Onder één dak: haalbaar of niet? Sjoerdsma sjouwt al veertig jaar voldaan Gedumpte Russische films verwerken in historisch project? Geknip^Cf Om te onthouden Nieuw meubilair voor Daalder- en Thijsseschool TEXELSE^COURANT Stukkie voor de krant? TEXELSE f COURANT Onderzoek naar samenwerking instellingen Oude dorsmachine jWK De drie Duitsers deden ook bij onze redactie navraag naar de 'verdwenen' films. Hier tonen ze enkele van Jaap Bakker gekregen tngmenten en foto's die van filmbeelden zijn gemaakt. Van links naar rechts Steffen Bremen, Ulrich Wegenast en Kurt Grunow. (Foto Harry de Graaf) museummedewerkers Herman Ploeger en Willem Keijser waren opgeslagen in de werkplaats van het museum en dat ze daar nog moes ten liggen. Toen museumdirecteur Benno van Tilburg in de werkplaats ging kijken trof hij ze daar inderdaad aan, in het verfhok Het gaat om een twaalftal films in twee grote blikken. Als de plannen van de Duitsers hier mee uitvoerbaar zijn, kan het project te zijner tijH misschien in de collec tie van het Maritiem en Jutters- museum worden opgenomen. Brand risico zal dat met opleveren, want het betreft hier geen extreem brandbaar mtraat-celluloid waarvan films in de eerste decennia van deze eeuw nog werden gemaakt maar betrekkelijk modern acetaat-celluloid dat zelfs slecht brandt De Russische films die in 1984 door de kotter TX 4 werden opge vist zullen worden gerestaureerd. Een selectie van het materiaal zal dienen voor een historisch-kunst- tinnig project. Dat is althans het Plan van enkele Duitsers die de algelopen dagen veel naspeu ringen hebben gedaan om de lilms te achterhalen. Toen de films werden opgevist wa ren ze voor een belangrijk deel door del zeewater aangetast, maar er Neef nog genoeg materiaal over dat *eer geschikt kan worden gemaakt voor projectie. Het betreft een alle gaartje van 35 en 16 millimeter zwart-wit en kleurenfilms. Er zitten documentaires bij over de Azia tische sowjetrepublieken, maar ook ongesproken propagandafilms, on der andere over het oorlogsverleden van Westduitse industriëlen en over det uitbuitende karakter van het ka pitalistische systeem. Enkele films ain Engels nagesynchroniseerd Het materiaal is waarschijnlijk door een jkdip van een Oostblokland over- word gezet omdat het na het uiteen vallen van de Sowjet Unie nergens moer voor bruikbaar was. net idee voor het project ontstond enkele jaren geleden toen een van debetrokken Duitsers Texel bezocht en de films zag liggen in het Maritiem en Juttersmuseum Brandrisico Teen hij er vorige week opnieuw ™am, bleken ze voor het grootste deel verdwenen te zijn Hij kreeg te eren dat ze in verband met het 'andrisico uit de collectie waren verwijderd en aan de gemeente wa- [en overgedragen. Bij de gemeente eek men echter van mets te weten Jon Steffen Bremen. Ulrich e9onast en Kurt Grunow navraag deden. Er werd driftig verder ge speurd waarbij haast iedereen werd bezocht of gebeld die de afgelopen jaren met de films te maken kon hebben gehad. Tot gistermiddag half vijf had dat mets opgeleverd, zodat de Duitsers er van overtuigd raakten dat de films waren weggegooid. Verfhok Maar toen liet Gelein Jansen des gevraagd weten dat ze door de Zowel de Thijsseschool als de Jacob Daalderschool mag nieuw meubilair tegemoet zien. Het col lege stelt de raad voor een bedrag uit te trekken van totaal ruim ƒ50.000,-, dat ten laste zou moe ten komen van de daarvoor be stemde fondsen. De vervanging is in beide gevallen hard nodig. De Daalderschool heeft meubilair in gebruik dat ruim twintig jaar oud is. Van vele stoeltjes zitten de rugleuningen los en ook veel ta fels zijn dermate beschadigd dat reparatie niet meer mogelijk is. Het overige meubilair is eveneens wei nig meer waard. De Thijsseschool wil graag het meu bilair van het speellokaal vernieu wen. De speeltoestellen zijn nog af komstig uit de vroegere kleuterschool 'De Woelige Hoek' en werden in 1957 aangeschaft Het meubilair is verre van compleet en bovendien ontbreken allerlei toestel len die volgens officiële normen no dig zijn in het huidige onderwijs in lichamelijke oefening. Zo was het tegenwoordig heel gebruikelijke klim/klautertoestel tot voor kort he lemaal niet aanwezig op de Thijsseschool. De school heeft op eigen initiatief inmiddels tweede hands speeltoestellen aangeschaft, maar er bleef nog steeds het een en ander nodig, een behoefte die door b en w werden