Cjroen TwartjJexeh in het hartL, Hond bijt geit en elf kippen dood 'Anonieme aantijgingen onjuist en stemmingmakend' TEXT Zwemmende asielzoekster in Jeugdjournaal föraiKi® vo^irttieviesiertd lexel Werkgroep DuurzaamToerisme ontstemd Tbilisi krijgt 'Texel-park' -\\orszel Sigaar Fikse bekeuring voor drankrijder Gehandicapte komt ten val texelseÜcourant Graffiti aan huis Mentale bedreiging Kampeernol Klunen op Texel B&B overgenomen Halve ton nodig voor millennium TEXELS E -^COU RANT BEZORGER m/v Den Hoorn (MMVl Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11393 VRIJDAG 9 JULI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. .BONNEMENTSPRIJS ƒ58.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) jc emmingmakerij en pertinent juist.' Wat korzelig reageert ithouder Peter Bakker op het onieme stencil dat dinsdag is-aan-huis werd verspreid en S, larin kritiek wordt geleverd op t project rond het gratis open- iar vervoer. 'Je kunt op Texel ij je mening uiten. Dat dit nu zo >beurt, stoort me in hoge mate.' ergernis van Bakker, woordvoer- jr van de werkgroep Duurzaam erisme. is zo groot dat hij alleen ittegenzm reageert 'Waarom zou ingaan op anoniem geuite kritiek?' il verbaast hem dat in het door hr. v.d. Grootstegroep' onderte- nde pamflet gerept wordt van een 6 jiroule, waarbij Den Burg het mid- Ipunt van de ster is en de bus ndaar uit naar de boot, De Koog de andere 'buitendorpen' rijdt. Het gnp was door de werkgroep nog openbaar gemaakt. 'Kennelijk ilt men wel enig inzicht in het pro- We hebben deze ideeèn alleen ir voren gebracht in het overleg ilde fietsenverhuurders en de taxi- Injven.' ik de inhoud van het stuk kan op snig begrip bij Bakker rekenen. De liek dat van de gratis bus alleen vrorden geprofiteerd door de be- de Georgische hoofdstad JbilisiKOrdt dit najaar een 'Eiland pelpark geopend'. Aan het be nen het eind van het park zul- herdenkingsteksten in twee n worden aangebracht, waar- enaar de opstand op Texel in 5 wordt verwezen. sopdracht is gegeven door burge- sester G Sheradze van Tbilisi, na ndesbetreffend besluit van de ge- senleraad op grond van adviezen n de afdeling culturele zaken. Het rk is een bestaand stuk groen in top enige afstand van het centrum legen district Digomi. Het zal door twijkbestuur in samenwerking met it departement voor cultuur worden geknapt en aangepast. Loco-bur- meester M. Mdivani is belast met ttoezicht op de werkzaamheden, d gemeentebestuur van Tbilisi wil n de officiële opening een plech- iheid maken en daarbij ook een iputatie van Texel uitnodigen. Ms linksig gemeenteraadslid weende ik in de zeventiger jaren dal Teso openbaar vervoer is en m1 de algemene middelen gesub sidieerd moet wordenzodat de tarieven omlaag kunnen. Olzelfs helemaal gratis! In theorie nog steeds ideaal, maar praktisch onhaalbaar. Bovendien werd ik politiek onderuitgehaald door een demagogische zet van een Texelsbelanger, die dankzij een gemeentelijke meevaller aan alle hosselaars een vijftien over- tochlenkaart kado deed Veront waardigd over zoveel doortrapth eid verhel ik de vergadering. 'Dat 'snota bene een sigaar uit eigen doosi' Momenteel verspreiden anonieme actievoerders (je kunI °P je klompen aanvoelen uit welke hoek de wind waait) pam fletten, waarin men ageert tegen gratis openbaar vervoer op Texel. Onder pseudoniem een s'ukye schrijven wordt algemeen geaccepteerd, maar naamloos lelie woordspelerige teksten ^spreiden is onaanvaardbaar 'd rook je wel een heel rare klap baar. Horszei woners van de dorpen en de gasten van de grote toeristische centra die aan de sterroute zitten, klopt volgens hem 'van geen kant'. 