Ook als ze niet bijten heeft de oude visserman een mooie avond Verrassend meer ergernis Een paar uur het wad op met de sportvissers Dennenoord krijgt meer stacaravans 1-1-2 COURANT Villetta's Wat ik zeggen wou. Inenten DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 TT7VTTT CT7 'Verwacht niet teveel, het is niet meer zoals vroeger dat je na een middagje vissen met 25 scharretjes thuiskomt' Sportvisser Jan Blom (81) waarschuwt de TC-verslaggever die mee uit vissen gaat met een groepje leden van de watersportvereniging niet al te optimistisch te zijn. Blom, die tevens beheerder is van het clubgebouw Jan Snel, heeft mets teveel gezegd. Maar de bejaarde visserman uit Den Burg schudde midden op zee de ene na de andere anekdote uit de mouw, zodat het toch nog gezellig werd. Een verslag van een avondje sportvissen Sportvisser Jan Blom: ...als ze niet bijten Is stevigt de onderlinge band binnen de vereniging en het is hartstikke leuk om te doen. Kun je daar met wat meer bekendheid aan geven. Zet er maar bij dat we na afloop een vissie bakken. Dan groeit de animo van zelf.' Van der Zwaag zou zich mel den als het weer eens zover was. Zo kwam het dat ik zaterdag om half vijf op de haven sta om me bij het ge zelschap te voegen. mijn plezier er niet minder om Nadat ik zijn aanbod om voor mij de pier aan de haak te rijgen beleefd van de hand heb gewezen, begint het geduldige wachten van de visser man. 'Verwacht niet te veel', waar schuwt Blom, die bij een visuitje twee weken geleden geen enkele keer beet had 'Het is niet meer zo als vroeger, dat ik met 25 scharretjes thuiskwam. Als je tegenwoordig een botje vangt, moet je al tevreden zijn.' Bij mijn aankomst hier enkele weken geleden, bleek het Sonnevanck-pro- bleem bij mijn Texelse vrienden een 'hot item' te zijn. En terecht! Ik licht dat toe. Het geniet landelijke bekendheid dat de gemeente Texel ternauwernood is ontsnapt aan de verwoestingen van de moderne (neo- kapitalistische) tijd Met name met de bouw van het gemeentehuis op de Groenplaats in 1970, waardoor het dorpse karakter van Den Burg definitief om zeep werd gebracht; alsmede door de (tijdig gestaakte) aanleg van autosnelwegen is het een voortdurend balanceren gewor den om het vroeg 20ste-eeuwse karakter vanTexel te behouden. Ken nelijk is de nieuw generatie bestuur ders op Texel de protesten van wel eer en het verdriet van later vanwege talloze planologische miskleunen, onkundig. Kaalslag van Sonnevanck ten be houd van parkeerplaatsen voor een supermarkt is in alle opzichten een bloedlink gebeuren. Een aantal over wegingen om deze stelling te onder bouwen; 1. Er komt een veelkleurig in het zonlicht schitterend blikdak over een ooit rustiek kavel in een (nog) dro merig dorp. 2. Het plan schept, indien het wor den uitgevoerd, een precedent voor soortgelijke projecten, die handelen in strijd met de zin en de geest van het (moeizaam geformuleerde) ge meentelijk beleid. Dit kan leiden tot verdere afbraak van 'eiland-eigen' locaties en tot maatschappelijk on rust. 3. In vergelijking met het door het gemeentebestuur gehanteerde be leid van stringente bewaking van bestemmingsplannen en dergelijke, is er ronduit sprake van rechts ongelijkheid, Met andere woorden- particulier initiatief mag rekenen op forse tegenwerking, terwijl projecten die financieel rendabel zijn vlotjes door de bekende barrières (besluit vorming, regentesk lobbyen, art 19- procedure etc.) worden heen ge loodst. 