'Uitgaan van mogelijkheden, niet van de beperkingen' Met rolstoel naar Texel niet simpel Gehandicapten vieren vakantie op Texel -Openbaar symposium Duurzaam Toerisme Waren er maar meer aangepaste huisjes' Kinderziekte nieuwe regeling? VVV: graag meer accommodatie in gehandicapten- gids TEXELSE f C0URANT Ingrid van Lubek zwemexaminator Een oproep aan Texelse logies- verstrekkers met accommoda tie voor gehandicapte vakantie gangers om zich aan te melden bij de VVV, heeft tot dusver nau welijks tot aanmeldingen geleid. 'Jammer, want we zouden graag meer accommodatie in onze vakantiegids opnemen voor mensen met een handicap', zo laat VVV-medewerkster Annette Barhorst weten, die afgezien van het initiatief van Tonnie Bruining voor drie bungalows zo gauw geen anderen weet te noemen. Hoe groot de animo voor aange paste accommodatie is kan ze met precies zeggen. 'Maar de waardering voor de brochure die we voor deze doelgroep uitge ven is groot. Er is veel vraag naar.' DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 Mevrouw Sodenkamp gepakt en gezakt op het rljwieldek. (FotoHarryaeGraan Ingrid van Lubek is zaterdag examinator geweest tijdens het afzwemmen in zwembad Molenkoog. Dat gaf een feestelijk tintje aan het evenement, want de atlete had zich een week tevoren geplaatst voor de olympische spe len in Sydney volgend jaar. Voordat de kinderen voor het A-di ploma te water gingen, werd Ingrid in het zonnet|e gezet en kreeg ze bloemen en een paar klompen, voor zien van Olympische ringen. Vader Luc van Lubek kreeg drie fotoboeken overhandigd om alie foto's die in Australië gemaakt zullen gaan wor den in te plakken. De Texelse atlete behaalde in Molenkoog op zes-jarige leeftijd haar eerste zwemdiploma. Vrijdagmiddag begaven zich onder haar (en Gert Pansier's) ogen achttien kinderen te water voor het A-diploma. Er waren dertien kandidaten voor het B-di- ploma en drie voor C. Laatstge noemde diploma's werden ook door Ingrid Janssen geéxamineerd. Alle kinderen slaagden, wat het evene ment nog meer glans gaf. A-diploma: Martijn Eelman, Brenda Beuving, Rick Konijn, Jacco Maas, Evelien Dekker, Denise Betsema, Bastiaan Riewald, Max van Bethum. Xander Graaf, Jelle Lap Dave Bremer, Anna Bremer. Jenny van der Slikke, Yenny Kuijper, Erwin de Ridder, Robin Wijtten, Joost Graaf, Isaac Ablahad B-diploma: Bianca Kramer, Charity Wetsteen, Mandy Drijver, Elise Vonk, Savannah Polman, Dennis Eelman, Nienke de Visser, Josien de Visser, Judith Veeger, Alise van Meerwaarde, Raymond Witte, Koen Witte, Marit de Haan C-diploma: Marissa van't Hoeft, Kevin van der Burg, Daphne van der Werken Acht gehandicapte gasten en hun begeleiders in de tuin bij vakantiehuis De Bult aan het Meyertebos. Gehandicapte vakantiegangers kunnen op Texel steeds beter uit de voeten. Tal van verblijfs- accommodaties zijn aangepast, drempels verdwijnen uit straten en gebouwen, rondvaartboten en zelfs vliegtuigen kunnen gehandi capte passagiers meenemen en strandslagen, uitkijkposten en an dere toeristische aantrekkelijkhe den zijn ook voor rolstoelers be reikbaar gemaakt. De reis naar Texel is echter voor veel gehandicapte vakantiegan gers nog een probleem. Er is sinds 1 juli een landelijke rege ling die voorziet in het vervoer van rolstoelers van huis naar vakantie adres ('Van deur tot deur') tegen openbaar vervoer-tarief, dus een fractie van de werkelijke kosten. De organisatie van het vervoer is han den van Traxx (een dochteronder neming van Connexxion) die daarbij lokale vervoerders inschakelt Maar het 'van deur tot deur' gaat voor Texel niet op Een rolstoeler wordt niet verder gebracht dan Den Helder waar hij of zij met veelal omvangrijke ba gage bij de boot wordt afgezet en dan maar moet hopen dat iemand de helpende hand biedt. Vervolgens staat hij met al zijn spullen op het rijwieldek en op Texel moet alles worden overgeladen in de auto van een plaatselijke vervoerder die voor transport naar het vakantieadres zorgt. Het zou een stuk minder be lastend zijn als de rolstoeler gewoon zou kunnen blijven zitten in de auto waarmee hij van huis is gehaald tot de aankomst bij het vakantieadres, maar dat blijkt (nog) niet te kunnen Een