|0pruimen asbestpuin op kosten gemeente 200.000ste in EcoMare Kapotte kozijnen goed voor f5000, - Carlo Veeger vreest bestaan als museumboer 1-1-2 Geknipt Geknip$<T KAHT 1-1-2 Zorgen over melkveehouderij Zand Tweeling Bakker knap op dreef in overlevingsloop De Hemelvaart WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG pamilieberichten 'Jexelaartjes .TEXELSE COURANT I zo'n invalidznpar- I op het eiland Texel! [u-as er elders voldoende I de rolstoel van onze In wit le laden', aldus li-an der Meuten uit miuird. iierenorh en de veehatr Volgens mij wil de provincie van Texel één groot park maken.' En: Relatienota en de ruime verlease- mogelijkheden draaien de sector hier langzaam de nek om. Mijn lirachtvoercoöperatie laat mij al exlra betalen voor het voer, omdat ie niet meer met volle wagens naar het eiland komen. Nog even minder melk en hetzelfde geldt voor het RMO-vervoer.' Het zijn zorgelijke geluiden die Carlo Veeger laat horen in Actueel (jaar gang 9, nummer 14), het ledenblad van Campina Melkunie, de zuivel- coóperatie waarbij alle ongeveer 75 Texelse melkveehouders zijn aan gesloten. Zijn uitspraken maken deel at van een lijvig artikel, waarin de sland van zaken in de bedrijfstak op het eiland wordt geschetst. Die is allerminst rooskleurig, zo blijkt uit verschillende gegevens. 'Je moet constateren dat de melkveehouderij cp Texel steeds minder produceert. Er is sprake van een zorgwekkende ontwikkeling: de melk loopt van het eiland af', meldt Hans Ghijsels van t Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie (WLTO). Cijfers van Campina Melkunie wijzen uit dat de Texelse veehouders tussen 27 juni ai 10 juli van dit jaar 993.215 kilo melk afleverden, bijna twaalf procent minder dan in dezelfde periode in 1996, toen het eiland nog goed was voor 1.118 510 kilo. Deze achteruitgang wordt in de hand gewerkt door de zogenoemde 'zittenblijvers'. Veeger Wat gebeurt is dat boeren aan het einde van hun loopbaan gebruik maken van het feit dat er nogal wat relatienota-gebied op het eiland is aangewezen Bij de gratie van beheersvergoedingen en verleasemogelijkheden voor hun quotum, kunnen ze op het bedrijf blijven zonder nog een druppel ie produceren' Overigens doet Texel het met de gemiddelde melkproductie helemaal niet slecht De circa 3500 melk koeien op het eiland slaan in de sta tistieken van Noordholland boven aan, met een gemiddelde van 8 856 kilo melk en 704 kilogram vet en ei wit. Ook worden vraagtekens gezet bij het convenant van provincie, ge meente en belangengroeperingen, waarin is vastgelegd dat een derde deel van de landbouwgrond op Texel grasland moet blijven, zijnde onge veer 4000 hectare (momenteel is dat ongeveer 4100 hectare). 'Want on danks de uitgesproken wens van behoud van grasland, constateert Rmus Kuiper, voorzitter van de WLTO-afdeling Texel, in iedere pro vinciale nota extra claims voor uit breiding van stilte-, bodembescher- mings- en verzuringsgebieden. Kuiper ziet maar één uitweg de over heid moet echt ingrijpen, anders gaat de hele melkveehouderij op Texel op slot.' Op de vraag of er een groot gevaar is dat het bestand museumbedrijven blijft groeien, antwoordt Carlo Veeger bevestigend, 'Dat is op Texel een heel reëel gevaar. Immers, het is een afgesloten, geïsoleerde eenheid met veel toerisme en redelijk wat natuur gebieden.' edit, mocr-xxrFiHlor WTn lijéem tochten graag loot verrojiem wat ogremch Nederland le bieden heeft Hij vindt 'echie meHveekcdrifven leerzaam vear de burger en gced voor de public rela tion! von de ierv,r "Zonder zijn meü-.ccbe- dnjven zee Texel oen heel onder eiland zijn." Bol heeft, lamen met zijn vroyw Alie, voor