Eenrichtingverkeer op Schoonoordsingel Toch vuilnisbakken langs haven en dijk Jutters laten Hodshon tot september bij MJM Actie: nieuwe viool voor Gerhard Smeenk Texels lam l als bruidschat Sonnevanck Hoornder veemarkt kan nog wei wat dieren gebruiken Schouwstra's beste catamaranzeilers Gemeente en RWS delen kosten Geldorp heeft nog vier weken Arbeids ongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Bij ANGO tel je voor drie! TEXELSE^" couRANT Texel'94 wil kas spekken voor jeugd Bakker en Maas winnen ringsteken Oefenwedstrijd 'Uiver' komt naar Texel Gerhard Smeenk (rechts) in de bus opweg naar Brussel, spelend op de viool die de ni. Vrijdag treedt oud-Texelaar en rid! boerenzoon Johan Reuvers (30) 1Uj in Fleringen bij Tubbergen in het )1 huwelijk met Twentse bóeren- da dochter Myrian Elferink (31). Een uj; oude Twentse traditie wil dat te- voren aan de bruidegom een koe ,rawordt geschonken door de fami- d Ie van de bruid, dus het omge- de keerde van een bruidschat Het da regelen daarvan is in handen van dg de 'noabers' (buren). In dit geval j,e werd besloten op Texel een jong schaap te kopen en dit als'bruid- idj schaap' aan het jonge paar te geven. Gistermiddag had de nj overdracht van het schaap in plaats op het erf van 'Texion' aan na de Ruigendijk. de ouderlijke wo- t mng van de bruidegom. Een tou- nngcar met 25 'noabers' was er- «or uit Twente overgekomen. Zowel de kerkelijke als de wet- K lelijke huwelijksvoltrekking heeft vrijdag plaats in de openlucht tJ Onder de kroezenboom', de Ij oudste eik van Nederland. Johan Reuvers verliet al in 1987 zijn geboorte-eiland. In Enschede houdt hij zich bedrijfsmatig be- zq als 'interieurbeplanter' Hij zoigt ervoor dat kantoorruimten je meigroene planten worden ver- Jteaaid. De foto toont het aan- TiMjaande echtpaar met schaap Birwijl het wordt toegezongen Hftor de 'noabers'. (Foto Harry do GraaO !K te IlsOosterender kwam ik toch al niet iï tel bij Albert Heijn, maar sinds ze se feonzalige gedachte hebben opge- s al dat ze aan zoiets moois als er sonnevanck willen komen, zien ze e tj er helemaal niet meer. Dat sis stieelt meteen een parkeerplaats gs Ei zijn tenslotte nog meer winkels, ss' ïerder ben ik er ook niet voor dat de igf tondag in een dorp zonodig moet w erstoord. Laten de toeristen hun Bodschappen maar halen in de di to' erse winkels op campings en bun- an siowparken, die zijn toch gewoon epen? <s fcrtom, als iedereen die de plannen xx netSonnevanck schandalig vindt en te te zondag rustig wil houden zijn ss kxxfschappen elders haalt, is er seen - meer - parkeerruimte nodig lel is er nu tenslotte al vol genoeg. el Teun Eelman, te Oosterend sk Als de bewoners er geen proble men mee hebben zal op de Schoonoordsingel in Den Burg éénrichtingsverkeer worden inge steld, met uitzondering van het gedeelte bij het Groene Kruis- gebouw. Aanleiding voor de maatregel is de overlast die.m de Schoonoordsingel wordt ondervonden van het parke ren Aan eén kant van de weg be vindt zich een parkeerstrook en aan de andere kant mag gewoon worden geparkeerd, zodat de rijbaan erg smal wordt voor verkeer in twee rich tingen. Gedwongen achteruitrijden komt vaak voor met alle gevaar van dien. Na de instelling van het een richtingverkeer mag alleen nog vanaf de Kogerstraat worden gereden De maatregel geldt niet voor fietsers. Het college volgt in deze het advies van de Overleggroep Verkeerszaken waarin mensen van Gemeente werken en politie zitting