Minder jongeren maken spoeling horeca dunner Gelukkig veel gasten die wél geduldig zijn Strenderpop in de herkansing 2-3-regeling vermindert agressie Bespiegelingen van een vakantiewerker j= Sport 1-1-2 TEXELSE® COURANT TEXELSE couRANT Toerclub fietst 360 km op één dag Natte afsluiting Krimstrandloop Broers Bakker 10e en 11e op triatlon Stukkie voor de krant? DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 Er komt steeds minder uitgaanspubliek naar Texel. De trend die zo'n vijf jaar geleden is ingezet - jonge vakantiegangers ruimen het veld voor gezinnen en ouderen - heeft ook deze romer in De Koog en Den Burg de spoeling dunner gemaakt voor cafés en discotheken. Die moeten allerlei toeren uitha len om jongeren te trekken, zoals happy hours, sneeuwparty's en boerenfeesten. 'De teruggang is duidelijk merkbaar. Het is een vechleconomie geworden. Er is teveel aanbod en te wei nig vraag', aldus horeca-ondernemer Frits Langeveld, die zich zijn kritiek op het jeugd-onvriendelijke kampeer- en promotiebeleid gesteund weet door collega's. De nieuwe 2-3-regeling heeft volgens de ondernemers de agressie voor de deur duidelijk verminderd, maar voor een gespreide afvoer zou een 2-4-regeling nog beter zijn. Hel seizoen kwam laat op gang, maar is met langer doorgegaan. Het drie weken goed geweest Dat Is le kort', zegt Rein Stam, voorzitter van de Stichting Horecabelangen De Koog en uitbater van café De Kuip De Teso-cijfers laten dan wel een stijging zien ten opzichte van vorig par, maar het zijn vooral meer oude- lenen gezinnen die naar Texel ko men. Er komen steeds minder jon geren. Misschien heeft het beleid van camping Kogerstrand daar iets zag de vergrijzing aankomen en in vesteerde jaren geleden in een serre. En ook bij hem kwam de echte drukte dit jaar laat op gang 'En nu is het al weer voorbij Moet je nu eens op de terrasjes kijken die zijn bijna leeg. De Dorpsstraat is een A1- toplocatie, maar het lijkt wel een tweede-keus-winkelstraat in Alkmaar.' Frits Langeveld, eigenaar van disco theek De Toekomst, sluit zich aan bij Stam en legt een link tussen het seizoen. Ik moet meer kosten ma ken om dezelfde omzet binnen te halen, want alleen door sneeuw party's en boerenfeesten te organi seren trek ik voldoende mensen. Anderen doen aan happy hours en piek-uren Dat is tekenend voor de situatie: er is te weinig publiek. De tijd dat het volk rijendik voor de deur stond te wachten ligt al lang achter ons. De teruggang is jaren geleden ingezet en gaat onverminderd door Een paar zaken doen het nog steeds goed, maar over de hele linie gaat het slechter Dat gaat ten koste van de dynamiek die je als badplaats moet uitstralen.' Van de uitgaansdrukte die ook in Den Burg een aantal jaren geleden in het hoogseizoen vrijwel dag-in- dag-uit eerder regel dan uitzondering was, is evenmin veel over. 'Vroeger liep het hier vol met jeugd. Nu is er mets meer te doen Er blijft weinig over om te verdelen. Ik zit met Question Plaza nog redelijk op schema dankzij promotie en spe ciale avonden zoals die met de drive- in van Radio 538. Maar bij mijn col lega's zit er door de week tien man aan de bar. Dat is toch triest', aldus De Koger horeca-ondernemers bea men unaniem dat door invoering van de 2-3-regeling de agressie op straat, die zich eerder rond 1 00 uur voordeed, is verdwenen. Van der Veen: 'De 2-3-regeling is mij uitste kend bevallen Ik heb geen last meer van gedrang voor de deur van men sen die nog naar binnen willen Stam: 'Dat was één bonk narigheid, maar dat is een stuk verbeterd sinds de 1 eraf is. We zijn ook verlost van dat idiote geren rond tien voor één Langeveld. 