het tweede aehlercenvolgcnde |oar de ruit zode op de minr-contping tw jf 'De liedeheeve' van Csï in Den Hoorn Illusies Niettemin mookt Veeger zich weinig illuiie: over de loel.otr.il van zijn meikxectak. Op ter mijn ontbreekt woauehijntijk de investering! ruimte voor oen mev tlol of een onder, - vb: .v melVinslollolie Deze ontnuchterend conclude brengt Vee ger niet in paniek 'Kom! tijd, kom lood. En net i! nie iet! dot van de ent op de ondere dog op je bord ligt." En hel ii de vrcog c eenzelfde lol nil beschoren ii voor olie melkveehouder op Texel Veeger mookt zrch zorger over do ontwikkel'" De regel 'De vervuiler betaalt' kan net worden toegepast bij het oprui men van vervuild puin op het indus- Ineterrein in Oudeschild. Reden is lal met meer is na te gaan wie deze vervuiling heeft veroorzaakt, zodat er geen andere mogelijkheid is dan lal de gemeente de kosten van het opruimen betaalt. Die kosten liggen mde buurt van de f100.000,- omdat het gaat om puin waarin zich asbest- en asfaltresten bevonden. Het kan taarom niet zomaar worden afgegraven en afgevoerd naar De Hamsier maar moet worden ver- koerd in een <pio>depotbag<pix> en «ervolgens gecontroleerd worden gestort. Het gaat om een terrein bij de Vang, eigendom is geworden van de gemeente die het als industrieterrein aan ondernemers verkoopt. Bij het uitzetten van een bouwperceel kwam de verontreiniging met puin aan het licht. Bij nader onderzoek Week dit puin ook in de directe om geving van het bouwperceel te zijn gestort en dat er zich asbest en asfalt in bevonden Het puin is voor een deel afkomstig van de gemeente relt omdat de gemeente het terrein woeger voor het opslaan van puin gebruikte. Voor die tijd was het in gebruik bij het waterschap en Rijks waterstaat Ook werd puin gebruikt bij het dempen van een kolk. Al gauw bleekdat met meer was na te gaan wie voor welk deel van de verontrei niging verantwoordelijk was. Tandenknarsend De raadscommissie Financiën, Wer ken en Milieu legde er zich woensdagavond in meerderheid bij neer dat de gemeente alle kosten betaalt. Jaap Vlaming (Groenlinks) deed dat 'tandenknarsend'. Martin Trap (VVD) en Anja van der Heide (CDA) vonden dat het college deze tegenvaller wat al te makkelijk aan vaardt. Trap meende dat best is te achterhalen wie het puin heeft ge- DAAR RED JE LEVENS MEE stort en Van der Heide deed de sug gestie de kosten gelijkelijk om te slaan over de drie 'verdachten': ge meente, waterschap en Rijkswater staat. Voorzitter burgemeester Joke Geldorp zag daar niets in, erop wij zende dat los van de andere onze kerheden de vroegere eigenaars van het terrein niet persé de vervuilers hoeven te zijn. Ook de boete die de gemeente moet betalen wegens overtreding van de milieuregels op de voormalige riool zuivering aan de Pontweg bij Den Burg is een uitgave waarover de commissie niet erg vrolijk kon zijn In beroep gaan heeft geen zin. Het geld (f 15 000,-) is inmiddels betaald en de commissieleden gingen er mee accoord dat dit bedrag ten laste komt van de post 'onvoorzien' Vertegenwoordigers van de lokale media nemen de families Ter Haar en Vetten uit Twente op de foto Ze ston den in de belangstelling omdat ze zich als 200.000ste bezoeker meld den in EcoMare. Daarmee ligt het populaire centrum voor wadden en Noordzee een week/e achter bij vo rig jaar, toen de teller aan het eind van het jaar bij 330.000 bleef steken. Directeur Jan Kuiper verwacht dat dit record in 1999 met zal worden geë venaard 'Toen trok de pas geopende onderwaterzaal grote belangstelling, zeker toen het weer het in de zomer wat liet afwetenDe reacties op de in aanbouw zijnde expositie 'Zicht op Zee' noemt hij positief. Het is de bedoeling dat die in september offi cieel wordt geopend (Foto Gorard Timmerman) Volgens het tijdschrift worden sinds kort van binnenuit pogingen gedaan om het tij te keren. De zittenblijvers zouden op hun gedrag zijn aange sproken door een voorlichter van de Landbouwvoorlichting. 