Op de Kampeernol terug in de tijd 2^ Gedeputeerde en gehandicapten car moon I Anonieme vertoning TEXELSE £j C0URANT Open kamioenschap klunen Te veel gedronken Vandalisme Stemmingmakerij Auto ramt camper: schade en letsel WOflt? Die H°u STRQr.QPDE v40 Verontruste Texelaars... Jan en Paula tegen alternatieve centra Openingstijden komen opnieuw ter discussie 1-1-2 Groen Zwart VRIJDAG 9 JULI 1999 Qe Multifunctionele Ezel- vereniging Texel zoekt deelne mers voor het open Texels kam pioenschap Klunen dat op 31 juli wordt gehouden op de Groene- plaats in Den Burg. Er wordt gestreden in de vri/e klasse, waarin iedereen kan meedoen, en in een Ellstendenklasse, lou- ler bestemd voor schaatsers die de Tocht dec Tochten hebben gereden Deze laatste categorie wordt door de organisatie per soonlijk benaderd. Anderen wordt verzocht zich te melden bij de wedstrijcommissie. 'Klunen', bestaande uit Jaap de Wijk (Hoofd Strekdam), Weststraat 14, 1491 CL, Den Burg, tel. 310 476 of e-mail idewijk@word- online.nl, en Henk Jan Klok (Vice-voorzitter), tel 327 303 of 327 146 Aanmeldingen moeten vóór 25 juli binnen zijn Het kampioenschap duurt van 14.00 tot circa 16.00 uur Op het programma staan meerdere wed strijden, die op hun beurt weer beslaan uit verschillende manches. Er wordt op schaat sen gelopen over een met tapijt bedekt parcours van 333 meter lengte 'Hoewel de Olympische gedachte (tevens Ezelgedachte) dat deelnemen belangrijker is dan winnen de boventoon voert, zijn er toch fraaie prijzen te ver dienen', aldus De Wijk De wed strijden worden gehouden in overleg met de Texelse Ijs bond. >k mensen die aan een rolstoel n gekluisterd hebben nu de mo- >ijkheid om de uitkijkpost op de impeernol bij Westerslag te be- immen. Staatsbosbeheer heeft maf de kiosk van het Turfveld 300 meter lang flauw hellend (ischelpenpad naar de top laten inleggen, voorzien van plekken nop adem te komen. Gehandi- ipten speelden woensdag een ilangrijke rol bij de officiële her- jening van het pad door gede- jteerde mevrouw A. Goijert. ie rolstoelers die momenteel hun tontie doorbrengen in het ■sselhuus reden over het nieuwe A naar de uitkijkpost en moesten jaibij door een papieren versper- ig breken. et pad heeft f80.000.- gekost, waar- f33 000,- is betaald door de pro roe Het werd ontworpen door het uieau B M en uitgevoerd door lesterlaken eerder liet Staatsbeheer twee (djkpunten toegankelijk maken ra invaliden Samen met het ümrpad voor blinden en slecht- ■nden. de vissteiger in De titaJorp en een toegankelijk ge- aüe barbecueplaats bieden deze ramingen steeds meer mogelijk- stevoor gehandicapten om van raluur van Texel te genieten. De taide stap is de aanleg van een Wegreerd natuurpad rond het te tussen EcoMare en het terlenhuis. Dit pad zal het be lande blindenpad vervangen en tens toegankelijk zijn voor Stoelers Hulde edeputeerde Goijert zei woensdag iel bewondering te hebben voor irqelnke initiatieven Ook het beleid n de provincie Noordholland is tncht op het aantrekkelijker maken het platteland met name door De kampeerders uit 1924 op de naar hen genoemde nol: Hendrik (Jaap van Groenigen) en Jet (Karin Somers) Kuiper het versterken van de natuurwaarden daarvan. Vervolgens moeten zoveel mogelijk mensen daarvan kunnen genieten, dus ook gehandicapten Voorzitter Jan Bloem van het Tesselhuus bracht namens bestuur Een automobilist uit Den Burg werd woensdag rond 0 40 uur tot stoppen gedwongen toen hij over de Keesomlaan reed Een blaastest wees uit dat hij te veel had gedronken Hem wachtte een rijverbod van tweeëneenhalf uur en een bekeuring Een aan de Klimpstraat in De Cocksdorp geparkeerde auto werd beschadigd doordat onbekende van dalen kennelijk hebben geprobeerd de buitenspiegel er af te trappen. Dat lukte niet. maar er ontstond wel schade aan de lak. In dezelfde nacht, van