3?9aÜ Sprookjesachtig theater in sfeervol openluchtcafé leer dorpswachten 'in De Koog ingezet |99 m Borrelbus vertrekt eerder DUINKER Met Friese hulp naar de trouwzaal TEXELSE ^COURANT Advertenties: Handsinacas- appelen Clementines Grapefruits dubbel rood Citroenen 'IKGA VOOR EDAH!' TEXELSE^" CouRANT Hoog water maakt strandloop bij De Krim erg zwaar Schapenmelken moeilijker dan verondersteld Open dag bij asielzoekers Duinker maakt oversteek MOTORSERVICE Paardenliefhebbers Richard Bousma en Elles Witte zijn vrijdag in een door twee Friesen' getrokken koets naar het gemeentehuis gebracht om in de echt te worden verbonden Het rijtuig werd in stijl bestuurd door Frits Witte, vader van de bruid en tevens eigenaar van eén van de paarden Het ander was eigendom van Sibo Plaatsman en Lou Nijhuis. Ruiters op vier andere Friesen, een steeds populairder wordend ras. escorteer den het bruidspaar Wie het hippische schouwspel heeft gemist, kan donderdag 29 juli terecht op de Landbouwdag in Den Hoorn, waarde zes Friesen een eigen shownummer verzorgen. Of Richard en Elles Bousma-Witte ook dan ook hun bruidskleding uit de kast zullen ha len, moet worden afgewacht. (Foto Joop Rommats) C/ms ZvarL-Jïrtii a bd Spinbaan 6 Telefoon 36 26 00 fax 314 1lT (Advertentie) net a 1,5 per kilo schaal a 4 stuks schaal a 4 stuks Geldig t/m zalerdog 24 juli 1999 n Cdoh Prtttig Hinkelen. Complect o DINSDAG 20 JULI 1999 door een hersenbloeding, een verras sing. Hij bleek nog steeds goed te weten hoe je op smakelijke wijze een spannende legende opdist. En toen hij een heel eigen versie van het scheppingsverhaal - in Texels dia lect - vertelde, hingen de luisteraars weer als aan zijn lippen. Even na tienen begaven de bezoe kers zich en masse naar de kuil waarin de voorstelling zou worden gegeven en waar decor en stoelen al klaarstonden. Hun geduld werd nog een half uur op de proef gesteld, omdat Rob Valkenburg het nog met donker genoeg vond en bang was dat de lichteffecten teniet zouden wor den gedaan De gedwongen pauze leidde even tot wat gemor, evenals het moment dat het markeringslint werd weggehaald en groot en klem zich bijna letterlijk naar beneden stortten om een mooi plaatsje te vinden Maar het lichte ongenoegen was snel vergeten toen het stuk eenmaal was begonnen Voor de ogen van de toeschouwers ontrolde zich een gevarieerd en zo wel visueel als muzikaal aantrekke lijk spektakel. Daarbij kon worden genoten van zang, dans en mime, prachtig ondersteund door de fraaie verlichting. De muziek was soms vriendelijk en kabbelend, om dan plotseling weer stormachtig en drei gend te worden. Erg fraai was een reusachtige van latten en doeken gemaakte vogel, die een soort ma rionet bleek en in de handen van een tiental medewerkers verrassend na tuurlijke bewegingen maakte Mooi en ingenieus geconstrueerd was ook het zeilschip dat plots opgetuigd werd. Knap bedacht was dat op de zeilen filmbeelden werden geprojec teerd. Het leidde tot een sprookjesachtig geheel, dat slechts in een paar op zichten tekortschoot Mogelijk door de wat chaotische voorbereiding lie ten de verschillende onderdelen in het begin nogal eens op elkaar wach ten. Dat werd mede veroorzaakt door de steile wanden van de kuil, waarop niet iedereen zich even gemakkelijk bewoog. Op sommige andere frag menten was gewoon met genoeg geoefend Zo kwamen de kwaliteiten van musicalvereniging 'Geen C te Hoog' onvoldoende tot uiting. Met name in hun eerste bijdrage stokte Feeën heetten de bezoekers van harte wel, het soms, wat nogal afstak tegen het gelikte optreden van de professio nele medewerkers die hen voorafgin gen. Een flink beroep werd op het voor stellingsvermogen van de toeschou wers gedaan 'Een dwaaltocht door de tijd' beloofde de ondertitel van 'Doolland'. maar