'De mensen worden aan het denken gezet We kunnen niemand dwingen zijn boeltje te pakken', aldus Veeger. Ondanks alle zorgen lijkt de 35-ja- rige Texelaar het zelf vrij aardig te redden, zonder het in schaalvergro ting te zoeken. Hij melkt twintig koeien, fokt tamelijk succesvol met zo'n honderd Texelse schapen en runt een mini-camping, waar hij vol gens eigen zeggen zo'n vijfde van zijn tijd in stopt. Veeger is erg tevre den over de opzet van zijn bedrijf en met alleen wegens het spreiden van de financiële risico's: 'Die spreiding in werkzaamheden vind ik erg be langrijk. Noem het levensvreugde. Je spreekt nog eens iemand anders dan alleen de dierenarts en de vee handelaar' Zand, zand en nog eens zand. Dat viel de familie Van der Meulen uit Heerhugowaard op toen zij dit voor jaar het Texelse strand bezocht. Omdat zelfs de invalidenparkeer plaats geheel was ondergestoven, moest de rolstoel van zoon Julian elders worden uitgeladen Een foto van deze 'misstand' was snel ge maakt en werd gepubliceerd in het augustusnummer van het contact blad van de Vereniging Spierziekten Nederland. 'Onze kozijnen aan de achterkant zijn nodig aan vervanging toe, an ders hebben we straks spontaan openslaande deuren.' Wie dergelijke taal bezigt kan normaal gesproken een flinke rekening verwachten, maar Margo Wiermga werd er juist ƒ5.000,- beter van. Dat kwam door dat de Regiobank, onderdeel van de ING Groep, de door haar ingezonden zin als winnende slogan uitkoos. Net als andere cliënten van de Regio- bank werd ze uitgenodigd om een leuke slogan te verzinnen over een onderwerp dat op wonen betrekking heeft. Wieringa kreeg de geldprijs overhandigd op het erf van assurantiekantoor Bremer, die de Regiobank op Texel vertegenwoor digt. De tweelingbroers Robert en Erik Bakker hebben zich woensdag uitstekend geweerd in de 'Lang- zal-die-leven-overlevingsloop', die woensdagavond bij Huis duinen werd gehouden.Temidden van ongeveer 170 deelnemers ein digde Robert als zevende en Erik als elfde. Winnaar werd Marcel Snippe, één van 's lands beste triatleten. De loop met de vreemde naam is een uiterst zware crossloop van 4 of 7,1 kilometer, waarbij de deelnemers op het strand starten en dan lood recht tegen een hoog duin moeten opklimmen, waarna het parcours door de duinen en afwisselend over het strand en door de branding voert, om te eindigen in de duinen. 'Het was extreem', vertelt Richard Bakker, de vader van de tweeling. 'Het water reikte tot aan hun nek, zodat ze al leen half zwemmend en half lopend een beetje vooruit konden komen. De inspanning was zó groot, dat Robert over zijn nek moest, ook omdat hij water had binnengekregen.' Desondanks handhaafde hij zich goed voorin en bereikte hij in 37.02 minuten de eindstreep, op 41 secon den gevolgd door zijn broer In restaurant De Hemelvaart, langs de Oude Haagseweg in Amsterdam, staat sinds kort een Texels menu op de kaart. Een van de koks en een serveerster deden het idee hiervoor op tijdens een bezoek aan het ei land Het menu kost 23,50, de gast krijgt hiervoor ondermeer zilte spinaziesoep met Waddenkruiden- zout, groente met duindoorn en lamsoren/mosterddressing en ge bakken kwarktaart. Op 81-jarige leeftijd is in ons midden rustig ingê- slapen mijn lieve man, onze vader en opa Hendrik Bouwman Lieverd, met liefde en respect zullen wij aan je blijven