hebben. Ruigendijk De groep heeft zich ook gebogen over klachten van bewoners van de Ruigendijk over hard rijden op deze weg, toenemend verkeer als gevolg van nieuwbouw en bedrijfsactiviteit, te smal fietspad en veel skeelers. De groep vindt de situatie echter met ernstig genoeg en heeft daarom geen maatregel voorgesteld Er zijn alleen éénzijdige ongelukken met dubieuze oorzaak bekend. Een snelheidsbeperking van 60 km voor zo'n lange weg is niet geloofwaardig. Een inhaalverbod wordt ook met zin vol gevonden omdat er als gevolg van de vele bochten toch niet veel wordt ingehaald Het fietspad is in derdaad smal maar, zegt de overleg groep. zo zijn er wel meer op Texel. Aan de twee snelheidsremmende wegversmallingen op de Califormë- weg zal nog een derde worden toe gevoegd, meer in de richting van de Pontweg. Dat betekent dat de bewoonster die hierom had gevraagd haar zin krijgt. De kosten van de voorziening bedragen f7.500,- DeWaal Op verzoek van de dorpscommissie van De Waal zal voor één kant van het Vermaningspad in De Waal een parkeerverbod van kracht worden De commissie had geklaagd dat auto's die op de insteekparkeer- havens aan de ene kant staan, er niet in of uit kunnen als aan de an dere kant wordt geparkeerd Conform het advies van de overleg groep heeft het college besloten het huidige parkeerverbod in de Gasthuisstraat niet op te heffen. Het bestuur van de peuterspeelzaal 'Het Sterrekind' had om opheffing ge vraagd om halen en brengen van kinderen mogelijk te maken Het halen en brengen kan wel een half uur in beslag nemen omdat de ouders zolang met de kinderen in de klas mogen. Het parkeerverbod is ooit ingesteld omdat de bus de draai vanuit de Beatrixlaan niet kan nemen als er au to's staan De overleggroep wil het verbod daarom in stand laten, ook al omdat bij opheffing andere auto's zullen worden geparkeerd zodat de ouders er ook dan met met hun wa gen terecht kunnen. De politie zal soepel met het verbod omgaan zo lang er met langer dan een half uur Gisteren verliep de termijn waar binnen de jutters van Flora het gevoel hadden moeten krijgen dat de door hen voorgestelde totaal regeling bij de gemeente en de Stichting Texels Museum enige kans maakte. Dat zicht is er niet gekomen, maar toch laten de jutters de reddingboot Joan Hodshon nog tot half september in Oudeschiid. 'Burgemeester Geldorp had gezegd dat zij tot half september nodig had om haar bemiddelingspoging af te ronden. Waarom zouden wij haar die tijd met gunnen? Als zij haar werk af heeft en de STM is ons nog niks tegemoetgekomen, dan kunnen we die boot alsnog ophalen, ook al zijn ze dan in hoger beroep gegaan', verklaart juttersvoorman Jan Uit geest. Het STM heeft lang gewacht met het daadwerkelijk instellen van het aangekondigde beroep tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij het recht om de reddingboot te expose ren aan de jutters werd toegekend. Vlak voor het verstrijken van de fa tale termijn op 11 augustus, werd het De Stichting Hoornder Donderda gen roept boeren en hobbyisten op dieren beschikbaar te stellen voor de veemarkt die deze week als afsluiting van het seizoen in Den Hoorn wordt gehouden. Alle vee is welkom. Opgave is moge lijk bij Ruud Bakker (tel. 319 638) en Frans Bakker (tel. 319 369). Over belangstelling voor het nostal gische evenement heeft de organi serende stichting niet te klagen. Het enige bezwaar is dat de ongeveer honderd aanmeldingen die inmiddels binnen zijn hoofdzakelijk ooi- en