Wal i k zeggen wou. Oudeschild of het Horntje? Landbouwdag een leerzaam uitje Restauratie Traanroeier weer stukje verder Agenda teso TEXELSE^ COURANT Harde landing parachutist Sonnevanck Kijk ook in de Vakantiekrant Sonnevanck 1 of 2 betonwerkers Nette kosthuizen gevr. Afgesloten weg. Te veel gedronken Mandala-tekene im DINSDAG 27 JULI 1999 De telekraan van Pietje Kager tilt de elf meter lange mlddenbalk op z'n plaats. Na zes jaar te hebben stilgestaan kunnen de wieken van de Traan roeier in Oudeschild binnenkort weer draaien. Deze week nog bij wijze van proef, maar vanaf de Open Monumentendag op 11 sep tember, regelmatig. Tegen die tijd is molenmakersbedrijf Poland uit Broek op Langedijk klaar met de restauratie van de monumentale molen die in 1902 in Oudeschild is neergezet. Vrijdag werd de 11 meter lange middenbalk vervan gen. Vernieuwd is ook de koningsspil, waarmee de wieken worden gestuurd. De veertig jaar oude middenbalk die dwars door de bovenkop loopt was volledig verrot en moest dus worden vervangen. Met een telekraan werd de nieuwe balk vrijdag op z'n plaats (Foto Serf Korvng) gehesen Overbodig ijzerwerk werd gelijktijdig uit de molen getakeld. Het spul wordt bewaard, om te zijner tijd in het Maritiem en Juttersmuseum te worden tentoongesteld. Een aantal delen van het rieten dak wordt bin nenkort vervangen door rietdekker Axd Wetsteen. Eigenaar ENW, die de molen binnen kort voor een symbolisch bedrag aan de Stichting ter Behoud van de Traanroeier zal overdragen, steekt ƒ300.000,- in het herstel van de molen, de gemeente levert een bij drage van 52.000,- Daarnaast heeft de stichting zo'n veertig tot vijftig donateurs. Het is de bedoeling dat er twee molenstenen komen: één voor het malen van het graan en één voor varkensvoer. Andere wens is de herbouw van het bruggetje dat vroeger de molen en de graan- pakhuizen met elkaar verbond. 'We proberen er sponsors voor te vinden', aldus directeur Benno van Tilburg De gerestaureerde molen zal worden opengesteld voor publiek. De ver wachting is dat het museum er met de draaiende molen een trekpleister van formaat bij heeft De vrees dat het MJM minder be zoekers zou trekken nu het eerst vijf dagen open is in plaats van zes. is niet uitgekomen. Zoals het er nu naar uitziet komen er dit jaar rond de 80.000 bezoekers naar het museum in Oudeschild. net zoveel als in 1998 Blijkbaar zijn ook de activitei ten op Flora van minder invloed voor het MJM dan verwacht. Een uit het Duitse Bielefeld afkom stige parachutist kwam vrijdag te gen het eind van de middag verve lend terecht en liep letsel op aan zijn rug. Hij werd per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht voor onderzoek. Bneven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Het zal toch niet waar zijn dat de ge meente Texel zo'n uniek pand als Sonnevanck met zijn bijpassende tuin laat vernachelen ten behoeve van nieuwbouw en een parkeerterrein voor Albert Heijn, Wij weten donders goed dat je alle ontwikkelingen met tegen kunt hou den en dat hoeft ook niet altijd. Maar deze plek - die zo bepalend is voor het beeld van de Waalderstraat - mag niet worden opgeofferd voor zoiets ordinairs als een parkeerter rein Wij houden ons hart vast, want als het college zegt dat ze er met afwij zend tegenover staan en bereid is mee te werken aan een artikel 19- procedure, dan heeft het college al een handreiking gedaan Een onbe grijpelijke zaak Er is intussen zo veel commotie om bijvoorbeeld het hart van Den Burg, en iedereen is het er over eens dat er al zoveel stuk is gemaakt. Nu lijkt het erop dat op nieuw een karakteristiek stukje Texel gaat verdwijnen. De uitbreidingsdrift van Albert Heijn lijkt niet te stuiten De gemeenteraad ging drie jaar geleden akkoord met de uitbreidingsplannen in de richting van de Stenenplaats, maar stelde toen wel dat Albert Heijn beter zijn best moest doen om de parkeer problemen op te lossen. Zijn toen soms door het college al hints gege ven, zodat we nu met de gebakken peren zitten? College