Jarige Toon de Haas schenkt'atelier' aan gemeente Texel de Kroniek 99 Wereldmeiden en -gozers krijgen schooldiploma Verkeersexamen en joy-riding per motor Corsetten Edah :m Motorrijwiel zonder punten Klaas Boon HOOI Leerling Bankwerker S. O. s. E Agenda Tomaten TEXELSE^? COURANT di:n hoorn - telef. 2; Gevraagd een J. WITVLIET Az. Oudeschild. RESTAURATIE Ophaaldienst RUILEN 'IKGA VOOR EDAH!' Inenten paarden Zomerconcert Muziek thema van folklore Miek Jimmink exposeert in Burgwal 37 Samenkomst voor vrouwen teso Kijk ook in de I Vakantiekrant o Dienst Baptisten per kilo DINSDAG 6 JULI 1999 Fdo Hany do Gr/Uit) Toon de Haas met burgemeester Geldorp bij het schilderij dat hij zojuist aan de gemeente heeft geschonken. Toon de Haas uit Amstelveen wordt 23 juli 70 jaar.Ter gelegen heid daarvan exposeert de in Oosterend geboren schilder mo menteel in'Tusse de banke' aan de Groeneplaats in Den Burg en in galerie Langewaal in De Waal. De jarige tracteert ook, zo bleek vrijdagmiddag toen burgemeester Geldorp de exposi tie in Den Burg opende.Toon schonk de gemeente een schil derij van ruim twee vierkante meter met een cataloguswaarde van f12.000.-. sen de Banke hangen zijn recente lijk door De Haas gemaakt. Het zijn portretten, maar vooral stillevens waaronder bloemstukken, uitgevoerd in de uitbundige en toegankelijke stijl waarmee de autodidacte kunstenaar een brede klantenkring heeft bereikt. Uitstekende reproducties van deze werken zijn te vinden in de catalo- gus'Toon de Haas schilder(t) die Het Open Boek ter gelegenheid van de 70e verjaardag van Toon heeft uitge geven. Het fraaie drukwerk is mede mogelijk gemaakt doorïexelse spon sors en is voor f 15.- op de expositie te koop De schilderijen in Tussen de Banke vertonen geen Texelse landschap- Het maakt deel uit van een serie van drie doeken, elk een ander stukje van zijn atelier in Amstelveen voor stellende Eén van de drie mocht worden gekozen. Omdat de meer derheid van de betreffende gemeen telijke adviescommissie bij de ope ning aanwezig was. kon die keus direct worden gemaakt. De schen king is echter pas een feit als de gemeenteraad een instemmend be sluit heeft genomen. De kans is groot dat de gemeente naast het gekregen schilderij nog een tweede werk uit dezelfde serie zal aankopen Recent De zestien schilderijen die nu in Tus- pen of personen. Dat is voor een deel wel het geval bij de kleinere schilde rijen en aquarellen die zijn te zien in galerie Langwaal. Er is samenhang tussen beide tentoonstellingen De werken in De Waal zijn vaak voor studies van die in Den Burg. 'We hebben nu dus een kunstroute Den Burg-De Waal' aldus de burgemees ter, die zich direct liet kennen als bewonderaar van het genre en spon taan verliefd' werd op een schilderij van een boeket gele bloemen, 'Wat een omvang en uitstraling!' De gemeente heeft in de loop der jaren diverse werken van De Haas aangekocht, waaronder een portret van burgemeester C de Koning In het raadhuis hangt de gemeentelijke De Haas-collectie momenteel in één der commissiekamers. Boerenknecht Toon de Haas liet zich als leerling van de School met den Bijbel al ken nen als een talentvol tekenaar Het schoolhoofd meester Bolt en zijn ouders stimuleerden echter niet dat hij van de kunst zijn beroep zou Donderdag 8 en vrijdag 9 juli 1948 werden voor de allereerste keer verkeersexamens op Texel gehou den. Dit van overheidswege inge stelde examen had ten doel 'de jeugd op te voeden in een richting, dat