Vrolijk feest met Pater Moeskroen de Kroniek Wat doen we met de kampeerders?' 2 meisjes Woensdag Gehaktdag „Veronica" DeStemdesVolks SCHOOLTASSEN DROS' MAGAZIJN teso Loonwerker dook in historie van 'zijn'landbouwmachines Patrick Zijm en Harry Bakker nu nummer één f 1,50 per 500 gram Slagerij Hogerstr. D. VISSER Telefoon 2525 TAXI KIEVIT GEVRAAGD voor de avonduren voor serveerwerk Lunchroom Selecta De Koogf streeko yikkeling is zaterdag vanaf 4 uur in Z.Eierland en 4.30 uur in Mid den Eierland en 5 uur in Cocksdorp Woensdag 7 september a.s. aanvang der repetities 's avonds 8 uur in het Dorpshuis. Het Bestuur - Kijk ook in de Vakantiekran Zonsondergang ml muziek bij paahl Regen verdrijft Strenderpop TEXELSE^? CouRANT Duin en Zandee winnen bij golf Expositie boeiend voor agrariërs De landelijk bekende groep 'Pater Moeskroen' had er zondagmiddag de stemming er snel in bij een optreden in Paal 9 Een bomvol strand paviljoen werd getrakteerd met een concert van twee keer drie kwartier waarbij oude theaternummers maar ook veel nieuws was te beluisteren De formatie van zeven man, uitge rust met 'klein instrumentarium' was met een gecharterd zeilschip naar Texel gekomen als onderdeel van een 'waddentoer' waarbij eerder 'De rustende jager' op Terschelling was aangedaan en camping 'Stortemelk' op Vlieland, Helaas stond het buiige en winderige weer op Texel optreden in de openlucht niet toe zodat het in het paviljoen dringen was geblazen en het normale bedrijfsgebeuren danig werd belemmerd Het manage ment van Pater Moeskroen had de keus zelf op Paal 9 laten vallen. Toen bij de voorbereiding van de wadden- toer bij de VVV werd geïnformeerd naar mogelijke locaties werd onder andere Paal 9 genoemd Aangezien de groep nooit eerder in zo'n pavil joen had opgetreden en deze locatie leuk paste bij het informele'wadden karakter' van de toernee, was men hiervoor direct enthousiast. Enthou siast was ook exploitant Joop Vla ming toen die werd benaderd en zo kwam men snel tot zaken, mede gezien de gunstige condities die de groep voor deze waddentoer han teert. Het was overigens niet de eer ste keer dat 'Pater Moeskroen' zich op Texel liet horen. De groep werkte in 1996 ook mee aan het programma 'Spijkers met koppen' van Jack Spijkerman dat werd uitgezonden vanuit De Lindeboom. (Foto Harry dGraat) De zesde en laatste crossloop van ZDH was een beetje die van de 'eeuwige nummers twee'. De jeug dige Patrick Zijm profiteerde er van dat concurrent Arjen Lap vo rige week jarig was en niet meer mocht meedoen bij de jeugd tot en met 14 jaar. En Harry Bakker won de loop over 4 kilometer door dat plaaggeesten Robert en Erik Bakker zich dit keer aan 8 kilome ter waagden. Toch mag daaruit niet worden gecon cludeerd dat ze de overwinning in de schoot kregen geworpen. Beide Hoornders liepen stevig door en lie ten mooie tijden noteren: Zijm won in 19.09 minuten, Bakker in 15.27. De loop bij de vrouwen werd we derom gewonnen door Hanne Hof- mans. Zij kwam over de finish in 17.44. De strijd over 8 kilometer kende ook een vertrouwde winnaar Stefan Hinze uit Bad Lippsringe. Hij was 1.05 sneller dan vorige week en kwam nu binnen in 29 56. De Duit ser moest echter ruim zijn meerdere erkennen in de snelste veteraan, Alex Strienstra. Zijn tijd, 29.01, was de snelste die dit seizoen op deze afstand werd gelopen. De mmiloop over 1 kilometer werd in 3.15 een prooi voor Jan Stuursma Na afloop werden ook de prijzen voor het eindklassement uitgereikt. In aanmerking kwam iedereen die ten minste drie keer had meegelopen Wie vaker deelnam, mocht de slechtste