Cjrocn Twarts jexeh in het harL, Parkeerwachten gaan leegstand controleren feso zet tweede boot vaker in AH toont interresse in Sonnevanck Weilandwinkel' houdt gemoederen bezig 1'I:XI^|EJ|^X )]t KAXT NauiA (Ao6a*ttie<ALe>ieud ~7exeC Om herhaling chaos te voorkomen -JT orszel Plek Maritieme etsen Zandsuppletie Ab Witte nieuwe campingbeheerder Creatief beleid OSG Straathoekwerk Bernadette Nouwen nieuw hoofd sectie Welzijn gemeente Parkeerplaatsen in tuin huize Sonnevanck? Verwarde man maakt stennis op gemeentehuis Onder invloed achter het stuur TEXELSE^COURANT Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11397 VRIJDAG 23 JULI 1999 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG IBONNEMENTSPRIJS /58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 e eerste aanschrijvingen zijn de ur uit'. Wethouder Daan Schil- g liet dinsdag in de commissie- rgadering van ruimte, wonen en onomie weten dat nu rigoureus irdt opgetreden tegen toeris- ch of ander strijdig gebruik van bouwen die voor permanent men zijn bestemd. orde gemeenteraad is herhaalde- over de leegstand geklaagd. In Burg en De Koog zijn diverse en die leegstaan of toeristisch Jen verhuurd. Dit wordt onaan- ..dbaar gevonden zeker gezien de aanhoudende woningnood op Texel. Dat er van optreden weinig terecht komt omdat de gemeente nog steeds met beschikt over een spe ciale opsporingsambtenaar, werd woensdag door de wethouder ont kend. Hij vertelde dat het college zo juist de strategie in deze had bepaald en dat de eerste aanschrijvingen naar de betrokken woningeigenaars zijn gestuurd. Vals Op Texel gaat het om tientallen wo ningen. In een aantal van deze ge vallen is mogelijk sprake van een valse inschrijving Dat houdt in dat de eigenaar voorwendt dat er iemand woont, terwijl dat niet het geval is. Bij het opsporen van deze valse in schrijvingen gaat de gemeente de parkeercontroleurs inzetten. Zij zul len de verdachte adressen op onre gelmatige tijden bezoeken om te kij ken of er iemand thuis is. Zo niet, dan wordt een briefje achtergelaten met het verzoek te reageren. Als na een reeks controles, die volgens gemeentesecretaris Piet Zoon 24 uur per dag kunnen plaatsvinden, moet worden aangenomen dat inderdaad sprake is van een schijninschrijving, worden door het gemeentebestuur verdere stappen genomen. Begonnen wordt met een waarschu wing, waarop de betrokken eigenaar kan reageren Het kan nl. zijn dat een (beperkte) tijd van leegstand door bijzondere omstandigheden is te bil lijken. Komt er geen reactie of is deze onbevredigend, dan volgt de eigenlijke aanschrijving met als knuppel achter de deur een dwang som voor elke dag verder onbewoond laten of toeristisch gebruiken. Ook vorderen van de woning is mogelijk. De aanpak lijkt veel op die van Zee land en is daar door de rechter in orde bevonden. Makelaars Een voorbeeld dat in de commissie vergadering even werd genoemd is een toeristisch verhuurd huis in de Duinroosstraat in De Koog. Daar zijn de buren in het geweer gekomen omdat ze van de toeristen last heb ben. Maria van der Spek vroeg zich af of de makelaars hun cliënten wel vol doende informeren over de (on)mogelijkheden van het gebruik van woningen op Texel Wat dat laat ste betreft laat Paul van Heer waarden van Makelaardij Eelman Van Heerwaarden weten:'Natuurlijk. We beschouwen het zelfs als onze plicht. Het komt voor dat gegadigden zich om die reden terugtrekken Maar wijkunnen het natuurlijk niet helpen als een eigenaar zijn pand uiteindelijk toch strijdig gebruikt en erop gokt dat er niet tegen wordt opgetreden'. Een soortgelijke reac tie geeft makelaar