de Kroniek Veel aanrijdingen, Sarrasani in de as MUTIEN BAKKES na Nachtbraker strooit zand in dennenbos ijsventer Zweeds ensemble in Koger kerk I I KLAVER TE KOOP GEVRAAGD TEXELSE^ coURANT Tekens en karakters in galerie Langwaal °P reis ongeveer 3500 gebruikte dakpannen, nu min min min 1 voor Zaterdag en Zondag Weekendienst Texelse artsen oud Papier Ouderenstichting moet drukmachine zelf betalen Welzijnsstichting met vakantie j&slaagd E Agenda E teso Kijk ook in de Vakantiekrant Watermodeshow in Molenkoog Capoeira in Molenkoog Heeren Zeventien terug op bezoek JIP gesloten Auto's beschadigd Politiek cabaret in theater Klif 12 VRIJDAG 30 JULI 1999 De vleermuizen die in het schemer donker gewoonlijk fladderen boven de bosspeelplaats Het Paradijs in De Dennen, hebben deze week opmer kelijk gezelschap. Vreemd uitgedoste zandmannetjes die rondscheuren op futuristische voertuigen, met in het midden een enorme zandloper. Zes enorme schotelantennes tasten de sterrenhemel af en brengen in quadrofonische stijl de meest fantas tische geluiden voort. De nachtbrakers die zich in theatrale stijl weigeren over te geven aan de slaap, worden vertolkt door de theatergroep Lunatics, onderdeel van het reizende cultuurfestival Karavaan. Het stuk 'www.sandman.nl' dat vanavond en morgenavond vanaf tien uur nog wordt opgevoerd op de speelplaats aan de Nattevlakweg, is op initiatief van het jubilerende Staatsbosbeheer Chinese karakters, oude tekens, Japanse penseelschilderkunst en beeldende verhalen, dat is wat de nieuwe expositie van Galerie Langewaal brengt. Zijn de kleur etsen van Kees de Waal al jaren een begrip voor de Vaste bezoe kers, dit keer is er ook werk van zijn (Amerikaanse) vrouw, de kun stenares Deidre M. de Waal te zien. Door haar studie kunstgeschiedenis kreeg De Waal (1959) grote interesse in de Chinese en Japanse penseel schilderkunst. Ze volgde sumi-e-les- sen bij een Japanse leraar en haar werk werd in 1984 door een jury ge accepteerd voor een tentoonstelling van professionele sumi-e-kunste- naars, waarna diverse exposities in Amerika volgden. De laatste jaren zoekt ze naar een wat abstracter weergave van haar onderwerp, meestal nog wel bloemen. Voor de prenten op deze expositie gebruikt ze een gemengde techniek van droge naalddruk en aquarelverf. Het zwart is carborundumpoeder. De handgevormde potten en scha len van Nettie Boom-Staleman - die eveneens in Langewaal te zien zijn - zijn warm van kleur en ook gede coreerd met oude tekens en karak ters. Zo is er een schaal met de Chinese karakters geloof, hoop, liefde en geluk, maar ook een 'Love to Texel', omdat ze haar keramiek soms combineert met doorleefd (jut)hout van Texel In het kader van het 'Ceramic Millenium' nam ze de afgelopen maand met vele andere kunstenaars deel aan de Arts and Resources Fair in de RAI te Amster dam Deze hele tentoonstelling is voor New York aangekocht De expositie is te bezichtigen tot en met zaterdag 4 september op dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De politie dient gewaarschuwd'. luidt een kop in een Texelse Courant in juli 1955, 'Het komt nog steeds voor. dat de politie onkundig wordt gelaten van ongelukken. weet de redactie. 'Deze nalatigheid kan tot moeilijkheden leiden.' En met het toenemend snel- en vreemdelingenverkeer nam ook het aantal ongelukken op Texels wegen gestaag toe. Met name in het hart van Den Burg doen zich regelmatig min of meer ernstige aanrijdingen voor. 