Een brood uit de oven, dat straalt je tegemoet' Jan Brouwer ziet plan /an God in de sterren Dirk en Jo Biesboer hielden van hun vak: Irritatie over verbod productnamen 'TEXELSE f COURANT' Geen prijzen voor renners Accountants kantoor treedt toe tot SRA Jo en Dirk Biesboer, met In hun midden zoon Ronald, verwachten nu aan een sociaal leven met familie en vrienden toe te ko- Hettema fïl VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999 ior Dirk en Jo Biesboer zijn het vreemde dagenNog een week idan gaat hun banketbakkerij, Ofrein, voorgoed dicht Tot hun jrdriet, want ze hebben vele plezierige jaren achter de rug. De één de bakkerij, de ander in de winkel. Maar ze zijn ook opgelucht, ant het bakkersvak betekent keihard werken. Aan een sociaal ven met familie en vrienden verwachten ze nu pas echt toe te jmen.'Dat zal best wennen worden. Want zo'n leven hebben we soit gekend.' jppen na tientallen jaren met toe- ding te hebben gewerkt in je eigen drijf, dat doe je niet zomaar. Wan- er Dirk (61) en Jo (53) Biesboer- iin over vroeger vertellen én over besluit om de winkel te verko- n, dan kun je de weemoed bijna hun woorden afscheppen 'Ik ssnog heel graag doorgegaan, als jong en mooi was geweest', glim- thl Dirk. 'Ik zal de vrolijkheid in de nkel best missen', bevestigt Jo. iker in de tijd van Pasen, Sinter- ias, Kerstmis. Dan is het hard irken, maar ook erg leuk. ledereen wen. Ongeveer tweehonderd vier kante meter willen ze verhuren, op de rest (circa driehonderd vierkante meter) beginnen ze een sportwinkel. Aanvankelijk met Legierse als eige naar en Biesboer junior als mede werker, maar met de bedoeling dat Biesboer de zaak te zijner tijd over neemt. 'Dit is een prachtige kans voor hem', vinden zijn vader en moeder. 'Hij is een prima bakker, maar hij vindt het contact met klanten nog veel leuker Als verkoper zal hij het best redden.' keuze om nu te stoppen was hier een logische Daarbij speelde il alleen de leeftijd maar ook de ikomst van zoon Ronald een be- rgrijke rol. Hij is sinds 1991 als kker werkzaam in het bedrijf, maar d nooit verbloemd ooit nog eens s anders' te beginnen. Die kans ed zich plotseling voor toen Theo gierse van de Sportshop en hij ar vonden. Het nieuwe dernemersduo laat na het sluiten i het bedrijf (zaterdag 28 augus- is de laatste dag) een groot deel het pand plus twee naast legen woningen slopen en herbou- Dirk Biesboer werkt sinds 1951 inde bakkerij. Eigenaar was toen Jan Hendrik Kikkert, wiens vader Albert het bedrijf in 1890 was begonnen. Biesboer: 'Toen ik er begon, werkte Kikkert samen met Bernard Boks. die het later heeft overgenomen In de bakkerij zat toen nog een gemet selde oven. Die werd ooit gestookt op takkenbossen Nu stond er een oliebrander voor. Ik verdiende 7,50. voor zestig uur in de week' Dat Biesboer bakker zou worden, stond al lang vast. In Oosterend, waar hij opgroeide, woonde het ge zin tegenover bakkerTimmer. 'Ik ging er als jochie vaak kijken, bijna eike dag.' Graag had hij dan ook een bakkers- opleiding gevolgd, maar die was zelfs in de kop van Noordholland niet te vinden. 'Van armoed ben ik maar naar de ambachtsschool gegaan, om te leren timmeren. Die zat in Den Helder Niet in één gebouw, maar door de hele stad verspreid.' Zijn carrière als scholier duurde met lang. Op 13-jarige leeftijd werd Bies boer aangenomen bij bakker Kikkert h de Weverstraat Zijn opvolger Boks zou hij met een paar kleine onderbrekingen trouw blijven. 'Ik heb ook nog een tijdje bij Timmer in Der Burg gewerkt en na mijn diensttijd bij een bakker in Wieringerwerf. Daarna ging ik weer terug naar Boks In september 1962 werd de zaak overgenomen door Ofrein, die tot dan toe bedrijfsleider was geweest bij bakkerij Pronk in Den Helder Dirk bleef er niet alleen werkenmaar werd ook verliefd op Ofrems dochter Jo, die in de winkel werkte Het jonge stel kreeg zijn zegen, maar wél besloot hij zijn aanstaande schoonzoon weer naar school te sturen Het waren zware tijden voor Dirk. 