I 11 lampenstaf snel en altijd bereikbaar Texelaar ontwerpt veerhaven Balgzand II 7.wemmen therapie voor 15.000e Molen koog zmm TEXELSE COURANT iepers voor college en ambtenaren Goedgeefs voor gehandicapten Fouten in Boederijenboek snel doorgeven Bedrijvig heid Familie Schutte zet gezelligheid up menu Ploff Inn '■•■-'e' Illegale bouw? Verwarring bij kustzeilers CKZ Sirenes nodig in De Waal en Oost Surfwedstrijd Actuele versie Texelse vogelgids 'Bloeiende heide' sluit de deuren \T7r-*' KPN plaatst zenders bij strandslagen Horeca-protest VOOR V5SERS EN ANDER GEBOEFTE VOORZIE KROEG iN REN r\ T RFHOFTiF OTzekrórgIn RIN SOCIALE VRIJDAG 2 JULI 1999 iementine Kempenaar was gisteren jarig en liep vrijdag alvast vooruit op haar 85e verjaardagsfeest. zwembad Molenkoog is vrijdag de 5-jarige Clementine Kempenaar uit en Burg in de watten gelegd. Zij erd als trouw zwemster uitgeroepen >t de 15.000e bezoeker van dit sei- oen en kreeg in het bassin een rote taart overhandigd Haar mede- lemmers, die al jaren iedere och- »nd in weer en wind hun baantjes trekken, hielpen mevrouw Kempenaar bij het verorberen van de lekkernij, waarbij een kopje koffie werd geserveerd. Kempenaar zwemt sinds de opening van het bad 18 jaar geleden iedere dag in Molenkoog en voelt zich daar prima bij 'Het is een lichamelijke en gemeente gaat ten behoeve de rampenbestrijding sema- is aanschaffen om de daarbij lokken personen met één han- itng te kunnen alarmeren. Het idsge, de gemeentesecretaris, irtveercommandant, sector- Mfden en uitvoerende ambtena- die in geval van een ernstige llimiteit een cruciale rol spelen, irden met een 'pieper' uitgerust, izij te allen tijde bij zich moe- dragen. Het is het snelste en Krouwbaarste instrument om de tdsen te mobiliseren, zo vinden id en college. talternatiefeen mobiele telefoon, rdom meerdere redenen afgewe- Het netwerk voor mobiele elome is minder betrouwbaar en nationale collecte van de Ango or gehandicapten heeft op Texel 457,25 opgebracht Dat is circa 40- meer dan vorig jaar. Een wie bedrag, zij het dat de groei in maar liefst duizend gulden be leg ten opzichte van het jaar daar- or. kan zeker in geval van een ramp - wanneer er veel gebeld wordt - uit vallen door overbelasting Die kans bestaat niet bij de piepers, die heb ben een eigen netwerk. Piepers zijn bovendien allemaal tegelijk vanuit de alarmcentrale of het gemeentehuis te activeren, terwijl de verschillende telefoons één voor één gebeld moe ten worden. Telefoons worden verder tijdens ver gaderingen nogal eens uitgezet van wege de verstorende effecten van het gerinkel. Tijdens de commissievergadering Bestuur en Organisatie verwees burgemeester Joke Geldorp vorige week de ramp met de Dakota en de eventuele noodzaak om kampeerter reinen en bungalowparken te ontrui men tijdens een grote brand, om aan te geven voor welke gevallen de alarmvoorziening Is bedoeld Wan- Tegen het eind van dit jaar zal een drukwerkje verschijnen met cor recties van het Texelse Boer- agmenu's, vegetarische en eesgerechten en gezelligheid eje in een stamkroeg maar niet een snackbar verwacht: cafeta- Ploff Inn is sinds de overname °or de familie Schutte veranderd een eetcafé. De familie, die ze- !n jaar geleden het Groningse ellingwolde verruilde voor '*el, deed de Parel van Tessel jDen Hoorn van de hand en ging Den Burg een nieuwe uitdaging an. !n smal steegje, net buiten de ukke looproute van het centrum n Den Burg. De Kantoorstraat is ■en ideale plek voor een eetcafé, )ule zeggen. 