'Het ..hoekje", de kruising bij de Stenenplaats. Den Burg. is ontegenzeggelijk het gevaarlijkste punt van heel Texel. Niet alle badgasten hebben dat (de eerste keer) door en stellig was de motorrijder van elders zich van geen kwaad bewust, toen hij met vaart de Binnenburg in wilde snorren. Maar op dat zeilde moment naderden twee argeloze bromfietsers (ook van elders) en een botsing viel niet te vermijden Er was slecht gering persoonlijk letsel, maar 'de schade viel evenwel niet voor de volle honderd procent mee. Het waren met enkel mensen 'van elders' die betrokken waren bij ongelukken. Ook de familie Van der Kooy, 'die onlangs van Loodsmansduin naar Den Burg. Plan-Zuid verhuisde, heeft niet veel fortuin De vijfjarige zoon des huizes werd in de Molenstraat geschept door een 'bromfiets berijdster met duopassagier, bei den afkomstig uit Den Haag' en werd op advies van dokter Schalkwijk met een gebroken arm per extra boot ('de Voorwaarts lag in Oudeschildnaar Den Helder Motor-puzzle-rit naar de Texelberg vervoerd. Op de dag dat het ongeluk passeerde, was moeder Van der Kooy onderweg naar Amsterdam, 'waar haar man in het ziekenhuis moest worden opgeno men'en een dochter van de familie werd al in Den Helder verpleegd. Een aanrijding met enkel schade vond plaats op de Wilhelminalaan toen 'een automobilist uit Schagen ten halve wilde keren hij remde zo onverwachts dat de achter hem rijdende heer Dros. insemmator bij de K.l. zijn bestelwagentje niet op afstand kon houden en ..contact" maakte. Meer - veel meer - schade (in de orde van 60.000,=) was er voor C. Keijser Czn. 'Nog steeds verkeert men in volkomen onzekerheid omtrent de oorzaak van de brand, die de grote schuurSarrasani" tot de grond toe in vlammen deed opgaan De oorzaak zal wel onbekend blijven, want hoe kan men de oorsprong nog reconstrue ren nu er van het eens zo trotse gebouw niets meer over is dan een ruined' De in 1937 door Jb Bakker gebouwde schuur bevatte behalve 567 balen geperst hooi 'de hooi oogst van rond drie bunder Voorts gingen verloren een dorsmachine, twee rupstrekkers, een zaai- machine en tal van kleine landbouw werktuigen Eerste steenlegging Doopsgezind Verenigingsgebouw te De Koog dan Uw spoorkaartje ge- (Tj baaldbijde V.V.V.„Texel" De Ned. Herv. Gemeente van Den Hoorn heeft aan te bieden ■ook in gedeelten. Inlichtingen verstrekt M J. .Kikkert, Den Hoorn 1 JAWA - N.S.U. MotorrljwIlHn wllltp U kunt «rtrouwun De Service die achter deze merken staat zorgt cr voor dal U niet alleen gaat motorrijden, maar ook kunt blijven motorrijden Thans uit voorraad leverbaar Jawa 150 cc. ja»a 250 cc en N S U. 200 cc. M. A. J. VONK KogcrMrut T«l 78 Hop.Wul T.l 777 ohudojs Vanaf Zaterdag 9 Juli biedt Hotel Texel het Ensemble Harry Polah Het rijwielpad dc Dennen - De K<mg „brult" om verbetering Prijzen zonder weeldebelasting Gevraagd De Sntulpot Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8.00 tot maandag 8 00 uur: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitslui tend na telefonische afspraak Toeristen kunnen zich melden bij de Medische Post aan de Nikadel in De Koog, tel. 327270. Toeristen op het noorden van het eiland kunnen terecht bij de prak tijk van R A van den Bent/F. Haasdijk, tel. 316234. naar Texel gehaald. De prachtige avonden, de fraaie omgeving, het op merkelijke decor en de absurd ogende zandmannetjes zorgen voor een schouwspel dat met snel zal wor den vergeten. Het bezoekersaantal groeit met de avond. De mond-tot- mond-reclame op het eiland werkt dus nog prima. {F&o Gerard Timmerman) Het college heeft afwijzend beslist op een subsidieaanvraag van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) De stichting had om f 6.675,- gevraagd voor de aanschaf van offset-apparatuur voor het ma ken van drukwerk, maar b en w me nen dat een dergelijke, uitgave moet worden betaald uit de raamsubsidie die de SWOT jaarlijks van de ge meente ontvangt. In verband met vakanties is het ge zamenlijk kantoor van Welzijns stichting en Muziekschool in de maand augustus slechts beperkt bereikbaar. Voor informatie over onder andere schouwburgreizen, bouwdorpen en inschrijvingen voor muziek- en danslessen is het kan toor in d'Ouwe Ulo gedurende die periode alleen geopend van maan dag tot en met donderdag, 's mor gens van 8.30 tot 12.00 uur (telefoon 315582, fax 314300). In verband met vakanties en zomerkampen haalt Scouting Texel de komende weken geen oud papier op Oud papier kan wel naar de containers aam de Bernhardlaan gebracht worden. Vanaf september rijdt Scouting elke zaterdagochtend weer een route. In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. Vri|dag wordt in De Koog oud papier opgehaald. Bewoners dienen het vóór 19.