de Kroniek Voren - strak en gaaf als spoorrails Agenda E teso Capoeira meeslepend dansen en vechten Garage A. Kievit Tel. 58 Dubbeltex regenpakken Rubber knielaarzen Schaatsen, snert en dertig graden Wak m£ hoiomi 111 RTL4 in De Waal en Oudeschild Visserskoor zingt vanaf de TX 27 Horizontoer legt aan in De Koog Kijk ook in de Vakantiekrant Vogelwachter Cees Boot overleden m Texelaars beste veebeoordelers Burgemeester bij Radio Texel TEXELSE^» COURANr Taxi, Trouwen, Buitenritten Vereniging Veilig Verkeer „Texel" „CISKE DE RAT" compleet f 30,- zuidwester gratis DIRK WITTE CZN. Telefoon 224 Texelse amazones in de prijzen Qjtslaagd Niets nieuws onder de zon... Miskend talent In de De Ruyterstraat in Oude schild en op het Hogereind in De Waal worden zaterdag 7 augustus opnamen gemaakt voor het televisie-procjamma 'Straat op Stelten'. Deze spelshow van RTL4 en de Nationale Postcode loterij wordt gepresenteerd door Fabienne de Vries. Straat op Stelten is een programma dat iedere donderdagavond live van uit een nog onbekende plaats in Nederland wordt uitgezonden. Don derdag 12 augustus worden de Texelse opnamen getoond De straten krijgen ieder twee uur de tijd om een opdracht zo goed moge lijk te vervullen en daardoor zoveel mogelijk geld in te zamelen voor goede doelen als War Child en Unicef. Het team uit Oudeschild staat onder leiding van captain Robin van Sambeek. Het team van tegen stander De Waal wordt aangevoerd door Paul van Heerwaarden. Een team uit Meppel wist afgelopen donderdag ƒ123.000,- bij elkaar te verdienen voor een kinderproject van Unicef in Bolivia. In twee uur tijd wis ten zij 123 opgemaakte bedden, in clusief nachtkastje, wekker en in nachtkleding gehulde personen op straat op te stellen Een soortgelijke opdracht zal ook de Texelse teams ten deel vallen. Alle dorpsbewoners mogen meehelpen bij het vervullen van de opdrachten Rond 11.30 uur wordt de opdracht in De Waal bekend gemaakt, waarna om 17.00 uur de Oudeschilders van start mogen, ledereen is welkom om de strijd te volgen en de dorpen aan te moedigen De straat die het meeste geld bij el kaar brengt, krijgt een straatfeest aangeboden. De straat die na alle dertien uitzendingen het meeste geld heeft vergaard, krijgt bovendien een extra grote prijs. Het Visserskoor uit Oudeschild ver zorgt zaterdagavond vanaf 18.30 uur een optreden vanaf de TX 27 van Adri Hutjes, die ligt afgemeerd in de haven van Oudeschild. Het reper toire bestaat voornamelijk uit Nederlandstalige zeemansliedjes. De begeleiding wordt verzorgd door Yvonne de Groot en Corrie Witte (ac cordeon) en Henk Maas (drums). Dirigent André Keijzer dirigeert het koor vanaf een heftruck. De toegang is gratis. De Horizontoer doet maandag 9 augustus Texel aan. De artiesten, die met schepen van eiland naar eiland varen, zijn vanaf 16.00 uur te zien in De Koog. De optredens vinden plaats in de Dorpsstraat en op het Dorpsplein en zijn gratis te bekijken. Richard de 'Horizontoenist' is aan wezig om met potlood en penseel karikaturen te maken. Op het Dorps plein treden verder vanaf 16.00 uur deTwee Heren op en vanaf 16.30 uur Jonas Friends. Zij worden om 17.00 uur afgelost door de Barones sen van de Delicatessen, drie adel lijke dames die de toer het nodige cachet verlenen. Om 18.00 uur wor den de optredens op het plein beslo ten met het driemansorkest Small Talk. In eetcafé De Tijd treedt om 21.30 uur het Duo Doffe Ellende op. Hun repertoire bestrijkt het hele akoesti sche popspectrum, van smartlap tot Nirvana. Om 22.15 uur zijn nogmaals de Twee Heren aan de beurt, nu in gezelschap van Henk Esther en Paul zijn vanaf 23.00 uur te horen, gevolgd door pianist Peter Beets, die vorig jaar in Parijs werd uitgeroepen tot beste improvisator op de piano. In café