Traditionele Landbouwdag blijft een succesnummer at ik zeggen wou... TEXELSE f couRANT Sonnevanck Sonnevanck Bedrijvig heid Catharinahoeve zet Hooglanders op de menukaart Bruin- en witgoed naar leverancier of De Hamster Drankrijder Gedeputeerde Verburg komt op werkbezoek Sonnevanck Sonnevanck VRIJDAG 30 JULI 1999 Uiteraard dienen parkeer- en capaciteitsproblemen van Albert Hei|n te worden opgelost. De Waal- derstraat is hiervoor echter niet de luiste plek. Uitbreiding van de par keerruimte en het AH-winkel- oppervlak op deze plek is een foute keuze Deskundig onderzoek zal dat uitwijzen. Waar dergelijke problemen 'overal' worden opgelost door ver plaatsing van het bedrijf naar een geschikte locatie, worden nu twee reusachtige denkfouten gemaakt: a) Een groter parkeerterrein voor AH- klanten zal de verkeerproblematiek rond de Waalderstraat en omgeving doen toenemen, b) Door uitbreiding van het winkel- en parkeeroppervlak worden twee prachtige gebouwen voor eeuwig vernietigd. Juist in een tijd dat eenieder beseft dat het behoud van ons erfgoed van groot belang is en de gemeente zelfs (terecht) denkt aan afbraak en ver plaatsing van het gemeentehuis, dient ook in dit geval naar een an dere oplossing te worden gezocht. Natuurlijk zijn de overige onderne mers in de Waalderstraat niet gebaat bij verplaatsing van AH Echter, een goed en historisch verantwoord her stel van de mooie Waalderstraat zal bij een goed overwogen invulling van de beschikbare winkel- en woon ruimte positief uitpakken Er zijn aan de rand van Den Burg uitstekende mogelijkheden zowel een nieuwe AH als een nieuw ge meentehuis te vestigen. Verplaat sing van de ijsbaan naar de Mars (plan 4) en op de plek van de huidige Thijsseschool en de ijsbaan nieuw bouw, de oplossing van meerdere problemen Hierdoor kunnen het hart van Den Burg en de Waalderstraat worden hersteld en zullen vele Texelaars en Texel-liefhebbers geen slapeloze nachten meer hebben. Wat vindt de schaduwraad hiervan? Kees Klaassen jr Den Hoorn. Albert Heijn heeft nieuwe plannen Voor zijn uitbreiding gereed Om de auto's op te vangen Maakt hij zich bij voorbaat breed Sonnevanck's prachttuin, dichtbij AH gelegen Mag de sloop niet ondergaan Want wat zijn we ongelukkig Als daar straks óók auto's staan! J.P. de Jong, kampeerterrein 't Woutershok. (Luchtfoto Harry <tc Graal) Bij restaurant Catharinahoeve kun nen de gasten met ingang van vandaag kiezen voor ribeye-steak, entrecote, biefstuk en hambur gers van Schotse Hooglanders. Het vlees is afkomstig van drie stiertjes, die hun kostje bij elkaar scharrelden in natuurgebied de Tureluur in de Dennen en in de duinen bij Jan Ayeslag. Het idee is afkomstig van restaurant houder Maarten Hoogenbosch, die een paar jaar geleden ook al een Schotse Hooglander kocht om op de kaart te zetten. 'Joop Vlaming van Paal 9 en Willem Ham van 't Kom pas namen daar een deel van over We hadden er hoge verwachtingen van. maar het viel toch wat tegen. Het beest had in een natuurgebied in Groningen gelopen en was afgemest met maïs Het was daar door nogal vettig.' Ditmaal besloot hij het heel anders te doen en bij Ecoplan eigenaar van de op Texel grazende Hooglanders, drie stiertjes te kopen en deze zelf te verzorgen. Hoogenbosch Ver zorgen is eigenlijk een groot woord Wie een kapotte televisie, koelkast of andere huishoudelijk apparaat heeft, kan deze met ingang van maandag gratis inleveren bij de leverancier of bij De Hamster. De regeling trad al op 1 januari in werking, maar kon wegens orga nisatorische redenen op Texel - net als in veel andere plaatsen in het land - nog niet daadwerkelijk van kracht gaan. De regeling is bedacht om appara ten gescheiden te kunnen inzame len en te kunnen recyclen en daar door het milieu te ontzien Tot nu werden jaarlijks ongeveer 9 miljoen apparaten afgedankt, waarvan de meeste op een stortplaats of in een verbrandingsoven belandden De consument betaalt zelf voor de nieuwe manier van afval inzamelen, want bij aankoop van een nieuw ap paraat worden 'verwijderingskosten' gerekend Die variëren van ƒ15,- voor een videocamera, tot 20,- voor een oven en 40,- voor een vrieskist De kapotte spullën kunnen sowieso naar het inzamelstation De Hamster worden gebracht, waar bij de ingang een speciale container klaar staat. Apparaten kunnen ook worden inge leverd bij de leverancier