erkend. Kijken of de welzijnsinstellingen door gemeenschappelijke huisvesting efficiënter en effectiever zouden kunnen functioneren, was het doel waarmee de gemeente IPA-ACON aan het werk zette. De welzijnsin stellingen lijken bereid een deel van hun zelfstandigheid op te offeren in ruil voor hogere kwaliteit en/of diver siteit van het productaanbod. De aanwezigheid van de bibliotheek kan bijvoorbeeld dienstbaar zijn aan het onderwijs op de OSG, waar de leer lingen in de toekomst zelfstandiger gaan leren. Samenwerking hoeft met beperkt te blijven tot de welzijnsin stellingen, maar kan zich uitstrekken tot andere organisaties, zowel op als buiten Texel. Welzijnsstichting Alleen de Welzijnsstichting gaf be gin maart te kennen niet langer heil te zien in deelname in een eventueel gemeenschappelijke huisvesting in de aanbouw aan de OSG. De stich ting heeft een andere functie bij de opleiding en vorming van jongeren dan de overige welzijnsinstellingen. De overige vier die betrokken zijn bij het zogenaamde Hogeberg-overleg blijven wél de voordelen zien van tint» "Zmtlrjirtl r b M kart. Voor nieuws en tips bent u van harte welkom op de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Het kantoor is op werk dagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur, met uitzondering van vrijdag middag. Mocht u aan de vaste deur komen, naast de ingang hangt een kastje met pen en papier Schrijf uw naam en telefoonnummer op een briefje en gooi het in de bus. Wij ne men dan snel contact met u op. Te lefonisch zijn we altijd bereikbaar. Het nummer van de dienstdoende redac teur vindt u rechts onder de kop van de krant. Voor advertenties of vragen over bezorging dient u te bellen met het kantoor aan de Splnbaan, tele foon 36 26 00 De overgang van de Texelse Courant naar Flevodruk in Friesland inspi reerde de cartoonist van de Harlinger Courant tot bijstaande prent. n.e strandsfeer te creeeren wordt het plankier voor dat doel uitgerust met zand, schelpen, palmbomen en een strandtent. TEXELSE COURANT VOORTAAN IN HARLINGEN GEDRUKT.. Heb jij Jan uJ mei olri -éö- Werk rekthini gehouden èoeh je voor hd drukkersvak gekozen. haJ.. f DINSDAG 27 JULI 1999 t EL Jij Hij dacht: ik heb het voor elkaar, want ik werk al 40 jaar. Helaas is ij de sigaar, en moet Jan Willem nog zes jaar _Een pop met dit gedicht ernaast siert de magazijnen van Agrifirm - )v "oals Cavo Latuco sinds januari heet - waar Jan Willem Sjoerdsma m jfgelopen dinsdag op de kop af veertig jaar werkte. Hij had uitzicht ip vervroegde uittreding, maar de VUT werd op de valreep afge- ichaft. 'Dat maakt me niks uit. Ik ga nog steeds met plezier naar rïnwerk', zegt de 54-jarige Sjoerdsma, die een rustige, goede en jetrouwbare collega wordt genoemd, waaraan je gerust iets kunt jyerlaten, joerdsma Is van een uitstervende oort mensen die decennia lang het- ellde werk doen, in hetzelfde be- Injl. In deze jachtigde tijden met eel baanwisselingen en carrièplan- ing is Sjoerdsma een monument en rust en tevredenheid. Veertig jaar mg vult hij zakken met granen, aden en kunstmest, sjouwt hij door lagazijnen en helpt hij klanten. 'Ik eb nooit gedacht; nu wil ik wat an- ers Ik heb het altijd naar mijn zin ehad.' baby verhuisde hij vlak na de met zijn moeder van Den '9®urg"naar De Waal. Zijn Friese va- was omgekomen bij de beschte- van Den Burg tijdens de opstand. Sjoerdsma vier maanden later geboren. In kleinste dorp kwam het ge- te wonen tegenover Keijser Co aan het Hogereind. Daar was Jan Willem al vroeg te vin- jing er vaak helpen, ook al het allemaal stof daar. Met de zakken wegrijden, vond ik dat.' Toen hij als 14- van de lagere school kwam hij zijn waarde al bewezen en hij gevraagd om in vaste dienst komen. 'Ik hoefde er met over na denken en moeder vond het omstandigheden Langere werkda gen 'In het voorjaar - in de zaaitijd kwam je vaak om elf uur 's avonds pas thuis, net als in de oogsttijd als de granen door de boeren werden aangeleverd. Als het nü eens tien uur wordt, is dat een uitzondering.' De zakken waren nog van jute, en hef trucks bestonden nog niet 'Het werk was zwaarder. Sjouwen met zakken van 70 kilo, veel tillen Nu zet je met de heftruck een pallet van ander halve ton zo even aan de kant.' Als het In Oudeschild druk was, ging hij ernaar toe om te helpen. Op de ha ven had Keijser Co een maalderij en een mengerij voor veevoeder en dergelijke. Schepen voerden