Onderzoek naar 'reservering' nieuwbouwhuizen Rechter beoordeelt komst rouwcentrum Smit/Schipper winnen ringsteken Twee gewonden bij frontale botsing Vlaming stept voor 1e, 2e en 3e wereld Sport Extra raadsvergadering wegens haven Oudeschild Jaap Duin wint golfwedstrijd Jordi Vinke wint wielerwedstrijd Karlas: maak dorpen niet verder stuk Zweefvliegers deden weekje Duitsland Waarschuwing voor brandgevaar Straffe wind bij strandloop Krim TEXELSE 5 C0URANT Robert Bakker beste triatleet Bloedhitte bij crossloop ZDH Hardrijder op Postweg zelf slachtoffer Raadslid: 'Beter begrip belangrijkste' ting van de rotonde bij het binnen gaan van Zuid-Eierland tot langzaam rijden moet dwingen. Aan het einde van de zogenaamde asverspringing komen de weghelften weer bij elkaar 'Hij raakte de blokken in de berm en wilde corrigeren Toen vloog hij de weg over en knalde vol op die Duitse auto.' De Duitsers uit Rodgau is mets ern stigs overkomen Hun auto - een Opel Omega stationwagon - was wel flink beschadigd De Ford Escort van de hardrijder was total loss. Omwonenden van de verkeers remmer hebben de gemeente meer maals gewezen op de onveilige si tuatie. 'Er gebeuren aan de lopende band ongelukken. Zelf hebben wi] alle moeite om veilig de weg op te rijden. Moeten we dan wachten op een ongeluk als dit voordat er iets verandert?', aldus één van hen. 'Die blokken in de berm zijn levensge vaarlijk en de boompjes ontnemen het zicht. Dan zegt de gemeente: als iedereen 50 rijdt gebeurt er niks. Dat klopt, maar dat doet nou juist niet iedereen. Er wordt veel te hard ge reden Jaap Duin bleek zondag de beste van 33 deelnemers, die onder een brandend hete zon op de Texelse golfbaan de maandwedstrijd speel den. Op de droge, harde fairways wilden de golfballetjes wel rollen en er werden dan ook hoge scores ge maakt. Jaap Duin brak zelfs zijn baanrecord, doordat hij voor 18 ho les slechts 75 slagen nodig had. Dat is de beste prestatie die ooit door een amateurgolfer op de Texelse baan werd behaald. Uitslagen Maandbeker1 (handicap 0-26,5) 1.Jaap Duin (47 stableford punten), 2.Jan Winnubst (41); 3 Jaap Pameyer en Henk Wijsman (40) Maandbeker 2 (handicap 26.7-45) 1 Piet Schuijl (45); 2 Edwin Lievestro (44), 3.Hans bakker en Martin Vlastra (42). De longest drives waren voor Henk van Wijk en Martine Zandee De neary werd alleen bij de heren geslagen en wel door Cees Duin Nieuw te bouwen woningen wor- den wellicht bij voorbaat opge kocht door Texelse bedrijven om ze later voor eigen personeel te kunnen gebruiken. HetTexels Ver bond van Ondernemers (TVO) onderzoekt momenteel of leden en andere werkgevers behoefte hebben aan huisvesting voor hun werknemers en of ze bereid zijn daarvoor te betalen. Het initiatief komt voort uit plannen van de Stichting Wonen Texel en de gemeente om samen een honderd tal woningen te bouwen. Omdat on dernemend Texel veelal dringend verlegen zit om woningen - bijvoor beeld om medewerkers van de over kant tijdelijk of permanent te huis vesten - heeft TVO zitting genomen in een werkgroep die als doel heeft de totstandkoming van de nieuwe woningen voor te bereiden Eén van de taken is te inventariseren hoe groot de behoefte onder werkgevers is om deel te nemen in dit project De uiteindelijke vormgeving staat nog lang niet vast en hangt ook af van mogelijke juridische beperkin gen. Maar het is dus niet ondenkbaar dat ondernemers bij voorbaat een bedrag betalen en daarmee een huis Van de Ford Escort bleet weinig over. Onder tropische omstandigheden gingen vrijdag 26 renners en één renster de strijd met elkaar aan op de wielerbaan in Den Burg. Voor de A-poule ging dit over één uur en vijf ronden. Van de veertien gestarte renners eindigden slechts acht ren ners in dezelfde ronde. Ricardo de Graaf probeerde halverwege de wed strijd aan de greep van de groep te ontsnappen. Met