de Kroniek Een snackbar, veel branden 'Lekker op de bank hangen en blazen met de stereo' 'Tusse de Banke' straks echte galerie Qeslacigcl Agenda no. 62 Hedenavond Jeugdconcert teso Jeugd Oosterend blij met eigen honk Gelaagd VERLOREN Telefonisch aangesloten onder Te koop woonhuis Kijk ook in de Vakantiekrant TEXELSE^? COURANT Bouwdorp zoekt nog spullen en mensen Verkoopavond voor zending Monumentenzorg in gebruik maar heeft nog een ille gale status. Door gebrek aan com municatie op het gemeentehuis - alleen wethouder Eelman en haar ambtenaren van de afdeling welzi|n waren op de hoogte van de komst van het skatepark- is verzuimd een planologische vrijstellmgsprocedure te voeren voor het parkje, dat is neer gelegd op grond met een agrarische bestemming Inmiddels hebben omwonenden hun beklag gedaan bij de gemeente. Skateparken worden op Texel kennelijk .met onder een gelukkig gesternte geboren. De 19-jarige Ramona Huijsman is aan het ROC Zadkm in Amsterdam geslaagd voor de 4-jarige opleiding tot uurwerktechnicus (klokken en horloges maken). Dop van benzinetank van Morris-Minor, gaande van Schildereinde naar Oude- schild. Gaarne terug be zorgen aan J. C. Rab Den Burg Waar precies, vermeldt het artikel niet, maar de Texelse Courant weet in de zomer van 1952 wel te melden dat Den Hoorn 'een gezellig, knus bedn/fje' rijker is geworden met de opening van de'Snackbar'. Wat uil het oude huisje herrezen is is werkelijk een bezoek waard. Wat vooral voor ons dorp, nu dit als toeristenoord een rol gaat spelen, belangrijk is.' Met name op de dinsdagavond was het gezellig in Den Hoorn 'Het is eigenaardig dat men steeds weer dezelfde buiten dorpers Dinsdags in Den Hoorn ziet. En toch is dat geen wonder, want als men er eens is geweest, komt men er graag weer terug De ontwikkeling van Den Hoorn als toeristenoord was overigens met langer de taak van VVV-directeur F F Gerritsma. maar van zijn opvolger G W Oskamp. Gerritsma blikte in de krant terug op 'de dag. waarop het actieve dagelijks bestuur (hem) aanstelde op een salaris van f100 per maand. Voortbouwen op hetgeen mijn reeds in 1941 verdwenen voorgan ger tot stand had gebracht, kon-ik niet. Bezittingen waren er helemaal niet, op een verwaarsloosde houten kiosk na Administratie, waaruit men de opbouw van voorde oorlog kon naslaan, was er met meer' Maar Gerritsma laat de geheel opnieuw opgebouwde VVV met een gerust hart aan zijn opvolger na- Verder waren er in juli 1952 nogal wat branden. En met het toenma lige materiaal konden kleine oorzaken makkelijk grote gevolgen hebben Zo werd de Koger brandweer 'even na half zeven gealarmeerd wegens brand in een hooischelf, staande op het terrein van Hoeve .Landleven eigenaar de heer Van der Werf De spuit was direct ter plaatse maar door een defect aan de benzineleiding kon hij met onmiddellijk water geven Toen dit euvel verholpen was, werd water gegeven uit de regenbak, doch deze was uitgeput voor de brand was bezworen Uit de tocht, lopend langs de boerderij, kon tenslotte water worden ge haald. nadat ter plaatse een put was gegraven. De klok wees tien toen de brandweer kon inrukken.' En in dat geval had de brandweer van De Koog nog de beschikking over een wagen. Een week eerder moest zij het zonder vervoer stellen toen brand was ontstaan bij de familie Schoo aan de Minister Ruisweg. 