lolenkoog in trek Nieuwe speeltoestellen Haal de zon in huis! Jeugdwerk gaat De visitekaartjes raken op... iik nieuws jn vakantie door gemeente Texel Informatierubriek van de Let op tekenbeet Raadsvergadering Vergaderdata Geef uw tip door! I -1 -2 uitsluitend in acute gevallen Ecocar komt weer TEXELSE couRANT Spreekuren B&W Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Rondje over de nieuwe rotonde Publiek mag zelf iemand voordragen voor onderscheiding Exposities lorrelbus in actie leegstand (advertentie) Eiland I berichten Het bericht dat de gemeenteTexel deze zomer controles gaat uitvoe ren op leegstaande woningen en Illegale verhuur, stond deze week landelijk in het nieuws. Vooral het feit dat parkeerwachters worden Ingeschakeld om bij "verdachte" woningen aan te bellen, vormde voor dagbladen, radio en televisie aanleiding voor forse publiciteit. Wethouder D. Schilling stond me nig journalist te woord. Zeker nu de actie zoveel aandacht heeft gekre gen, hoopt de wethouder dat er sprake zal zijn van een schrikeffect waarmee wordt voorkomen dat dergelijke ontwikkelingen zich op Texel verder uitbreiden Dat parkeerwachters het werk' uitvoe- «n, is overigens niet zo vreemd. Zi[ hebben daartoe de bevoegd- ted en kunnen het goed combi neren met hun gebruikelijke ron des over het eiland Wethouder Schilling benadrukte tegenover de media dat de actie lenhangt met de grote woning nood op Texel. Het is belangrijk dat woningen inderdaad worden ge bruikt zoals is vastgelegd in de Huisvestingsverordening Texel 1994 Daarin is bepaald dat alle woningen in principe uitsluitend mogen worden gebruikt voor per manente bewoning. Alleen wonin gen met een schriftelijke vergun ning van B W zijn uitgezonderd van deze plicht. OpTexel zijn dit met name huizen die zijn aangemerkt als "tweede woning". Vakantie, dus tijd voor luieren en... activiteiten! Het jeugd- en jonge renwerk opTexel zit in de school- loze periode bepaald niet stil. Voor meisjes en jongens van alle leef tijden is er van alles te doen. Zo kunnen basisschoolkinderen zich uitleven in het Bouwdorp en is de Texelse Jongeren Vakantiekaart (11 t/m 14 jaar) weer een regel rechte zomerhit. "Andere gemeenten uit het gewest stellen ons ten voorbeeld. Ze vin den het geweldig wat hier allemaal wordt georganiseerd", vertelt wet houder N. Eelman-van 't Veer (wel zijn). De gemeente schept de voor waarden,-de uitvoering berust bij de Welzijnsstichting, scholen en andere instellingen. "Zonder hun inzet zouden wij het niet redden Ook tijdens de schoolvakanties gaat het jeugdwerk gewoon door. Nou ja, gewoon. Omdat iedereen lekker vrij is, zijn er tal van extra activiteiten. Wethouder Eelman: "Juist in de zomerperiode is het belangrijk dat de jeugd zich niet verveelt Veel jongeren gaan met met vakantie maar blijven op het eiland. Je moet ze dan wat kunnen bieden." Het jaarlijkse Bouwdorp is nog steeds enorm populair. Ditmaal kunnen tijdens drie weken 300 kin deren van 6 t/m 11 jaar meedoen. Alleen in de laatste week (9 t/m 13 augustus) zijn er nog enkele plaat- alcohol. Aan deze campagne draagt de gemeente ƒ3.450,- bij en mee werkende ondernemers ƒ1.750,-. Het infoteam zoekt deze zomer de jongeren op, o.a. op camping Kogerstrand, De Krim, Eyercoogh en de noodcamping. Een ander imtitatief is het drugsinfoteam dat met medewerking van Texelse jon geren voorlichting geeft bij evene menten en in de uitgaanscentra. "Nuttige projecten", aldus wethou der Eelman. "Zeker ook voor de Texelse jongeren. De meesten heb ben een vakantiebaantje en be schikken plotseling over veel geld