(jroen Twarts jexels in het hartL, Archeologische vondst in Cor Bremerstraat Modern complex gereed in 2002 Tweede rouwcentrum voorlopig van de baan Nieuwe St. Jan kost f11.5 miljoen SE @l COURANT Sportshop Texel v<z&a*ttie(Aiene*ict *7exet Winkels bezocht door inbrekers -föorszel Kijken Man maakt amok in strandpaviljoen Rechter geeft Arie Maat gelijk Inbraak in woning Gevolgen voor woningbouw nog onduidelijk Opslagruimte bij Tesselhuus Auto gestolen Walden Noord Sonnevanck texelse^courant Rabobank Reisburo OKMVl Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties Circus Scheepsramp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11403 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: ten ie uws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 let huidige verzorgingshuis St. Jan aan de Beatrixlaan maakt laats voor een complex van drie gebouwen die onderling met ilkaar worden verbonden. Aan de Beatrixlaan verrijzen drie /oonlagen met 17 huurappartementen voor senioren. Op de loek met de Noordwester komt een woongebouw met 15 koop- ppartementen. In het midden wordt een wijksteunpunt gerea- seerd met medische en andere voorzieningen die de bewo- lers in staat stellen zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. Naar erwachting is het nieuwe St.Jan begin 2002 gereed. e plannen zijn ontworpen door rdiitectenbureau Ronno Honingh it De Koog, dat nauw overleg oerde met de huidige eigenaar üctiting Zorgcentrum Texel (SZT), lekomstig eigenaar Stichting Wo- 31 Texel (SWT), Stichting Welzijn Weren Texel (SWOT), de provincie n de gemeente. Binnenkort wordt etpand overgedragen aan de SWT, e verantwoordelijk is voor de ver- sre projectontwikkeling. De meuw- 3uw wordt uitgevoerd in bouwma- •nalen met een natuurlijke itstraling. zoals baksteen, blank xiten glas Aan de Noordwester en iSchoorwal komt een park dat qua ntwerp nauw aansluit op de bebou- ;ng, zodat binnen- en buitenruimte winkels in Den Burg kregen s week bezoek van inbrekers, nde Waalderstraat werd een ssa leeggehaald, in een winkel ►deWeverstraat bleek deze zelfs krijn verdwenen. Hoeveel geld ordt vermist, is niet duidelijk. Mtde inbraak in de Waalderstraat ;ntwee onbekenden verantwoorde- k Zij sloegen hun slag in de nacht M dinsdag op woensdag rond 0.30 jr Zij plunderden de kassa en richt- n een ravage aan in het kantoor- tdeelte Het tweetal werd ontdekt ear zag kans om via het dak te luchten en zo aan de politie te ont luien de winkel in de Weverstraat werd de nacht van woensdag op don- eidag ingebroken. De daders sloe- sn hun slag door een deur te ver- elen Op miraculeuze wijze zorgde de Folklore algelopen woensdag 'oor een vrijwel wolkenloze he mel boven Den Burg. zodat we ons ademloos vergaapten aan de zonsverduistering Bedankt! "aar stonden we dan met onze Wlelies, lasmaskers en cee- deelyes. Maar als je echt kijkt, 'Pit er dagelijks nog veel meer >e genieten Etende en vretende oorbi/gangersbuikige gezinnen bonte trainingspakken - de 'rouwen in de ene hand een smeulende peuk, in de andere ee" patatje mét-, gillende Itali- aanse huurf/etsers, een veront waardigde, haastige Tesselaar (Ut woon hiertj, de meewarig glimlachende toerist die alles met welwillende blik beschouwt, de lokale junk, een eenzame skaatmuzikant, een wanhopige Belgische automobilist, die niets begrijpt van het eenrichtmg- 'P'keer luidruchtige Duitsers op naar das Faulaufau' Je "eet met wat je zietBij wijze 'en uitzondering een eenmalige 'P 'oor alle liefhebbers van goeie muziek, de zee en de visserij de °tt Olie 5 Rook' van Wiermger •leroen Zijlstra Blijl luisteren én Ven net als Horszei min of meer in elkaar oven/loeien. Met de sloop van het huidige St Jan wordt begonnen zodra de laatste bewoners komend najaar naar de Gollards zullen zijn verhuisd. De nieuwbouw start naar verwachting volgend voorjaar. De huurwoningen bestaan uit een woonkamer, een keuken, twee slaapkamers, een berging en een badkamer met toilet. De oppervlakte varieert van 75 tot 90 m2 De appar tementen zijn via een centrale entree en vervolgens via beschutte gale rijen toegankelijk. Er komt een trap en een lift, waarin plaats is voor een fiets, driewieler etc. Die kunnen wor den opgeborgen in een onder grondse centrale stalling of in de woningen, die daar een extra entree en stallingsruimte voor krijgen. De huurprijzen beginnen bij ƒ810.