'We dachten ook: dat )fdt een lange aanloopperiode, taf dat valt ontzettend mee Toe tten vertellen aan elkaar door dat toer lekker veel en voor weinig •ld kunt eten, 's Avonds zitten we iak vol en vind ik het jammer dat ensen weggaan omdat er geen aals is Dan wou ik wel dat de zaak 91 groter was', zegt Jan Schutte. e Mexicaanse bonenschotel, har- Je taart en Jutterspotje, maar ook vegetarische snacks doen het fcd Ik hoef zelf ook met elke dag •es. Voor ƒ15,- willen vleeseters leens een ve9etansch gerecht weren. Zeker nu de dioxine- en E-afïaires de mensen bezighou- verklaart Tineke, die zelf ^we gerechten bedenkt die eerst e' dagmenu worden uitgepro beerd alvorens ze op de kaart ko men. Dochter Isabella ziet de knusheid en goede sfeer in het kleine etablisse ment als sterk punt. 'Het contact met de klanten is goed en persoonlijk. Alles kan hier ook. Mensen schuiven tafels aan elkaar als het druk is en laatst pakte iemand spontaan zijn gitaar om een lied te zingen, leder een kwam lekker los.' 'We zijn ook heel laagdrempelig. Alleenstaanden gaan hier eerder zitten dan in een restaurant', vult Tineke aan. derijenboek. Dit 'Errata' zal gratis bij de drie boekhandels in Den Burg verkrijgbaar zijn en het is de bedoeling dat het aan het boek wordt toegevoegd. Kort na de verschijning van het om vangrijke tweedelige werk bleek dat er nogal wat onvolkomenheden in zaten. De samenstellers riepen de eigenaars op deze fouten door te geven. Daarop is gereageerd, maar de indruk bestaat dat andere men sen die moeite nog met hebben ge nomen. Zij worden opgeroepen met langer te wachten, zodat kan worden overgegaan tot het definitief samen stellen van de bijlage. Correcties kunnen (buiten kantoortijd) worden doorgegeven aan Karei van Empel, Houtweg 2, 1791 EE Den Burg, te lefoon 314503. V- Een betere bereikbaarheid, gro tere parkeermogelijkheden en een diepere haven, waardoor de veer dienst in de winter bij harde oos tenwind niet meer wegens laag water uitvalt. Aldus somt Roald van der Slikke uit Den Burg, vo rige week aan de Hogeschool Alkmaar afgestudeerd als civiel technisch ingenieur, enkele voor delen op van de verplaatsing van de Helderse veerhaven naar Balgzand. Als afstudeeropdracht ontwierp hij, samen met studiege noten Bart van 't Hek en Koen Borst, de nieuwe veerhaven tus sen Den Helder en Texel en de bijbehorende infrastructuur tot in detail. Het project 'Veerhaven Balgzand' sluit naadloos aan op de studierich ting van Van der Slikke (23). die samen met z'n studiegenoten vier maanden aan de afstudeeropdracht heeft gewerkt Ze deden dat aller minst met tegenzin. 'Het is een veel zijdig onderwerp, omdat veel civiel technische zaken met betrekking tot de waterbouwkunde, grondmecha nica. verkeersbouw en constructie techniek aan de orde komen. Een project met grote realiteitswaarde', aldus Van der Slikke geestelijke therapie voor me, die met het stijgen der jaren steeds belang rijker wordt Ik zou het iedereen aan willen raden', aldus de kwieke Texelse In vergelijking met vorig seizoen werd de 15.000e bezoeker dit jaar iets eerder begroet Het fraaie weer speelt daarbii natuurlijk een grote rol. TEmSTR0O/1 neer de pieper gaat kan de drager ervan zich telefonisch in verbindmq stellen met het crisiscentrum in het gemeentehuis voor nadere informa tie en opdrachten Het altijd moeten dragen van een semafoon is een belasting die met direct in de functie-omschrijving van bestuurders en ambtenaren is terug te vinden. Toch wil het college voor alsnog