(jroen cZwarts Jexels in het harL, Tweede ambulance weer beschikbaar Fraaie overtreding vliegerverbod Gratis openbaar vervoer is nog lang niet zeker Geen windmolens in polder 't Noorden Rechter steunt provincie Voorlichting ontaardt in verhit debat Vertrouwen... gewond Bromfietser Noodcamping alvast 'stand by' Nieuwbouw Gollards bereikt hoogste punt Warm Texelpop Schieten bij ideaal weer Drugsinformatie Nachtmarathon Ziekte velt schout Klachten over hinderlijke waterscooters TEXELSE ^COURANT BEZORGER m/v Den Hoorn j Lv/R (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11394 DINSDAG 13 JULI 1999 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel, 31 50 34 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) kogel is dan eindelijk door de kerk: de Haagse rechtbank ett het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport VVS) veroordeeld tot het betalen van de achterstallige sala- ssen van het Texelse ambulancepersoneel. WVS moet direct voorschot betalen van drie ton, in afwachting van de de- nitieve nota die Paul Smidt namens de ambulancedienst zal dienen. Het personeel heeft de acties in ieder geval tot na vakanties opgeschort waardoor sinds vrijdag weer twee mbulances beschikbaar zijn. brief die het ministerie aan ntulancedienst Texel schreef met toezegging het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg te zullen opdragen de achterstallige CAO-lo- nen voor de bemanning van de tweede ambulance te vergoeden, bleek van doorslaggevend belang voor de Haagse rechtbankpresident Het verweer van de landsadvocaat dat de minister wel vaker 'nietszeg gende brieven' stuurde, werd door de rechter cynisch terzijde geschoven. 'Ik heb inderdaad wel meer nietszeg gende brieven gezien, maar dan is deze brief wel héél erg nietszeg gend', sneerde de magistraat. Hij vond dat de minister de indruk had gewekt in te staan voor betaling van de lonen en met geld over de brug moest komen. In eerste instantie gaat het om drie ton, maar de uitein delijke rekening zal ruim het dubbele bedragen 'Het probleem is voorlopig uit de wereld', zegt een verheugde Paul Smidt 'Het is nu aan de advocaten en cijferaars om de verschuldigde loonsom aan de hand van de overwerklijst vast te stellen en de nota bij VWS of het COTG in te die nen.' Daarover heen komt nog een leuk bedrag aan rente de vordering stond sinds 1995 open Al die jaren heeft het ambulance personeel onder het CAO-loon ge werkt om de tweede ziekenwagen paraat te houden Op 1 juni kwam een eind aan hun barmhartigheid en werd de tweede auto aan de kant gezet. Sinds vrijdag is de auto weer beschikbaar, in ieder geval tot sep tember Dan wordt bekeken hoe de betaling wordt afgewikkeld en even tueel een hervatting van de actie overwogen. De kans daarop acht Smidt vrij klem, maar hij vlakt hem ook met helemaal uit. 'Ik ben een beetje terughoudend geworden door mijn ervaringen met de overheid In november zal het COTG definitief bepalen of de herverdeling van de ambulancegelden - die los staat van het geschil met de minister - voor Texel een structureel voordeel van drie ton per jaar oplevert Het COTG heeft dit voorgesteld aan de Neder landse ambulancediensten, die zich er eind september over uitspreken, waarna het COTG zelfstandig be slist. komen geen windmolens aan Zwinweg. Vijf jaar lang hebben gemeente en initiatiefnemers non Vlaming en de gebroeders co en Theo Boersen zich inge- lvoor de plaatsing van de twee ibines in polder 't Noorden, ■arde provincie lag dwars. Via ng en Boersen stelden het ge- agvan de provincie bij de Raad State aan de kaak, maar 's ijs hoogste administratieve ïtiler stelde de provincie in het gemeente heeft altijd achter de fren van de agrariërs gestaan, 'ik provincie stimuleert de rijks voor schonere energie en mee de bouw van windturbines Noordholland, maar voor het else landschap maakte Erlem' een uitzondering Door de (e hoogte zouden de molens de seeilandse horizon ontsieren en komst zou strijden met het pro rate beleid dat bouwen in het tengebied tot een minimum be kt. aanvraag van een verklaring