'In De Koog aangekomen bleek dat geen enkele auto disponibel was om de brandweerlieden die met schop pen, bijlen en zagen gereed stonden om de bosbrand te bestrijden, te vervoeren. Per taxi hebben deze zich toen naar de bedreigde plaats begeven. Intus sen hadden de gebr. Schoo de brand met een blusapparaat geblust.Meer schade was er bij 'Oedelem'. waar de brand in de schuur snel om zich heen greep De brandweerwagens van zowel Den Burg als van Den Hoorn waren zeer snel ter plaatse en 'dank zij de gelukkige omstandigheid dat men meteen over voldoende water kon beschikken - Den Burg en Den Hoorn gaven elk drie stralen- was men de brand reeds na een kwartier meester.'De in de schuur staande luxe auto, welke de vorige dag was gekocht, een tandbouwwagen, een dresseerkar en enige machines konden tijdig naar buiten worden gebracht.Hoe het met de twintig ton hooi is afgelopen die in de schuur was opgeslagen, vermeldt de Texelse Courant met, maar wel dat de schade op ƒ2000 tot 2500 werd getaxeerd Alg. Ziekenfonds A.N.O.Z Atdeliog Ooiltrtad. T«x#l LKhji om»ljn«Jifcheilen zi(n wit gcnoo«Ji«Jkt d» pr, mie voor d« vrijwillige verzekering met ingang \ju b |uii 1952 ie verhogen van 95 cl lot I l.ifl pei we«> MET BESTUUR Bakkerij „De Gouden aar* M. J. BREMER in het park Mandoline-, Accordeon-en Blokfluitclub o I v. de heer J. Visser De Zangklasse van dhr H v d. Boomgaard en een Volksdansgroep. Entree 35 cent eif en schuur, gelegen te De Waal 67, groot 6a 10ca. Kastr. sectie C 1208. Inschrijvingsbiljetten bin nen 1 week na verschij ning van dit blad in te zenden aan de Kerkvoog dij der Ned. Herv Gem. te De Waal. Ned. Hervormden hebben voorkeur. ZOJUIST ONTVANGEN de nieuwste poederdozen I r.mic Impori, goed sluiten, geen poedc-r verlies ZIE DE ETALAGE A VAN DER SLIKKE, VIKXIHAAT TELEFOON 171 Weinig water, veel vee? Dan een Weidepomp Reed» In bedrijf bij |ongr|an, Eierland C Boersen Hel Noorden, Wille. Voorzorg. Zoeleliel. Vrrdelu»! Lïr.gcvrld Ki|pcr»0i|k. Zi|m, l)e We-.len, I* Verterite, Sp.ing Dros' Smederij, Eierland Dinsdag 20 juli In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie In Cinema Texel draait om 16 00, 19 00 en 21.30 uur Notting Hill, om 19 00 en 22.00 uur The Matrix, om 14 00 uur Kabouter Plop en om 13.30 en 16.00 uur De Koning en ik. In café In den Grooten Slock be gint om 20.00 uur de algemene ledenvergadering van de Texelse Dart Organisatie. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20 15 uur een zomeravondconcert met Meija Blok (harp) en Piet Hulsbos (or gel) In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt Astrid van Hel den op met het programma de Ongetemde Diva, aanvang 21 00 uur De toegang bedraagt ƒ20,- (ƒ15,- voor 'Vrienden'). Woensdag 21 juli In Cinema Texel draait om 16 00. 19.00 en 21.30 uur Notting Hill, om 19.00 en 22.00 uur The Matrix, om 14 00 uur Kabouter Plop en om 13.30 en 16 00 uur De Koning en ik. In het raadhuis vergadert vanaf 17 30 uur de raadscommissie Welzijn en Onderwijs De (finan ciële) toekomst van OSG De Hogeberg en de presentatie van het nieuwbouwplan voor de basis school in De Cocksdorp komen aan de orde Donderdag 22 juli In Cinema Texel draaien De Ko ning en ik (aanvang 13 30 en 16.00 uur). Kabouter Plop (14 00 uur), Notting Hill (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en The Matrix (19.00 en 22.00 uur). In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Financiën, Werken en Milieu In de NH-kerk van De Koog begint om 20.00 uur een (Duitstalige) dia-avond over Texel Vrijdag 23 juli In asielzoekersopvang de Vogelmient aan de Ruyslaan in De Koog is het van 11 00 toj 17 00 uur open huis, met onder meer muziek en hapjes uil de lan-f den van herkomst van de bewj ners. In Cinema Texel draaien De Ko ning en Ik (aanvang 13.30 en 16 00 uur). Kabouter Plop (14.00 uur), Notting Hill (16 00. 