Ir?' xWmm Beers Expeditie doet panden VTB in de verkoop Bloemrijk park met gezelligheid [Grootscheepse verbouw en renovatie van NIOZ Cv SU' T Pizzabakkers moeten 'loop' op gang brengen Groen r-,~ -Q>-" Groot huis taboe Zwart Sonnevanck: tussen hoop en vrees Eureka Flesje met poeder op strand paal 17 Demonstratie kaarten maken Ringsteekfinale week uitgesteld TEXELSE^" couRANT ['s winters terras pizza paviljoen postkantoor let NIOZ is van plan een aantal grootschalige nieuwbouw- en enovatieprojecten uit te voeren. Grootste veranderingen zijn nieuwe «diepingen op twee bestaande blokken, modernisering van qttariumgebouw en logeergebouw en verplaatsing van de kantine van gingang van het gebouw naar een centraal punt. Met de uitvoering circa ƒ15 miljoen gemoeid. Na een aantal voorbereidende activitei- jnmoet komend voorjaar met de werkzaamheden worden begonnen. Ie voltooiing is een jaar later gepland. lel protect heeft nogal wat voeten i de aarde. Dat heeft niet zozeer iel de bouwwerkzaamheden zelf te (iaken, die op zich niet zo specta- vlair zijn, maar vooral met het anpassen van de verschillende in flaties, van onder meer de brand- eveiliging, de omroepinstallatie, het ilefoonnet en de centrale verwar- -ïing Zeker is wel dat de verbouwing ,et ongemerkt aan iedereen voorbij al gaan, zeker niet aan de mede- ■erkers die werkzaam zijn in één an de gedeeltes die er een verdie- ing bovenop krijgen, langezien ook het aquariumgebouw «heel wordt gerenoveerd moet een I jdelijke voorziening worden getrof- m om de wetenschappers steeds ai 'vers' zeewater te voorzien Dat sbeurt door een ingenieus sys tem, waarbij water via de buren van el IBN wordt betrokken. Voor de anleg daarvan staan twintig dagen ppland, maar omdat met het risico rfcn worden gelopen dat het systeem Ëarna niet voldoet, moet nog eens ntig dagen worden proefgedraaid it de aanleg van het tijdelijke sys tem wordt 1 november aanstaande begonnen, de renovatie van het aquariumgebouw start op z'n vroegst op 20 maart van het volgend jaar. Belangrijkste veranderingen zijn hier de bouw van dertien klimaat kamers, die het zeewater op elke gewenste temperatuur kunnen bren gen, en het renoveren van het beton van de opslagtanks voor zout water Ook de buitengevel van het gebouw krijgt een ander aanzien. De mede werkers worden elders in het NIOZ ondergebracht. In november wordt eveneens verdergegaan met het aanpassen van de experimentele unit voor wad vogels. Door het installeren van koelings- en verwarmingsinstallaties kan de temperatuur op de graad pre cies worden geregeld en kunnen op die manier de verschillende seizoe nen worden nagebootst. Logeergebouw Ook in november wordt het logeer gebouw 'In den Potvisch' aan de Dageraad onder handen genomen Er komt onder meer een nieuwe keuken en een ook voor minder-validen ge schikte ingang. De slaapzalen, die nu allemaal 6-persoons zijn, veran deren in 2- en 4-persoons ruimtes, allemaal met eigen douche en toilet De renovatie zal in fasen worden uitgevoerd, zodat de semi-perma- nente bewoners - die er langere tijd verblijven - geen ander adres hoeven te zoeken. Voor de deelnemers aan korte cursussen - die dus maar voor een paar weken of minder logeer- ruimte nodig hebben - wordt nog een oplossing gezocht. Mogelijk worden zij ondergebracht in eén van de NJHC-herbergen. Een maand later wordt begonnen met de bouw van een tweede bouw laag op de blokken C en D van het instituut zelf. Het gaat hier om totaal 2000 vierkante meter voor laborato ria en kantoren In blok C worden de medewerkers van Mariene Bio- geochemie ondergebracht. Deze betrekkelijk nieuwe afdeling