tijden laten vervallen. Snel ste 'mini' was Michael Noorlander, Arjen Lap won de 4 kilometer bij de jeugd en Erik Bakker was onverslaanbaar bij de volwassen mannen. Laurien Bakker mocht de prijs voor de snelste vrouw in ont vangst nemen. Op de 8 kilometer wonnen Minne Goënga en veteraan Nico Vergouw. Totaal kenden de zes crosses 340 deelnemers. Texel is en moet blijven een va kantieoord. dat voor alles de rust als het beste heeft aan te bieden. De jongelui die in het bijzonder in De Koog hebben gepoogd een aanslag op die rust te doen. ho ren op Texel niet thuis. Zij zijn geen rustzoekers. Integendeel, zij zijn onrustzoekersbeter nog onrustzaaiers. Zij zijn geen toe risten. Het zijn landlopers, die zich de nihilistische mentaliteit van een deel van onze moderne jeugd hebben eigen gemaakt. Zij maken de longeren ten schande Zij plegen geestelijke chantage op de edele vorm van rekreatie. die men kamperen noemt.' Krachtige taal van VVV-directeur G.H Fortgens. De redactie van de Texelse Courant had Forgens uitgenodigd een uitspraak te doen over de ongeregeldheden die zich gedurende het toeristen- seizoen 1960 op het eiland voor deden De krant besteedt hier uitgebreid aandacht aan en pro beert oorzaken te vinden 'Een groep jongeren zat op deze mid dag in een ijstent. Natuurlijk mag dit Maar ze zitten er niet even. nee een hete middag en een avond ook nog. Het gevolg? Ver veling En dan gooit er één een schoteltje bij de buren door de slaapkamerruiten, de hele invantaris van de wastafel.' Des gevraagd geven jongeren als commentaar: 'Man. we zitten hier machtig en als je nou straks nog een glaasje bier weggeeft, dan vertel ik je ook nog dat ik het 's avonds hier wel gezellig vind. Een beetle rotzooie. Het aantal diefstallen, inbraken en vernielingen neemt hand over hand toe En niet alleen in De Koog. Een oorzaak wordt ge zocht bij het toenemend sociaal toerisme. 'En als we dat zo schrijven, bedoelen we niet di rect de kampeerterreinen van de Stichting Sociaal Toerisme Texel, maar het sociaal toerisme in het algemeen.' Het blijkt namelijk steeds vaker voor Ie komen dat vakantievierende jongeren zon der geld komen te zitten 'De stu dent vertelde dat hij die nacht in het hooi had geslapen en al ver schillende maaltijden had moe ten overslaan.' 'Het komt herhaaldelijk voor dat trekkers of kampeerders een paar dagen te bollenpellen moeten om hun kost of logies te kunnen betalen FL Faber - administrateur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel -merkt naar aanleiding van de onrusten op: 'De gemeente lijke overheid zie er op toe, dat vermaaks- en ontspannings gelegenheden aan strengere re gelen betreffende sluitingstijd en wat wel en met mag worden on derworpen en de exploitan ten van kampeerterreinen zullen er nauwlettend op moeten toe zien. dat alleen houders van gel dige papieren op hun terrein wor den toegelaten, zodat het niet mogelijk is dat kampeerders van wie de kampkaart elders werd ingehouden, toch weer onderdak vinden.' Maar terwijl de familie Handgraaf spreekt over de aanleg van een zwembad op het eiland ('Man, je bent vast niet helemaal in orde') en mevrouw I. Kremer-Dijksen ijvert voor een nieuw museum in de duinstrook tegenover 'De Zilvermeeuw', neemt de anti- propaganda over het eiland toe, getuige het verhaat van een Texelaar die tussen Alkmaar en Den Helder een lifter oppikt. 