Gezellig grillfeest in Oosterend de Kroniek Vertelsels over Texel Cursussen voor volwassenen Badhuis Solex-olie Para's strijden boven Texel om nationale titel wegens vakantie gesloten 24 en 25 aug. Waarschuwing Rijwielhandel Zegel Stenen Agenda E TEXELSE^? COURANT Groepsexpositie in 'Tusse de Banke' Sluiting dreigt voor horecazaak Oefenwedstrijd SV Oosterend Voor al uw familie drukwerk Eén loket werk en uitkeringen ALLEEN is het behoud van uw SOLEX MOTOR Vraagt inlichtingen Solex service station voor Texel telefoon 2150 Amateursavond te Oosterend Vernielingen teso Kijk ook in de Vakantiekrant Trouwambtenaar voor één dag Trammelant op IJsland Hand peren sinaasappelen 'IKGAVOOR EDAH!' DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 Wie zaterdagavond in Oosterend was kon menig dorpsbewoner met een bolderkar volgeladen met ko len, briquetten, vlees, borden en een barbecue richting muziekms zien gaan, waar de dorps- commissie een barbecuefeest had georganiseerd. Op het veldje waren stoelen en tafels neergezet en bij kraampjes waren salades, satésaus en drank verkrijgbaar. Rond de honderd Oosterenders vermaakten zich uitstekend tus sen de rokende grills en wisselden de laatste nieuwtjes uit terwijl ze een vorkje met elkaar wegpakten. Het was de eerste en gezien de gezellige sfeer zeker niet de laat ste keer dat de dorpsbarbecue werd gehouden Een selectie van het werk van 25 Texelse professionele kunste naars wordt vanaf vrijdag 4 sep tember getoond in de gemeente lijke expositieruimte 'Tusse de Banke' aan de Groeneplaats. Wet houder N. Eelman-van het Veer verricht een dag eerder, 3 septem ber om 16.00 uur, de officiële ope ning. De groepstentoonstelling kan tot en met zondag 19 september worden bezocht. Voor een totaalbeeld van het werk van de kunstenaars kan een bezoek worden gebracht aan de eigen ateliers. Die zijn geopend op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 september van 11.00 - 17.00 uur. In de catalogus in de tentoonstellings ruimte is meer informatie te vinden over de Open Ateliers De gemeente heeft drie Koger horecabedrijven gecontroleerd, waarvan het vermoeden bestond dat de feitelijke situatie niet meer strookte met de vergunning- voorwaarden. Er bleek inderdaad dat van overtredingen sprake was. Het Texelse luchtruim staat vanaf komend weekend in het teken van de Nationale Kampioenschappen parachutespringen 1999. Opnieuw is Paracentum Texel door de parachutistenbond (KNVvL) uitgeko zen als locatie voor de jaarlijkse krachtmeting tussen de beste Ne derlandse para-teams. Zaterdag be gint het programma met precisie- en formatiespringen voor viermans teams. Er wordt tegelijk gevlogen met de Caravan en de Turbolet van het Paracentrum Voor publiek is met name het precisiespringen van dichtbij te volgen Hierbij dient de springer zo dicht mogelijk bij een schijfje ter grootte van een rijksdaal der te landen Elektronisch wordt de afstand gemeten De winnaar is de gene die het minste aantal centime ters afstand heeft opgebouwd over tien ronden. Ofschoon Texelse teams waarschijnlijk wel medailles zullen winnen, worden er waarschijn lijk geen gouden plakken geoogst De wedstrijd-organisatie is in han den van het duo Simon Woerlee en Herman Landsman. De wedstrijen duren tot zondag 5 september. SVO houdt de komende weken de volgende oefenwedstrijden op het Sportpark Sieme Keyzer. waarbij publiek van harte welkom is. 27/08: 19 00 u. SVO A1 - A1 sel. Limburg 28/08: 19.00 u. SVO 1 - Texel '94 2 8/09:18.30 u. SVO A1 - Texel '94 B2 Drukkerij L-riR Uitgeverij Spinbaan 6 Met ingang van 1 september wordt het Centrum voor Werk en Inko- irien (CWI) gehuisvest in port- cabins bij het Arbeidsbureau aan de Thijsselaan. Werkzoekenden en uitkeringsgerechtigden kun nen vanaf dat moment bij één lo ket terecht. Het CWI bundelt diensten van Ar beidsbureau, Cadans, Gak Neder land, GUO, SFB-uosv en het bureau Sociale Zaken van de gemeente Texel De medewerkers van het CIW helpen zoeken naar