maakt sinds 1993 deel uit van het. NIOZ en 'verhuisde' destijds onder leiding van de huidige directeur Jan de Leeuw van de Technische Universiteit Delft naar het Texelse instituut. Deze we tenschappers kregen toen onderdak in blok H, een grotendeels houten onderkomen, dat speciaal voor hun komst was gebouwd De bedoeling was dat dit blok nieuwe kantoren zou krijgen, maar voorlopig ontbreekt hiervoor het geld. Kantine In blok D wordt ook de nieuwe kan tine ondergebracht. Deze is nu nog gevestigd in blok A. bij de hoofdin gang. Die ligging werd als ongunstig ervaren, omdat de medewerkers die van achteruit het gebouw moesten komen een lange 'reistijd' haddei Dat wordt nu opgelost, aangezien blok D precies in het midden ligt. Doordat de blokken C en D er een verdieping bij krijgen, worden ze net zo hoog als de blokken B en F, die al twee verdiepingen tellen. Blok A telt drie verdiepingen. Mogelijk dat in de nabije toekomst ook blok E er een laag bij krijgt Doordat de kantine naar het midden van het complex verhuist, komt ruimte vrij voor een geheel ver nieuwd blok A. De ontvangstruimte wordt aangepast en verfraaid, er komen nieuwe kantoren bij, evenals een expositieruimte Het hele project is voorbereid door de 'eigen' bouwcoördinator Fen Schilling, de medewerkers die in een nieuw of gerenoveerd blok terecht komen en het adviesbureau Temid uit Heerhugowaard. Wie de werk zaamheden gaan uitvoeren, is nog niet bekend. Verschillende bouw- en installatiebedrijven worden uitgeno digd offerte te doen. De kosten ko men voor rekening van NWO, de organisatie voor wetenschappelijk Begin 2001 moet het NIOZ een ander aanzien hebben gekregen. onderzoek waaronder het NIOZ res sorteert. Bestemmingsplan De gemeenteraad moet zich nog uit spreken over de uitbreiding van het NIOZ, aangezien deze niet helemaal in het bestemmingsplan past. Op problemen lijkt dit niet te stuiten, aangezien de plannen in een eerder stadium al ter sprake zijn geweest en toen instemmend werden be groet B en w zijn in ieder geval van harte bereid mee te werken. Bij hun advies aan de raad merken ze op dat voor het hele gebied van polder 't Horntje een plan zal worden ge maakt, in overleg met de er geves tigde instellingen, 'te meer daar het college waarde hecht aan behoud c.q. uitbreiding van hoogwaardige vormen van werkgelegenheid' raadhuis t.u t Overpad makelaar 'toegang e% f G li grasveld Qy A kerkhof Oosterhof H?f schetsontwerp voor het nieuwe park, gemaakt door Lindy Stroo. (Foto Harry de Graaf) Mogelijk wordt dit najaar al begonnen met een totaal andere inrich ting van het park achter het raadhuis in Den Burg. Er zal een aan- trekkelijke tuin van worden gemaakt, volgens een ontwerp van tuin ontwerpster Lindy Stroo. Nel huidige 'park' (de naam Wezen- luin is nooit aangeslagen) is te don- iot en te somber 'Gewoon' publiek tornt er dan ook weinig. Die leegte schrikt ook weer af; menigeen voelt zich onveilig. Door een vriende- tjke, gevarieerde inrichting met aller fel aantrekkelijkheden moet de loop "weer in komen. Nol is niet de eerste keer dat het park die reden op de schop gaat. De tjuidige inrichting is van vrij recente tetum maar heeftzijn doel gemist. Pizzabakkers ^initiatief voor het |ongste plan is gnomen door wethouder Daan Schilling, die daarmee tevens de Slangen wil behartigen van de tabakkers Marcel van Benthum co Hans Dijker van 'Pizza Mondo' S'l mogen straks hun pizzahut op ow terras aan de kant van de Burg- *al in het park zetten. Ze zijn voor nemens hun activiteiten wat te ver bieden door bijvoorbeeld ook koffie 's schenken Het komen en gaan ïan klanten zal net dat beetje reu- 