4. Negatie van door Texelaars aan gedragen alternatieven leidt tot frus tratie. Bij afnemen frustratie-toleran tie kan de actiebereidheid van de bevolking ter plaatse ernstig afne men ('ach. ze doen toch wat ze willen'). Naar eigen zeggen menen de Texelaars (althand diegenen die ik ken) dat de volksaard hier wat lethargisch zou zijn, met andere woorden: wat morgen nog wel kan, Het kan wel een jaar of twintig gele den zijn dat ik als polderjongen voor het laatst mijn hengel uitgooide aan de dijk in de PH-polder. De vangsten waren toen al met om over naar huis te schrijven, een enkel botje of scholletje en bij hoge uitzondering eens een geep De stukjes in de krant waarin de sportvissers anno 1999 regelmatig verslag doen van hun doorgaans magere vangsten waren voor mij evenmin reden om de hengel weer van zolder te halen. Totdat Map van der Zwaag bij de redactie binnenstapte. 'Een aantal enthousiastelingen binnen de watersportvereniging gaat met hun bootjes sinds kort op een afgespro ken tijdstip het wad op om gezamen lijk de hengel uit te gooien Het ver- 'Hier heb je een hengel, pieren en dit is je schipper', stelde Van de Zwaag me voor aan Jan Blom, de 81-jarige eigenaar van de Orion, een klein polyester kajuitbootje met een 10 pk Honda buitenboordmotor. 'Hij loopt als een zonnetje en is nog hartstikke zuinig ook In het kielzog van negen andere scheepjes pruttelen we de haven uit om positie te kiezen op het wad, een paar hengelworpen buiten de haven van Oudeschild. We tref fen het. Wind is er nauwelijks, de deining valt mee en het zonnetje doet z'n best. Zelfs zodanig dat Blom nadat hij het anker heeft laten zakken z'n de jas uittrekt en achte loos in het vooronder werpt. 'Die hebben we voorlopig niet meer no dig.' Als hij na een minuut of tien voor het eerst binnenhaalt, is zijn haak vol ledig schoongevreten. 'Krabben zat, maar vis ho maarOok ik moet de haak keer op keer van nieuw aas voorzien, zonder - afgezien van een stuk groene flap - ook maar iets bin nen te halen. We troosten ons met de gedachten dat in de bootjes om ons heen ook weinig leven valt te bespeuren. 'Het gemiddelde van de vorige wedstrijd lag op twee stuks per boot', mompelt Blom. 'Het is natuur lijk leuk als je iets vangt, maar als ze met willen bijten wordt mijn ple zier er niet minder om. Ik vind het gewoon heerlijk om in m'n bootje te zitten. Genieten van de rust en het uitzicht. Als het helder is kan je tot de Afsluitdijk en al kijken Kijk dat mooie jacht eens door het water snijden. Aan de vlag te zien is het een Duitser. Ja, die kunnen zo'n mooi zeilschip wel wel betalen Ik ben tevreden met m'n eigen bootje. Het heeft een dubbele bodem, voor als er in de buitenste schil een gaatie komt Het mooie van polyester is dat het onderhoudsarm is. In de winter even schoonmaken en klaar is Kees.' Intussen vreten de krabben zich rond met ons aas en rijgen we de ene pier na de andere aan de haak. Het aas moet per slot van rekening toch op 'Vroeger stak ik ze zelf, op het wad bij de Eendracht. Maar nu met dat te zwaar is geworden koop ik ze voor vijftien cent.' In het bakje zitten er zo'n zeventig, zodat er voor een tien tje aas in het bakje ligt. Wie met zagers vist, is duurder uit Ze kos ten gauw een gulden of negen per ons, al weten gewiekste vissers er ook wel goedkoper aan te komen. Vis blijkt wat aas betreft uiterst kies keurig. Niet alleen wat soort betreft, maar ook qua geur, 'Je moet geen benzine tanken alvorens je gaat vis sen, want vis heeft een hekel aan de smaak van olie', vertrouwt vis-en- thousiast Aris Ellen me toe. 'En met eerst met je handen aan de zware shag zitten en dan aan het aas', onthult Hein de Vries een ander be roepsgeheim. Blom en ik hebben ons aan geen van beiden bezondigd, maar toch wil de vis met bijten. Zelfs de krabben laten ons na verloop van tijd in de steek. 'Ze zijn gewoon te lui om het aas er af te vreten Het mag de pret niet drukken, want Blom diept onderwijl de ene na de andere anekdote op uit het verleden. 