Cjrom ^wartrjexels in het harL, AH houdt vast aan huizen naast Sonnevanck Activiteiten tuincentrum Eureka voor de rechter Burgemeester koopt huis in Den Hoorn Heftruck over het randje bruna Raad: parkeren in tuin oké, maar geen huizen naast villa RAB Bouwmarkt in geweer tegen gedoogbesluit Verbannen van Texel... Treinen gestremd Renovatie NIOZ VTB te koop Pizzabakkers Afscheid Biesboer -J\orsz.el Opgelost! Kind bekneld in bowlingbaan Noodsignaal na lege benzinetank TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11405 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Albert Heijn (AH) is niet van plan af te zien van de bouw van twee huizen naast Sonnevanck. Aldus reageert het grootwin kelbedrijf op de voorwaarde van de gemeenteraad, die wél wil meewerken aan een parkeerplaats achter Sonne-vanck, maar vindt dat er geen huizen naast de villa mogen worden ge bouwd. De raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie gaf wethouder Schilling dinsdagavond opdracht om nieuwe on derhandelingen met AH aan te gaan. De raad vindt ook dat er extra stallingsruimte voor fietsen moet komen. Nieuwbouw hoort onlosmakelijk bij ree plannen met Sonnevanck, «ant dat is in het bestemmingslan vastgelegd. Daarmee mogen we dus ree gang gaan', reageert Enk Mui ter, zegsman van Albert Heijn in Zaandam, dat inmiddels eigenaar is van Sonnevanck. 'Wij zijn niet van plan van de voorgenomen huizen- touw af te zien. Wat mij betreft kun- sen we ermee aan het werk. We gaan ervan uit op de ingeslagen weg ver der te kunnen' Gezien de terughoudendheid van de raadsle den, kan de kwestie op een pats telling uitlopen. 'Het is een dilemma', verwoordde Hans Roeper (PvdA) in de commis sie de tweestrijd waarin de raadsle den zich bevinden. Aan de ene kant heeft de gemeente AH opdracht ge geven iets te doen aan de parkeer overlast, maar aan de andere kant is er veel verzet om hiervoor de tuin van Sonnevanck op te offeren, ze ker als naast de monumentale villa ook nog eens twee woningen wor den gebouwd. 'De situatie ligt uiterst moeilijk Het zit aan alle kanten muurvast.' Roe per doelde op het bestemmingsplan waarin de raad tien jaar geleden zelf de mogelijkheid heeft geschapen voor de bouw van twee woningen naast Sonnevanck. De rechten die hun voorgangers destijds hadden verleend, lagen de huidige raadsle den dinsdag zwaar op de maag Hoe heeft de toenmalige eigenaar dat ooit goed kunnen vinden?', vroeg Maria van der Spek (VVD) zich af. Schilling- 'Heel simpel: de heer Vrij dag was eigenaar en kon dus zelf bepalen of hij al of niet ging bouwen Daar valt moeilijk aan te ontkomen Wethouder Schilling zag wél een mogelijkheid, in de vorm van een privaatrechtelijke overeenkomst met AH. Daarin belooft de grootgrutter om in ruil voor de aanleg van een par keerplaats achter de villa, die vol gens de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie geen noe menswaardige afbreuk doet aan het aangezicht, naast Sonnevanck geen huizen te bouwen. Want daardoor verliest de villa wél z'n huidige allure, aldus de commissie. Om ook in de verre toekomst te zor gen dat de tuin van Sonnevanck niet wordt volgebouwd, moet voor het erf een afzonderlijk klein bestemmings plan (postzegelplan) worden ge maakt, waarin de huidige bouw rechten ongedaan worden gemaakt. De vrees van Roeper dat bij even tuele verkoop van Sonnevanck de afspraken in de privaatrechtelijk overeenkomst kunnen worden ge schonden, is volgens Schilling onte recht. 'Als de raad onder deze voor waarden in september akkoord gaat met het voorbereidingsbesluit hou den we de ontwikkelingerj in eigen hand', doelde Schilling op het vol gens hem geringe risico dat bij ver koop van Sonnevanck aan een an der dan AH de gemeente geen enkel middel heeft om eventuele bouw van twee huizen tegen te gaan. Mocht AH niet akkoord gaan met dit voor stel, dan bestaat er nog de mogelijk heid dat de gemeente de bouwver gunningen afkoopt 'Het behoud van Sonnevanck is een gezamenlijke verantwoordelijkheid. Er kan voor de gemeente dus een prijskaartje aan hangen', opperde Dick Drijver (Texels Belang). Parkeerproblemen Door de uitbreiding van het parkeer terrein. groeit het aantal plaatsen van 30 naar ruim 80. Uiteindelijk be draagt de winst 35 plekken, want de parkeerplaatsen aan de kant van AH, met uitzondering van enkele voor minder-validen, verdwijnen.'Dat lost al met al met veel op', bleef Roeper sceptisch. Schilling was het daar niet mee eens. 