ram- lammeren betreffen. Om een wat breder publiek op z'n wenken te be dienen, zou de organisatie ook graag zien dat geiten, konijnen, kippen, ezels en ander vee op de aloude manier - via handjeklap - van eige naar verwisselen. Wie dieren te verhandelen heeft, maar geen kans ziet ze naar Den Hoorn te vervoeren, kan een beroep doen op de stichting, die daarvoor ook de financiële verantwoording draagt De markt begint donderdag om 19 00 uur. De kramenmarkt start al om 17 00 uur. wordt geparkeerd en de bus geen hinder ondervindt Bekeken wordt in hoeverre een tijdslimiet kan worden aangegeven zonder dat er parkeer- meters worden geplaatst. Het college heeft verder besloten om de dorpsplattegrond bij de Heems- kerekstraat in Oudeschiid te ver plaatsen naar de plek waar de grens van de dorpskom wordt aangegeven. Een aanwonende had geklaagd dat zijn uitzicht erdoor wordt belemmerd In de Drijverstraat tegenover de bi bliotheek komt een algemene invalidenparkeerplaats op vijf meter van de hoek met de Bernhardlaan. Met de bewoners die de parkeer plaats voor hun huis krijgen zal nog contact worden opgenomen. Tenslotte heeft het college besloten het parkeerterrein bij Garage Grisnigt aan de Bernhardlaan aan te wijzen voor het parkeren van uitsluitend personenauto's. Vrachtwagens die tot dusver een groot deel van de capaciteit van het plan opslokten, kunnen er dus niet meer terecht beroep ingesteld bij het Amster damse gerechtshof De jutters willen de reddingboot al leen in Oudeschiid laten staan als de gemeente Flora officieel als museum erkent en het Maritiem en Jutters Museum het grootste deel van zijn jutterscollectie overdraagt aan de jutters, zodat Flora feitelijk het enige Texelse juttersmuseum wordt STM- voorzitter Jan Kuiper heeft al laten weten dat deze totaalregeling vol strekt onbespreekbaar is Uitgeest: 'Nu ze inderdaad in beroep zijn ge gaan lijkt het er helemaal op dat van Kuiper niks te verwachten is Dan zijn we er natuurlijk gauw klaar mee. Maar goed het seizoen is zowat af. dus heeft het ook niet zoveel zin om de boot nu naar Flora te brengen Over de gemeente is Uitgeest een stuk positiever dan een tijdje gele den. Het college heeft een opening gemaakt richting formele erkenning of officieel gedogen van de mu seum-activiteiten, die zo op het eer ste gezicht strijdig lijken met de agrarische bestemming die op de hoeve aan de Pontweg rust. De ge meente wil kijken wat er binnen de bestaande bestemming mogelijk is. Verder zijn de brandveiligheids aspecten onder de loep genomen. 'We moeten een paar kleine veran deringen aanbrengen Ze zeiden niet dat een museum hier uit oogpunt van brandveiligheid ontoelaatbaar is De aanpassingen zijn eenvoudig door te voeren.' Gezien de positieve hou ding van het college leek het Uit geest geen verstandig idee Geldorp tegen de haren in te strijken: 'We kunnen de burgemeester maar beter tegemoetkomen.' Ondanks de harde wind konden afgelopen weekend toch vier manches worden gezeild voor het Texels kampioenschap cata maranzeilen. De deelnemers moesten opboksen tegen een harde wind, die soms zelfs aan trok tot kracht zes. Jan en Karelien Schouwstra bleken daar met hun Nacra 570 het beste tegen bestand. Het Texelse echtpaar werd op de voet gevolgd door Maarten Mols en Peter Bloemsma. Zij deden mee op een Inter 20. De vice-kampioenen waren speciaal voor dit weekend naarTexel gekomen. Oudste deelnemer was de 60-jarige Gerrit Kamp uit Losser. Zijn moed om in te