Onder De Pomp wordt om 22.00 uur gestart met een tweede voorstelling van de Baronessen van de Delicatessen Om 22.45 uur be gint er Small Talk en om 23 30 uur de Loco Loco Discoshow, waarin vele onbekende en miskende platen de revue passeren. Dinsdag 3 augustus In de RK-kerk van De Koog begint om 20.15 uur een zomeravond concert met het Stockholm Classic Brass Quartet Ake Hillar (trompet), Christina Nordin (trom pet), Andreas Wiik (trombone) en Mattias Arveheim (bastrombone). In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13 30 uur), Asterix en Obelix (16,00 uur), Wild Wild West (16.00, 1900 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Woensdag 4 augustus Vanaf 10 00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel 314956. In het gemeentehuis begint om 19 30 uur een extra raads vergadering Enige punt op de agenda is de financiële garant stelling voor de herinrinchting van de haven Oudeschild In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13 30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16 00, 19 00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Donderdag 5 augustus Om 14 00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. In het programma 'Even bijpraten met...' van Radio Texel (19 00 tot 20.00 uur) praat Marc Jakobs met burgemeester Joke Geldorp In de NH-kerk van De Koog begint om 20.00 uur een (Duitstalige) dia-avond over Texel. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13 30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19 00 en 21.45 uur). Vrijdag 6 augustus In Oosterend begint om 19.00 uur de vijfde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13 30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16 00, 19 00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19 00 en 21.45 uur). Donderdag en vrijdag zet Teso tussen 9.35 uur vanaf Texel en 16.05 uur vanaf Den Helder een extra boot in. Vrijdag moet reke ning worden gehouden met wacht tijden van een half tot anderhalf uur; tussen 9.00 en 15.00 uur vanaf Texel en tussen 12 00 en 17.00 vanaf Den Helder Er is veel te doen op Texel. Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in da Vakantiekrant, die gedu rende de maanden juli en au gustus wekelijks verschijnt. Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant De gratis Vakantiekrant wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkhjg- baar op zo'n 150 plaatsen op het eiland. De Vakantiekrant verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Oudeschild Di. 3 0.20 en 12.54 u. Wo. 4 0.05 en 13.35 u Do 5 1.24 en 14.30 u. Vr. 6 1.40 en 15.40 u. Za 7 3.30 en 17.10 u Zo. 8 5.20 en 18.15 u Ma 9 7.00 en 19.25 u Di. 10 7.55 en 20.56 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 9 augustus op om 06.11 uur en gaat onder om 21.16 uur 4 laatste kwartier; 5 augustus doodfy Na een korte maar hevige ziekte is zaterdag thuis in De Waal, op de plek waar hij 59 jaar geleden werd geboren, Cees Boot overleden. Samen met zijn broer Gerrit was hij op Texel het gezicht van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waarvoor hij 43 jaar lang werkzaam was. Boot ging op 1 juni met de VUT, toen nog onwetend van de ziekte die hij onder de leden had en die zich half juli plotseling openbaarde. Het leven van Cees Boot stond voor een belangrijk deel in het teken van Natuurmonumenten. Zijn vader was Dick Boot, die ook bij deze in 1905 opgerichte vereniging werkte en die eveneens in de voetsporen van zijn vader was getreden. Cor Boot was één van de opzichters van het eer ste uur. Hij raakte bij Natuur monumenten betrokken door de bij hem en zijn vrouw inwonende Dirk Bruin, de veldwachter van De Waal, die op verzoek van grondleggers Mr. PG. van Tienhoven en Jac. P. Thijsse een oogje in het zeil hield in De Staart, dat Natuurmonumenten in 1909 verwierf en dat het eerste be zit op Texel was. 