'Het laden en lossen levert straks geen overlast meer op en de auto's draaien straks nog maar aan eén kant van de weg het parkeerterrein op. De verkeerssituatie gaat er een stuk op vooruit.' Arthur Oosterbaan (GL) vond de voordelen van het voorstel duidelijk opwegen tegen de nadelen. 'Mijn partij stemt meestal niet in het voor deel van de auto, maar in dit geval is de verbetering van de verkeers situatie duidelijk van maatschappe lijk belang Maar het is minstens zo belangrijk dat er een goede fietsen stalling komt, want in dat opzicht voorzie ik problemen.' Verplaatsing van de supermarkt naar een bedrijventerrein was een optie die Jan Koolhof te berde bracht. 'Maar ik weet dat mijn partij daarin alleen staat.' In de vorige raad is besloten dat supermarkten op bedrijventerreinen niet worden toege staan. Verdwijning van AH uit de Waalderstraat zou volgens Ooster baan en Dick Drijver (Texels Belang) bovendien de nekslag betekenen voor andere middenstanders in dit gebied. 1AB Bouwmarkt BV in Oudeschild rindt dat de gemeente moet opfre tten tegen de activiteiten die tuin- sntrum Eureka in polder Het Boorden ontplooit. De verkoop- idiviteiten van de familie De Rid- tr in het complex stroken niet et de agrarische bestemming en loeten daarom worden beëin- Igd, vindt directeur Paul Krugers, lie de gemeente hierop al twee ar geleden heeft aangesproken, lot zijn verbazing reageerden ben met een gedoogbesluit voor Eureka, waarop RAB naar de rech ter is gestapt. Die buigt zich roensdag over een schorsings- rerzoek. Mgens Krugers meet de gemeente met twee maten. De Gamma, onder- Jeel van RAB, kon zich destijds in Be Mars vestigen omdat het bedrijf voldoet aan het begrip'grootschalige detailhandel', zoals dat door de ge meente is gedefinieerd. Krugers: 'Wij hebben drie jaar geleden veel ener gie, tijd en geld geïnvesteerd om de Gamma naar Den Burg te krijgen. We moesten onder andere kostbare brandwerende voorzieningen aan brengen en zestig parkeerplaatsen aanleggen op het eigen terrein. Vol komen terecht, vind ik. Maar toen vervolgens de activiteiten in tuin centrum Eureka een hoge vlucht namen ben ik naar wethouder Schilling gestapt De agrarische be stemming die dit bedrijf in de polder heeft staat dit verkoop van dit soort artikelen niet toe. Het centrum staat op grond die vijf gulden per vierkante meter kost - wij betaalden ƒ130,- - en hoeft niet aan dezelfde voor schriften te voldoen - zoals vol doende parkeergelegenheid. Verder werd het assortiment steeds verder uitgebreid. Ik heb Schilling gezegd dit gaat met goed Straks gaan ze ook nog keukens en badkamers verko pen en vissen wij achter het net. Van mij mag Eureka best tuin-artikelen verkopen, maar dan wel naast ons in De Mars. Ik heb Schilling gevraagd om beleid te maken, waarmee ie ders belangen zijn gediend, zodat iedereen weet waar hii aan toe is.' Het college besloot aan het verzoek van RAB om op te treden tegen Eureka geen gevolg te geven. Inte gendeel. in juli 1998 publiceerde de gemeente in de Texelse Courant een gedoogvergunning voor Eureka, waarmee het tuincentrum werd ge legaliseerd. 'Het bedrijf functio neerde al ver voor de invulling van het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied als tuincentrum, waardoor sprake is van overgangsrecht en het daarom in aanmerking komt voor een gedoogbesluit', verklaart een zegsman van de gemeente. B en w hebben wel de voorwaarde gesteld dat Eureka niet mag uitbreiden. Het bezwaar dat RAB aantekende tegen het gedoogbesluit is op 21 juni van dit jaar door het college, con form het advies van de Bezwaar- en Beroepsschriftencommissie, afge wezen. RAB is toen naar de rechter gestapt en diende het verzoek in om het gedoogbesluit te schorsen, waar door Eureka de activiteiten als tuin centrum moet staken Krugers: 'Ik gun iedereen een boter ham, maar als anderen door een Lees verder pagina 5 In verband met werkzaamheden aan de tunnel in de Helderse weg rijden zaterdag geen treinen tussen Anna Paulowna en Den Helder De NS zet