Hans de Goede mist kathedraal op Texel bTsuandioop Texel'94 benut bouwvertragingj Hoe natter, hoe mooier an- ^1-1-2 TEXELSE^ couRANT Kampioenschappen tennissers Deuce Om te onthouden Diploma-zwemmen Oefenwedstrijden Veteranentennis Tent vernield DINSDAG 17 AUGUSTUS 1999 Ondanks het hoge water bleef er woensdag tijdens de strandloop bij De Cocksdorp een flinke strook strand over om hard op te lopen en de schoenen droog te houden. Het bewijs dat het snel kon, werd geleverd door Alex Stienstra uit Enschede, die de 8 kilometer in 28.59 minuten aflegde, een nieuw seizoensrecord. Stefan Hinze uit het Duitse Bad Lippsringe werd net als vorige week tweede Zijn 30.03 was ruim een minuut sneller dan toen Piet Bakelaar legde met 31.48 beslag op de derde plaats. Ook hij verbeterde zich met meer dan een minuut. Erik Dulfer uit Schiedam won met overmacht de 4 kilometer (14 59). Nummer twee, Ed Zijl uit Voorscho ten, liet de klok op 16 44 stil staan. Eerste vrouw wed Elly de Groot uit Hillegom Zij had 24 02 nodig Bij de jeugd, die zich aan 1200 me ter waagde, was Cas Willems we derom de sterkste. Hij finishte in 4.57 Bij de meisjes won de Duitse Melame Guschal (6.00) De laatste strandloop wordt morgen (woensdag) gehouden. Het start schot bij paal 28 klinkt om 19.30 uur Het nieuwe complex van Texel'94 Op de voorgrond het tegelpad-in-aanleg Het dijkje aan de rechterkant wordt met gras ingezaaid Ervoor komt de tribune. Achter het gebouw rijzen lichtmasten op die zijn overgebracht van het oude naar het nieuwe trainingsveld, waar eerst de hondenclub zijn thuisbasis had. Texel'94 kan de in aanbouw zijnde kantine en kleedkamers niet bij het begin van het komende voetbalseizoen in gebruik nemen. Het complex bij het oude Boys- veld zou oorspronkelijk op 1 sep tember klaar zijn, maar de bouw vergunning werd niet zoals verwacht in februari, maar in mei afgegeven. De club wil de aannemers niet onder druk zetten omdat deze bij wijze van sponsoring de klus voor een vriendenprijsje klaren.'We nemen de nieuwe streefdatum ruim en gaan nu uit van 1 januari 2000', zegt Hank Witte van de bouwcommissie. De bouwconstructie met spanten, die het complex tot ver buiten de onder liggende bebouwing overdekken, heeft als voordeel dat een tijdelijke kantine eenvoudig is te realiseren door een deel van de overkapping provisorisch af te sluiten. Een tap installatie met bar is al geplaatst. De club haalt uit het nadeel van de vertraging zoveel mogelijk voordeel. 'We hebben meer tijd dus kunnen we meer klusjes - zoals timmerwerk - in eigen beheer doen, waardoor we geld besparen dat we voor andere dingen kunnen gebruiken', vertelt Witte. Het geld dat van de gemeen telijke donatie van ƒ1,1 miljoen res teert, wordt onder meer uitgegeven aan een tegelpad dat rond het nieuwe hoofdveld komt te liggen. De sleuf is door een aannemer gegra ven, het derde elftal legt de grind- tegels erin Verder is een dijkje tus sen het hoofdveld en het aanpalende voetbalveld aangelegd dat het zicht op de enorme vlakte breekt en bal len tegenhoudt In het midden van het dijkje wordt een tribune neerge zet, die aannemer Meyert Boon ont werpt. Het vanaf de Haffelderweg op doemde gebouw imponeert door het enorme dak. Daaronder zullen elf kleedkamers, een kantine, spelers home, een massageruimte en een onderkomen voor de atletiek vereniging schuilgaan Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer bellen. 1-1-2. Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Voor niet- spoedeisende zaken: 072 - 564 63 64. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N.D.K. Eelman-van 't Veer (welzijn en on derwijs). wethouder D.F.G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wethouder P. Bakker (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur De spreekuren zijn in het raadhuis op de Groeneplaats in Den Burg. Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21) Spreekuren raadsfracties: CDA, VVD en Groen Links: iedere donder- (Foto Bart Bon dag vóór de raadsvergadeti® (tweede dinsdag van de maand voormalige bodewoning raadhui aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.1: uur. Texels Belang iedere maanda in de week vóór de raads vergadering Groen Links heeft od spreekuur op de donderdag voorat gaande aan de week waarin d commissievergaderingen worde gehouden. D66 heeft elke maande voor de raadsvergadering spreek»: van 19.00-20.00 uur op het adie Bernhardlaan 67, Den Burg opa! spraak via tel 313083. Pvdi woensdag vóór de raadsvergadem en de week met de comim sievergaderingen vanaf 19.30 uun de bodewoning achter het raadtas Daarnaast elke dag van 17.00» 19.00 uur telefonisch spreekuur* 313640 of 318673 Stichting Thuiszorg Texel (vott heen St. Gezinsverzorging, Knis werk en Bejaardenhulp): Jonte straat 6, Den Burg. tel 3141S Spreekuur van maandag tot en in vrijdag iedere ochtend van 9 00: 10.00 uur Centraal meldpunt 022 650222) Psychologen: dhr. J. van d< Berg en mevr. M. Lenters, in geb Keesomlaan 11Den Burg. 310386 Alcohol en drugs: Consultatie! reau voor alcohol en drugs. Molve 31/45, 't Horntje. Spreekuur volge afspraak, tel. 319413 Terwijl in de rest van het land de bewolking de hele verdere dag bleef hangen, brak op het eiland de zon na de verduistering pas echt goed door Halverwege de middag baadde Den Burg in een scherpe en nog warme augustuszon, hoewel dreigende wol ken zich de hele dag aan de horizon bleven samenpakken. Verkoeling was te vinden in zwembad Molenkoog, hoewel het er op 'start blok 2' soms heet aan toe ging. Daarvanaf doken immers de deelne mers aan het open Texels kampioen schap 'bommetje' in het water. In verschillende leeftijdcategorieën werd gestreden om de hoogste eer. De jury beoordeelde de originaliteit van de sprong en de uitvoering en lette er onder meer op hoe hoog het water opspatte Maar: 'We vinden het ook erg leuk als je zwaait tijdens het springen.' Geïnspireerd door opmer kingen van publiek en jury en door de prestaties van andere deelne mers, stortten de duikers zich steeds sierlijker te water, daarbij het water steeds hoger opspattend. Het kampioenschap bommetje was misschien niet direct het drukst- bezochte evenement op deze woensdagmiddag, maar in het zwembad is het altijd gezellig. En de deelnemers waren te fanatiek met de wedstrijd bezig om zich druk te ma ken over de geringe publieke belang stelling FotoW (Pip)Bomam In zwembad Molenkoog wordt vrij dag voor de derde keer dit seizoen gezwommen om de diploma's. Om 17.00 gaan de kandidaten voor het A-diploma te water, om 18.00 ge volgd door die voor het B-diploma en om 19.00 uur door de kinderen die hun C-diploma willen behalen De examinatoren zijn Gert Pansier en Ingrid van Lubek. Toeschouwers zijn welkom, maar voor zwemmers is het bad vanaf 16 56 uur gesloten Morgen begint om 15 00 uur een Super Pannenkoekenrace in Molenkoog. De voetballers van ZDH, De Koog en Oosterend (en hun supporters) kun nen hun hart weer ophalen Van avond begint om 19 15 uur een oefenwedstrijd tussen ZDH en De Koog. Zaterdag spelen ZDH en Oosterend tegen elkaar, aanvang 19 00 uur. Beide malen is het veld in Den Hoorn de locatie De Koog en ZDH zijn al enige weken in oefening. SVO begint vanavond weer. De Gortbuken trainen op dins dag en