van «bezwaar - nodig om een vrijstel- 9 op het geldende bestemmings- n te verlenen - werd door de pro- jarenlang onbehandeld laten De aanvraag van de ge- eente liep vooruit op het nieuwe slemmingsplan buitengebied, larin een plekje voor de windmo- iszou worden Ingeruimd De pro ne wachtte eerst dat nieuwe plan en zette bij verschijnen een streep or de daarin opgenomen bouw- tgelijkheid voor windturbines Ver- gens werd de verklaring van geen rwaar geweigerd, waarbij de pro- tie verwees naar het ontbreken een voorziening in het bestem- igsplan, die door haar eigen toe- en was geschrapt. Vlaming en ersen vochten deze ongebruike- loenste Femmy van Zonneveld 9'ng met dochter en schoonzoon een eindje joggen tussen de Slufter en De Koog Toen zij bij toviljoen Beach In zaten uit de Jlazen op balen hooi, kwamen toee mannen van de gemeente die hen verzochten op te staan Mdat het hooi nodig was voor iet pad. De drie joggers jammer den melig over moeheid, spier en honger en dorst en zeiden tok dat ze geen geld bij zich todden. Waarop gemeente- medewerker Ab Witte zijn porte monnee trok en vroeg: hoeveel moeten jullie hebben, tien, twin- '9 of dertig gulden9 Het drietal was stomverbaasd en rea geerde 'Als u het echt meent, leef dan maar twintig Maar hoe leven we het terug?' Waarop Mtte zei: 'Als jullie weer in de 3uurt zijn, geef het dan maar aan te ober', Even later op het ter- 3s bleek twintig gulden net iets e weinig voor vier koffie met aPpeltaart Maar geen nood, van k ober mochten de drie toeris- lem nemen waar ze zin in had den. Dat ontbrekende geld kwam Wel eens een keer Dit blijk van '^trouwen n 'wildvreemden' *°nd mevrouw Van Zonneveld 20 hartverwarmend, dat ze er €en enthousiaste brief over schreef naar de VVV lijke handelswijze bij de rechtbank en later de Raad van State (RvS) aan, maar vingen bot De provincie is volgens de RvS niet buiten de gren zen van haar beleidsvrijheid getre den 'We hadden het wel verwacht', aldus Simon Vlaming 'Bij de arrondisse mentsrechtbank was ons duidelijk geworden dat de provincie planolo gische bezwaren had. Op aandringen van onze advocaat zjn we toch maar in hoger beroep gegaan. En als je eenmaal met zoiets begint, wil je toch ook het hele traject afleggen Van frustratie is mets bij Vlaming te bespeuren 'We hebben in dit land een goed rechtsstelsel De rechter heeft gesproken, en daarmee is de kous af De plannen van Boersen en Vlaming hebben tot veel opwinding gezorgd bij omwonenden die zich in een anti- windmolenvereniging organiseerden, en bij natuur- en landschaps beschermers Zij lichtten hun be zwaren in 1997 toe tijdens een lange hoorzitting op het gemeentehuis en vochten de milieuvergunning aan bij de rechter. De Raad van State zal op hun bezwaar over een zestal weken uitspraak doen, maar nu de bouw van de windmolens op plano logische gronden is verworpen, is dat vonnis alleen nog van academisch belang Onlangs heeft een nieuwe gemeen telijke windmolennotitie het daglicht gezien Het stuk is aan de provincie voorgelegd, maar die maakt weinig haast met een reactie De beleids coördinatie op het provinciehuis lijkt overigens met bepaald vlekkeloos te verlopen. De gemeente wordt ener zijds keer op keer door Haarlem ge dwarsboomd, terwijl anderzijds pro vincie-ambtenaren het Texelse gemeentehuis bellen met de vraag waarom de gemeente zo weinig aan windenergie doet. l?injy o -- '..•liü kv. - Het vliegerverbod op de Texelse stranden wordt met de regelmaat van de klok overtreden, zonder dat sanc ties volgen. Maar de Duitsers die zondagavond bij Paal 15 hun be stuurbare vliegers oplieten, zouden van de politie ook wel geen bekeu ring hebben gekregen, zo fraai - en ongevaarlijk - waren de kunstwerken die zij het luchtruim instuurden Eerst vloog stripfiguur Snoopy in een vliegtuig over het strand, later ge volgd door een mannetje met vleu gels. Hoogtepunt van de show was de regenboog die over een meter of veertig werd gespannen, waarbij aan weerszijden twee man nodig was om het gevaarte in bedwang te houden (Foto Bon Bos&» de werkgroep verdedigde