geen piketvergoeding uittrek ken voor deze inbreuk op het privé- leven. D66-raadslid Pieter de Groot brak een lans voor de lagere ambte naren 'In hogere functies kun ie verwachten dat je extra verantwoor delijkheid draagt. Dat is in het sala ris terug te vinden "Voor de hoofd bode en de secretaresse geldt dat niet Daan/oor is een consignatie vergoeding gepastGeldorp be loofde de suggestie in het college te bespreken De commissieleden gingen unaniem akkoord met de aanschaf van zes tien 'SemaDigits' van KPN Telecom, totale kosten: 5200.-. Daarbij komt nog een jaarlijks bedrag van f700,- aan exploitatiekosten, zoals een groepsabonnement en nieuwe batte rijen. VEERHAVEN TEXEL HALZWIN de prognose van onderzoeksbureau DTV Consultants in opdracht van Teso komt aan deze groei voorlopig nog geen einde. De verwachting is (volgens het middenscenario) dat de toename tot 2008 waarschijnlijk 17 procent bedraagt. Een goede reden, zo vinden de drie studenten, om uit te wijken naar Balgzand. 'Als de veerhaven naast de veerhaven wordt aangelegd, wordt het verkeer om Den Helder heen geleid, wat de no dige voordelen oplevert.' De vaartijd blijft volgens de onderzoekers met 20 tot 25 minuten hetzelfde Voor de nieuwe veerhaven gaan de ontwerpers ervan uit dat er in zee bij Balgzand een nieuw terrein wordt opgespoten. Dat is ook wel nodig voor een opstelterrein voor een kleine 600 auto's, bijna drie keer zoveel als de huidige capaciteit, een havenmond van 95 meter breed en een remweg voor de veerboot van 400 meter. Het drietal is uitgegaan van grotere schepen dan de huidige. Het ont werp is voorzien van een fuik constructie, aanlegbrug, op- en afrit ten, aan- en afvoerwegen, kaartverkoop en een Teso-gebouw. Het opgespoten terrein krijgt een hoogte van +4,00 m. NAP Hoe een en ander reageert met het heersende HUIDIGE VEERHAVEN OEN HELDER LOCATIE BALGZAND MSTCLOiCP HrLCER St.LGZe.ND Schets van de nieuwe veerverbinding Texel-Balgzand. Het idee voor verplaatsing van de haven naar het Balgzand is niet nieuw Bureau Oranjewoud onder zocht de haalbaarheid van deze op tie in het verleden al eens in op dracht van Teso Aanleiding was de toenemende vervoersstroom richting Texel, waardoor de verkeersoverlast in de marmestad toenam. Getuige stroombeeid berekeningen van de - stalen hefbrug, de constructie van de op- en afritten zijn maar een paar van de zaken die volledig zijn door gerekend in de rapportage die in to taal vier flinke boekwerken omvat en daarnaast de nodige tekeningen. Van der Slikke, die na de LTS en MTS doorstroomde naar de HTS, De familie Schutte heeft inmiddels een behoorlijke vaste klantenkring opgebouwd (Folo Bart Bosch) Naar aanleiding van een waarschu wing van Pieter de Groot in één van de commissievergaderingen van vorige week heeft de gemeente deze week poolshoogte genomen bij bouwactiviteiten op een tussen de Weverstraat en de Burgwal ge legen perceel. Volgens het D66-raadslid is de bouw met alleen illegaal, maar bovendien levensgevaarlijk. Hij beweerde dat de ondergrondse appartementen zo onveilig zijn dat toekomstige bewo ners in geval van brand geen kant op kunnen Wethouder Peter Bakker zei snel een kijkje te zullen nemen bij de bouw, een belofte die hi| dus ge- Een communicatiestoring zorgde zondag voor flinke verwarring bij de zeilers van de Cocksdorper Kustzeilvereniging. De baan was uitgelegd met de bedoeling dat deze 'over stuurboord' zou wor den gezeild. Tijdens de briefing werd de zeilers medegedeeld dat ze alle merktekens 