Hagel, slagregens en windstoten laten triatleten flink afzien Texelaars in Lelystad publiekslievelingen Brouwer en Van der Vis nieuwe Texelse titelhouders Crosswagens scheuren over het asfalt 1EXELSE f couRANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1999 Bij bepaalde, meer elitaire triatlons zoals de Olympische, is het toege staan om bij andere renners aan het wiel te hangen, maar stayeren was zaterdag verboden. Er moest een tussenruimte van tien meter tussen de fietsen blijven Het wekte echter geen verbazing dat menig deelnemer tijdens de zware tegenwind de be schutting zocht achter de rug van een collega. Er waren te weinig con troleurs Op het traject om de overtre- q6 voorspelbare beste Texelse dames, vanaf links Colinda Brouwer, Natascha van der Vis en Bettina Löscher Is een kwarttriatlon onder ideale omstandigheden al een uit puttingsslag, de slagregens, hagel en windstoten die de atle ten zaterdag tijdens het fietsen voor de kiezen kregen, deden er nog eens een schepje bovenop en maakten hun prestatie nog indrukwekkender. Frans van Heteren leek het hondenweer weinig te deren. De Amstelvener kwam op Dijkmanshuizen als eerste uit het water, consolideerde de koppositie tijdens het fietsen en bouwde de voorsprong verder uit tijdens het lopen. Oppermachtig ging hij in Oudeschild als eerste over de meet. pien Brouwer eindigde als achtste en was daarmee de sterk ste Texelaar. Bij de dames pakte Natascha van der Vis haar vijfdeTexelse triatlontitel. Een nieuwe locatie, een nieuwe op zet Na een jaar afwezigheid was de Texelse kwarttriatlon terug op de sportkalender en dat werd door de atleten hogelijk gewaardeerd. Vorig eens kwellen. Met vereende krach ten bezorgde een aantal Texelse atleten de traditionele triatlon een geslaagde wedergeboorte De schei ding tussen wedstrijdsporters en waar een kleine zeventig atleten om 12.00 uur het water indook en een kilometer zwemmend aflegde. Kort daan/oor was een enorme hoosbui net uitgeraasd. Het fietsparcours van 40 kilometer voerde via De Cocksdorp naar Oudeschild De wis sel- en finishplaats was deze keer niet de Groeneplaats in Den Burg maar het Ankerpark aan de Ruyterstraat. De publieke belangstel ling was niet te vergelijken met de drommen mensen die de atleten in Den Burg plachten aan te moedigen, maar daar maalden de deelnemers niet om hun triatlon was terug van weggeweest. 'Het hoéft helemaal niet in Den Burg. Het was hier goed: een leuk looprondje door de kleine straatjes van Oudeschild met men sen die staan te kijken. Gezellig', aldus Natascha van der Vis. Gauke van Lingen: 'Het is mooi dat de triatlon in ere is hersteld. Het was net zo leuk als op de Groeneplaats.' Robert Bakker vreesde dat het drin gen zou worden op het smalle Skillepaadje, maar dat bleek enorm mee te vallen 'Het was een mooi parcours. Zeker voor herhaling vat baar' het fietsen zijn slag moest slaan om Robert Bakker in het klassement voor te blijven. 'Hij loopt iets beter dan ik. Wilde ik een kans maken op de titel dan moest ik bij het fietsen toch wel een paar minuten voor sprong pakken.' Met die gedachte zette hij de achtervolging in. 'Bij De Cocksdorp kreeg ik ze in het vizier Ik richtte me opTheo Boom en kroop langzaam maar zeker naar ze toe Een waar noodweer barstte los Hagelstenen kleurden de benen van de renners blauw en na het keerpunt blies een stormachtige tegenwind hen bijkans van de fiets. Maar een geobsedeerde Brouwer had maar één doel voor ogen en stampte alle De Texelse heren-kampioenen, vanaf links Robert Bakker, Rien Brouwer en Gauke van Lingen. <Fo<o s Ban Bosct» van hem.' Bakker beaamde dit. 