De kwestie Sibinga Mulder --.der KV riteer J a°Zmissie'4 Affaires uit de afgelopen eeuw (I) neemt nnn Drie kan(li<lateng:voörg-dir' onderzool yr'">^e v USesc/tii °w, I "gingen tot vor. i i Verzoenin de hand ffevt vezen r 1, J"" 'l n' r.L.s.v?. TEXELSE couRANT 'Edel raspaard temidden van boerenknollen' 'Een ramp. Dat was het het.' Met onverholen afkeer spreekt Gerard Bakker (90) over 'die toestand' van 1963. De toenma lige vice-presidentcommissaris van Teso doelt op de kwestie Sibinga Mulder, een van de meest spraakmakende gebeurte nissen uit de geschiedenis van de bootdienst en'dus'van Texel. Was er voor de Raad van Commissarissen werkelijk niet samen 'e werken met de in 1961 gekozen directeur Paul Sibinga Mul der? Of zochten de commissarissen alleen maar een stok om de hond te slaan, gefrustreerd als zij waren omdat de aandeel houders zich van hun stemadvies niets hadden aangetrokken? Hoewel correcte informatie ver was te zoeken, had haast iedereen er een mening over. De scheidslijn liep soms dwars door families en vrienden clubs, waardoor verhoudingen werden vertroebeld. Om nog erger te voorkomen greep de toenmalige burgemeester C. de Koning persoon lijk in. Hij benoemde een onafhankelijke commissie van wijze mannen, die het conflict onderzocht en een rapport uitbracht. De bedoeling was dat de aandeelhouders op grond daarvan zouden beslissen of de direc teur eruit moest of niet. Maar voor het zover was kwamen de partijen tot een schikking. Sibinga nam zelf ontslag en het rapport van de wijze mannen verscheen nooit in de openbaarheid. Paul Sibinga Mulder De kiem van het conflict werd al ge legd in februari 1961toen een opvol ger moest worden gevonden voor di recteur Jacob J. van der Vlies, die na 24 jaar met pensioen ging. De com missarissen kozen uit ongeveer 200 sollicitanten drie overkantse kandida- 1 n die op de voordracht werden ge- Nummer één was de 45-|arige J Dalmeijer uit Hilversum, werktuig kundige bij de Stoomvaartmaat schappij Nederland, tweede was de 40-]arige A.W. Schwab uit Bussum en als derde stond de 36-jarige P Sibinga Mulder op de voordracht. Het was een alfabetische volgorde, maar op de aandeelhoudersvergadering die dinsdag 14 februari 1961 werd gehouden in De Oranjeboom liet pre sident-commissaris C.J. de Lugt dui delijk blijken voorkeur te hebben voor nummer één, dus Dalmeijer. Maar nog voordat de voordracht door Teso bekend was gemaakt - en vanuit het kantoor zelfs werd meegedeeld dat deze er nog niet was -, waren al ten minste twee namen uitgelekt. In een ingezonden stuk in de Texelse Cou rant sprak J. Blom Czn uit Oudeschild daarover zijn verbazing uit. Hij schreef dat op dat moment in Oudeschild al mensen bezig waren met het winnen van stemmen en volmachten voor Dalmeijer. 'Wil het Teso-bestuur be paalde personen welbewust bevoor delen'', zo vroeg hij zich af. 'Voor deze gang van zaken zal een stokje gestoken moeten worden.' 'Indiscretie' Direct aansluitend op het stuk van Blomgaf de Raad van Commissaris sen commentaar met uitleg 'Door in discretie van enkele kandidaten zijn hun namen voortijdig bekend gewor den Deze vertrouwelijke mededelin gen zijn met uit het Teso-bestuur ge komen.' Blom, die ghostwriter was van een groepje Texelaars dat de gang van zaken bij Teso met vertrouwde, liet in een volgend stukje weten dit met te geloven 'Weet u dit wel zeker? Mij is bekend dat een uwer commissaris sen een vertrouwelijk gesprek met een aandeelhouder gehad heeft.'Ver der stelde Blom vast dat twee kandi daten zich blijkbaar mets hadden aan getrokken van het verzoek om hun kandidatuur vooralsnog geheim te houden, wat voor hem aanleiding was om een lans te breken voor nummer drie:'Alleen de naam Sibinga Mulder kwam als een volkomen verrassing. Hieruit blijkt mijns inziens dat deze de geheimhouding met verbroken