als de con sument daar een nieuw koopt. Dit moet eenzelfde apparaat zijn, maar het mag wel van een ander merk zijn Ook merken die niet meer be- In 37-jarige automobilist uit Drachten werden in de nacht van maandag op dinsdag op de Postweg betrapt op het rijden onder invloed De blaastest wees uit dat hij 335 ug/l in zijn adem had. Het leverde de man een bon en een rijverbod voor twee uur op. Ze redden zich prima. Je moet er alleen regelmatig even kijken.' La chend: Maar daardoor is dit wél een echt Texels product. En van buiten gewone kwaliteit Het vlees bevat nagenoeg geen vet.' Het vlees kan a la carte worden ge geten en in een menuutje, met duin soep vooraf en een coupe Duinvallei als toetje staan, mogen worden ingeleverd De leverancier is verplicht zo'n apparaat in te nemen en mag er geen kosten voor in rekening brengen. De apparatuur waar het om gaat worden gerekend tot bruin- en wit goed. Dit nogal brede begrip behels onder meer koel- en vrieskasten (af)wasautomaten, droogautomaten ovens, fornuizen, afzuigkappen grillbakovens, magnetrons centrifuges, televisie en video-appa ratuur In de praktijk komt het neer op alle apparaten waar een snoer aan zit. Drs J H J.(Bob) Verburg brengt don derdag 26 augustus een werkbezoek aan Texel. De CDA-gedeputeerde die economie, landbouw en Europese zaken in zijn portefeuille heeft komt met zijn eigen boot omstreeks 10 00 uur aan in Oudeschild. Daar ontmoet hij het gemeentebestuur en andere betrokkenen bezichtigt de haven, maakt kennis met Peter Lock en gaat vervolgens als onderbreking van een rondrit over Texel een balle tje slaan op de golfbaan van De Krim die mogelijk tot Eco'golfbaan wordt verheven Waarschijnlijk worden nog meer bezoeken en ontmoetingen in het programma opgenomen, voor zover ze te maken hebben het ac tuele problematiek probleem? Misschien kan dit wel een bewaakte fietsenstalling worden! Zo zijn er toch nog wel mogelijkhe den! AH of gemeente Texel, is er al eens geïnformeerd naar deze moge lijkheden7 Zou het niet de moeite waard zijn alles te proberen en te voorkomen dat zo'n mooi stukje Den Burg verloren gaat. Gezien de kos ten die u wilt maken voor de aankoop van Sonnevanck en de realisatie van de plannen kan ik me voorstellen dat u de PTT veel te bieden heeft. J A. van der Werve, Den Burg. je Texelse Landbouwdag beleefde donderdag twee primeurs: /oor het eerst opende een vrouwelijke burgemeester het evene nent en voor het eerst werd het aan de Kleiweg gehouden. Voor iet overige week het programma weinig af van dat van vorige ja- en, maar dat de ietwat belegen formule nog steeds succesvol is ,leek uit de duizenden Texelaars en toeristen die op het zonover- lOten weiland bij Den Hoorn volop genoten van het gebodene. ste mede-Tesselaars Wordt het eens tijd om onze tolerante "ding te laten varen en de handen !en 'e slaan? Naailes wat op Texel «verknald, vinden wij dit de drup- 1 die de emmer doet overlopen, "inevanck moet blijven zoals het tnniet worden opgeofferd voor het ote geld ■slTexel gonst ervan We zuchten J en wee' en we laten het weer deuren Als iedereen nu eens een ft of briefje stuurt naar het college «den w en het gemeentebestuur •deneplaats 11791 CC Den Burg) daarin zijn mening kenbaar •ekt, dan hebben we misschien •Seen kans dn we moeten ons ook realiseren •del nu Sonnevanck is en straks huis van de dames Dijt en zo het verder. Laten we de handen ■ei slaan en niet over ons laten "li. '"eke Reitsma en Magda Knol, Den Burg dames hadden de grootste moeite om de tjordenpaarden te latenstil staan. Hoe een goed gefokt schaap eruit moet zien werd later in een koel wagen getoond aan de hand van de 14 inzendingen voor de karkassen- wedstrijd. Die werden overigens maar een half uurtje aan de hitte blootgesteld. De dieren waren dins dag levend gewogen en vervolgens geslacht en gekeurd in Den Helder inn lezers Buiten verantwoordelijkheid ran de redactie Slager Hans Zljm was zeer tevreden over de ingezonden karkassen en verwerkte die dezeltde dag nog. Het delilé van de Oude Trekker en Motoren zon. beste karkassen de dubbele kilo prijs. Hoe het met de Texelse landbouw gaat kon het publiek aan de weet komen op de markt met stands van diverse agrarische organisaties. Het aantal agrarische bedrijven is sinds 1970 teruggelopen van 424 naar 274, zo werd met een tabel aange geven Ook de laatste