om uit te gaan. Het is belangrijk dat ze daar goecf mee leren omgaan zodat ze aan het eind van vakantie met helemaal aan het eind van hun Latijn zijn." Net als honden lopen ook men sen kans om door een teek te worden gebeten, 's Zomers zijn teken vooral actief in bossen en duinen. Wordt een teek niet bin nen 24 uur verwijderd, dan kan de ziekte van Lyme worden over gedragen. Men kan de teek zelf met een pincet uit de huid ha len. Wij verzoeken logies- verstrekkers hun gasten hierop attent te maken. Bij de medische post in De Koog zijn folders ver krijgbaar. Ook kan men de Post bus 51 Infolijn bellen. 0800 - 8051 Gemeentewerken is in diverse dor pen bezig met het plaatsen van nieuwe speeltoestellen. In de meeste gevallen gaat het om ver vanging van oude attributen die aan slijtage onderhevig waren. Op grond van het Besluit Veiligheid Speeltoestellen waren deze al ver wijderd Daarnaast wordt bij de hoge toestellen valbeschermings- materiaal, bestaand uit een dikke laag zand en kunstgras, aange bracht. De gemeente investeert dit jaar twee ton in de aanpassingen; in totaal wordt over drie jaar vier ton uitgetrokken De gemeenteraad houdt dinsdag 10 augustus haar maandelijkse vergadering De agenda luidt als volgt: 1 Opening 2 Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 14 juli 1999 4 Wijziging statuten "Euregio de Waddeneilanden" 5. Telefonische bereikbaarheid, nota bereikbaarheid en bedrijfscommunicatieplan 6. Voorbereidingsbesluiten 7 Post onvoorziene uitgaven 8. Renovatie dorpshuis het Eierlandsche Huis 9 Evaluatie Kohnstammprojecten 10. Rapport "Sociaal onder nemen op Texel" 11 Vaststelling bestemmingsplan De Koog Bedrijventerrein 12.a. Ingekomen stukken b Mededelingen 13.Sluiting In de maand augustus zijn in het gemeentehuis de volgende openbare vergaderingen: Di. 10: gemeenteraad, 19.30 uur Ma. 16: commissie Bestuur Organisatie, 19.30 uur Di. 17: commissie Ruimte, Wo nen Economie. 19.30 uur Wo. 18: commissie Welzijn Onderwijs en commissie Fi nanciën, Werken en Milieu, 19.30 uur Wie opmerkingen en/of tips heeft over openbare orde en leefbaarheid, kan deze melden bij de gemeente. Rom van Schaik (tel. 362151) en Mare Oosterdijk (tel. 362152) zullen u tijdens kantooruren graag te woord staan. Tot dusver wordt regelmatig gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. In som mige gevallen zijn naar aan leiding van de signalen reeds maatregelen genomen. Zorg dat u deze zomer niet wakker ligt van overlast, maar waarschuw meteen de politie. Als het zonder zwaailicht kan, belt u 072 - 512 2222. Voor minder spoedeisende zaken is het politiebureau in Den Burg be reikbaar via 072 - 549 8360 Uitsluitend als elke seconde telt, belt u het alarmnummer 1-1-2 (dus alleen in acute noodgevallen) net zoals een geiser, gewone boiler of combiketel. De zonne boiler is uiterst modern, werkt vol- ledig automatisch en geeft altijd een lekkere straal warm water De hoogte van de subsidie is af hankelijk van het geïnstalleerd ver mogen Energiebedrijf ENW en Senter (ministerie van Economi sche Zaken) bekostigen nu voor de kleinste installaties 666.- bij nieuwbouw en ƒ1.130- bij be staande bouw. B W hebben nu besloten deze bedragen te verho gen met respectievelijk 200,- en 350,- Totaal dus 866,- en ƒ1.330,- voordeel' De drempel om te kiezen voor een duurzame ener giebron wordt hierdoor aanzienlijk verlaagd. Texel haakt met de "actie zonneboiler" aan bij andere Noord- Hollandse gemeenten en een stimuleringsprogramma van de Novem. Aanvragen kan men indie nen bij ENW Informatie is ook ver krijgbaar bij de afdeling Milieu van de gemeente, telefoon 362187. Aanstaande maandag. 