vrijdag, aanvang 20.00 uur. Op het eigen complex aan de Emmalaan in Den Burg houdt tennis vereniging Deuce zaterdag 21 au gustus een recreatief dubbeltoernooi voor heren en dames van 50 jaar en ouder. Er wordt gespeeld met wisse lende partners. Ook niet-leden kun nen meedoen. Opgave is mogelijk op het intekenformulier in de hal van de kantine of telefonisch bij Hein van Daalen, tel. 317 326. De leden van tennisvereniging Deuce strijden van zaterdag 4 sep tember tot en met zaterdag 18 sep tember om de clubtitels in het da mes- en herenenkelspel en in de dames- en herendubbels. In welke competitievorm dat precies gebeurt, is afhankelijk van het aantal deelne mers. In ieder geval wordt gespeeld in een E/veteranen 50+-klasse en in een D/C-klasse Bovendien zijn er verliezersronden, zodat iedereen meerdere wedstrijden speelt Opgaveformulieren liggen in de hal van de kantine, waar ze ook weer kunnen worden ingeleverd (voor vrij dag 27 augustus om 18.00 uur). De finales worden allemaal op zaterdag 18 september afgewerkt. Die dag wordt afgesloten met een barbecue voor alle leden en hun partner. Infor matie is verkrijgbaar bij Martin Land, tel. 314 657 Naar nu pas bekend is geworden hebben onbekenden in de nacht van vorige week maandag op dinsdag een tent onherstelbaar beschadigd. Wellicht in een balorige bui waren zij er aan gaan hangen, waardoor de buizen verbogen raakten. De 6 x 4 meter grote tent, die op kampeerter rein Kogerstrand stond en eigendom was van een Duitse toerist, verte genwoordigde een nieuwwaarde van 4500 Duitse marken. Hans de Goede, zijn rappe manier van praten verraadt zijn afkomst: Rotterdam De stad waar hij werd geboren. Haast was hij bakker geworden, maar zijn liefde voor muziek en elektronica deden hem in de orgelbouw belanden. Deze combinatie bracht hem uiteinde lijk in 1966 op Texel. Van de orgelbouw stapte hij over naar de PTT, waar hij inmiddels zo'n twintig jaar werkt. Texel kent hij als zijn broek zak. Muziek is een onderdeel van zijn leven. Niet alleen in zijn vrije tijd. Menig kerkganger kent hem als de graag geziene organist. Als je vroeger kon leren, dan mocht je leren. Zo met, dan werd je aan het werk geschopt. Zeker als je uit een groot gezin kwam. Zoals Hans de Goede, nu 55 jaar, de middelste uit een serie van zes. De Goede kreeg de gelegenheid, maar redde het niet, waarop zijn moeder hem op zijn veertiende meenam naar een bu reau voor beroepskeuze aan de 's Gravendijkswal. Even een test laten doen Wat moest Hans worden? 'Ging die man eerst met mijn moe der praten. Wat doet die jongen graag7 Vertelde ze dat ik graag bij haar in de keuken stond als zij aan het koken was Maar dat had een reden, dan viel er wat extra te bikken natuurlijk. En op zondag, als mijn moeder naar de kerk was, bakten we pannenkoeken. Als ze dan te hard waren, scheerden we ze zo uit het raam door de buurt heen' De beroepsadviseur besloot dat hij maar een beroep moest uitoefenen dat met zachte dingen te maken had De Goede moest maar bakker wor den 'Het was de grootste misser die je je maar kunt bedenken. De Goede startte zijn carrière als bakkersknecht Maar al snel bleek dat het bakkersvak totaal met bij hem paste. Na twee jaar werken en school had hij het wel bekeken. Dit was het niet. Op een vrije middag nam hij resoluut een besluit. 