Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Winkels in Den Burg mogen tot 2002 op zondag openblijven Een knapzak vol lekkernijen Recordsprong kroon op 30 jaar Paracentrum Discriminatie ontaardt in mishandeling Koger DUINKER TC te laat bij postabonnees Strender jeugdhonk Gastgezin gezocht Meer dorpswachten Crossers versnellen Feestganger moet rijbewijs afstaan TEXELSE'^COURANT MOTORSERVICE Toerist verdacht van drugshandel Verband tussen drie inbraken? RWS: Vuurtoren blijft bemand Hoogbejaarde hoeft niet terug naar gevangenis Reis verzekering vergeten? Jashim Litton: mishandeling. Het komt regelmatig voor dat postabonnees hun Texelse Cou rant niet op tijd krijgen. Oorzaak van de vertraging zijn capaciteitsproblemen binnen het distributiecentrum van PTT Post in Zwolle, van waaruit de ver zending plaatsvindt sinds de TC in Harlingen wordt gedrukt. Het probleem van te late bezorging speelt overigens landelijk. Uitge verij Langeveld de Rooij be treurt het ongemak en heeft van PTT Post de verzekering gekre gen dat de capaciteit van de dis tributie binnenkort wordt ver hoogd. zodat postabonnees weer op tijd over hun krant kun nen beschikken. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11396 DINSDAG 20 JULI 1999 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 58.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 'Hier kunnen we lekker herriemaken zonder dat er ouders bij zijn.' De jeugd van Oosterend heeft dankzij zelfwerkzaamheid een eigen onder komen gekregen. De buitenhangplek - het skateparkje - kon nog met offi cieel geopend worden omdat die door een bestuurlijk foutje voorlopig illegaal is Pagina 2 De 18-jarige Parguayaan Jaime Ortiz wil een jaar op Texel blijven en zoekt een gastgezin Hij wil met de Nederlandse cultuur kennismaken en hier naar school gaan. Pagina 3 In De Koog worden zes in plaats van vier dorpswachten ingezet om de orde te handhaven. De 'borrelbus' vervoerde vorig weekend 60 perso nen en zal voortaan eerder vertrek ken Pagina 5 Of de hitte er debet aan is geweest staat niet vast, maar de auto crossers kwamen zondag traag op gang. Toen ze eenmaal hun draai hadden gevonden op het bikkelharde circuit aan de Genteweg was er geen houden meer aan en liepen de snel heden ongekend hoog op. Met als resultaat dat menig brokkenpiloot in de sloot eindigde Pagina 7 Een 52-jarige automobilist uit De Koog werd gisterochtend rond 9.50 uur op de Nikadel betrapt op het gebruik van alcohol. De man ver klaarde dat hij een gezellige avond had gehad, waarbij hij nogal wat had gedronken. De politieagenten konden daar moeilijk bezwaar tegen hebben, maar vonden dat hij wat langer had moeten wachten voordat hij weer in zijn auto stapte en trakteerden hem op een bon. Omdat de man zich al vaker aan hetzelfde delict had schul dig gemaakt, moest hij bovendien zijn rijbewijs inleveren. In maart van dit jaar eiste officier van justitie C. Kok wegens moord zes jaar celstraf tegen de man die zijn 74-jarige vrouw om het leven had gebracht De rechtbank in Alkmaar achtte moord echter niet bewezen en legde wegens doodslag een jaar cel op. Ook advocaat-generaal Y. Kruyer stelde twee weken geleden dat voor moord alle bewijs ontbreekt. De leef tijd van de man rechtvaardigt boven dien een lagere straf dan die normaal bij doodslag wordt opgelegd, vindt zij. Zij baseert zich daarnaast op reac ties uit de omgeving van de man. De eilandbewoner heeft veel steun betuigingen gehad Er zijn meerdere brieven geschreven waarin wordt gepleit voor invrijheidstelling van de man (Advertentie) (frttl Jrirli i» bit bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) an de zondagse winkelopening Den Burg verandert tot 2002 iets. Klachten van buurtbewo- iers naar aanleiding van de open telling van Albert Heijn hebben e raadsfracties en het college iet weten te bewegen tot een aastige verandering van de pas - orige zomer ingegane regeling, bleek gisteravond tijdens de ommissievergadering Bestuur Organisatie. In de herfst van 001 worden de ervaringen uitge reid geëvalueerd en volgt even- leel een wijziging van de winkel erordening. ?een het CDA - met uitzondering an wethouder Nel Eelman - bleek wreen spoedige intrekking van de mogelijkheid voor de zondagse ïikelopenstelling in Den Burg De ondagsrust mag alleen in De Koog n op campings en bungalowparken orden verstoord zodat laat gearri- serde vakantiegangers in de eerste rensbehoeften kunnen voorzien, vond Jan Koolhof. Hij kreeg enige m van GroenLinks-raadslid Arthur Oosterbaan, maar onoverko melijke principiële bezwaren heeft zijn fractie nou ook weer niet. GroenLinks