en raadsleden, laat dat niet toe en zet het waardevolle pand op de monumentenlijst, dit pand moet behoüden blijven! Een voor bijna ie dereen (smaken verschillen) waar deloos pand als Flevo aan het Schil derend heeft u indertijd wel op de monumentenlijst laten plaatsen. Dan moet dit zeker kunnen, al is het al leen maar als eerbetoon aan wijlen mevrouw Vrijdag-Keijser Tekenend voor haar standvastigheid als gemeenteraadslid indertijd was haar verzet tegen het nieuwe gemeente huis omdat dit 'on-Texels' was Een vooruitziende blik had zij dus zeker. Laat ons nageslacht later kunnen zeggen dat deze gemeenteraad Sonnevanck heeft behouden. Een groter parkeerterrein ter plekke zal misschien iets oplossen, maar het zal er gegarandeerd veel drukker worden dan nu het geval is. Dus is het nog maar de vraag of dat iets oplost. In ieder geval zijn wij bereid mee te denken aan een betere opplossing. Namens Tien voor Texel: A. Albers, voorzitter, M. Stam. penningmeester Dinsdag 27 juli In Cinema Texel draaien De Ko ning en ik (aanvang 13.30 en 16 00 uur), Kabouter Plop (14.00 uur), Notting Hill (16 00, 19 00 en 21.30 uur) en The Matrix (19.00 en 22.00 uur). Op De Krim begint om 19 00 uur de vierde wedstrijd om het Texels ringsteekkampioenschap Om 19 30 uur begint in het jeugd huis aan de Oranjestraat in Oosterend de jaarlijkse verkoop avond van de Gereformeerde Vrouwenvereniging. De opbrengst is voor de zending, bijzondere no den en gehandicaptenzorg. In de NH kerk van Den Burg be gint om 20 15 uur een zomer avondconcert met Margot Endel (sopraan). Jan Brink (counter tenor), Erna Sommer (viool) en Gerard Leegwater (orgel). Om 22.00 uur begint de eerste voorstelling van 'www sandman.nl', een futuristisch theaterspektakel van de Lunatics. Locatie is speel plaats Het Paradijs aan de Natte- vlakweg in de Dennen. Kaarten zijn in de voorverkoop bij de VVV verkrijgbaar en vanaf 21 00 uur ook in het bos. Woensdag 28 juli In Cinema Texel draaien De Ko ning en ik (aanvang 13.30 en 16.00 uur), Kabouter Plop (14 00 uur), Notting Hill (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en The Matrix (19.00 en 22.00 uur). De Lunatics treden vanaf 22 00 uur op met hun theaterspektakel (zie dinsdag). Donderdag 29 juli In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur). De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16 00 uur). Wild Wild West (16 00, 19 00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21 45 uur). IVN-Texel organiseert een wande ling door de Slufter Deze begint om 19.30 uur bij de trap, aan het eind van de Slufterweg, en is toe gankelijk voor iedereen. Laarzen zijn aanbevolen Voor verdere in formatie, tel. 311 445. In het Hoornder kerkje begint om 19 30 uur een orgelconcert van Kees Verkerk. De Lunatics treden vanaf 22 00 uur op met hun theaterspektakel (zie dinsdag). Vrijdag 30 juli In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13 30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16 00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21 45 uur). De Lunatics treden vanaf 22 00 uur op met hun theaterspektakel (zie dinsdag). Teso zet ook deze week weer re gelmatig twee boten in. Dat ge beurt op donderdag en vrijdag van 9 35 tot 16.05 uur. zaterdag van 8 35 tot 15.05 uur en zondag van 16 35 tot 20.05 uur. De afvaarten van 10.05 uur uit Den Helder en van 13.35 uur vanaf Texel zijn op donderdag uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaat stoffen. Ondanks de halfuursdienst n vrijdag en zaterdag rekening: den gehouden met wachttij Vrijdag tussen 9 00 en 15 00 moet op Texel mogelijk een tot anderhalf uur worden gewj In Den Helder ontstaat tut; 12.00 en 17 00 uur mogelijki half uur wachttijd. Zaterdag draagt de wachttijd tussen i( en 12 00 uur waarschijnlijk i half uur op Texel en tussen io en 16.00 uur in Den Helder i half uur tot een uur. Er is veel te doen op Texel, iq niet alleen in deze agenda maar ook naar het overzicht! de Vakantiekrant, die ged rende de maanden juli en t gustus