Cjrocn Twartsjexels in het harL, Zorgen welzijn schaduw op begrotingsfeestje Akkoord over Durper school en dorpshuis Met Koger borrelbus voor ƒ5,- naar huis Boei als blikvanger op de veerhaven Ontwerp enthousiast begroet COURANT (Aafauitieviesiettd *7exel orsz.el Mag dat? Zacht water Schietsport complex '18-holes onnodig' Afscheid juf Automobilist rijdt door na ongeluk Bemiddeling Joan Hodshon 'op goede weg' Mishandeling Letsel voor motorrijder Drankrijder raakt rijbewijs kwijt TEXELSE'^COUR/VNT UUim (Tlets drogisterij Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11395 VRIJDAG 16 JULI 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6. 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. l0ONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieu ws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 322823 310914 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) obs ..durperhonk orgen over een aantal welzijnsvoorzieningen op Texel wier en dinsdag een schaduw over het begrotingsdebat waarin gemeenteraad zo'n ƒ61 miljoen mocht verdelen. Wethou- er Nel Eelman (Welzijn) kreeg het vuur na aan de schenen Blegd, maar een meerderheid van de raad stemde in met de anier waarop ze de problemen hanteert. Grote verrassingen Bden zich tijdens dit jaarlijkse politieke hoogtepunt niet voor. eraad permitteerde zich wel een paar extraatjes, ten koste an de algemene reserve. heb de wind niet in de rug', ver- ctitte Nel Eelman tijdens het grotmgsdebat, dat na de start om 00 uur een half uur na midder- :ht door burgemeester Geldorp d afgesloten. De problemen bin- 1 Eelmans portefeuille zijn talrijk, loonkosten van de welzijnsin- itlingen stapelen zich op, de uit jen via de Wet Voorzieningen tiandicapten (WVG) zijn veel ho- rdan geraamd, de financièle situa- «an de Stichting Kinderdagverblijf iel is precair, er zijn zorgen over loekomst van OSG De Hoge- de verhuizing van Texel'94 doopt minder soepel dan gehoopt, ünanciermg van het jeugdbeleid lit zorgen en ook de kosten van indicatie blijken hoger dan voor- jer de Groot (D66), die het col- de gemeente Texel er in is geslaagd een 'hand- aan te stellen -een amb- die erop toeziet of wij wel tegeltjes naleven- wordt het om weer eens een HSPeetje van stal Ie Wen- we dienen ons te houden san onze gezamenlijke verorde- 'ngen en wetten. Ach. hoe gaat 'al' Fietsend naar De Koog en stug trof ik op mijn weg te koop ongeboden, huiden, aardbeien. mibloemen en bloembollen ■lag cfaf' Reclameborden voor ilocrosseen juttersmuseum. iermis en appartementen- tirhuur Mag daP Een fietsen- jlalling bij een luxe hotel Mag 'af Fietsers op de Badweg "ag dat' Stuntvliegers op het tyerstrand Mag dat7 Loslo- 'ende honden in De Dennen "ag dal? Permanent bewoonde '■omerwoningen. Mag dat? 'gtotoerisme. Mag daf Paniek- 'aa/ende fietsers tussen slente rde wandelaars in het centrum 'tin Den Burg Mag datOp ^aal commercieel barbe- noeien Mag dat? Elke vrijdag *e<i zeikerig stukje in deze ''aw Moet daP Horszei lege op het gebied van welzijn ge brek aan visie verweet, nam het beleid van wethouder Eelman stevig op de korrel. Hij stond niet alleen Ook Maria van der Spek (VVD) had weinig bewondering voor de daad kracht van Eelman Ze lijkt wel een nota-wethouder', concludeerde ze na opsommming van een hele was lijst aan rapporten die de welzijns- afdelmg produceert 'Het zoeken naar oplossingen loopt achter bij het tempo waarin nieuwe problemen zich aandienen', constateerde Jaap Vlaming (Groenlinks). Volop steun kreeg de welzijnswethouder van het CDA en Texels Belang, die haar een compliment maakten. Eelman betreurde de tegenslagen: 'We zijn echt héél druk bezig. Het zoeken naar oplossingen vergt ech ter tijd en overleg, want het zijn geen gemakkelijke processen. We staan op een kruispunt waarop moeilijke keuzes moeten worden gemaakt en moeten ons inspannen om het hoge niveau van de welzijnsvoorzieningen te handhaven.' De Groot voelde zich onvoldoende geïnformeerd. 