103 geven waardoor ook anderen "aar het park worden getrokken, zo 'oordt gehoopt Volgens het inrichtingsplan van Lindy Stroo krijgt het park een 'keukenhofachtig' karakter, dus met veel bloemperken tussen hoger ge boomte. In het voorjaar zullen daar diverse Texelse bolgewassen bloeien die op die manier ook nog een promotioneel neveneffect ople veren De rest van het jaar moet het er echter ook bloemrijk uitzien. Kunst Het ontwerp vermeldt verder diverse vlakken van siergrind, waaronder stukken die gebruikt kunnen worden voor het exposeren van kunst Ook komen er stukken sierbestrating, 'boombanken', een klimboom, ge wone banken en een prieeltje. Een enkele grote boom zal moeten sneu velen om voldoende licht en ruimte te krijgen. Centraal in het park komt een stuk welde dat 's winters als ijs baantje is te gebruiken 's Nachts dicht Een belangrijk verschil met de oude situatie is dat het park 's nachts wordt afgesloten'Voor vrijende paar tjes is dat een minpunt maar voor het tegengaan van vandalisme een plus punt', aldus wethouder Schilling. Een van de huidige ingangen aan Burgwal wordt gesloten De drie res terende (dus bij Oosterhof Wonen, het postkantoor en het makelaars kantoor Eelman Van Heer waarden) worden voorzien van een afsluitbaar hek. De oprijlaan door het park naar het makelaarskantoor wordt gehand haafd en blijft in gebruik omdat dit een erfdienstbaarheid betreft die niet geschrapt kan worden. De bedoeling is dat de pizzabakkers een rol zul len spelen bij toezicht en beheer van het park Als de gemeenteraad accoord gaat en de nog te ramen financièn (tus sen f150 000,- en 1200.000,-) be schikbaar stelt, zal de gemeentelijke plantsoenendienst het idee nader uitwerken en uitvoeren. Planologisch zijn er geen problemen want de toe komstige situatie past in de huidige bestemming. Dat geldt ook voor de pizzahut want dat wordt geen perma nent gebouw maar een uitneembaar paviljoen waarvoor alleen stand plaatsvergunning nodig is. DAAR RED JE LEVENS MEE De vrachtvervoersonderneming Beers Expeditie uit Winkel, het moederbedrijf van de VTB, biedt haar bezittingen aan de Marico- weg in Den Burg te koop aan. De reden is een vorig jaar ingezette reorganisatie, die ervoor heeft gezorgd dat het merendeel van de vracht inmiddels wordt overgesla gen op het bedrijventerrein in Den Helder. Beers overweegt om nog wat opslagruimte op Texel te hou den. De bezittingen die Beers te koop zet zijn een kantoor, bedrijfshal, dienst woning en totaal 5768 vierkante meter grond. De gebouwen zijn in feite overbodig geworden sinds de vrachtvervoerder eigenaar werd van een overslagstation op het bedrijven terrein De Kooy nabij Den Helder Daardoor is het mogelijk geworden een stuk economischer te werken, aldus eigenaar Cor Beers 'Negen ennegentig procent van het stuk- goedvervoer gaat direct van de vastewal naar het adres op het eiland waar het zijn moet. Overladen in Den Burg is niet meer nodig. Het gaat vlugger en de lading gaat door min der handen zodat de kans op be schadigingen of het in de war raken veel kleiner is geworden.' Ook andere overwegingen spelen een rol. Toen de VTB in 1977 door Beers werd overgenomen, bleefTeso het aanvankelijk als Texels bedrijf beschouwen, waardoor ook de boot tarieven gunstig bleven. Na verloop van tijd werd de bootdienst echter minder soepel en gingen steeds striktere regels gelden voor de sta tus van Texels bedrijf. Enkele malen slaagde Beers erin een constructie te bedenken om als Texels te blijven gelden - onder meer door samenwer king met het bedrijf van Henri van Maldegem -, maar vanaf 1990 lukte dat met langer en moest het