'De jongeman bleek naar Texel te willen omdat hij zich in het kampeercentrum ergens in Noord-Holland zo verveelde, maar dat hij gehoord had dat het op Texel zo'n jofele bende was. waar je je gang maar kon gaan en waar je je rot kon lachen.' En inmiddels wordt aan de zuid kant van het eiland druk gewerkt aan de aanleg van de Pontweg 'Het is een heel werk, maar men kan nu reeds zien waar de weg komt. Dan, na at dit werk. zat er een snelweg komen. Een weg waar met iedere Texelaar op ge brand is. Och. de meningen zijn verdeeld, we weten het. maar de pontweg is binnenkort gereed en de pont., komt.' NIEUWS VAN DE DIEPPLOEGPROEVEN ZJXH.-NIEUWS Vrijdagavond is er geen gym. grote sortering vanaf 7,95 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1999 'De Heeren Zeventien', over de Vereenigde Oostindische Com pagnie Kaarten kosten 15.- (ƒ10,- voor kinderen) en kunnen worden gereserveerd via tel. 314 956. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur). Asterix en Obelix (16 00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Nottmg Hill (19.00 en 21.45 uur). Donderdag 19 augustus In de grote tent op de Nikadel in De Koog begint om 16.00 uur de laatste voorstelling van circus B. Renz In Den Hoorn wordt vanaf 19.00 uur een nostalgische veemarkt gehouden, waarbij de dieren op de traditionele manier - via handje klap - van eigenaar verwisselen. Vanaf 20.00 uur verzorgt de Texelse Big Band bij paviljoen De Zeester op paal 17 een zonsondergangsconcert Toe gang gratis. In het Maritiem en Jutters- museum in Oudeschild begint om 20 30 uur de theatervoorstelling 'De Heeren Zeventien', over de Vereenigde Oostindische Com pagnie. Kaarten kosten 15,- (ƒ10,- voor kinderen) en kunnen worden gereserveerd via tel. 314 956. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asterix en Obelix (16 00 u Wild Wikf West (13 30 en 19.00 u Notting Hill (16.00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u Vrijdag 20 augustus In het Maritiem en Jutters- museum in Oudeschild begint om 20.30 uur de theatervoorstelling 'De Heeren Zeventien', over de Vereenigde Oostindische Com pagnie. Kaarten kosten 15,- (ƒ10,- voor kinderen) en kunnen worden gereserveerd via tel. 314 956. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asterix en Obelix (16 00 u y Wild West (13 30 en 19 00 Notting Hill (16.00 en 21 30 u.)L The Mummy (19.00 en 22.00u In verband met de te verwactö drukte vaart Teso donderdag vrijdag met twee boten De eer tussenboot vertrekt om 9 351 vanaf Texel, de laatste om 16.| uur uit Den Helder. Vrijdag word tussen 13 00 en 17.00 waclii den van een half uur verwachti Den Helder en tussen 9 00 17.00 uur wachttijden tot and half uur op Texel. Er is veel te doen op Texel. K| niet alleen In deze agent maar ook naar het overzich: dfe Vakantiekrant, die gei rende de maanden juli en i gustus wekelijks verschijnt; Veel van de daarin vermek evenementen en activiteit! zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekran wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg baar op zo'n 150 plaatsen c het eiland. De Vakantiekran verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Di. 17 Wo. 18 0.50 Do. 19 1.00 Vr. 20 1.37 Za. 21 2.50 Zo. 22 4.05 Ma. 23 5 25 Di. 24 7.10 13 05 u en 13 30 u en 13.50 u en 14.30i en 15.24 u en 16.37'j en 18.00 j en 19 20s Aan hel strand is het ongeveer een uura der hoogwater. De zon komt 19 augj» op om 06 28 uur en gaat onder om X| uur. 19 augustus eerste kwartier; 't gustus doodtij Donderdag wordt de zonsonderi bij paviljoen De Zeester op pa; door muziek van de Texelse Band begeleid. Bij goed weer? het orkest onder leiding van Kühne op het terras, bij minder» binnen. Lies Pieterse en Belinda Diesen nemen de vocalen vooii rekening Het concert begml 20.00 uur en is gratis toegankej