heeft en volgens mij dan ook een eerlijk man moet zijn, wat in de positie van directeur van Teso zeer belangrijk is. Hierom zal deze kandidaat onze on bevooroordeelde aanbeveling en steun moeten hebben.' Irritatie Het ingezonden stukje wakkerde een stroom van geruchten aan. De verkie zing van een directeur zou reeds een beklonken zaak zijn. De commissaris sen wilden alleen maar Dalmeijer, waarmee ze al langere tijd contact hadden. Het had er zelfs de schijn van dat hij al werd ingewerkt. Lang voor dat hij formeel solliciteerde bracht hij een bezoek aan de werf Welgelegen in Harlingen waar Teso zijn schepen in onderhoud had. De achterdocht werd nog groter toen bekend werd dat Dalmeijer een neef was van Teso- machinist Cor Karsman, wat vooral bij het Teso-personeel (waaronder veel aandeelhouders) het vermoeden van vriendjespolitiek opriep Kennelijk moest Dalmeijer tot elke prijs worden binnengehaald De nu 85-jarige Klaas Schagen uit Den Burg was destijds kapitein bij Teso. Hij herinnert zich: 'We hoorden van Cor Karsman dat Dalmeijer familie van hem was. Als hij zijn smoel had gehouden, zou er mets zijn gebeurd. Maar nu stond het ons niet aan en we spraken af dat we niet op Dalmeijer zouden stemmen.' De aldus begonnen irritatie groeide uit tot algemener verzet, vooral door toe doen van mensen die heel andere grieven koesterden tegen de commis sarissen of één van hen. Jan Honger De pro-Siebinga-lobby werd bijvoor beeld gesteund en volgens sommi gen zelfs aangevoerd door beurt schipper Jan N. Bruin ('Jan Honger') en de families Swama en Krijnen. De hardvochtige Jan Bruin was een con current van de al even hardvochtige Teso-commissaris Jacob C, Rab. Bei den zaten in eikaars vaarwater op het gebied van transport en handel in bouwmaterialen. De nautisch ervaren Dirk Krijnen had ook graag Teso-di- recteur willen worden en had zelfs in Rotterdam economie gestudeerd om zijn geschiktheid daarvoor nog te ver beteren. Zijn sollicitatie werd echter van de hand gewezen, officieel om dat hij een half jaar te jong was. Dirks vader was in die tijd deTeso-kapitein Kees Krijnen Het was begrijpelijk dat die in het latere conflict stelling nam tegen de commissarissen, 'dus' pro- Sibinga was en daarmee binnen het personeel een bijzondere positie in nam De commissarissen slaagden er niet in de meerderheid der aandeelhou ders achter zich te krijgen wat hun voorkeur voor kandidaat Dalmeijer betreft. Teleurstelling Tijdens de aandeelhoudersverga dering van dinsdag 14 februari 1961 werden bij de eerste stemming slechts 195 stemmen uitgebracht op Dalmeijer, 87 op Schwab en 156 op Sibinga Mulder De tweede stemming won Sibinga met ruime meerderheid. Hij kreeg 250 stemmen, tegen Dalmeijer 172 en Schwab 18 De te leurstelling van de commissarissen over deze uitslag werd nauwelijks verbloemd. President-commissaris De Lugt: 'Ik hoop dat uw keus de goede is.' Later zei hij nog dat de sta tuten gewijzigd zouden worden om herhaling van een dergelijke gang van zaken te voorkomen. Dat Paul Sibinga Mulder had gesolli citeerd voor het directeurschap had te maken met de relatie die hij had met de familie Van derVlies.Tine Vlas-Van der Vlies, dochter van directeur Jacob J. van der Vlies, woonde destijds ook in Amstelveen en werkte met de toen malige echtgenote van Sibinga Mul der op de vrijzinnig-protestantse zon dagsschool. Dank zij deze connectie hoorde Paul Sibinga Mulder dat er binnenkort op Texel een Teso-direc- teur nodig was. Nieuwe bezem De nieuwe directeur liet zich kennen als de spreekwoordelijke nieuwe be zem die schoon veegt. Hij was de man van de puntjes op de i die geen bood schap had aan de Texelse gemoede lijkheid van de jaren zestig. Hij verr schilde dus sterk van zijn voorganger Van der Vlies, die graag op voet van gelijkheid met zijn mensen