19.00 ëj 21 30 uur) en The Matrix (19.00 en 22.00 uur) Veerdienst Teso onderhoudt don- derdag van 9.35 tot 16 05 en vrij dag van 9.35 uur tot 16.05 uur halfuurdiensten. Zaterdag wordi vanaf 8.35 tot 15 05 uur met twee boten en zondag tussen 16.35 en 20.05 uur Vrijdag tussen 12 00 en 17.00 verwacht Teso in Den Hel der wachttijden van een half uur. Op Texel is dat tussen 9,00 en 13 00 uur het geval Zaterdag moeten automobilisten in Den Helder tussen 10.00 en 17,00 op een half uur tot een uur wachtti|d rekenen. Op Texel wordt zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur een half uur wachttijd verwacht. Er is veel te doen op Texel Kijk met alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in da Vakantiekrant, die gedu rende de maanden juli en au gustus wekelijks verschijnt Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekranl wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg baar op zo'n 150 plaatsen op het eiland De Vakantiekranl verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te OudeschiK Di. 20 1 40 en 14 15 u Wo 21 2.00 en 14.56 u Do. 22 3 06 en 15.40 u Vr. 23 4.00 en 16 30 U Za 24 5.04 en 17.25 u. Zo 25 6.30 en 18 40 u. Ma. 26 7.56 en 19 50» Di 27 8 40 en 20.351 Aan het strand is het ongeveer een uur»- der hoogwater De zon komt 20 juli optf 05 41 uur en gaat onder om 21.47 u/ 20 juli eerste kwartier, 21 juli doodtij. Aan het Nimeto te Utrecht is de 2 jarige Elles Beijert uit Den Bic geslaagd voor de studierichting to gepaste ruimtelijke vormgevm; Sinds kort werkt zij bij het bedt Designing in Badhoevedorp leden ngoreus werd verbouwd 'Door de voortschrijdende automatisering verwachtten we dat het aantal per soneelsleden zou dalen naar veer tig. Het liep echter anders, want in middels werken er zo'n zestig medewerkers bij de Rabobank Oor zaak van de toename is de snelle groei van het aantal activiteiten en diensten binnen de bank 'De vraag naar financiële planning, beleggin gen, toekomstvoorzieningen, etc. is enorm snel gegroeid. De automati sering mag dan snel zijn toegeno men, adviseren blijft mensenwerk. Steeds vaker is het nodig dat de klanten een gesprek aangaan met één van onze specialisten. Die vin den nu plaats in één van de spreek kamers achterin de bank.' De routing vanaf de balie langs andere medewerkers naar de kantoren is niet optimaal en werkt verstorend. DINSDAG 20 JULI 1999 Het bouwplan dat architect Jan Visser maakte voor Tusse de Banke' is door de Welstandscommissie voorgedragen als Ontwerp van de Maand (Tekening arch/fectenburoau Jan Visser) 'Tusse de Banke', momenteel in gebruik als onderkomen van de Historische Vereniging en ge meentelijke expositieruimte, krijgt een volledig nieuwe uitstraling. Wegens ruimtegebrek neemt de Rabobank een deel van het ge bouw zelf in gebruik maar door dat er een extra verdieping op het kantoor komt en door een efficiën tere inrichting blijft er voldoende ruimte over voor de twee huurders waarmee de bank anderhalf jaar geleden een vijfjarige contract af sloot. De nieuwe voorgevel die architect Jan Visser heeft ontwor pen zorgt dat het gebouw beter aansluit bij de twee aangrenzende banken. Het ruimtegebrek waarmee de Rabobank kampt werd met voorzien toen de Rabobank een paar jaar ge- Om dit huisvestingsprobleem aan te pakken werd al snel gedacht aan uitbreiding in de richting van 'Tusse de Banke', het gebouw dat ook tij dens de verbouwing in 1996 in ge bruik was als bank. Complicatie was echter dat de bank anderhalf jaar geleden een vijfjarig contract had afgesloten met de Historische Ver eniging en de gemeentë, met betrek king tot het huidige gebruik Timmers. 'We kunnen natuurlijk niet deze huurders met óns probleem opzadelen. We hebben toen gezegd: als we gaan veranderen, moet dat op z'n minst met behoud van de kwali teit en de huidige huurders. Want we houden ons aan de afspraak met hen En als we het gebouw dan toch aanpakken, laten we dan ook de buitenkant meenemen. Want die valt tussen de twee banken toch een beetje uit de toon. Ik denk dat het plan dat er nu ligt voor alle partijen mogelijkheden biedt en een flinke verbetering betekent voor het aan zien van de Groeneplaats.' Timmers is goed te spreken over de bereid heid van de huurders om mee te werken en