Cjrocn 2 rwartrjexelsin het harL, Texel geplaagd door inbraken N Nabestaande ramp voert kruistocht tegen vliegveld Bejaarde Texelaar mogelijk terug in cel Dorpsherstel: meer geld restauraties Markante ingang Strender jeugdhonk sH Stichting koopt Texelstroom Autoschade na aanrijding Oorzaak van stroomstoring lag in Anna Paulowna --S? VERDER IN DIT ummer Politie pakt drugskoerier Jarige schilder tracteert op kunst Geslaagden 0SG millenniumproof Hoornder Donderdag: minder maar beter Nieuw speeltoestellen op het Lange stuk Werken in de bollen voelt als vakantie Rijtuigen en auto's op de dressuurbaan Schaduwraad stemt over Reiki-praktijk Texelse Schaduwraad Texelse schapen in Uruguay TEXELSE ^COURANT een grote groep Texelaars TEXELSE1'COURANT BEZORGER m/v Den Hoorn iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11392 DINSDAG 6 JULI 1999 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG I ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALFJAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) exel heeft het afgelopen week- inde te maken gehad met een golf an inbraken. Voor zover bekend regen in totaal zes bedrijven in )en Burg, Oudeschild en De Koog emaken met ongewenste bezoe- ;ers. Bij zeker twee ervan maak- en zij voor vele tienduizenden pldens buit. )e serie inbraken werd tussen vrij- lag en zaterdag ingezet bij de neubelhandels van Oosterhof en itoerbeek in Den 'Burg In beide ge- allen werd het pand doorzocht en ®n geldbedrag weggenomen. De lolilie maakte niets bekend over de irootte van de sommen geld nde nacht van zondag op maandag ,erd ingebroken bij het reisbureau an de Warmoesstraat, waar een ichterdeur werd geforceerd, waarna te inbrekers voor enkele tienduizen- !en guldens aan Nederlands. Duits, ians en Belgisch geld meenamen fia een binnendeur werd ook nog ien bezoek gebracht aan de buren ande Helderse Courant. Kasten en ■den werden hier doorzocht, maar srmist wordt er mets Fotograaf Edo teaman prijst zich gelukkig dat hij jnfoto-apparatuur min of meer toe- ilhg mee naar huis had genomen. Bal doe ik normaal nooit Gelukkig sar dat ik het nu wél had gedaan, D? Slichting tot Behoud van ootfsvaartuig 'De Texelstroom' leeftvrijdag de felbegeerde loods- botter aangekocht. 'De zaak is wid en betaald. We zijn bijzon- fer tevreden', aldus Peter Lock, snvan de initiatiefnemers. ande botter is inmiddels een indi- itie-rapport gemaakt zodat aan de and daarvan de herstelwerkzaam- ieden kunnen worden uitgevoerd. We gaan diverse werven benaderen m te kijken wat het kost om het /erk uit te laten voeren. We willen 'vaart achter zetten Gelijk aan de lag', aldus een opgeluchte Lock. >e aankoop werd mede mogelijk ankzi] een bijdrage van ƒ50.000,- loor de gemeente. Daarnaast werd luccesvol actie gevoerd om andere iponsors binnenboord te krijgen iiieen aanrijding gistermiddag op de ruising Waalderstraat-Georgiéweg epen twee auto's forse schade op. let ongeval ontstond toen een 40- arige Utrechtse vanaf de Waalder- traat de Waalderweg wilde oprijden dacht dat een 28-jarige bestuur der uit Midden-Eierland, die over de Georgieweg richting De Waal reed. «t zoals zijn voorganger rechtsaf tou slaan en draaide de kruising op. 2e hield afgezien van een lichte 'Oofdpijn geen letsel aan het onge loven SBB-medewerkers Erik van Ier Spek en Piet Postma waren snel er plaatse om het verkeer te rege- want mijn spullen zijn toch gauw vijftienduizend gulden waard. In De Koog werd ingebroken bij sla gerij lepe de Boer aan de Nikadel Dat gebeurde om 3 00 uur. een tijd stip dat vrij precies is na te gaan omdat dochter Katja de Boer en haar partner Kees Moorman boven de winkel slapen en zij hun hond hoor den aanslaan. Toen Moorman pools hoogte ging nemen, hoorde hij de insluipers nog net op de vlucht slaan, met medeneming van een kluis met een inhoud van ongeveer vijftig duizend gulden. Dit is niet zo n gelukkig jaar voor ons', treurt Katja de Boer, daarbij tevens verwijzend naar alle perike len rond de stilgelegde bouw. 