Dirk en Eddie Pool gescheiden verder T E X E LS E™ COURANT Geboortegolf EcoMare: alleen José baarde zorgen tecreatiebedrijven winnen Milieubarometer Prullenbak als brandhaard Zwanenzang valt in het water TEXELSE'^COURANT Stukkie voor de krant? BEZORGERS Voetbaltoernooi vier tegen vier Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Robbert Boersen sterkste visser van Nederland TEXELSE J couRANT RWS ziet af van nieuw kantoor cRy7A De Texelse touwtrekkers in actie in Brulnisse. gssen 18 juni en 14 juli zijn bij EcoMare negen 'gewone' zeehond- >sgeboren Op één na zijn alle bevallingen voorspoedig verlopen, jet probleemgeval liet ruim twee dagen op zich wachten, en de lierenverzorgers hadden niet verwacht dat het nog levend ter ,ereld zou komen. Dierenarts Loek van Vliet 'haalde' het jong, dat jgezonderd van de overige dieren zijn eerste weken in de eehondenopvang in blakende gezondheid doorbrengt. tsé wordt gevoerd door Salko de Wolf. Elf van de twaalf vrouwtjes kregen de kans om zwanger te worden Het twaalfde werd aan de prikpil gezet, omdat uit ervaring is gebleken dat dit vrouwtje haar jong niet wil zogen. Ook de deze zomer door de dieren arts gehaalde 'José' werd door de moeder verstoten en daarom apart gezet. Afkolven van zeehonden is een onmogelijk karwei en daarom kreeg het jong met behulp van een trechter en een slang multimilk toe gediend, een Amerikaans surrogaat voor de overvette moedermelk. 'Eer der maakten we nog wel eens een haringshake van haring, slagroom en vitaminen, maar dit spul komt veel dichter in de buurt bij de echte moedermelk', zegt EcoMare-mede- werker Salko de Wolf. José krijgt inmiddels vier maal daags vis toe gediend De in het bassin rondzwemmende jongen zijn in een paar weken tijd bi|na net zo moddervet als hun moe ders geworden en nauwelijks meer van hen te onderscheiden. Het zal niet lang meer duren of de moeders stoten hun kroost al bijtend af waarna de jongen voor zichzelf moe ten zorgen Binnenkort wordt er le vende paling in het water losgelaten, zodat de pups hun jachttechniek kunnen oefenen en zich voorberei den op het harde leven op het wad, waar zij in oktober worden uitgezet. De Wolf: 'Dan is het hier circus! De jongen zien dan voor het eerst le vende vis en gaan er als wilden ach teraan Sommige mensen vinden het wreed: het kan wel een dag du ren voordat een aangevreten paling het loodje legt.' De training is echter geen overbodig spelletje veertig pro cent van de in het wild levende zeehondenjongen verhongert in de eerste maanden door gebrek aan jagerskunst. Slechts een enkele geluksvogel komt bij instituten als EcoMare terecht Wat veel mensen 'wreedheid' noe men is overigens een vaak vergeten karaktereigenschap dat gewoon bij deze roofdieren hoort. De fotoge nieke en innemende zeehonden heb ben een hoge aaibaarheidsfactor, maar wie een hand naar ze uitsteekt loopt kans een vinger te verspelen. De paring is evenmin een roman tisch en gevoelig ritueel De vrouw tjes worden stevig in de houdgreep genomen en rechtop gezet. Terwijl het mannetje ze in de nek bijt, moe ten zij de geslachtsgemeenschap ondergaan. Het kan een hele middag duren eer de aanstaande moeder volledig uitgeput van een welver diende rust mag genieten. Rust is ook wat de drachtige dieren bij het baren verkiezen 'Ze stellen de bevalling uit tot even na vijven, als het publiek is vertrokken. Dat weten ze precies', zegt De Wolf. akantieparken De Krim en ennenoord en campings de Brem- kker en de Koorn-aar zijn door Wi/B-directeur P. Nouwen onder leiden met de Bronzen Milieu- arometer. De bedrijven voldoen aan eisen die worden gesteld voor eze milieuprijs. lasten hechten steeds groter be- ng aan zorg voor milieu, zeker op 1, waar ze toch komen voor de ■tuur Ze willen bijvoorbeeld geen kal in het park zien rondslingeren, feubewuste bedrijven hebben jardoor een streepje voor Milieu is jor ondernemers vaak een bijzaak, aar met zoveel tijd voor is', vertelt adente milieukunde Lisette Sanders, voor wie het project Milieu zorg onderdeel is van een stage van vier maanden op De Krim. 