'Dat is inderdaad een verbetering, maar dat de muziek te genwoordig om 2.30 uur met zach ter maar zelfs helemaal uit moet, is een achteruitgang. Nu verlaat ieder een het pand al om 2.30 uur in plaats van 3.00 uur. Dat is niet alleen slecht voor de exploitatie, maar ook voor de gespreide afvoer van publiek.' Stam sluit zich daarbij aan: 'Vroeger werd er meer gepraat in de cafés, nu is de muziek belangrijker. Om 2.30 uur is het gewoon af, gaat het volk massaal in één klap de straat op waardoor de taxi's de stroom niet aankunnen. Een uitloop naar 4 00 uur is het beste voor een geleidelijke afvoer. Laten we daar eens mee gaan experimenteren. Als het niets uithaalt kunnen we de regeling des noods altijd nog halverwege het sei zoen terugdraaienVan der Veen 'Daar ben ik het mee eens. Ook voor de omzet in de drukke weekenden is het beterLangeveld schaart zich achter een 2-4-regime, dat wat hem betreft in een convenant moet wor den geregeld, waarbij ondernemers afspraken maken die uitwassen als happy hours tegengaan. 'Men houdt zich veel eerder aan onderlinge af spraken dan aan geboden die van bovenaf worden opgelegd. Wie mee wil doen doet mee, wie de toezeg gingen niet wil doen moet zich ge woon aan de 2-3-regeling houden Ook Stiekema ziet wel wat in diver sificatie, maar wil het onderscheid laten bepalen door de aard van het bedrijf 'Het beste is dat voor de dis cotheken een 2-4-regeling geldt, en voor de catés de 2-3-regeling. Zo worden eerst de cafébezoekers af gevoerd, en dan pas het disco- publiek. Wie in het café zit en tot vier uur wil doorgaan moet maar zorgen dat hij voor twee uur in de disco is. Voor een gefaseerde afvoer werkt dit systeem uitstekend Dat is wel ge bleken uit de ervaringen met het nachtcafé in de oude Question.' nee te maken.' Stam zou graag de jjters van de jongerencamping on- Jer ogen willen krijgen Hij vermoedt B er steeds minder jeugd kampeert. Ik zie een duidelijke daling van de lachtelijke café-omzet en een ver schuiving van de exploitatie naar de aiddag en de vroege avond. Die rend is al |aren aan de gang en daar •sb ik met de bouw van een serre jpingespeeld, dus ik denk dat ik per saldo ongeveer dezelfde omzet haal lis vorig jaar.' Jet verhaal van Stam wordt beves- igd door Reinier van der Veen, ei- pnaar van café Sam Sam. Ook hij kampeer- en promotiebeleid en de daling van de populariteit van Texel onder jongeren. 'De VVV verdient met aan kampeerders en is gericht op bungalow-publiek. De gemeente staat de omvorming van campings tot bungalowparken toe. En op de campings die overblijven kunnen de jongeren met meer terecht: ze wor den gewoon geweigerd Dan komen ze het jaar daarop ook met meer te rug De Texelse economie heeft daar volgens Langeveld flink onder te lijden. 'Jongeren geven veel meer geld uit dan ouderen. De natte horeca krijgt flinke klappen, ook dit Ed Stiekema 'De teruggang is inge zet met de sluiting van de jongeren- camping op Loodsmansduin en Dennenoord. De RST vangt te wei nig jeugd op. De VVV, gemeente en Recron besteden geen dubbeltje aan de promotie van Texel onder de jon geren. Ik heb het idee dat de cam pings deze zomer nooit vol hebben gezeten. Dat blijkt ook uit de nood- camping: die is dit jaar wéér veel korter open geweest dan vorig jaar.' Stiekema heeft wel een lichtpuntje geconstateerd: de terugkeer van grote groepen stappers, van