de straffe noordoostenwind bleek dit geen een voudige opgave. Hij werd na enkele ronden teruggepakt Jordi Vinke werd eerste, Ricardo de Graaf tweede en Jan Dankers derde. In de B-poule sprintte het complete peloton af na drie kwartier en vijf ronden. Toerist Dirk Zuidam werd eerste, Paul Hoogendijk tweede en Piet Kingma derde. Natascha van de Vis, de enige dame, eindigde op een verdienstelijke vijfde plaats. Bij de tegenstanders van het plan om parkeerterrein te maken in de tuin vai 'Sonnevanck' heeft nu ook Martin Karlas zich gevoegd. De bont werker schreef een brief aan het college waarin hij ervoor pleit het be lang van een ongeschonden dorp te laten prevaleren boven het zakelijk belang dat parkeerplaatsen oplevert. 'Veel goeds en moois is verdwenen. Maak de dorpen niet verder stuk'. Hij waarschuwt dat ingaan tegen de pu blieke opinie op den duur wordt af gestraft Eerst vermindert de poli tieke belangstelling, die omslaat in apathie waarna na verloop van tijd een opstand volgt'. 'reserveren' voor personeel, voor koop of huur. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten, volgens voorzitter Koos Bremer van TVO. 'Je toont aan dat er behoefte is en ver betert daarmee je positie Hopelijk krijg je daardoor gemakkelijker con tingenten los', verwijst hij naar de strenge voorwaarden die de provin cie verbindt aan nieuwbouw op Texel 'Bovendien zorg je daarmee alvast voor financiële bijdragen voor de nieuwbouw' Volgens Bremer moet over de ver deelsleutel nog worden gesproken, maar vast staat dat het niet om een groot aantal woningen gaat dat voor ondernemers zal worden gereali seerd. Ook starters, doorstromers en andere categorieën woningzoeken den moeten met het project worden geholpen. TVO-leden en andere gegadigden wordt verzocht reacties te faxen naar nummer 318 653. Hen wordt verzocht te reageren op de vragen of ze behoefte hebben aan huisves ting voor personeel, ol deze is be doeld voor seizoenskrachten of 'vast' personeel en of ze bereid zijn 'in éen of andere vorm' financieel te participeren. Twintig leden van de Zweefvlieg- club Texel zijn een week lang te gast geweest bij de vrienden van Luftsportverein Vlotho in het Duitse Porta Westfalica. De Texelse vliegers hebben genoten van het uitstapje, vooral door de uitstekende vliegomstandigheden boven het ideaal gelegen vlieg veld. De motorzwevers van de club zijn door drie leden overgevlogen naar het plaatsje tussen Hannover en Osnabrück; de rest kwam met de auto Ter plaatse werd op het vlieg- Onder het motto'Natuur is veel te fijn voor vuur' is de brandweer Texel een campagne begonnen om te waar schuwen voor het nu hoogst actuele brandgevaar. Bos, duin en heide zijn kurkdroog en een achteloos wegge gooide peuk, een vuurtje op een 'domme plek', een barbecue of een uitgeklopte pijp kunnen daarom grote gevolgen hebben, zeker nu veel mensen de natuur opzoeken om er te verpozen voor ontspanning of verkoeling. Wat betreft barbecuen en koken bij kamperen heeft de brandweer een lange lijst tips opgesteld. Onder an dere wordt gewaarschuwd nooit brandbare vloeistoffen als spiritus, petroleum of benzine te gebruiken bij het aansteken, een werkende barbe cue niet te verplaatsen en altijd een emmer water of zand bij de hand te houden. Ook moet worden gezorgd voor een vlakke en stevige onder grond en het vuur moet direct na gebruik worden geblust Een pittige noordenwind en hoog water hebben bij de derde strand loop bij De Krim voor zware om standigheden gezorgd. Vijfen tachtig atleten namen deze situatie voor lief. De veteraanTwan Peters uit Aarle won de acht kilo meter (32.28 minuten), gevolgd door Remco Nagtegaal in 33.48. Erik Bakker moest op de vier kilo meter zijn broer Robert voor laten gaan De eindtijden waren respectie velijk 15.33 en 15.04. Hanne Hofmans uit De Koog was de snelste bij de dames en liet de klok na 18 03 stil staan Jelle van der Kooij uit Berkel Rodenrijs won bij de jongens in 4 57 Priscilla Noorlander was met 5.29 het snelst bij de meis jes. Woensdag vindt de vierde Krimstrandloop plaats. Het start schot klinkt om 19 30 uur bij Paal 28. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1999 Neemt uitvaartverzorgser Lies- beth Roeper een bestaande onder neming over of voegt zij in Den Burg West een bedrijf toe aan het huidige aanbod, waarvoor eigen lijk geen ruimte is? Deze vraag wordt vandaag voorgelegd aan de Alkmaarse rechtbank. Concurrent Arie Maat heeft de gemeente, die Roeper een vergunning heeft ver leend, voor de rechter gedaagd. Maat vindt dat Roeper een haalbaarheidsonderzoek moet (la ten) uitvoeren en de vergunning tot die tijd moet worden ge schorst. Maat heeft zelf indertijd wél met een onderzoek moeten aantonen dat er op de uitvaartmarkt ruimte was voor zijn rouwcentrum. Het college vindt dat diezelfde eis nu met aan Roeper gesteld kan worden, omdat de opbaarplek in St. Jan gaat verdwij nen en Roeper van plan is op termijn het bedrijf van de Oosterender Biem Vlaming over te nemen. In de rede nering van b en w komt er dus geer. marktpartij bij en is een haalbaar heidsonderzoek overbodig. De ge meenteraad is het met die visie eens. Maat heeft bij de gemeente bezwaar aangetekend tegen het besluit waar bij de bouwvergunning werd ver leend, maar kreeg zoals was te ver wachten nul op het rekest Daarop schakelde hij de rechter in. Het nieuwbouwplan van Roeper voor ziet in een klein en intiem uitvaart centrum aan de Hollewal, met één opbaarplek. Haar man Daan Koop man wil daar een reclamestudio aan toevoegen. Een dienstwoning com pleteert het geheel. Het echtpaar is geen partij in het juridische conflict, maar volgt de rechtszaak als belang hebbende met de nodige bezorgd heid. 'Ik hoop niet dat de bouwplan nen door de procedure jaren vertraging oplopen', zegt Koopman. 19-jarige automobilist uit Idoorn heeft gisteren op de ostweg in Zuid-Eierland een «aar ongeluk veroorzaakt. De in reed volgens ooggetuigen il te hard, kwam op de ver- ■rde weghelft en botste bij het laan van het dorp op een tegen- ger. De jeugdige bestuurder ik daarbij zijn arm. Zijn 17-ja- gs medepassagier liep nekletsel en is per ambulance afge- :rd. was de hele tijd al als een idioot ihet inhalen. Toen het ongeluk kleurde reed hij wel 100 kilometer uur', aldus een toerist uit eren, die achter de brokken- ler reed op het moment dat deze imacht over het stuur verloor. Dat lurde aan het einde van de baan- nding, die het verkeer uit de rich- k triatlonafdeling van de tervereniging hield zondag onderlinge triatlon over een etste van de 'klassieke' afstand, wedstrijden werd gehouden in mabijheid van het surfstrandje j Dijkmanshuizen en gold als «bereiding op de triatlon van augustus. Indanks het zeer warme weer 'as de opkomst bij de vierde rossloop goed te noemen. Tot Nredenheid van de organisatie "schenen 76 deelnemers aan de tart. Michael Noorlander uit Den «rg won in 3.34 de miniloop over kilometer en Arjen Lap uit Den 'som werd eerste bij de jeugd, ij liep de vier kilometer in 17.51, 'larmee hij sneller was dan vo- 9e week. dekenauto rijdt weg terwijl in de berm een aangeslagen Duits kind wordt fustgesteld. (Foio s Ban Bosch) met zijn jonge paard afhaken. Er werden twee toeristenronden verre den. waarbij voor elke gestoken ring één punt kon worden verdiend. Drie gaststeekster waren bijzonder suc cesvol, want zij staken alle ringen van de galg. Bij de laatste ronde met de 'eigen' Texelse steekster telden de ringen voor respectievelijk één, twee en drie punten mee. Toen de laatste combinatie op het parcours was geweest, was de derde plaats bekend: John van der Zwaag en Nelda Eelman staken totaal zestien punten bij elkaar Om de winnaar te kunnen