te denken aan de verbou wing en herinrichting. Etages Om te komen tot een optimale inrich ting worden geen halve maatregelen genomen. Dat was ook nodig, want door de verschillende etages heeft het gebouw met de makkelijkste indeling Het pand krijgt achter de nieuwe voorgevel een extra verdie ping. waardoor het gebouw aanzien lijk meer inhoud krijgt. De Histori sche Vereniging blijft gehuisvest achterin, op dezelfde plek als nu De schervenafdeling waar de vrijwilli gers potten en ander materiaal sor teren, schoonmaken en lijmen ver huist naar de entree aan de zijde van de Groenplaats, die in tweeën wordt gedeeld en een dubbele ingang krijgt: één voor de Historische Ver eniging en één voor de gemeente lijke expositieruimte. In plaats van een grote tafel in de midden van de schervenruimte, komen er langs de wand langwerpige tafels, die als een verbetering worden beschouwd. Er komt een keukenblokje waar het materiaal kan worden afgespoeld De andere helft van de entree wordt ingericht als expositieruimte Het is de eerste verdieping van de drie eta ges die zijn gereserveerd voor het tentoonstellen van kunst, die boven elkaar aan de zijde van de Groene plaats komen Een dergelijke opzet is volledig anders dan de grote zaal die nü beschikbaar is voor exposi ties Wethouder Nel Eelman (Welzijn) ziet de verbouwing allerminst als een achteruitgang 'Het geeft juist nieuwe mogelijkheden, zoals het gelijktijdig exposeren door meerdere kunstenaars. Bovendien ontstaat er extra wandruimte, en dat is op een tentoonstelling altijd welkom Verder is er een verbetering van het licht en dat is belangrijk voor kunst. Het was voor de gemeente natuurlijk best wel even slikken toen de Rabobank met de plannen bij ons kwam. Maar ik vind dat alle betrokkenen het con structief hebben opgepakt. Ook de Historische Vereniging, die per slot van rekening net zo'n beetje alles op z'n plaats had staan. De vrijwilligers zijn er zeer content mee en boven dien hebben ze de schervenafdeling dichter bij de plek waar wordt verga derd Ook ontstaat de mogelijkheid om potten of ander historisch mate riaal in de vitrine te zetten, zodat ze van buiten zichtbaar zijn. Ontwerp van de Maand De gemeentelijke adviescommissie voor Kunst en Cultuur is ingenomen met het ontwerp van Tjaard Hoeksema, werkzaam bij architect Jan Visser. Het plan werd zeer ge waardeerd door de Welstands commissie. die het zelfs heeft voor gedragen als Ontwerp van de Maand Ook Eelman laat zich content uit over de vormgeving 'Het geheel krijgt een soort galerie-uitstraling, echt een verrijking van de Groene plaats. We zijn héél blij met een dergelijke voorziening op zo'n cen trale plek. Héél laagdrempelig.' Het nieuwe gebouw kent na de verbou wing nog maar één beperking, de toegankelijkheid voor minder- validen Timmers. 'Een traplift is best een punt van discussie ge weest. Maar de kosten hiervoor zijn met ƒ100 000,- tot 120.000,- dus danig hoog dat het gewoon te duur is. Maar in de toekomst kan het al tijd nog Wethouder Eelman 'Ik ben blij dat het pand de maatschappelijk invulling houdt die we hebben afge sproken Ik zie dit echt als iets voor de hele lange termiin In het achterste gedeelte dat mo menteel als expositieruimte in ge bruik is, komen straks spreekka mers waarin medewerkers van de Rabobank hun cliënten in alle rust te woord kunnen staan In de muur tus sen beide gebouwen wordt een door gang gemaakt, zodat het van binnen uit één geheel wordt Dat geldt ook voor de bovengelegen administra tieve afdeling van de bank Het is de bedoeling dat in de loop van september met de verbouwing wordt begonnen. In de tussentijd zal voor de Historische Vereniging tijdelijk een alternatief onderkomen worden gezocht. De Welzijnsstichting zoekt aller hande bouw- en spelmaterialen voor de traditionele bouwdorpen