volle pond worden betaald. Een verzoek van de familie Kuiper uit Den Burg, exploitant van La Morena in De Cocksdorp, om op een stuk grond nabij het Eierlandsche Huis een huis te mogen bouwen, is door de ge meente van de hand gewezen. Hun wens om groter te bouwen dan gebruikelijk past volgens de ge meente niet in het beleid om zuinig om te springen met grond. De raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie gaf dinsdag wel haar fiat aan het bouwplan voor elf woningen in hetzelfde gebied Het betreft drie vrijstaande huizen, vier twee-onder een-kap woningen en vier rijtjes huizen. De woningen, die aan een pleintje komen en in fases worden gebouwd zijn in eerste instantie be stemd voor de bewoners van De Cocksdorp, maar omdat Kuiper in het dorp een zaak heeft, krijgt ook hij de kans om in te schrijven op een perceel. Beers: 'Onze vrachtkosten werden daardoor ongeveer twintig procent hoger dan die van een Texelse con current We hebben geprobeerd dat zo goed mogelijk op te vangen door ook steeds volle vrachtwagens naar het eiland te sturen. Maar steeds meer drong de vraag zich op; Is hel wel nodig om een apart kantoor op Texel te houden? De zaak raakte in een stroomver snelling door een conflict met be drijfsleider Van Maldegem. die op staande voet werd ontslagen. Hij vond een nieuwe baan bij transport bedrijf A. Bakker in Oudeschild, waarna Beers verschillende klanten én chauffeurs richting de concurrent zag verdwijnen Vervolgens kwam de dienstwoning leeg te staan en werden ook de an dere activiteiten aan de Maricoweg langzaam afgebouwd. Ondanks de gunstige economische perspectie ven is Beers niet onverdeeld geluk kig met de ontwikkelingen 'Ik heb Redactioneel commentaar Texelaars verschillen over veel zaken van mening, maar inzake de plan nen van Albert Heijn om de tuin van Sonnevanck op te offerenvoor huizenbouw lijkt de eilandbevolking eensgezind; dit nostalgische over blijfsel uit het rijke Texelse verleden moet worden gekoesterd De vele kritische ingezonden brieven die de afgelopen tijd in de Texelse Cou rant hebben gestaan lijken wat dat betreft nog maar het topje van de ijsberg. De raadsleden droegen dinsdagavond hun steentje bij door zich unaniem tegen de bouwplannen te verzetten. Geparkeerde auto's in de achtertuin gaat nog net, maar aan de aanblik van Sonnevanck vanaf de straat mag niet worden getornd Het machtige grootwinkelbedrijf uit Zaandam lijkt vooralsnog geen bood schap te hebben aan de mening van de raad. Het was per slot van re kening de gemeente zelf die het bedrijf opdracht heeft gegeven om iets te doen aan de verkeers- en parkeerchaos. Nu een oplossing is ge vonden, moet Texel niet zeuren, luidt de redenatie Gemakshalve wordt voorbijgegaan aan de gevoelens van veel Texelaars, onder wie vele trouwe klanten van de grootgrutter In hoe verre deze houding de kooplust op het eiland beïnvloedt, is afwach ten. Het negatieve koopadvies van Teun Eelman in 'Wat ik zeggen wou' laat alvast weinig te raden over. Het wachten is nu op de verrichtingen van wethouder Schilling, die door de raad op pad is gestuurd om met AH een akkoord te bereiken. Pes simisten wijzen op de onbuigzame houding van 'dat arrogante Zaandam' en achten de missie van de wethouder bij voorbaat kansloos. Optimis ten houden hoop, want Schilling verstaat als geen ander de kunst van het onderhandelen. Realisten weten dat AH op de kleintjes let en niet graag klanten verliest. Als werkelijk gevolg wordt gegeven aan de op roep van Eelman. zal pas blijken hoeveel waarde het concern aan het imago op het eiland hecht. AH zou niet de eerste zijn die zich verkijkt op de collectieve kracht van de Texelaars. geen Texels bloed, maar voel wel warme gevoelens voor het eiland. En hoewel al onze Texelse chauffeurs gewoon bij ons kunnen blijven wer ken, verdwijnt straks toch werkgele genheid van het eiland. Dat is best jammer.' Wat er nu precies gaat gebeuren, is nog onzeker, vooral omdat Beers met zeker weet o( hij wel alle opslag ruimte kwijt wil. 