'Zelf doe ik dat niet, ook al kost dat mij misschien de overwinning. Ik wil op een sportieve manier strijd leveren.' Brouwer wees de beschuldigingen van de hand 'Wat is stayeren? Ik richtte mij opTheo en kwam bij hem. Ik kon hem met passeren, dus bleef ik netjes tien meter achter hem rij den. Maar als hij zich dan laat terug vallen kan ik daar ook niks aan doen. Dat is geen stayeren. Wat die ande ren zeggen laat ik voor hun rekening Ik sta daarboven. Ik weet van me zelf dat ik niet gestayerd heb, dat is voor mij voldoende.' Bij de dames ging de Texelse strijd tussen Natascha van derVis en haar zuster Colinda Brouwer. Van der Vis pakte zowel bij het zwemmen als het fietsen twee minuten voorsprong, zodat de twee minuten die Brouwer bij het lopen goedmaakte te weinig was. Van der Vis deed het in het overall-klassement ook niet slecht, zij werd derde dame in een tijd van bijna twee uur en 16 minuten: vier minuten langzamer dan de nummer twee en 13 minuten langzamer dan winnares Rilkka Keija uit Gorinchem. Bettina Lösscher werd derde Texelse dame Zij moest de oudste deelnemer voor zich dulden de 68- jarige krasse knar Jacobus Teuthof uit Delft was zes minuten sneller en dwong met een eindtijd van twee uur en 18 minuten respect af. Uitslagen heren: 1) Frans van Heteren (Amstelveen) 1.49 43; 2) Pierre Bemtsen (Am sterdam) 1:55:27; 3) Richard van Bennekom (Amstelveen) 1:56:32. Texels kampioenschap: 1) Rien Brouwer 2:02.30; 2) Robert Bakker 2 06 47; 3) Gauke van Lingen 2:08:49; 4) Theo Boom 2:10:55; 5) Guido Betsema 2:12:11 6) Enk Bakker 2:12.34. 7) Rob Teisman 2:15:09; 8) Ronno Honingh 2:18:04, 9) Menno Goènga 2:25:01 10) Pieter Aris van der Vis 2:27:33; 11) René Guldemond 238:05, 12) Sierd Wouda 2.48 20 Uitslagen dames: 1) Rilkka Keija (Gonnch- em) 2:04:08; 2) Marlies van der Unden (Enschede) 2:12.42; 3) Natascha van der Vis (Oosterend) 2:15:54 Texels kampioenschap: 1) Natascha van der Vis 2:15:54; 2) Colinda Brouwer 2:16:45; 3) Bettina Losscher 2:24:24 4) Manska Koenders 2:27:43; 5) Erna Kuip 2:31:33; 6) Judy Witte 2:55:02. De twaalf heren die elkaar het Texelse kampioenschap betwistten, konden niet tippen aan het sportieve geweld dat de beste overkanters tentoonspreidden. Van Heteren - tweede bi] de laatste editie - zette de eerste drie Texelaars op een achter stand van respectievelijk 12, 17 en 19 minuten. Maar de onderlinge eilandelijke strijd was er niet minder spannend om. Guido Betsema kwam als eerste uit het water, op de voet gevolgd door de jeugdige gebroeders Robert en Erik Bakker Rien Brouwer volgde een minuut later en wist dat hij met Oe mannen draaien het Ankerpark in. De meesten stapten vanwege de scherpe bocht vroegtijdig at. Natascha van der Vis bij de wisseling van fietsen naar lopen. laar was de animo te gering om het evenement door te laten gaan. Het gemis werd als pijnlijk ervaren en de leegte mocht het sporthart met nog recreanten werd opgeheven en het parcours verlegd. De start was als altijd op het surfstrand van Dijkmanshuizen, kracht uit het kottervisserslijf. Als eerste Texelaar trok hij in het Anker- park de loopschoenen aan, met veel later gevolgd door Theo Boom. Ook Gauke van Lingen had flink op de pedalen staan beuken en bereikte Oudeschild als derde. Brouwer vocht voor wat hij waard was. Keek niet om, wist niet waar Bakker zat. 'Met die gasten op m'n hielen kreeg ik gewoon vleugels' De tien kilometer over de heuvels van de Hogeberg liep hij in 36 minuten en 52 sekonden, een minuut sneller dan Bakker. De 19-jarige Koger had de hele week met koorts op bed gele gen en dat eistte zijn tol. Brouwer vestigde een persoonlijk record en werd in twee uur, twee minuten en 30 seconden voor de tweede keer Texels kampioen bij de wedstrijd atleten Bakker volgde op vier mi nuten als tweede en Gauke van Lingen pakte het brons. dingen vast te stellen. Van Lingen en Bakker verweten de winnaar dat ook hij zich aan stayeren had bezondigd en zijn overwinning mede daaraan te danken had. Van