'Door Spang zal inderdaad geen bus rijden. Maar dat is nu ook al niet het geval De be staande lijnen blijven gehandhaafd Het plan is alleen om de opzet te ver anderen. Het heeft weinig zin een grote bus in te zetten op lijnen waar van maar een handjevol mensen gebruik maakt Die willen we dan ook uitbesteden aan de taxibedrijven.' De lijnen waarvoor dit mogelijk zal gel den zijn die tussen Den Burg en Den Hoorn, Den Burg-De Waal-Oosterend en de lijn die door Eierland loopt. Financiering Dat gratis openbaar vervoer op kos ten zou gaan van de 'burgers, boe ren en buitenlui' - zoals ook wordt gesteld in een sterk gelijkend sten cil dat vrijdag op Texel werd bezorgd - is een verwijt dat eveneens alle grond mist, aldus Bakker. Het pro ject moet volgens hem worden gefi nancierd door subsidies en sponsoring. Onderzocht wordt mo menteel of het mogelijk is een soort gelijk systeem als op de Veluwe in te voeren, waar grote recreatie- bedrijven een deal hebben gesloten mes Connexxion. de maatschappij die ook op Texel het openbaar ver voer verzorgt. Wie daar in de bus stapt, kan tegen een gereduceerd tarief gebruik maken van de diensten van deze recreatiebedrijven, die er door hun financiële steun voor zor gen dat het project betaalbaar is. 'Wij zoeken naar een Texelse variant. Misschien kunnen we busreizigers bijvoorbeeld de mogelijkheid geven tegen korting een museum op het eiland te bezoeken of ze een dag gratis te laten fietsen.' De subsidie kan volgens Bakker belangrijk omhoog wanneer het pro ject een succes wordt 'De hoogte van het bedrag wordt bepaald door het aanbod van reizigers Ons stre ven is dat twee keer zoveel mensen de bus nemen. Als dat lukt, gaat de subsidie omhoog van 1,5 naar ƒ3.- miljoen Je maakt dan natuurlijk wel meer kosten, omdat je ook meer bussen inzet, maar per saldo ga je er toch op vooruit.' Onevenwichtig Het derde verwijt van de anonieme schrijver, dat de samenstelling van de werkgroep onevenwichtig is en dat niemand erin opkomt voor de belangen van de Texelse bevolking, wordt evenzeer aangevochten door Bakker Met afgevaardigden van gemeente, Teso, VVV, Staatsbos beheer, EcoMare en logiesverstrek- kers (naast vertegenwoordigers van de provincie en de Technische Uni versiteit Delft) zijn grote groepen Texelaars vertegenwoordigd in 'Duurzaam Toerisme'. 'We gaan er van uit dat het project profijtelijk moet zijn voor heel Texel. Boven dien mag men ervan uitgaan dat ik mij als gekozen wethouder inzet voor de Texelse samenleving. Ik doe Lees verder pagina 5 Een 36-jarige man uit Den Burg werd in de nacht van maandag op dinsdag in De Koog aangehouden omdat hij ondanks drankgebruik toch in de auto was gekropen Een blaastest wees uit dat hij tweemaal meer had gedronken dan toegestaan. Dat le verde hem een boete van 900,- op Gajana staaf het Jeugdjournaal te woord in zwembad Molenkoog. De asielzoekster en leerlinge van De Hogeberg stond aan de wieg van de zwemlessen die de vijftien allocht one OSG-scholieren dit jaar voor het eerst krijgen De asielzoekers- kinderen van basisschool De Wereld in Den Hoorn deden al mee aan het reguliere schoolzwemmen, maar de oudere kinderen van de OSG heb ben deze basisvorming gemist. En dat is een probleem: de laatste tijd zijn er in de Nederlandse zwemba den regelmatig allochtone jongeren Een alaskan malamud heeft dinsdagmorgen elf kippen en een geit doodgebeten in