Restauratie wordt halve ton duurder Kfeill! Kleine meerderheid vóór Reiki-praktijk eacties college op algemene beschouwingen Verkeersprobleem bij veerhaven aangepakt •TEXELSE couRANT Maximaal 60 km op Sommeltjesweg In de visserij Ben je een Daalder waard Extra controles arbeidsinspectie Beatrix nuttigt Texels lam met Texelse dames Dros Kloosterhuis in de Worsteltent 'Liever minder agenten inzetten Groen Zwart Angst of weloverwogen beleid? B en w in de markt voor aandelen vliegveld Texel InMffÉiii c meest gefotografeerde kerktoren staat voorlopig nog van top tot teen m de igerS- (Foto Harry de Graal) bouwkundige toestand van de der kerktoren is slechter dan nvankelijk werd gedacht. De nde gang zijnde restauratie zal tom ongeveer f50.000,- duur- worden. hel sloopwerk kwamen allerlei leken aan het licht Met name rdelen van de spits bleken veel eeuerrot en verroest te zijn. Voor- ttvan de zware balken die de ring van de spits vormen moe er vier worden vervangen terwijl VRIJDAG 25 JUNI 1999 op één was gerekend. Ook het her stel van de 15e eeuwse bronzen klok (doorsnede 74 cm) wordt duurder dan geraamd Het ding vertoont aan de bovenkant twee scheuren en moet in een gespecialiseerd bedrijf wor den hersteld. Opnieuw gieten is waar schijnlijk nauwelijks kostbaarder maar dat zou Monumentenzorg niet goed vinden. B en w zullen de ge meenteraad bij de begrotings behandeling voorstellen het beno digde geld als éénmalige bijdrage beschikbaar te stellen. Het lijkt erop dat de gemeenteraad volgende maand akkoord zal gaan met de aanvraag voor een Reiki-praktijk in Den Burg West. Tijdens de derde zitting die de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie dinsdagavond aan de kwestie wijdde, kreeg initiatief nemer Marjolein Woerlee steun van de fracties van Texels Belang, GroenLinks en D66, die samen acht van de vijftien zetels in de raad innemen. CDA, PvdA en VVD gaan niet akkoord. De informatie die de raadsleden voorafgaand aan de raadsverga dering kregen, maakte het er niet eenvoudiger op. Reiki wordt be schouwd als een vorm van paranor maal genezen en kan worden gere kend tot de additieve/alternatieve/ natuurlijke genees- en behandel wijzen, zo leert navraag bij de Stich ting Registratie Beroepsbeoefenaren Alternatieve Genees en Behandel wijzen (SRBAGB). Reiki heeft geen (para-)medische erkenning, maar de Wet Beroepen Individuele Gezondheidszorg (BIG) erkent dan ook geen enkele natuur- Voor de Sommeltjesweg bij De Waal wordt een adviessnelheid ingesteld van maximaal 60 kilo meter per uur. Tevens wordt in de lengte van de weg een niet onder broken streep gezet wat betekent dat inhalen is verboden. Op deze wijze komt de gemeente tegemoet aan wensen van de dorps commissie van De Waal. Die vreest voor problemen als straks veel men sen gebruik gaan maken van de fietsoversteek naar Tienhoven (on derdeel van de nieuwe fietsroute Eierland-Oudeschild). Op dê Sommeltjesweg geldt nu al een inhaalverbod, dat door middel van borden wordt aangegeven. Die bor den zijn nu incompleet en zouden moeten worden uitgebreid. Daar ko men dan ook nog de borden met de adviessnelheid bij, zodat er op dit kleine stuk weg wel heel veel borden komen Besloten is daarom de inhaalborden te vervangen door de genoemde met onderbroken streep op de weg, die dezelfde rechtskracht heeft of alternatieve geneeswijze Wel is volgens de gemeente sprake van een maatschappelijke functie Niet erkend is de opleiding tot Reiki-mas- ter, aldus het SRBAGB Dat de door de raadscommissie ge stelde vraag om 'erkenning' ontken nend moest worden beantwoord, was voor b en w geen reden af te wijken van het advies aan de raad om akkoord te gaan met de praktijk Het Medisch Advies College, waar bij Woerlee zich zal aansluiten, ad viseert namelijk om therapieën als Reiki uit de 'achterkamertjes situa tie' te halen en op een locatie te bren gen waar een mate van controle is. 