zij vertrouwd geraakt met het hedendaagse verkeer En dit werd weer ingegeven door het toenemend aantal verkeersongelukken, mede veroorzaakt door het na de oorlog steeds groeiend aantal auto's op de vaderlandse wegen. HetTexels exa men werd afgenomen door opper wachtmeester Edzers van de Ver keerspolitie uit Alkmaar, terzijde gestaan door leden van het Texelse korps en onderwijzend personeel van de diverse scholen. De eerste dag werden 100, de twee dag 170 leerlingen geexamineerd. leerlingen van de Ulo en uit de hoogste klas sen van de lagere scholen. De jon gens en meisjes, allen met een witte band om de linkerarm, reden allereerst een rondje door en om Den Burg Op verschillende plaatsen stonden controleposten om te zien of de jongelui inderdaad geen verkeersfouten maakten.' De Texelsche Courant geeft geen uitsluitsel over het aantal geslaag den, maar dat een verkeersexamen geen overbodige luxe was, leert een bericht uit dezelfde editie, waarin wordt verhaald van een knap staal tje joy-ridmg, met veel materiële schade, maar gelukkig weinig per soonlijk letsel Dat met iedereen in staat is om een motor te berijden, ondervond een jongmens uit Den Burg dat zonder daarvoor de ver eiste toestemming te vragen in jeugdige overmoed een motor met zijspan ging berijden, met gevolg, dat hij op de Kogerweg tegen een N V. Taxals Elgan Stoomboot Onderneming vvcnal bij Inachrljtren te verpachten het houden van buiiet aan boord van haar schepen, in de veerdienst Texel - Den Helder Inlichtingen enz ten kantnre tier N V I 1 s S hililoreind 4U. Den Burg ln»i hri|viin>- U"i !<>i 7n ter dag 17 Juli a v hek en verder de fiets van mw. E aanreed Het rijwiel werd flink be schadigd, terwijl van de motor de voorvork ontzet werd en deze in revisie moest worden genomen De krant weet verder nog te melden dat de eigenaar van de motorfiets 'een alhier logerende familie uit Amster dam) aangifte deed bij de politie en merkt bovendien op dat 'het zeker verwondering (mag) wekken dat er zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan op deze drukke verkeersweg Verder geven de kranten van juli 1948 de uitslagen van de verkiezin gen voor de Tweede Kamer 'uit bo-, venstaande blijkt een grote toe name van stemmen voor de VVD. waaruit wij kunnen constateren dat van de ruim 1300 gasten die hier gestemd hebben, een groot deel bestaat uit aanhangers van ge noemde partij), de export van stro- vlas naar Belgié ('de Belgische ko per kan geen ongerepeld vlas kopen en het vervolgens in Nederland voor eigen rekening laten afrepeien). de namen van de Texelse militairen (vijftien in getal) aan boord van het troepentransport schip Indrapoera ('dat21 Juni I I uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 22 Juli a s te Rotter dam zal aankomen) en een verslag van de voetbalwedstrijd tussen de Texelse onderwijzers en de Texelse slagers 'de vrees van de onderwij zers dat ze tot bloedworst verwerkt zouden worden, bleek ongegrond Wel werden verschillende slagers even in de hoek gestuurd maar dat was dan om een hoekschop te ne men) Het werd 2-1 voor de onder wijzers TE KOOP merk Ralerhy, 350 cckk koopje. .1. BROUWER, l>e Koog K 57, Texel. en nog vele andere art. Te koop aangeboden: staande aan de rook, of te ruilen tegen Bleten. HAN KEESOM, Molenstr. 