wekelijks verschijn Veel van de daarin vermeld evenementen en activiteite zijn ook voor Texelaars interei sant. De gratis Vakantiekraj wordt verspreid als bijlage va de Texelse Courant en is da» naast voor iedereen los verkrijg baar op zo'n 150 plaatsen het eiland. De Vakantlekrai verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Oudesch Di 27 8 40 en 20.35 Wo. 28 9.25 en 21.30 Do 29 10 05 en 22.05 Vr. 30 10.45 en 22.54 Za 31 11 25 en 23.30 Zo. 1 12.06 en 23,47 Ma. 2 12.35 Di. 3 0.20 en 12.54 Aan hel stranc is het ongeveer een uur der hoogwater De zon komt 30 juli op 05 56 uur en gaat onder om 21 33# 28 juli volle maan; 30 juli springtij. Albert Heijn geïnteresseerd in Sonnevanck. Niet in Sonnevanck eigenlijk, maar in de fantastisch mooie tuin, om er een parkeerterrein van te maken. Het college staat er niet afwijzend tegenover en is bereid mee te werken aan een artikel 19- procedure. Wel college, hier hoeft toch niet lang over gediscussieerd te worden? Loop de Waalderstraat op richting kruising Bernhardlaan en zie daar: een heel groot parkeerterrein dat er Op 21 juli 1954 boog de gemeente raad zich over wat genoemd werd 'het verbindingsvraagstuk' en vormde zich een mening over het rapport van 'de uit hun midden sa mengestelde commissie, die op 21 Mei belast werd met het instellen van een onderzoek omtrent de door Rijkswaterstaat aan de Raad onder geheimhouding overlegde stukken inzake de verbinding Texel-Den Helder Na een drieeneenhalf uur durend debat stemden negen van de vijftien raadsleden voor een ver binding via het Horntje en volgden daarmee het advies van de meer derheid van voornoemde commis sie. De Texelse Courant doet in twee opeenvolgende edities uitge breid verslag van het debat. 'Dat men ook voor het vreemdelingen verkeer niet veel goeds verwacht heb ik van verschillende kanten ver nomen, ontegenzeggelijk zat de stroom dagjesmensen toenemen en het rustige en vrije, wat zo ken merkend en de grootste aantrek kingskracht van Texel is, verloren gaan.' (mevrouw Koning-Bruin, voorstander van 'Oudeschild') 'Die zeven minuten vaartiid-wmst, voor sommige Texelaars schijnbaar een levensbelang, zijn door acht jaar te genwerking van Gemeentezijde al voor tienduizend jaar opgesou peerd (mevrouw Vrijdag-Keijser, eveneens tegenstander van 'het Horntje') 'Het huidige gratis ziekenvervoer wordt uiteraard omgeslagen op de tarieven die de gezonden betalen een ieder betaalt zeg 3-4 cent meer en daarvoor krijgt men het gratis ziekenvervoer Idem geldt dit voor het gratis vervoer van scholie ren (de heer C.H Roeper, vóór 'het Horntje')'Destijds, in 1910, werden de voorstanders van een tram vooruitstrevend genoemd, de tegenstanders werden als conser vatief afgeschilderd, maar stel eens dat de voorstanders hun zin hadden gekregen.(de heer Th. R. Hin, te gen 'het Horntje'). Zo gaat de discussie over het be lang van dagjesmensen versus pensiongasten, over het econo misch belang van Oudeschild, over geld en investeringen, over de no dige woningbouw aan het Horntje en over het nieuwe schip dat TESO al besteld heeft en dat in de oude haven met ten volle benut kan wor den. De heer W Wassenaar (vóór 'het Horntje) heeft het laatste woord: en wanneer het gaat om iets. waarbij de gehele Texelse bevol king betrokken is, moeten wij niet terugschrikken voor de financiële consequenties.' Hierna volgt de stemming, met het bekende resul taat. Kort voor dit debat besteedde de Texelse Courant uitgebreid aan dacht aan een andere 'toegangs weg': het vliegveld. Ter gelegenheid van de opening van het stationsge bouw wordt de hele geschiedenis van het vliegveld uit de doeken gedaan; de redacteur schrijft in geuren en kleuren over het nieuwe gebouw en de restauratie van de heer en mevouw Van Harn en doet vervolgens uitgebreid verslag van de officiële opening door burge meester De Koning. Niet 'met een grootse luchtvaartshow, zoals in 1937 of, op wat kleiner schaal, in 1952', maar wel met meer drukte dan op een doordeweekse dag 'En de mecano (mecanicien)).. vertelt