een (nieuwe) baan en verstrekken informatie en advies over werk en uitkeringen. Ook voor het aanvragen van een WW- of bijstandsuitkering kan men bij het CWI terecht. Het arbeidsbureau wordt op termijn verbouwd. De receptie van het CWI blijft tijdens de verbouwing in het arbeidsbureau De inschrijving als werkzoekende en het aanvragen van een WW-of bijstandsuitkering vindt plaats in de port-cabins.Het CWI is op werkdagen geopend van 9 00 - 16.00 uur. Inschrijvingen vinden bij voorkeur plaats tussen 09 00 -12.30 uur. Augustus 1962. De ruilverkaveling loopt op zijn eind, de TEM wordt voorzien van nieuwe dieselmoto ren, 'de muziektentcommissie Oosterend wordt een eenmalige subsidie ad f338.60 toegekend' en de marktkooplieden zijn ontevreden over de tarieven die TESO han teert. 'Men ovenveegt zelfs Texel niet meer te bezoeken.' 'Enkele kooplieden moeten nu voor een bezoek aan de markt - personen vervoer inbegrepen - f25.= betalen. In het seizoen gaat het nog. maar om het gehele jaar de markt te bezoeken, is de overtocht te kostbaar.' De Texelse Courant merkt hierbij op dat 'de markt wel een heel ander karakter (zou) krij gen als de kooplieden niet meer zullen verschijnen Ondanks deze tarieven, de storm die half augustus op de Waddenzee woedde en niettegenstaande het naderend einde van het seizoen, was er half augustus nog een inten sief verkeer van en naar de Waddeneilanden. 'Uiteraard waren er veel zeezieken, vooral op het traject Vlieland-Harlingen' Maar 'het aantal vertrekkende en ko mende passagiers was zo wat ge lijk. Op Texel verwisselden 7000 mensen van plaats, op Terschelling en Vlieland samen zo'n 8000 Het totaal aantal gasten dat nu nog op de vijf Waddeneilanden verblijft, wordt geschat op 40.000. En dat terwijl de beroemde 'Texelfilm' van Herman van der Horst al sinds 1959 uit de roulatie was genomen Het was 'onmogelijk de film nog langer in roulatie te hou den. De beeldband was gewoon weg kapot gedraaid, het geluid had geen beluisterbare kwaliteit meer. Bovendien: 'Texel veranderde en de film verouderde' Maar 'weinig documentaires zullen zo vaak door de projector zijn gegaan als Van der Horsts film tot hij als histo risch document verdween in een bankkluis.' Maar in augustus 1962 meldde de Texelse Courant het heugelijk feit dat 'in de veilige kluis van een filmstudio in Den Haag twee dozen (liggen) met ieder een half uur kleurenfilm. Op iedere doos is de titel van de film geplakt ..Vertelsels over Texel". De dozen liggen klaar om in september, als de ergste seizoendrukte achter de rug is, op Texel worden gedraaid. Dan zal voor de tweede maal. dank zij de onvolprezen steun van TESO. een film over Texel worden gepre senteerd.' '..Vertelsels over Texel" heeft de bedoeling al dat gene. waarom wij van het eiland houden, bijeen te brengen en speels aan elkaar te dichten., met de bedoeling om de Texelaar na hel zien van de film te doen zeggen; ..Ja. zo is mijn eiland.Om de gast te doen zeggen. ..Ik heb nog lang niet alles gezien.En om de even tuele toekomstige gast te doen zeggen: ..Dat moet een prachtig eiland zijn. Daar wil ik naar toe Om het behoud van de laatste tuinwallen alle soorten metselstenen vraagt prijs A. van der Vis en Zoon, Wilhclminalaan, tol. 2356 Te huur over lange termijn compl. gemeubileerde bungalows voorziet van water, licht en oliekachel f 25,00 per week Bungalowpark .Sluttcrduin* Eierland teletoon 02225-262 gaat vanwege de geringe belangstelling der amateurs niet door. BATAVUS t prenlang. zorgeloos cn veilig brommer. BROS' Bromfietshandel, Eierland ltlci'n.n 233, met dc bekende 24 uur service Bewegingsleer Cesar Ereija C G Kcijser, lid V B C vraagt nog t of 2 dames 30 en 45 jaar voor aanvulling clubjes in Uen Burg cn de builendorpcn Waalderstraat I, Den Burg. telel. 