'Er wordt in dit park best veel aan het milieu gedaan. Restwater van het zwem bad wordt bijvoorbeeld gebruikt voor het doorspoelen van de toiletten op decamping Verder zitten op alle kra nen doorstroombegrenzers, die een waterbesparing geven van vijftig pro cent. Zonder dat de gast er iets van merkt. In nieuwe gebouwen is dit soort besparingen aan te brengen, maar in bestaande wordt het moei lijker. Zo gaat dat met milieu-maat regelen Een aantal is te realiseren, andere niet, al zijn er wel subsidies beschikbaar.' De Milieubarometer staat symbool voor de mate van milieu vriendelijkheid van de onderneming en geeft aan dat de ondernemer se rieus en controleerbaar bezig is met milieuzorg in het bedrijf. De bedrijven ondertekenden een milieu-verkla- ring, stelden een milieu-programma op en troffen energie- en water besparende maatregelen. Afval wordt gescheiden en de gasten wor den geïnformeerd hoe op het recreatiebedrijf met het milieu wordt omgegaan. Het project Milieuzorg sluit aan op het project Duurzaam Toerisme. Eén van de onderdelen hiervan is het beperken van de hoeveelheid afval in recreatiebedrijven Om de ko mende jaren voor zilver en goud in aanmerking te komen moeten de onderscheiden bedrijven aan hogere milieu-eisen voldoen. yrw» Zgrtsjrxrli bjrt. Als de redactie op nieuwsjacht is, kan het voorkomen dat u In de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. (jrocn 'warL-Jlxels in het harL, [he ster van Heerwaarden II.F.v. Heerwaarden ink van Heerwaarden imoneToorenburg JbRan stvin Molanus msvan Es imar Hof 1St3 chi Ie'elan Huisman 39? igfi evrouw Barhorst Jlricia v.d. Slikke w.W. van Benthum iba jitl n. 1 Leijen it 2 arlan Krotje edji ob Kooiman mo! argriet Jonkergouw mmy Boerhorst orHin Broekman ijn n r? te vv0 Fl.de Ridder-Robijn jn o ichiel Gerritsen arvo M. Boon-Dijker kefj M Leegwater geé o ;n(j w.S. Koopman-Grit lula Prins irk-Jurjen Buijsman smon Koster Jtrick de Graaf jef Writ Koenen kc fl iw.T. Witte-de Vries eni aaike Goënga obias van der Zee van Leersum iraHooyschuur Route Den Burg A Den Burg A1. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D Den Burg E. Den Burg F De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag,Noordvlak, Strandkaap De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen, Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorsprw., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren. Meijertebos, (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw Marsw,, Kadijksw., Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 5V55, Schilderw 160-222,Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82 Gerntslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californièweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw v.a.516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1 -6 even Hoornderw., HemmerwEmmaln.33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 53 26 31 37 39 31 53 33 31 40 30 31 51 76 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 94 68 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 5517 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 31 21 17 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 DAAR RED JE LEVENS MEE Jeugdigen en volwassenen kunnen zaterdag in Oosterend de strijd aan gaan in een vier-tegen-vier-voetbal- toernooitje Twee weken geleden werd de eerste uitvoering van dit door de dorpscommissie georgani seerde evenement een groot suc ces. De jeugd (tot en met 12 jaar) speelt van 15.00>tot 17.00 uur, de Senioren zijn tussen 19.00 en 21.00 uur aan de beurt. Locatie is het ter rein bij de muzieknis in de Oranje straat. Deelname is gratis. Vader en zoon Dirk en Eddie Pool uit De Koog hebben afgelopen weekend hun laatste wedstrijd als duo gevaren. Voor de Engelse kust bij Harwich eindigde het suc