hij door te zeggen dat de gemeente op deze Lees verder pagina 5 Een 18-jarige bromfietser uit Den Hoorn raakte vrijdagavond gewond toen hij op de kruising Pontweg/ Leemkuil werd aangereden door een bestelauto. Deze werd bestuurd door een 35-jarige automobilist uit De Koog. De Kogenaar sloeg vanaf de Pontweg linksaf en verleende geen vrije doorgang aan de bromfietser, die hem op het fietspad tegemoet kwam De bromfietser werd met een gebroken arm en kinletsel overge bracht naar het Gemimziekenhuis. De noodcamping aan de Westerweg is weliswaar nog met open, beheer der Thijs Steffens treedt in geval van grote drukte wel op als bemiddelaar. Daarom vraagt hij kampeerboeren en andere logiesverstrekkers die nog plaats over hebben zelf contact op te nemen met de noodcamping (tel. 314 080) 'Want het is voor mij on doenlijk alle circa 75 kampeerboeren af te bellen Steffens opent de nood camping zodra kampeerders met meer óp de reguliere campings te recht kunnen. Mogelijk gebeurt dat al komend weekend, maar het zou ook nog wat langer kunnen duren. Uitgezonderd de nieuwe caravan die als onderkomen voor de beheerder dient, gaat op het terrein aan de Westerweg alles op de oude voet verder Het had een bijeenkomst moeten worden waarin de raadsle den zouden worden geïnformeerd over het mobiliteitsplan, zoals het gratis-openbaar-vervoersplan officieel heet, maar de zitting in de raads2aal draaide maandag uit op een verhitte discussie. Het plan van de werkgroep Duurzaam Toerisme ligt als een politieke splijtzwam op de loer, zo bleek. Met name Texels Belang en CDA kwamen op voor de fietsverhuurders en uitten zware kritiek op de werkgroep en daarmee op wet houder Peter Bakker, die er namens de gemeente zitting in heeft. De werkgroep hamerde op de onderzoeksfase waarin de plannen verkeren, en liet doorschemeren dat de invoerings datum van 1 juni 2000 allerminst vaststaat. 'Wij streven naar consensus', aldus voorzitter Rob Wortel. Aanleiding voor de informatieve bij eenkomst was het optreden van de verenigde fietsverhuurders die zich als subgroep van de werkgroep in de media stevig tegen het plan keerden en de anonieme pamfletten die vo rige week als folder bij de Texelse Courant zijn verspreid Peter Bakker wilde geruchten ontzenuwen en voorkomen dat onware verhalen een eigen leven gingen leiden Goede informatie moest bijdragen aan een breed maatschappelijk en politiek draagvlak. Wat dat laatste betreft kwam hij bedrogen uit. Bakker had amper zijn inleiding op het aan de raadsleden uitgedeelde concept-plan afgerond of hij kreeg de wind van voren CDA en Texels Belang spuiden hevige kritiek op de werkwijze van de werkgroep. On danks de schijn van belangen verstrengeling deed ook Corrie Heijne-Dros, wier echtgenoot op 't Horntje fietsen verhuurt en spreek buis is van de rijwielverhuurders een flinke duit in het zakje 'Het project is vanaf het begin verkeerd aange pakt Er ligt geen goed rapport voor dat de economische en sociale ge volgen van het gratis vervoer in kaart brengt In Renesse is gebleken dat de verhuur van fietsen er stevig door inzakt. En het stuk dat nu voor ons ligt is nog niet eens aan de sub groepen gepresenteerd Zo jaag je de kat toch zo weer in de gordijnen? Op deze manier kun je niet verder gaan en is het onverantwoord dat een wethouder in de werkgroep zit Partijgenoot en wethouder Daan Schilling wilde zich liever met in het debat mengen, maar zag zich ge noodzaakt om de medewerking van de fietsverhuurders van een 'deel belang' op te waarderen tot een es sentieel element. 'Het milieu rendement moet vooral komen uit het gebruik van de fiets. Zonder de fietsverhuurders is dat niet te reali seren.' CDA-er Jan Koolhof vond dat niet over de concrete delen van het plan gedebateerd moest worden voordat er rust in de gelederen van de fiets verhuurders is gebracht. Rust, rust. rust1', was zijn boodschap. Ook GroenLinks-raadslid Arthur Ooster- baan benadrukte het belang van hun medewerking 'Je moet rekening houden met de uitvoerders van het plan, zoals de verhuurders Anders krijg je een gevaarlijke situatie, waarin stemmingmakerij onder de bevolking plaatsvindt die zich ver volgens tegen het duurzaam toe risme kan keren. Dan ben je nog verder van huis Oosterbaan en Koolhof hekelden beiden de huis- aan-huis-verspreiding van de ano nieme geschriften. PvdA-er Klaas Modder verweet de critici slechts op één van de plan onderdelen te reageren, zonder een totaalbeeld voor ogen te houden Ook Jaap Vlaming (GroenLinks) stak de werkgroep een hart onder de riem. 