02220-2397 Het ging om twee cafés en één dis cotheek. Van twee bedrijven was de drank- en horecavergunning verlo pen. Zij hebben inmiddels een nieuwe aangevraagd, die waarschijn lijk wel wordt verleend. Voor het derde bedrijf ligt het pro bleem moeilijker: dat kan niet vol doen aan het voorschrift dat gedu rende de openingstijden altijd een beheerder of eigenaar aanwezig moet zijn die als zodanig staat ge registreerd en in het bezit is van een diploma Sociale Hygiëne De ge meente buigt zich over de te nemen maatregel. Overwogen wordt het bedrijf te sluiten. Zoals eerder vermeld heeft de ge meente een tweetal ontnuchterings- bedrijven bestraft: één snackbar moet gedurende vier weken een uur eerder dicht wegens overtreding van de sluitingstijdenregeling; een an dere kreeg een waarschuwing omdat bier werd verkocht dat ter plaatse werd geconsumeerd. Inmiddels heeft nog een cafetaria om dezelfde reden een waarschuwing gekregen De bedrijven mogen alleen alcohol ver kopen indien dat elders wordt genut tigd. De politie is vrijdagavond opgetreden tegen een groep vakantiegangers die aan het Gerritslanderdijkje bloem bakken omgooide en andere vernie lingen aanrichtte. Na bemiddeling met de leiding mochten de gasten hun vakantie voortzetten Dinsdag 24 augustus In dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild begint om 20.00 uur de najaarsvergadering van de sport visclub In de NH-kerk van Den Burg be gint om 2015 uur een zomeravondconcert met Alexander Prins (orgel) en Frank Hendriks (hobo). In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u Wild Wild West (13.30 en 19.00 u Notting Hill (16.00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u Woensdag 25 augustus Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur de vorige week afgelaste finale om het Texels ringsteekkampioen schap In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u.), Wild Wild West (13.30 en 19.00 u.), Notting Hill (16.00 en 21 30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) Donderdag 26 augustus Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u.), Wild Wild West (13.30 en 19 00 u Notting Hill (16 00 en 21.30 u en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) Vrijdag 27 augustus In Manege Akenburg wordt de tweede inenting gehouden voor diegene die wegens de basisenting in aanmerking komen voor een tweede enting en voor wie zijn paard of pony niet heeft laten inenten De dierenarts is om 16.00 uur aanwezig Van 19.30 tot 20.30 uur geeft het Fries Jeugd Harmonie-orkest een concert op de Groeneplaats in Den Burg. Met een vuurwerk boven de Nikadel wordt in De Koog rond 21 30 uur het Texel Sea Street Festival geopend, een driedaags festijn vol straatacts en live-mu- ziek in elf verschillende cafés en discotheken Een passepartout (verkrijgbaar op het pleintje bij de ABM/AMRO-bank) kost 35,- voor het hele weekend en 20,- voor één avond. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), Asteris en Obelix (16.00 u.). Wild Wild West (13.30 en 19.00 u Notting Hill (16.00 en 21.30 u.) en The Mummy (19.00 en 22.00 u.) In verband met de te verwachten drukte zet Teso donderdag en vrijdag tussen 9 35 en 16 05 uur een extra boot in. Vrijdag worden in Den Helder tussen 13.00 en 17.00 uur wachttijden tot een half uur, op Texel tussen 9.00 en 14 00 wachttijden tot anderhal uur verwacht Donderdag zijn de afvaarten van 10.05 uur vanuit Den Helderen van 13.35 uur vanaf Texel uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Er Is veel te doen op Texel Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant, die gedurende de maanden juli en augustus we kelijks verschijnt. Veel van da daarin vermelde evenemen? ten en activiteiten zijn ook voor Texelaars interessai De gratis Vakantiekra wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daarnaast voor iedereen los verkrijgbaar op zo'n 150 plaat sen op het eiland. De Vakantiekrant verschijnt al leen op Texel. Hoogwater te Oudeschild Di. 24 7.10 en 19 20o Wo. 25 8.10 en 20.15 u Do. 26 9.06 en 21.20 (i. Vr. 27 9 45 en 22.16 u Za. 28 10.30 en 22.45 u. Zo. 29 11.04 en 23.25 u Ma. 30 11.56 en -11 Di. 31 0.00 en 12.15 