'De lucht is daar blijf je fit bij' 1-1-2 Krasse Groningse zweert bij Texel Hoofd goed achterover' jeslaagd F amilieberichten TEXELSE J> COURANT jQslaagd Texel'94 oefent DAAR RED JE LEVENS MEE Adverteren? \tyat ik z,eggert wou... Cursus eerste ulp aan kinderen Sonnevanck VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1999 voor wat u voor ons heeft betekend. We zullen u missen We wensen ome Enne, de kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte toe. Ineke Anita, Arjan. Dlny In het huis mijns Vaders zi/n vele woningen, want Ik ga heen om u plaats te bereiden. Johannes 14, vers 2 Intens verdrietig, maar dankbaar voor de liefde en zorg die zij ons heeft gegeven en vol bewon dering en diep respect voor de wijze waarop zij tegen haar ziekte heeft gestreden, hebben wij afscheid genomen van mijn innig geliefde vrouw, onze lieve, zorgzame moeder en onver getelijke oma Cornelia Medema-van den Berg 7 |anuari 1924 t 5 augustus 1999 E. Medema Douwe en Corry Ina en Hans Mireille Jeffrey Adrie en Anneke Cormne en Wytze Marloes Witte Kruislaan 21, 1791 EG Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren maandag 9 augustus van 19.30 tot 20.30 uur en dinsdag 10 augustus van 13.30 tot 14 00 uur in „de Poort", Elemert 1 te Den Burg. Aansluitend wordt de dienst van Woord en Gebed gehouden in de Gereformeerde kerk, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat te Den Burg. Moeder is thuis opgebaard Indien u geen kaart heeft ontvangen kunt u deze advertentie als zodanig beschouwen. De selectie vai Texel'94 is deze week begonnen met de training. De conditie zal weer op'peil gebracht moeten worden, want al op zaterdag 14 augustus wacht de eerste oefen wedstrijd. Tegenstander is FC Voor land uit Amsterdam. Vier dagen la ter ontvaren de Texelaars buitenlandse gasten- Al Shabab uit cte Verenigde Arabische Emiraten Dit team is van een respectabel ni veau en wordt getraind door de be kende Rinus Israël, door de Arabie ren naar verluidt Rinus David genoemd. De oefensessie wordt afgesloten met een wedstrijd tegen Hoofddorp, waarna de strijd om de districtsbeker begint. De tegenstanders hierin zijn allemaal afkomstig uit de omgeving van Hoorn, tweedeklasser Zouaven, derdeklasser MFC en vierdeklasser Westfriezen. Programma Zaterdag 14 augustus, 18.30 uur Texel'94- Voorland; woensdag 18 augustus, 18.30 uur Texel'94-AI Shabab; zaterdag 21 augustus, 18.30 uur: Texel'94-Hoofddorp; dinsdag 24 augustus, 19.00 uur Zouaven-Texel'94; zon dag 29 augustus. 14 00 uur: Texel'94-MFC; dinsdag 31 augustus, 18.30 uur: Westfnezen- Texel'94. TEXELSE -^COURANT Voor een advertentie, een Texelaartje of een familiebericht kunt u terecht bij Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan 6, telefoon 35 26 00 of fax 31 41 11Ook voor vragen over abonnementen en bezorging kunt u zich hier vervoegen. Geopend tijdens kan tooruren. Een stukkie voor de krant of het na bestellen van een foto kunt u naar de redactie in de Warmoesstraat 45, telefoon 36 26 20, fax. 323000of E-mail tcnieuws@tref.nl Lieve Oma Veilig in Jezus armen Mireille Corinne en Wytze Marloes Jeffrey Den Burg, 5 augustus 1999 Bedankt tante Corrie De Koog vandaan, vonden mijn jong ste dochters toen ze wat ouder wer den Die wilden natuurlijk stappen.' Sinds zeventien jaar verblijft ze ie dere zomer in een caravan op Om de Noord, de laatste zes jaar met twee van haar dochters en aanhang. 'Mijn man is nu al weer dertien jaar weg. Ik heb zelf een hartinfarct ge had. maar zolang ik kan, blijf ik ko men Ze heeft veel zien veranderen. 'Vroe ger was De Koog zo veel kleiner. Ik herinner me nog dat we in de winter met de slee van de Badweg afgin gen. Niet te hard, zeiden we tegen elkaar, maar veel maakte dat niet uit, want er was toch geen verkeer.' Een andere herinnering is die aan Trijn Luitse. een wat zonderlinge vrouw die samen met haar broer Sieme even buiten De Koog woonde 'Ik zie hem nog aankomen, bij Vredestein Dan kreeg ze koffie en nog wat andere dingen en dan zei ze Zo, ik heb weer voor een paar dagen eten. Dat waren echte dorpstypes Die heb je nu niet meer.' Niet elke verandering was een ver betering, beseft ze. En toen ze op haar verjaardag met een dochter een rondje in de auto maakte, ontdekte ze weer dat het elders op het eiland veel pittoresker is. 