De kampioenschappen Matchplay 1999 van golfbaan De Texelse zijn gewonnen door de jeugdleden Jaap Duin en Martine Zandee. In een spannende finale bleken zij te sterk voor Reynier de Graaft en Els Postma. Bij een matchplay-wedstrijd wordt degene winnaar die over achttien holes de meeste holes gewonnen heeft. Daarmee is het een heel an der spel dan het tellen van stablefordpunten. Ook vindt bij een dergelijk kampioenschap geen handicapverrekening plaats. Onder zeer wisselende weersomstandighe den speelden zestien heren en tien dames de voorrondes. Bij de heren bleven Reynier de Graaff en Jaap Duin over. De strijd tussen beide heren ging de eerste negen holes aardig gelijk op. tot Duin birdies en parren ging maken, waardoor hij bij de vijftiende hole op vier holes winst kwam te staan. Met nog drie holes te gaan kon De Graaff dit niet meer inhalen. Bij de dames viel de beslis sing op de zestiende hole, toen Martine Zandee drie holes voor stond op Els Postma Er werd ook gestreden om het kam pioenschap longest drive. Hierbij sloeg Cees Duin het verst (252 me ter) Tweede werd Jan Winnubst met 233 meter Bij de dames won Els Postma, die ondanks harde zijwind de bal 130 meter ver sloeg. Zij werd op de voet gevolgd door Anette Schaipp met 127 meter Bij de jeugd wonnen Jaap Duin en Jan van Wijk met 200 en 191 meter Martine Zandee won bij de meisjes met 137 meter. Kampioenschap putten Onder leiding van Bob Coutinho kon iedereen een poging wagen een bal in één keer in de hole te putten. Van de zestig deelnemers wisten er on geveer tien in één keer de hole te halen, waardoor een tweede ronde nodig was. Geen van de tien finalisten wist een tweede keer te scoren, zodat uiteindelijk werd ge meten welke bal het dichtsbij lag. De hoofdprijs werd gewonnen door Jan Pelgrim, tweede werd Stephan van Maldegem. De opbrengst van het inschrijfgeld 395,-) gaat naar de stichting Handicart, die veel goed werk doet voor minder-valide golfers. Dinsdag 17 augustus I n 'Tusse de banke' aan de Groeneplaats in Den Burg hangt vanaf vandaag tot en met zater dag een door Oosterender Theun Duinker samengestelde exposi tie foto's en tekeningen van oogstwerktuigen, van 3000 jaar geleden tot heden. Het gebouw is steeds open van 10.00-17.00 uur. In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie In de NH kerk van Oosterend be gint om 20.15 uur een zomer avondconcert met Arnaud Rosdorff (piano) en James McLaren (cello) In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 21.00 uur een optreden van de uit vijf zangeressen be staande groep No Place for Jennifer. Een kaartje kost ƒ20,-, 'Vrienden van Klif 12' betalen ƒ15,- Een diner is mogelijk vanaf 21.00 uur In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Woensdag 18 augustus In zwembad Molenkoog in Den Burg begint om 15 00 uur een 'pannenkoekenrace' Deelname is gratis; wél moet 'gewoon' een kaartje voor het zwembad worden gekocht. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur de finale om het Texels ringsteekkampioen schap In het raadhuis begint om 19 30 uur een gecombineerde vergade ring van de raadscommissies Welzijn en Onderwijs en Finan ciën, Werken en Milieu. In het Maritiem en Jutters- museum in Oudeschild begint om 20.30 uur de theatervoorstelling Nadat het de hele morgen i druilerig is geweest, barst vj minuten voor het sluiten van 4 rommelmarkt de bui pas edt goed los. De enkele liefheb!» die het neerstortende hemelw.