Vooruitstrevende bakkersfamilie overwon tegenslagen 3roers Blom kregen bakkersvak met de paplepel ingegoten Woningen op grond Strender bakkerij? Stroomversnelling WAT WADDEN WO OOK RLWEER BELOOFD 1 DflBN 7? j - TEXELSE couRANT De Kombuis Kazarjan: alle rijbewijzen in één keer Problemen met feestverlichting Joan Hodshon VERVOLG VAN PAGINA 1 maar een horecafunctie niet was Jillen en Erik Blom van t Gouwe Boltje hebben met Han Dros (midden) Dros. it de overname van Bakker Dros !eft 't Gouwe Boltje, dat ver- jreid over Texel vier winkels eft en met drie ventwagens het land over gaat, een grote vis aan haak geslagen. Drijvende achten achter het bedrijf zijn Hert en Erik Blom, wier vader in Oesterstraat jaren geleden een >ine bakkerij bestierde. gebroeders Blom werd het ikkersvak met de paplepel legoten. Hun vader Freek Blom is één van de vijf bakkers in islerend. In de Oesterstraat dreef onder de naam De Gouden Aar in bakkerij. Het was in de jaren dat nog geen geld was en de knech- tijdens het werk in de snikhete JaS-|kkerij een uurtje werd gegund om itendijks een frisse duik te ne- ntlB in Toen Blom kleinschalige bak- rm'i' r sleeds meer moeite kreeg het "e9< ofd boven water te houden, zocht ■'W samenwerking met collega's irbrand Dros en Sieme Bremer. De e begonnen rond 1964 aan de :perstraat onder de naam 't Gouwe ritje een gezamenlijk bakkerij. Het drijf werd na verloop van tijd over men door de gebroeders Blom, de zaak in firmaverband voortzet- i We werken van jongs af aan in het bedrijf en hebben beiden aan de vastewal een poos ervaring in an dere bakkerijen opgedaan.' De gebroeders hebben de taken ver deeld. Erik behartigt de productie en de financiële administratie. Jillert heeft de leiding over alles dat 'na de oven komt'. Het snijden van het brood, het inpakken, de winkel, de expeditie, klantenbeheer, etc. Net als bij Dros ging ook het pad van de Blommen niet altijd over rozen. 'Onze bakkerij heeft best fikse klap pen gehad. De omzet steeg wel, maar de kosten nog sneller Het ren dement viel daardoor tegen.' De laat ste drie jaar hebben ze de wind goed in de zeilen. In het seizoen werken er in de winkels en de ventwagens zo'n 45 krachten. In de winkel in De Koog werken alleen al tien mensen. Jillert: 'Die zaak zou wel dag en nacht een akkoord bereikt over de overname van (Foto Gerard Timmerman) open kunnen zijn. Als ik om half vijf 's morgens arriveer, lopen de bad gasten al achter me aan.' Ze hebben in hun assortiment geen Echt Tesselse producten waarmee we ze zich onderscheiden 'Maar we zijn wel compleet. We voeren een heel breed pakket We hebben na gedacht over een nieuwe bakkerij, maar da's financieel en praktisch niet haalbaar Vandaar dat we ons oog op de bakkerij in Oudeschild hebben laten vallen.' Armeniër Arthur Kazarjan (42) die sinds twee jaar met zijn gezin in de Thijsselaan in Den Burg woont hoopt toegestaan. Van Utenhove consteert dat als de gemeente had willen optreden, dit in 1995 had moeten gebeuren 'In dat geval zou exploitant Kloos nooit een pachtovereenkomst met Hutjes zijn aangegaan De gemeente heeft des tijds wel een aanschrijving de deur uitgedaan, maar dat leidde niet tot het stopzetten van de horeca-activi- teiten. Uit een vergunning voor De Kombuis en het verzoek om toe te treden tot het voormalige 1 -2-3 convenant con cludeert Van Utenhove dat de ge meente het bedrijf sinds 1991 als een normaal Texelse horecabedrijf be handelt. 