het bleek moeilijk een verhaallijn in het stuk te ontdek ken. Bovendien waren sommige fragmenten dermate 'abstract', dat onduidelijk bleef wat ze met de Hogeberg te maken hadden. Of het erg was dat met iedereen alles pre cies snapte moet echter worden af gevraagd. Het spel van licht en ge- im met een zoen op hun wang. IFoto Joop Ronvncts) luid maakte op zichzelf al allerlei gevoelens los. Het meest indrukwekkend vonden de meeste toeschouwers het slot. toen hun op indringende wijze filmbeelden werden voorgeschoteld uit de Russenoorlog. Ze vloeiden naadloos over in die van het herdenkingsopt reden dat leden van de Georgische dans- en muziekgroep Rustavi eind vorig jaar hielden op de nabijgelegen begraafplaats. Even was héél erg duidelijk wat het onderdeel te maken had met een stuk dat Doolland heette. Joop Rommets Texels kampioenschap schapen- melken en -scheren. Veelvoudig kampioen Sjirk Brans bewees de kunst van het scheren nog niet te zijn verleerd. Hij werd eerste vóór Willem Kieft en Harry Bakker. Sjef Beers toonde zich de beste melker. Het aantal deelnemers viel wat te gen. Voor beide disciplines meldden zich vijf gegadigden Een gast, Ruurd Teunius, wilde ook wel eens proberen wat melk uit een schaap te krijgen Tot grote hilariteit was een flinke drol het eerste dat in zijn em mer belandde. Vroeger zorgden de uitwerpselen voor de karakteristieke groenige kleur van de schapenkaas, maar de jury nam er nu toch geen genoegen mee. Ook bij de Texelaars bleek de routine niet al te groot Uit- Hoog water en daardoor een slechts smalle strook hard zand zorgden er woensdag voor dat de eerste strandloop bij De Krim nog zwaarder was dan gewoonlijk. Sommigen van de 46 deelnemers kozen er daarom voor de wedstrijd op blote voeten af te leggen. Piet Bakelaar liep de eerste vier ki lometer op schoenen en trok ze daarna alsnog uit. Met succes, want hij won de loop over 8 kilometer in 38 20 minuten. Frank Bömg uit Duitsland, die op de helft nog bij hem liep. moest in het tweede gedeelte eindelijk namen Dick Kikkert en Siem Plaatsman achter Sjef Beers bezit van de ereplaatsen. De scha pen werden uitgeleend door Frans Bakker bijna een minuut toegeven (39.15). Bij de jeugd tot en met 12 jaar, die 1200 meter liep. was het een fami lie-onderonsje. Bij de jongens won Michael Noorlander in 5.37. Zijn zus Priscilla werd eerste bij de meisje: 5.53 Op de 4 kilometer zegevierde Erik Bakker in 16.32. Hanne Hoffmans uit De Koog, die 20.03 nodig had voor dezelfde afstand, moest winnares Lauren Vis (19.57) uit Nieuwegein net voor laten gaan. De volgende strandloop wordt woensdag 21 juli gehouden. Ook dan staat een verloting op het pro gramma, met door ondernemers uit De Cocksdorp beschikbaar gestelde prijzen Het is bovendien mogelijk te 'sparen' voor een T-shirt met een door oud-Texelaar Jan Ans Eelman ontworpen cartoon. kraam. Kinderen kunnen zich ver maken op een zeephelling en een luchtkussen. Bovendien wordt voor hen een kleurwedstrijd gehouden De Vogelmient is een aan de Ruyslaan gelegen bungalowpark, dat bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers sinds anderhalf jaar dienst doet als AVO. een aanvul lende opvang. Op dit moment wordt onderdak geboden aan ongeveer tweehonderd asielzoekers van ver schillende nationaliteiten ■eerste zomeroverleg tussen de ptie en burgemeester Geldorp *eft meteen tot een aantal veran- tfingen geleid. In plaats van vier kirden er in De Koog in de ko tende twee weekenden zes dorpswachten ingezet. Verder ksrtrekt de 'borrelbus' een half ur eerder om het publiek rond kiitingstijd sneller af te voeren. tet name op de hoekpunten kiyslaan-Badweg en Ruyslaan- Irink bleek de inzet van extra dorps wachten wenselijk. Langs deze route lopen na sluitingstijd veel jongeren