cesvolle catamaranteam met zijn Nacra Inter 20 op een negende plaats tijdens de Eastcoast Piersrace, een lange-baan-wed- strijd over 100 kilometer. Ook Jan en Karelien Schouwstra deden mee, maar dan aan de korte-baan- wedstrijd. Zij werden vierde. Door een gebrek aan wind verliep hun zwanenzang niet in de stijl die de Polen op grond van hun impo sante zeilcarrière verdienden. Ook de inkomende vloed zorgde zondag voor een slechte start in de baai voor de Engelse oostkust. Het duo koos ervoor om hoog aan de kant de zee op te zeilen, en die keuze pakte ongelukkig uit. Toen de wind in de middag aantrok tot kracht 6, scheerde de Nacra op volle snelheid over de golven, maar voor een goede klassering was het toen al te laat. Na vijfeneenhalf uur varen res teerde slechts een negende positie. De 54-jarige Dirk Pool had vorig jaar al aangekondigd het wedstrijdzeilen Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burg- a'.Pv Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, la van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat, Molen straat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoes- faat. Weslstraat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat ^Burg A1 „St. Jan', Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, olfslag, Vloedlijn, Zeebries. Dumreep «n Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat, «roerstraat, Drijverstraat. Marelstraat Starkenburgh, Thi|sselaan, Waalderstraat 45-86, helminalaan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. •"Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even, W van Beierenstraat, Boogerd, Jan "«szoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- -oneven en 76- even, Lijnbaan j-nBurg D: Wilhelmmalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kraaistr gardiaan 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus to Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- ?even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven n 20-146 even, Slingerweg 21-27 Brandweerlieden doven met eenflinke plens water het vuur (Foto Gerard Timmerman/ Een smeulende prullenbak zette gistermorgen het magazijn van Rijk waterstaat in Oudeschild in de rook. Het brandje werd ontdekt door me dewerker Sieme Timmer, die bij te rugkomst van een klus op 't Horntje het gebouw blauw van de rook aan trof. De gewaarschuwde brandweer had de brandhaard snel ontdekt en met een flinke plens water onder controle Van schade was geen sprake. Oorzaak van het vuurtje is wellicht een smeulende peuk ge weest. 'En ik zeg nog wel steeds tegen m'n rokende collega's: geen peuken in de prullenbakken.' Rijkswaterstaat ziet zo goed als zeker af van de bouw van een nieuw kantoor aan de westkant van Den Burg. Reden is de weinig rooskleurige financiële situatie van de dienstkring Texel. Om het gebrek aan kantoorruimte aan te pakken, wordt nu nagedacht over aanpassing van het gebouw aan de Keesomlaan. Het bestaande kantoor voldoet niet meer aan de eisen in de Arbo-wet- geving en biedt onvoldoende plaats voor technische apparatuur, voor het maken van bijvoorbeeld kaart materiaal. Nieuwbouw leek de meest logisch optie en toen ook Staatsbos beheer planne in die richting had, werd een gezamenlijk kantoor over wogen Het ontwerp van de Rijksgebouwen dienst bleek voor SBB echter te kostbaar, waarop van een samen voeging werd afgezien. Projecten van Rijkswaterstaat elders in het land, onder andere de haven Amster dam en het Noordzeekanaal-gebied, zijn dermate geldverslindend, dat met name de dienstkring Texel over minder budget kan beschikken. 