwoog de prijs van een bunder oud zich nog niet zo lang geleden, ïankelijk van de kwaliteit, ligging kavelgrootte tussen de 20.000,- ƒ25 000,-, die tijd is inmiddels lorbij. De oorzaak van de prijsstij- ng ligt niet op Texel, maar vooral de vastewal 'Er wordt igeloofelijk veei weggekocht', con- ateert Cor Klaver, van de gelijk- lardige makelaardij die betrokken is bij enkele recentelijke transac- s op het eiland. Overkantse boe- derzoek naar het financiële en nisatorische reilen en zeilen bin- de Stichting Kinderdagverblijf ïel(SKT) door bureau IPA-ACON de basis vormen voor maatrege- die en eind moeten maken aan tanciële problemen bij deze in ning De inhoud van het rapport nog met openbaar. Het tekort nee de stichting vorig jaar i is door de gemeente afge- De werkgroep die zich bezig- "met de ruimteproblemen voor kinderopvang in Den Burg kon t rapporteren, omdat de werk lieden werden doorkruist door problemen bij de SKT en het on- oek fietsenstalling steekt misschien bescheiden af tegen het beeld lende Hotel Opduin, toch moet gebouwtje verdwijnen. Harry is, die bij de gemeente wel mei- maakte van de bouw, kreeg ns de strijdigheid met het be- mingsplan geen vergunning en staat het afdakje er clandestien, thouder Schilling vertelde de le- van de raadscommissie Ruimte, en en Economie dinsdagavond Opduin zal worden gesommeerd optrekje te slopen. khebt van die dagen... De te- bon gaat voor zoveelste keer, fe fax braakt weer iets uit, je bent ■mands naam vergeten, buiten het stralend weer en tegelijker- id pijnigt een deel van je herse- en zich over de column van eze week lets over 'reiki', een 'oord dat in mijn warrige hoofd 'kortdurend een klankverband eeft niet wijlen Jan Rijk, de scoman ('Ik heb uw vader nog ekend') Nog hoor ik zijn don- :ere bariton op de maandag- ^tendmarkt 'Eén voor een tuiver en vier voor een kwartje1' 'ee, 'reiki' gaat over bouwver- unnmgen, bestemmmgsplan- ef) en hoe wij die hanteren en zleven Daarin zijn we op Texel tersterk De één mag niks en 'en ander doet maar' Zo is het Kh?Maar dat is voorbij. Ille- a,e bijenstalling wordt keihard gepakt, winkel VEM moet '0'ten. maar de met toegestane tteilhandel in het postkantoor 0a' °ndanks het gelijk van de Zwaarden ai enige jaren onver- 'Werd voort. Kwestie van ge- 'ogen. Horszei ren die het veld moeten ruimen voor woningbouw, de aanleg van wegen of de vijfde baan van Schiphol be horen tot de klantenkring van Klaver, die blijkens advertenties in de Texelse Courant nog op zoek is naar landerijen. 'Er wordt geen grond meer bijgemaakt. Schaarste, en in mindere mate het lage rentepeil, is de hoofdoorzaak van de prijsstijging, die op Texel procentueel gezien met veei afwijkt van de vastewal. Feit is wel dat de prijs voor een bunder op Texel gemiddeld zo'n beetje de helft lager is dan aan de overkant. Bij bollengrond kan het verschil vele malen groter zijn.' Het duurder wor den van de grond, staat haaks op het afnemende rendement in de land bouw. Klaver: 'Die staat onder druk. De prijzen van melk en graan zijn juist gedaald Namen en prijzen wil Klaver noch landbouwvoorlichter Jan Koolhof, noemen, maar in agrarische kringen is het geen geheim dat hoeve De Volharding en landerijen bij Burst recentelijk voor flinke sommen van eigenaar zijn verwisseld. 'En er staat nog wat op het vuur', houdt de ma kelaar zich op de vlakte. De kans groeit dat het uitgaans publiek in De Koog na sluitings tijd wordt weggebracht met nacht bussen van vervoersbedrijf Connexxion, voorheen NZH. Een snellere afvoer van mensen moet de verstoring van de openbare orde terugdringen. Burgemeester Geldorp besprak het vervoersprobleem donderdag in het gemeentehuis met Connexxion en de Texelse taxibedrijven In drukke weekends kunnen de taxi's de vraag rond 3.00 uur niet aan met als gevolg dat er soms letterlijk om een auto wordt gevochten. Ook ontstaat er overlast op straat omdat het publiek nog lang blijft rondhangen. Tijdens het overleg werd een zogenaamd 'Helders model' voorgesteld, dat Geldorp in het college zal bespre ken. Dat voorziet in twee busroutes - een korte en een lange - waarlangs het publiek voor respectievelijk ƒ5,- en 7.50 wordt teruggebracht naar het overnachtingsadres. OSG-docente Kitty Bakker neemt van Aram Bruckner van het bedrijf Ostara BV haar nieuwe fiets in ont vangst. Net als veel collega 's ging ze in op het aanbod van deze orga nisatie voor een gratis fiets. Doordat ze in plaats van het standaardmodel voor een duurder type koos. moest ze alsnog bijbetalen. Het rijk pro beert met deze landelijke actie meer onderwijzers op de fiets te krijgen. (Foto Gerard Timmerman) (Advertentie) Een kankerpatiëntje krijgt aanwij zingen van een mannier terwijl hij met een mitrailleur losse flodders richting de Mokbaai afvuurt. De jongen is één van de 45 ernstig zieke kinderen uit het Emma Kinderziekenhuis die gisteren op de Joost Dourleinkazerne werden onthaald op een spectaculair dagje uit. Het was voor de vijfde keer dat de Mokmilitairen 'De dag van hun le