richting camping Kogerstrand en zijn buurtbewoners nogal eens slachtof fer van lawaai-overlast en vanda lisme De dorpswachten moeten de zes politie-agenten assisteren bij het handhaven van de openbare orde De borrelbus. die afgelopen week end voor het eerst reed, bleek aan de verwachtingen te voldoen. De bus bracht 20 jongeren naar De Krim en 40 stappers naar Den Burg. Omdat in de kroegen en disco's om 2.30 uur de muziek zachter moet en het licht aan, willen veel jongeren rond dit tijd stip vertrekken en begeven zij zich op straat Besloten is daarom dat de bus iets eerder - waarschijnlijk om 2.45 uur - vanaf de taxistandplaats vertrekt Nieuw rs ook dat de bus in Den Burg met alleen op de Elemert stopt, maar ook bij de haltes op de Bernhardlaan, Beatrixlaan, en Emmalaan. Nieuw nummer Het telefoonnummer waarop burgers de politie kunnen bereiken in niet- acute gevallen zoals herrie en van dalisme. is veranderd. De meld kamer is te bereiken onder tel. 072- 51 22222. Ook als de politie wegens urgentere bezigheden elders niet meteen beschikbaar is. roept burge meester Geldorp de Texelaars met klem op altijd te bellen bij ordever storingen. Zij wil de klachten hoe dan ook registreren om een juist beeld van de situatie te krijgen en haar beleid daarop afstemmen Onder grote publieke belangstel ling is in Den Hoorn donderdag gestreden om de titels bij het bezoekers naar de zin te maken. Ze gaven iedereen een knapzak cadeau met daarin een mueslibol, een appel, een handvol pinda's, een cursus overzicht van de muziekschool en een mini-kruikje jutter Als extra blijk van welkom zoenden twee feeën ieders wangen vol met een op een toverstafje gemonteerd stempel- kussen. Een aardige vondst en een leuk alternatief voor het eeuwige stempeltje op je hand. Op de Hogeberg zelf was het al uren voor de aanvang - die om kwart over tien stond gepland - een drukte van belang. Op tal van plaatsen was al lerlei leuks te beleven. Gerhard Smeenk speelde viool in een houten theehuis, dat ooit werkelijk in dit gebied heeft gestaan en dat was herbouwd bovenop de Zeven Panne koeken Ergens anders gaf amateur- archeoloog Govert van Noort uitleg over prehistorische vondsten die hij op Texel deed en over de manier van leven van de rendierjagers die hier vlak na de laatste ijstijd leefden. Zijn verhalen werden inzichtelijk gemaakt door een groepje toneelspelers, dat vuurtjes stookte en huiden bewerkte om er tenten van te maken En op een derde locatie gaf wespen- en bijenkenner Ben Brugge uitleg over de insecten die in de nabijgelegen Zandkuil leven. Bijzonder in trek waren Gelein Jan sen en Gerrit Gerrits. die, ieder op hun eigen wijze, historische en apocriefe verhalen vertelden uit de Texelse geschiedenis Voor veel mensen vormde het weerzien met Jansen, die vorig jaar werd getroffen lar op de avond zelf liep bijna al- isvan een leien dakje Het begon kal mee dat het moeilijk nóg lek- brder weer had kunnen zijn. De lensen die zich op de parkeerplaats Jijde OSG meldden om zich met aard en wagen naar het Doolhof te Ook vanaf de rand van de arenawas het gezicht op het gebodene bijzonder sfeervol. (Foto Enk van Oor Spek) kerekstraat 17 aan de overzijde van de straat Dat werd vorige maand overgedaan aan de gebroeders Helleman die er hun 'Voordeelland'- winkel in hebben gevestigd De nieuwe winkel heet 'Duinker Motorservice' en men kan er terecht voor koop en reparatie van boten, buitenboordmotoren, brom/motorfiet sen. generatoren, gazonmaaiers etc. De nadruk ligt op het merk Honda waarvan Duinker het dealerschap voor Texel heeft 'Daarvan verkopen we alles, behalve auto's', aldus Jan Duinker. Ook worden fietsen ver huurd De Hellemans hebben de hengelsporthandel overgenomen en ook voor kleding kan men bij Duinker met meer