'We moeten elk dubbeltje omdraaien. In zo'n situatie is het niet gepast om vrolijk een nieuw kantoor neer te zetten. Gedegen onderhoud aan de haven van Oudeschild is veel be langrijker dan zelf in een luxe kan toor te zitten.' RWS heeft inmiddels afstand gedaan van de optie op een stuk grond van de gemeente. RWS bezint zich nu over de vraag in hoe verre de dwarsvleugel tussen het kantoor en het politiebureau bij het gebouw kan worden betrokken. ten aan het publiek, dat steeds mas saal partij koos voor de Texelaars. Dat was maar goed ook, want Texelaar Robbert Boersen is de sterkste kottervisser van Neder land. Die titel veroverde hij zater dag tijdens de visserijdagen in Bruinisse, waar hij erin slaagde een 15 kilo zwaar anker 1.10 mi nuten omhoog te tillen. De Texelse touwtrekploeg was min der succesvol. Het negental (één was er steeds reserve) eindigde als vierde van de zes teams. Robbert Boersen. Nederlands sterkste kot- Die lage klassering was niet te wij- tervisser slechts een handjevol echtgenotes reisde als supporter mee met Cor Daalder, Ed van der Star, Pieter Aris van der Vis, Barry Zegel. Robert Schulze, Rob Wit, Arnold Krijnen, Robbert Boersen en coaches Her man Blom en Carlo Timmer Kampioen werden 'de biggen' van Wieringen, die daarmee het recht verwierven om het kampioenschap volgend jaar op eigen bodem te or ganiseren WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG vaarwel te zeggen. 'Mijn leeftijd be gint op te spelen', verklaarde hij. Maar nadat hij met Eddie tijdens de laatste Ronde om Texel op een elfde plek wederom als beste Texelaar over de finish ging, begon Dirk te twijfelen. 'Misschien plak ik er nog een jaar aan vast.' Voor wie verslaafd is aan de zeilsport, is stoppen nu eenmaal een martelgang. Hij heeft een tussenweg gevonden Dirk gaat verder, maar dan alleen. 'Ik moet Eddie een keer loslaten. Ik ben blij dat het op tijd gebeurd is.' Dirk heeft een kleinere Inter 17 gekocht, een eenmansboot. 'Die kan ik wel aan. Met de spinaker in top denk ik er goed mee te kunnen scoren. Zei len zit me in het bloed. Ik kan niet op het strand zitten toekijken Hij laat zijn zoon in goede handen achter. De 18-jarige Dirk heeft sa men met de 19-jarige Arie van der Plas jr, uit Monster een contract gesloten met de Nacra-dealer. Vanaf volgend seizoen betreedt het duo het wedstrijdcircuit met een Inter 18, dezelfde catamaran die dit jaar het Rondje won. Als de resultaten goed zijn, worden de jongelingen in het derde jaar fullprof-zeilers. Eddie en Dirk Pool zeilden een enorme schat aan bekers bil elkaar. Diverse Europese en Nederlandse titels werden in de wacht gesleept, in 1990 wonnen zide Ronde om Texel en in januari jl werden zij gekozen tot Texelse Sportploeg van het jaar 1996 (Foto archtol Toxolso Courant) We wilden elkaar niet loslaten maar het kon niet anders meer 't is goed zo. Heden is vredig overleden Trien Oud weduwe van Harry Merkelbach A 1-11-1933 Bovenkarspel t 29-7-1999 De Waal We zullen je niet vergeten. Marian Merkelbach Frits Bakker Linda. Sophie. Mari/e Brigitte Merkelbach Michael Ricardo. Melame John Merkelbach Yvonne Varekamp Whitney. Jazzy Texel, 29 juli 1999 Hogereind 25, De Waal Gelegenheid tot condoleren maandag 2 augus tus van 12.30 - 13.30 uur in 'Uitvaartcentrum Texel', Bernhardlaan 147 te Den Burg, waarna de crematieplechtigheid zal plaatsvinden om 15.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Na de crematieplechtigheid is er nog gelegen heid tot condoleren in het crematorium Correspondentie-adres: Schorrenweg 11, 1794 HD Oosterend. Blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Anastasia Zij is geboren op 28 juli 1999 om 15.05 uur en weegt 3500 gram Bart en Shirley Medema-van der Meulen Peperstraat 15 1794 AH Oosterend 0222 318817 Voor bezoek graag even bellen. Peter Boorsma en Astrid Witte trouwen op vrijdag 13 augustus om 13.45 uur in het stadhuis van Alkmaar. Gelegenheid om te feliciteren is er van 16.00 tot 18.00 uur in 'De Bokkesprong' aan de Heereweg 337 te Groet. Ons adres A.c. op 't Landtplantsoen 12 1705 GV Heerhugowaard. Langs deze weg willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de belangstelling bij ons huwelijk. Einile en Jeanine Reijnders-van Klaveren VRIJDAG 30 JULI 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3