'Er is sprake van veel méér dan gedogen Op een aanvraag voor een horeca-vergunning die een jaar of twee geleden is ingediend, kreeg het bedrijf volgens Van Utenhove pas dit jaar een.afwijzende reactie. Volgens de gemeente omdat de ge gevens verouderd waren en omdat er geen passende bestemming op het pand zit. Precedent Van Utenhove trekt een vergelijking met vishandel Blom (nu De Visscher). waarvan de detailhandel en het terras werden toegestaan. Hij concludeert daaruit dat sprake is van een precedent. Schilling vindt van niet: 'Deze twee gevallen zijn niet vergelijkbaar. spoedig werk te vinden. De kans daarop is groter geworden nu hij in één keer alle rijbewijzen heeft ge haald, dus ook het rijbewijs voor vrachtwagens. Ook zijn zoon Arman lijkt een talentvol chauffeur te wor den want hij slaagde in één keer voor het theoretisch deel van het gewone rijbewijs. Vandaag mogen de jutters van hoeve Flora krachtens het vonnis van de Alkmaarse rechtbank de historische reddingboot Joan Hodshon ophalen bi) het Maritiem en Jutters Museum (MJM) in Oudeschild- Maar doen zij dit ookBurgemeester Geldorp bemiddelt in de gevoelige kwestie, maar moet roeien met de nemen die zij heeft, en die houden niet over. Deze week kwam de affaire in een stroomversnelling terecht komende winter zal het inkeljcentrum van Den Burg niet or een aaneensluitende feest- rl/cb/ing worden verlicht. Het be- van de Ondernemers- reniging Den Burg kon het redigde bedrag van 200,- per id'ijf met bijeen krijgen. De ^Braturen worden aan de eigenaars "uggegeven. h aantal leden uit onder meer sverstraat, Waalderstraat en Park- oat hebben te kennen gegeven II voor verlichting te willen zorgen, il bestuur kan dit initiatief niet odkrachtig ondersteunen, maar de opgedane kennis en contac- wel aan welwillende leden ter schikking stellen. Op de komende jaarsvergadering beraadt het be- jur zich over zijn toekomst. af d htin ewi iafe ;hWi et de overname van Bakker Dros door 't Gouwe Boltje komt een nd aan een bakkerstraditie die terug gaat tot in 1900, toen Johan eter Dros, de grootvader van Han, aan de Ruijterstraat in Oude- JsJI'rJtiild een bakkerij startte. Liet hij het graan toen malen in de Traan- 2000 eier, kleinzoon Han zet deze traditie voort met de molen in de gen bakkerij. Het verhaal van een slagvaardige bakkersfamilie, e tegenslagen wist te overwinnen. gvai 9' 2000 )r op lelifK r res 5.76 iggef astif' pvei s ee; igen. Om de overname van Bakker Dros financieel mogelijk te maken is het nodig dat de oude bakkerij van 't Gouwe Boltje in Oosterend word afgestoten. Hiervoor is een recon structieplan in de maak, waarin op het 760 vierkante meter grote per ceel vier (starters)woningen wor den gebouwd. De gemeente staat welwillend tegenover het plan, waarbij het oude straatbeeld in ere wordt hersteld. Om de herbestemming en verkoop te begeleiden hebben Erik en Jillert Blom van 't Gouwe Boltje Jook Nauta in de arm genomen, die op dit terrein over de nodige ervaring be schikt. Architect Jan Visser werkt aan een plan waarbij op de plek van de hui dige bakkerij aan de Peperstraat vier één- en tweepersoonswoningen wor den gebouwd, omdat daar de meeste behoefte aan is Verwacht wordt dat de bouw op deze locaties midden in het dorp niet ten koste gaat van de overige mogelijkheden voor woning bouw op Texel. Het straatbeeld zal er op vooruitgaan. De aanblik van de bakkerij harmonieert niet erg met de rest van de dorpskern. De winkelpui heeft te grote ramen, de dakkapelen en dakgoot zijn ook weinig fraai De winkel zal in een stijl worden ge bracht, die past bij het beschermd dorpsgezicht. Sloop lijkt de enige mogelijkheid voor de stolp die mo menteel als bakkerij dienst doet. De gevels van de huisjes die ervoor in de plaats komen, worden gericht naar de jeu de boulesbaan. De plein functie wordt hierdoor extra geac centueerd. Door het verdwijnen van de bakkerij kan er een voetpad wor den aangelegd dat de Peperstraat met het Robbepad en de Botter- straat verbindt. Het plan is besproken met de Stich ting Wonen en de gemeente, om tot een