'Ik dacht, die baas kan voor mijn part de lucht invliegen, ik ga net zo lang fietsen totdat ik een andere baan heb. Iets in de elektronica. Overal rondgefietst. De Goudse Singel af, door Het Noorden. Bij iedere radio zaak stopte ik en vroeg ik of ze nog een leerling radiomonteur konden gebruiken.' Op een gegeven moment belandde hij bij de firma Pekel aan de Albatros- weg in de Spaanse Polder. Hij had beet, daar konden ze nog wel ie mand gebruiken. En zo raakte De Goede in de elektronica, 's Avonds ging hij naar de Ambachtsschool en tussendoor volgde hij allerlei cursus sen. Hij had het prima naar zijn zin 'We waren vrij klein behuisd, maar op zolder was er toch nog ruimte voor een klein werkplaatsje. In een kast, waar je net met in kon staan, had ik een werktafeltje met een sol deerbout. Daar zat ik van alles en nog wat te maken.' Er was nog iets dat de Goede graag deed. Orgelspelen. Later kreeg hij de kans die twee dingen, zijn voorkeur voor elektronica en muziek, te com bineren. 'Een collega tipte me voor een advertentie. De firma Parie Or gels in de Jufferstraat zocht perso neel. Daar ben ik langs gegaan Ik maakte een praatje en kon direct komen De Goede beleefde er een leuke tijd 'Ik had een baas... die kon gigantisch vloeken Eén ding kon hij niet, twee vloeken tegelijk zeggen.' Nog voor zijn diensttijd kreeg hij kennis aan een meisje, zijn huidige echtgenote. Zij had een brede ken nissenkring. waaronder eenTexelaar die als onderwijzer les gaf op een school in Rotterdam De Goede zat zijn diensttijd uit en pakte zijn werk weer op bij de firma Parie Orgels. Het bedrijf overwoog op dat moment om alles naar België te verplaatsen. 'Ik kon mee. maar dat leek me niets, dat trok me voor geen meter Het was de onderwijzer die mij vertelde dat het elektrotechnisch bureau De Tak Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aangespoeld deze keer: Hans de Goede op Texel op zoek was naar iemand die thuis was in orgels. De Goede waagde het er op, schreef een brief en kreeg al vrij snel een antwoord terug. Kom maar eens voor een ge sprek langs 'Ik was nog nooit op Texel geweest. Naar mijn idee lag dat ergens bij de Noordpool Een vreselijk eind weg. Maar toen ik voor dat gesprek ging, was ik verkocht Ik vond het hier gigantisch mooi. Wij woonden vroe ger aan de rand van Rotterdam. In Tuindorp Vreewijk. Allemaal laag bouw, singeltjes en veel groen. We waren eigenlijk altijd in de polder te vinden. Dat hele platteland, dat dorpse, dat trok me altijd al ontzet tend aan. Texel heeft dat allemaal. Ik dacht, dit is het gewoon voor mij. De keuze om mee te gaan naar België of over te stappen naar Texel was voor mij met moeilijk meer. En daar zaten we dan op Texel Eerst in een caravannetje. We hadden helemaal mets, want ons huwelijk in Rotter dam had onze laatste centen ge kost. Maar dat gaf niets. We krabbel den er wel weer bovenop. Wat later kregen we een huis in de Oester straat in Oosterend.' De Goede werkte zich snel in bij De Tak en had het er naar zijn zin. Het bedrijf zat nog met zo lang in de orgelbouw. Het breidde echter ge staag uit 'Er waren tijden dat we hele lange dagen maakten. Begon je 's morgens om acht uur Na je werk even eten en dan weer terug naar de schuur. Kwamen de vrouwen 's avonds om tien uur nog wat te eten of drinken brengen. Er moest op tijd afgeleverd worden En of het nu licht of donker was, je werkte gewoon door. Dat deed je een hele tijd ach ter elkaar Je wist amper nog of het dag of nacht was Zo zat ik een keer na mijn werk, Jaap en Annie Kooger woonden nog naast ons, op het or gel de Koekoekswals te spelen. Me er met van bewust dat je met zo'n orgel natuurlijk burengerucht maakt. Het was wel wat laat, maar voor mij nog gewoon dag. Komt op een gege ven Jaap Kooger in zijn onderbroek aan de deur: En nou is dat gesode mieter een keertje afgelopen. Jullie altijd met dat orgel midden in de nacht... Hij had volkomen gelijk, het was een uur of twee in de nacht Vanaf die tijd hadden we wel een nieuwe versie van de Koekoekswals: koekoek, koekoek, Jaap Kooger in Na verloop van tijd ging het met de orgelbouw wat minder. De Goede stapte over naar Rentenaar. 