ven' organiseerden. De patiëntjes werden per bus uit Amsterdam opgehaald en in de Helderse ha ven in landmgsboten gezet. Hal verwege stapten de kinderen over in supersnelle rubberbootjes om in vliegende vaart naar de kazerne te worden gevaren. Daar verzorg den de mariniers een mattenteg- en een gevechtsdemonstratie, en een show met boten en militaire voertuigen. De kinderen werden in camouftagekteuren geschminkt, mochten in legertenten met de veldtelefoon spelen en schieten met heuse geweren. Daarna wer den ze met rupsvoertuigen naar de Hors gebracht waar ze geno ten van een helikopter demonstratie Het hoogtepunt van de dag volgde op het eind. toen vier parachutisten uit een Fokker 60 sprongen, bij de kinderen land den en hun rugzak openden waar uit voor iedere patiënt een fraaie teddybeer en een legeruniform te voorschijn kwamen (Foto BaH Bosch t De autobussen van Texel hebben straks praktisch geen schadelijke stoffen meer in hun uitlaatgassen. Dat is te danken aan het 'CRT-fil- ter' in de uitlaat waardoor 96% van het roet en 94% van de koolmo noxide wordt tegengehouden. Bovendien gaan de bussen rijden op mileuvriendelijke brandstof: dieselolie die geen zwavel bevat. Door deze maatregelen wordt be langrijk bijgedragen aan de kwaliteit van het nu al om zijn schone lucht beroemde eiland. Texel krijgt het schoonste openbaar vervoer van Nederland', aldus de initiatiefne mers. Het betreft een landelijke pri meur die met het nodige feestgedruis zal worden gepresenteerd. Dat ge beurt woensdag 30 juni, waarbij ge deputeerde mevrouw Ada Wilde- kamp (van o.a. milieu, water, en groen) een rol zal spelen Het'schone bussenproject'is een sa menwerking tussen Connexxion (vroeger NZH) en de gemeente Texel en wordt ondersteund door de Novem en de provincie Noord holland. Het past in het streven naar 'duurzaam toerisme'. Het CRT-filter heeft in de praktijk zijn goede werking bewezen Een proef van twee jaar in Alkmaar met vier bussen met filter en zwavelvrije die sel leverde het genoemde spectacu laire resultaat op. Connexxion loopt met deze maatregel vooruit op de Europese regelgeving. Ingaand 2003 wordt zwavelvrije diesel standaard. De vervoersonderneming zal het hele wagenpark stap voor stap uit rusten met CRT-filters, te beginnen dus met het materieel op Texel Daar zullen de eerste vier bussen van een CRT-filter worden voorzien Ook de auto's van de gemeente Texel zullen voortaan op zwavelvrije diesel rijden. Op het terrein van gemeentewerken aan de R.P Keijserstraat komt een speciale pomp Woensdag 11.00 uur geeft de gede puteerde het officiële startschot voor het schone bussenproject. Ze zal daartoe samen met burgemeester Geldorp op een fraaie locatie'ergens' op Texel een symbolische handeling verrichten. Over de aard daarvan bewaren de organisatoren het stil zwijgen. De vier bussen met het CRT-filter dragen elk een naam en zullen worden opgesierd met vrolijke beelden uit de Texelse natuur. Bij de De rotonde Schilderend-Bernhard- laan-Emmalaan wordt niet altijd goed gebruikt. Herhaaldelijk is gesigna leerd dat fietsers maar soms ook automobilisten die vanaf de Bern- hardlaan naar Oudeschiid willen, met in de voorgeschreven rijrichting de rotonde nemen, maar meteen linksaf slaan. Verder schijnt niet ie dereen te weten dat fietsers op de rotonde voorrang hebbem. De politie zal er scherper op letten en in de krant komt een publicatie met een stukje verkeersonderricht. presentatie zal het woord worden gevoerd door de gedeputeerde, ver tegenwoordigers van Connexxion en Novem IfërvTnrt a hf ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (Advertentie) De gemeente gaat vanaf het eerste kwartaal in 2000 in fases het inter net op. Op de website (www. Texel.nl) zal in eerste instantie alleen statische informatie wor den gepresenteerd, waarbij moet worden gedacht aan 'wie, wat, waar'. In 2001 zal de gemeente ook interactieve diensten via inter net aanbieden. Na de start zal de gemeente in fase twee tevens dynamische informa tie aanbieden, zoals de agenda van de raadsvergadering of de afgege ven bouwvergunningen In fase drie zal medio 2001 sprake zijn van in teractieve info. Vanaf dat moment zullen burgers en andere geïnteres seerden via email aanvragen en be zwaren kunnen indienen en brieven mailen De succesvolle invoering van de interactieve website staat of valt met de organisatie van deze nieuwe dienst van de gemeente Derhalve krijgt die veel aandacht. Aldus antwoordt het college op een vraag in de algemene beschouwin gen van Pieter de Groot (D66) B en w laten in het midden ot er een even tuele koppeling wordt gemaakt met de VVV, zoals de eilandpromotor graag zou willen. Het is gemakkelijk ook op zondag bij uw Albert Heijn terecht te kunnen. Plotselinge visite of de dag(en) ervoor wat vergeten? Geen probleem meer. Van 27 juni t/m 29 augustus zijn wij zondags geopend van 10.00 tot 14.00 uur. Maandag - zaterdag: 08.00 - 20.00 uur Vrijdag 08.00-21.00 uur Zondag 10 00-'14.00 uur Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1