zondag op maandag, moest ook een aan de Kaapstraat geparkeerde auto in De Koog het ontgelden Hier werd de kenteken plaat er af gesloopt. en bewoners dank voor deze nieuwe attractie waarvan onder andere de gasten van het Tesselhuus gebruik kunnen maken. Wat betreft gehandicaptenvoorzieningen heeft men overigens weinig te klagen Er is op dat gebied met name door de gemeente de afgelopen jaren heel wat tot stand gebracht, waardoor gehandicapte mensen zich steeds beter over Texel kunnen bewegen. Het is bijvoorbeeld mogelijk om vanaf het Tesselhuus zelfstandig met de rolstoel naar het centrum van De Koog te gaan omdat op de route alle stoepranden van een heilinkje zijn voorzien. Opgetogen Een van de drie gehandicapten die bij de heropening waren betrokken, was me\*aw Wil Kessens uit Asperen. Ze logeert momenteel in het Tesselhuus en greep de gelegen heid aan om de loftrompet te steken over deze voorziening en over de vriendelijke hulpvaardigheid die de gasten van de Texelaars ondervin den. 'Het is heerlijk op Texel. Ik kan me hier helemaal vrij bewegen' Als geschenk van het Tesselhuus voor Staatsbosbeheer bood ze een boom aan Het is een rode berk die, als hij het'doet.'een tekstbordje krijgt dat de herinnering levend houdt aan deze dag De boom werd vervolgens VERVOLG VAN PAGINA 1 el iets wat buiten mijn bevoegdheid ngaat. Ik geef slechts uitvoering in het collegeprogramma, waarin is 'gesproken dat de automobiliteit g moet en dat is onderschre- tn door een meerderheid van de imeenteraad Is vraag bij wie de anonieme pam- stten vandaan komen, is tot nog «niettebeantwoorden Defietsen- erhuurders, die onlangs harde kri- sk uitten op de werkgroep, zijn in der geval niet verantwoordelijk, «Idt woordvoerder Erwm van der '"de: Ik ben zelf ook razend reuwsgierig Wij zouden best met «mensen in contact willen komen.' ihoudelijk wil hij geen reactie ge en: 'We hebben eerdaags weer •erleg met het college. Het lijkt me erslandig ons even van commen ts' te onthouden.' De manier narop er kritiek wordt geleverd, «at Van der Linde in ieder geval ®l aan 'Ik zou liever open kaart pelen.' In gesprek taxibedrijven hebben ondertus- «n weinig van zich laten horen. 'We «bben regelmatig gesprekken met werkgroep, Connexxion en de "dere taxibedrijven bevestigt Bart Vries van Taxi 312000 'Als we «I ergens met mee eens zouden dan zeggen we dat wel in het "verlegAnonieme kritiek is wat tem betreft helemaal uit den boze: 'e,|e naam eronder, dat lijkt me wel to netjes ^'srde uitkomst van de gesprekken s De Vries gematigd optimistisch staan niet te juichen om het [fanbaar vervoer in de armen te slui- ■0" Maar we participeren wel. We «bben geen zin om de boot te mis- «i. terwijl de andere taxibedrijven *e|voor het project zouden gaan rij den.' De rolstoelers doorbreken de papleren barrière opweg naar de uitkijkpost. Bij een aanrijding die zich woensdagavond voordeed op de kruising Pontweg-Gerritslander- dijkje hebben twee Texelaars ver wondingen opgelopen. Ze botsten tijdens het inhalen op de kampeerbus van een Duitse toe rist, die zonder richting aan te geven linksafsioeg. De bestuurder van het kampeer- busjp stond ter hoogte van het Gerritslanderdijkje bijna stil, omdat hij niet wist in welke richting hij moest afslaan. Een Texelse automobilist, die eveneens uit De Koog kwam en die zag dat het busje vaart vermin derde, remde tijdig af. De achterop komende automobilist, een 22-jarige man uit Oudeschild, verkeerde in de veronderstelling dat het busje rechtsaf zou slaan en haalde de twee auto's met grote snelheid in Toen de camper zonder richting aan te geven plotseling linksaf sloeg, kon de inha lende chauffeur het busje met meer ontwijken. Bij de botsing sloeg de Oudeschilder met het hoofd tegen het voorraam en liep daarbij een ËH MET 7.HICKW"- (Foto 's Harry do