Lingen 'Rien zat langs de dijk de hele tijd bij Theo Boom in het wiel Dat vond ik lullig De oudste deelnemer zwoegt over de Doolhof. Texelse autocrossers kunnen niet alleen op een modderig circuit uit de voeten, maar staan ook hun mannetje op het asfalt. Dat bleek afgelopen weekend op de racebaan in Lelystad, waar negentig Texelse coureurs, zo'n driekwart van alle rijders op het eiland, het gas tot de bodem intrapten. troeven, ging het er tijdens de Texelse onderonsjes wat ruwer aan toe. Door de ruige rijstijl ontpopten de crossers van het eiland zich tot publiekslievelingen, waarbij het kra kende blik de toeschouwers memg- Formule 1-klasse, waarin uitsluitend overkantse deelnemers uitkomen. Dirk Barends zou met zijn snelle bolide prima mee kunnen komen, maar gaf er de voorkeur aan met zijn eilandgenoten mee te rijden. In de Formule 1 eindigde hij als eerste Opmerkelijk was de prestatie van Pascal Spigt, die zich op Texel nooit in de kijker rijdt, maar in Lelystad een bekeken race reed en als tweede eindigde. Derde bij de Formule 1 werd Dick Heerschap. Kanshebber Jaap Boersen hield het na proble men met de oliedruk voor gezien. In de 4-cilinder vrije klasse ontspon zich aan kop een tweestrijd tussen Peter Betsema en Jan Jacob de Jong, die Betsema zondag in zijn voordeel besliste. Ronald Zijm pakte de derde plaats. In de rodeo ging de aandacht uit naar Simon de Smidt. Deze cross-veteraan had al jaren met meer achter het stuur gezeten, maar wist voor Lelystad en karretje op de kop te tikken, waarmee hij zowaar de eerste plaats wist te be machtigen. John Betsema, die ook al een jaar of vijf met had gereden, reed in een snelle wagen en pakte de tweede plaats. Derde werd Cor Snoeij. Van de partij was ook Nico 'Opa' Blonk, voor wie de vijf kruisjes in zicht komen Qua leeftijd kreeg hij in Lelystad concurrentie van Kees Pol sr., die de vijftig is gepasseerd. Deze oud-coureur was voor een cross in Lelystad wel te porren Dames Zes Texelse meiden namen tijdens de damesrace het stuur even over van de Formule 1-rijders. Ilonke Kui per, rijdend in de stockcar van vriend Dick Heerschap, durfde het gas het diepst in te trappen. In de rodeo- en 4-cilinder vrije klasse was het Matty Pol dochter van Kees Pol sr., die de eer naar zich toe trok. Grootste pech vogel was Kees Pol jr.. die na drie trainingsronden zaterdag zijn motor in de soep draaide. Crossen in Lelystad is één, maar °m er te komen is wat anders. Na genoeg elke aanhangwagen, vracht wagen en auto-ambulance werd ge mobiliseerd om de negentig crosswagens op de plaats van be stemming te krijgen. Om deze klus te klaren was zelfs de hulp van een everkants transportbedrijf ingeroe pen. Racen op asfalt is héél wat anders dan crossen op de pruttige en hobbelige baan aan de Genteweg. De snelheden lopen aanmerkelijk hoger °P, er wordt minder geslipt en het vereist een gedoseerde omgang met 'tel gaspedaal. Wordt hier op banden "et flinke groeven gereden, voor Lelystad werden nagenoeg profiel- '°ae slicks onder de auto's gemon- teerd Zaterdag, toen het plensde van de regen, leidde dit tot de nodige slippartijen. Publiekslievelingen k Texelaars zorgen op de ovale baan steevast voor veel publiek Niet alleen door de honderden mee- Ook de dames lieten zich in Lelystad niet onbetuigd Op de toto krijgt een van hen in- structies. gereisde eilandgenoten, maar ook door de befaamde Texelse rijstijl. Waar overkantse coureurs netjes afstand houden en elkaar alleen op snelheid en techniek proberen af te (Foto Boo Oost ra) maal deed opveren. Ze zagen deTexelaars strijden in een aparte klasse voor de Formule 1de 4-cilmder en de rodeo. De Texelaars reden niet mee in de supersnelle De Formule 1-wagens denderen over het circuit van Lelystad.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7