'De raad heeft geen enkel inzicht in de middelen en mo gelijke alternatieven.' Hij doelde met name op een brandbrief aan het col lege waarin bibliothecaris Jan Klerk in december de financiële problemen van de boekenuitleen aankaartte De noodkreet bleek zoekgeraakt. 'Hoe kan het dat de raad hiervan niet op de hoogte is7 Ik vind dit zeer ern stig.' Over de brief kon Eelman dinsdag geen duidelijkheid verschaffen Woensdagavond, tijdens de regu liere raad, zegde ze toe vóór 15 au gustus te reageren. Inzake het ver wijt over gebrek aan beleid verweet ze De Groot voor z'n beurt te praten Een onderzoeksrapport over de welzijnsmstellingen zou nog maar twee dagen op haar bureau liggen. 'Ik heb het nog niet met b en w kun nen bespreken Hoe kunt u nu van Lees verder pagina 3 Een tien meter hoge felgroene boei markeert sinds gisteren het haven terrein van 't Horntje. Het idee is af komstig van architect Ronno Honmgh, die opdracht kreeg het saai ogende haventerrein op te vrolijken. Zo werd op het grijze hekwerk het patroon van een golvende zee ge schilderd, kwamen er kleurige bank jes en wapperen er aan drie masten voortaan de Nederlandse, de Texelse en de Teso-vlag. Blikvanger is de grote boei, die gistermorgen door kraanmachinist Pietje Kager werd neerzet in het door medewer kers van Tatenhove BV gegraven gat in het grasveld tussen het opstelter rein en het parkeervlak. Het acht ton zware gevaarte is in bruikleen afge staan door de Vaarweg Markerings dien st Medewerker Cees Minnes bemiddelde bij de verwerving van de boei, die stamt van vóór de Tweede Wereldoorlog en ooit een vaarweg in de Noordzee ter hoogte van Vlieland markeerde. Texelaars hebben straks minder zeep, wasmiddelen en tandpasta nodig en minder last van kalkaanslag in huishoudelijke apparaten en op sanitair als er zachter water uit de kraan komt. Pagina 2 De Stichting Sportschutters Texel begint naar verwachting nog deze maand met de bouw van het schiet sportcomplex Odysseus, vernoemd naar de legendarische Griekse held. De benodigde (kap)vergunningen zijn verleend, de geldlening is rond en de benodigde grond (2865 vier kante meter) is aangekocht. Pagina 5 Landschapszorg ziet uitbreiding van de golfbaan niet zitten, omdat die ten koste zou gaan van de natuur in de Noordkop. 'Voor het toerisme zijn die 18-holes helemaal niet nodig', schrijft de werkgroep aan het college. Pagina 5 éw ongeluk te hebben veroor- 4 is de bestuurder van een rconenauto doorgereden. Hij iple alleen even om te zeggen het slachtoffer, een 16-jarige frsje uit Den Helder, volgens te hard had gereden op haar mfiets. Ze kon het kenteken wgeven, zodat de man nog een zoek van de politie te wachten at. ongeluk gebeurde dinsdag rond 15 uur. De automobilist, komend luit de richting van het hotel aan Pelikaanweg, verleende geen wang aan de bromfietster. die op fietspad langs de Pontweg reed. week uit en kon zo een botsing ifkomen. maar raakte daardoor balans en viel. Het meisje aafde een knie De voorvork van brommer raakte verbogen. Vanaf de zijkant is de structuur van de school duidelijk zichtbaar. De ingang tot de school komt aan de oostkant van het gebouw. /Tokening Maarten Smit on Frans Lugimcijer tgemeente Texel) Burgemeester Geldorp is tevreden over het verloop van de bemid delingspoging tussen de jutters en de Stichting Texels Museum, inzake reddingboot Joan Hodshon. 