wil de regeling zo aan passen dat de winkels 's ochtends dichtblijven, zodat gelovigen onge stoord naar de kerk kunnen gaan. Een meerderheid van Texels Belang (Gerard Weijers uitgezonderd), VVD, In een horecagelegenheid aan de Dorpsstraat in De Koog werd in de nacht van zondag op maandag een 20-jarige man uit Wagenmgen aan gehouden op verdenking van de han del in verdovende middelen. Hij bleek drie XTC-pillen en een paar zakjes weed in bezit te hebben. De verdachte verklaarde dat deze voor eigen gebruik waren bestemd. Het onderzoek wordt voortgezet, meldt het persbericht van de politie, waarin bovendien wordt opgemerkt dat de cafébaas alle medewerking ver leende bij de arrestatie. e politie veronderstelt verband 5$en drie inbraken die zaterdag d zondag werden gepleegd in Geschild, Den Burg en Eier- ri en daarbij het nodige sporen- materiaal verzameld. Er zijn aanwijzingen dat de daders voorbereidend werk hebben gedaan alvorens hun slag te slaan In ten minste een van de bezochte panden is kort tevoren iemand geweest die met een smoesje overal wilde rond kijken. PvdA en D66 wilde de huidige rege ling onverkort handhaven en er eerst gedurende meerdere zomers ervarin gen mee opdoen. Vorig jaar gold de openstelling al wel, maar maakten de ondernemers van Den Burg er met of nauwelijks gebruik van. In september 2001 volgt een uitge breide afweging van de voors en te- gens, waarbij de ervaringen en wen sen van ondernemers, buurt bewoners en overige Texelaars ge wicht in de schaal zullen leggen. Tot teleurstelling van mevrouw Com mandeur, die 72 handtekeningen tegen de openstelling van Albert Heijn verzamelde, zal de winkel op zijn vroegst in 2002 de deuren op zondag moeten sluiten Mogelijk wordt de discussie een punt waar mee de politieke partijen zich voor de eerstvolgende raadsverkie zingen kunnen profileren. Op de Hogeberg werd zaterdaga- beheer en de veertigste van de nijen als proviand mee. Zie voor een vond 'Doolland opgevoerd, een Texelse muziekschool Wie zich uitgebreid verslag elders in deze theaterspektakel ter ere van de hon- waagde aan de 'dwaaltocht door de krant. derdste verjaardag van Staatsbos- tijd' kreeg een knapzak vol lekker- trotc joop Rommel ktfagmiddag werd ingebroken in sttning in de De Ruyterstraat in «techild, waarbij een hoeveelheid feten werd meegenomen. De ifcrjs) drong(en) binnen na het for- m van een keukenraam terwijl lEfnand thuis was. tegen het middaguur ge- wde iets dergelijks bij een woning Den Burg. Men kwam binnen via nopenstaand raam aan de achter- de De dader of daders werden liter gestoord door een bewoner, zag een man wegvluchten en ode politie een bruikbaar signa- ment verschaffen terugkomst van de autocross üdekte de familie Bonne van het ifijknamige mechanisatiebedrijf in erland dat er ongenode bezoekers ifen geweest. Die waren binnenge- men via een bovenraam en had- flin zowel de woning als het aan- enzende bedrijfsgedeelte alles 'erhoop gehaald en doorzocht, aarbij vernielingen werden aange- fit.Wat ze aan waardevolle zaken Benamen is nog niet geheel duide- ln elk geval wordt een paar hon- :rd gulden vermist e technische recherche van de Mie heeft de inbraken onderzocht De geslaagde poging van 72 pa ra's om het Nederlands record vrije val formatiespringen zon dagmiddag te verbeteren heeft het dertigjarige Paracentrum een hoop publiciteit opgeleverd. Beel den van de succesvolle ster formatie verschenen in de dagbla den en waren te zien bij verschillende televisiestations. De para's hadden zeven sprongen nodig om het record te boeken. Het was in vele opzichten een opwin dend weekend voor het Para centrum Waar de weerkundigen de hele week een prachtig weekend voorspelden, onttrok zaterdag morgen een wolkendek de hemel aan het zicht Het weer was met de enige complicatie voor Simon Woerlee, coördinator van de recordpoging. 'We hadden een vliegtuig te kort, omdat het toestel dat we zouden huren twee weken geleden was neer gestort in Zuid-Frankrijk In deze tijd van het jaar vind je echter zomaar geen ander.' Eindeloos bellen le verde uiteindelijk een Duits toestel op. dat uit collegialiteit werd afge staan. De 72 betrokken para s behoren tot de beste springers uit Nederland, die door speciale scouts zijn geselec teerd in verschillende springcentra in het land,waaronder die opTexel Om de bloemachtige ster in de lucht te vormen hadden de para's onder aan sturing van technisch leider Herman Landsman op de grond de formatie doorgenomen. Toen de lucht in de loop van zaterdag opklaarde werd zaterdagavond, nadat de nodige oefensprongen waren gemaakt, een eerste recordpoging gewaagd- Wat tijdens de grondoefening feilloos verliep, pakte in de lucht anders uit. 