2 augus tus. komt de ecocar weer op Texel. Hier kunt u uw klein che misch afval afgeven. De ecocar doet alle dorpen aan volgens een vast schema, dat u kunt vin den in de Texelse telefoongids Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend VRIJDAG 30 JULI 1999 strekking van koninklijke onder scheidingen. Hier komen alle aan vragen uit heel Nederland samen Het Kapittel toetst alle aanvragen aan de hand van de opgegeven gronden voor de onderscheiding en de verdiensten van de te onder scheiden persoon. Zij beziet of aan de eisen voor een koninklijke on derscheiding is voldaan en advi seert de betreffende ministerie(s) over de aanvraag. Het ministerie is de laatste schakel in de decoratieverlenenmg. Welk ministerie het hier betreft is afhan kelijk van het gebied waarin de werkzaamheden verricht zijn. Het ministerie neemt uiteindelijk een besluit over het al dan niet verle nen van de decoratie, en welke decoratie dit dan moet zijn. Zij brengt de betreffende burgemees ter en de commissaris van de ko ningin hiervan op de hoogte. De burgemeester is degene die de onderscheiding uiteindelijk mag opspelden. Indien u iemand in uw omgeving kent die in aanmerking komt voor een lintje, schroom dan niet en dien een aanvraag in. Informatie "kunt u vragen bij de heer Van Schaik van het bureau Bestuurs- ondersteuning, tel. 362 151. Het college van B&W houdt elke dinsdagmiddag spreekuur. Een ieder kan terecht tussen 15.00 en 16.00 uur. Wie een afspraak wil maken, moet even het raad huis bellen, tel 362121. voor de rest heb je nog rust en ruimte in overvloed. Gelukkig is mijn fiets nu op het ei land gearriveerd. Daarmee wil ik alle mooie Texelse plekjes verken nen. Daarin ben ik met de enige, want er wordt ontzettend veel ge fietst op het eiland. Ook het aantal autogebruikers is groot. Meestal gaat het goed, maar op sommige punten houdt één van beide groe pen zich niet aan de spelregels Ik besluit deze column daarom met een oproep: houd rekening met el kaar in het verkeer! Fijne vakantie allemaal. De burgemeester. C.J. Geldorp-Pantekoek. Het gemeentehuis is geopend: 'S rporgens van 8.30-12.30 uur. 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende zaken efficient en adequaat kunnen af handelen. Wie op energie èn kosten wil be sparen, kan nu op voordelige wijze een zonneboiler aanschaffen. On der het motto "Haal de zon in huis" gaat de gemeente in 1999 en 2000 hiervoor subsidie verstrekken. Nederlanders zijn zonaanbidders Zodra het zonnig is, trekken we er op uit Met een zonneboiler kunt u ook in huis genieten van de zon. Wat te denken van een verkwik kende douche met door de zon verwarmd water? Een zonneboiler betekent méér comfort en een la gere energierekening. Dat is goed voor u, en goed voor het milieu De zon geeft enorm veel energie meer dan 50 keer zoveel als we jaarlijks in Nederland aan gas, electriciteit en benzine verbruiken Die energie kunnen we het hele jaar benutten, bijvoorbeeld via door water te verwarmen met een zonneboiler. Dat is een apparaat dat koud leidingwater verwarmt, Over het gebruik van de rotonde Bernhardlaan/Schilderend/Em- malaan in Den Burg blijken mis verstanden te bestaan. Vandaar hier nog eens de regels voor ro tondes binnen de bebouwde kom. Fietsers en bromfietsers moeten van Texels jongste rotonde gebruik ma ken, dit in tegenstelling tot de roton des buiten de bebouwde kom. De regel is dat alle verkeer dat zich reeds op de rotonde bevindt voorrang heeft op verkeer dat de rotonde op wil Dus ook fietsers