- ter trotseert, is dan ook niet ecff verbaasd als op het hek dat nao de Oosterender muzieknis led een bordje prijkt piet daarop S mededeling dat Strenderpop! afgelast. Voor het eerst in z;« geschiedenis moet het noegelijke openlucht-festival» ken voor het weer. Het terrein! doorweekt van de regen die i nachts gevallen is, zodat zét de optimistische verwachtm; voor de rest van de middag gee' reden is om het festival toch do# te laten gaan. Zaterdag 28 augustus wordt eer tweede poging gewaagd. Bant die het nu moesten laten afvff ten, maar die op de nieuwe i' turn wel beschikbaar zijn, kun nen tot aanstaande zaterdaj contact opnemen met Willen Witte, telefoon 318870 Teun Duinker (links) met Piet Schraag bij de model-dorsmachine waaraan de laatste drieëneenhalf jaar werkte en die ook op de expositie is te zien. (Foto Ban Bosch) Toen Teun Duinker 13 was werkte hij al op het land. Zo ging dat in de jaren '30 als je als jongetje opgroeide op Nieuweschild: je deed wat je vader deed. Zijn ouwe heer was net gestopt als wier visser - over die eeuwenoude be drijfstak zou Teun later nog een boek schrijven - en ging als loon werker verder. Teun hielp. Toen hij met pensioen ging werd Teun nieuwsgierig naar de ontstaans geschiedenis van de machines waar hij zo tang mee had gewerkt. Tot en met zaterdag deelt hij zijn kennis met het publiek in 'Tusse de Banke'. 'Vroeger was het actie Aanpakken met z'n allen. Prachtig was dat. Te genwoordig gaat de machine erover en is het veld binnen een uur kaal. Er is trouwens haast geen graan meer over. Het is allemaal maïs en aardappelen. In Eierland was vroe ger alles graan!' Duinkers ogen lich ten op als hij zijn nostalgische ver haal opdist. Hij deed het zware veldwerk met plezier. 'Je werkte ge woon. Zo zwaar was het nou ook weer met. Je was aan het handwerk gewend' De moderne landbouw machines namen in de jaren '60 het werk over van de relatief dure ar beidskrachten. Schraag, die inmid dels naar Oosterend was verhuisd, treurde er niet om 'Ik was wel toe aan wat geregelder en lichter werk.' Hij bleef bij de branche betrokken en ging bij Keijser en Co. in De Waal aan de slag Ook toen hij met pensioen ging kon hij de band met de landbouw niet doorknippen. 'Hoe ging het werk op het land vroeger? Wanneer werden de eerste machines gebruikt? Ik wilde het allemaal weten.' Stad en land reisde hij af om in stoffige ar chieven te neuzen, musea in binnen- en buitenland te bezoeken en bij universiteiten te rade te gaan. Hij kopieerde en fotografeerde alles wat gekopieerd en gefotografeerd mocht worden - en ook wel wat niet mocht. In Armenië bijvoorbeeld. In een mu seum in de hoofdstad Jerevan zag hij in een vitrine een dorsslede lig gen uit het begin van onze jaartel ling 'Je mocht er met fotograferen. Maar ik heb een juffrouw even heel lief aangekeken en toen zei ze dat ik m'n gang kon gaan.' De foto hangt aan het begin van de expositie, naast een bijbeltekst die vermoedelijk op het landbouw werktuig van toepassing is: 'Met dubbele sneden zult gij bergen dor sen en heuvels zult gij tot kaf ma len.' Vervolgens tonen stencils met tekeningen, oude plaatjes en foto's de ontwikkeling van dorssleden, ploegen en dors- en maaimachines Landen als Egypte, Hongarije, Duits land en Engeland, maar natuurlijk ook Texel passeren de revue. Voor (oud-)agrariërs en in landbouw geïnteresseerden is de tentoonstel ling zeker een aanrader. Voor overi gen met daarvoor is er toch te wei nig fraai beeldmateriaal te zien. De expositie is tot en met zaterdag van 10.00 tot 17 00 uur in 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats te be wonderen. Op donderdag ook van 20.00 tot 21.30 uur

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2