'aan bakboord' moesten houden. Het gevolg was dat enkelen de merktekens links (bakboord) rondden, terwijl ande ren er juist rechts (stuurboord) om heen voeren. Voor de wedstrijdleiding was het daardoor ondoenlijk om adequaat te controleren, zodat besloten werd de eerste manche te neutraliseren De overige drie manches werden wel door alle zeilers op dezelfde manier gevaren. De omstandigheden waren erg licht De grotere catamarans met zwaarden waren duidelijk in het voor deel en lieten de rest van het veld ver achter zich. Dirk en Eddy Pool werden afgetekend eerste op hun Nacra Inter 20 Zij wonnen alle drie de manches. Jan en Arnout Schrama werden tweede op een Hurricane 5.9. op de voet gevolgd door Onno Zeilstra en Rein Nijland op een Nacra 6.0 SE Voor Dirk en Eddy Pool was het een succesvol weekend Een dag eerder waren vader en zoon in een race met ruim tachtig catamarans tussen Hoek van Holland en Scheveningen vice versa als derde geëindigd. stand deed Wat de gemeentelijke waarnemers er aantroffen, is niet naar buiten gebracht. 'Er is rapport opgemaakt, maar verder kunnen we nog even mets zeggen', verklaart gemeente-secretaris Piet Zoon. Het is praktisch onmogelijk om op Texel zoveel sirenes te plaatsen dat letterlijk iedereen ze hoort in geval van een ramp. Als de nood aan de man komt zal dus veel af hangen van de communicatie onder de bevolking en van de voorlichting aan de bevolking. Toch wordt het wenselijk gevonden om aan de huidige 'dekking' van de sirenes nog wat te doen. De ge meente zal het ministerie opnieuw verzoeken ook sirenes te plaatsen in De Waal en Oost. Dit gebeurt naar aanleiding van de op 2 juni gehouden proef met sire nes Mensen van de brandweer heb ben toen het oor te luisteren gelegd. Ook andere burgers konden hun mening geven over de hoorbaarheid. Inwoners van Klimpstraat, Kikkert- straat. Lieuwstraat, Schorrenweg, Molenlaan, Korfbaeck, Naalrand, Oorsprongweg, Rozendijk, Schou- dieck en Mokweg lieten weten op genoemd tijdstip niets te hebben gehoord het gemeentebestuur ver wacht verbetering als de reeds ge plande tweede sirene in Den Burg en de Cocksdorp is geplaatst, maar vindt het een utopie dat de sirenes ooit overal op Texel te horen zullen zijn, zeker niet als windkracht en windrichting een ongunstige rol spe len. Windsurfclub Texel houdt zondag nabij Dijkmanshuizen een wedstrijd die meetelt voor het club kampioenschap. Er wordt gestart om 11.00 uur Inschrijven kan vanaf 10 00 uur in de kantine. Ook niet- leden kunnen meedoen. Beelden van surfers zijn deze week ook te zien in het televisieprogramma 'De heilige koe' van Veronica Deze werden onlangs gemaakt rond de later afgelaste marathon Den Heider- De Cocksdorp-Den Helder Het pro gramma wordt zondag uitgezonden (aanvang 18 00 uur) en maandag herhaald vanaf 24.00 uur Roald van der Slikke, zojuist aan de Hogeschool Alkmaar afgestudeerd tot civiel technisch ingenieur, overhandigt Teso-directeur Rob Wortel het ontwerp van de nieuwe veerhaven te Balgzand, het onderwerp waarop hij afstudeerde 'FotoTmmoman) oogstte veel waardering voor zijn werk De afstudeeropdracht en de verdediging van de rapportage le verde de Texelaar een acht op. 'Enige kritiekpuntje was dat we de kosten niet hebben begroot, wat je toch eigenlijk wel mag verwachten bij zo'n omvangrijk werk Teso-directeur Rob Wortel kon Van der Slikke wel aan een schatting helpen. 