een weilandje aan het Bolwerk in Oudeschild. De niet-aangelijnde sledehond was afkomstig van een tjalk die even verderop in de haven bij de bruine vloot aan de kade lag. Een tweede geit overleefde de aanval en werd ter plaatse door de veearts aan een vleeswond geopereerd. Dorpsbewoner Doede de Vries ontdekte het dierendrama toen hij zijn hond uitliet. Eigenaar Joop van Sikkeleras was met vakantie. Een veld vol kippenveren en her en der verspreide, aangevreten kada vers getuigen van het drama dat zich rond 7.30 uur moet hebben vol trokken. 'Ik trof een waar slagveld aan Bij het hek zat een hond uit te hijgen. Ik durfde er niet heen omdat ik zelf een hond bij me had. Toen ik op het havenkantoor de politie belde, zag ik de hond weer en dacht dat: die hoort vast bij eén van de tjalken', vertelt Doede de Vries Na enig speurwerk vond de politie de dader die onder het bloed en de veertjes zat. De hond was niet agres sief en liet zich rustig aaien Zijn baas werd gewekt en meegevoerd naar de plek des onheils Hij ver klaarde geschokt dat de alaskan malamud altijd vrij aan dek liep en in de zeven jaar dat hij het dier heeft geen vlieg kwaad heeft gedaan Hij beloofde de schade te vergoeden en kreeg geen proces verbaal. Dat ge beurt volgens de politie alleen als een aanlijn- of muilkorfgebod is over treden of als het een tweede ontspo ring betreft 'Veel mensen denken, mijn hond is zo lief, die doet zoiets met Maar welk ras het ook is, iedere hond die de kans krijgt is tot dit soort dingen in staat. Ze zien het als een spelle tje', verklaart Astrid Hennink, in specteur van de Dierenbescherming De dieren konden door de omheinig geen kant op en moeten zijn opge jaagd en volledig uitgeput aan de malamud ten prooi zijn gevallen. De kippen zijn stevig heen en weer ge slingerd voordat zij bezweken. De geit heeft ogenschijnlijk slechts een kleine wond aan het achterlijf, maar schijn bedriegt 'De lange tanden zijn diep in het dier doorgedrongen en hebben daar veel schade aange richt', verduidelijkt dierenarts Ton Domhof. De andere geit raakte wel gewond maar wist aan de dood te ontsnappen door zijn hok in te vluch ten, Nadat Domhof het dier onder verdoving heeft gehecht stond de geit vrij snel en stabiel weer op zijn poten. 'Ik weet niet of hij het over leeft Hondenbeten zijn gemeen en er is een grote kans op infecties.' •C&vv ,v*' verdronken. In hun vaderland is zwemles doorgaans een onbekend verschijnsel, en hier hebben zij er vaak geen geld voor of verbieden is lamitische ouders het 'blote'en vaak gemengde zwemmen Gajana kwam op het idee na een droom. 'Ik droomde dat ik op de boot zat en dat de boot zonk. Ik dacht: wat moet ik nou doen? Ik kan niet zwemmen.' Zij kaartte het probleem aan bij de schoolleiding aan en in samenwer king met Molenkoog werd het initia tief gestart. Sinds 20 mei krijgen de asielzoekers iedere week een half uur les van sportleidster Connie Joling. Eén meisje mocht van haar vader met meedoen en bracht -ge tooid met hoofddoek - de tijd aan de rand van het bassin door. De andere meisjes ontdeden zich pas bij het bad van hun t-shirt en verlieten het water eerder dan de jongens om te gaan douchen Gisteren was het feest. De OSG- leerlmgen kregen na de zwemles een certificaat uitgereikt dat getuigt van hun vorderingen Een echt zwem diploma is het niet: daarvoor moeten ook zij het officiële examen afleggen De kinderen tracteerden op koekjes die zij zelf naar receptuur uit hun Een gehandicapte Duitse toerist kwam dinsdag langs de