'We zijn op de goede weg', zei ze dinsdagavond tijdens de begrotingsvergadering. De jutters hebben toegezegd zo lang het hoger beroep loopt geen ac tie te ondernemen. De gemeente kijkt volgens Geldorp nog eens kritisch of de agrarische bestemming te rijmen valt met het tentoonstellen van de jutterscollec- tie. Ook de brandveiligheid en de verkeerssituatie ter hoogte van Flora, dat dagelijks flink wat bekijks trekt, heeft de aandacht van het college, zo liet de burgemeester doorschemeren. Een 20-jarige man uit Utrecht deed donderdag bij de politie aangifte van mishandeling Hij zou in de nacht van woensdag op donderdag rond 02.20 uur zijn mishandeld door en kele bezoekers van een horeca bedrijf in Den Burg. Een vriend die hem probeerde te helpen liep ook klappen op Beiden hielden kneuzin gen en andere verwondingen aan het treffen over. 'Eigenlijk is het heel bijzonder dat ik zo lang op deze school ben geble- (F#oGera.mT™nemum) ven. Normaal gesproken vind ik dat je ergens niet zo lang moet zitten.' Juf Nieteke Roeper neemt afscheid van de Thijsseschool. Pagina 7 Een 38-jarige motorrijder uit Oude- schild liep woensdagavond knie letsel en schaafwonden op toen hij op het Bolwerk werd aangereden door een hem tegemoetkomende personenauto en ten val kwam. Vol gens de politie heeft de bestuurder van de auto een 44-jarige man uit Den Hoorn, vermoedelijk met vol doende rechts gehouden. (Advertentie) De Cocksdorp krijgt een fraaie nieuwe school met vier leslokalen en een ruim, zeer functioneel dorpshuis. Het college van b en w, de Cocksdorper dorps commissie, de Vereniging Ge meenschap Eierland (VGE), de schoolleiding van basisschool Durperhonk en de ouders van de leerlingen hebben enthousiast gerageerd op de bouw- en renovatieplannen zoals die door de twee bouwcommissies zijn gepresenteerd. De bezwaren, die aanvankelijk in De Cocksdorp leef den tegen o.a. de sloop van het zwembad, zijn ondervangen in een onderhandelingsresultaat dat voor alle partijen gunstig is en zowel op het 'Durp' als ten gemeentehuize met vreugde is begroet. Er wordt al zestien jaar gepraat over een oplossing voor het probleem dat ontstond uit de minder gelukkig ge bleken keuze om de school- en dorpshuisfuncties in één gebouw onder te brengen. Ook de laatste paar jaar is de discussie tussen ge meente en dorpsbewoners stroef verlopen. Dat school en dorpshuis fysiek gescheiden moesten worden, daarover was men het wel eens Maar de door adviesbureau IPA- ACON voorgestelde sluiting van het verliesgevende zwembad maakte veel los. Verder vreesde de Durper bevolking dat door de bouw van een dure school geen geld overbleef voor een goed dorpshuis met een ge zonde exploitatie. Met vallen en op staan kwam er een akkoord uit de bus dat voorziet in een groter dorps huis zonder zwembad maar met veel gescheiden ruimtes, waarvoor toe komstig eigenaar-beheerder VGE een relatief hoge raamsubsidie van ƒ26 000,- per jaar toucheert. Uit gaande van de systematiek die op de andere Texelse dorpshuizen is toegepast, zou de VGE jaarlijks 10.000,- minder behoren te ontvan gen. De gemeente tekende daarbij aan dat de subsidie de komende ja ren met wordt verhoogd en de VGE zich tot het uiterste moet inspannen binnen dit budget te blijven. De hui dige commerciële exploitatie wordt