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 29 auguSts op om 06 44 uur en gaat onder om 20.34 uur. 27 augustus volle maan, 28 augus- tus spnngtij. Marti Trap wordt beëdigd en benoemd als trouw ambtenaar voor één dag. Daardoor is hij gerechtigd om op 10 sep tember het huwelijk te voltrekken van mensen uit zijn vrienden kring: Olaf Witte en Elles van Hoogen. Het verzoek van Trap is bij de ge meente aanleiding geweest voor nader beraad inzake de spelregels voor dit soort zaken. Tot voor kort werden vrijwel alle huwelijken vol trokken door een van de'vaste' amb tenaren van de burgerlijke stand maar ook bruidsparen worden steeds mondiger en willen van hun huwelijksdag iets speciaals maken. Het inschakelen van een andere dan de gebruikelijke trouwambtenaar is een van de mogelijkheden om daar aan inhoud te geven. De gemeente heeft inmiddels al een tiental trouw ambtenaren'van buiten', die inciden teel in actie komen. Naar aanleiding van het verzoek van Trap zal de ge meente nu besluiten om alle zittende raadsleden (als zij dat willen) de mo gelijkheid te geven in bijzondere gevallen als trouwambtenaar op te treden. In de nieuwe situatie zijn er dan twee categorieën trouw ambtenaren van buiten: a. reeds beedigde elders praktiserende (bui tengewone) ambtenaren van de bur gerlijke stand en b. raadsleden van Texel. Er wordt van uit gegaan dat de meeste raadsleden weinig kaas heb ben gegeten van de wettelijke forma liteiten die van belang zijn bij een huwelijksvoltrekking of partner registratie. Gemeenteambtenaren van het bureau burgerzaken zullen daarom voor instructie zorgen e hen het boekje 'De huwelijks toespraak' geven. Het toenemende aantal trom ambtenaren van buiten (die g» vergoeding krijgen voor hun kortsiei dige taak) betekent uiteraard coixm rentie (inkomstenderving) voor i vaste trouwambtenaren. Er tor daarom een regeling die erop n komt dat zij voor de huwelijken t zij 'misschien' evengoed worden te taald. Wegens groot succes van de tan! ervoorstelling 'Trammelant op U land' verzorgt theater/restauranK 12 op donderdag 2 september! extra opvoering. De show beginlr 16.30 uur. Liefhebbers kunnen res veren voor een tafeltje De entree gratis. Ook in het nieuwe cursusjaar houdt het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Kop van Noord-Holland weer een aantal cursussen op Texel. Deze cursussen worden gegeven in de d'Ouwe Ulo in Den Burg en zijn bedoeld voor deelnemers vanaf 18 jaar In veel gevallen gaat het om bestaande cursussen die door lopen, maar waarbij ook nieuwe cur sisten welkom zijn: soms gaat het om het tweede - of examenjaar van een cursus, waarbij nog beperkte deelname mogelijk is (zoals bij mavo Spaans); in een enkel geval betreft het een cursus die enkele jaren achtereen niet is aangeboden, zoals mavo Nederlands (2-jarig), waarvoor belangstellenden zich kunnen aanmelden. In september starten de mavo-cur sussen Spaans mavo-2 (examen jaar) en Economie mavo-2 (examen jaar). Bij voldoende deelname starten ook cursussen Spaans mavo 1 en Nederlands mavo 1 Ook wordt vanaf september de cur sus Eenvoudig Engels voor beginners aangeboden. In oktober starten conversatiecursussen Duits voor winkels en horeca (geen voorkennis van het Duits noodza kelijk) en Engels (enige kennis van het Engels noodzakelijk). Deze cur sussen duren twintig weken. Te vens is het mogelijk in te schrijven voor de cursus Nederlands lezen en schrijven (voor Nederlanders). De verschillende NT2 cursussen (Nederlands als tweede taal) gaan ook in september van start. Veelal gaat het hierbij om doorlopende groepen, maar nieuwe aan meldingen zijn mogelijk. Voor ge vorderde buitenlandse cursisten komt er opnieuw een cursus voor het Staatsexamen Nederlands als tweede taal. Voor alle cursussen geldt dat deelnemers rekening moeten houden met enig huiswerk. Inlichtingen over alle cursussen (inhoud, kosten, lestijden) zijn te verkrijgen via telefoonnummer 310233 en op de mschrijfavond woensdag 8 september van 19.00 tot 21.00 