tien jon geren of meer. Een doordeweekse middag in De Koogde terrassen zitten verre van vol. ien kopje koffie hier, een patatje daar. Als serveerster op het ter van een strandpaviljoen maak je op een zomerse dag heel wat e. Judith de Leeuw (17) uit Den Burg, die tijdens haar school- iakantie een baantje heeft als serveerster in strandpaviljoen paal doet in de Texelse Courant verslag van haar belevenissen. ir hangt een rustig stilte-voor-de- ïorm sfeertje rond het terras van pa- fljoen paal 9. Het is tien uur De ierste gasten zitten aan een tafel- ie Ze hebben vakantie en beginnen Mn dag met een kopje koffie op het strand. Ik lap de ramen en onder tussen voeren we wat onderhou dende kletsgesprekjes over het weer Dit is altijd gezellig en dat moet ook want in feite beginnen we de dag met elkaar. :en uur later zijn de ramen schoon in zit het terras al dubbel zo vol :en man wenkt me door zijn rech- erhand in de lucht te steken; een normale manier om duidelijk te ma ren dat je iets wilt bestellen 'Ich ekomme...' begint hij. Het is nog noeg dus wat maakt het mij uit ater op de dag zal ik neigingen krij- |en te antwoorden met de opmer- 3ng 'O, van wie dan?'. Ook al is het •:h bekomme' absoluut niet onbe- eefd iedoeld, 'Ik krijg...' roept op drukke nomenten toch enige agressie op. te man bestelt een halve liter bier m een patatje speciaal. Als ik naar «nnen loop om zijn biertje te tappen en de keuken via een computer te verzoeken een heerlijk papatje spe ciaal voor hem te bereiden word ik op m'n rug geklopt; 'Hallo, we zijn er weer hoor, twee koffie graag.' 'O, ja, hoi. zeg ik met enige twijfel in mijn stem; wie zijn dat ook al weer? Ik bekijk het echtpaar nog even aandachtig maar kan ze ner gens plaatsen. De man komt me wel bekend voor maar ik heb geen idee waarvan. Binnen vraag ik het aan baas Joop Vlaming, die kent ten slotte iedereen. Terwijl ik de twee koffie maak vertelt hij dat het echt paar met kerst ook op Texel was. Aha, vandaar 'we zijn er weer.' 'EchtTexels meisje' Buiten zie ik dat er alweer nieuwe gasten zijn gearriveerd, gasten, geen klanten want die komen in win kels en in de Warmoesstraat in Amsterdam, zo is mij door een col lega verteld. Ik vraag of ik ze mischien kan helpen en een man antwoord jolig dat dat-mischien eventueel-wel-zou-kunnen. Een standaard reactie. Ik heb me al vaak voorgenomen om het 'mischien' uit mijn openingszin te schrappen, maar vergeet het toch steeds niet te zeg gen. Zijn vrouw wil weten of ik een 'echt Texels meisje' ben. 'Ja, ik woon echt op Texel', antwoord ik met een zekere trots Veel toeristen vinden het erg interes sant; een 'echt Texels meisje'. 'Kom je wel eens op het vasteland?' vra gen ze vaak 'Nee nooit...' antwoord ik lachend. Ze begrijpen de grap en denken even terug aan de bootreis. Ze vertellen hoe verbaasd ze waren dat het zo snel ging. Dat ze amper tijd hadden om te genieten van de na lang wachten bemachtigde broodjes, soep en koffie. Ik vertel ze maar met dat mijn vaste bezigheid tijdens een drukke bootreis het 'toeristen-kijken' is. Hoe alle hongerige vakantiegan gers dan allemaal tegelijk in de rij gaan staan voor de overheerlijke etenswaren En wanneer ze na een lang wachten eindelijk met het veel te volle dienblad naar het te kleine tafeltje lopen klinkt er een 'gezellige' vrouwenstem door de intercom om ons op de hoogte te brengen van het feit dat we binnen enkele minuten de haven van Texel naderen. En dat ze dan in de laatste vijf minuten als een razende alle