Graaf) wond op Zijn 23-jarige mede passagier, woonachtig in Den Burg, liep inwendige kneuzingen op en klaagde over pijn in de nek. Hij raakte tijdens de klap bekneld in de auto en moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd. De vakan tieganger en zijn dochtertje bleven ongedeerd De twee Texelaars wer den overgebracht naar het Gemini ziekenhuis. Gisteren mocht de man uit Oudeschild weer naar huis en vandaag zijn mede-passagier. Beide wagens raakten onherstelbaar be schadigd. Hulpverleners ontfermen zich over een 22.jarige Texelaar die door de aanrijding bekneld raakte in de auto (Foto Gerard Timmerman) geplant bij het begin van het pad, wat gezamenlijk gebeurde door de gede puteerde, het SBB regiohoofd Martin Kuipers, boswachter Erik van der Spek en Tesselhuusvoorzitter Jan Bloem Act De Kampeernol (die door veel Texelaars ook wel Jan Klaassennol of Jan Klaassenberg wordt ge noemd) dankt zijn naam aan een gebeurtenis uit 1924. Toen meldde zich bij Staatsbosbeheer een Am sterdams echtpaar dat toestemming vroeg om ergens in of bij het staats bos te kamperen. Bij de toenmalige boswachterij baarde dat opzien want kamperen was nog een onbekend verschijnsel op Texel. Na overleg met de houtvester ging men echter accoord. Het toenmalige hoofd van Staatsbosbeheer Texel bracht het stel toen naar een mooie hoge plek op de grens van bos en duin bij het Westerslag en daar werd de tent opgezet. De mensen die woensdag bij de her opening waren, kregen een idee hoe dat destijds is gegaan. Tegelijk met het doorbreken van de papieren ver sperring gingen ze terug inde tijd Op de top de Kampeernol bleek zich een antiek gekleed echtpaar uit Amsterdam te bevinden Hendrik en Jet Kuiper (gespeeld door Jaap van Groenigen en Karin de Vries) vertel den tijdens een leuke act wat ze al lemaal op Texel hadden meege maakt en verbaasden zich over de 'lichtzinnige' kleding van de mensen om hen heen. Na afloop nam de gedeputeerde nog een kijkje bij twee natuur ontwikkelingsprojecten van Staats bosbeheer, de Ploegelanden en de landerijen rond Sir Robert Peel. Evangelisten Jan en Paula Brou wer maken zich bezorgd over de vestiging van alternatieve gezondheidspraktijken en spiri tuele centra op Texel. In een brief aan b en w en de gemeenteraad spreken zij van 'een aanslag op en de bezetting van ons vrije eiland'. Het college antwoordde het echt paar dat 'iedereen recht heeft op zijn eigen geestelijke belevings wereld'. 'Al deze praktijken van antroposofie, transcendente meditatie, spiritis tische mediums tot stenentherapie, iriscopie, voetreflexie, reiki etc. bren gen een geestelijke ballast mee. die steeds zwaarder op ons eiland zal gaan drukken', schrijft het christen- paar 'Zij brengen onze Texelaars tot verslaving en gebondenheid in de geest (Zoals de drugs de levens van onze Texelse jeugd naar het lichaam - maar ook naar de geest - gevangen nemen en verwoesten.)' De Brouwers scharen de praktijken onder het rijtje 'verkeerde, vijande lijke machten van misleiding, onreinheid, leugen en geweld' waar voor 'de deuren gesloten moeten worden'. 'God geve U inzicht om het goede en het boze te onderschei den, en moed om daarnaar te han delen', zo besluiten zij. In onze gemeente is sprake van vrije vestiging van dergelijke praktij ken. mits zij voldoen aan de eisen van het bestemmingsplan en overige wettelijke regels. Wij willen zorgvul dig omgaan met het begrip "vrijheid Wij hebben begrip voor uw religieuze overtuiging, maar delen uw mening niet. leder heeft recht op zijn of haar geestelijke belevingswereld Wij wil len dat recht respecteren', was het antwoord van b en w. De openingstijdenregeling voor winkels komt opnieuw ter discus sie. Een handtekeningactie door bewoners van de Wilhelminlaan, die ageren tegen de zondags opening, is voor het college reden de