'Wij waren er eer der dan Natuurmonumenten, zeggen wij altijd in de familie', vertelde Cees in een artikel dat in 1995 over hem en zijn broer verscheen ter gelegen heid van het Thijssejaar. Sindsdien is met Eckhard, een zoon van Gerrit, ook de vierde generatie aangetreden. In de jaren dat Cees Boot voor Natuurmonumenten werkte, groeide het bezit van de vereniging op Texel met ongeveer 400 hectare Tegen woordig is 617 hectare van het ei land eigendom van de werkgever van de familie Boot. Daarnaast is ook het buitendijkse De Schorren van Natuurmonumenten, dat totaal 1917 hectare van Texel bezit. Cees Boot, die tevens jarenlang hoofdingeland en heemraad voor het Waterschap Texel was, was een ge ziene man op het eiland, bekend om zijn kalmte en vriendelijkheid en een mild soort humor Ook sportief stond hij zijn mannetje. Al op jonge leeftijd voetbalde hij in het eerste elftal van SV Texel. Kleinzoon Kees van der Vis beloofde hij nog maar kort gele den hem te leren voetballen. 'Je moet dan ook met links schieten, want dat is beter', instrueerde hij. J aai keek toe en hij deed het werk', grapte r(j Cees bij die gelegenheid. Aan hei -.r(j slot van het artikel zei hij over z^i toekomstplannen: 'Ik word vrijwillige? bij mijn broer Ga vogels tellen stiekels steken.' Het heeft niet zo mogen zijn. Boot wordt woensdag herdacht inde NH kerk van De Waal, tijdens een herdenkingsdienst die begint om 19.00 uur De crematie vindt donder dag om 10.00 uur plaats in het cre matorium van Schagen In een interview met het tijdschrift Texelgevoel, dat onlangs verscheen, ging Boot in op de relatie met zijn broer Gerrit, met wie hij tientallen jaren lang intensief samenwerkte. 'Ik Een Texels team, bestaand uit Rene Boogaard, Ina Boogaard-v,an Horst en Edwin Boogaard, is bij de rundveebeoordelingswedstrijd maandag in Opmeer werd gehouden Noord-Hollands kampioen geworden] Van de 46 deelnemende studieclubl wist Texel 1 met het minste aanb'l strafpunten te eindigen. Ha» Kikkert van de Hemmerweg wist al individuele deelnemer tot de finals door te dringen. Door als achtste»»' de 140 deelnemers te eindigen] heeft hij zich een plaats verwow bij de nationale beoordelings wedstrijden in september. In het programma 'Even bijpraten met. van Radio Texel praat Mare Jakobs donderdag met burgemees ter Joke Geldorp. De uitzending vindi plaats tussen 19 00 en 20.00 uur. Het afgelopen weekend kon op Texel weer kennis worden gemaakt met Capoeira, een op gevechtshande lingen gebaseerde danssport van Afrikaans-Braziliaanse herkomst. Er werd gedemonstreerd en geoefend op het terrein van zwembad Molenkoog, op het strand van De Koog en in sporthal Ons Genoegen. Bovendien was er zaterdagavond voor alle betrokkenen een feest in de Ferrever-zaal met muziek en hapjes uit Brazilië. Sinds twee jaar probeert Texelaar Menno Siebinga Capoeira ook. op Texel in de belangstelling te krijgen Deze keer kwam hij met een groep waarin zich drie leraren be vonden, waaronder de Braziliaan mestre Gildo Valu, waarvan Siebinga zelf de fijne kneepjes leerde. Om dit dansvechten of vechtdansen onder de knie te krijgen kun je beter niet al te zwaar gebouwd zijn. De kleurrijke beoefenaars voer den hun zwaaien en buitelingen in rap tempo uit temidden van een kring op hun beurt wachtende mededansers, die intussen zongen, klapten en speelden op troms en andere exoti sche instrumenten. Dat geluid was zeer meeslepend en sloot harmo nieus aan bij de bewegingen op de dansvloer. De foto werd zondag middag gemaakt in sporthal Ons Genoegen. Het aantal dansers was aanmerkelijk groter dan het handje vol bezoekers dat blijkbaar de voor keur aan het strand had gegeven Dat gold ook voor het feest dat za terdagavond in De Ferrever werd gegeven. Meer bekijks hadden de dansers op het strand en del Molenkoog-terrein. if.mxw»®"1 In café De Kuip brengen de Blues- masters vanaf 22.30 uur een portie pretblues. De groep bestaat uit vijf ervaren muzikanten, die hun sporen in de muziek ruimschoots hebben verdiend. In café W'tjewel is op dat moment Big Bucks Easy Money te aanschouwen, een akoestisch duo dat country western speelt. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1999 LUNTER. Winnowlnil 12. Den Burg Het is - nu de temperatuur regel matig tot rond de dertig graden oploopt - slecht voor te stellen dat 43 jaar geleden, in augustus 1956, twee dagen lang een zuidwester storm op het eiland woedde. Het mag een wonder genoemd worden dat zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden. Op de Groene- plaats in Den Burg ging de het dichtst bij hotel Texel staande boom tegen de grond Mensen van Gemeentewerken hadden de zaak in ijltempo aan kant. zodat mensen die nog laat kwamen kijken, meenden dat het loos alarm was geweest. Aan de Schoonoord- weg zwiepte een boom precies tussen twee huizen in. Het was te verwachten dat in de tentenkam pen de grootste klappen zouden vallen. Grote groepen kam peerders vluchtten vanuit de duinen naar De Koog. De Her vormde Kerk aldaar en het dorpshuis herbergden in de nacht van zondag op maandag vele kampeerders, wier tenten het af hadden laten weten.' Maar 'De boten van TESO hebben zondag de diensten zonder onderbreking onderhouden. ondanks de zuidwesterstorm, die het Marsdiep tot een woelig en afschrikwekkend water maakte.'De Voorwaarts had het 'tzwaarst te verduren Toen ter hoogte van de RK kerk een van de roerkettingen brak en het schip moeilijker bestuurbaar werd, be sloot de kapitein om terug te keren naar de haven. Een brandend petroleumstel, dat door de wilde bewegingen van het schip omviel, veroorzaakte nog een begin van brand, maar deze werd snel geblust.' 'Volgens TESO- mensen zijn veel kampeerders hals over kop vertrokken. Een man die weken zou blijven, verspeelde zijn tent nog voor hij overeind stond en met de eerstvolgende boot ging de pechvogel weer terug.' Toch was de vervoersdrukte bijzonder groot. Hoe druk het was, toont een foto in de Texelse Courant, waarop een overladen 'parkeerplaats voor rijwielen bij het TESO-gebouw in Oudeschild' is te zien '..De ruimte is te klein gewordenzeggen de TESO-mensen. ,,Onze haven is te klein." horen we van alle kanten. ,De parkeerruimte (voor auto's) is veel te klein", zegt de politie Te klem, te klein, alles is te klein. Wilt u een beter bewijs dat het verkeer naar en op Texel hand over hand toeneemt Verder maakt de Texelse Courant onder de kop 'Afscheid van Texels meest gewaardeerde ambtenaar' uitgebreid melding van het vertrek van de heer A. van Dienst. Van Dienst - hoofdcommies van de gemeente en ambtenaar van de burgelijke stand - was per 1 augustus benoemd tot burgemees ter van Midwoud 'Zijn Texelse loopbaan neemt een aanvang op I december 1942, wanneer hij benoemd wordt tot derde ambte naar der secretarie.'Ook naast zijn ambtelijke loopbaan betoonde de heer Van Dienst zich zeer actief Hij was president-kerkvoogd van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervomde gemeente te Den Burg; plaatselijk secretaris van de afd. Texel van de Bouwkas Neder landse Gemeenten; bestuurslid van de afd. Den Burg van de Partij van de Arbeid; secretaris van de „Nutsbouwstichting" en secretaris van het Texels comité voor vluchtelingenhulp Een andere Texelaar die door de Texelse Courant naar voren wordt gehaald is 'Een nog zeer jonge, rustige, blonde boerenzoon uit Oosterend, de achttienjarige K. Eelman', de 'in de Noordoost polder het Nederlands kampioen schap ploegen (heeft) gewonnen. 