bepalen, moest een barrage worden gehou den, aangezien Dick Smit en Bernadette Schipper en Gerard du Porto en Evelien Dekker evenveel punten bij elkaar hadden gesprok keld. Ook in de extra ronde bleken zij aan elkaar gewaagd, want beide steeksters haalden het maximum aantal punten. De tijd die ze nodig hadden om van ring 1 naar ring 3 te komen, moest daarom de beslissing opleveren. Smit en De Wit wonnen. Zij hadden 9.35 seconden nodig en waren daarmee bijna één seconde sneller dan Du Porto en Dekker (10.28 sec.) De door De Krim beschikbaar ge stelde prijs voor het schoonste ge heel werd door de jury toegekend aan Frans Bakker en dochter Emmy Scholl-Bakker. De tiende prijs, een bon van CavoLatuco, was voor Gerard de Ridder en de prijs van tim mer- en onderhoudsbedrijf Richard Bousma ging naar Piet Bakker uit Oosterend. De volgende wedstrijd wordt vrijdag 6 augustus gehouden in Oosterend. De aanvang is 19.00 uur. Het inspanterrein ligt aan de Slotskolk De gemeenteraad komt woensdag bijeen voor een extra raads vergadering. De bijeenkomst is noodzakelijk omdat het gemeen tebestuur vóór 10 augustus a.s. een financiële garantstelling moet afgeven voor het project rond de inrichting van de haven van Oude schild. De gemeente kan voor dit project forse subsidie krijgen uit het Europese structuurfonds FIOV, dat is bestemd voor de ver betering van de visserijhaven. Met de herinrichting van de haven is volgens een raming ƒ18,3 miljoen gemoeid. Mogelijk wordt 50% gefi nancierd via FIOV (Financierings Instrument voor de Oriëntatie van de Visserij) In dat geval vergoedt de provincie Noordholfdnd nog eens 25% van de kosten. De gemeente raad heeft eerder al de intentie uit gesproken om (maximaal) 10% voor eigen rekening te nemen. Voor de nog ontbrekende 15% zou nog een oplossing moeten worden gezocht Het bureau LASER, dat de aanvra gen in opdracht van het ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Vis serij beoordeelt, heeft de gemeente onlangs verzocht om vóór 10 leve ren Eén daarvan betreft een 'harde' garantstelling voor de financiering, dus inclusief de nog benodigde 15%. Het college wil de raad nu vragen daarmee akkoord te gaan. Tegelijker tijd beloven b en w hun uiterste best te doen om nog andere geldbronnen aan te boren. Omdat de reguliere raadsvergadering pas op 10 augus tus plaatsvindt en het college geen risico wil lopen, is besloten een extra vergadering uit te schrijven. Het is niet de bedoeling dat de raadsleden inhoudelijk over het project zullen praten. Dat is ook amper mogelijk, omdat het economische haalbaarheidsplan. dat adviesbureau Grontmij momenteel in opdracht van de gemeente uitvoert, nog niet is afgerond. Tijdens de 'gewone' raads vergadering van 10 augustus wordt waarschijnlijk een voorbereidings- besluit genomen, om toekomstige planologische procedures mogelijk te maken. De extra raadsvergadering wordt in het gemeentehuis gehouden en be gint om 19.30 uur. ado Betsema kwam na 7.48 minu- ïi als eerste uit het water, gevolgd to Robert en Erik Bakker. Tijdens ülietsen heroverde Robert Bakker teerste plaats om deze tijdens het pen niet meer af te staan Hij yshte in een tijd van 1.04.57. Zijn iter Robert werd tweede (1.07.18). r Gauke van Lingen derde 107.53) Vader Richard Bakker rea- seerde als loper met het trio rauska, Joost en Richard een tijd m 1 18.26. Het trio Melanie, Jan en '«jan was met 117.05 nog net iets reller. erste dame werd Natascha van der 'sin 1.09.58, gevolgd door Colinda «uwer in 1.16.38 en Bettina ósscher in 1 18 23 ëi de wedstrijd namen 22 leden kei. ~,Jrien Bakker uit Den Burg won de kilometer voor vrouwen. Zij «am over de streep in 21.12. Ze- niet haar snelste tijd, maar ge- te de warmte een knappe presta- i vier kilometer bij de mannen l?rd net als vorige week een prooi ror Erik Bakker uit De Koog. Hij Jsri