Jan Duin. Eelman Van Heerwaarden bemid delde bij de aankoop van de woning Lees verder pagina 3 praktijk blijkt anders te zijn nons was toegezegd'. Pieter de oot zet nog steeds grote vraag- ;ens bij de detailhandel die lubelmaker Johan Tromp heeft zijn bedrijf aan de Schilderweg. ik Hans Roeper van de PvdA zit de indruk dat hier aanzien- meer gebeurt dan de afgespro- i beperkte en ondergeschikte koop van artikelen en vreest een ontwikkeling naar een 'weilandwinkel'. Beiden |en in de dinsdagavond ge len vergadering van de raads- missie voor ruimte, wonen en imie om duidelijk beleid in Wang van rechtszekerheid en «orkoming van precedenten. De Groot zei dat hij destijds met de vestiging van het bedrijf accoord was gegaan omdat b en w de indruk had den gewekt een beleid te hanteren dat grenzen stelt aan de detailhan del. Nu blijkt dat beleid nog ontwik keld te moeten worden. De zogenaamde 5%-regeling kan in dit geval niet worden toegepast om dat hij bedoeld is voor boerderijen die aan huis producten verkopen. Deze rechtstreekse verkoop aan consu menten mag niet meer omvatten dan 5% van de totale omzet van het landbouwbedrijf, anders is vergun ning krachtens de vestigingswet nodig. Wethouder Schilling zei nog steeds Lees verder pagina 3 zet volgend jaar vanaf juni inmet september elke zondag van half vijf tot acht uur lextra boot in. Reden is de toe- me van het weekendverkeer, dat Irend lijkt te worden. Onver- thte drukte leidde zondag- tnd tot chaotische taferelen op «eg naar de veerhaven. »had de drukte van zondag niet «zien. Tijdens de vergelijkbare «lag in 1998 vervoerde de veer- «st 1560 auto's. Zondag waren er 2240, liefst 42 procent méér. dal de drukte niet werd verwacht. 'o valt alles weer op zijn plek. Ageren in Oosterend hebben ids kort hun eigen plek. waar e kunnen doen en laten wat ze dl willen- op de bank hangen en Verblazen met je stereo. Gaaf! •portievelingen hebben hun plek Me tennisbaan. Para's hebben en tijdelijke plek hoog in de dit De bemanning blijft op haar 'fk in de Eierlandse vuudoren ®i buiten- landse ondernemer in Koog wordt mishandeld Mar hem geen plek wordt "egund, want 'hij moet oprotten 'aar zijn eigen land'. De plek r"sse de Banke' wordt een g 'chle galerie, maar het mooist él alles algelopen zaterdag op oplek in het 'Bossie' tijdens de toollandmanifestatieVoor vrij- alle Tesselaars is de 'navel Texel' een unieke plek. die leugdsenhment losmaakt, ereen had een vedederend aal over vroeger, toen we als kind kwamen en daarna zelden. Een onverwachte "ie, die het feest een extra, onder tintje gaf. Laten we '9 zijn op deze unieke plek Horszei was de politie niet ingeseind. Toen het vervoersaanbod tegen zevenen uit de hand liep, konden agenten zich niet vrijmaken om het verkeer in goede banen te leiden Chaoti sche taferelen en Irritatie waren het gevolg. Mede door de verkeersop stoppingen kon de inderhaast opgetrommelde bemanning van de tweede boot de haven niet snel be reiken, waardoor die pas om 20 45 uur in de vaart kwam. Vanaf dat moment loste de file zich snel op. De ongewenste gebeurtenissen van zondag, maar nog méér de trend matigheid die in de aanwas van het weekendverkeer valt te bespeuren, zijn voor Teso aanleiding nu al te besluiten tot de inzet van de extra boot op de zondagmiddagen- en avonden in juni, juli, augustus en september van het volgend jaar. Komende zondag vertrekt de tweede boot vanaf 16.35 uur vanaf Texel. De Molengat vaart tot 20.05 uur vanuit Den Helder. Zaterdag wordt tussen 8.35 en 15.05 uur met twee boten gevaren. (Foto GcmnJ Tmmormanl De tuinen van Sonnevanck zouden volgens