- per maand en zijn dankzij de huursub sidie ook betaalbaar voor de laagste inkomensgroepen. De koopwoningen beslaan 87 tot 143 m2, zijn eveneens per lift bereikbaar en worden voorzien van een videofooninstallatie. De comforta bele appartementen krijgen verder een extra toilet, een luxe keuken met inbouwapparatuur, luxe sanitair en soms een extra serre. Onder het gebouw komt een grote kelder met parkeerruimte voor auto's en een fiet senstalling De koopprijzen moeten nog worden vastgesteld. Het centrale wijksteunpunt telt 700 m2 en wordt verhuurd aan de SWOT. Die gaat er onder meer de activitei ten onderbrengen die nu nog in de Buureton plaatsvinden. De SZT zal een deel van het gebouw gebruiken voor de dagopvang. Naast het steun punt kunnen de toekomstige bewo ners gebruikmaken van de diensten van een huismeester. De Stichting Wonen Texel investeert ƒ11.5 miljoen in het gebouwencom plex. De provincie betaalt ƒ1.2 mil joen voor de bouw van het wijk steunpunt en is daarnaast door de SWT benaderd om ƒ300.000,- te doneren om de huren laag te houden. Ook de gemeente en enkele particu liere fondsen is gevraagd een bij drage te leveren. Voorlopig gaat de SWT uit van een exploitatietekort van ƒ500.000,- dat uit de eigen finan ciële reserves moet worden betaald. Een 44-jarige man uit Amersfoort zorgde dinsdag rond 18.00 uur voor de nodige commotie in het strand paviljoen van Jan Ayeslag Hij be dreigde de eigenaar met een zak mes omdat hij geen bier meer kreeg. Bovendien werd duidelijk dat hij daar voor een strandhuisje had openge broken. De man werd aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau in De Koog Nadat proces-ver baal tegen hem was opgemaakt, is hij op de laatste boot gezet. Het huidige SI. Jan gaat In de hertst plat. Voor de nieuwbouw moet nog wel een planprocedure worden gevoerd, maar dat zal ge zien de nauwe samenwerking met gemeente en provincie slechts een formaliteit ziin. ieao armer TnciscCamt) samenwerking met gemeente en provincie slechts een formaliteit zijn. De bouw van een uitvaartcentrum aan de Hollewal in Den Burg is voorlopig van de baan. De rechter schorste op verzoek van uitvaart ondernemer Arie Maat de vergun ning die de gemeente aan Liesbeth Roeper verstrekte voor de bouw van een klein rouw centrum, een woning en een reclamestudio. Maat vocht de vergunning aan om dat hij vindt dat er geen ruimte is voor een tweede rouwcentrum in Den Burg. Roeper zou moeten bewijzen dat in Den Burg twee uitvaartcentra rendabel kunnen draaien Maat moest zelf ook aantonen dat een rouwcentrum een haalbare kaart was, toen hij zijn bouwplannen voor het complex aan de Bernhardlaan bij de gemeente indiende. Het college bestrijdt deze redenering en verwierp het door Maat inge brachte bezwaar tegen de vergunningverlening. Daarop stapte Maat naar de rechter, die hem deze Uit een woning aan de Krimweg werd een onbekend geldbedrag weggeno men, De inbrekers kwamen binnen door een slot te vernielen. De kraak werd woensdag ontdekt. Bij een na burige bungalow is kennelijk ook geprobeerd in te breken. Dat bleek met te zijn gelukt. week in het gelijk stelde. Of de rech ter ook vindt dat de gemeente van Roeper een haalbaarheidsonderzoek moet eisen, is niet duidelijk omdat de motivering van het vonnis nog met voorhanden is. Het is daarom moeilijk te zeggen wat de definitieve gevolgen van de uitspraak zijn. In ieder geval is de bouw flink ver traagd en moet het college een nieuw besluit nemen, waartegen Maat we derom kan procederen. Op de bouwlocatie aan de Cor Bremerstraat in Oosterend zijn per een meter diep en vier meter resten van een oude beschaving gevonden. Het gaat om spo- breed Hier moet een we9 komen in ren die stammen uit het begin van onze jaartelling, mogelijk het aele zand ziin 0Dvallende ari zelfs uit de eerste eeuw voor Christus. 'Nader onderzoek door specialisten moet uitwijzen wat we precies hebben gevonden en hoe oud de resten zijn', zegt archeologe Nicole Mulder, die met twee collega's van het Archeologisch Diensten Centrum uit Bunschoten drie dagen in de aarde heeft gewroet. Binnen kort zal zij advies uitbrengen aan de gemeente. Die moet be palen of de vondst waardevol genoeg is om de woningbouw op te schorten. Over een lengte van ruim honderd meter heeft aannemer Tatenhove met de grootst mogelijke voorzich tigheid een sleuf gegraven van am- het gele zand zijn opvallende grijze vormen blootgelegd: een lange baan loopt dwars door de sleuf en ver dwijnt onder de randen in de braak liggende grond Het lijkt wel een pad, maar projectleider Mulder vermoedt dat het om een greppel gaat. Een dunne, rode, door de kraan afgeschraapte goot heeft weinig cul tuurhistorische waarde; het is een recente dreinagepijp die de grond geschikt maakte voor landbouw. De vele grijze cirkels zijn vrijwel zeker paalstructuren van woningen of stal- Langs de gevonden resten is een lijn in het zand getrokken. Het kleurverschil is m zwart-wit helaas nauwelijks zichtbaar (Foto BziH Bosctil len die rond het jaar nul zijn ge bauwd. Mulder: 'We hebben ook een beetje aardewerk gevonden Dat moet worden onderzocht. Ondertus sen bepalen haar collega's met meetlinten de precieze afmetingen van de resten en geven die nauw keurig weer op een kaart die rust op een uitgeklapte tekentafel 'Ik durf nog geen harde conclusies te trekken Uit puur wetenschappe lijke belangstelling zou ik graag ver der willen gaan en het onderzoeks gebied uitbreiden, maar er zijn natuurlijk nog andere belangen in het spel', verklaart Mulder. De bouw moet doorgaan, de woningnood is hoog, bouwlocaties schaars en uit stel kost geld. 