de Kroniek Water, TESO Vlijt en bier Straatacts en muziek bij Koger festival Winnaars Cameretten in theater Klif 12 Zeehonden oefenen op levende paling Concert met hobo en orgel .TEXELSE^ COURANT' Batavus H. Kooger, Oudeschild (,aan zeehonden uit 'l Museum verdwijnen? Het untwoord is aan U BRADERIE Texel vrij van Rotkreupel schapenboet Weekendienst Texelse artsen oud Papier Harmonie-orkest op Groeneplaats Agenda teso Kijk ook in de Vakantiekrant Informatie over zonne-energie Geslaagd Geslaagd Restauratie voltooid VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999 Voor de jonge zeehonden die in EcoMare zijn geboren was het woensdag speelkwartier. Dit dier slaagde er in een levende paling te verschalken. (Foto Gerard Tmmerman) Voor menig visliefhebber was het even slikken toen verzorger Henk Brugge een paar kilo levende paling die hij zojuist bij Piet van der Star had gekocht losliet in het bassin Maar de jonge zeehonden die vier tot zes weken geleden in EcoMare wer den geboren konden er geen genoeg van krijgen. Het kat en muis-spelle tje was nodig om de dieren voor te bereiden op hun vrijlating in oktober. Nu kunnen ze nog op hun vet van de moedermelk teren maar straks moeten ze zelf hun kostje bij elkaar schrapen. Levende aal is een goed middel om jonge zeehonden aan de vis te krijgen. Als we levende plat vis het water gooien, zijn die in één beet dood. maar paling is veel taaier en blijft gewoon doorzwemmen. Daardoor komen alle instincten van de zeehonden naar boven.' Tot groot genoegen van het toege stroomde publiek bleek dat het voor Met een vuurwerk boven de Nikadel wordt vrijdag 27 augustus rond 21.30 uur het Texel Sea Street Festival geopend. Het is het startschot voor een driedaags fes tijn vol straatacts en live-muziek in elf verschillende cafés en dis cotheken. Het festival wordt zon dag met een slotfeest afgesloten in discotheek De Toekomst. De stichting Horecabelangen De Koog is erin geslaagd een op het oog gevarieerd festijn op poten te zetten. Naast de traditionele optredens krijgt ook het straatprogramma van zaterdagmiddag een vervolg. Daarin tonen onder meer jongleer- en evenwichtskunstenaars hun talen ten, naast Texelse bands, mime- spelers en een groep met de naam Small Talk, die bekende nummers met opvallende instrumenten in een nieuw jas|e steekt en daarmee niet alleen het beluisteren maar ook het bekijken meer dan waard schijnt te zijn. Daarnaast wordt opgetreden door het Friesch Jeugd Harmonie Orkest, een uit zeventig jonge mu zikanten bestaande harmonie, die de avond ervoor proefdraait op de Groeneplaats. Het straatprogramma duurt van ongeveer 13.00 tot 19.00 uur. Het avond- en nachtprogramma, verzorgd door artiesten die bijna al lemaal al vaker actief waren in De Koog, duurt zowel vrijdag als zater dag van 22 00 tot 4.00 uur -De gen res lopen flink uiteen, van tropische reggae tot Amsterdamse meezing ers en spetterende ska De deelne- Vijf jaar nadat met de aanleg was begonnen, waren in augustus 1961 2884 Texelse woningen aangeslo ten op het waterleidingnet. Op het eiland lag tegen die tijd 160 kilome ter (hoofd)waterleiding, met een ca paciteit van 380 000 kubieke meter. 'Op Texel moeten nu nog 300 per celen worden aangesloten In de meeste gevallen vinden eigenaars van deze percelen een aansluiting niet nodig.' 'Ook de heer De Wijn was voorheen van oordeel dat hij goed water had. Na een ..dreigbrief' van B en W ging hij er anders over denken.' Bram de Wijn ging door de knieën en 'geheel toevallig' bleek hij de 180.000ste die op de leidingen van het PWN werd aangesloten. Een zware delegatie van het waterleidingbedrijf, Gedeputeerde W. Mensink en burgemeester De Koning waren er getuige van dat 'de heer De Wijn (83 jaar en nog kwiek ter been) de kraan in de keuken opendraaide en er heerlijk water van het PWN naar beneden stroomde.' Liefhebbers van water konden zich ook aanmelden voor een nachtelijke tocht rond het eiland met veerboot 'De Dageraad'. Ten bate van de ac tie voor nieuwbouw van het Texels Museum zou het TESO-schip ge heel geïllumineerd rond het eiland varen. 