'Ik ben het grootste deel van mijn leven landarbeider geweest in Eierland. Aardappels rooien, graan dorsen en noem maar op We woon den in een arbeidershuisje op de hoek Slufterweg Postweg. Mijn over grootvader kwam uit Zeeland naar Texel om te helpen bij de inpoldering van Eierland. Net als mijn opa en vader werkte ik op het land Als veertienjarig jochie moest ik eraan geloven. Ik verdiende toen zes gul den in de week en kreeg een dubbel tje zakgeld. Dat lijkt heel weinig, maar van dat dubbeltje van toen kon je héél wat meer kopen dan nu. Toch was het een arme tijd Vooral 1927, toen was het op z'n ergst. Er was helemaal niets. In de stad moesten de mensen het hebben van de gaarkeukens, maar gelukkig werd hier geen honger geleden. We lieten een zak graan tot meel malen en we slachtten een varken Toen had je nog van die hele grote met veel spek. Dat had je nodig, want het was aanpoten op het land Ik moest laatst bij de dokter zijn, voor een wisse wasje. Vraag ik aan die man: hoe veel eieren mag je per week eten. Zegt hij: twee stuks. Toen ik zei dat ik er vanaf mijn veertiende twee per dag eet, wist hij met hoe hij het had. Dat doe ik nog steeds. Ik heb drie kippen Het derde ei gaat naar m'n kinderen.' 'Als ik naar de trekkerschauffeurs van tegenwoordig kijk, denk ik van die hebben het maar makkelijk. Maar ze zitten wel eenzaam in die cabine Wat dat betreft was het toen wel een stuk gezelliger op het land. We ston den met z'n zevenen naast elkaar in de bieten te hakken. Er werd heel wat afgekletst Ik werkte bij verschil lende boeren, maar het langst op hoeve De Volharding van Ab Dros, de vader van Bert. Ik hoor dat de boerderij nu is verkocht. De nieuwe eigenaar schijnt héél wat land te hebben. Maar zo gaat dat. de groten worden steeds groter en de kleintjes verdwijnen En de één is natuurlijk meer boer dan de ander, net zoals de één meer vis vangt dan de ander', grinnikt hij We zitten inmiddels een paar uur op het wad en hebben alle- twee nog mets aan de haak gesla gen. 'Ik had vroeger een fuik in een sloot in de Slufter Het wemelde er van de paling. Er werd toen veel meer gestroopt dan nu. De duinen zaten vol met konijnen Mijn vader ging er in donker met de carbidlamp en de stok op uit om ze dood te slaan. Zo deed half Texel dat toen. Met laag water gingen we op het wad bot trap- pen. In het zand kon je de omtrek van de achtergebleven platvis her kennen. Ik zette m'n klomp er op en in de zak ermee. Ik jutte vroeger ook veel. Toen vervoerde de schepen niet alles per container, maar spoelde er nog wel eens een deklast aan En het huisvuil dat in Den Hel der over de dijk werd gezet. Moet je voorstellen als ze dat nu nog zouden doen. Er wórdt me tegenwoordig toch wat weggegooid.' In zo'n lang leven maak je heel wat mee: 'Ik weet nog dat het vliegveld werd geopend. Ze vlogen met van die ouwe Fokkers. De Blauwe Texelaar had je toen. Ik mocht zelf ook eens meevliegen Wat een be levenis. Ik heb nog gezien hoe Duitse jagers de vliegtuigen op Vlijt aan stukken schoten. Ze kwamen uit die richting aanvliegen', wijst hij van uit de boot richting het noordoosten 'Er stond in de oorlog zo'n grote hangar. Ik weet nog hoe een gealli eerd vliegtuig er een bom op liet vallen. Hij draaide een paar rondjes en toen pats! Alles in puin Om aan tewerkstelling in Duitsland te voorkomen, heb ik ondergedoken gezeten in een klamp stro op de Volharding. De hele dag zat ik te spinnen. Je moet toch wat. Om wat beweging te krijgen gingen we 's avonds in het schijnsel van de maan naar buiten.' Het landwerk waarin hij na de oorlog weer verviel, verruilde hij in de zes tiger jaren voor een baan als opper man bij de aanleg van het NIOZ. Naast mij in het schip zit ook de voormalige havenmeester van de jachthaven in oudeschild, nog voor die werd opgesplitst in verenigings- en passantenhaven 'En tegenwoor dig ben ik kroegbaas. Dat bevalt mij nog het bestBlom doelt op zijn werk als beheerder van het onderkomen van de verenigingshaven. Een taak die hij met enthousiasme uitvoert. Hij presteert het naar verluidt zelfs om met een krat bier achterop de fiets over de steiger naar de kantine te rijden. 