'En dan te bedenken dat we normaal nooit zoveel geld in huis hebben.' De dieven kwamen binnen door de achterdeur te forceren Toeval of met. daarmee stonden ze' direct in het kantoor. Daarna hoefden ze nog maar één binnendeur open te breken om de kluis te bereiken. De safe werd meegenomen om op een rus tige plaats te kunnen open maken en langs de Ruyslaan achtergelaten Daar werd het ding gisterochtend teruggevonden Een poging tot inbraak werd in de zelfde nacht tot slot gedaan bij Voordeelland. de enkele weken ge leden geopende koopjeswinkel aan de Heemskerckstraat. De inbrekers hebben gepoogd het slot kapot te maken, maar zijn toen dit met lukte weer vertrokken Geen geld maar een compleet tuinameublement werd ontvreemd uit een omsloten tuin aan de Dorps straat in De Koog Het betrof zes tuinstoelen en een tafel, met een waarde van ongeveer 700,-. Texel heeft gistermiddag net als de rest van de Noordkop enige tijd zonder stroom gezeten. Rond 17.00 uur viel de stroom voorziening in de regio uit door een storing die zich voordeed tij dens werkzaamheden aan een hoofdtransformator in Anna Paulowna. De plaatselijke reservetransformator was wegens een onderhoudsbeurt niet beschikbaar. Energie Noord West schakelde een groot aantal medewerkers en materieel in om de storing te verhelpen De getroffen gemeenten werden één voor eén weer van stroom voorzien. Op Texel heeft het ongemak circa vijf kwartier geduurd. Teso-bootdienst heeft geen overtoch ten hoeven te schrappen de opnjbruggen in beide veerhavens schakelden automatisch over op de noodstroomvoorziening Het enige ongemak waarmee reizigers te ma ken kregen was het uitvallen van de mogelijkheid om met pinpas te beta len. w.y mm b Het pijlvormige raamkozijn in de aanbouw van dorpshuis De Bijenkorf is een heel gepuzzel voor metse laars Stefan Witte en Ronny Keyzer. medewerkers van bouwbedrijf Elco Vermeulen. De pijl verwijst naar het in aanbouw zijnde jeugdhonk in de kelder van het dorpshuis Behalve het jeugdhonk krijgt de Strender jeugd achter de tennisbaan de be schikking over een skatebaan, waar aan ouders en kinderen afgelopen weekend met man en macht hebben gewerkt De bouw van de kelder en de aan leg van het skatepark. een wens van de Oosterender jeugd, gingen van start nadat drie weken geleden het benodigde geld werd toegezegd. Bij dragen zijn afkomstig van de ge meente. het Juhanafonds, Jantje Beton en de Stichting RAB Texel Het project kwam mede tot stand dankzij de inzet van het jeugdwerk van de Welzijnsstichtmg. De aparte ingang voor de kelder is niet alleen een wens van de jeugd en het dorps bestuurmaar houdt ook verband met de,JDrandveiligheid De ondergrond voor het skateveld is eigendom van de gemeente Het pla veisel is gemaakt van omgekeerde trottoiretegels. Twaalf vaders, gehol pen door veertien kinderen hielpen zaterdag bij de klus. Ze kregen hulp van kraanmachinist Willem Witte van aannemer Westerlaken De werklui werden door moeders voorzien van koffie, broodjes en soep Domper op de arbeidsvreugde was de onweers bui die zaterdag roet in het eten gooide, waardoor de kelder blank kwam te staan en het tegelwerk moest worden stilgelegd. (Foto Gcrjro Timmerman) Volgens G.J. de Boer uit Purmerend is het mede aan 'wan toestanden en wanbeleid' op het vliegveld Texel te wijten dat op 25 september 1996 de DDA-Dakota in de Waddenzee stortte, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De Boer, vader van een van de slachtoffers, heeft dit voorjaar brieven aan b en w en de gemeen teraad geschreven met krasse ver wijten en de eis dat het vliegveld wordt gesloten. Hij schrijft dat het voor de verwerking van het verlies bittere noodzaak is 'dat de vele wantoestanden en het wanbeleid inzake vliegveiligheid, onderhoud en het ontduiken van de regelgeving op en bij uw vliegveld