mening te peilen van de raads commissie Bestuur en Organisa tie. Vooruitlopend op de vergade ring verzamelde buurtbewoonster Trees Commandeur zondag op nieuw handtekeningen, ditmaal bij Albert Heijn. De buurt vreest verstoring van de zondagsrust nu AH sinds twee we ken zondag tussen 10.00 en 14 00 uur open is. Weliswaar wordt er met geladen en gelost, maar het verkeer van en naar de supermarkt neemt wel toe en er wordt winkelwagentjes over het trottoir gereden Om te demonstreren tegen de zondagsopening installeerde Com mandeur zich twee zondagen met een spandoek bij de supermarkt De leus 'Albert Heijn let op de kleintjes, maar niet op de rust. Laat zondag een rustdag blijven', ontlokte reac ties aan publiek en passanten 'Ie mand die boodschappen haalde zei de openstelling 'vreselijk' te vinden, maar vond het toch wel handig, omdat ze iets vergeten was'. De handtekeningen die ze kreeg zijn inmiddels overhandigd aan de ge meente De openstelling sluit aan op de Winkeltijdenverordening die 27 mei 1997 door de raad is vastgesteld. Daarin staat dat de winkels in prin cipe gesloten zijn op zon- en feest dagen, maar dat er twee uitzonderin gen zijn B en w kunnen maximaal twaalf dagen aanwijzen waarop de winkels open mogen. Hiervan wordt niet of zeer terughoudend gebruik gemaakt Verder voorziet de veror dening in een toeristische regeling, waardoor in het seizoen winkels op zon- en feestdagen tussen 9.00 en 17.00 uur open mogen zijn. Op basis van deze regeling zeggen b en w geen mogelijkheid te hebben tegemoet te komen aan de bezwa ren van de omwonenden Burge meester Geldorp zal de raads commissie Bestuur en Organisatie tijdens de eerstvolgend zitting wel naar het standpunt informeren Des gewenst kan de raad beslissen of de Winkeltijdenverordening moet wor den aangepast. DAAR RED JE LEVENS MEE De zondagsopening van AH leidde tot een handtekeningactie door omwonenden. (Foto Gorard Tpmtermgn) Redactioneel commentaar De Werkgroep Duurzaam Toerisme staat volop in de schijnwerpers. Aanleiding is het project voor gratis openbaar vervoer en het fietsen- roulatieplan, dat na een opmerking in de algemene beschouwingen in eens actualiteit heeft gekregen. Nog vóór de politiek op het antwoord van het college van b en w kon reageren, stapten verontruste fiets- verhuurders naar de media om hun gal te spuwen. Ongeacht de vraag of de kritiek op het gratis vervoers- en fietsenroulatie- plan terecht is en de argumenten steekhoudend zijn. is hun reactie be grijpelijk Het bestaansrecht van hun bedrijven is er immers mee ge moeid De verhuurders kan niet worden verweten dat ze hun mening ventileren, want die vrijheid is hun grondwettelijk recht De fietsverhuurders krijgen bijval uit onbekende hoek. Of ze blij moe ten zijn met de anonieme pamfletten die dezer dagen huis-aan-huis zijn verspreid, is de vraag De 'ongeruste Texelaars' en 'Grootste groep' lijken gezien de inhoud van hun schrijven niet goed geïnformeerd en zorgen voor een verkeerde beeldvorming. Zo al sprake is van een bood schap, wordt die er door de flauwe woordspelingen niet duidelijker op. Een serieus en verstrekkend project als het gratis openbaar vervoer en het fietsenroulatieplan is zeker met gebaat bij oppervlakkige stemmingmakerij. Dat de anonieme afzenders wel andermans namen in het pamflet noe men. maar zichzelf niet bekendmaken, doet verder afbreuk aan het schrijven. Het is met voor niets dat Texelse Courant ingezonden brie ven zonder naamsvermelding weigert op te nemen. Het zal, duidelijk zijn dat de verzending van het anonieme pamflet geheel buiten de ver antwoordelijkheid van de redactie valt. Kritiek is welkom, maar dan moet er wel met open vizier worden gespeeld Laten we de anonieme verto ningen maar beperken tot Ouwe Sunderklaas.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5