en bromfietsers op de rotonde hebben in dat geval voor rang Voorts is het zo dat automobi listen die op de rotonde rijden en willen afslaan, voorrang moeten ver lenen aan fietsers en bromfietsers die eveneens op de rotonde njden De rijrichting op een rotonde is altijd rechtsaf Bij de juiste afslag kan men middels richting aangeven de ro tonde weer verlaten. Dit geldt voor zowel automobilisten als voor fiet sers en bromfietsers Het is dus uit drukkelijk niet toegestaan even snel linksaf de rotonde op te rijden omdat men de daar dichtstbijzijnde afslag moet hebben' Wat een 'opmerking in "Eiland- berichten" al niet teweeg kan bren gen. Mijn plan om "incognito" op het eiland vakantie te vieren schopte het tot landelijk nieuws Het ging zelfs de hele wereld over, zo bleek uit een verrassend kaartje van een oud-klasgenote uit Australië die het bericht had gelezen op de internetsite van De Telegraaf. En een trouwe gast uit Pijnacker stuurde mij ter ondersteuning een prachtige ode aan Texel op rijm. Ook van de Texelaars kreeg ik een heleboel reacties. Ik moet al visite kaartjes laten bijdrukken! De mooi ste ontmoeting was met een groep sporters op de boot. Zij zeiden het fantastisch te vinden als ik me zou vermommen als Daan Schilling. Maar dan moet ik wel erg bukken. Veel mensen dachten overigens dat mijn vakantie al was begonnen, maar dat is pas komende maand het geval Overigens blijf ik voor een deel aan het werk. Maandag en dinsdag ben ik op het gemeen tehuis. Er zijn dan minimaal twee collegeleden aanwezig, zodat al tijd overleg mogelijk is en er be sluiten kunnen worden genomen. Het bestuurlijke werk gaat dus ge woon door. In juli vond de begrotingsvergadering plaats. Het was een lange zit, maar het verloop heb ik als prettig ervaren Op de mocratische wijze is het beleid voor het komende jaar in grote lijnen vastgelegd. Positief vond ik het in dienen van diverse moties. Een leuke wijze om voorstellen te doen. In mijn vorige gemeente waren al leen moties van goedkeuring en wantrouwen gebruikelijk. Interes sant te zien dat de raad op Texel een eigen bestuurlijke invulling aan het begrip "motie" geeft. Verder heeft de openbare orde ui teraard mijn grote aandacht. Nieuwe maatregelen zijn onder meer de borrelbus en de klachten lijn. Op basis van ervaringen en sig nalen proberen we in overleg met politie, horeca en andere partijen indien nodig zo snel mogelijk bij te sturen. Het is met altijd mogelijk om maatregelen te nemen, maar het is in elk geval belangrijk om naar el kaar te luisteren en open te staan voor nieuwe ideeèn. Zo zou ik ook best eens met andere maatschap pelijke groeperingen over open bare orde van gedachten willen wisselen. Rondkijkend op het eiland krijg ik bewondering voor het recreatie- beleid dat hier in het verleden is gevoerd De zomerse drukte con centreert zich rond De Koog maar Aanvragen voor het jaar 2000 moeten vóór 10 september a s bij de gemeente binnen zijn. Daar naast kan men voor een onder scheiding in aanmerking komen als sprake is van 'bijzondere ver diensten jegens de gemeenschap'. Aanvragen hiervoor kunt u het hele jaar doen. Van groot belang is dat uw nomi natie breed gedragen wordt vanuit de samenleving én dat de betref fende persoon een opmerkelijke en smetteloze staat van dienst heeft Het gaat met name om mensen die vanuit hun beroep of vrijwilligers werk activiteiten ontplooien die ver uitstijgen boven wat men redelijker wijs mag verwachten Indien u een geschikte kandidaat weet, kunt u hiervoor een aanvraag indienen bij de burgemeester van Texel. De burgemeester