drastisch zullen worden aangepakt' Volgens De Boer was de Dakota een oud vehikel, te zwaar beladen met passagiers en had ontzettend veel andere gebreken die allemaal zou den zijn opgetekend door de Raad voor de Luchtvaart. Oud en vuil In het bijzonder wijst hij op de reeds lang tevoren olielekkende motoren Advocaat-generaal mevrouw Y. Kruyer vorderde vrijdag in hoger beroep bij het Hof in Amsterdam een celstraf van 36 maanden, waarvan 12 maanden voorwaarde lijk, tegen de 81-jarige Texelaar die 25 november 1998 zijn vrouw Een 19-jarige Texelaar is zaterdag rond 18.00 uur op de veerhaven van 't Horntje aangehouden met 20 gram cocaïne in zijn bezit. De drug was in kleine hoeveelheden verpakt, vermoedelijk net aange schaft in Den Helder en bestemd voor de handel op Texel. De drugskoerier is opgesloten en wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie kondigt aan een onderzoek in te stellen. Bij de actie werd ook een 31-jarige Texelaar aangehouden Hij had een hoeveelheid cocaïne bij zich die zo klein was dat geconstateerd werd dat de verdovende middelen voor eigen gebruik waren Hij werd in de loop van de avond weer op vrije voe ten gesteld om het leven heeft gebracht. Kruyer acht doodslag bewezen. Mocht het Hof de eis volgen dan moet de Texelaar, die sinds 17 mei vrij is, alsnog ruim 300 dagen terug naar de gevangenis. De man werd op 23 maart door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot een jaar cel wegens doodslag. Officier van justitie C Kok had veer tien dagen eerder wegens moord (dus met voorbedachte rade) een celstraf van zes jaar geëist. Kok is na de uitspraak in hoger beroep ge gaan. Kruyer deelt de mening van de Alkmaarse rechtbank dat moord niet bewezen kan worden 'Het staat niet vast dat er sprake is geweest van kalm beraad of rustig overleg Het was een woede-uitbarsting en er waren op dat moment geen andere gedragsalternatieven en daarom acht ik moord met bewezen' Evenals bij de zitting in Alkmaar, bleek bij het Hof aan de Prinsen gracht in Amsterdam overduidelijk dat het 51-jarig huwelijk van de ver dachte er een was van jarenlange disharmonie 'Al zijn er mooie mo menten geweest en had ze veel goede dingen, ze kon ook heel ver velend zijn' aldus de verdachte Kruyer ging diep in op de rol van de kinderen en kleinkinderen in deze zaak 'Zé hebben een speciale po sitie. Ze hebben hun moeder verlo ren maar willen met ook nog eens hun vader verliezen'. Kruyer benadrukte bovendien dat de Texelaars de man met hebben laten vallen en hem na het uitzitten van 168 dagen cel weer in hun midden hebben opgenomen Toch achtte ze de straf voor het bewezen verklaarde delict doodslag te laag 'De leeftijd van de verdachte alsmede de positieve toon van de vele reacties uit zijn omgeving mag met leiden tot een lagere straf al dus de advocaat-generaal. Ze ver zocht het Hof een straf van 36 maan den op te leggen waarvan 12 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De proeftijd is niet voor het gevaar van herha ling, maar om de reclassering een vinger aan de pols te laten houden. Advocaat G Helder uit Grootebroek, die ook in Amsterdam de Texelaar bijstond stelde in zijn pleidooi dat de verdachte, zijn kinderen en kleinkin- deren zich goed konden vinden in de Alkmaarse straf van een jaar Hij vroeg het Hof een straf op te leg gen gelijk aan de tijd die de man nu reeds heeft uitgezeten. De verdachte Texelaar was kort in zijn laatste woord. 'Er is al zoveel gezegd van middag Ik hoop dat ik met terug moet naar de gevangenis Het Hof doet uitspraak op vrijdag 16 juli om 13.30 uur. De Stichting Dorpsherstel Texel verzoekt de gemeente met een eenmalige storting van ƒ200.000.