'Een omgeving waar andere medi sche beroepsbeoefenaars aanwezig zijn is ideaal, omdat daarmee een vorm van gezonde controle onstaat', aldus dit College Deur PvdA'er Hans Roeper bleef scep tisch Hij had zich uitvoerig verdiept in de medische status van Reiki en zelf de Vereniging tegen kwak zalven] om advies gevraagd 'Ik heb geen enkel resultaat of status aan getroffen. Dat doet voor mij de deur dicht.' Het is maar net bij wie je te rade gaat, want je kunt tevoren het antwoord al voorspellen', relati veerde Arthur Oosterbaan (Groen Links) het cynisme van Roeper Dat een aantal verzekeringsmaatschap pijen Reiki erkent, vond Oosterbaan voldoende. De vraag of Reiki een (para-)medi- sche activiteit betreft, doet volgens Pieter de Groot (D66) helemaal niet ter zake, omdat het beoogde terrein een maatschappelijke bestemming heeft. 'Door aan het Schilderend in het voormalige pand van de Jehova's, dat ook een maatschap pelijke bestemming heeft, het niet- religieuze centrum White Eagle toe te staan, heeft de gemeente een precedent geschapen. We hebben geen poot om op te staan om dit tegen te houden.' De politicus pleitte er voor het begrip 'maatschappelijk in het bestemmingsplan Den Burg West, dat momenteel in voorberei ding is, beter te definiëren. 'Als we de pedicure-praktijk van Ingrid Koorn over dezelfde zeven hadden laten lopen als het plan van mevrouw Woerlee, was ook die er niet ongeschonden overheen geko men', stelde Dick Drijver (Texels Belang), wiens fractie met met twee maten wenste te meten Wel liet de IN DE VORIGE BRKKEH DIE 0 ZR&.2ftT£fi DtVEKE UIS'bOORTEN DIE DGRRR& LU5T ,IN DEZE ECHTER ZITTEN OE VIGSERT3ES, IN HET WILD KONEN 7E HRRST NIET NEER VOOR DRRR0M KWEKEN WO DIT SOORT 1 NQRR ZELF llift I Nadat de raadsfracties onlangs reageerden op de beleids begroting 2000-2003, is het nu de beurt aan het college om de vragen te beantwoorden. Ambtenaren stelden hiervoor in opdracht van b en w een boekwerk van 71 pagina's sa men. Hieronder alvast een greep uit de reacties. Om ruimteproblemen op parkeer- lerreinen, bijvoorbeeld bij garage Snsnigt, te verminderen, overweegt het college een verbod voor plaat- ping van andere voertuigen dan per sonenauto's. Als minstens zeventig procent van le huishoudens in onrendabele >pitte) gebieden een aansluiting op et aardgasnet wil, gaat Energie Noord West (ENW) tot aansluiting iver In februari zijn de bewoners verover benaderd. Naar aanleiding «n de reacties is ENW nu bezig met iet vervaardigen van offertes 'op vaat'. fel is de bedoeling dat het plan vóór fttober 2000 wordt gerealiseerd, ■iel energiebedrijf werkt aan een 'itvoeringsplan. Een productie en promotieketen ■oor Texels lamsvlees, onderwater- archeologie en de haven van Oude- stbild zijn projecten uit het rapport Versterking hoogwaardige werkge legenheid op Texel' waaraan door gemeente concreet wordt ge- «rerkt Het zogenaamde Lindeboom- seraad, waarin vertegenwoordigers vu verschillende beroeps- en maat schappelijke groepen achter geslo- 'odeuren overleg voeren, is na een lijdelijke inzinking afgelopen voorjaar val hernieuwd elan voortgezet. De ieelnemers ervaren het als 'nuttig en informatief' Het beraad dient als lankbord. maar heeft geen advise rende functie, aldus het college van Jan w Tijdens het beraad kunnen Ja meningen worden gepeild, bij voorbeeld over de toekomst van de 'acreatie op Texel Er worden geen "Muien gemaakt. Ab de raad de Winkeltijden- 'ajordening wil aanpassen, is het JcJ'age best bereid de mogelijkhe- n daartoe te onderzoeken. Mo- rnenteel mogen winkels van 15 jjjart tot 1 november zondag tussen en 17 00 uur open zijn fa bouwcommissie voor de meuw- "vw van basisschool Durperhonk heeft de concept bouwplannen afge rond. Op basis daarvan wordt een bestek opgesteld. In het bouwplan is de peuterspeelzaal met opgenomen, omdat hiervoor een oplossing in de aanpassing van het Eierlandsche Huis wordt gezocht. De gemeente is niet bang dat de vacatures in het basisonderwijs met door kwalitatieve krachten wor den ingevuld. 