'We hadden er zaterdagavond nog geen zestig bij elkaar. De piloten van de drie toestellen hadden moeite met hét formatievliegen, want met zoveel para's om je heen is het goed uitkijken. De piloten zaten werkelijk te zweten in hun stoel.' Het nog niet slagen van de record poging weerhield de skydivers en andere betrokkenen er zaterdaga vond met van het dertigjarig jubileum van het Paracentrum uitbundig te vieren met een feestelijke barbecue met 250 eters, verzorgd door het Vliegveldrestaurant Vier toestellen Zondag, toen er geen hinderlijke bewolking was, waren de vooruit zichten beter Ditmaal gingen de para's omhoog met vier toestellen, waarvan twee uit de Oekraine, het Duitse toestel en de Cessna Cara van van het Paracentrum De eerste poging om 10 00 uur verliep al een stuk beter. Toen de valscherm springers elkaar om 12 00 nóg beter wisten te vinden, wisten ze dat de volgende poging moest lukken De recordformatie die om 14.30 uur naar beneden suisde was om tijd te win nen op 16.000 voet uit de toestellen gesprongen, 1000 voet boven de zuurstofgrens 'Ze kunnen wel even tjes zonder zuurstof', aldus Woerlee. Dat de recordpoging werd gadegesla gen door velen, getuigden de honder- verbeterden zondagmiddag het record vrije val formatiespringen den auto's die langs de Postweg en de Hoofdweg waren geparkeerd. Opnamen van de sprong waren on der andere te zien in het Journaal en in andere media. Vanavond tussen 19.00 en 20.00 uur is de sprong waarschijnlijk te zien in het SBS6- programma Explosief Verbreking van het wereldrecord, dat op een formatie van zo n 265 para's staat, zit er op Texel voorlopig nog niet in, alleen al wegens de prakti sche uitvoerbaarheid Er zijn name lijk toestellen voor nodig ter grootte van een Hercules-transportvliegtuig. Er is geen sprake van dat de beman ning van de Eierlandse vuurtoren in het gedrang komt door bezuinigingen bij Rijkswaterstaat. Dit heeft de or ganisatie laten weten aan burge meester Geldorp Het college maakte zich - net als vele eiland bewoners - zorgen over de bezuinigingsronde, maar die treft de Texelse vuurtoren niet. 'De service verlening op Texel blijft zoals die is' aldus Rijkswaterstaat Een 81-jarige Texelaar tegen wie twee weken geleden wegens doodslag 36 maanden cel is ge vorderd, waarvan 12 maanden voorwaardelijk, is door het ge rechtshof in Amsterdam veroor deeld tot 168 dagen cel. De straf staat gelijk aan het voorarrest dat hij al heeft uitgezeten, omdat het Hof het onder de omstandigheden niet wenselijk vindt dat de man terugkeert naar de gevangenis. Hoofdpijn en een gezwollen oog is wat de 32-jarige Jashim Litton uit De Koog zondagmiddag over hield aan een bezoekje aan de kermis in de badplaats. Hij liep daar met een vriend en wilde wat video-opnames maken. Op dat moment begon een 41-jarige plaatsgenoot hem uit te schelden en ging hem met zijn vuist en klomp te lijf. Litton, die 5,5 jaar geleden vanuit Bangla Desh naar Nederland verhuisde, heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling en discriminatie. Litton, eigenaar van een vliegerzaak in de badplaats, wandelde met een vriend over de kermis en schoot beelden met zijn videocamera. 'We wilden weggaan, toen we werden aangesproken door een man die met een kraam op de kermis staat. Ik ken hem wel, want ik heb in het ver leden ook al eens problemen met hem gehad. Hij schold me toen voor m'n zaak uit in racistische taal Nu schreeuwde hij tegen me 'Rot op vuile buitenlander, ga naar je eigen land. Sodemieter op Soortgelijke taal sloeg hij uit tegen mijn vriend. Opeens sloeg hij me met zijn vuist vol in mijn gezicht keihard op mijn rechteroog. Vervolgens pakte hij z'n klomp en begon me daarmee te slaan. Er was echt geen enkele aan leiding om dit te doen. Hij heeft me er misschien wel twintig klappen mee gegeven De mishandelingen waren van zoda nige aard dat Litton zich onder doktersbehandeling heeft moeten laten stellen. 'Ik denk dat ik twee dagen niet kan werken, want met zo'n gezicht kan ik niet in de zaak staan. Andere ondernemers uit De Koog, die net als Litton ook van bui tenlandse afkomst zijn, zouden woe dend op de dader zijn. 'Ze kunnen hem wel wat aandoen. Maar ze doen het met, want zo werkt dat niet in Nederland. Daarom heb ik ook niet teruggeslagen Maar ik heb wel aan gifte gedaan bij de politie omdat ik niet wil dat deze man ook anderen iets aandoet.' Per direct verzekerd: www.unive.nl of bel (0592) 37 22 22 Daar plukt it de vruchten van!

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1