broodjes en soep pro beren op te eten, wat erg leuk is om te bekijken! Mensen willen ook graag vertellen wat hun persoonlijke binding met het eiland is; 'We komen hier al tien, wat zeg ik, twintig jaar en het mooiste vind ik nog steeds.' Dan volgt er een opsomming van plekjes variërend van Oudeschild tot De Cockdorp. Vervolgens komt er een routekaart op tafel 'Als we daar heen willen moeten we hier dan...?' De mensen bestellen koffie met appelgebak en ik loop naar het vol gende tafeltje met nieuwe mensen die volgens mij nog met door een collega geholpen zijn. 'Hallo', begin ik 'Wij hebben al besteld hoor!', word ik grimmig in de rede gevallen Oke. denk ik en ga terug naar binnen Zulke reacties komen vaker voor. Het lijkt soms of mensen het als een aanval zien als je per ongeluk weer bij hun tafeltje komt. Gelukkig zijn er ook veel gasten die op zeer drukke momenten wel gedjldig zijn en zich niet storen aan dergelijke kleine 'fout jes' Het blijft de rest van de dag loperig. Tegen vijf uur, wanneer de eerste personeelsleden biefstuk en een ijsje toe (het is zondag!) hebben gegeten, wordt het drukker. Baas Joop wijst ons even op het feit dat we wèl op moeten letten wanneer we een gevonden tas bewonderen; 'Er staat iemand aan de bar hoor1' We vertellen hem vriendelijk dat de man in kwestie al lang is geholpen en Joop loopt weg om zijn gesprek voort te zetten. Oké, wij gaan weer wat doen. Televisie en kabouters Ik ga mensen in de serre helpen en een vrouw vertelt me hoe fantastisch ze Texel vindt. 'Fantastisch, ik be doel... woon je hier?', vraagt ze. 'Ja. ik woon hier', antwoord ik, terwijl ik om me heen kijk om te ontdekken of er tijd is voor dit gesprek. Ik zie dat het mogelijk is en de vrouw gaat verder. 'Fantastisch als je hier op kan groeien. Echt fantastisch, zoals het woord zegt!' Dat is ook wel waar. Ik vertel haar over hoe ik als klein meisje door de duinen rende, dan ging zitten en ervan overtuigd was dat ik de eerste was die ooit op dat plekje was geweest ondanks het feit dat ik vlak daarvoor nog in het prik keldraad was blijven hangen. De vrouw wordt nog enthousiaster Dat bedoelt ze: 'Hier hebben kinderen geen televisie nodig Hoewel ik het niet helemaal met haar eens ben stem ik in: 'In steden zijn tien bioscopen maar dat is hier met nodig want hier woont onder iedere boom een kabouterIk ga weer aan het werk Soms overdrijven mensen ook wel een beetje in hun sympathie voor Texel. Er komt een jongen van een jaar of twaalf aan de bar staan Of er ook appelgebak is? 'Ja. hoor', zeg ik ter wijl ik bezig ben een bestelling in de kassa te zetten. 'Eén', zegt de jon gen. 'Sorry?', zeg ik 'Eén appel gebak!' 'O, je wilt als je aan de beurt bent graag een appelgebakje bestellen, alsjeblieft'1, zeg ik. Hij kijkt me ver baasd en lichtelijk verontwaardigd aan. 'Eh...ja!',zegt hij 'Oke, ik kom het zo brengen Als hij weg loopt vraag ik me af of ik niet te onaardig ben geweest, maar wanneer ik later op de avond bij mensen naast zijrt tafeltje sta en hem 'cola!' naar een langslopende collega hoor schreeu wen zijn mijn twijfels verdwenen Ook bij volwassenen doe ik dat wei eens. Wanneer ze mets anders zeg gen dan 'bier!' of 'Koffie!', zeg ik net zo lang 'Hallo, kan ik u helpen'', totdat ze Hallo, een bier!' zeggen. Eigenlijk is het zinloos, bovendien voor elke onaardige of boze gast zijn er honderd leuke en beleefde, dus ach.. Zo gaat de avond verder: iemand vindt dat hij te lang op zijn eten moet wachten en iemand anders vindt het