'Je werkte van vijf uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. En op je vrije dag of in de avonduren ging je naar school. Dat is met te vergelijken met tegenwoordig. Nu kom je niet meer aan het werk voor je de hele oplei ding afgerond hebt.' Klagen deed hij echter nooit: 'leder een deed het, je wist eigenlijk niet anders. Het kwam niet in je hoofd op om zoiets te weigeren Je was blij dat je werk had Onder invloed van het groeiende toe risme besloot Ofrein in 1964 bakke rij en winkel ingrijpend te verbouwen Bovendien kwam er een diepvries, de eerste op Texel, die in de schuur in de grond werd ingegraven. 'Zo hadden we altijd een voorraad verse honderd broden naar De Instuif, een bungalowparkje in de Dennen Winkelsluitingstijden bestonden nog niet. Iedere avond waren we sowieso tot negen uur open En op zondag ochtend natuurlijk. Koelkasten had je met en de klanten vroegen toch om vers brood Op het hoogtepunt wa ren er veertien, vijftien man aan het werk. We draaiden toen nog met een dag- en een nachtploeg. Ik begon zei 's ochtends om vier uur en werkte door tot het begin van de avond. Dan ging ik een paar uur naar bed en daarna begon de dag weer Zo ging dat.' In 1973 werd Dirk medefirmant, vijf jaar later sloot Leen Vonk zich bij hen aan. Hard werken bleef desondanks het parool 'Tijd voor een sociaal le gende dag Ik ben meestal om half tien weer weg. want om half vier moet ik weer op. In de jaren zeven tig, in de begintijd van de Twaalf Balcken, gingen we nog wel eens een biertje drinken. Dat was naast de deur. Ronald was nog klem. We gin gen af en toe even luisteren om te horen of alles rustig was Dat waren nog eens tijden Slapen deed je bijna met, We bakten nog zelf brood, dus ik stond om half twee weer naast mijn bed. Tsja, je was jong he.. Biesboer hield van zijn vak Vooral als banketbakker kon hij zich hele maal uitleven 'Het is creatief werk. De kunst is om steeds leuke dingen te bedenken De mensen vragen dat gewoon, zeker met de feestdagen Maar ik vond brood ook leuk. Het is men. kadetten en krentenbollen voorhan den', herinnert Dirk zich. 'Er was enorm veel werk in die tijd', vertelt hij. 'De broodfabrieken van de overkant leverden nog niet op Texel. We voorzagen zo'n beetje alle su permarkten en kampwinkels op het hele eiland van brood. Er gingen 's zomers iedere dag alleen al twee ven had je niet. Eén keer in de week, op donderdagavond, gingen mijn schoonvader en ik naar de klaver- jasclub. Toen hij ermee stopte, ben ik gaan biljarten. Dat doe ik nog steeds. Ik ga er altijd al om half acht naar toe, zodat ik vroeg kan spelen. Je kunt het zo laat maken als je wilt, maar dat merk je dan wel de vol- (Foto Joop Rommets) een levend iets Als er een mooi brood uit de oven komt, dat straalt je gewoon tegemoet. En als het dan ook nog goed smaakt, dan is iedere bakker trots.' De enorme variëteit in brood die te genwoordig zo gewoon is, bestond vroeger niet. 'Mijn vader is daar des tijds eigenlijk mee begonnen', vertelt Jo. 'Als hij op vakantie was. ging hij altijd 's nachts op pad om te kijken bij de bakkerijen in de buurt Dat deed hij ook in het buitenland. Tij dens een vakantie in het Zwarte Woud heeft hij het gebak ontdekt dat we nu nog als Schwarz Walder ver kopen.' In 1991 kwam ook zoon Ronald in het bedrijf Het was een belangrijk jaar, want het bedrijf werd verbouwd en kreeg er een konditorei bij, waar de klanten hun net gekochte gebakje met een kopje koffie erbij kunnen nuttigen. 