62, Den Burg, Texel. N.H. Kerk Den Burg voor de Bazar begint vandaag! Wie ruilt woongele genheid te Oosterend v. woongelegenheid aan de vaste wal? BEIN STELTMAN, Manufacturenbandel, Oosterend. Texelaars, wilt U vanaf heden en tijdens de Kermisweek rustig uitgaan, weest dan niet verlegen, stalt Uw ilets bij de Jong en Ver stegen Wnaldcrstrnnt 2.) 'Jullie zijn allemaal wereldmeiden en wereldgozerscomplimenteerde rec tor Henk de Vries de leerlingen van OSG de Hogeberg die geslaagd waren voor hun eindexamen. Met zijn terminologie baseerde hij zich op hel spraakgebruik in de musical Grease, die de volgende dag werd opgevoerd en waarvan de vele hon derden leerlingen, ouders en andere belangstellenden in de Burgemees- Ier de Koninghal vrijdagavond alvast een voorproefje kregen Wereldmeiden en wereldgozers sloeg wat De Vries betreft overigens niet alleen op hun vriendelijkheid of hun doorzettingsvermogen, maar ook op de wereld waarin ze na hun school terecht komen Die wordt door computers interneI en andere communicatie-apparaluur telkens kleiner en bovendien steeds moeilij ker om in le leven De Vries noemde hel diploma in dat verband een 'start bewijs voor een nieuwe toekomst' Hij zei te hopen dal de Hogeberg de geslaagden behalve kennis en vaar digheden om straks verder te gaan ook eigenschappen als respect en belangstelling heefI bijgebracht Burgemeester Joke Geldorp ver- lelde in haar (geestige) toespraak over haar eigen eindexamen, waar bij zij en haar mede-leerlingen op elkaar gepropt in eén lokaal zaten Ze herinnerde zich ook de bekendmaking van de uitslag en de conciërge die met een wijsvinger naar de leerlingen wenkle die niet waren geslaagd Met een 'omwegge- tje' belandde Geldorp tenslotte bij haar conclusie, die in veel leek op die van rector De Vries, met dal verschil dal de burgemeester de geslaagden 'millenniumproof' noem de Een ontroerend intermezzo vorttii hel moment waarop werd stilgestte bij het verongelukken van 8® Hoedjes uit Eierland. die anders ot eindexamen had gedaan Rector Cf Vries vertelde dat de school bloemt' bij zijn ouders had bezorgd en volgens zong Nils Lely 'Everybtxli hurls' van REM. zichzelf daam begeleidend op gitaar. De herder king werd beëindigd mei ed slaande ovatie, waarbij memgeend tranen achter de ogen voelde pt* ken. (Advertentie) Geldig t/ m zaterdag 10 juli 1999 maken. Toon ging werken als knecht bij zijn vader Willem die toen een boerderijtje aan de Nesweg had In 1955. dus op zijn 26e, werd Texel hem te klein en ging hij zijn kunst- geluk zoeken in Amsterdam. Daar zat men echter met op hem te wach ten. Hij werd echter postbesteller in Amstelveen, gelukkig met genoeg vrije tijd om ook te schilderen, Als kunstenaar begin hij naam te maken toen hij in 1959 exposeerde in Haarlem wat een lovende recensie in het Haarlems Dagblad en het Amstelveers Weekblad opleverde. Een enorme stimulans was de Van Duijl Schwarze portretprijs waarmee zijn olieverfportretten in 1966 werden bekroond. Hetzelfde gold voor de reisbeurs die hij kreeg van het minis terie van CRM Toon kon zich al spoedig rekenen tot de weinige kun stenaars die helemaal van de kunst kunnen leven Veel van zijn werk bestond en be staat uit portretten in opdracht Al leen al op Texel hangen er tientallen Opdrachtgevers moeten rekening houden met wachttijden Toon de Haas. die eigenlijk Antonie heet en is vernoemd naar zijn opa Antonie van der Vis. was ook ge ruime tijd actief als leraar Onder andere gaf hij acht jaar's zomers les aan de Europese Academie voor Beeldende Kunst in Trier. De expositie's in De Waal en Den Burg duren tot en met 27 juli De Langwaal in De Waal is dins dag tot en met zaterdag open van 11.00 tot 17.00 uur (zondag en maandag gesloten en Tussen de Banke is dagelijks (behalve dins- daq) open van 12.00 tot 17.00 uur. In manege Akenburg wordt zaterdag tussen 12 00 en 14 00 uur de jaar lijkse inenting van paarden en po ny's gehouden De vaccinatie, die de strijd aanbindt met influenza en te tanus. is verplicht voor leden van de rij- en menvereniging. De eigenaren dienen het vaccinatiebewijs van de dieren mee te nemen De kosten bedragen 32.