ons dat zelfs de schapen geen pas meer opzij believen te gaan als een vliegtuig de grasmat wenst op te zoeken Ach. zij hebben hier ook al zoveel toestellen zien zakken en klimmen: soms waren er dit voor jaar meer dan 20 op één dag, ja ze hebben er wel 29 geteld Wij vragen in onzebeton- fabriek N.V.BetonindustrieJ C.Rab Gevraagd een broodbanketbakker of leerling Banketbakkerij K1KKF.RT Gezien de hoge transportkosten zijn wij genoodzaakt hat Patent Wittebrood met 2 cent per 800 gram te verhogen. DE TEXELSE BAKKERS Vandaag opening Stationsgebouw Vliegveld „Texel" in verband met de ruil verkaveling Brieven onder no. 524 bur. van dit blad. Einaille fluitketels met deksel, geen 4,95 maar f2,75 et) een partij priina emaille wasketels met klein fabrieksfoutje van f6— 10. Oe Emalllekoning. Namens de Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling Texel, wordt U bekend gemaakt, dat vanaf 20 Juli 1954, het Mienterglop nabij Dc Koog wordt afgesloten voor alle verkeer- N- H. M TE KOOP Een partijtje kleine kist jes zeer geschikt voor Bloembollenbakjes en 'n klein schuurtje en een kippenhok. J. H. GEUS bijna altijd leeg bij ligt en waar bo vendien gratis mag worden gepar keerd! Moet dan nu dit mooie stukje in Den Burg ook kort en klein worden gesla gen om AH zijn zinnen (eigen belang) te kunnen laten realiseren? Al hun eerdere pogingen om de tuin in be zit te krijgen lukten niet omdat de toen nog in leven zijnde eigenaar, mr. Vrijdag, het niet wou verkopen omdat hij bang was dat zijn tuin zou veranderen in een parkeerplaats Nu mr. Vrijdag is overleden, ziet AH zijn kans schoon om het op een slinkse wijze in bezit te krijgen. Klasse, deze manier van werken... Ondertussen heeft AH al enkele andere panden in de Waalderstraat In bezit gekregen om de eigen win kel nog verder uit te breiden. Met goedkeuring van de gemeente, mits AH Iets aan de verkeerssituatie ter plekke zou doen. Wel, op deze ma nier lok je alleen maar meer verkeer naar deze al overdrukke plek. Een bord met een verwijzing naar de gra tis parkeerplaats (en met de geringe loopafstand erop) bij de kruising BernhardlaanA/Vaalderstraat zou een goede en goedkope oplossing zijn en zo kan één van de laatste nos talgische en historische plekjes in Den Burg behouden blijven. College, u kunt ook een andere be slissing nemen. Laat AH naar het industrieterrein verhuizen in plaats van nog verder op dit eens zo mooie punt uit te breiden. Zoiets groots past niet midden in Den Burg (of op Texel) en op het industrieterrein wordt door onduidelijke of foute be slissingen van het college toch al detailhandel gedreven. Zo kunnen op de huidige plek van AH leuke kleinschalige winkeltjes, cafeetjes e.d. worden gerealiseerd (Zou ook een goed idee zijn voor de plek waar nu het gemeentehuis staat; wat zou Den Burg opknappen!) College. Ik verwacht, met meerdere eilandgenoten, dat u toch wel goed bij uw verstand bent en de juiste beslissing neemt, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nou, Texel is (was) een mooi, klem eiland en deze grootgrutter heeft daar kennelijk schijt aan en breidt en breidt maar uit. tn Amsterdam wordt parkeren in de binnenstad onmogelijk gemaakt om het verkeer uit de binnenstad te weren. Hier wil de gemeente juist iets ouds en moois in het dorp plat laten slaan ten behoeve van een parkeer plaats Ik hoop dat onze GroenLinks-wethouder er ook zo over denkt, maar daar twijfel ik aan. G.J. Witte, Den Burg Een 44-jange vrouw uit Den Hoorn werd in de nacht van donderdag op vrijdag betrapt op rijden onder in vloed. De ademanalyse wees uit dat ze de wettelijk toegestane norm ruim had overschreden. Zelf verklaarde ze drie glazen witte wijn te hebben gedronken De vrouw kreeg een pro- ces-verbaal en moest haar auto la ten staan. Betty Nijenhuis uit Pijnacken van 16 tot en met 20 augustusf White Eagle een cursus mani tekenen De cursusdagen zijn afzonderlijk te bezoeken In les wordt een nieuwe mandal maakt met ecoline, potloa pastelkrijt. Een mandala is ee