'Machtig, maar om er nou met de caravan te staan, nee. Het is jammer dat in De Koog zoveel moois weg is, maar daar wen je wel aan. Ik heb trouwens geen moeite om aan iets nieuws te wen nen. Tweeënveertig jaar lang heb ik in Zoutkamp gewoond. Toen de kin deren verhuisden en ze vroegen of ik ook naar Buitenpost wilde, moest ik daar wel even over nadenken. Mijn man en twee dochters liggen er begraven Maar ik heb het toch ge daan en ik heb het er nu prima naar mijn zin.' Joop Rommets jaria de Boer-van der Leij uit het Friese Buitenpost vierde woens- lag haar 82ste verjaardag op camping'Om de Noord'in De Koog )p zich al weinig alledaags, een dame van haar leeftijd die nog ampeert. Nog opmerkelijker is dat ze al zo'n 65 jaar lang vrijwel aarlijks opTexel verblijft en er zelfs een tijd heeft gewerkt. Hoewel re vindt dat er in die tijd veel moois is verdwenen, blijft ze komen, i0|ang ze kan:'lk weet niet precies wat het is, maar de lucht hier is ieel bijzonder. Daar blijf je fit bij.' werd overschaduwd door een nare gebeurtenis. 'Hun zoontje Dickie verdronk, Ik herinner het me nog goed. We waren aan het wandelen met de familie, toen hij ineens weg was. Toen we hem vonden, lag hij met zijn hoofd in het water In de laatste maanden voor het uit breken van de oorlog, verbleven er al weinig toeristen meer in Opduin. 'Er zaten Nederlandse vliegeniers. Op een ochtend wilde ik hun kamer doen en toen bleek iedereen weg. Ik zich opeisten, een besluit waar de jonge bediende nog voor een ge deelte schuldig aan was. 'Er werd voor me gebeld. Toen ze me dat kwamen vertellen, zei ik: Ja, ik weet het. Er is telefoon voor me Dat had ik al gehoord. Toen moesten we weg, want ze waren bang om afgeluisterd te worden.' Haar volgende adres was in Ooster end, bij een vriend met een zieke moeder Ze noemt zijn naam, maar wil die nief in de krant hebben. 'An- levrouw De Boer is een krasse lame. Eerst was ze wat verwonderd lat haar schoonzoon het nodig vond de krant in te seinen Want wat tl ze nou helemaal te vertellen? ïlimlachend. 'Soms heeft hij iets in ,|ti hoofd en dat moet het precies gebeuren...' Ze voegt zich echter ,nel, wenkt de ene dochter om de s van meneer aan te pakken, raagt de ander om koffie in te chenken en steekt van wal. tanneer de van oorsprong Ironingse (uit Visvliet) voor het eerst el Marsdiep overstak, durft ze niet ixacl te zeggen Een paar |aar voor 1935 in ieder geval, toen haar in (osterend wonende zwager haar ertelde dat er op Texel genoeg werk vinden was 'Dat was Johannes an Dijk Hij was getrouwd met een luster van me. die al op jonge teef- jd is overleden. Zij woonden toen cg niet zolang op het eiland. Hij voer p een kotter.' dar eerste baantje kreeg ze in pen- Vredestein, bij Nanning en leertrui Kikkert. 'Ze vroegen er een ies|e Ik werd gelijk aangenomen, voor ik geloof zes gulden per week. Dat was met zo veel, maar we kre gen ook fooien en daardoor was het toch leuk.' Eén van haar dochters hengelt naar een smeuïg verhaal dat ze kennelijk wel eens heeft verteld, maar ze wimpelt het weg. 'Ik werkte er in de bediening en in de keuken. Er waren soms best veel gasten. Ik herinner me dat er een keer veertig of vijfen veertig mensen logeerden.' Daarna werkte ze een winter lang in de huishouding bij een huisarts in Den Burg wiens naam haar maar met te binnen wil schieten. 'Het was er gens in of bij de Weverstraat. Hij had in ieder geval twee dochters. Een ervan heette Tekla.' 