- per paard of pony Hans Uijleman geeft zaterdag 17 juli een concert in de Hervormde kerk in Den Burg Uijleman probeert muziek te maken die rust en ontspanning biedt en waarbij men zich plezierig voelt Hij maakt gebruik van gongs, klankschalen, boventonen en Man tra's Aanvang 20.00 uur Voor verkoop (ƒ15,-) bij Mansolein Mine ralen Muziek is morgen het centrale thema op de folklore in Den Burg. Op acht verschillende lokaties wordt muziek ten gehore ge bracht, waarbij ook de dans niet wordt vergeten. De Wieringer- dansers tonen van 11.45-12.30 uur en van 14.15-15.00 uur hun reper toire op De Groeneplaats. 's Middags zijn daar ook Tjazzel en Frans en Lies van de partij Op de Stenenplaats zijn aan het begin van de middag Ewout Adriaans en Jaap Dros te beluisteren. Hans Hopman speelt om 11.00 uur bij het postkan toor De percussiegroep van Janka Boon geeft om 13 30 uur een optre den bij de bioscoop In het Ontmoetingscentrum Burgwal 37 is een expositie te zien over het werk van fotografe Miek Jimmink. De Texelse is bedreven in het schieten van sfeervolle kleurenopnamen, een talent dat ze vorig jaar etaleerde in de Bijenkorf in Oosterend Inmiddels heeft Jimmink haar vaardigheden met de camera verder ontwikkeld, zoals is te zien op haar collectie nieuwe foto's, waarvan ze er nu 21 exemplaren heeft opgehangen. Het betreft typisch Texelse taferelen, zoals schapen op een dijk en beel den van de zee. De tentoonstelling duurt de hele maand juli De werken zijn te koop Vrouwen van alle leeftijden kunnen vrijdagavond 16 juli deelnemen aan een bijeenkomst, die is geïnspireerd op de moonlodge van de Indianen Dit is een ontmoetingsplek waar vrouwen samenkomen in verband met bezinning en krachtenbundeling De avond wordt geleid door Rachel Haug uit Amsterdam. Chakra's menstruatie en ovulatie zijn onder werpen die aan de orde kunnen ko men, maar het is ook de bedoeling samen te zingen Informatie Marjon Bakker tel 322948. Dinsdag 6 juli In De Koog wordt van 14 00 tot 21 00 uur de eerste braderie van het seizoen gehouden Tussen 18 00 en 19 00 uur kan worden gestart voor de tweede etappe van de Texelse fietsdrie daagse Startpunt is hotel De Lindeboom; deelnemers kunnen kiezen uit 10, 25 en 40 kilometer In de NH-kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een zomeravondconcert met Loes Bakker (dwarsfluit) en Reinout Weiffenbach (gitaar). In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 21.00 uur de voorstelling 'Twee straten verder' van Arthur Umbgrove Entree ƒ20.-. In Cinema Texel draaien om 13 30 u Holy Man, om 13.30 en 16.00 u. De Koning en Ik. om 16 00. 19 00 en 21 30 u Notting Hill en om 19.00 en 22.00 u The Matrix Woensdag 7 juli Tussen 18.00 en 19.00 uur kan worden gestart voor de derde etappe van de Texelse fietsdrie daagse Startpunt is hotel De Lindeboom; deelnemers kunnen kiezen uit 10, 25 en 40 kilometer. Bridgeclub Alert houdt vanaf 19 45 uur een open drive in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. In Cinema Texel draaien: om 13.30 u. Holy Man; om 13.30 en 16 00 u De Koning en Ik; om 16 00. 