'We zijn behoorlijk flexibel, hebben we ook tegen de makelaar gezegd. Als zich een kandidaatkoper meldt die de helft van de bezittingen wil kopen, dan valt daar over te praten. En als we wél alles verkopen, dan kunnen we mis schien iets huren van de nieuwe ei genaar.' VERVOLG VAN PAGINA 1 vorm van rechtsongelijkheid tegen lagere kosten dezelfde spullen kun nen aanbieden, moet er worden op getreden.' Zelfpluktuin RAB is met het enige bedrijf dat zich beklaagt over het gebrek aan beleid inzake detailhandel in het buiten gebied. De familie Boersen van de Zelfpluk tuin stelde dit in de rubriek 'Wat ik zeggen wou' in de TC van 9 juli aan de kaak In die brief werd zelfs een lijst gepubliceerd van bedrijven in het buitengebied die (horeca-) die acti viteiten ontplooien die strijdig zijn met het bestemmingsplan. Daarin werd onder andere Eureka genoemd Aanleiding tot de brief waren klach ten van omwonenden van de Zelf pluktuin over de detailhandel van Boersen De gemeente verbood deze activitei ten op straffe van een dwangsom van ƒ250,- tot een maximum van ƒ400,- per dag 'Op onze vraag waarom op andere bedrijven nooit is ingegrepen, kregen wij als antwoord dat daar nog nooit officieel een klacht tegen was ingediend. Wij werden min of meer uitgenodigd die klachten in te dienen, omdat nu sprake is van rechtsongelijkheid. Wij voelen hier echter niets voor, omdat wij - en velen met ons - van mening zijn dat alle bedrijven die met deze proble matiek te maken hebben juist heel belangrijk zijn voor de agrarische uitstraling die een plattelands gemeente alsTexel moet hebben, wil zij in de toekomst de toerist blijven trekken.' In de brief schreven de Boersens dat het 'hoog tijd' wordt voor de ge meente om beleid te maken, 'zodat we met z'n allen weten waar we aan toe zijn'. Toeristen vonden woensdag even na het middaguur een klein flesje met fijn, wit poeder op het strand bij Westerslag. Het betreft vermoedelijk een medicijn, dat samen met het flesje wordt vernietigd. Volgens de politie worden met enige regelmaat soortgelijke flesjes op het Texelse strand aangetroffen In De Witte Engel wordt zaterdag 28 augustus gedemonstreerd hoe met behulp van stof en transparante sheets met een toepasselijke tekst zelf wenskaarten kunnen worden gemaakt. De demonstratie wordt gegeven door een leerling van Mery Cozijnsen uit Hoevelaken, die deze manier van werken heeft 'uitgevon den'. De demonstratie duurt van 12.00 tot 16.00 uur en voor elke be langstellende liggen een stukje stof en een tekstsheet klaar (zolang de voorraad strekt) om thuis zelf te pro beren een kaart te maken. De zevende en laatste wedstrijd om het Texels kampioenschap ring steken, die afgelopen woensdag in Den Burg zou worden gehouden, is een week uitgesteld. De barre weers omstandigheden lagen daaraan ten grondslag. Locatie en tijdstip blijven dezelfde De ringen hangen ook ko mende woensdag op de Groene- plaats, de strijd begint om 19 00 uur Tuincentrum Eureka aan de Schorrenweg mag zich in een grote belangstelling verheugenRAB Bouwcenter BV, dat bij de bouw van de Gamma zestig parkeerplaatsen moest aanleggen, vindt dat de gemeente moet optreden tegen dit bedrijt rc&.Te.vxeCounni) VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5