'Het ligt in de bedoeling om ongeveer half tien uit de haven van Oudeschild te vertrekken. De kapi tein zal naar gelang de weers gesteldheid de route bepalen.' 'Het schip zal rijkelijk worden versierd en het is nu al bekend dat het niet toe gestaan is in trui of korte broek aan boord te verschijnen. Op het autodek zal gedanst kunnen wor den.' 'Muzikale medewerking zal in ieder geval worden verleend door een Tiroler groep Voorts is er een muzikale aanbieding van een ABC-kwartet. dat eveneens voor noppes wil spelen. Ook een derde dansorkest zal medewerken.' 'De prijs voor deze vaart, die een wonderlijk sprookje zal gaan wor den. is bepaald op f12.50.' Helaas' 'de nachtvaart met ..De Dageraad" is maandag niet doorgegaan. De tocht kan echter niet wor den uitgesteld daar het deNVTESO niet mogelijk is het schip op een ander tijdstip beschikbaar te stel len.' Kort daarop kwam TESO weer (ne gatief) in het nieuws, toen bekend werd dat de nieuwe veerpont nog niet kon worden aanbesteed, om dat er problemen waren gerezen bij het aanleggen van de haven in Den Helder. 'Er is wat betreft de bouw van de fuik in Den Helder, waar de nieuwe pont moet meren, nog geen overeenstemming bij Rijkswater staat, gemeentebestuur van Den Helder en de Koninklijke Marine Met de aanbesteding voor de nieuwe boot. waarvoor de plannen gereed zijn. zal worden gewacht totdat Rijkswaterstaat het haven plan van Den Helder gereed heeft.' Ook bij die andere toegangsweg naar het eiland, het vliegveld, was het met alles koek en ei De Texelse Courant berichtte dat 'de concur rentiestrijd op het Texelse vliegveld „Vlijt" bijna het hoogste punt heeft bereikt De directeur van Luchtvaartbedrijf Sin berg. de heer Th. Sinmge. heeft diverse overtre dingen van de Aero Contractors geconstateerd en binnenkort zal hij hiervan aangifte doen bij de luchtvaartpolitie op Schiphol.' En de politie had het druk. Zo werd 'een inval gedaan in een kantine van een kampeerterrein in de Den nen'. waar enkele honderden fles jes bier in beslag werden genomen. 'Daar de politie vermoedt dat er meerdere bedrijven zijn die zonder vergunning alcoholhoudende dran- fleeft u nog geen Super Sport. Vraagt inlichtingen aan Die heeft it in voorraad. VVV svc Op verzoek nogmaals gecostumeerd damesvoetbal zondagavond I9.I5 uui op hel SVC-veld Na afloop Strijd om de man en de vrouw. Entree 35 ct Kinderen 15 cL SVC VVV Bezoekt heden nog de ic Oudeschild ten b3le van de N H. kerk. we'ke dour de slechte weersgesteldheid nu In 't Skllijc gehouden wordt VELE ATTRACTIES VOOR ELK WAT WILS Tc koop gevraagd Aanbiedingen t/m 30 aug. p.a. Vogelmlent 14 ken verkopen zal men meer con trole uitoefenen.' En 'de Rijkspolitie te De Koog heeft drie Duitse kna pen van het eiland gestuurd. Zondagavond reden zij op een bromfiets steeds twee meisjes ach terna en later werden zij ook hand tastelijk De meisjes konden daar door niet gaan waar zij wilden. De sterke arm heeft de Duitse va kantiegangers maandagmorgen aan Den Helder afgezet.' Uitsluitend in spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molenstraat 87. Den Burg, tele foon 312039. Aanvragen visites s.v.p. vóór 10 30 uur Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16 00 tot 16 30 uur. zonder afspraak. Toeristen kunnen zich melden bij de Medische Post aan de Nikadel in De Koog, tel. 327270. Toeristen op het noorden van het eiland kunnen terecht bij de prak tijk van R.A. van den Bent/F. Haasdijk. tel 316234 een jonge zeehond die nog nooit een vis heeft geproefd met meevalt om een paling te vangen en daarna te verschalken Wreed werd het achtervolgmgs-tafereel door de va kantiegangers niet beschouwd. 