gisch cirkel die in vele oudec ren in Azié stond voor heelfctf oneindigheid. Alles wat spelend of systematisch in de mandalaw getekend is een afspiegeling vüi gevoels-, ervarings- en gedad wereld. Met kleuren, lijnen en men komt het kind in de mens boven, dat wil onderzoeken ene zen verkennen. Het mandala-I nen kan zowel ontspannend al; tiverend werken. De cursus kost ƒ40,- per dage inclusief materialen. Voor opgai informatie; tel. 015-3695322, aanvang van de lessen: op m- dag van 14.00 tot 17.00 uur, dec rige dagen van 10.00 tot 13.00 Een brug slaan tussen stad en platteland én een uitje bieden voor het hele gezin. De organisatoren van de Hoornder Landbouwdag zijn niet gauw tevreden. De editie van aanstaande donderdag is zo wel informatief als vol show en aan de allerkleinsten is eveneens gedacht. Het evenement begint om 10.00 uur. De entree is dank zij sponsors en vrijwilligers ook dit keer vrij. 'Wij willen met de Landbouwdag la ten zien hoe het reilt en zeilt in één van Texels belangrijkste beroeps groepen', vertelt Frans Bakker, voor zitter van de organiserende Stichting Hoornder Donderdagen. Dat bete kent dus dat de schapenfokkers er acte de présence geven met hun topdieren, dat de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Landbouw school een stand bemannen en dat veel moeite is gedaan om toch koeien te kunnen presenteren, on danks het veterinaire programma dat IBR (koeiengriep) te lijf gaat en de runderen op stal houdt. Show Het showelement is evenmin verge ten Als vanouds zijn er de antieke voertuigen van de Oude Trekker en Motoren Vereniging, een dressuur- show met zes Friese paarden en vele andere hippische onderdelen. Absoluut hoogtepunt belooft een demonstratie te worden van Ton Kruithof, een landelijke topper die heel bijzondere staaltjes laat zien met zijn vierspan. Voor de kleintjes is er een draaimo len, een springkussen en een zeep- helling en heeft de feestcommissie van het dorp allerlei spelletjes voor bereid Maar het meest in trek zul len toch de konijnen, geiten en an dere 'aaibare' dieren zijn. 'Het is eigenlijk verbazend hoeveel vereni gingen en instellingen ieder jaar weer terugkomen Ze moeten er toch best veel tijd insteken', aldus Bakker. Hij wijst met name op het grote aandeel dat Martin Kikkert heeft met zijn veertig fjordenpaarden. 'Maar er zijn ook vijftig geiten in allerlei soorten en zeker zeventig tuig- en koets paarden, afkomstig uit heel Noord en Zuidholland.' Dat de organisatie er niet op uit is om een vertederend of zelfs popperig beeld van de landbouw te laten zien. blijkt onder meer uit de karkassen- wedstrijd, die ook deel uitmaakt van het evenement. Frans Bakker: 'Dat vinden veel mensen vreemd, maar het is nu eenmaal een feit dat veel dieren maar voor éen doel worden gehouden, om uiteindelijk naar de slager te gaan Dat moet je dus ook eerlijk laten zien.' Opening De Landbouwdag 1999 wordt op een nieuwe locatie gehouden, op een stuk land dat aan de Kleiweg ligt en normaal in gebruik is bij Jan Veeger. Voordeel is de omvang: met zo'n vijf hectare bijna twee keer zo groot als het terrein aan het Lage Wegje. De ligging is eveneens gunstig, aange zien dicht in de buurt veel parkeer ruimte is en niet het halve dorp hoeft te worden afgesloten. Het evenement wordt om 10.00 uur geopend door burgemeester Joke Geldorp. Ze wordt met paard en wagen naar het terrein gebracht door Willem Goènga, ook wel eens de (oud)burgemeester van Den Hoorn genoemd De Landbouwdag staat daarna 's ochtends vooral in het te ken van de keuringen 's Middags is er veel aandacht voor dQ hippische onderdelen en de show van de Oude Trekker en Motoren Vereniging. Be zoekers kunnen voor koffie, soep. broodjes en andere versnaperingen terecht in een grote tent, die wordt beheerd door vrijwilligers van fanfarekorps DEK en sport vereniging ZDH De sluiting rond 17.00 uur gepland. Landelijke topper Ton Kruithof verzorgt een spectaculaire demonstratie met e span

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2