Ruyslaan in botsing met een 10-jarig landge- nootje uit Hamminklen, dat nogal onvoorzichtig zijn fiets bestuurde. De man kwam ten val en raakte licht verwond aan het hoofd De ambulance heeft het slachtofer naar de Medische Post gebracht. (Advertentie) land van herkomst hadden gebak ken. De gemeente en het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers in Alkmaar hadden een leuke verras sing voor hen in petto: de jongeren kregen een zwemabonnement ca deau zodat zij zich verder kunnen bekwamen en niet bang hoeven te zijn dat dromen als die van Gajana ooit werkelijkheid worden. iFotoBart Bcschj (Advertentie) Cfiw Zmjrirjarl' i» bat bart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! een pen van verontruste Texelaars NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wie wil zijn muur met graffiti laten opfleuren? De gemeente zoekt naar geschikte locaties in de hoop dat legale spuitplekken ongewenst geklieder elders tegengaan Pagina 2 Evangelisten Jan en Paula Brouwer zien de komst van alternatieve gezondheidspraktijken en spirituele centra als een bedreiging voor de Texelse bevolking en vragen b en w om maatregelen. Het college wil ech ter iéders vrijheid respecteren. Pagina 5 Staatsbosbeheer heeft vanaf de kiosk van het Turfveld een 300 me ter lang flauw hellend kleischelpen- pad naar de top laten aanleggen, voorzien van plekken om op adem te komen. Gehandicapten speelden woensdag een belangrijke rol bij de officiële heropening van het pad door gedeputeerde mevrouw A. Goijert. Pagina 5 De Multifunctionele Ezelvereniging Texel zoekt deelnemers voor het open Texels kampioenschap Klunen dat op 31 juli wordt gehouden op de Groeneplaats in Den Burg. Pagina 5 Accountants- en advieskantoor B&B is woensdag overgegaan in andere handen. Nieuwe eigenaars zijn fis caal-juriste Astrid van der Vis en re- gister-accountant Maarten-Jeroen den Boer uit Den Burg. Jan Beijert en Piet Bakelaar blijven voorlopig aan het kantoor verbonden. Dankzij de overname zijn registeraccoun tants, accountants- en administratie consulenten, belastingadviseurs en juristen aan de Abbewaal onder één dak samengebracht. Pagina 7 De gemeente trekt f50.000,- uit voor maatregelen die moeten voorkomen dat het gemeentelijke apparaat als gevolg van de eeuw wisseling in de problemen komt. Het geld komt uit het bedrag van totaal f231 000,- dat de gemeente krachtens de zg. mei-circulaire van het rijk krijgt voor incidentele beste dingen. Van dat geld wordt ook de verplaatsing van twee noodlokalen van De Cocksdorp naar Den Burg betaald (f47.500,-). Verder gaat er 20 mille af voor loonkosten van de on dernemingsraad van de gemeente, wordt f36.000,- uitgetrokken voor kwaliteitszorg en wordt er een bijna even groot bedrag uitgehaald voor het maken van dataverbindmgen voor het alarmsysteem. Het is de bedoeling ook nog wat te besteden aan jeugdbeleid maar die uitgave is 'pro memone genoemd en wacht nog op onderzoek. Dierenarts Ton Domhof (links) wordt bij het hechten geassisteerd door Cor Cupido, die tijdens diens vakantie de dieren van Joop van Sikkeleras verzorgt. (FotoBtniBoscht t/rm cm/rt Jivrh in be/ lurt. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Hier wonen ongeveer 200 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. Geïnteresseerden kunnen voor nadeie inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. DniUc Tclcloon f1222 - I .nn222 (IJ I (Advertentie) voor de vakantiekrant van 23 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1