's Zomers keerde ze terug naar Vredestein, waar ze alras ook in de winter zou blijven, tot ze in 1939 van baan veranderde en in pension Opduin terecht kwam bij Hem Wuis en zijn vrouw, de ouders van Harry, de eigenaar van het gelijknamige (flink gegroeide) hotel Ze kon het goed vinden met haar Mevrouw De Boer-van der Leij (82), temidden van twee dochters, een schoonzoon en kleinzoon Cor: Texel komen.' Zolang Ik kan, blijf ik naar (Foto Joop Rommets) nieuwe werkgever, blijkt uit haar ver halen 'Als ik naar mijn vader en moeder was teruggeweest, werd ik altijd opgewacht door meneer Wuis. Ik zie hem nog staan op de haven Ze vouwt haar handen. 'Ik heb het nog niet zo lang geleden eens tegen Harry gezegd. Hij staat net zoals zijn vader altijd deed De plezierige tijd bij de familie Wuis ging naar meneer Wuis, die nog in bed lag. Je mag er wel uitkomen, zei ik. Het is oorlog.' Een tijd lang bleef ze nog in Opduin, dat op zeker moment gevorderd werd door de Wehrmacht 'Wij moch ten in één kamer blijven wonen. De rest van het huis was voor hen.' Die situatie duurde tot de Duitsers ook de rest van het pension voor ders vertel ik met verder.' Haar doch ters plagen 'Had je wat met hem?' Maar ze houdt voet bij stuk In 1944, misschien was het al 1943, besloot ze op aandringen van haar ouders samen met haar zuster naar huis terug te keren. 'We gingen met een roeiboot van 't Horntje, met twee fietsen en twee koffers. De schipper wilde met naar de haven in Den Hel der varen, want daar zaten de Duit sers. Ik zou niet meer precies weten waar, maar hij heeft ons ergens aan de dijk afgezet. Tsja, als ik dat nu nog eens zou moeten doen Ze is even stil. 'Aan de andere kant Zo klein was die roeiboot nu ook weer niet. Er was plek voor ons tweeën, voor onze spullen en dan voor de schipper natuurlijk' De terugreis bleek allerminst een voudig, ook al omdat de Afsluitdijk een tijd verboden gebied was. 'Ze moesten eerst de boel opruimen Er kwam een wagen met lijken voorbij.' Uiteindelijk bereikte ze toch veilig het ouderlijk huis. Maar ook hier duurde het geluk niet lang, want tij dens de bevrijding werd haar vader aangereden door een Engelse ordonnance. 'Ik weet nog dat we in het ziekenhuis zaten en dat er wijn werd uitgedeeld. Ik moest maar niet drinken, zo vlak na de operatie, zei hij. Kort daarna was hij dood.' Texel bleef trekken en in 1950 keerde ze samen met haar man en oudste dochter voor het eerst terug op het eiland. 'Op Vredestein ja. maar nu was ik op vakantie.' Het bleek een hernieuwde kennismaking. 'We gin gen bijna ieder jaar Mijn man werkte bij een busonderneming en die had huisjes voor de medewerkers op Ameland. Maar wij gingen toch altijd naar Texel.' In de jaren zestig logeerde ze regel matig op Elzenhof 'Dat was bij de moeder van Jan Paulus Kikkert. Als zij naar de manege ging, paste ik op de boerderij. Ik deed er alles. Scha pen voeren, de kippen. Dat vond ik prachtig. En de verhuur, natuurlijk.' Daarna werd regelmatig van adres gewisseld. Een tijd lang verbleef het gezin in een huisje van Jaap en Nel Bakker van De Instuif aan de Californiëweg en met een vouw wagen werd op Loodsmansduin ge kampeerd. 'Dat duurde niet zo lang, want Loodsmansduin lag zo ver bij Bdoe je als een peuter van de trap Of als hij een slok uit een 'ver- fles heeft genomen9 Hoe :ed ouders ook opletten, kinderen m soms onvoorspelbare dingen teen ongeluk zit een klein hoekje, tel gebouwtje van Kruiszorg aan Schoonoordsingel 24 ten Den ig wordt vrijdag 1 oktober een rsus 'Eerste hulp aan kinderen' geven dens deze cursus leren ouders landeren die veel met jonge kin- Kite maken hebben) hoe ze ade quaat kunnen reageren bij kleine ongelukjes en in ernstige situaties. De onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer bewusteloosheid na een ongeval, snijwonden, kneuzin gen, botbreuken en brandwonden. De cursus, die wordt georganiseerd docr Thuiszorg Kop van Noord holland, duurt van 9.00 tot 16 00 uur. Leden betalen 99,- en krijgen daar het cursusmateriaal voor, een lunch en koffie en thee De lunchpauze duurt van 12.00 tot 13.00 uur. Voor informatie en opgave kan op werk dagen tussen 9.00 en 17.00 uur con tact worden opgenomen met de Gezondheidswijzen tel. 0223 - 650 135. tensdagavond. Het begint net te temeren en het wordt snel donker Bde wolken die de hele dag al aan gen doen