zo leuk dat het eten al zo snel komt. Een echtpaar zegt de rest van de vakantie elke dag terug te komen want het eten was zo-overheerlijk en een ander echtpaar antwoordt alleen met 'Ja, ja', wanneer ik vraag of het heeft gesmaakt En er is een man die zijn ijsje veel te groot vindt, maar dat is geen probleem want zijn vrouw vindt die van haar te klein. Om acht uur is de bar omringd met vaste klanten. Ik ben klaar met wer ken en ga ook aan de bar zitten. Een stamgast komt na een korte eva luatie met mij tot de conclusie dat het wel erg druk is in de Texelse horecabedrijven maar de oplossing is daar leve de vakantiekracht! Na een uitstel van enkele weken, in verband met aanhoudende re gen op de aanvankelijk geplande datum, vindt zaterdag alsnog Strenderpop plaats. Om 14.30 uur bijt Vazen 4 in de Oosterender muzieknis het spits af met Knus Rock, om 15.15 uur gevolgd door Small Buzz, die een half uur lang 'van alles wat' ten gehore brengt. Small Buzz bestaat uiy Jaap Dros (gitaar, zang). Hans Vlaming (drums, zang). Nils Lely (gitaar, zang) en Rikus Kloosterhuis (bas, zang). De formatie 4 Weeks, bestaande uit Louise Kortenhoeve (zang), Edwin Bakker (slag.sologitaar), Biem Vla ming (percussie en deksels). Martijn Dros (zang, bas) en Mare Kievits (toetsen), komt om 16.00 uur op het podium met '12 in een dozijn' Oud Texelaar Hans Hopman, tegen woordig woonachtig in Amsterdam, komt nog regelmatig op het eiland om samen met voormalige band genoten muziek te maken. Ook in Oosterend ontbreekt hij uiteraard niet op het programma, waar hij van 16.45 tot 17.05 uur te beluisteren is. Jug Bros brengt van 17.20 - 17.50 uur Nederlandstalige rock. De band bestaat uit Ewout Adriaans (gitaar, zang), Frits Bonne (gitaar), Hannes van Angeren (zang), Rikus Klooster- huis (bas, zang) en Ben Haak (drums). Swingen De Grand Abroad Jazzband maakt van 18.05 - 18.35 uur zijn opwach ting met jazz/dixielandmuziek. Even ouderwets swingen met Frans Zegel (sopraansax), Jaap Trap (tenorsax), Henk Maas (drums), Theo Timmer (banjo), Frank de Grave (trompet), 'Hoekie' Willem van Heerwaarden (bas) en 'Tijger' Wilfred van Tatenhove (trombone). De Rugers spelen van 18.50 -19.20 uur. Het repertoire bestaat uit van alles wat, gebracht door Ron de Vries (drums, zang), Bart van Dijk (gitaar). Arnold Kaercher (zang). Sit van Dijk (gitaar, keyboard) en Bob Witte (bas) De band Intrude gaat van 19.35 - 20.05 uur op de populaire toer. De formatie bestaat uit Jeroen Schoo (gitaar, zang), Sander van Heer waarden (drums), Jan Zijm (bas gitaar) en Suzan Vlaming (zang). Last but not least onvervalste rock roll met de Shakin' Legends, die van 20.20 - 20.50 uur het popfestival besluiten. De roek-formatie bestaat uit Rob Kooiman (gitaar, zang), Ewout Adriaans (drums) en Ben Bakker (bas) Tussen 18.00 en 19.00 uur is er Mazzeluurtje, waarin de dranken een gulden goedkoper zijn dan gedu rende de rest van de dag Elf van de circa dertig leden van toerfietsclub Taxi 312000 vertrek ken zaterdag naar het Limburgse Vaals. De volgende dag springen de mannen om 3.00 uur op de fiets om de 360 kilometer naar Texel af te leggen, leder jaar on derwerpen de fietsers bij wijze van seizoensafsluitng hun zit vlees en spieren aan deze zware beproeving. 'We hebben er allemaal hard voor getramd, dus iedereen moet het kun nen halen. Alleen lekke banden kun nen de tocht vertragen', vertelt Jan Zijm, die op één na alle edities van Vaals-Texel heeft gereden. 