terecht. Het nieuwe bedrijf is veel meer een werkplaats dan een winkel Voor die specialisering richting techniek is bewust gekozen omdat in de oude situatie de werkplaatsactiviteiten hinderlijk wa ren voor het winkelgebeuren, en an dersom. Als uitvloeisel daarvan staat Marion Duinker met meer in de zaak en heeft ze een baan bij de ING-bank De nieuwbouw is naar Texels begrip pen vrij imposant. Vanuit het door architect Louis Uriot ontworpen woonhuis op de derde verdieping heeft men een nauwelijks belem merd uitzicht over Oudeschild, ha ven en zee. Naast de Duinkers zelf werd aan de bouw ook meegewerkt door bouwbe drijf Frans Zegel en timmerman Willem Huizinga. Ter gelegenheid van de opening houdt het bedrijf open dagen; vrijdag van 9 00 tot 21 00 uur en zaterdag van 9.00 tot 19.00 uur Er zijn dan extra activiteiten, zoals demonstra ties met diverse apparaten Medewerkers en bewoners van de Vogelmient in De Koog houden vrijdag tussen 11.00 en 17.00 uur een open dag. Zij trakteren Texelaars en andere geïnteres seerden op verschillende activi teiten. Het is een prachtige locatie, er zijn leuke dingen te zien en je spreekt tok nog eens iemand. Mocht het stuk straks niets voorstellen, dan \ebt>en we toch een gezellige avond gehad.Met een biertje in de and of kauwend op het zoethout uit de knapzak die ze bij de in- Iang hadden gekregen, slenterden de bezoekers van een vedel snaar de eenzame violist en vandaar weer door naar een kraam de En kijk. daar had je de buurman ook! En daar een collega! Voor lemeesten kon 'Doolland'al ver voor aanvang niet meer stuk. Het ipektakel zelf bleek uiteindelijk de bekroning vaneen bijzonder wondje uit. Zo is er muziek van het Intercultureel en Muzisch Instituut, waarbij de be zoekers zelf ook mee mogen spe len. Er zijn hapjes uit verschillende culturen, evenals een kleinschalige rommelmarkt en een oliebollen- loolland, het gezamenlijke er|aardagsfeestje van de 40-jarige luziek- en Dansschool Texel en het OO-jarige Staatsbosbeheer, maakte je hooggespannen verwachtingen aar. Tot zichtbare opluchting van ooral de bedenker, Rob Valkenburg, apten de ruim vierhonderd loe fhouwers hun handen stuk. Hij had ijn nek uitgestoken voor een ambi- ieus project, dat met direct bij ieder- ien tot groot enthousiasme leidde Waarschijnlijk ook doordat hij zelf nu mmaal het liefst vooral de zonnige imt ziet, bleek pas in een laat sta- ium van het project dat de Texelse ■ibreng met overhield Vervolgens •d Valkenburg een beroep op be- mde professionals van de over- it, maar ook vanaf dat moment jertiep de voorbereiding allerminst iekkeloos Er moest nu eenmaal veel gebouwd, op elkaar afge- imd en anderszins geregeld wor- in Onzekere medewerkers meid- kort voor de opvoering er maar il beste van te hopen, omdat zelfs lens de laatste repetitie allerlei lerwachte zaken nog misgingen laten brengen, hadden er duidelijk zin in. Bovendien speelde een muzikant een vrolijk deuntje en wat geeft het dan dat je een tijd moet wachten of dat je uiteindelijk toch met de bus wordt weggebracht? De verklede figuren bij de ingang deden direct erg hun best het de 'rijdag wordt een belangrijke dag oor de firmanten Jan, Marion en Ie* Duinker. Om 9.00 uur gaan de kuren open van hun nieuwe zaak leemskerekstraat 12, het vroegere ÏB-gebouw dat zij vier jaar gele en overnamen van de familie Van Ier Knaap. Dit pand van 200 m2 'erd in fasen en voor een deel senhandig veranderd in een «tisch woon- en werkgebouw iet drie verdiepingen. -t voor kort was de firma als Watersportcentrum Duinker' geves- WL i het gebouw Heems- sfaan ze voor de nieuwe zaak: firmanten Jan, Marion en Alex Duinker. Rechts Marcel Duinker en medewerker Yvo Witte. (Foto Harry do Graaf)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5