gezamenlijke uitvoering te ko men Beide instanties staan er wel willend tegenover Uit oogpunt van milieu en hinder hoort de bakkerij eigenlijk met in het centrum thuis, terwijl er steeds moeilijker aan de eisen is te voldoen. Onderzocht wordt in hoeverre gemeente en pro vincie ook financieel kunnen bijdra gen aan deze kwaliteitsverbetering. Arthur Kazarjan. (Foto Harry do Graal) Vader Kazarjan leverde daarmee een opmerkelijke prestatie, vooral als in aanmerking wordt genomen dat hij de Nederlandse taal nauwe lijks machtig is Zoon Arman heeft met de taal minder moeife. maar zijn handicap is dat zijn korte termijn geheugen te wensen overlaat. Die afwijking heeft hij overgehouden van het zeer ernstige ongeluk dat hem op de Pontweg overkwam Toen hij daar fietste werd hij overreden door een automobilist en was hij er zo ernstig aan toe dat het ergste werd ge vreesd. Hij maakte echter een won derbaarlijk herstel door en vertoont afgezien van het geheugenprobleem geen enkele afwijking. Om de theo rie voor het rijbewijs onder de knie te krijgen heeft hij echter intensief moeten trainen 'Dinsdag 13 juli, begrotingsdebat. Burgemeester Joke Geldorp, be middelaar in de kwestie Joan Hodshon: 'We zijn op de goede weg. De jutters ondernemen geen actie zolang het hoger beroep om de reddingboot dient.' 'Dinsdag 27 juli, 14.00 uur. Peter Traudes, advocaat van de jutters: 'Daar klopt niets van Dit hebben wij niet toegezegd. De uit spraak in hoger beroep kan nog wel één tot drie jaar op zich laten wach ten. Wij hebben een totaalregeling voorgesteld. Zolang er zicht op zo'n regeling is, mag de boot in Oude schild blijven.' WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De familie Arjan die na de vlucht uit Armenië in eerste instantie verbleef in Motel Texel in De Koog, heeft dus al heel wat meegemaakt. Onlangs kwam daar nog misère bij toen een broer van mevrouw Anait Arjan in Armenië bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Anait is sindsdien erg depressief. Het slagen voor het rijbewijs was voor het gezin een welkome mentale opsteker (De totaalregeling is. Flora wordt Texels enige juttersmuseum, de gemeente erkent het museum en het Maritiem en Jutters Museum geeft de achtergebleven juttersspullen aan Flora.) "16.00 uur. Jan Kuiper, voorzitter van STM, waaronder het Oudeschilder mu seum ressorteert: 'Volstrekt onbespreekbaar. Een lachertje Dat zou hetzelfde zijn als de zeehonden bij EcoMare weghalen.' -Maar dan halen de jutters de Joan Hodshon één dezer dagen weg uit Oudeschild. 'Hebben ze dat gezegd? Maar ze hebben met Geldorp afgesproken dat ze de boot voorlopig laten staan. -Zij beweren van nietl 'Dan ga ik nu de burgemeester bel len. Ik wil weten hoe dat zit En dan nog dit: Geldorp bemiddelt tussen de jutters en de gemeente, niet tussen de jutters en ons. Wij hebben geen conflict met de jutters.' *16.15 uur. Traudes: 'Jammer dat Kuiper zo reageert. Dit betekent dat er geen zicht op een regeling is.' - Haalt u de Joan Hodshon vrijdag op? 'Dat wordt dan maandag. Maar ik zal het eerst met Jan Uitgeest (jutter- voorman, red.) overleggen. Belt u later maar terug.' *16.30 uur. - Mevrouw Geldorp. wat heeft u pre cies met de jutters afgesproken? Ze willen de boot maandag misschien opeisen Geldorp: 'Als u mij nou morgen te rugbelt heeft u de informatie mooi op tijd voor de krant van vrijdag. Tot ziens.' (Geldorp spoedt zich na dit telefoon gesprek naar Flora voor overleg met de jutters.) *18.00 uur. Traudes: 'We gunnen de burge meester de tijd voor een ultieme bemiddelingspoging. Het moet geen maanden duren, we denken aan een termijn van twee weken. We houden wel vast aan de regeling die we heb ben voorgesteld. Als over veertien dagen blijkt dat er niet over te pra ten