'Dat was een must. Er kwam steeds meer concurrentie. We hebben toen ook besloten ons brood bij anderen te betrekken en ons te specialiseren in het banket.' Het besluit legde de familie Biesboer geen windeieren. Behalve Dirk en Jo konden ook Ronald en echtgenote Agnes - die eveneens in de winkel werkt - een aardige boterham verdie nen, samen met (nu) acht voltijd- en deeltijdmedewerkers. Nu zijn dan de laatste dagen aange broken, waarin nog allerlei zaken moeten worden afgehandeld, zodat eigenlijk maar nauwelijks tijd over blijft om terug te blikken. Maar soms, tussen de bedrijven door, gebeurt dat toch. 'Ik bedacht me dat ik precies 37 jaar in de winkel heb gestaan', mijmert Jo. Dirk lacht: 'Ronald vroeg laatst of ik een idee had hoelang ik had gewerkt. We stelden het aantal uren op tien op een dag. zes dagen in de week. Dat is aan de voorzich tige kant natuurlijk, maar omgere kend naar een veertig-urige werk week heb ik op die manier toch al 72 jaar gewerkt.' Grote plannen voor de toekomst hebben ze niet. 'Ik ga dit jaar voor het eerst mijn verjaardag vieren. Dat kon tot nu toe niet. want ik bent op 30 december jarig', grinnikt Dirk. 'Eerst maar eens met z'n allen op vakan tie, dat hebben we nooit gekund', verheugt Jo zich. 'Daarna zien we wel weer. Echte hobby's hebben we niet. Daar hadden we geen tijd voor. Maar we zullen ons best vermaken. Gewóón leven, dat is toch het mooi ste dat er is...' Joop Rommets Igeheim van de sterren'is de titel van het boekje van Jan Brouwer dat mgs bij Vision Evangelische Uitgeverij verscheen. Hij legt er zijn lezers in taf het zichtbare - dampkring, zon, maan en sterren - een 'heenwijzing' ut voor het onzichtbare, de hemel. Het universum zit niet toevallig zo in aar, maar is een boodschap die God erin heeft gestopt boodschap lijkt op het eerste ge il complex. Zelfs de ster die het at weg staat van de aarde, staat ar niet zomaar, maar maakt onder- el uit van de mededelingen die God mens wil doen. Maar wie er de bij- *bij pakt en deze nader bestudeert, dt voldoende aanwijzingen om te "grijpen wat Hij wil zeggen, maakt «uwer de lezer duidelijk, slaat de zon gelijk aan de 'Tora' of txfs woord', wat volgens Brouwer te ten is in Psalm 19:2-8: e hemelen vertellen Gods eer, en 'I uitspansel verkondigt het werk her handen, de dag doet sprake islromen aan de dag, en de nacht edikt kennis aan de nacht. Het is ien sprake en het zijn geen woor- n, hun stem wordt niet vernomen, di gaat hun prediking uit over de inse aarde en hun taal tot aan het einde der wereld Hij heeft daarin een tent opgeslagen voor de zon. die is als een bruidegom die uitzijn bruids vertrek treedt, jubelend als een held om het pad te lopen Van het ene einde des hemels is haar opgang en haar omloop tot het andere einde mets blijft verborgen voor haar gloed. De wet des Heren is volmaakt, zij verkwikt de ziel.' Aangezien de maan het licht van de zon weerkaatst - en dat meer doet naarmate zij dichterbij staat -, noemt Brouwer dit hemellichaam een 'getui gend Licht'de profeet die getuigt van Gods woord De sterren tenslotte, die groot in aan tal en verscheidenheid zijn, noemt de Texelse evangelist 'Gods kinderen ieder z'n eigen naam, z'n eigen lei ding en taak. Niet één is hetzelfde! En toch -jajuisti- passen ze allen bij el kaar, als één volk.' Het boekje is niet toevallig tot stand gekomen,'vertelt Brouwer, die vorig jaar vierde dat hij samen met echtge note Paula al 35 jaar het evangelie predikt op markt, strand, camping en tijdens huissamenkomsten. Zelf heeft hij al sinds zijn jeugd belangstelling voor het onderwerp. 