'Ik ben er elke avond tot een uur of elf. Er is atlijd wel aanloop. Je kan wel raden waarover ze het heb ben: vis natuurlijk De één weet ze nog beter te vangen dan de ander. Na het vissen zullen de mannen straks ook wel een pilsje lusten. Gezellig met z'n allen even napra ten. Dat zie ik graag Ik heb voor de zekerheid maar genoeg kratten inge slagen.' Als we in het bootje de moed al heb- ben opgegeven, begint het topie van de hengel ineens te zwiepen Ik draai de lijn binnen, hetgeen wat zwaarder verloopt dan normaal. Wéér een stuk groene flap of toch... Dan spartelt er ineens een jong kabeljauwtje in de boot Ik moet wel even slikken als Blom het angstige dier vakkundig van de haak haald. 'Toch nog een vissie, de eer is gered.' Op het scheiden van de markt hebben we nog een keer tuk, maar het steen bokje is zo klein dat het eigenlijk beschamend is om het in dit stukje te vermelden Terug op de steiger staat het ontvangstcomité al klaar 'En ome Jan, nog wat gevangen?', informeert de jonge Bart Tuitman. 'Twee stuks7 Wij hadden er samen tien.' Dan is het moment aangebroken waarop de vangsten van de verschillende boten op de lat worden gelegd. Ruud de Grauw en Klaas Tessel wisten er 34 binnen boord te halen en leggen met 5,79 meter beslag op de dag overwinning. De boot van Willem de Kort en Arnold Wesselman is tweede met 3,19 meter, gevolgd door Hein de Vries en Willem van Aperloo die blijkbaar middenin een school steenbok waren verankerd. In z'n emmer krioelen twintig exem plaren, die na meting een gezamen lijke lengte van 2.85 meter blijken te hebben, goed voor een derde plaats. Een ander besomde zeven botjes, goed voor tweeènhalve me ter. Z'n maatje Map van de Zwaag had niets. 'Je neemt ze mee, maar. Ik had hem net zo goed aan een boei kunnen vastknopen.' De vang sten blijken een stuk hoger dan de vorige keer. Samen zijn er 89 vissen gevangen, goed voor tweeën- twintigeneenhalve meter. De vis die niet voor consumptie ge schikt is wordt onder grote belang stelling van een zwerm krijsende meeuwen teruggezet De hebzucht onder de vogels is groot. Eén exerj plaar dat met een zwaar formaat ba aan de haal probeert te gaan. wes in de lucht nauwelijks hoogte te vm nen. De grootste vangst werd gj daan door Aris Ellen en z'n maat, 4 een bot van 40 centimeter aan ij haak sloegen. 'Gaan we nu eindelijk vis eten?', wn een hongerige sportvisser zich ovi de maag Ton Dorst, in het dagelijt leven bakker, ontfermt zich over Iv frituurapparaat waarmee de vis won gebakken Zekerheidshalve niet vangst van de dag, maar s tongetjes die bij een bevriende krt tervisser vandaan komen. Tem ome Jan de krat bier rond laat en de smaak van pieren zich ve mengt met gebakken vis, komend verhalen los Bijvoorbeeld over visserij van zeebaars. Wie een Ira schouwspel wil zien, moet ma eens gaan kijken op het strand biju strekdam bij de vuurtoren. De vis lx zich vooral s nachts goed vange Dus posteren tientallen vissers z« bij gunstig tij in het donker bij strekdam om zeebaars binnen halen. De lange rij verlichte henge moet een fraai gezicht zijn Een vi ser vertelt dat hij de avond erva om half acht is gaan zitten en hetk half vier 's nachts heeft volgehoudj 'Sportvissen werkt verslavend', ze Ellen. 