valt. halen we de boot alsnog op "Woensdag 28 juli. 15.00 uur. Geldorp: 'Die termijn is mij niet be kend. De jutters hebben die mij niet medegedeeld. Ik blijf erbij dat de jutters hangende het hoger beroep de Joan Hodshon in Oudeschild la ten staan, zoals ze mij hebben toe gezegd. Dat zij via de pers positie kiezen laat ik voor hun rekening. Maar we zullen ze geen strobreed in de weg leggen als ze na vrijdag de boot opeisen Daartoe hebben ze het volste recht, zo gaat dat in een recht staat als de rechter gesproken heeft.' Bart Bosch it als vrijwel alle Texelse bakkers- islachten kwam Johan Pieter Dros Oosterend. De bakkerij in Oude- hild liep dermate goed dat uitbrei- 19 een logisch vervolg was. Dros topte rond 1910 het oude pand en tuwde op de tundamenten een tuwe bakkerij. Het venten zat Dros het bloed 'We hadden vroeger in wijk in de Prins Hendrikpolder, invader vertelde wel dat hij er met n mand brood op z'n rug lopend artoe ging, door de landerijen, hek >en, hek dicht, 's Zomers, maar tk 's winters als het weer bar slecht ts Het bedrijf heeft toen al een et op het randje gestaan. Er heer- e difterie op Texel, waardoor er vijf nderen overleden. Uit angst voor ismetting durfden de klanten geen °od meer te kopen. Van de ene op andere dag verkocht m'n vader temeer. Toen is hij 's nachts gaan 'kken, vulde een handkar en ging et de boot mee. Hij zette uit nood Den Helder een ventwijk op. Als 's avonds terug kwam ging hij Bfl eteen naar bed en daarna weer tkken. Zo heeft hij een jaar of an- t'halt het hoofd boven water weten houden, totdat de ziekte voorbij as en de mensen weer brood durf- E" te kopen.' e laken floreerden, zodat Dros de akkeri| verder uitbreidde. Het was "9 in de tijd dat kleinschaligheid °°gti| vierde 'Toen ik 48 jaar gele- Eri in de bakkerij kwam werken gin- enwe met 24 Texelse bakkers naar an tentoonstelling aan de vastewal. Oudeschild zaten vier bakkers en J.P. Dros met wijlen Jan Spaans aan de Texelse koek. <Fc'° c&ioctio Dros) ze hadden allemaal een boterham.' Toen in de zestiger jaren het toe risme toenam, konden de kleine bakkers op Texel met meer aan de vraag voldoen Met als doel een Texelse combinatie op te richten kwam een groepje bakkers een keer of drie, vier bijeen Maar toen het op investeren aankwam, haakten de kleine zelfstandigen af, omdat ze het geld er met voor hadden Toen Jan Dros ontdekte dat een aantal bak kers achter zijn rug om samen spande. reageerde hij slagvaardig en bouwde achter het bedrijf aan de Ruijterstraat een (voor die tijd) mo derne bakkerij waarmee Dros in staat was tegen concurrerende prij zen in de vraag naar brood te kun nen voldoen. Alleen Dros. alleen voor de Bakker, luidde de slogan, omdat de supermarkten toen nog geen brood mochten verkopen. Toen de grootwinkelbedrijven daarvoor later wél toestemming kregen, knaagden ze met de landelijke cam pagne voor Kmgcorn flink aan de omzet van de kleine bakkers. De Samenwerkende Bakkers (SaBa), waarin ook Dros zich verenigde, antwoordden met Bums. 'Ik ben 25 jaar lid geweest van de SaBa, die een kwart van de totale Nederlandse broodmarkt in handen had. We lever den in die tijd brood aan alle Texelse supermarkten.' De bakkerij was niet voor zo'n grote productie toegerust 'Het was er zó zwaar werken. We moesten het brood wegens ruimte gebrek tot de zolder aan toe opsta pelen en koelden het buiten. Als het regende was dat natuurlijk een drama. Dan brachten we het 's nachts om twaalf uur al met busjes naar de supermarkten, die ons de sleutels van de deur hadden gege ven. Het vrat tijd en kostte dat het barstte.' In 1980 bouwde Bakker Dros de hypermoderne bakkerij, het eerste bedrijf op het industrieterrein in Oudeschild. De opzet was geent op de omzet in de jaren ervoor. Maar het tij keerde snel voor de bakkerij, die indertijd al tot de kleinste van de aangesloten bedrijven binnen de SaBa behoorde. 