Albert Heijn uitstekend geschikt zijn voor woningbouw en de aanleg van een parkeerterrein. In het Maritiem en Juttersmuseum is sinds deze week 'Roestend Staal' van kunstenaar Oscar Verpoorten te zien De tentoonstelling bestaat ge heel uit etsen van maritieme objecten, zoals schepen, boeien en vuurtorens, en werd samengesteld ter gelegen heid van het 175-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Pagina 3 De zandsuppletie tussen paal 26 en 28 beleefde een valse start. De wind legde het werk plat. In ruim drie maanden moet meer dan een miljoen kuub zand aan het strand worden toe gevoegd Pagina 5 Ab Witte is sinds vorig weekend de nieuwe beheerder van de nood- camping. Ook tot zijn eigen verras sing benoemde de gemeente hem volkomen onverwachts tot opvolger van Thijs Steffens, wienst dienstver band bij de Welzijnsstichting voor complicaties zorgde. Pagina 5 Pessimistisch is rector Henk de Vries niet over de toekomst van OSG De Hogeberg, maar het in stand houden van de scholengemeenschap die door het brede onderwijspakket in z'n soort Nederlands kleinste is. moet alle zeilen bijzetten om het hoofd bo ven water te houden. Pagina 5 Straathoekwerkster Patricia Wil-liams die namens Triton Jeugd hulpverlening verslaafden begeleidt en contact onderhoudt met risico-jon geren, is sceptisch over het nieuwe beleid dat door de gemeente is inge zet. Pagina 5 (Advertentie) Albert Heijn wil villa Sonnevanck aan de Waalderstraat kopen om in de tuin parkeerplaatsen aan te leg gen ten behoeve van de tegenoverliggende supermarkt. Al sinds enkele maanden is het bedrijf daarover in onderhande ling met de eigenares, mevrouw E. Wuis-Vrijdag uit Middelburg. De overname hangt mede af van de medewerking van de gemeen teraad, aangezien een tuin niet zomaar mag worden omgebouwd tot parkeerplaats. Het college staat er 'niet afwijzend' tegenover en is bereid mee te werken aan een ar tikel 19-procedure. De plannen van Albert Heijn zijn niet van vandaag of gisteren. Om de parkeerproblemen de baas te kun nen werd de vorige eigenaar, mr. W.G.D. Vrijdag, jaren geleden al eens gepolst of hij Sonnevanck zou willen verkopen Daartoe bleek hij met bereid. Maar nadat hij vorig jaar was overleden, legde Albert Heijn contact met zijn dochter en erfgename, mevrouw E. Wuis-Vrij dag. Zij bleek minder afkerig van de plannen van de supermarktketen, waarna de onderhandelingen werden gestart. Bernadette Nouwen, afkomstig uit Leeuwarden, wordt het nieuwe hoofd van de sectie Welzijn van de gemeente. Ze volgt Ger Praamstra op, die na veertig dienstjaren eind december af scheid neemt. Nouwen (44), geboren en getogen in Eindhoven, volgde in Friesland een opleiding tot onderwijzeres. Ze stond op een kleine dorpsschool voor de klas, werkte daarna als onderwijs- begeleidster en als docent in het onderwijs voor volwassenen. Na aanvullende opleidingen maakte ze de overstap naar een leidingevende functie bij de gemeente Leeuwarden. Ze werkte als afdelingshoofd bij Sociale Zaken en als afdelings hoofd/projectleider om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Ze deed in die functie veel samen met arbeidsvoorziening. Vanaf 1998 is ze hoofd van de sector samenlevingszaken, sport en cul tuur binnen de gemeente Leeuwarden. Nouwen treedt half oktober in dienst van de gemeente en werd woensdagmiddag door bur gemeester Geldorp geïntroduceerd bij de leden van de raadcommissie Welzijn. 