'Ik kijk 's avonds graag naar de sterren. Ik vind er in spiratie in, ook bij de voorbereiding op een prediking. Zo'n 25, 30 jaar gele den heb ik al eens een boekje ge schreven over de betekenis van de dierenriem. Daarover vertelde ik al toen we in de Warmoesstraat de jeugd van de middelbare school op vingen. Daarna is het wat weggezakt, maar een paar jaar geleden las ik een paar artikelen van Duitse en Ameri kaanse wetenschappers Sindsdien heb ik me er weer meer in verdiept. In dit boekje heb ik geprobeerd het in een breder verband uit te werken.' Dat zon, maan en sterren meer te betekenen hebben dan je op het eer- Srouwer: 'De mens is vindingrijk om een soort rite van het geloot te maken (Foto Joop Rommets) ste gezicht zou geloven, is een diepe overtuiging van Brouwer 'De weten schap signaleert en beschrijft alleen maar Dat is zo'n koele benadering. Dat vind ik erg jammer. Alles is door God ontstaan. Als je de zichtbare din gen bestudeert, leer je het onzicht bare, het eeuwige begrijpen Voorwaarde is wel dat de'student'de bijbel erkent 'De boodschap van de sterren is belangrijker dan hun na tuurlijk gegeven. Als je met gelooft wat er in de bijbel staat, kun je misschien wel interessante dingen lezen in mijn boek, maar het belangrijkste ontgaat je dan Dat zijn eigen werk op het oog niet zoveel verschilt van dat van de astro logen, erkent Brouwer. 'De astrologie heeft van oudsher geheime beteke nissen gegeven aan de sterren. Aan de ene kant bestrijd ik die aan de andere kant geloof ik ook in een die pere zin. Maar zij gebruiken die voor een eigen bedoeling.' Als Brouwer de tegenstelling tot de astrologie uitlegt, gebruikt hij de term duistere geest. 'De betekenissen van de astrologen boezemen angst in. Je zag dat nu ook aan alle verhalen die verteld werden over de eclips Ook de komst van een nieuw millennium zaait verwarring bij veel mensen. Ik wil die angst juist wegnemen. Mensen hoe ven niet bang te zijn. Het gaat om Gods liefde1' Hoewel Brouwer gelooft dat zijn boekje de mensen kan helpen, stond hij allerminst te popelen om het uit te brengen: 'Vrienden van de bijbel studie stimuleerden me. Maar ik twij felde. Moet je eens bij ons in de win kel kijken Er is al zoveel geschreven. Aan de andere kant, als het iets toe voegt, dan is dat een reden om toch je best te doen.' Brouwer hoopt dat zijn werk - dat ver scheen in een oplage van tweedui zend - z'n weg vindt Dat lijkt aardig te lukken, want hij heeft al kopers in de winkel gehad van wie hij niet had gedacht dat ze geïnteresseerd zou den zijn. En mochten de contacten die hij in Duitsland heeft, leiden tot een vertaling in het Duits, dan wordt zijn boodschap helemaal weids verspreid Maar één vraag zal niet zomaar wor den beantwoord: wat doen de lezers ermee? 'Dat is moeilijk te meten. Kijk naar de bijbel, die is door miljoenen mensen gelezen. Er zijn hele kerken door ont staan Maar of ze er ook echt hun le ven door laten leiden, is de vraag. De mens is vindingrijk om een soort rite van het geloof te maken, zodat het je persoonlijk leven met hoeft te veran deren.' Voor Brouwer zelf is het geloof in ie der geval veel méér dan een aantal vaste gebruiken: 'Na mijn werk in de winkel, op de camping, het strand en thuis, op Elba, is dit een verandering, meer variatie. Maar met steeds de zelfde kern...' Jan C. Brouwer: Het geheim van de sterren: Hoe de Bijbel Gods plan in de sterren onthult. Vision Evange lische Uitgeverij, Groningen, 1999. Het boekje is onder meer verkrijg baar bij 'Het Olijfblad' in de Wever straat in Den Burg. De productborden op dit proetperceel zijn op grond van een provinciale verordening niet toegestaan. Is het nu wel of niet gewenst om borden voor productnamen tussen landbouwgewassen te plaatsen? De provincie vindt dat de boodschappen ten koste gaan van het landschap en heeft het verboden. 