'Gelet op het imago van Texel zullen er altijd mensen zijn die hier graag een vaste baan willen.' Regelmatig bellen mensen de ge meente met de vraag of er vacatu res zijn. Met betrekking tot de inval krachten is de situatie wel nijpend. Op Texel is slechts een gering aan tal leerkrachten voor inval- werkzaamheden Er zijn wel dagen dat er geen plaatsvervanger kan worden gevonden. In zo'n geval worden klassen samengevoegd. De Texelse horeca kan in juli en augustus extra controles verwach ten van de arbeidsinspectie. Ge keken wordt met name naar de naleving van de regels voor de inzet van jeugdige seizoens krachten en vreemdelingen. Jongeren tot achttien jaar mogen met onbeperkt avond- en nachtwerk verrichten en ook voor de zondag gelden restricties Voor al het perso neel geldt dat niet meer dan tien uur op een dag, 45 uur in de week en 494 uur per dertien weken mag worden gewerkt. De arbeidsinspectie contro leert op de naleving en registratie van de werktijden. Vreemdelingen moe ten in het bezit zijn van een werk vergunning. Keukenpersoneel moet de beschikking hebben over een deugdelijke zitgelegenheid voor werk dat zittend kan worden gedaan Vanaf november mag de arbeidsin spectie direct boetes opleggen bij overtredeingen Tot die tijd mag de inspectie dat alleen als er sprake is van arbeid door kinderen beneden de dertien jaar en andere ernstige over tredingen. De leiding van OSG de Hogeberg is overleg gestart met ondernemers om leerlingen te laten kennismaken met het Texelse bedrijfsleven, onder meer door middel van stage projecten. Overigens wordt er al stage gelopen door alle leerlingen van het beroepsonderwijs. De hoop be staat dat door deze samenwerking de belangstelling voor het beroeps onderwijs toeneemt Het college wil op de OSG zoveel mogelijk studierichtingen openhou den. Op korte termijn vindt met de leiding overleg plaats om te bespre ken hoe deze doelstelling kan wor den gehaald. De aanvraag om de afdeling Con sumptieve Technieken op de OSG een officiële status te geven is door het rijk nog met ingewilligd. De pro vincie ondersteunt het verzoek ech ter wel. De toewijzing is van belang voor de leerlingen en de horeca Toewijzing betekent niet dat de OSG er qua formatie op vooruit gaat De gemeente voert oriënterende gesprekken met o.a. de Historische Vereniging en twee particuliere on dernemers over de mogelijke opzet van het project over de geschiede nis van Texel. Soortgelijk overleg is gaande over verbetering van het verkeersonderwijs. De financiële zorgen van de bibli otheek lijken, ondanks een verho ging van de raamsubsidie met ƒ47.000,-, onverminderd groot. Ook andere welzijnsinstellingen kampen met financiële problemen, doordat de subsidie met aansluit bij de kosten ontwikkelingen. Om te kijken of via concentratie van accommodaties en/of samenwerkingsverbanden ef ficiency winst is te behalen, is een onderzoek ingesteld. Binnenkort wordt de raad daarover geïnfor meerd. Het college deelt de zorgen over de toename van het aantal cliënten dat aanspraak maakt op het fonds voor zieningen voor gehandicapten Was het rijksbudget van 1994 tot 1997 ruim voldoende, in 1998 was er een tekort van circa ƒ400.000 Dit probleem speelt echter landelijk. Het college steunt het verzoek voor in houdelijke managements- rapportages door de afdeling Welzijn. politicus blijken zich te kunnen voor stellen dat veel mensen geschrok ken zijn van de ontwikkelingen in Den Burg West Ook hij pleitte ervoor bij een verder invulling van het be stemmingsplan het begrip 'maat schappelijk' nog eens kritische on der de loep te nemen. 