uur in d' Ouwe Ulo. Mavo Economie 2 In het examenjaar van deze cursus komen weer onderwerpen als kopen, budgetteren, sparen en lenen, infla tie, verzekeren, wonen, productie, wetgeving en sociale zekerheid, ar beid, overheid, belastingen aan bod. Aanmelden is nog mogelijk, maar met het oog op schoolonderzoeken en het centraal schriftelijk examen in mei 2000, wordt veel van de cur sisten geëist. Mavo Spaans 1 en 2 Bij deze tweejarige cursus worden vaardigheden als luisteren, spreken, lezen en schrijven geoefend. De cursus begint in september, twee lesuren per week Naast kennis en vaardigheid verwerven in de taal, is ook het verwerven van enige kennis van de Spaanse cultuur- en litera tuurgeschiedenis doel van de cur sus. Zij die reeds enige kennis van het Spaans bezitten kunnen instromen in het tweede jaar, voor andere belangstellenden wordt een nieuwe groep gestart. Eenvoudig Engels Deze cursus is bestemd voor vol wassenen die na de lagere school geen of weinig Engels hebben ge had. Tijdens deze cursus leren zij enig Engels spreken en verstaan. Er komen tal van onderwerpen aan bod, zoals kennismaken In het Engels, winkelen en de weg vragen. Ook wordt gepraat over verschillen en overeenkomsten tussen Engelse en Nederlandse gewoontes. De cursus start in september en duurt één schooljaar (drie lesuren per week). Lees- en schrijfgroepen Lezen en schrijven is niet voor le dereen even makkelijk, veel men sen hebben al van |ongs af aan moeite met goed lezen. Het begrij pen van een gebruiksaanwijzing, of een artikel in de krant, is voor de een vanzelfsprekend, maar valt voor een ander niet altijd mee. Het schrijven van een briefje kan ook problemen opleveren. Hoe zet je op papier wat je wilt zeggen, hoe maak je een goede zin, hoe moet je een woord spellen. Bij deze cursus leren vol wassenen hun vaardigheid in het lezen en schrijven verbeteren, waar bij veel aandacht wordt besteed aan de individuele cursist. Er wordt niet alleen gewerkt met behulp van een boeken, ook de computer wordt bij de lessen ingezet. Mavo Nederlands Dit jaar wordt weer een cursus mavo- Nederlands aangeboden. Tijdens deze tweejarige cursus (start in sep tember. twee lesuren op maandag avond) worden spelling en gramma tica geoefend, evenals lees- en schrijfvaardigheid en spreek vaardigheid. Kennis en vaardighe den worden in de loop van de cursus getoetst door middel van school onderzoeken en bij het centraal schriftelijk examen in mei 2001. Staatsexamen NT2 Volwassenen die geen Nederlandse taalachtergrond hebben en gevor derd zijn bij het verwerven van ken nis van en vaardigheid in het Neder lands, kunnen overwegen het Staatsexamen Nederlands als tweede taal af te leggen. Bij deze cursus wordt de cursist voor dit exa men opgeleid, waarbij vaardigheden als luisteren, spreken, lezen en schrijven worden geoefend, veelal met behulp van authenté examenopgaven In samenspta met de cursist kan de docent aft seren te kiezen voor examen 1 examen 2. De cursus start in now ber en duurt twintig weken; tijdensd cursus wordt informatie gegeve over data, plaats en kosten vani examens. Conversatie Duits vocn winkels en horeci Dit schooljaar wordt vanaf novembe opnieuw een cursus conversaS Duits voor volwassenen gege»» De cursus is vooral bestemd vo: mensen die werkzaam (willen) zijnr de toeristische sector (winket horeca) en duurt twintig weken (twe lesuren per week) Voorkennis de Duitse taal is niet vereist Conversatie Engel; Dit jaar wordt opnieuw een cuist Engelse conversatie aangeboden De nadruk ligt uiteraard op te gespreksvaardigheid, het les- f oefenmateriaal is levensecht, naast wordt aandacht besteed het lezen van korte teksten, schr? vaardigheid komt niet apart aan bol Voor deze cursus is een vooropL ding van enige jaren Engels t wenst De cursus start in novembe en duurt twintig weken (twee lesurd per week) (Advertentie) per kilo net a 1,5 kilo Geldig van 24 t/m 28 augustus 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2