'We zijn fervente eilandgangers. Mijn wens om in een gemeentelijke organisatie te werken is met mijn benoeming in deze func tie prachtig te combineren met het wonen op een eiland', lichtte Nouwen haar solliciatie toe. Nouwen is ge huwd en heeft een dochter van 12 en een zoon van 10 jaar. Bij wethouder Daan Schilling infor meerden de vertegenwoordigers van Albert Heijn naar de mogelijkheden. 'Rond Sonnevanck ligt een bebouwingsstrook die in principe plaats biedt aan ongeveer zes hui zen. Maar zij vroegen naar de mo gelijkheden om aan weerskanten van de villa een huis te bouwen en een deel van de tuin bij de bestaande parkeerplaats aan de Wilhelminalaan te trekken.' Volgens Schilling zou uitsluitend sprake zijn van naast de villa gele gen grond, plannen waaraan het col- Een verwarde man heeft donderdag middag voor problemen gezorgd op de afdeling burgerzaken van het gemeentehuis Hij meende dat hem onrecht werd aangedaan en pikte dat niet zomaar Uiteindelijk moes ten politieagenten te hulp schieten om de man te kalmeren. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar bleek dat hij een patiënt van het RIAGG was. De agenten hebben zich over hem ontfermd lege eventueel medewerking zou willen verlenen. Makelaar Paul Kuip, die namens de eigenares de onder handelingen met Albert Heijn voerl, stelt echter dat het bedrijf ook de tuin achter het pand zou willen omvor men tot parkeerplaats En woord voerder E. Muller van Albert Heijn vertelt dat het bedrijt aan de linker kant van het huis (gezien vanaf de weg) twee woningen onder één dak wil bouwen. De bouw van woningen lijkt in geen van de gevallen op veel problemen te stuiten, aangezien het bestemmingsplan daarin voorziet. Grote plannen Het voornemen van Albert Heijn maakt deel uit van veel grotere plan nen. Zo werd drie jaar geleden het naast de supermarkt gelegen pand in de Waalderstraat aangekocht om fors te kunnen uitbreiden. Daarmee ging de gemeenteraad toen akkoord, maar wél werd gesteld dat Albert Heijn beter zijn best moest doen om de parkeerproblemen op te lossen. In de Wilhelminalaan ontstaan gere geld opstoppingen doordat klanten van de supermarkt met snel genoeg een plaatsje voor hun auto kunnen vinden. Ook bewoners van de om liggende straten hebben dikwijls re den tot klagen. De problemen zijn extra groot op momenten dat leve ranciers van Albert Heijn met vracht wagens halt houden om te lossen Reden genoeg dus voor het bedrijf om flink wat extra parkeerplaatsen te creëren. Door deze aan de over- Een paar biertjes en enkele kleine flesjes sterke drank. Dat verklaarde een 44-jarige vrouw uit Huizen te hebben gedronken toen ze in de nacht van dinsdag op woensdag op de Brink in De Koog werd betrapt op het rijden onder invloed. Een adem analyse wees uit dat ze ruim tweeën eenhalf keer de toegestane hoeveel heid achter de kiezen had. De vrouw kreeg een boete en een rijverbod van zes uur. zijde van de weg aan te leggen, zou het terrein naast de supermarkt kun nen worden gereserveerd voor de leveranciers. Hoever de onderhandelingen tussen Albert Heijn en mevrouw Wuis-Vrij- dag over Sonnevanck zijn gevorderd, is onduidelijk, omdat de betrokkenen weinig los willen laten. Berichten dat de verkoop al zou zijn gesloten, worden echter stellig ontkend. Vol gens makelaar Kuip heeft zijn cliënte al gedreigd dat Albert Heijn de villa helemaal niet meer mag kopen, omdat zij het Zaandamse bedrijf verantwoordelijk acht voor de mede deling op de Kabelkrant dat de trans actie al rond is. (Zie elders in deze krant voor een adikel over de geschiedenis van villa Sonnevanck.) C/ma 'ZmtrtsJirxH i ia bel hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 6 augustus a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 28 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1