bussen in. In de richting Anna Paulowna-Den Helder rijdt deze ge lede bus (nummer 398) via het NS- station Den Helder rechtstreeks door naar de veerhaven. Voor reizigers vanuit Den Helder levert dit geen pro blemen op. (trein)reizigers vanaf Texel moeten rekening houden met een half uur extra reistijd. Het NIOZ is van plan een aantal grootschalige nieuwbouw- en reno vatieprojecten uit te voeren. Groot ste veranderingen zijn nieuwe ver diepingen op twee bestaande blokken, modernisering van aqua riumgebouw en logeergebouw en verplaatsing van de kantine van de ingang van het gebouw naar een centraal punt. Met de uitvoering is circa ƒ15 miljoen gemoeid Pagina 5 De vrachtvervoersonderneming Beers Expeditie uit Winkel, het moederbedrijf van de VTB, biedt haar bezittingen aan de Marico-weg in Den Burg te koop aan. De reden is een vorig jaar ingezette reorgani satie, die ervoor heeft gezorgd dat het merendeel van de vracht inmid dels wordt overgeslagen op het bedrijventerrein in Den Helder. Beers overweegt om nog wat opslagruimte op Texel te houden Pagina 5 Pizzabakkers Hans Dijker en Marcel van Benthum krijgen wellicht een nieuwe stek in het park in Den Burg. Het paviljoen is onderdeel van een nieuw ontwerp van de Wezen- tuin, dat de aantrekkelijkheid moet verhogen. Pagina 5 Banketbakkers Dirk en Jo Biesboer van bakkerij Ofrein zetten volgende week een punt achter het werk. Tijd voor een sociaal leven met familie en vrienden Pagina 7 Dat A. Heijn Sonnevanckwil kopen of reeds heeft gekocht om in de tuin een broodnodig par keerterrein aan te leggen en er bovendien twee woningen naast le zetten, Is geen Tesselaar ont gaan We boycotten de grootgrut ter of roepen hoera omdat we straks onze auto wel kwijt kun nen Ineens blijkt het pand een monument te zijn en wordt het daarom beschermd. De politiek (wat een lefgozersi) vindt dat er met gebouwd mag worden. We zien wel1 Maar u en ik worden belaas weer eens misleid, want uit zeer betrouwbare bron verkre gen wij een uiterst geheim rap- Port, waarin o a. staat, dat de ge meente Texel en een aantal -niet nader genoemde- lokale project ontwikkelaars onderhandelen met een nog niet op het eiland gevestigde Europese levens middelengigant over een super markt in het hart van Den Burg, met name in hef gemeentehuis, want dat komt binnenkort toch teeg. Parkeren is een fluitje van oen cent, dankzii een giganti sche parkeergarage onder de Droeneplaats. Wat zeuren we toch, het gruttersprobleem wordt "i één klap opgelostI Horszei Burgemeester Joke Geldorp heeft een huis gekocht in Den Hoorn. Het is Klif 41'Op Klif', dat tot dus ver eigendom was van de in Bel gië wonende oud-Texelaar Piet Lap. De bedoeling is dat ze er in november intrekt. Ze heeft dan acht maanden gewoond in een recreatieappartement bij de Holymarkt aan de Kikkertstraat in de Cocksdorp. Aan de verkoop is geen makelaar te pas gekomen. De burgemeester kreeg vanuit het dorp de tip dat 'Op Klif' te koop zou zijn Binnen 24 uur nadat met de eigenaar contact was gelegd, was er overeenstemming. Kraanmachinist Piet Kager had op de kade van Oudeschild woensdag een ongewone vis aan de haak. De heftruck, eigendom van Dirk Roeper van Akenbuurt was tijdens werk zaamheden achter het timmerbedrijf van Hemelrijk aan de TX 37 Pieter Anthony van de firma Van der Vis in een onbewaakt ogenblik te water geraakt. De kotter wordt, net als de TX 33 Maarten Cornelis van Drijver gereedgemaakt voor de vangst op horsmakreel en pilsjards pilsters een soort haring waarmee Van der Vis naar eigen zeggen een primeur scoort. Afgezien van een nat pak voor de chauffeur deden zich bij de duik van de heftruck geen persoonlijke onge makken voor Duiker Cor van Heer waarden die toevallig in de buurt was stelde vast dat de heftruck een me ter of vijf, zes naar beneden was gezonken. Zonder in de diepte ook maar een hand voor ogen te kunnen zien, monteerde hij een ketting aan het hefvoertuig, waarmee Kager het vijf a zes ton zware voertuig met zijn telekraan op het droge kon hijsen, waarna het werd schoongespoten en de schade geïnventariseerd Het ongewone tafereel trok grote belang stelling^ Om verlost te zijn van een man die aanhoudend overlast gaf, heeft cfe Texelse politie vorige week naar