denken. Amersfoort 26 maart 1918 Torenakkerweg 49, 3831 EA Leusden. Leusden 14 augustus 1999 Uit allernaam F Bouwman-Los Henk is 18 augustus gecremeerd Entoen ..was het stil Met alle beelden Die -allang vergeten- Opnieuw door ons gemis worden belicht, Met alle woorden. Zwaar nu van betekenis, Schrijf jij in ons geschiedenis Verwonderd en dankbaar zijn wij met de vele reacties na het overlijden van: AREND ROMKE HENGST Het heeft ons goedgedaan. Joke Carin en Sipke Daphne, Dennis Jacqueline en Maarten Sjwats Jris 34, 6291 LS Vaals. Herinnering is een paradijs waaruit men nooit verdreven kan worden. Hierbij willen wi| u allen bedanken voor de belang stelling en het warme medeleven na het overlijden van mijn man, onze vader, grootvader en overgroot vader CORNELIS ALBERTUS WITTE Anna Witte-Huisman kinderen klem- en achterkleinkinderen Texel, augustus 1999 Aan alle mensen die met ons hebben meegeleefd van wie wij goeie wensen ontvingen, die voor mij hebben gebeden. en die mi| in het ziekenhuis hebben overladen met brieven en (soms zeer fraaie) kaartjes, ALLEMAAL HEEL HEEL ERG BEDANKT. Het was overdonderend en hartverwarmend. Ik ben nu weer thuis en hoop eerdaags in „De Vermaning" weer lekker te gaan kliederen met verf. Henk Noortander Vrijdag de 13e was grandioos! Familie, vrienden, kennissen, iedereen die aan ons dacht met een kaartje, bloemetje, enz., enz., onwijs bedankt! Ron en Fiona Witte Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Wouter Eduard 15 augustus 1999 Cor en Renee Moojen-Heiwegen Jelmer Veenman 2, 3648 KJ Wilms tel. 0297-241690 Een nieuw leven een klein wonder het klinkt zo gewoon maar voor ons zo heel bijzonder. Wij melden u met grote vreugde de geboorte van onze zoon en mijn broertje Stephan Geboren op 17 augustus 1999 Peter Dijkstra en Gerda Dijkstra-Kampstra Yvette Ruimtevaartlaan 64 9602 ZE Hoogezand tel. 0598-323563 Gerda en Stephan rusten van 13.00 tot 15.00 uur Ik noem je Uniek Ik noem je Leven Ik noem je Lente Ik noem je Geloof Ik noem je Vriendschap Ik noem je Geluk Geluk, lief kind dat jij bij ons je leven begint tje Geboren Tessa Dochter en zusje van Laurens, Jacolien en Rien van Kooten-Eelman 16 augustus 1999 Maaikeduinweg 2 1796 MN De Koog Tel. 0222-317070 DAAR RED JE LEVENS MEE INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,40 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,80 (incl. btw). FOTO-TEXEL AARTJE: plaatsing foto 25,- cxcl. tekst, alleen voor particu lieren die iets tc koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEX EL AARTJE oP aanvraag. Autotheoriecursus start 27-08 Brommertheorie- cursus start 31-08. Voor opgave en inlichtingen Rij school Wetsteen, tel 315752. Winterzon, ver weg of dichterbij Wij hebben al een uitgebreide keuze. Haal de nieuwe program ma's bij Reisburo Texel Holland International, Beter In Service. Geen huwelijk op Texel zonder peper en zoutvaatje van Hans van der Klift. Aanbevolen Sport centrum De Koog met o.a Indoor Karting, 2 squashbanen, pool biljart. Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur. Tel 327000. Wij repareren alle merken KTV, Video, Radio. CD, Satelliet. Camera, etc. Ser vice Center Texel, 311 777. De Elektrische fiets al eens geprobeerd? Kom langs voor een proefrit op een Sparta of Yamaha Vermeulen Bikes, tel 319213 De Witte Engel: demon straties servettenkaarten maken door Henny Zellenrath, woensdag 25 augustus. Schoorsteenvegen een belangnjke zaak Laat het daarom door de echte Vak man doen U belt 318535 voor echte kwaliteit. Met spoed gezocht i.v.m. werkz (vakantie)woning voor perm. how. 06- 51644314. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3