'Ik kon de enorme productieverhogingen van de bedrij ven aan de vastewal met bijhouden. En de marge op een brood werd, onder druk van de grootwinkelbedrij ven, steeds kleiner. Er viel op een zeker moment niets meer aan te verdienen We durfden in onze win kel niet eens meer de adviesprijs te vragen die onze eigen productenorganisatie voorschrijft Want dan werd het gat tussen Albert Heyn en de winkel te groot. Maar daardoor lieten we wel 15 tot 20 cent op een brood liggen Toen Dros stopte met de leverantie aan supermarkten, braken moeilijke tijden aan. Want het bepaalde toch zestig procent van onze omzet 'Daar stonden we dan met twintig man personeel.' Het ambachtelijke bakken bleef Dros na aan het hart liggen en dat werd uiteindelijk de redding van het bedrijt 'In de groot schalige bakkerijen aan de vastewal lopen meer monteurs dan bakkers rond en is van enige ambachtelijkheid geen sprake Da's niet mijn stijl De vraag naar luxe producten nam toe. Klanten hadden best wat meer geld over voor extra kwaliteit. Zo ben ik met Bloem van Texel gestart, brood dat is gebakken van biologisch-dynamisch graan, geteeld op St. Donatus.' Het mag gerust een succes worden ge noemd Het graan wordt op ambach telijke wijze gemalen in de molen in het bedrijf, zoals Dros' grootvader zijn graan ooit het malen in de Traan- roeier in Oudeschild Het volume van de productie nam wat af, maar dankzij de toegevoegde waarde kon het bedrijf toch overleven. Het venten hield Dros vol tot eind vorig jaar, toen de wijk werd overge nomen door 't Gouwe Boltje. Toen de gebroeders Blom interesse toonde in de bakkerij, aarzelde Dros bij gebrek aan opvolgers geen mo ment. De elf medewerkers die in dienst zijn van Dros stappen over naar 't Gouwe Boltje. Gerard Timmerman Johan Pieter bros, de grondlegger van Dros Bakkerij In Oudeschild. ventend langs de balken op de haven VERVOLG VAN PAGINA 1 hard gewerkt aan deze collectie. Alle spullen in de wierschuur zijn van ons, dat staat voor driehonderd pro cent vast.' Jan Kuiper wijst het voor stel voor een totaalregeling resoluut van de hand. 'Afgezien van het emo tionele aspect is de juttersschuur een grote publiekstrekker. Enquêtes onder onze bezoekers bevestigen dat keer op keer Wat de zeehond jes zijn voor EcoMare, is de juttersafdeling voor het MJM Het zou zakelijk gezien erg dom zijn die te sluiten.' De suggestie voor een eigen ge zicht' werpt Kuiper verre van zich. 'Ik geloof allereerst met dat zij 40.000 bezoekers van ons afnemen. En verder zie ik niet in hoe wij die zou den kunnen behouden door een deel van onze collectie af te stoten Dat lijkt me zeer onlogisch: bezoekers trekken door dingen weg te doen Burgemeester Geldorp lijkt bezig met een onmogelijke missie Haar voorgangers, vredestichters Van Rappard en Gutker, hebben sterke staaltjes van verzoening laten zien. maar ook de huidige Texelse eerste burger geeft te kennen dat zij 'geen ijzer met handen kan breken' en dat zal gezien de eisen van de jutters en de standpunten van STM toch nodig zijn. 'Ik ga ermee door totdat ik een signaal krijg dat het bemiddelen geen zin meer heeft Daarbij hou ik me aan hetgeen mij tijdens gesprek ken wordt toevedrouwd en niet wat mij via de pers bereikt', zegt Gel dorp. 'Binnen twee weken lukt het zeker met. Van die termijn is mij ook niets bekend. Wij laten onder andere een extern adviseur onderzoeken of het binnen de bestaande bestemming mogelijk is om op Flora een pnvé- collectie aan publiek te tonen Dat kost tijd. Als die mij met wordt ge gund dan breek ik mijn poging over veertien dagen af.'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5