verkeerde, meer dan eens zelf aan het stuurwiel van de veerboot stond en 'Eussie' werd genoemd. In het afscheids- interview dat verscheen in deTexelse Courant van 18 februari 1961 merkte Van derVlies op dat Teso een wel heel bijzondere maatschappij is en dat het voor zijn opvolger niet mee zou val len om de gemoedelijkheid van Teso te aanvaarden Dat zouden profeti sche woorden blijken De omslag bleek ook uit het woord gebruik en de kleding van Sibinga Mulder. Een 36-jarige met een hoed, zijden dasje en wandelstok, zo'n aris tocratische persoonlijkheid was men op Texel niet gewend, vooral niet in Oudeschild, waar de harde kern van het Teso-personeelsbestand vandaan kwam. Daarom waren de rapen snel gaar toen deze 'verwaande snotneus' met belangrijke beleidsveranderingen kwam Die hadden te maken met de meest ingrijpende verandering in de geschiedenis van de bootdienst: de verplaatsing van de veerhaven van Oudeschild naar't Horntje en de aan schaf van de eerste veerboot met koplading, kosten zes miljoen gulden Sibinga vond dat Teso er in financieel opzicht belabberd voor stond en meende ook dat de nautische kwali teiten van het personeel niet waren afgestemd op de nieuwe situatie. Hij benoemde daarom, overigens met instemming van de commissarissen, een 'nautisch inspecteur' in de per soon van M G. Kreuzen die boven de kapiteins werd gesteld. Het personeel voelde zich op het hart getrapt en dreigde met een staking, waarop de benoeming van Kreuzen ongedaan werd gemaakt Lamstraal Ook voordien waren er aanvaringen geweest tussen personeel en direc tie. Oud-kapitein Klaas Schagen: 'Hij bemoeide zich overal mee. Met De Dageraad voeren wij altijd achteruit de haven van Oudeschild uit, keerden dan op zee om en zetten koers naar Den Helder. Dat was in verband met de stroom de beste manier. Maar Sibinga zei daar wat van. Hij belde ook eens naar Jan Boom van de garnalenkotter TX 88, omdat die te dicht bij de boot was geweest. Hij zou de veerboot in gevaar hebben ge bracht. Flauwe kul.' 'oot Wij eisen 100 pet recht voor Sibinga Mulder en trekken ons niets aan van de roddel- en kletspraatjes welke de ronde doen. Vele aandeelhouders. acn tergrond Onder/Z.L- flCommissteofboi'| 'CiSn 0r> Or. I pTESO-cónf lar»Pnr 'n e'Scefse mwi/( De start van de bouw van de Marsdiep' op 2 maart 1962 op de werf van de Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij in Zaandam de kiellegging poseren enkele weridirecteuren en Teso-commissarissen. Tweede van links president-commissaris C.J. de Lugt, nt hem J.C. Rab. Vijfde van links G. Bakker en zesde J de Wit. Geheel rechts directeur P. Sibinga Mulder. stemadvies van de commissarissen. Het kwam de commissarissen goed uit dat de overgrote meerderheid van het personeel alsnog aan hun zijde kwam te staan. Ontlading Ze wilden van Siebinga af. schorsten hem per 4 februari 1963 en benoem den onderdirecteur Maarten C. de Gorter als waarnemer, 'Bij de N VTeso zijn de spanningen tot ontlading ge komen', meldde deTexelse Courant De reden van 'dit ernstige besluit' werd echter in het vage gelaten. 'Bij voortduring is gebleken dat met de heer Sibinga Mulder generlei vorm van samenwerking mogelijk was.' Dat gaf de Texelaars alle ruimte om te speculeren, wat dan ook prompt ge beurde De toen net als hoofdredac teur aangetreden Harry de Graaf had op straat wel het een en ander ge- Burgemeester C. de Koning maakte een eind aan het conflict door het inschakelen van een commissie van wi/ze mannen. De nieuwe directeur wilde van alle personeelsleden precies weten wat hun theoretische kwaliteiten waren en stond ook letterlijk op zijn strepen Schagen: 'Hij wilde van iedereen de diploma's zien en we moesten epau letten dragen met strepen erop. Daar hielden we niet van Het Was een echte marineman.' Dat laatste was niet zo ver bezijden de