'Als we niks doen gaat de on gebreidelde groei van het aantal autokilometers gewoon door Bakker betoogde dat de werkgroep wel degelijk streeft naar harmonie. 'We proberen er samen uit te komen De sleutel tot succes ligt in het ge zamenlijke.' Zijn lidmaatschap van De nieuwbouw van verzorgings huis De Gollards bereikte van middag om 12 30 uur het hoog ste punt Een gebeurtenis waarbij door aannemer Draisma en Installatiebureau IBS/Oele/ Schoo, architect Ronno Honing en vertegenwoordigers van de Stichting Zorgcentrum Texel vanmiddag even werd stilge staan. De bouw van de nieuwe vleugel vordert gestaag, maar heeft wel de nodige vertraging opgelopen In het begin was vooral de regen hier debet aan en later strooide de vertraagde leverantie van materialen roet in het eten. Door de vertraging zal de nieuwbouw niet in september, maar in okto ber beschikbaar zijn voor de bewoners die nu nog in St Jan zijn gehuisvest Vertraging of met, de voorbereiding op hun toe komstige verhuizing gaan onver minderd door. De bewoners van St. Jan kregen de afgelopen week een set plattegronden met daarop de diverse kamersoorten en de ligging in De Gollards Op basis hiervan hebben de bewo ners hun voorkeur kunnen uit spreken. Volgens locatiedirec teur Kees Boer sloot de voorkeur naadloos aan bij de beschikbare mogelijkheden. Sommige bewo ners hebben alvast een kijkje in hun nieuwe onderkomen geno men. De negentiende editie van Texelpop. zaterdag gehouden op het terrein van Molenkoog, was vooral een warme. Luisteraars en muzikanten die tijdens het gevarieerde festival oververhit raakten, zochten verkoe ling in het zwembad. Anderen deden dat bij de bierpomp Pagina 2 De weergoden waren zondag op de hand van de handboogschutters, die op de speelweide aan de Ploeg- elanderweg meededen aan de Texelronde. De organiserende Eilandschutters zien terug op een geslaagd toernooi met meer dan 100 deelnemers. Pagina 5 Ouders en jongere Texelaars en toeristen gaan een serieus gesprek over drugs en alcohol niet uit de weg. Dat bleek tijdens de voorlichting die het drugsinformatieteam zaterdag en zondag op Texel gaf Pagina 5 Zwemmers hebben zaterdag tijdens de nachtmarathon gezamenlijk 43 kilometer afgelegd Pagina 5 'Als ik dat pak aantrok gebeurde er iets met me. Dan speelde ik niet, maar wérd ik schout. Lieuwe Visser is wegéns ziekte gestopt als Schout der Stede Den Burg en blikt terug op een rol die uitgroeide tot zijn tweede identiteit. Pagina 7 Strandbezoekers klagen over water scooters en raceboten die zich de afgelopen weken herhaaldelijk voor de kust vertonen. De vaartuigen na deren het strand tot op vrij korte af stand, varen evenwijdig aan de kust of draaien rondjes. Irritatie geeft het lawaai en de niet bij het ruimte- en rusfimago van Texel passende sfeer die erdoor wordt opgeroepen. Zowel boten als scooters bereiken zeer hoge snelheden. Gevreesd wordt voor aanvaringen met zwemmers. De gemeente Texel heeft van de klachten gehoord. Of optreden mo gelijk is, kon daar niet zonder voor behoud worden bevestigd Feit is dat de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) slechts het gebruik van boten en andere drijvende voorwer pen verbiedt als deze vanaf het strand vertrekken of daar aanlanden Optreden is moeilijker als de vaar tuigen vertrokken zijn uit een haven op Texel op het vasteland en daar ook weer terugkeren. De gemeente bekijkt of hieraan een mouw kan worden gepast. (Advertentie) r»'F ulMfhjrt Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Hier wonen ongeveer 200 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1