'Zo gaat het nu eenmaal in de natuur', stelde één van hen vast Zodra ze de smaak van de vis te pakken heb ben, worden de dieren verder ge voerd met makreel en haring uit de diepvries. mende horecabedrijven zijn café Sam Sam. café De Jutter, café De Kuip, café Onder de Pomp, café W'tjewel, bar Tiffany Pub, Talk of the Town, discotheek De Toekomst, dis cotheek De Metro, café Le Berry en bar 't Galjoen. De bands die er op treden zijn respectievelijk Five 4 Vibes, het Rembrandt Duo, Forza. Frutta Bomba, Splish Splash, Peter Marnier, La Bluesa, Los Bucaneros, Groovement, Soul Men's Party en KeesTesselaar Alle artiesten treden tweemaal op. met uitzondering van Los Bucaneros, dat ook zondag pre sent is bij het slotfeest in De Toe komst De straatoptredens kunnen (uiter aard) gratis worden bijgewoond Voor de toegang tot de bedrijven moet een passepartout worden aange schaft. in de vorm van een arm bandje. Een passepartout voor het hele festival kost 35,-, wie- slechts één avond op stap wil betaalt 20,-. De toegangsbewijzen zijn te koop op het pleintje voor de ABN/AMRO- bank. In verband met vakanties en zomer kampen haalt Scouting Texel de ko mende weken geen oud papier op Oud papier kan wel naar de contai ners aan de Bernhardlaan gebracht worden. Vanaf september rijdt Scouting elke zaterdagochtend weer een route. In samenwerking met de Onder nemers Vereniging Den Burg geeft het Fries Jeugd-harmonie- orkest (FJHO) vrijdag 27 augustus een concert op de Groeneplaats. Daags daarna is het orkest nog maals te beluisteren tijdens het straatprogramma van het Texel Sea Street Festival in De Koog. Het FJHO werd in 1990 door de overkoepeling van muziekorgani saties SAMO opgericht naast de al bestaande brassbands en fanfare orkesten om het spelen in een har monie-orkest te propageren. Ook in Friesland mag het harmonie-orkest - waarin houtblazers de boventoon voeren - zich in een toenemende populariteit verheugen. Het orkest staat onder leiding van Tseard Ver beek. die trompet en directie stu deerde aan de conservatoria in Gro ningen en Hilversum. Naast dirigent is Verbeek freelance trompettist bij onder meer het Noord-Nederlands Orkest Het FJHO repeteert eens in de drie weken en verzorgt niet alleen optre- Vrijdag 20 augustus In het Maritiem en Juttersmu- seum in Oudeschild begint om 20.30 uur de theatervoorstelling 'De Heeren Zeventien', over de Vereenigde Oostindische Com pagnie Kaarten kosten ƒ15,- (ƒ10,- voor kinderen) en kunnen worden gereserveerd via tel. 314 956. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u Wild Wild West (13.30 en 19 00 u.), Notting Hill (16.00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) Zaterdag 21 augustus In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u.), Wild Wild West (13.30 en 19.00 u Notting Hill (16 00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u Zondag 22 augustus Rond 15.00 uur begint in De Worsteltent een optreden van zanger/gitarist Martin Korthuis. Hij zingt eigen nummers, voorna melijk in Gronings dialect. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13,30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u Wild Wild West (13.30 en 19.00 u Notting Hill (16 00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) Maandag 23 augustus In de NH-kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16 00 u Wild Wild West (13.30 en 19.00 u Notting Hill (16 00 en' 21 30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) Dinsdag 24 augustus In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild begint om 20.00 uur de najaarsvergadering van de sport visclub In de NH-kerk van Den Burg be gint om 20.15 uur een zomer avondconcert met Alexander Prins (orgel) en Frank Hendriks (hobo). In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u Wild Wld West (13.30 en 19 00 u.), Notting Hill (16.00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) In verband met de te verwachten drukte zet Teso vrijdag en zater dag tussen 9.35 (vertrek Texel) en 16 05 uur (vertrek Den Helder) extra boten in Zondag vaart een tweede boot tussen 16.35 (vertrek Texel) en 20.05 uur (vertrek Den Helder). In Den Helder worden vrij dag tussen 13.00 en 17.00 uur en zaterdag tussen 12.00 en 14.00 uur wachttijden tot een half uur verwacht Op Texel worden vrijdag tussen 9.00 en 17.00 uur wacht tijden tot anderhalf uur verwacht; zaterdag tussen 10.00 en 12,0o uur tot een half uur In verband met werkzaamheden aan de tunnel in de Helderse weg rijden zaterdag geen treinen lus sen Anna Paulowna en Den Hel der. De NS zet bussen in Voor reizigers vanuit Den Helder levert dit geen problemen op (trein)reizigers vanaf Texel moe ten rekening houden met een hall uur extra reistijd. Er is veel te doen op Texel. Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht iti de Vakantiekrant, die gedu rende de maanden juli en au gustus wekelijks verschijnt. Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekrant wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verknjg- baar op zo'n 150 plaatsen op het eiland. Da Vakantiekranl verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Oudeschild Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 20 21 22 23 24 25 26 27 1.37 2.50 4.05 5.25 7 10 8 10 9 06 9.45 14.30 u. 15.24 u 16.37 u 18 00 u 19.20 u. 20.15 u. 21.20 u. 22 16 u. Aan hef strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 19 augustus op om 06 28 uur en gaat onder om 20.56 uur. 27 augustus volle maan; 20 augus- tus doodtij dens, maar houdt zich ook bezig met radio- en CD-opnames. Het speelt originele muziek voor harmonie-or kest en onlangs werd een album opgenomen met popzanger Harry Slinger, waarmee het orkest ook di verse malen voor de televisie kwam. Het orkest heeft in de loop der tijd veel medewerking verleend aan promenadeconcerten, waarbij gepro beerd werd jonge mensen voor de blaasmuziek te interesseren Het concert op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.30 uur en zal ongeveer een uur duren. Medewerkers van Greenpeace ver strekken woensdag en donderdag op het terrein van EcoMare infor matie over het gebruik van zonnepanelen. Tussen 9.00 en 17.00 uur leggen ze aan de hand van een demonstratiemodel uit hoe eenvoudig het is om over te stappen op deze milieuvriende lijke manier van energie-opwek ken. Zonne-energie moet en kan op korte termijn een veel grotere rol spelen in de Nederlandse energievoorziening. vindt Greenpeace. De organisatie is daarom vorig jaar een project ge start - Solaris -, waarbij ze informa tie verstrekt en klanten inschrijft en zodoende als een soort loket fun geert. Een groot succes dat vorig jaar werd bereikt, is het bijna met de helft omlaag brengen van de prijs van een zonnepaneel. Dankzij sub sidie van de overheid en medewer king van een aantal grote bedrijven kost zo'n apparaat nu ƒ1000,- per stuk Wie wél geïnteresseerd is, maar woensdag of donderdag geen tijd heeft om naar EcoMare te gaan, kan ook bellen met Greenpeace: tel. 020 - 422 33 44. Organist Alexander Prins en hoboïst Frank Hendriks verzorgen dinsdag in de NH kerk van Den Burg het negende zomeravond concert uit de serie die door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken wordt georgani seerd. Op het programma staan werken van onder anderen Bach, Haydn en Lemmens en bovendien een speciaal voor deze gelegen heid door Prins gecomponeerd stuk met de titel 'Een woensdag morgen op school'. Beide musici zijn nog relatief |ong. Prins, nu 27, kreeg op 14-jarige leef tijd in Maassluis zijn eerste orgel lessen van Koos Boons. Door hem werd hij voorbereid op het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij in 1992 zijn studie begon. In 1997 behaalde hij het diploma Docerend Musicus voor orgel en het Praktijk diploma Kerkmuziek. In mei van dit jaar studeerde hij af in de richting Uitvoerend Musicus voor orgel. Momenteel is Prins cantor-organist van de Gereformeerde kerken in Honselersdijk en Maassluis. Daar naast begeleidt hij de zaterdaga vond-missen in de English Speaking Church of Den Haag. Naast het ge ven van orgelconcerten treedt hij regelmatig op met zowel vocale als instrumentale solisten en ensem bles Ook is hij actief als componist van kerkmuziek. Hij heeft verschil lende composities op zijn naam staan. De 21-jarige Frank Hendriks speet vanaf zijn elfde jaar hobo. Op 14-ja- rige leeftijd werd hij leerling va» Danielle Kreeft, hoboïst bij het Gel ders Symphonie Orkest. Thans sir deert hij aan het conservatorium i Den Haag, waar hij wordt begelS door Alie Groen. Hendriks heeft aa diverse concoursen meegedaan. Het concert in de NH kerk begint» 20 15 uur. De toegang is zoals ge bruikelijk gratis. Na afloop wordt' gecollecteerd om de kosten te te strijden. Kees Boekei uit