'Daar kwam ik pas echt onder de mensen. Ik zat in het klantenwerk. Legde elektriciteit en waterleidingen aan en voerde reparaties uit Rentenaar zat over het hele eiland, dus je kwam overal. Dat heb ik een jaar of vier gedaan, maar het was toch niet he lemaal wat ik zocht. Daarna heb ik nog een tijdje bij Rab in het maga zijn gewerkt, tot er bij de PTT ie mand gevraagd werd. Dat was in 1978' De Goede solliciteerde met de inten tie om in de binnendienst te gaan werken, maar daar bleek voorlopig geen zicht op. 'Het eerste jaar was putje graven, tentje zetten, tukkie doen'. Oftewel alle huisaansluitingen Hij had fijne collega's, zoals Jaap Schuijl en Toon van der Gaag. 'Van der Gaag kon graven als de beste. Wist ook altijd precies waar hij moest zijn Wij stonden een keer aan de Pontweg. Moesten we een las heb ben en die konden we maar met vin den. Zeiden we tegen Van der Gaag. Joh, we hebben alles afgegraven maar we kunnen die las met vinden. En Van der Gaag: Die las ligt er. Let op. ik ga er heen en leg hem bloot. Na een half uurtje gingen we weer kijken. Van der Gaag was nergens te bekennen. Maar er stond wel een stokje als teken dat daar de las lag. Had hij een gat gegraven waar je languit in kon gaan liggen. Onvoorstelbaar...' Hoewel er weinig kans was om bij de binnendienst terecht te komen, be sloot De Goede toch een cursus elektronica te volgen 'Ik dacht, ik ga gewoon leren, dat is nooit weg Je in vesteert altijd in ie zelf Op een dag kwam er een plekje vrij bij de bmnes dienst. Ik stak mijn vinger op enze ik wi|i' Zat ik toch in de automates Dat vond ik heerlijk werk, al die te wegende relaitjes en het maken vj die kiezers. Ik deed niets liever. Da; heb ik gewerkt totdat de binnen-0 buitendienst samengevoegd wr den. Nu zit ik weer over het helee- land. Het werk is heel divers Aanlegwerk, service en de storings dienst. Dan zit je hier, dan weer das' We werken met een klein ploeg) van drie man. De meeste problem® kunnen we zelfverhelpen. Maarisa een klus van langer dan acht uur, tlï roepen we de hulp van de overkaf in. Je moet inzetbaar blijven vt» storingen. Het leuke van dit werki dat je overal komt. Je ziet en how nog eens wat. Het voordeel van te eiland is dat je de mensen allemaa zo'n beetje leert kennen. Maak aan de overkant niet mee.' 'Het enige dat ik als muziek liefhebber op Texel wel wat mis is te culturele leven Dat vind ik wel een mank gaan hier. Een beetje concer van formaat of andere culturele eve nementen heb je hier niet echt. Daar voor moet je naar de overkant. Zo ben ik een fervent aanhanger vand; reeds lang overleden Feike Atsma Precies op mijn verjaardag werd e' een herdenkingsconcert gehouden in de Lutherse kerk in Den Haag. Ze ik jongens ik hoef geen cadeautje, ik wil daar heen Ben ik heel de da) daar geweest. Dat was schitterend Zo'n grote kathedraal klinkt ved moóer. Hier is alles in het klein.' 'Rotterdam houdt een specias plaatsje bij mij. Dat zal altijd zo bi; ven Maar ik heb nooit spijt van mi" keuze cehad. Texel is het gewoon voor mij Die vrijheid en gemoedelijk heid Heel het eiland is schitterend Maar Ooderend is de mooiste plaats om te wonen.' a Ingrid de Raad 1 f I DAAR RED JE LEVENS MEE Hans de Goede 1 Rotterdam houdt altild een speciaal plaatsje, maar Texel is hel hele- maal... fotoGorardTimmorman)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 4