schrijven werd be loond met een fles Jutter. De pech- EB afvalbakken op de kade van Judeschild en op een aantal plek- 'M langs de dijk die onlangs foor Rijkswaterstaat werden weg- te2uinigd, zijn terug. Op aandrin- Sen van recreatie-ondernemers 4P de haven, vissers en de dorps- 'wtmissie bekostigt de ge- 'eente de vuilnisbakken op de teven en draagt RWS zorg draagt foor de vuilnisemmers langs de lijk. D"or afkalving van het budget be fool RWS de afvalbakken dit sei- 'fon met meer te plaatsen. Met 'ame in Oudeschiid leidde dit tot afkeurende reacties. 'Als het een fommeltje wordt, gaat het van kwaad 'oterger'. ondernam wethouder Peter Eakker (Financien, Werken en Mi- ■fo) actie om de vuilnisbakken en teging daarvan dan maar zelf te bekostigen 'Nu de gemeente een duit in het zakje doet, dragen ook wij ons steentje bij', licht Rob Bakker van Rijkswaterstaat toe waarom RWS een deel van de vuilnisbakken langs de dijk bij Oudeschiid en aan de noordkant van het eiland weer heeft neergezet. Ditmaal gaat het om een beperkt aantal bakken, waardoor het onderhoud en de stortkosten be perkt blijven. De maatregel van RWS gaat wet houder Bakker nog met ver genoeg. 'Alle bakken moeten terug, want het is voor Texel een slecht visitekaartje als fietsers langs de dijk onderweg rommel tegenkomen.' De vraag is wie dat moet betalen. Bakker, 'Dat is in onderzoek. Een schoon eiland is natuurlijk in het belang van de ge meente, maar er ligt ook een verant woordelijkheid bij RWS. Dit is dus nog een punt van onderhandeling.' Postbus 850 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 43 «TuAUUW VOO« VtAAWTVIlOOeS roK09tw>-»f»/no cn-etsitt»! Grool r.ieuws: ANIB, AVO en GON hebben hun krachten gebundeld Zij vormen nu ANGO de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie U kunt rekenen op deskundig advies van consulenten en adviseurs in ruim 80 landelijke afdelingen Kent u al uw rechten op o.a sociaal zekerheidsrecht, thuiszorg, woning aanpassingen, hulpmiddelen, vervoer, toegankelijkheid, belasting- teruggave? Die almaar ingewikkel der wet- en regelgeving kunt u het beste SAMEN aanpakken Bel ol schnjf ANGO DINSDAG 17 AUGUSTUS 1999 Voetbalclub Texel'94 verspreidt bin nenkort huis-aan-huis loten van De Grote Sponsor Loterij. Wie iedere maand meedoet aan dit kansspel spekt de clubkas telkens met vijf gulden. Het geld is bestemd voor de jeugd. De club telt in verhouding tot de volwassen leden veel pupillen, die met zoveel contributie betalen en weinig aan de kantine-omzet bijdra gen, maar wel veel geld kosten. De verwachting is dat deze verhouding in de toekomst nog schever wordt, zodat de loterij een welkome aanvul ling is op het jeugdbudget. Onder toeziend oog van drom men toeschouwers hebben ee nentwintig aanspanningen don derdag in Den Hoorn geprobeerd de voorlaatste wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken te winnen. Het werd een aange naam evenement, met zomers weer, veel sfeer en een spannende strijd. Koetsier Piet Bakker van De Atlas en steekster Jopie Maas be slisten deze na een barrage in hun voordeel. Dick Smit en Bernadette Schipper waren ook dicht bij de overwinning. Zij gaven maar weinig toe op Bak ker en Maas en eindigden uiteinde lijk als tweede. Frans Bakker en schoondochter Christa Kamminga plaatsten zich met hun vierspan eveneens voor de barrage. Toen miste de steekster echter een ring, waardoor ze genoegen moesten ne men mei de derde plaats Er werd redelijk gestoken in Den Hoorn, waar de paarden - wellicht door de enorme aantallen publiek - aanvankelijk wat onrustig waren. Opmerkelijke deelnemers waren C De voetbalwedstrijd Texel'94 tegen Al Shabab die woensdagavond zou worden gespeeld, is verplaatst naar vanavond (dinsdag). De club uit de Verenigde Arabische Emiraten, die onder leiding staat van Rinus Israel, trapt om 18.30 uur af. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Texel'94. vogels van het kampioenschap wa ren Rein Nijland en Onno Zeilstra, die hun mast overboord zagen verdwij nen. Er werden minder manches gevaren dan gepland. Toen zondag het startteken werd gegeven, was de windkracht ruim zes. Verschillende boten sloegen om, waaronder die van de Schouwstra's en van Mols en Bloemsma. Beide teams wisten ech ter weer snel overeind te komen en zonder veel tijdverlies te finishen. De manche werd gewonnen door Dirk Pool, die op zijn Nacra Inter 17 solo- zeilend de elementen trotseerde. Toen de wind toenam tot kracht ze ven, besloot de wedstrijdleiding de wedstrijd te staken Uitslag 1 Jan en Karelien Schouwstra (Nacra 570). 2 Maarten Mols en Peter Bloemsma (Inter 20), 3 Dirk Pool (Nacra Inter 17); 4.Martin en Volanda Maat (Prindle 19); 5. Eduard Zaanen en Alain Hirschler (Tornado) de Boer en Iris Huberts, die met hun 4-jarige Friesche ruin Harry en een Vicforia-koets het Marsdiep waren overgestoken. Het bedrijf van De Boer stelde drie prijzen beschikbaar. Die voor de best verzorgde combi natie was voor Gerrit en Janny Westerlaken. voor de origineelste voor Wendy van Elk en Esther Bak ker en Joop en Joke Noom vormden volgens de jury het schoonste ge heel. Omdat ook CavoLatuco enTim- mer- en Onderhoudsbedrijf Richard Bousma prijzen beschikbaar hadden De enige nog vliegende DC 2 komt zaterdag 18 september naar Texel. Het toestel landt hier in het kader van een promotietoer langs diverse vliegvelden, georgani seerd door het luchtvaartmuseum 'Aviodome' op Schiphol, dat geld bijeen wil brengen om het toestel aan te kopen. De DC 2 is thans eigendom van een Amerikaanse miljonair die er ander half miljoen gulden voor wil hebben. De Douglas DC 2 was een van de eerste metalen passagiersvlieg tuigen, voorloper van de later zo be roemd geworden DC 3 Dakota. De KLM had er in de jaren dertig diverse in gebruik. De meest bekende was cfe 'Uiver' omdat die met succes deelnam aan de Melbournerace. Vooral door deze historische binding wil het Avidome graag een DC 2 in de collectie hebben Zondag is het toestel in Nederland gesteld en de Stichting Hoornder Donderdagen voor iedereen een bloemetje had, begon het al te sche meren toen de deelnemers weer op huis aan gingen. In de stand om het kampioenschap verandert met zoveel. Gerard du Porto en Evelien Dekker blijven bo venaan staan. Morgen (woensdag) verdedigen zij in Den Burg hun kop positie in de zevende en beslissende wedstrijd om het kampioenschap Na afloop worden de kampioenen van 1999 gehuldigd. Het evenement begint om 19 00 uur. De deelnemers dienen zich op te stellen op het par keerterrein bij de garage van Kaczor. aangekomen. De Texelse sport vlieger Piet Standaart had er een ontmoeting mee toen de DC 2 in af wachting van twee Orions van de marine waarmee het laatste stuk naar Schiphol in formatie zou worden afgelegd, cirkelde boven de pieren van Ijmuiden. Standaart kwam in gezelschap van zijn 10-jarige doch ter Ariane in zijn uit 1948 daterende Cessna 140 PH-COA juist terug van een fly-in voor historische