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de container aan de Nikadel te brengen. Oud-Texelaar Dirk de Haas (32) is aan de Vrije Universiteit in Amster dam geslaagd voor de post-docto- rale accountantsopleiding. Hij zal binnenkort dan ook als register-ac countant worden ingeschreven in het register van het Koninklijk NIVRA De Haas is werkzaam bij Ernst Young in Naaldwijk en woont in De Lier. Vrijdag 30 juli In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13 30 uur). Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19 00 en 21.45 uur). Op het terrein van zwembad Molenkoog in Den Burg begint om 19.00 uur een demonstratie capoeira. De toegang is gratis. Om 22 00 uur begint een voorstel ling van 'www.sandman.nr, een futuristisch theaterspektakel dat de Lunatics opvoeren op speel plaats Het Paradijs aan de Natte vlakweg in de Dennen. Kaarten zijn in de voorverkoop bij de VVV verkrijgbaar en vanaf 21.00 uur ook in het bos. Zaterdag 31 juli In sporthal Ons Genoegen in Den Burg worden vandaag en morgen workshops Capoeira gehouden. Informatie bij Menno Siebinga, tel. 315331 In sportzaal De Ferrever wordt ter gelegenheid daarvan een Braziliaans feest gevierd, met live-muziek en lekkere hapjes Aanvang 20 00 uur. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13 30 uur). De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19 00 en 21.45 uur). Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 14.00 uur het Open Texels Kampioenschap Klunen, een initiatief van de Multifunctio nele Ezelvereniging i.a. Inschrij ven kan tot een uur voor de start. Vandaag begint bij het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp het Recreatietennistoernooi, dat duurt tot en met 8 augustus. De Lunatics verzorgen vandaag voor het laatst een voorstelling van hun futuristische theaters pektakel, aanvang 22.00 uur. Zie voor meer gegevens zaterdag In Question Plaza begint om 22 00 uur een houseparty met de dj's van de Island Groovers en Mister Ed (Prince Buddha). Zondag 1 augustus In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur). Wild Wild West (16 00, 19 00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). In De Worsteltent aan de Smits- weg treedt 's middags Blue Voice op, een vijfmansformatie die gro tendeels eigen composities speelt. Het stijl loopt uiteen van jazz tot latin en van up-tempo en funk tot rustige ballads. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg worden vanaf 16 00 uur demonstraties in capoeira, maculéle en samba da roda gege ven. Publiek is welkom Maandag 2 augustus In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur). Wild Wild West (16 00. 19 00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Dinsdag 3 augustus Hoogwater te Oudeschil Vr. 30 10.45 ep 22.54 a In Cinema Texel draaien Kabou Za. 31 11.25 en 23.30 ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Zo. 1 12.06 en 23.47 a Koning en ik (13.30 uur), Asterix Ma. 2 12.35U en Obelix (16.00 uur), Wild Wild Di. 3 0.20 en 12.54 u West (16 00. 19 00 en 21.30 uur) Wo. 4 0.05 en 13.35 u en Notting Hill (19.00 en 21 45 Do. 5 1.24 en 14.30 u uur). Vr. 6 1.40 en 15.40 a In de RK kerk van De Koog be gint om 20.15 uur een zomer avondconcert met het Stock holm Classic Brass Quartet: Ake Hillar (trompet), Christina Nom (trompet), Andreas v; (trombone) en Mattiaé Arvehei (bastrombone). Om de drukte de baas te kunn< zet Teso dit weekeinde gedurend een groot deel van de dag t\« boten in. Dat gebeurt zaterdag vj 8.35 tol 15.05 uur en zondag va 16.35 tot 20 05 uur. Op zaten ontstaan desondanks misschi wachttijden. Op Texel moet li sen 10.00 en 12.00 uur mogi een half uur worden gewacht, Den Heldertussen 10.00en16, uur een half uur tot een uur. Er Is veel te doen op Texel. KI niet alleen in deze agend maar ook naar het overzicht de Vakantiekrant, die gedi rende de maanden juli en a gustus wekelijks verschijn Veel van de daarin vermeld evenementen en activiteité zijn ook voor Texelaars Interes sant. De gratis Vakantiekran wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg baar op zo'n 150 plaatsen op het eiland. De Vakantiekranl verschijnt alleen op Texel. Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon komt 30 juli opi 05 56 uur en gaat onder om 21 33 uif augustus laatste kwartier; 5 augua doodtij In zwembad Molenkoog in Den Burg wordt woensdag een water modeshow gehouden. Bedoeling is dat kinderen (Texelaars en toeristen) vanaf 4 jaar in zelfgemaakte water bestendige kleding over een loop plank catwalkin het water flaneren voor de ogen van een deskundige jury. Elk soort materiaal is toege staan. Er wordt 'gestreden' in drie leeftijdsgroepen: 4-6 jaar, 7-9 jaar en 10 jaar en ouder. De deelnemers mogen hun presentatie ook als groep geven. Voor de winnaars zijn er leuke prijzen. Het evenement begint om 15.00 uur. In verband met het grote aantal kin deren dat op zwemles zit, is het ochtendzwemmen met ingang van heden met een half uur vervroegd: van 8.30 naar 8.00 uur. Op het terrein van zwembad Molenkoog in Den Burg begint van avond (vrijdag) om 19.00 uur een demonstratie capoeira. Deze geldt als een klein voorproefje voor het internationale festival dat dit week einde op Texel wordt gehouden. De toegang is gratis Net als vorig jaar doet de reizende theatervoorstelling De Heeren Ze ventien het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild aan. De voorstelling speelt zich af op verschillende verdiepingen van het museum en wordt ge speeld op woensdag 18, donder dag 19 en vrijdag 20 augustus, aanvang 20.30 uur. Hert Jongeren Informatie Punt (JIP) is wegens vakantie gesloten van 9 augustus tot en met 10 september. Bij directe hulpvragen kan contact worden opgenomen met het bureau Jeugdzorg in Den Helder, telefoon 0223-684000, elke werkdag van 9.00 tot 12.30 uur. De SOS-lijn van het Maatschappelijk Werk is dag en nacht bereikbaar onder nummer 072- 5613614. Triton Texelstroom is be reikbaar voor problemen waarbij drugs een rol spelen, telefonisch spreekuur elke dinsdag van 14.00 tot 15.30 uur via nummer 315582. Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in Oudeschild de merkemblemen van verschil lende auto's gesloopt en meegeno men. De auto's stonden geparkeerd op een parkeerplaats aan de De Ruyterstraat. Het verhaal begint in het jaar 1727. De heeren Zeventien vieren het 125- jarig jubileum van de Vereenigde Oostindiscbe Compagnie en beslui ten de koffiehandel uit te breiden Bewindhebber Brandaris, Bootsman Van Hooydonk en mevrouw Swellengrebel krijgen de opdracht om" via Kaap de Goede Hoop naar Mocha te varen om een koffieplant- stekje over te brengen naar Batavia en daar de bodem te leggen voor de Javaanse koffiebUttubr. Dan begint het avontuur, een thea trale zeereis in vijf acten, waarin de acteurs (Ab Gietelink, Hans Daa en Eva van Heynmgen) de toesch wers meenemen naar Azië enw werpen uit de tijd van de VOC ir museum tot leven roepen De «I stelling is een combinatie van il zang. spel en licht, die ook kind zal aanspreken. Kaarten zijn beperkt verkrijgt» Wie zeker wil zijn van een plaats kan dus het beste reserveren r tel. 314 956. Ze kosten ƒ15,-(w kinderen ƒ10,-). De zaal is op om 20.00 uur. Het einde vam voorstelling is om 22.00 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn speelt Tim van der Sluijs dinsdag 'Koppensnellen', zijn vierde avondvullende programma. Hij staat garant voor een avondje politiek, actueel en geëngageerd cabaret. Daarbij bepalen de Neder landse politiek en het dagelijkse wereldnieuws een belangrijk deel van zijn voorstelling. Van der Sluijs houdt niet van