'Een Reiki-praktijk hoort er niet thuis', verklaarde Martin Trap (VVD) zich, evenals Jan Koolhof (CDA), tegen. Drie Texelaars hebben gisteren in Den Haag geluncht met koningin Beatrix. Burgemeester Joke Gel dorp, Maria de Graaf van de stich ting Texel-Georgiëcontact en Nora Verhey van de Welzijnsstichting waren ter gelegenheid van het staatsbezoek van de Georgische president Shevarnadze door de koningin uitgenodigd. In aanwezigheid van circa vijftig politici - waaronder premier Kok en een aantal andere ministers - hoog waardigheidsbekleders en captains of industry gebruikten de Texelaars in Beatrix' werkpaleis Noordeinde een uitgebreide lunch Of het toeval was of niet: er stond Texels lam op het menu De koningin nam de moeite om gedurende lange tijd met Geldorp en De Graaf van gedachten te wisselen over de verhouding en de historische band tussen Texel en Georgië. Verder bespraken de da mes 'de dagelijkse beslommeringen die nu eenmaal bij het koningsschap horen', zoals De Graaf het uitdrukt. In restaurant De Worsteltent In de Dennen wordt zondag opgetreden door de Texelse muzikanten Jaap Dros (gitaar en zang) en Rikus Kloosterhuis (bas). Zij beginnen om 15.00 uur. de toegang is gratis. Bij mooi weer is het concert buiten. De verkeersproblemen die zich op drukke dagen bij de veerhaven voordoen, worden aangepakt. Op korte termijn worden technische maatregelen overwogen, die de verkeersstromen beter geleiden en de veiligheid van automobilis ten en vooral fietsers moeten ver beteren. Politiechef Jack Heerlien heeft laten weten dat de inzet van personeel bij het regelen van het verkeer een zware wissel trekt op de beschikbaarheid van agenten elders op het eiland. 'We willen Dit regelmatig terugkerende beeld gaat op termijn wellicht tot het verleden behoren. (Foto .irclvct Tc nclso Courant) het wel doen, maar het zou mooi zijn als er een alternatief wordt gevonden zodat ik minder man schappen bij 't Horntje hoef in te zetten', aldus Heerlien. Lange files, auto's die over het fiets pad rijden, fietsers die de Pontweg over moeten steken om aan de 'ver keerde' kant van de weg te rijden en geconfronteerd worden met tege moetkomend verkeer, irritaties bij automobilisten en de inzet van veel politiepersoneel Deze taferelen die zich in het hoogseizoen regelmatig op vrijdag en zaterdag bij de veer haven voordoen, waren gisteren op het gemeentehuis onderwerp van een 'verkennend gesprek' tussen de provincie, gemeente, politie en Teso Concrete besluiten zijn met genomen, maar afgesproken is dat gewerkt wordt aan oplossingen voor zowel de korte als de lange termijn, die in een vervolggesprek aan de orde komen De provincie zegde als eigenaar beheerder van de Pontweg toe met eigen en externe deskundigen na te denken over maatregelen die op korte termijn de verkeerssituatie kunnen verbeteren Het gaat om technische ingrepen als het plaatsen van verwijzingsborden en verkeers- Redactioneel commentaar De discussie over het al dan niet toestaan van een Reiki-praktijk in Den Burg West ging dinsdagavond verder dan de afweging of deze activiteit al dan niet een maat schappelijke voorziening is waar voor het terrein is bedoeld Gecon stateerd werd namelijk dat met het toestaan van spiritueel centrum White Eagle in de voormalige Koninkrijkzaal van de Jehova's aan het Schilderend, waarop een maatschappelijke bestemming (categorie religieus) rust, een pre cedent is geschapen. Ook is er moeite met wijze waarop de prak tijk van Woerlee veel kritischer wordt beoordeeld dan manier waarop Ingrid Koorn aan een ver gunning is geholpen De angsf voo; precedentwerking, die er op neerkomt dat een aan vrager van een soortgelijke ver gunning recht kan doen gelden op basis van een vergelijkbare be slissing uit het verleden, zorgt ervoor dat de besluitvorming ver krampt. Keuzes moeten echter worden gemaakt op basis van beleid, niet op basis van angst. Maar bij veel ruimtelijke afwegingen die nu worden ge maakt bekijken de ambtelijke adviseurs van het college minuti eus of er geen precedent op de loer ligt. Voorbeeld is de recente aanvraag voor de vestiging van een atelier in een boet, waarbij is afgewogen of toekomstige aanvragers hier aan ook rechten kunnen ontlenen. Met de verplaatsing van de bed den van hotel de Koger Hoop naar Calluna ging de gemeente ak koord. maar werd de vergunning uit angst voor navolging volledig dichtgespijkerd. Sceptici betwijfe len echter of de constructie wel zo waterdicht is. Inzake de Reiki-praktijk is het maar de vraag of de vergelijking met White Eagle wel op gaat. De interpretatie van het begrip 'reli