'Zo'n zeebaars binnenhate da's een hele klus. Het is net als je een speedboot aan de haak hé Nu dacht ik er ook eentje te hebbe Ik zag het aan de top van m'n he gel. Maar toen ik binnenhaalde wi m'n hele onderlijn weg. Maar allet al het idee dat er een zeebaars a heeft gezeten, geeft me al een kib Tekst en foto' Gerard Timmermj De vissers kijken toe hoe de vangst op de meetlat wordt gelegd. doen we vandaag met. Indien het waar is dat men hier minder alert is (hetgeen ik betwijfel), dan kan het van betekenis zijn de Texelaars te attenderen op actie-mogelijkheden die het onzalige AH-plan torpederen. Ik noem- a. Organisatie van tegen standers; b. Tegenstanders dienen hun politieke vertegenwoordigers in de raad een schot voor de boeg te geven (wijzigen steungedrag); c. Het kwaad dient bij de bron te worden aangepakt, in casu bij AH zélf Hoe? Bij de supermarkt in kwestie hangt naast de grote foto van uw gastheer een kastje, waarin u alles wat u op het hart heeft over de winkel kenbaar kunt maken, door er een kaartje met uw klachten en wensen in te depo neren. Toen ik zelf enkele weken geleden mijn 'protestkaartje' in de gammele bus deponeerde, lag daar niets in. Waarom komt niemand op dit idee7 Ik zou zeggen: laat dat kastje uitpuilen van de protest- kaarten. Dan is er een tweede mogelijkheid om uw ongenoegen kenbaar te ma ken. Indien ik niet op korte termijn naar Amsterdam zou moeten, dan zou ik voor 25,- het AH-T-shirt heb ben gekocht, waarop in witte letters de tekst: 'AH-Texel verrassend meer'. Voor circa ƒ10,- had ik in Den Burg het woord 'parkeerruimte7' ach ter deze tekst laten printen. Onnodig hieraan toe te voegen dat ik er ver volgens mee door Den Burg zou gaan lopen; zelfs inkopen doen bij AH. Waarom niet7 En waarom komt niemand op dit idee? Wie het behoud van Den Burg in het bijzonder en van Texel in het alge meen dierbaar is, dient zich tenslotte te realiseren dat hij of zij die met moed strijdt voor een zaak van al gemeen belang en dit met open vi zier - dus niet anoniem - doet. God aan haar of zijn zijde vindt. In juni 2000 ben ik hier weer en ik vetrouw erop dat de tegenstanders van het AH-plan zullen hebben ge- wonnen. Alexander van Doormaal, Texeltoerist, Oost/Oosterend. De ondergrens van dertig procent toeristische slaapplaatsen (tenten en toercaravans) van het totaal aantal recreatieve bedden is een stukje dichterbij gekomen nu de raad akkoord gaat met plannen van vakantiecentrum Dennenoord om 41 standplaatsen voor tenten en toercaravans in te ruilen voor stacaravans. Momenteel mag Dennenoord 83 zo merhuizen bouwen, waarvan er 57 al zijn gerealiseerd. J.H. van de Berg van het vakantiecentrum wil de ca paciteit van de nog niet gereali seerde 26 huisjes ook inruilen voor stacaravans, waardoor het totaal daarvan uitkomt op 105. Om dit mogelijk te maken moet de bestem ming van het terrein worden veran derd, waarvoor een voorbereidings- besluit nodig is. Omzetting van tenten en caravans naar zomerhui zen is namelijk wel geregeld in het bestemmingsplan, maar andersom niet. De 41 standplaatsen voor tenten en toercaravans die worden ingeruild zorgen ervoor dat het aandeel slaap plaatsen voor tenten en carava van het totaal aantal op Texel da naar 30,66 procent De raaf commissie Ruimte, Wonen en E; nomie liet er dinsdag geen twf over bestaan dat de ondergrensv dertig procent heilig is en dat mem aanvragen voor omzettingen ze zorgvuldig zullen worden beoi deeld. 'Want we moeten wel zorg dat er voldoende ruimte blijft vo minder draagkrachtigen', pleitte J Koolhof (CDA) voor ruimere moge) heden voor jeugdige kampeerden DAAR RED JE LEVENS MEE In Manege Akenburg wordt vrijdag de tweede inenting gehouden voor diegene die wegens de basisenting in aanmerking komen voor een tweede enting en voor wie zijn paard of pony met heeft laten inenten. De dierenarts is om 16.00 uur aanwezig.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6