binnen in 15.27. De gebroe- Bakker hebben tot nu toe deze fstand beheerst. De organisatie ^°pt dat beide broers de komende ;slanden aanwezig zijn, zodat de fanning voor het eindklassement Jj^hoog kan oplopen. nne Goënga won de acht kilome- voor mannen met grote over at. Hij deed dit in 31 minuten waarmee hij 40 seconden •slier bleek dan vorige week Bij de kilometer veteranen bleek Nico 9ouw uit Goor het snelst Hij in 33.32 over de streep Koetsier Dick Smit en steekster Bernadette Schipper hebben dins dag de vierde wedstrijd om het Texels kampioenschap ring steken gewonnen. Het evenement vond plaats op vakantiecentrum De Krim. De publieke belangstel ling was enorm. De wedstrijd werd geopend door de vatenwagen van de Palm Brouwerij. Die werd niet getrokken door vier Shires, zoals beloofd, maar door Belzen, die eerst in stap en later in draf voorbij daverden. 'Als dat Shires zijn, dan heb ik cavia's', kon Maarten Boon niet laten op te mer ken. Zoals bekend wordt de Juttersplezier van De Cocksdorper getrokken door twee Shires, die hij zelf uit het Engelse York heeft ge haald Boon en één van zijn broers streden ook mee om de dagprijs, waarbij de wagen afgeladen vol kin deren zat. Er deden dit keer twintig aan spanningen mee. Kees Smit, die (voor het eerst) zou meedoen, moest veld gekampeerd De geografische ligging van Porta Westfalica maakt de streek tot een eldorado voor zweefvliegers. Door de langgerekte bergrug in het land schap - het Wichengebirge - is er ook op dagen dat er weinig thermiek is, voldoende opwaartse wind om grote hoogten te halen. De Texelaars kwamen zonder hulp van de motor tot maar liefst 2.600 meter Voordat hij aan een sponsor- eerste, tweede en derde wereld. Dat steptocht van meer dan 600 ki- is mijn drijfveer.' lometer begon, overhandigde ^ijn eers,e J°el IS Deventer, waarna raadslid Jaap Vlaming maandag ochtend de discussienota Inter nationale Samenwerking aan burgemeester Geldorp. Daarin doet de fractie van GroenLinks suggesties voor de rol die Texel kan spelen op het gebied van de internationale betrekkingen en noemt de partij concrete hulp projecten in Kameroen en Georgië waarop de gemeente zich kan richten. de Duitse plaats Raesfeld volgt. Dan duikt Vlaming Limburg in om via Bra bant en Dordrecht bij Haarlem uit te komen. Na een ruime week steppen hoopt Vlaming op Texel terug te ke ren. Zijn belevenissen zijn deze en volgende week op dinsdag en vrijdag tussen 18.00 en 19 00 uur te volgen op Radio Texel, als Vlaming telefo nisch zijn verhaal doet Door vragen te beantwoorden die Vlaming stelt, kunnen luisteraars een prijs winnen. Geldorp beloofde de nota geïnteres seerd te lezen en op de agenda van één der komende commissie vergaderingen te zetten. Daarop zwaaide zij de in Kameroenese dracht geklede Vlaming uit en wenste hem een goede reis. 'Vraag maar veel aandacht voor je project en neem alsjeblieft voldoende water mee!', riep Geldorp hem toe. De tocht vai Vlaming voert langs gemeenten die contacten onderhou den met verschillende plaatsen en volkeren in Kameroen, en langs de Haarlemse zetel van de provincie, die een relatie onderhoudt met de Georgische provincie Kvemo Kartli. Vlaming wil inventariseren hoe deze overheden inhoud aan de relatie heb ben gegeven en hoe de conctacten verlopen. Daaruit zcu Texel mis schien lering kunnen trekken De tocht moet verder geld opleveren voor een project in Kameroen, waar Vlaming vier jaar heeft gewoond Ook vorig jaar stepte Vlaming aardig wat geld bij elkaar.'Ik herinner me de spierpijn nog goed. maar zie het toch ook wel als een vakantie Met het geld kunnen we concreet helpen, maar belangrijker nog vind ik de ver betering van het begrip tussen de Jaap Vlaming wordt bij zijn vertrek door de burgemeester uitgezwaaid. Foto autarch,

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5