'Dat hebben we al eens be rekend. Volgens het prijspeil van 1995 zou het gaan om een investe ring van ƒ250 miljoen.' Daarmee verklapte Wortel meteen de voor naamste reden waarom 'Balgzand' al een tijdje geen serieus onderwerp van gesprek meer is, zelfs met voor een lange termijndenker als de Teso- directeur. Dat neemt niet weg dat Wortel hevig is geïnteresseerd in het onderwerp en het afstudeerrapport met belangstelling zal lezen. Van der Slikke treedt per 16 augus tus in dienst van Vermeer Beton- en Waterbouw te Hoofddorp, het bedrijf waar hij ook zijn stageperiode heeft doorgebracht. Hij hielp bij de aanleg van drinkwatersystemen in de Mekongdelta in zuidelijk Vietnam Een geactualiseerde versie van de Gids voor de vogels van Texel ligt sinds kort in de boekhandels. Het boekwerkje, dat is geschreven door Adriaan Dijksen en geïllustreerd door Frits-Jan Maas. Johan Reydon en Peter van der Wolf. wordt uitge geven door Het Open Boek. De nieuwe druk verscheen dankzij sa- Vanaf 1 juli sluit partycentrum 'In de bloeiende heide', onderdeel van Calluna, de deuren. Zwemparadijs- eigenaar De Hoge Raedt Groep heeft pachters Ruud en Christie Boom de huur opgezegd De maatregel houdt verband met de bouw van het hotel menwerking met EcoMare en finan ciële steun door verschillende orga nisaties. In de gids staan 174 vogelsoorten afgebeeld Soorten die op Texel broeden (ruim 100) of die als doortrekkers of wintergasten op het eiland neerstrijken. De vogels zijn ingedeeld naar de omgeving waar ze het meest voorkomen. Het gidsje kost 27,50 Ook de Duitse versie is in herdruk verschenen Verder wordt overwogen de al ge ruime tijd uitverkochte plantengids voor Texel opnieuw uit te geven bij Calluna De zaal was in gebruik voor kleine partijen, bijeenkomsten en vergaderingen Voortaan heeft Boom de beschikking over De Kaaps-nol. op het duin kampeerterrein Kogerstrand. dat naast de recreatiezaal over een speeltuin en terras beschikt. In ver band met het kampeerseizoen wor den er in juli en augustus geen brui loften en partijen gehouden Strandexploitant Kees Bedrand bij de zendapparatuur die in zijn container bij paal 9 is aangebracht. Over de vergoeding die KPN Telecom ervoor betaalt, is hij zeer tevre- KPN Telecom is bezig extra steun- zenders te plaatsen voor het mo biele telefoonverkeer. Ze komen bij paal 9, 15 en 17 en worden geïnstalleerd in de containers die de strandexploitanten daar 's zo mers in gebruik hebben. Buiten de zomer zijn de zenders dus niet in werking. Dat laatste is volgens woordvoerder Remco Welling van KPN Telecom geen bezwaar, want de extra zenders zijn bedoeld om de door de toeristen veroorzaakte piek in het telefoon verkeer op te vangen 's Winters zijn ze met nodig. De 'dekking' van KPN Telecom op Texel was al vrijwel hon derd procent en wordt er niet groter door. Wie buiten het hoogseizoen (Foto Harry (to Graat) mobiel wil bellen naar of vanaf het strand, zal geen problemen onder vinden. Afgezien van de genoemde drie 'seizoenzenders' heeft KPN Telecom thans vijf permanente zenders op Texel in gebruik. De locaties zijn de straalzendmast aan de Waalder- straat in Den Burg, appartementen hotel Juliana in De Koog, de vuurto ren bij De Cocksdorp het Licht van Troost aan de Mokbaai en bij de Tempeliersweg. De horeca-activiteiten in wachtlo kaal De Kombuis op de haven van Oudeschild zijn omstreden Zater dag. tijdens het Havenvistijn, maakte een spandoek duidelijk dat niet iedereen een eventueel verbod op de verkoop van consumpties de gemeente in dank zal afnemen (Foto GeranJ Timmerman) os:

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 11