19 00 en 21 30 u. Notting Hill en om 19 00 en 22.00 u The Matrix. Donderdag 8 juli Fanfarekorps DEK geeft vanaf 2000 uur een zomeravond concert op het pleintje voor super markt Goënga in Den Hoorn In Cinema Texel draaien: om 13.30 u. Holy Man; om 13.30 en 16.00 u De Koning en Ik; om 16.00, 19.00 en 21.30 u Notting Hill en om 19 00 en 22 00 u. The Matrix. Vrijdag 9 juli Op het terrein van zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in! Den Burg wordt tot en mei zondag Texelpop gehouden In zwembad Molenkoog begint om 22 00 uur de nachtelijke zwem- marathon, die tot morgenochtend 8.00 uur duurt In Cinema Texel draaien om 13.30 u. Holy Man; om 13 30 en 16.00 u De Koning en Ik. om 16 00, 19.00 en 21.30 u Notting Hill en om 19.00 en 22.00 u The Matrix Veerdienst Teso onderhoudt vrij- t dag van 9 35 tot 16 05 uur halfuur- I diensten. Reizigers kunnen vrijdag lussen 12 00 en 17.00 uur rekenen op een half uur vertraging. Op Texel is dat tussen 9.00 en 13 00 uur het geval. w Er is veelte doen op Texel. Kijk -f niet alleen in deze agenda, 4 maar ook naar het overzicht in sj tte Vakantiekrant, die gedu- rende de maanden juli en au- p, gustus wekelijks verschijnt, j v, Veel van de daarin vermelde p; evenementen en activiteiten zijn g ook voor Texelaars interessant I s| De gratis Vakantiekrant wordt I g, verspreid als bijlage van de g Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg- g baar op zo'n 150 plaatsen op p het eiland. De Vakantiekrant |C verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Oudeschild Dl. 6 1 07 en 13.55 u Wo. 7 1 50 en 14 45 u Do 8 2.40 en 16.10 u Vr. 9 4.10 en 17.30U Za 10 5 50 en 18.40u Zo. 11 7.05 en 19 35 u Ma. 12 8.36 en 21-OOu Di. 13 9.36 en 21.550 Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon kaï 10 juli op om 05 29 uur en gaat onder or 21 58 uur 6 juli laatste kwartier. 6 jut doodtij: 13 |uli nieuwe maan De geslaagden (mei roos) en hun familie en vrienden swingen mee op het door leraar Nils Lely gecomponeerde slotlied. Tweelingzusjes Danielle en Mariene Stlekema slaagden beiden voor hun MA VO-diploma. Die krijgen ze hier uitgereikt door le raren Peter van Neijen en Frans Busch. (FctoJoop Ropmets) De Baptistengemeente heeft zon dag een speciale dienst met is thema 'Als duisternis licht wt genoemd'. Zich baserend op debr bel spreekt Ds. G.J. Sipkemare' de gevaren van alternatieve genees kunst, waarzeggerij en spiritism! Verder zal veel samenzang plaaS- vinden De samenkomst begint es 19.00 uur en wordt gehouden in hé gebouw Eben Haezer in 4 Julianastraat in Den Burg Na aflotf wordt samen koffie gedronken. De bijeenkomst in de Burgemeesb de Koninghal kenmerkte zich veilt door de ontspannen en ongedrnr gen sfeer die er heerste. Dat m ongetwijfeld in de hand gewerktm leraar en 'spreekstalmeester' Ja? Dros. die stukjes voorlas uil té afscheidsboek, waarin leerlinge hadden opgeschreven wal hen i hun achterliggende schooltijd hl f meest was bijgebleven. Dat levetd hilarische taferelen op bij leerlingt en leraren, die zich uiteraard ogev blikkelijk de situatie én de betrokke t nen voor de geest konden halen te hel slot van de uitreiking speelde té l afscheidsboek nogmaals een hood S rot. toen leraar Nils Lely er geholpe t dooreen koor van leraren zingende v voordroeg.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2