'We stel len altijd een minimum van acht le den, want tijdens zo'n lange rit moet je elkaar op kop voortdurend afwis selen. Gelukkig neemt de animo de laatste tijd flink toe.' Cees Ran rijdt mee in een volg- wagen, die behalve reservemateriaal ook voedsel en drinken vervoert. De mannen starten in het Limburgse heuvelland in het donker en hebben hun fiets voorzien van een accu met verlichting. Zijm verwacht dat de renners rond 19.00 uur weer terug op het eiland zijn, waarna op de Spin- baan een ontvangst volgt bij de spon sor. De Krimstrandlopen die deze zomer bij paal 28 werden gehouden kregen woensdag een natte uitsmijter. De donkere wolken die zich dreigend boven het strand bij paal 28 samen pakten lieten hun inhoud vallen op een groep van zestig deelnemers. Piet Roos uit Heerenveen liet zich er niet door ontmoedigen en schreef de loop van acht kilometer in 30 min en 42 seconden op zijn naam De eer ste Texelaar die over de finish kwam was Pierre Bonnet, die een tijd van 34.47 liet aantekenen Daarmee werd hij achtste Eerste vrouw werd Laurien Bakker in 39.34. De vier ki lometer was een prooi voor de 16- jarige Remco Pieper uit Hengelo in 16 min rond. Eva van Zoonen liet ook een goede prestatie zien en ein digde in 17.27 Ze bleef haar vader Erik 14 seconden voor. Bij de jeugd over 1200 meter ging de overwinning naar Jan Stuursma uit Kiel. Alleen de tijd was zijn tegenstander. N 4.50 legde hij beslag op de snelste tijd van het seizoen. Nummer twee Bas van der Loos uit Almere in 5.28 Net als vorige week won bij de meisjes de Duitse Melanie Guschal in 6 min rond. De Krimstrandlopen trokken dit seizoen 384 deelnemers. Volgend jaar organiseert Atletiekvereniging Texel zes strandlopen. De tweelingbroers Robert en Erik Bakker uit De Koog zijn zaterdag respectievelijk 10e en 11e gewor den bij de 1/8e-triatlon van Alphen aan den Rijn. De wedstrijd maakte deel uit van het nationale jeugd- circuit. dat zes wedstrijden omvat. Na de 750 meter zwemmen kwamen Robert en Erik als 15e en 18e het water uit. Bij het fietsen (20 km) schoven zij een stukje op en met het lopen - het sterkste onderdeel van de broers - pakten zij de grootste winst. Na de vijf kilometer resteerde voor Robert een eindtijd van één uur en zeven minuten, Erik finishte een minuut iater Er deden rond de veer tig atleten mee In het algemeen klassement bezet ten zij respectievelijk een 12e en een 14e plaats. Vergeleken met vorig jaar doet Robert het iets minder goed. De prestaties van de overige triatleten zijn verbeterd en het aan tal deelnemers fors gegroeid. Over twee weken is de laatste wedstrijd in Almere Voor de eind rangschikking tellen de twee slecht ste resultaten niet mee. DAAR RED JE LEVENS MEE Cjrccn t^uvrL-Jexdls in bei hort- U bent van harte welkom op de redactie van de Texelse Courant aan de Warmoesstraat 45 in Den Burg. Het kantoor is op werkdagen geopend tussen 08.30 en 17 00 uur, met uitzondering van de dinsdagmorgen. Maar het kan echter ook op andere dagen voorkomen dat alle redacteuren op nieuwsjacht zijn en dat u voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf in dat geval uw naam en telefoonnummer op een briefje en gooi het in de bus. Wij nemen dan snel contact met u op. Telefonisch zijn wij altijd, dus 24 uur per dag, bereikbaar. Het nummer van de dienstdoende redacteur vindt u rechts onder de kop van de krant. Voor abonnementen of vragen over de bezorging dient u te bellen met het kantoor aan de Spinbaan. telefoon 36 26 00.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5