ontwikkelin gen op het terrein van agrarisch natuurbeheer werden uit de doeken gedaan Veel toeristen werden weg wijs in een wereld die voor veel Texelaars misschien gesneden koek is. maar ver weg staat van bijvoor beeld Randstedelingen. Hun kinderen waren met weg te slaan bij de geitjes, konijnen en paarden die in het stadsbeeld ontbreken ereniglng met voorop een één-cilinder Vier- Ander vertier werd geboden door draaimolens, demonstraties met een antieke dorsmachine en een défilé van oude trekkers Een Landbouw dag hoort nu eenmaal ook een beetje in een kermisachtige sfeer te verlo pen, en de verkoop van allerhande waar is er eveneens onlosmakelijk mee verbonden Die was er volop: kraampjes boden kleding, cd's, paardenbenodigdheden, etenswa ren, goedkope horloges en echte Friese, turfgerookte worst aan. Het slot van de dag werd verzorgd door overkantse dressuurrijders. Met name de landelijke topper Ton Kruit hof, die de kuur per microfoon vanaf zijn wagen toelichtte, kreeg de han den op elkaar voor zijn spectaculaire manoeuvres. repliek 'Als u het collegeprogramma bekijkt ziet u daar meer en wijzere woorden staan' Zij prees de agrariërs voor de overdracht van kennis van vader op zoon en de rol die de standsorganisaties hierin ver vullen. 'U bent veel te bescheiden over wat u met de Texelse natuur heeft bereikt. Zet u dat nou eens op papier en kom dan eens bij het col lege langs voor overleg', nodigde Geldorp uit. 'En gezien het opruk kende gevaar van de natuurclubs wil het college best bemiddelen voor de landbouwsector, indien bepaalde natuurwaarden in stand blijven.' Na deze handreiking hees Geldorp de Texelse vlag en was de Landbouw dag geopend. De keuringen van kleindieren, gei ten. fjordenpaarden en rammen trok ken 's ochtends al meteen veel pu bliek. Vooral bij de rammen stond het volk in drommen rond de hekken toe te kijken. Texelse hobbyboeren hielden de boekjes erbij en schreven hun eigen waardering bij de deelne mende nummers om te raden welk dier door de keurmeesters tot win naar zou worden uitgeroepen. 'Ik denk dat het 35 wordt', fluistert een geconcentreerde toeschouwer. 'Nee, ik denk toch dat Kikkert de meeste kans maakt', antwoordt zijn kame raad. De uit beroepsmatige interesse toekijkende professionele vermeerderaars hadden de inzendin gen het liefst wat sterker ontwikkeld gezien, wat voller, en gespierder Hun kritiek werd gedeeld door de jury. Het verschil met 'gewone' lammeren was goed te zien, vond Hans Zijm van slagerij Goénga. 'Een flinke kont is belangrijk: daar zit het beste vlees, zoals de biefstuk. Verder zijn stevige schouders en weinig vet van belang.' De Hoornder slagerij kocht het vlees op en betaalde voor de Deze mannen hadden geen enkele moeite met een vroege borrel. Hheeft een parkeerprobleem en nu ordt de oplossing gezocht door pottering van een mooi stukje Den urg. Maar is er misschien niet een snt-en-klare en direct bruikbare issing7 Schuin tegenover onnevanck ligt al jaren het enorme ilagterrein van de PTT. Zij gebrui- dit nauwelijks meer vanwege een Mere beleidsvoering. Als u dit ter- ui nou eens probeerde te huren? er kunnen enorm veel auto's ge beerd worden, minstens vier rijen fc-Bij in- en uitrijden kunnen auto's tear passeren. Het ligt zeer dicht de winkel. En het terrein is al nsloten en verhard. Dus automaat töj (of slagboom) en parkeren laar. aar wacht eens. Was daar ook niet grote overdekte fietsenstalling te de telefonistes van weleer? to dit dan niet tevens een oplos- r,9 zijn voor het groeiende fietsen- (Foto's Bêrt Bosch) igenlijk was alleen het begin van de ag serieus van toon. Bij de opening elde voorzitter Frans Bakker van stichting Hoornder Donderdagen en aantal kritische vragen aan bur- emeester Joke Geldorp, die om ö.OO uur door Willem Goénga met aard en wagen het terrein was op areden. "Hoeveel respect is er nog nor de landbouwers? De boeren aan goed met de dieren om, maar hoe zal de Dierenbescherming zich in de komende tijd opstellen7', vroeg Bakker. 'En in het begrotingsboekje dat huis-aan-huis is verspreid wijdt het college welgeteld twéé zinnen aan de landbouw', wierp hij Geldorp voor de voeten. Hoewel niet deskundig op het terrein - 'daarvoor hebben we wethouder Daan Schilling in het college' - diende Geldorp Bakker meteen van

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7