gieus' was toen doorslaggevend en het is dus maar de vraag of nu sprake is van een precedent werking. Onduidelijkheid over dif begrip kan tot beslissingen leiden die zijn ingegeven door onterechte vrees. De keuzevrijheid van de politici blijkt echter nog wel eens verder te liggen dan ze zelf besef fen Ook de verwijzing naar de vergun ning van Koorn getuigt niet van een inhoudelijke beleidskeuze. Juist daaraan lijkt het de ge meente nog wel eens te ontbre ken. Voorbeeld is de vage om schrijving van het begrip maatschappelijk in de structuur schets voor Den Burg West, waardoor de politiek zich nu fei telijk voor het blok voelt gezet. Gedane zaken nemen geen keer. Wel mag van de politiek worden Verwacht dat lering wordt getrok ken uit het verleden. Er moeten duidelijke en afgewogen keuzes worden gemaakt over welke kant Texel met bepaalde zaken op wil. Alleen al om duidelijkheid te scheppen naar de burger. Want het is op z'n minst merkwaardig dat (zoals recentelijk bij de detail handel van de VEM en bij slage rij van De Boer in De Koog) de rechter er aan te pas moeten ko men om te vertellen wat er nu pre cies wel en niet in een bepaald gebied is toegestaan. Het voor komt dat burgers zoals Marjolein Woerlee maanden in onzekerheid verkeren over hun aanvraag en bedrijven zoals de VEM worden opgezadeld met een levensgroot probleem Hopelijk hebben de bestuurders oor voor de steeds luider klinkende roep uit de maatschappij om een duidelijk en actueel bestem mingsplan, dat de weerslag is van weloverwogen beleidskeuzes en is afgestemd op de moderne be hoeften en eisen. Dan weten de burgers met plannen waar ze aan toe zijn en kunnen ze door de gemeente vlot aan een (bouw)- vergunnmg worden geholpen, zonder dat ze door de rechter ach teraf op een verouderd bestem mingsplan worden afgerekend. lichten die het in- en uitvoegen van auto's vergemakkelijken 'Dit soort maatregelen zou ons ont lasten verklaart korpschef Heerlien 'Als het aan mij ligt worden ze nog deze zomer getroffen. Tot nu toe viel het allemaal wel mee. maar je moet je altijd richten op wat er zou kunnen gebeuren. Auto's horen niet op een tietspad en twee elkaar tegemoet komende stromen fietsers op één fietspad kunnen een gevaar opleve ren.' Hij hoopt dat op de langere termijn - liefst met ingang van volgende zo mer - oplossingen worden gevonden zodat hij structureel agenten over houdt voor urgentere zaken, zonder dat de veiligheid bij de veerhaven vermindert 'Nu is het ook al zo dat mijn mensen 't Horntje verlaten als zich bijvoorbeeld ergens anders een zwaar ongeluk voordoet Maar dat betekent wel dat de kans op moei lijkheden bij de haven toeneemt 'De situatie zou uit de hand kunnen lopen als er geen ot Ie weinig politie aanwezig is Veel automobilisten die lang op het fietspad in de file moe ten slaan en een Texelaar met voorrangskaart vrolijk over de Pont weg voorbij zien rijden, hebben de neiging er achteraan te gaan Nu gebeurt dat incidenteel, maar zonder politietoezicht zou het een chaos Waar de gemeente de overname van de vissershaven van het rijk met ziet zitten, wil het college (een deel van) het aandelenpakket van het vlieg veld wél in handen krijgen. Dit onder voorwaarde dat de condities gunstig zijn. Het rijk wil de aandelen wil per 1 januari 2000 afstoten De NV Luchtvaartterrein heeft een businessplan laten vervaardigen, waarin een prognose van het toe komstig bedrijfsresultaat wordt ge geven. Daarbij wordt rekening ge houden met investeringen en mogelijk nadelige effecten van overheidsmaatregelen Parallel aan de discussie over het aandelenbezit vinden gesprekken plaats over het structuurschema burgerluchtvaart Het rijk presenteert hierover binnen kort een beleidsnota worden Dan ontstaat er gegaran deerd ruzie' Behalve verkeersmaatregelen is ook gesproken over de inzet van andere mensen dan politie-agenten om de druk op het korps te vermin deren De overlegpartners hebben afgesproken daar nog geen medede lingen over te doen

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5