bana liteiten en doelloze grofheden. Liever zoekt hij hel in de subtiliteit van in telligente, inhoudelijke grappen. De tijdverschijnselen gaat hij te lijf met Het Stockholm Classic Brass Quartet verzorgt dinsdag het zesde zomeravondconcert in de serie van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. Het optreden vindt plaats in de RK kerk van De Koog en begint om 20.15 uur. De toegang is gra tis; na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Het Stockholm Classic Brass Quartet is een nieuw opgezet en semble, dat bestaal uit musici uit de regio Stockholm in Zweden. Tijdens de zomer van 1998 maakten zij hun eerste tournee door Nederland, Zwe den en Finland. Het ensemble speelt origineel voor koper geschreven muziek en werkt tegelijkertijd samen met vertolkers van volksmuziek om hun repertoire te verbreden. Om ook anderen hiermee kennis te laten maken, organiseert het ensemble cursussen en concerten en werkt het samen met muziekscholen en amateurorkeslen. Eén van de leden, Christina Nordin, studeert trompet aan het Rotterdams conservatorium. Zij speelt in Satin Dolt, een geheel uit dames be slaande bigband die optredens ver zorgt voor de Zweedse televisie en het Rijkstheater. Ook maakt zij deel uit van het Rotterdam Young Philharmonic Orchestra. Auke Hillar, de andere trompettist, is werkzaam als freelance musicus. Hij speelt onder andere in het Stock- holms Philharmomsch Orkest en het Strauss Orkest en trad als solist in Zweden en Finland op voor televisie. Daarnaast werkte hij als gastdocent. Andreas Wiik (trombone) werd opge leid voor koperdocent aan het Stock- holms Musikpedagogoiska Institut. Hij is docent aan de gemeentelijke muziekschool te Köpings en als freelance musicus werkzaam in de omgeving van Stockholm. Boven dien werkte hij onder meer als tam boer-majoor en als dirigent van de militaire kapel te Strangas Mattias Arveheim is eveneens opge leid aan het Stockholms Musikpeda gogoiska Institut. Op dit moment volgt hij een studie aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam. Hij speelde onder meer in de Zweedse Marinierskapel, de Stockholms Musiken en de Spérvagens Musikkêr. Hij schrijft arrangementen voor het ensemble. Op het programma staan dinsdag werken uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Ook de twintigste eeuw komt aan bod. m SST',' liedjes en een 'hoge grapdichtln Zijn theaterbureau noemt Van Sluijs 'een alternatief voor als u e wat anders wilt dan seks. maand band en jeugdverhalen'. Zijn eigen benadering bezorgt cabaretier lovende kritieken. 'Van: Sluijs' teksten zijn van een consl hoog niveau. Hij heeft een sch observatievermogen en weet dei ger op de zere plek te schreef het Eindhovens DagD over hem. 'Het kan geen kwaad dat er cate tiers zijn die goede tradities uit t verleden proberen te behouden doet Tim van der Sluijs. meeste indruk maakt hij met liedjes. Hij is een begaafd lied) schrijver. Ze zijn krachtig, humo tisch of gevoelig en hebben i' briljante tekstvondsten.' (Rijn Gouwe). Jacques d'Ancona schreef in I Nieuwsblad van het Noorden t slotte: 'De vorm die hij kiest wo gedomineerd door zijn streven i zowel de politiek als de actualiteé lied en tekst te bedienen. Daarv: heeft hij minstens drie noodzaketj eigenschappen in huis: visie, geo venheid en intelligentie. Bovemt is hij integer. Hij schroomt af en' niet om de dingen hard te zegge" heeft zich voortreffelijk gedocuiw teerd tot op de dag van gisteren. De voorstelling in Klif 12 bes om 21.00 uur. Een kaartje I ƒ20,- (ƒ15,- voor 'Vrienden'), serveren via tel. 319 633. Een ner vooraf is mogelijk vanaf 1 uur. (advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Makelaardij 'Taxaties Financieringen 'Onteigeningen GOEDVERKAVELDE LANDBOUWBEDRIJVEN VOOR BEDRIJFSVERPLAATSERS Klaver Makelaardij BV Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Telefoon 0226 - 414008

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2