'Wij zijn ingehuurd door de gemeente, die een signaal van de provincie kreeg voordat de bouw begint is bodemonderzoek wenselijk. De provincie was weer ingeseind door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, de ROB. In principe is het nu aan de gemeente om te beslissen wat er gaat gebeuren. De samenwerking met de mensen hier is trouwens perfect verlopen. Dat is elders wel eens anders.' 'Mocht de vondst waardevol blijken dan moet het gemeentebestuur dit cultuurhistorische belang afwegen tegen dat van de woningbouw en het feit dat er inmiddels twee bouwver gunningen zijn afgegeven. Dat ge beurt in nauw overleg met de provin cie, die in contact staat met de ROB Archeologische vondsten zijn een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de verschillende overheden', aldus gemeenteambtenaar Marjan Nicolay, die verwacht dat het objec tieve onderzoeksrapport binnen twee weken beschikbaar is Eventueel is een combinatie van bodem onderzoek en woningbouw mogelijk, bijvoorbeeld door de bouwlocatie een stukje op te schuiven 'Alles staat nog open', aldus Nicolay. 'Tot nu toe gaat alles in goed overleg met de provincie.' Wat er gebeurt als het dienen van beide belangen toch niet blijkt te kunnen, de gemeente de bouw wil doorzetten en de provincie die wil stilleggen, moet nog worden uitgezocht. 'Maar zover is het nog lang niet.' Bij het Tesselhuus', vakantiehuis voor zwaar gehandicapten aan de Ruyslaan in De Koog, wordt een bijgebouw van 40 m2 gezet. Dit zal dienen voor de opslag van rol stoelen, bedden en andere hulp middelen maar ook voor bolder wagens en fietsen voor begeleiders. Tot dusver behielp het huis zich met een schuurtje van 16 m2 maar dat voldoet al lang met meer. Het ge meentebestuur wil graag aan de bouw meewerken, maar een pro bleem was dat het Tesselhuus feite lijk een vakantiebungalow is waarbij volgens het bestemmingsplan geen bijgebouw is toegestaan, tenzij er ook een dienstwoning is. Het college heeft het creatief opgelost' de dienst woning bevindt zich eigenlijk binnen het Tesselhuus zelf omdat het bege leidend personeel daar verblijft. De bouwvergunning zal daarom worden afgegeven zonder bijzondere proce dure. Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een rode Volkswagen Cabriolet met het ken teken WHV S733 ontvreemd. De auto stond geparkeerd aan de Roggeslootweg bij De Cocksdorp. Eigenaar is een 59-jarige inwoner van het Duitse Wilhelmshaven. Zestien jaar na dato bezocht een Noors gezin Texel om méér te ont dekken over de ramp met de Activ, het Deense zeilschip dat op 1 fe bruari 1983 ten westen van het ei land in de golven verdween. Daarbij kwamen acht mensen om het leven, onder wie een naast familielid van de Noren Met hulp van Bert Koning, Jan Uitgeest en Cor Ellen volgden zij het spoor terug. Pagina 3 De asielzoekersopvang op Walden Noord gaat in ieder geval nog een half jaar door. Het COA bevestigt dat er problemen zijn geweest met direc teur Knippenberg van eigenaar ChildRight WorldWide maar gelooft niet in opzet en denkt dat sinds het vertrek van de organisatie de ver houdingen zuiver zijn geworden en belangenverstrengelingen verdwe nen. Pagina 5 De gemeenteraad wil dat het college de mogelijkheid laat onderzoeken om het veelbesproken Sonnevanck op de gemeentelijke monumenten lijst te plaatsen. Een motie daartoe werd dinsdag met algemene stem men aangenomen. De vraag is of dit Initiatief veel uithaalt, aangezien een eventuele bescherming geen betrek king heeft op de tuin bij het pand. Pagina 5 (Advertentie) Qvso 'TmorL Jrzrit ubd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 27 augustus a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 18 augustus a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111 Voor ruim 1500 toeschouwers ver zorgde Circus B Renz Berlin dins dag de eerste voorstelling op Texel. Ondanks het ontbreken van een roofdierennummer, bood het hoofd zakelijk uit familie bestaande gezel schap veel vermaak. Pagina 2

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1