vliegtui gen in het Belgische Schaffen-Diest. Overigens is er op 18 september niet echt nieuws onder de zon want eind jaren 30 was het landen van een DC2 op het Texelse vliegveld een dage lijkse gebeurtenis. Geruime tijd werd de verbinding met Amsterdam er mee onderhouden. Directeur Ed de Bruijn van het vlieg veld Texel speelde al met het idee om op 18 september met het histo rische toestel opnieuw een passagiersvlucht naar Amsterdam te maken, maar dat bleek bij voor baat onmogelijk omdat de 'Uiver' al leen vergunning heeft om met be manning en dus niet met passagiers te vliegen. Ansichtkaart uit 1937. Op vliegveld De Vlijt' gaan passagiers aan boord van een DC 2 voor een vlucht naar Amsterdam Vrienden van Gerhard Smeenk uit De Cocksdorp zamelen geld in om de 60-jarige violist weer aan een viool te helpen. Voor viool en strijkstok is totaal f4.000,- nodig. De viool van Smeenk werd eind juni gestolen toen de violist samen met de Dansgroep Oude Dansen een uitwisselingsbezoek bracht aan de Volkskunstgroep De Rolle- wagen in Sterrebeek bij Brussel. Toen het gezelschap de nacht doorbracht in een jeugdherberg had Smeenk zijn viool in de afge sloten bus achtergelaten omdat dit veiliger leek dan in de vertrek ken van de jeugdherberg waar al lerlei mensen in- en uit konden lo pen Iemand gooide echter met een steen een ruit van de bus kapot en nam (onder andere) de viool mee. Aangifte bij de politie leverde mets op zodat nu wordt aangenomen dat de viool nooit weer boven water zal komen. Smeenk was door het verlies zeer gedupeerd. De viool vertegen woordigde voor hem met alleen geldelijke maar ook emotionele waarde. Hij had zijn lievelings- instrument al veertig jaar in bezit en voelde er zich mee vergroeid. Vervanger Smeenk heeft nu het oog gericht op een andere viool die wat karak ter betreft veel lijkt op zijn verdwe nen instrument De huidige eige naar in IJsselstein wil de viool afstaan voor f2.000,- volgens ob jectieve taxatie van vioolbouwer Otto Stam uit Utrecht. Daar komt nog bij de strijkstok die nog kost baarder is dan de viool zelf. Vol gens taxatie is die f3.000.- waard maar de eigenaar wil hem afstaan voor f2.000,- en geeft de kist er bij cadeau Totaal is dus f4.000.- nodig. Ongeveer f1.000,- is al bij een want de verzekering keert f450,- uit en de Dansgroep Oude Dansen is inmiddels ook met een bedrag over de brug gekomen Comité Een comité bestaande uit Marga van Langelaan en Hans Cadée uit Den Burg wil de komende weken de rest van het bedrag bijeen zien te krijgen. De dames wijzen erop dat deze uitgave voor de violist zelf bezwaarlijk is. Hij moet het geld ervoor lenen. 'Maar onze be langrijkste drijfveer is dat we vin den dat de Texelaars een sympa thiek gebaar moeten maken jegens Smeenk. Die man werkt al jaren mee aan allerlei muzikale activiteiten. Hij staat altijd klaar, niet alleen voor de dansgroep maar ook voor allerlei uitvoerin gen, zoals het wekelijkse optre den samen met pianist Johan Ran in de kerk van De Cocksdorp. Meestal vraagt hij er geen cent voor. Door de diefstal van zijn lievelingsviool is hij nogal aange slagen, Het zou toch prachtig zijn als hij gauw een nieuwe kan aan schaffen?' Bijdragen kunnen worden over gemaakt op bankrekening 4699.20.467 ten name van stich ting Dansgroep Oude Dansen, Den Burg onder vermelding van 'viool Smeenk'. volgende dag zou worden gestolen. Links zijn maatje, accordeonist Jan Bakker.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5