Oudeschild is' Utrecht geslaagd voor het exam® 'Exact administratieve software'. Zf bedrijf, Boekei Automatisering beheer, verkrijgt daardoor de statu van officieel Exact Reseller. Volgens pers, jury en publiek had het Cameretten Festival 1998 een bijzonder hoog niveau en mag van de winnaars in de toekomst nog veel moois worden verwacht. Beiden, Patrick Stoof en Jacque line Kerkhof, verzorgen dinsdag een optreden in theater Klif 12 in Den Hoorn. Patrick Stoof werd door de jury tot winnaar uitgeroepen, terwijl het pu bliek het meest zag in Jacqueline Kerkhof. Hoewel de kenners ook minpuntjes ontdekten, overheerste toch de waardering voor beide aan stormende talenten. Van Stoof werd bewonderd dat hij er stevig tegenaan gaat, maar er tegelijkertijd in slaagt poëtische gedachten in zijn pro gramma te verweven. 'De wijze waarop literatuur in cabaret en performance is uitgewerkt is heel bijzonder en smaakt naar meer', oordeelde de jury, die Kerkhof 'een podiumbeest' noemde, 'dat het pu bliek onmiddellijk naar haar hand zet. Patrick Stoof. (Foto Amool van Knmpenj Ze is verrassend expressief, ge bruikt de ruimte uitstekend en geeft blijk van veel lef door de hele zaal te betrekken' Impresario's stonden vervolgens in de rij. Stoof tekende een contract bij de manager van Youp van 't Hek, die eerder ook al de Vliegende Panters als veelbelovende act binnenhaalde. Kerkhof vond onderdak bij Hummel- Jacqueline Kerkhof (Fcio c>oa Bettom) inck Stuurman, eveneens een gere nommeerd impresariaat. Het nieuwe programma van Stoof heet'Sparren', waarin hij volgens zijn impresario 'bokst tegen de lucht, het luchtledige en tegen de dingen in zijn hoofd. Dingen die erin zitten en er met moeite uit komen. Het is een programma over lastige keuzen, met een combinatie van literaire verwij zingen en fysieke elementen. Hoe smal is de grens tussen droom en daad?' Het programma van Kerkhof heet 'Laag bij de gronds'. Het is 'bevolkt met personages die hun angsten bezweren met bizarre fascinaties.' De vraag wie zij zelf is, wordt beant woord met: 'Ze beweert in ieder ge val dat ze nooit aan seks denkt.' Het dubbelprogramma begint dinsdag om 21.00 uur. De entree bedraagt ƒ20,- (ƒ15,- voor 'Vrien den van Klif 12'). Een diner vooraf is mogelijk vanaf 21.00 uur. Reser veren via tel. 319 633. Bij het Scheidegger-instituut slaag den de volgende kandidaten voor het typediploma' Peter Koorn, Nienke Kruithof, Layla Kuip, Simon Mangelrod, Pauline van der Star, Frank Westdorp, Nina Willemse, Wouter Kuip, Andries Kuip en Ellie Duinker. Op de Burgwal is een derde pand toegevoegd aan het rijtje op initia tief van Jook Nauta in oude staat teruggebrachte woon- winkel panden. Na de huizen Burgwal 37 en 43 is nu ook Burgwal 45 terug gebracht naar de staat van voor 1960. Het pand is inmiddels ver kocht aan Audry van Kouwen- hoven uit Haarlem die er een win kel in woon- en tuindecoraties in wil beginnen. Jook Nauta zegt over de verbouwing dat hij nog met eerder zo'n eenvou dige bouwaanvraag heeft ingediend: 'Uit het gemeentearchief haalde ik de bouwaanvraag uit 1960, maakte een kopie en verwisselde de bijschriften 'gewijzigde toestand' en 'bestaande toestand'. Dat ging met lof door de welstandscommissie. Het toevoegen van de winkelbestemming is via een artikel 19-procedure gegaan.' Voor de winkel opent, zal door dt nieuwe eigenaar nog heel wat op knap- en schilderwerk worden verzet een karwei dat de komende maan den zal worden aangepakt. Van Kouwenhove is 25 jaar en komt al van kinds af aan op Texel. Door het in oude stijl terugbrengen van de drie panden heeft dit gedeelte van de Burgwal een fraaier aanzien gekregen, wat door de positieve reacties van zowel Texelaars als loe risten wordt bevestigd. In tegensteï ling tot de panden Burgwal 37 en 43 is Burgwal 45 geen gemeentel?: monument, maar het pand konil volgens Nauta wel voor dat predi kaat in aanmerking Nauta hoopt dat er een voorbeeld van zijn initiatieven uitgaat. Daarmes zou het draagvlak groeien om een ingrijpende reconstructie van del centrum van Den Burg uit te voeren

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2