beoordeelt in eerste instantie of de betreffende persoon in aanmerking komt voor een onderscheiding. Vervolgens brengt zij advies uit over de bin nengekomen aanvragen aan de commissaris van de koningin. Het kabinet van de commissaris van de koningin cosrdineert de aanvragen op provinciaal niveau. Zij speelt de verschillende voor drachten, voorzien van een advies, door naar het 'Kapittel voor de ci viele orden'. Dat is het onafhanke lijke adviesorgaan voor de ver- ledereen weet wel dat er jaarlijks onderscheidingen worden uitge deeld aan mensen met een grote staat van dienst. Wat minder be kend is, is dat eenieder iemand uit zijn of haar omgeving kan nomineren voor een koninklijke onderscheiding. Hoe kunt u een persoon voordragen? Het meest bekend is de 'lintjes regen' op Koninginnedag (30 april). Het gemeentelijk openlucht-zwem bad Molenkoog draait een goed seizoen De verkoop van abonne- Hu de expositie Toon de Haas 70" is afgelopen, valt in het ge meentelijk tentoonstellings gebouw "Tusse de Banke" aan be Groeneplaats weer ander kunstzinnig werk te bezichtigen. 30 juli -15 aug. Biem Lap 17 aug. - 21 aug. Teun Duinker Jsep. -19 sep. professionele Texelse kunstenaars menten was ongeveer gelijk aan 1998, maar dankzij het mooie weer van de laatste tijd is er veel vraag naar 5-baden kaarten Momenteel heeft het bad al 3 a 4.000 bezoe kers méér ontvangen dan een jaar geleden Opvallend is de grote animo voor zwemlessen. De lessen zijn uitgebreid en gaan door tot eind september. Een nieuwe activiteit is jeu de boules Bezoekers van het bad kunnen gratis gebruik maken van de nieuw aangelegde baan. Sets zijn verkrijgbaar bij de kassa. Bij mooi weer is er dagelijks om 15.00 uur een leuk verrassingsspel voor de jeugd Mattenrace, bomme tje, pannenkoekenrace en natuur lijk topalibberen zijn populaire voor beelden Komende woensdag, 4 augustus, kunnen jonge modellen hun eigen ontwerpen showen op de catwalk van Molenkoog tijdens de grote watermodeshow Daarnaast wordt aan voorlichtino gedaan Deze week bezocht een team van de Brijderstichting de bradene in De Koog om jongeren te informeren over het gebruik van In het hoogseizoen rijdt elke zater dagavond de "borretbus". Dit nieuwe initiatief is bedoeld om een snelle afvoer van uitgaanspubliek vanuit De Koog te bevorderen. De bus rijdt in de nacht van zaterdag op zondag twee routes. Om 02.45 uur vertrekt de bus vanaf de taxi standplaats in De Koog naar RST- campmg Kogerstrand en keert via de noodcamping en Den Burg weer terug Om 03 15 uur gaat de bus vanaf de taxistandplaats in De Koog naar vakantiecentrum De Krim en de Langeveldstraat in De Cocksdorp Een kaartje tot camping Kogerstrand kost 2,50, voor de overige bestemmingen betaalt men ƒ5,- De eerste resultaten zijn be moedigend. De afgelopen week enden stapten per keer 50 a 60 per sonen in. sen vrij. Bouwdorp staat in het te ken van Asterix en Obelix, de jeugd kan dus naar hartelust knutselen aan een echt Gallisch dorpje. De animo voor de Vakantiekaart is weer groot Liefst 350 Texelse jon geren uit groep 8. de brugklas en 2e klas hebben voor 30,- een kaart aangeschaft. Hiermee krijgen ze in juli en augustus korting op allerlei avontuurlijke dingen, zoals catamaranzeilen, kanovaren, kar- ten, paardrijden, abseilen en boog schieten. De buitenschoolse opvang (BSO) blijft ook gedurende de zomer func tioneren. Werkende ouders kunnen hier hun kinderen van 4 tot 12 jaar onderbrengen. Voorts heeft zwem bad Molenkoop een belangrijke opvangfunctie, evenals het skate- park.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9