- de achterstand weg te werken in de financiering van de gemeente lijke monumenten. De stichting vindt het verheugend dat de ge meente het plan heeft om eenma lig ƒ108.000,- extra uit te trekken, Pachter Piet Postma treedt na de aanrijding op de kruising Georgieweg-Waaldervyeg op als verkeersagent Past de vestiging van een Reiki- praktijk met dienstwoning al dan niet in de maatschappelijke be stemming van het beoogde bouw terrein in Den Burg West9 Deze vraag, die ook op de agenda van de reguliere raad staat, legt de re dactie van de Texelse Courant deze maand voor aan de Schaduwraad. Leden van de electroraad krijgen via email be richt over hun deelname, het wachtwoord en het adres van de internetpagina, dat overigens is veranderd Nieuwe leden van de Schaduwraad blijven welkom en kunnen zich opgeven bij de redac tie van de TC (tcnieuws@tref nl) Er kan tot uiterlijk woensdagavond 14 juli 19 30 uur, het tijdstip waarop de echte raadsvergadering begint, worden gestemd maar vindt dit bedrag bij lange na niet voldoende. Er liggen momen teel tien aanvragen voor restaura ties. Het effect gaat met veel verder dan dat de wachttijd voor een subsidie met twee jaar is bekort van het jaar 2007 tot 2005', aldus het bestuur in een brief aan B&W en de raad Omdat geen subsidiebeschikkingen worden afgegeven voor een langere termijn dan vier jaar. biedt de stor ting geen soelaas voor restauratie- initiatieven. De stichting zegt een subsidie-vooruitzicht op een termijn van zes jaar niet realistisch te vin den en vindt het gemeentelijk restauratiebeleid om die reden niet geloofwaardig 'Terwijl de subsidie regeling juist een stimulans zou moeten zijn om restauraties en on derhoud aan te pakken, werkt dat nu averechts en ontmoedigend Ook is men bang dat deze situatie verval in de hand werkt, wat leidt tot hogere restauratie- en onderhoudskosten Het jaarlijks budget ƒ45 000,- acht het bestuur nauwelijks voldoende om in de huidige tijd één restauratie te subsidiëren. 'Om te voorkomen dat er opnieuw zo'n ongewenste si tuatie kan ontstaan is een verhoging van het structurele budget naar ƒ120 000 - per jaar noodzakelijk.' uit de Tweede Wereldoorlog. 'Het vliegveld zelf is totaal vervuild, toe aan een grote schoonmaakbeurt en is als grasveld zonder de voorge schreven landingsbanen voor het moderne luchtverkeer, laat staan voor olievervuilende landings- doeleinden ongeschikt De sterk verouderde gebouwen zijn gebouwd zonder bouwvergunningen en totaal ongeschikt voor noodzakelijke repa raties aan vliegtuigen, ongeacht of het voorgeschreven noodzakelijke reparatiegereedschap en materiaal aanwezig is Brandweercontrole heeft kennelijk onvoldoende plaats gevonden De milieu- en andere overtredingen op vliegveld Texel zijn zo overvloedig en talrijk dat alleen met onmiddellijke sluiting en een daarop te volgen onafhankelijk TNO- onderzoek voor u als eerst en laatst- verantwoordelijken in de ambtelijke sfeer, veiligstelling voor nu en in de toekomst is te waarborgen. Uw ge meente heeft geen reddingsplannen voor het vliegveld of woongebieden en voor op zee ontbeert uw ge meente iedere mogelijkheid om bij calamiteiten de juiste hulp te bie den' Torenwachter Bijzonder kras zijn ook de beschul digingen die de Boer inbrengt tegen Lees verder pagina 5 De uit Den Haag afkomstige Enno Wenckebach die in 1965 naar Uru guay emigreerde en er zich vestigde als veeboer, introduceerde daar het Texelse schap Hij liet van Texel 20 drachtige ooien overkomen, die bij aankomst door een pater werden gezegend Of dat een bijzonder vruchtbaar effect heeft gehad, is niet bekend maar in elk geval is de fokkerij een succes geworden en het ras heeft naam gemaakt in Zuid Amerika Een tv-reportage over Wenckebach in de serie 'Grensverleggers' wordt vanavond via Nederland 1 uitgezonden, aan vang 22.27 uur 1 (Advertentie) tjw Jiiitiu Ut luit Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder v erkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Wij zijn op zoek naar een die voor ons dc krant wil bezorgen in Hier wonen ongeveer 200 abon nees. Hel bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1