stopgezet Alleen de bar-opbreng- sten uit dorpsgebonden activiteiten en zalenverhuur aan derden die met concurreert met de plaatselijke horeca, mag winst opleveren. Het dorpshuis zal het hele huidige gebouw omvatten, inclusief de inpandige schoollokalen, en grondig worden gerenoveerd Sloop van het pand en nieuwbouw zouden de ge meente geen cent méér kosten, maar die optie is afgewezen. Sloop betekent kapitaalvernietiging en de renovatie-optie levert een gebouw op dat veel meer gebruiksmogelijkheden biedt dan de nieuwbouw die binnen het beschikbare budget kan worden gerealiseerd. Die voordelen liggen vooral in de vele afzonderlijke ruim tes waar verschillende activiteiten tegelijkertijd kunnen plaatsvinden zonder dat de ene groep de andere stoort. De peuterspeelzaal krijgt een nieuw onderkomen, dat aan de mo derne GGD-eisen voldoet. Ook aan de behoefte van de lokale caravan- jeugd wordt tegemoetgekomen: zij krijgen een eigen jeugdhonk Verder wordt de' ingang van de sportzaal gescheiden van de hoofdingang zo dat er buiten de openingsuren van het dorpshuis gesport kan worden. De Lees verder pagina 3 De ingang tot de school komt aan de oostkant van het gebouw. t Tekening Maarten Smit cn Frans Lugimtnier gemeente TcxcO Om te voorkomen dat het uitgaanspubliek in De Koog na sluitingstijd urenlang op straat rondhangt, rijdt er zaterdagnacht een nachtbus naar Den Burg en De Cocksdorp. De borrelbus biedt plaats aan 87 personen en vertrekt om 03.00 uur vanaf de taxistand plaats en rijdt via de nood- camping naar Den Burg. Om 3.30 uur vertrekt de bus vanuit de bad plaats naar De Cocksdorp. Met de borrelbus wordt tegemoet gekomen aan een brede wens om een einde te maken aan de nachte lijke overlast in De Koog. Burge meester Geldorp maakte dinsdag avond bekend dat de maatregel is genomen in overleg met de politie en de taxi-ondernemers, die rond die tijd met aan de vraag naar vervoer kun nen voldoen. Gevolg is dat uitga anders de taxi's tegemoet lopen en zo een gevaar op de weg vormen of voor overlast zorgen Een bus van vervoersonderneming Connexxion vertrekt om 3.00 uur vanaf de taxistandplaats, via de jonge rencamping van Kogerstrand in de richting van Den Burg Een een half uur later gaat de bus via De Krim naar De Cocksdorp, Een plaatsje kost ƒ5,-. Om de orde in de bus te handhaven, nemen Hans Zijm en Een 50-jarige automobilist uit Gronin gen moest zijn rijbewijs inleveren toen bij een nachtelijke controle op de Ruyslaan in De Koog bleek dal hij teveel alcohol had genuttigd. Hij overschreed de norm ruim drieën eenhalf maal Een 21-jarige Duitser, die tussen woensdag en donderdag eveneens werd aangehouden, bleek schuldig aan het zelfde vergrijp Hij had iets minder gedronken en kwam er af met een bekeuring. Jan Boon van beveiligingsbureau BeST plaats in de bus. De bus rijdt elke zaterdagnacht tot en met 29 augustus Volgens mevrouw Gel dorp betreft het een pilotproject. dat na afloop met de raad zal worden besproken. Haar oproep In de Texelse Courant om in geval van overlast de politie te bellen, heeft tot dusver niet tot een storm van telefoontjes geleid. 'De bellers zijn op één hand te tel len Na klachten over de taxistand plaats aan de Nikadel is het plavei sel opgeknapt en is er een betere verwijzing. <Jr#« j^evrL Jrtrh ubtt kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: A\.A B. CLUB TEXEL NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 30 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 21 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1