'Strak en gaaf als spoorrails werden de voren door de Noord oostpolder getrokken Spar kindercircu. „Ali-Baba" komt op Texel a.s. vrijdagmorgen 10 uur. Haalt spoedig uw kaarten BIJ A. v. d. SLIKKE, Oen Burg Vraag: Welke betekenis heeft een rond blauw bord met daarop een rijwiel in witte kleur? Toneelvereniging „Sint Jan" Onherroepelijk vctor de laatste maal op donderdag 19 juli in .De Oranjeboom* Aon.ang 8 15 uur Entree J 1,75 Na alloop bal Toegangskaarten in voorverkoop bij de VVV-burcaux alle maten gegarandeerde kwal, 10,75 De kluners snellen zich naar de stempelpost en hebben geen tijd voor hete chocolademelk of snert. (Foto Ba/iBcsc*) Het wegdek wordt week van de hitte, je ijsje smelt voordat je een lik hebt genomen en de mussen vallen van het dak Wat doe je dan? Je zet je wollen muts op, bindt je ijzers onder en gaat een potje klunen Altijd leuk. De Groeneplaats leek zaterdag een beetje op Franeker, Sneek en Bartlehiem. Koek en zopie. dweilorkest- muziek. stempelposten en journalisten: het was er allemaal. Maar geen ijs en slechts een handjevol publiek. 'De Groeneplaats stroomt vol terwijl de honderd deelnemers zich voorbereiden op de strijd!', riep speaker Henk Jan Klok enthousiast. 'De heer W A. van Buuren is gediskwalificeerd1' Dirk Eelman hobbelde het snelst over de tapijten die op de klinkers en over pallets waren uitgerold en werd winnaar van het open Texels kampioenschap klunen, georganiseerd door de Ezelvereniging. Natuurlijk. Tijdens een zaterdag in Midden- Beemster gehouden spring concours, eindigde de Texelse Maartje Meijer op een tweede plaats. Zij komt daardoor in aan merking voor deelname aan de landelijke kampioenschappen, die op de laatste zaterdag van augustus in Ermelo worden ge houden. Meijer eindigde met haar pony Candy als reservekampioen bij de ABC-pony's met een foutloos par cours. Haar tweede plaats had als voornaamste oorzaak dat de als nummer één geëindigde een iets snellere tijd wist neer te zetten Van de bijna twintig Texelse deelnemers wist verder Merel van der Linde in de prijzen te vallen. Haar pony Kadans kreeg bij de E-pony's het predikaat 'bestgaande rijpony' Ook Van der Linde wist daarmee beslag fe leggen op de titel reserve-kampioen 9 De 25-jange Pascal Riemens uit Oosterend is aan de Rijksuniversi teit Groningen geslaagd in de studie richting Bedrijfseconomie voor de afstudeervariant Controlling. Zijn afstudeerscriptie had als onderwerp de overgang op de balanced score- card als prestatiesysteem. De beno digde informatie deed hij op tijdens zijn stage bij Pricewaterhouse Coopers te Utrecht. Riemens treedt per 1 september in dienst als trainee finance control bij de KLM. De winkels open op zondag was op Texel ooit helemaal niet zo bijzonder. Jaap Bakker uit Oudeschild wees ons op een ad vertentie in de Texelse Courant van juni 1924 waarin kruideniers- ter de weduwe Nijens bekend maakt dat haar winkel aan de Groeneplaats (waar nu de ING- bank staat) voortaan 's zondags dicht is. 'Bakker: 'De klemgrut- ler aan het marktplein gooit in 1926 de tent dicht op zondag. De grootgrutter in de Waalder- straat is na zo'n dikke 70 jaar nog niet zo vgr' Ondergeteekende maakt bekend dat haar zaak voortaan Z0NDA6S gesloten zal zijn. Aan hetzelfde adres een net meisje voor Zaterdags gevraagd Wed. H. J. NEIJENS, Groeneplaats, Burg. Naast de in de krant van vrijdag ge noemde krachtpatsers, verdedigde ook Arco van der Vis de Texelse eer bij het Nederlands kampioenschap touwtrekken voor kottervissers. Onze correspondente, de partner van één van zijn teamgenoten, had vergeten zijn naam aan de redactie door te geven, een vergissing die ze alsnog goedmaakte.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2