denken. Na dagenlang teen zoele avonden lijkt het haast een doorgaans redelijk rus- je plek in het bos staan nu tegen etst elke boom fietsen geparkeerd ook de weinige parkeerruimte ,5 #r auto's staat vol. Het duin op- mmend naar de nog steeds nieuw jende uitkijkpost, komen vrolijke, rnmoedigende en opgewonden kre- nde argeloze wandelaar tegemoet. "9; an de voet van de toren is het een J1 ezellige drukte. Niet alleen de ver- achte toeristen, maar juist ook de afwezige Texelaars geven het ta- sa> fereel een 'ons-kent-ons'-sfeertje. Van de grond af lijkt de uitkijktoren niet zo hoog als van bovenaf, maar toch zijn er genoeg durf-als die - weliswaar hangend aan een stevig uitziend koord - langs de buitenkant de afdaling durven wagen, wat tel kenmale kreten van bewondering (en angst9) aan de toeschouwers weet te ontlokken Bij gebrek aan bergen met een steile wand, kunnen liefhebbers iedere woensdagavond onder het toeziend oog van medewerkers van activi- teitenbureau Zandbank 'abseilen' van de uitkijkpost op de Fonteinsnol, één van de vele activiteiten op een doordeweekse zomeravond. Over- Gez. 290 Er is een land van louter licht waar heilgen heersers zijn Nooit gaat de gouden dag daar dicht in duisternis of pijn Verdrietig, zijn wij, door het overlijden van onze lieve zus, schoonzus en tante Cornelia Medema - v.d. Berg Wij zullen haar erg missen. We wensen Enne. de kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. Oosterend J.W. Ellen-vd Berg A. Ellen Den Burg W v.d. Bergt T. v.d. Berg-Kuil Oosterend W. v.d. Berg I. v.d. Berg-Schraag Den Hoorn H. Lap-v.d. Berg D. Lap Julianadorp J.A v.d. Berg H. Keveling Nijverdal H Ruumpol-v.d. Berg A. Ruumpol en neven en nichten Ruimte om te parkeren is er volgens de mensen van deze tijd toch nooit genoeg en even wachten op een parkeerplaats is er niet meer bij. Moet daarom Sonnevanck verdwij nen? Fam A. Verwoerd, Lekkerkerk education' aan de universiteit aldaar. Aan dezelfde universiteit richt ze zich nu op de studie Psychologie en Sociologie. Eerder volgde zij aan het ROC in Den Helder een opleiding tot activiteitenbegeleidster (AB) In dat beroep is zij nu ook werkzaam in Plymouth. De 21 -jarige Yvonne Hin uit Den Burg. momenteel woonachtig in het Zuid-Engelse Plymouth, is geslaagd v® 'The access course of psychology and teaching to higher dag zijn er verkopingen en markten, kunnen kerken worden bezichtigd en diverse plaatsen en gebouwen wor den bezocht onder leiding van een gids. 's Avonds wordt volleybal, bridge en bingo gespeeld en de nachtbrakers kunnen daarna naar live-optredens en disco. Maar eerst het abseilen Het lijkt eenvoudig genoeg" de koor den zien er stevig uit, de medewer kers geven deskundig advies ('hou je hoofd goed achterover') en de toe schouwers vinden iedereen die langs de buitenkant van de toren beneden komt een held. Maar toch., het vergt enig lef om - eenmaal bovenop de toren - eenvoudig over de borstwe ring te stappen De trap nemen lijkt meer voor de hand te liggen - de grond lijkt van bovenaf toch tamelijk ver weg. IFOIOW (Pip) Barnard) De oud-Texelaars Corine Timmer en Joyce Bakker zijn tegelijk met Louise Kortenhoeven uit Den Burg geslaagd voor de hbo-opleiding antroposofische gezondheidszorg, leerroute sociaal-kunstzinnige thera pie. De drie klasgenoten volgden de studie aan de Hogeschool Leiden. Corine schreef haar scriptie over de 'Goetheanistische fenomenologi sche methode als hulpmiddel bij de diagnose van vrij boetseerwerk'. Joyce en Louise behandelden het effect van smaragdgroen op ec zeem. Wij zijn geen Texelaars, maar komen al ruim 25 jaar op het eiland met vakantie. Daarom reageren wij op de eventuele sloop van Sonnevanck. Zulke plekjes als Sonnevanck moe ten behouden blijven voor de vol gende generaties, die ook nog moe ten kunnen zien hoe Texelse huizen met tuinen er vroeger uitzagen, Er zijn in de jaren dat wij op Texel ko men al genoeg van dit soort huizen en gebouwen gesloopt en dat is toch jammer.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3