waarheid, want Paul Sibinga Mulder had als vlieger bij de RAF gezeten en dankte mogeli|k mede daaraan het gedrag van afstan delijke en minzame gentleman, die nooit een onvertogen woord sprak Een groter contrast met de Oude schilders onder zijn personeel was met denkbaar. Die spraken wél onver togen woorden. Zoals bleek toen Klaas Schagen bij kapper Piet Uit geest aan het Raaksje op zijn beurt zat te wachten en tegenover andere klanten juist zijn gal had gespuwd over de nieuwe directeur. Toevallig kwam Sibinga Mulder toen ook bin nen om geknipt te worden. De kapi tein wees met zijn duim naar hem en zei: 'Kijk, daar heb je die lamstraal Curieus was natuurlijk dat die 'lam straal' door Schagen en zijn collega opvarenden zelf aan de macht was geholpen. Zij hadden zich in 1961 immers niets aangetrokken van het hoord, maar was gevoelig voor het ar gument van de commissarissen dat het vermelden van details alleen maar meer ellende zou geven. Bij het doen van navraag bij beide partijen was'hij trouwens niets wijzer gewor den De boot werd afgehouden met de belofte dat president-commissaris De Lugt het schorsingsbesluit uitvoe rig zou toelichten tijdens een buiten gewone aandeelhoudersvergadering Op diezelfde vergadering zouden de aandeelhouders door middel van stemming hun oordeel uitspreken Als de vergadering bij eenvoudige meer derheid van stemmen de schorsing zou goedkeuren, zou Sibinga Mulder definitief worden ontslagen 'Uiteraard zal de heer Sibinga Mulder gelegen heid tot weerwoord worden geboden', luidde de belofte. Aanleiding Directe aanleiding voor de schorsing, zo bleek later, was het uit de hand lopen van een bespreking waarbij de directeur, kapitein Klaas Schagen en enkele commissarissen betrokken waren. Dat gebeurde aan boord van cfe 'Voorwaarts' en Schagen deed daar namens het personeel zijn be klag over de directeur. Over wat er precies is gezegd doen verschillende verhalen de ronde. De enige nog in leven zijnde commissaris Gerard Bak ker was er niet bij. Feit is dat het uit liep op een woordenwisseling, die de commissarissen sterkte in hun opvat ting dat geen samenwerking mogelijk was met een directeur die niet met het personeel overweg kon. In de eerstvolgende Texelse Courant kwam Sibinga zelf aan het woord. Hij zei dat hij was geschorst zonder na dere opgaaf van redenen. Bovendien was de brief hem maandag tegen de avond overhandigd terwijl jegens de pers 's morgen al was bevestigd dat hij was geschorst Ook beklaagde de directeur zich er over dat de kwestie niet in een vergadering van de Raad van Commissarissen aan hem was voorgelegd, zodat hij vond dat de commissarissen 'voorbij waren ge gaan aan de gebruikelijke normen van fatsoen.' De redactie voegde er echter in een voetnoot aan toe dat Sibinga enkele dagen te voren door de vice-voorzitter van de raad van commissarissen, Gerard Bakker, mondeling wel degelijk op de hoogte was gesteld van de op handen zijnde schorsing. Ultimatum In een vraaggesprek met de Helderse Courant vertelde president commis saris De Lugt dat de commissarissen de directeur ruimschoots de gelegen heid hadden gegeven om vrijwillig op te stappen. Omdat hij daar niet op inging moest een ultimatum worden gesteld: schorsing over een week als hij tevoren niet vrijwillig zou vertrek ken. De officiële brief die na het ver strijken van het ultimatum werd over handigd was niets anders dan een bevestiging van wat Sibinga al lang wist. De kwestie was op straat hét onder werp van gesprek. De wildste veron derstellingen en beschuldigingen de den de ronde. Hoewel er nauwelijks feiten bekend waren om een oordeel te kunnen geven, hadden veel men sen toch snel hun oordeel klaar Voor standers van Siebinga Mulder waren vooral te vinden in kringen van im port-Texelaars, vooral de meer gelet terden onder hen. De sympathie van de inlanders lag meer bij de commis sarissen. Er waren echter zoveel uit zonderingen op deze 'regel' dat het gevaarlijk was om in ogenschijnlijk 'vertrouwd' gezelschap iets over de kwestie te zeggen. 