een ongebruikelijk middel gegrepen: verbanning De man kreeg een brief met indrukwek kende stempels waarin stond dat hij het eiland moest verlaten en ca Teso hem gedurende twee maanden geen kaartjes meer mocht verkopen zodat hij voorlo pig ook niet meer kon terugkeren. Het ging om een 44-jarige Amers- foorter die onder meer problemen had veroorzaakt bij Paal 12. Hij drong een strandhuisje binnen en dreigde in het paviljoen met een zakmes toen hij geen bier kreeg. Na het opmaken van proces ver baal zette de politie hem op de boot, maar hij keerde direct naar het eiland terug, waar hij zich bij de burgemeester, een wethouder en andere autoriteiten beklaagde over de onrechtmatige wijze waarop hij volgens hem was be handeld. Hij zou daardoor onder meer zijn werk bij een Texelse bakkerij hebben verloren, nadat een baantje als chauffeur bij een taxibedrijf ook van korte duur was geweest: na een paar ritjes had men al genoeg van hem. Dinsdag avond werd hij uit het raadhuis verwijderd toen hij probeerde wet houder Schilling tijdens een commissievergadering te benade ren, waarna hij zich onder de lui fel van het raadhuis Le slapen legde. Meerdere keren zette de politie hem op de boot. Omdat hij steeds terugkeerde en opnieuw last veroorzaakte werd gepro beerd hem met genoemde 'ver banning' voor langere tijd van het eiland weg te houden Maar ook deze truc mislukte want de man had direct door dat het wettelijk helemaal niet mogelijk is om ie mand op deze manier te verwijde ren, nog afgezien van de prakti sche onmogelijkheid dat Teso bij de loketten in Den Helder be paalde mensen zou kunnen wei geren. Toch is het laatste nieuws dat de Amersfoorter zijn houding blijkbaar heeft gewijzigd. Hij heeft woensdag Texel verlaten en is tot dusver niet teruggezien Inmiddels zijn de handtekeningen gezet onder de koopakte. Het huis (dat staat op 900 m2 eigen grond) werd gebouwd in opdracht Mi- De aanstaande burgemeesterswoning aan het Klif in Den Hoorn. (Foto Harry do Graaf) van de grootvader en naamgenoot van Piet Lap en werd in januari 1940 in gebruik genomen Die zestig jaar is alleen uit de bouwstijl af te leiden. De staat van onderhoud is uitste kend. Burgemeester Geldorp was direct enthousiast 'Het deed sterk denken aan mijn ouderlijke woning in Heiloo en de omgeving is prachtig'. Het huis staat vlakbij de rand van het dorp en biedt blijvend vrij uitzicht over weide- en duinlandschap van zuidelijk Texel. Op de Sluftervallei werd dinsdag avond rond negen uur alarm ge slagen omdat een Belgisch jonge tje bekneld zat. Het kind had op de bowlingbaan de terugrollende ballen willen 'helpen' en daarbij zijn hand in het afremmecha- nisme gestoken, hoewel met sym bolen duidelijk is aangegeven dat dat gevaarlijk is. De hand raakte vast tussen de bal en het afrem- plaatje, wat zeer pijnlijk was. Na alarm via 1-1-2 kwamen brand weer en ambulance in actie en ook werd Ralf van Dorp van de techni sche dienst van het park gewaar- Een lege bezinetank was er woensdag de oorzaak van dat het jacht Aquaholic kort na 9.30 uur twintig kilometer uit de kust van Texel om hulp moest vragen. De bemanning van het scheepje, een gezin uit Dordrecht, had de hoe veelheid brandstof die nodig is om van Helgoland in de Duitse Bocht naar Den Helder te varen verkeerd ingeschat en zond een hulpsignaal uit. Omdat niet direct duidelijk wat er aan de hand was, schoten de Beurs plein 5 en de Helderse Doris Rijkers te hulp. Machinist Martin Betsema had aan boord van het jacht snel in schuwd. Voordat deze hulpverleners ter plekke waren, was het kind al bevrijd omdat de vader er met be hulp van een andere bezoeker in was geslaagd het mechanisme met handkracht uiteen te trekken. Het hevig geschrokken kind werd voor behandeling naar de medische post in De Koog gebracht, waar bleek dat de verwondingen erg meevielen. de gaten dat de motor droog stond. Een scheutje benzine en het ontluchten van de leidingen zorgden ervoor dat het jacht de tocht op ei gen kracht kon vervolgen. Voor korte tijd echter, want de motor bleef sput teren, zodat de Dorus Rijkers het jacht uiteindelijk naar Den Helder heeft gesleept (Advertentie) Cf ma ^mztrt jr irli la hé turL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1