die voor de Texelse basisschool|eugd wor den georganiseerd. Doeken, kleden, oude gordijnen, kippengaas, land bouwplastic en bovenal hout zijn van harte welkom De organisatie is tijdens kantooruren bereikbaar via tel, 315 582. Voor de laatste week (9 tot en met 13 augustus) worden nog medewerkers gezocht. De vrouwenvereniging van de gere formeerde gemeente houdt dinsdag haar jaarlijkse verkoopavond in het jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend De verkoopopbrengst van allerhande zelfgemaakte spullen en winkelproducten, alsmede olie bollen, cake en koffie komen ten goede aan de zending voor bijzon dere noden en gehandicaptenzorg ledereen is vanaf 19.30 uur welkom. Het was een beetje een gehandi capte opening vrijdagmiddag bij De Bijenkorf. Wethouder Nel Eelman arriveerde een uur later dan aangekondigd en moest ob jecten openen waarvan er één nog niet gereed was en de ander ille gaal was aangelegd. Dat deed niets af aan de blijdschap onder de Oosterender jongeren die inge nomen zijn met hun skateparkje en het honk in de kelder van het dorpshuis, waar ze lekker hun ei gen gang kunnen gaan. Ze hadden geen eigen plek. de Oost erender jongeren tussen de 12 en 18 jaar. Plaats voor een jeugdcaravan was er niet, en voor een bezoek aan het lokale Cafeetje zijn ze te jong of hebben ze geen geld Hangen op straat was het enige alternatief en dat bracht de nodige rottigheid en vandalisme met zich mee. De ge meenteraad was gevoelig voor het pleidooi dat initiatiefnemers Karin Kooger, Bart van Dijk, Radna Trap en Marco Eelman hielden voor de komst van een honk in de kelder van De Bijenkorf, en stelde vorig jaar ƒ17.000,- beschikbaar Geen groot bedrag, maar de jongeren zouden dan ook zoveel mogelijk zelf doen nadat de aannemer het zwaardere werk had geklaard. Dat was geen loze belofte: met man en macht sloopten, timmerden en schilderden de vijftig door hun ouders gesteunde jongeren onder leiding van jongerenwerkster Carla Schrama aan hun eigen verblijf, dat zij ook nog eens zelf inrichtten met door hen verzamelde spulletjes, zoals een koffiezetapparaat, bankstel, koelkast en televisie. Het honk is nog niet helemaal af - er moet nog een bar worden getimmerd en grafliti aan de muur komen - maar kan al volop gebruikt worden, zodat wethouder Eelman de initiatiefnemers vrijdag de sleutel kon overhandigen. Karin, Bart, Radna en Marco zijn de eerste sleutelhouders-beheerders van The Cave. 'Buiten is er 's winters geen reet aan en thuis is ook niks. Hier kunnen we lekker onder elkaar zijn', zegt Suzan Wieringa. 'Er is gelukkig geen bege leiding. dus we zijn echt vrij Hier mag je gewoon in de bank hangen en flink met de stereo blazen, We hebben met de buren overlegd en die vonden het prima Ze hebben ook geen last van ons. de muren zijn geluidsisolerend.' Willian Blom zal The Cave vooral bezoeken om te computeren 'En voor de gezelligheid natuurlijk. Lek ker kletsen, ook over anderen. Leed vermaak is het mooiste dat er is.' Als het werk na de zomervakantie helemaal af is, opent het jeugdhonk elke dag - behalve de donderdag - de deuren Het eveneens danzij veel zelfwerk zaamheid tot stand gekomen skate- veldje achter de tennisbanen, dat ook als hangplek is bedoeld, is al wel De jongste groep gebruikers voelt zich al prima thuis in de kelder Niet GroenLinks, maar het CDAie samen met Texels Belang tijdens* begrotingsvergdermg indiener van* motie om 92 000,- extra besctö baar te stellen voor het het gemeé' telijk monumentenbeleid. Het CD* kwam daarnaast met een voorsd voor de vervroegde aanschaf va drie rolmatten voor de strandslage' zodat ook die toegankelijk zijn vou rolstoelers. Hiermee is een eenirc lige investering van ƒ45 000.- 9r moeid en jaarlijks een bedrag vpo onderhoud

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2