'Je wist niet wie je vrienden of vijanden waren', zegt de nu 89-jarige Maarten de Gorter, die Sibinga destijds opvolgde tot zijn pen sioen in 1974. Je kon er dus maar beter zwijgen. Velen deden dat dan ook. Het kwam voor dat op verjaardagen of vergade ringen tevoren werd afgesproken: 'We praten overal over, behalve overTeso.' Rotary De tweespalt drong ook door in de Texelse rotaryclub en veroorzaakte daar een toestand die je rustig een crisis kunt noemen. Leden als dieren arts Henk de Boer, arts Arend van Loon, zuilvelfabriekdirecteur Marcus Wieringa en Doopsgezind-predikant Henk van Bilderbeek namen openlijk stelling tegen de commissarissen, dus tegen medeleden als de ijzerwarenhandelaar Gerard Bakker. Laatstgenoemde is lange tijd wegge bleven op de wekelijkse lunches van de club. Bakker droeg meer dan hij zelf besefte bij aan de meningsvor ming. Hij stond te boek als integer en sociaal, zodat menigeen alleen grond daarvan wilde aannemen Siebinga écht met kon worden j handhaafd. si Predika Het verhaal ging dat dominee Van! derbeek zelfs vanaf de kansel lans had gebroken voor Sibinga zich negatief had uitgelaten ovei commissarissen. Onder die corns sarissen bevond zich commissi Jacob C. Rab, lid van zijn kerkenra Volgens Van Bilderbeek, thans ritus in Heerenveen, heeft hij zichi genuanceerder uitgelaten. 'Ik nooit voor Siebinga gekozen oftt zijn naam genoemd. Ik kon irn» helemaal niet beoordelen of hie goede directeur was of met. Wëhi ik gewaarschuwd tegen oneerlijtó stemmingmakerij en collectieve vfjt digheid tegenover alles wat vanl ten komt. In die affaire werd dooi len geen onderscheid germ tussen persoonlijke en zakelijke: gelegenheden en de familie Sief» was daar slachtoffer van. Hier vs waarden in het geding die vooi vreedzaamheid van een samenlat van grote betekenis zijn. Het leekt vanzelfsprekend dat ik me daai predikant en als voorzitter van Doopsgezinde Vredesgroep oven sprak.' Kort na de affaire werd Van Bilii beek elders benoemd Met stellighe ontkent hij dat hij is vertrokken i aandrang van kerkenraadslid Bi die hem in verband met zijn steils name in de Siebinga-kwestie meer kon luchten. 'Nee, daar geen enkel verband tussen. Om he andere redenen ben ik na zes ja van het eiland afgegaan. Het hal maken met de gezondheid van vrouw, die op het vasteland mini last had van astma.' Pester Dat de affaire persoonlijke miss voor de familie Sibinga met zich n* bracht, staat buiten kijf. De desljt 10-jarige zoon van de directeur, i woonachtig in Leusden, herinrt zich nog goed hoe hij op 1 Thiisseschool door andere ieerlin? werd geplaagd, zonder te begrijpt wat er precies aan de hand was De familie Sibinga Mulder teil tdi vier kinderen. De jongste, Elisabeth, werd geboren op 16 janu: 1963 toen Texel als gevolg van ongekend strenge winter mm of mt geïsoleerd was. De gelukkige vad werd dezelfde dag door de voltaB raad van commissarissen geluk? wenst, maar kreeg tegelijk te hos dat hij zo gauw mogelijk zijn ontsb moest vragen als directeur Dat sint drama vormde de openingszin r een artikel van sterreporter OttoKu in De Telegraaf van 20 februari 19? Onder de kop 'Een heel eiland in4 stand' werd de affaire uit de doek' gedaan op de opwindende wf waarmee de krant toen bezig was1- grootste van Nederland te worden Kuijk liet beide partijen aan het wo» maar toonde duidelijk bewonder' voor Sibinga, die hij een 'raspa® noemde, punctueel, vriendelijk bezig om van Teso een gezond cc mercieel bedrijf te maken 'De bot? tussen de commissarissen en d"' rectie wortelt dieper dan het zakt VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6