'Gaat dit niet wat ver'', stelde Dick Drijver (Texels Belang) het verbod aan de kaak Navraag bij de provincie leert dat dergelijke borden eigenlijk al lang niet meer zijn toegestaan. Op grond van de (provinciale) verordening op schriften en opslag worden ze als reclameboodschappen gezien De ergste overtredingen worden het eerste aangepakt. 'De consument wil toch worden geïn formeerd over het product dat op het land staat. Bovendien staan de bord jes er maar een maand of drie', sprak Jan Koolhof (CDA) zijn afkeuring uit over het verbod 'Alleen Hettema is toch wat anders dan productinfor matie', vond Arthur Oosterbaan (GL), die zich nog meer ergerde aan de omvangrijke borden die het circus Een grote groep Texelse wielren ners nam afgelopen weekend in het Limburgse Beesel deel aan het Nederlands kampioenschap wiel rennen. Geen van hen kon een aansprekende prestatie neerzet ten, uitgezonderd Natascha van der Vis, die met een vierde plaats in de buurt van de medailles kwam. Bij de junioren verdedigde Ricardo de Graaf van de ploeg van Bauknecht/ Rab de .kampioenstitel die hij vorig jaar op het eiland verrassend in de wacht sleepte. Hij kwam ditmaal al snel op achterstand, net als Jan Dankers en Robert Jan Appel van Fiets Sportief Alleen Roel Bakker wist het peloton bij te houden, maar ook hij zag geen kans een prijs in de wacht te slepen. Hoewel er slechts acht dames aan de start verschenen, greep Nata scha van der Vis net naast de me dailles. De damesrenners werden in de laatste ronde op het vijf kilome ter lange parcours ingehaald door de junioren, die twee minuten eerder van start waren gegaan. De drie eerste dames slaagden erin mee te rijden met het juniorenpeloton, maar voor Van der Vis - die daags tevoren had deelgenomen aan de Texelse triatlon - gingen de heren net te snel. Jan Zijm en Paul van Arnhem reden bij de heren ouder dan veertig een goede koers Zijm reed de wedstrijd keurig uit, hoewel hij op het laatst het peloton toch moest laten gaan. Van Arnhem eindigde in het peloton. Remco Nagtegaal, Frans Hopman.. Guido Banda en Marten Visser kwa men in het hoofdnummer (heren van 23 tot en met 39 jaar) in actie De drie eerstgenoemden konden we gens 'grieperigheid' na tien kilometer het hoge tempo met volhouden, maar Visser leek een goede wedstrijd te rijden. Hij wist zich bij de eerste vijf tien van het peloton te scharen en zelfs een wolkbreuk kon hem niet uit de kop verdrijven Na een uur rijden maakte een lekke band echter een einde aan alle ambities van zijn ploeg. verspreid over het eiland plaatste 'Ik kan me met voorstellen dat iemand die dat ziet nog een kaartje wil ko pen.' Bordjes langs de agrarische kavels waarop echte informatie wordt gegeven over het landbouw product, zou wel een mooie aanvul ling zijn, oordeelde Hans Roeper (PvdA) Een suggestie waarbij wet houder Schilling zich aansloot. Accountantskantoor B&B Van der Vis en Den Boer is toegelaten als lid van de Samenwerkende Regi steraccountants en Accountants- Administratieconsulenten. Het SRA is de grootste organisatie van zelfstandige, openbare accoun tantskantoren in Nederland. Aan het lidmaatschap ging een uit gebreid onderzoek vooraf dat was gericht op de kwaliteit van de dienst verlening. Aansluiting bij de SRA schept voor het kantoor aan de Abbewaal de mogelijkheid om met behoud van de eigen identiteit de kwaliteit van de dienstverlening ver der te professionaliseren Kantoren die bij SRA zijn aangesloten kunnen een beroep doen op vaktechnische bijstand en ondersteuning, waardoor het kennisniveau is gewaarborgd.'Zo kan ons kantoor op het gebied van deskundigheid en kennis ver boven haar eigen compacte formaat uitstij gen. zonder haar laagdrempeligheid te verliezen', aldus Maarten-Jeroen den Boer.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7