zakken kalk, kalie en fosfaten aan. Tegen woordig komt de kunstmest ge mengd in plastic zakken aan, maar toen moesten de bestanddelen nog worden gemixed en 'opgezakt'. In zijn standplaats De Waal perste Sjoerdsma veevoeder met het mo derne apparaat dat in 1967 arri veerde De komst van de graansilo was pas echt een sensatie, herinnert hij zich 'Er kwam een silo aan De Waal waar wel 450 ton graan in kon! Dat was wat! Toch was ik er niet rouwig om toen die vorig jaar tegen de vlakte ging. De silo was op die plek natuurlijk niet zo'n mooi ge zicht Jan Willem Sjoerdsmamonument van rust en tevredenheid. In 1980 ging Keijser Co op in de coöperatieve ACT, de Aankoop Cen trale Texel, die later Cavo Latuco zou gaan heten De Land- en Tuinbouwbond (LTB) was al eerder tot de coöperatie toegetreden. Voor de boeren was er nog maar één distributeur over, dus de aanloop nam enorm toe. 'De drukte werd goed opgevangen. Ik kreeg er collega's bij en ook de nieuwe technieken maak- waren andere tijden andere ten het werk lichter. Voor mij bete kende de fusie eigenlijk niet zo'n grote verandering. Ik kon altijd goed opschieten met mijn oude baas Joop de Beurs. Maar ook na de fusie ging alles in harmonie en goed overleg Dat is nog steeds zo.' Bescheiden en kalm vertelt de plichtsgetrouwe Sjoerdsma over zijn werk. Als het voetbal ter sprake komt lichten zijn ogen op en klopt het Friese hart een tikkeltje sneller Sportclub Heerenveen blijkt zijn grote - en enige - passie. Iedere veer tien dagen rijdt hij met collega Sjerp Sietsma naar diens schoonmoeder, die in Heerenveen woont. Na een bakkie stapt het tweetal op de fiets richting Abe Lenstra-stadion. 'Het is een praacht! Nooit geen narigheid ook. We slaan geen wedstrijd over De kaarten voor het komende sei zoen zijn al besteld. Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer bellen 1-1-2 Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44 Voor niet- spoedeisende zaken 072 - 564 63 64. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J. Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N.D.K Eelman-van 't Veer (welzijn en onder wijs), wethouder D.F.G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wethouder P Bakker (financièn, wer ken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur. De spreekuren zijn in het raadhuis op de Groeneplaats in Den Burg, Men moet vooraf een (telefo nische) afspraak maken via de cen trale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Spreekuren raadsfracties; CDA, VVD en Groen Links iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand), voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca 20.15 uur Texels Belang Iedere maandag in de week vóór de raads vergadering Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag vooraf gaande aan de week waarin de commissievergaderingen worden gehouden D66 heeft elke maandag voor de raadsvergadering spreekuur van 19.00-20.00 uur op het adres Bernhardlaan 67. Den Burg op af spraak via tel. 313083. PvdA: woens dag vóór de raadsvergadering en de week met de commis sievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19 00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Baha'i: Plevierstraat 16. De Koog, tel, 317896 Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor mel ding van alle soorten discriminatie Telefoon 317896, 315321 of312435 Incest-ervaringen: Vertrouwens persoon (zelfhulp) voor mensen met incest-ervaringen: Marijo Bakker, tel. 314174 Voor uitwendige borstprothesen ot informatie daarover: Nora Bekking, tel 315206. Voor zieken fonds- en particulier verzekerden. De Lichtboei: FM 100.2 op de kabel. Muziekprogramma's van maandag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Maatschappelijk werker: Frank van Lare. spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schilderend 39, Den Burg. tel. 314185. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur: woensdag 8 30-9.30 uur: vrijdag 15.30-16.30 uur. Spreekuur RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg), bereikbaar op hetzelfde adres: tel. 315813, b.g.g. 0223-615805 WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2. Den Burg. Elke woensdag van 10.00-12.00 uur. Opvang gevonden huisdieren: Dierenpension 'Slufterweg'. Sluf- terweg 216. Eierland. tel. 311477. Van gemeentewege aangewezen als opvangadres van onbeheerd aange troffen katten en honden Mensen die hun huisdier kwijt zijn. kunnen hier informeren. een gézamenlijkë aanpak én gaan verder. In het verlengde van de samenwer king spelen ook de capaciteits problemen bij de Stichting Kinderop vang Texel (SKT) een rol. Naar aanleiding van de financiële crisis bij de SKT liet wethouder Eelman vo rige week al doorschemeren aan de huisvesting tijdelijk geen prioriteit te hechten Ze wil eerst de financiële problemen aanpakken. IPA ACON adviseert juist geen deeloplossing na te streven, maar 'te trachten de zaken integraal te benaderen en op te lossen'. In het rapport komt een eventuele nieuwe huisvesting van de SKT daarom aan de orde. Sloop van d'Ouwe Ufo, waardoor de SKT op de vrijkomende grond een nieuw onder komen kan bouwen, lijkt niet aanne melijk, omdat de Welzijnsstichting in het dorpshuis wil blijven. Muziek-en Dansschool Als mogelijk alternatief voor de SKT oppert IPA-ACON het gebouw van de openbare bibliotheek te benutten of de vrijkomende ruimte van de muziek- en dansschool en het ROC. In dat geval zou de al aanwezige peuterspeelzaal, de buitenschoolse opvang en het kinderdagverblijf in het dorpshuis kunnen worden samenge voegd. Als de vrijkomende ruimte geen soelaas zou bieden voor de SKT, zouden andere maatschappe lijke instellingen er hun intrek kunnen nemen Een gemeenschappelijke huisvesting in een aanbouw aan OSG De Hogeberg, waarin deïexelse Muziek- en Dansschool, de Openbare Bibliotheek en het Regionale Opleidings- scentrum (ROC) worden ondergebracht, is gewenst. Maar het is de vraag of dat organisatorisch en financieel haalbaar is. Dat concludeert onderzoeksbureau IPA-ACON Accountants BV, dat in opdracht van de gemeente de mogelijkheden tot samen werking voor de welzijnsinstellingen heeft onderzocht. Onduidelijkheid Belangrijk struikelblok, zo conclu deert het bureau uit gesprekken met de instellingen, is dat de gemeente voor de komende tien jaar geen sa menhangende toekomstvisie heeft voor de ontwikkeling van het wel- zijns- en sociaal-cultureel werk. Verder zou er onvoldoende inzicht bestaan in de (financiële) mogelijk heden van de instellingen Ook sluit de hoogte van de raamsubsidies sluiten niet meer aan bij de op lopende kosten van de instellingen 'De grenzen lijken te zijn bereikt Ruimte voor nieuw beleid is er met meer, op het voorzieningenniveau wordt langzaam ingeteerd.' Volgens IPA-ACON moeten eerst de kosten van alternatieve huisvesting voor de instellingen bekend zijn, alvorens de politiek een keuze kan maken De instellingen die zijn betrokken bij het Hogeberg-overleg zullen begin september een eerste aanzet tot een toekomstvisie leveren. 'Ook voor andere instellingen is een toekomst visie gewenst', schrijft IPA ACON. 'Het op elkaar afstemmen van plan nen is nodig om de juiste prioriteiten te stellen en de juiste keuzes te kunnen maken Wat is gewenst en wat is gezien de financiële en ruim telijke beperkingen mogelijk? Ook de behoeften en de grootte van de doelgroepen moeten volgens IPA ACON worden onderzocht. Om het samenwerkingsproces tus sen de instellingen in goede banen te leiden zou de centrale regie van dit proces meer door het college moeten worden gevoerd. 'De rol van de gemeente is in het gehele proces nog vrijblijvend', concludeert IPA ACON. door de Wehrmacht was gevorderd om onderdak te bieden aan de Brits- Indiërs, die (noodgedwongen) dienst deden in het Duitse leger. De soldaat met wie het echtpaar Dogger-Drijver poseert, was dus een tijdelijke over buurman. Zijn uniform was typisch dat van een Brits-Indiër. Tot slot vraagt Stoepker zich af of er Texelaars zijn die kunnen beves tigen dat de twee oude mannen op het bankje (van de foto van mei) Tinus Rijk en Michiel Witte zijn Wie het weet, kan bellen met tel. 312 940. Verzamelaar Maarten Stoepker is op zoek naar het verhaal achter deze oude foto, waarop acht mannen po seren bij de stoommachine die de dors aandreef die op de achtergrond staat Stoepker wil graag weten wie deze mannen zijn en op het erf van welke boerderij zij staan. Wellicht kunnen nog andere bijzonderheden boven water worden gebracht Het echtpaar dat op de foto staat die vorige maand werd afgedrukt is En geltje Drijver en Piet Dogger, die een winkeltje hadden te Oost Tijdens de Tweede Wereldoorlog woonden zij op hoeve Veldheim aan de Schorren- weg. Aan de andere zijde van deze weg lag boerderij Groningen, die

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7