rolstoeler die dat ondervond is de 82-jarige Leny Sodenkamp-van der Borg uit Haren (Grdie momen teel een weekje vakantie op Texel doorbrengt. De vriendin waarbij ze logeert had getracht het transport ook werkelijk van deur tot deur te laten zijn, maar had na een halve dag telefoneren met Traxx en andere in stanties de moed maar opgegeven. Ze ving de problemen bij de boot op door mevrouw Sodenkamp tege moet te reizen zodat ze kon helpen bij het overstappen en het verslepen van de bagage, waaronder een rol stoel die de gehandicapte vrouw naast haar aangepaste 'scooter' ge bruikt. Mevrouw Sodenkamp hoopt dat het hier een kinderziekte van de prille regeling betreft. Voor de rest is ze enthousiast over het eiland, waar ze nooit eerder was geweest. Ze heeft onder meer een uitgebreide rondrit gemaakt, gewinkeld in Den Burg. rondgereden op de haven, een tocht met de TX 10 naar de zeehonden gemaakt en een bezoek gebracht aan de voor invaliden geschikt ge maakte Kampeernol. 'Het is hier prachtig en de mensen zijn ook vriendelijk en behulpzaam. Ik kom graag nog eens terug'. Ie werkgroep Duurzaam Toe- sme Texel (DTT) maakt door «ddel van een openbaar sympo- «n op 15 oktober de tussen- Bultaten van het project bekend, levrouw A. Wildekamp, milieu- 'deputeerde van Noord-Holland, !0< hierbij aanwezig. Na de ope- 'ng door burgemeester Geldorp- v 'antekoek, geeft Wildekamp de isie weer van de provincie e'_ bord-Holland op Duurzaam Toe- ec «me. fema volgt een uiteenzetting over Texelse aanpak, door R. Wortel, dorzitter van de werkgroep Rond 15 uur vindt de presentatie van de Sullaten en voortgang van de pro- Wen van de werkgroep plaats. P'ekers hierbij zijn: M. Warnaar Mieuzorg bij toeristische bedrijven 1 Texel), J. Kuiper (Milieu- en Idureducatie), R Struick (duur de energie voor Texel), V. Bos Huurmaand Texel), H. Wuis ^labelling) en P Bakker (duur- im transport), 's Middags wordt er ijroepen gediscussieerd over wrzaam Toerisme op Texel in De regie hiervan is in handen 1 professor Brezet. is de bedoeling dat, in aanslui- I op het symposium, een aantal gespecialiseerde organisaties (vooral bedrijven en adviesbureau's) door middel van een beurs op de Krim voorbeelden aandraagt van practische, technische en organisa torische hulpmiddelen (alsmede sub sidies) die ten behoeve van duur zaam toerisme kunnen worden ingezet. Initiatieven Sinds enige tijd wordt op Texel het project Duurzaam Toerisme uitge voerd. Het bestaat uit een aantal Texelse initiatieven, onder andere op het gebied van bedrijfsmilieuzorg, duurzaam transport, natuur ontwikkeling en milieu-educatie. De initiatieven, zowel bestaande uit verkennende studies naar mogelijk heden voor duurzaam toerisme als de praktijkuitvoering daarvan, wor den ontwikkeld onder auspiciën van een werkgroep, waarin naast Texelse ondernemers, belangen groepen van het eiland, de gemeente en de provincie zitten. De aanvang van het symposium is 10.00 uur, in de conferentiezaal van de vakantiecentrum de Krim. Texelaars die de dag willen bijwonen, kunnen een inschrijfformulier afhalen bij de afdeling milieu van het raad huis In het zwembad waarin ze ooit zelf haar eerste baantjes zwom reikte Olympisch tri-atlete Ingrid van Lubek vrijdag de diploma s uit aan de geslaagden. (Foto Mansk» wim «i met uitgaan van de beperkingen van gehandicapten als ze op va lentie gaan, maar juist van de mogelijkheden die ze wél hebben, (n dat is véél meer dan menigeen denkt. 'Grensverleggend ükantievieren', omschrijft Marieke Tetteroo, reis leidster van de Slichting Wielewaal, die per jaar meer dan vijftig vakanties voor lihandicapten organiseert. De afgelopen weken vertoefden ze op I'exel, in het aangepaste vakantiehuis De Bult van Lent en Arie Kikkert aan het Meyertebos. kt N )ag ve Het is de hele week feest in huize no Be Bult Geen wonder, want Texel is r iét uitstapje van het jaar voor de fra gcht gehandicapten, die enthousiast erslag uitbrengen van hun beleve- njdlsssen op het eiland. Hoogtepunt van ;lai ien weekje Texel was het optreden an Pater Moeskroen in strand- ziAaviljoen Paal 9 'Ik ken alle teksten an ze en heb hun CD', zweert Gerrit jssis, afkomstig uit Groningen. Om igefte bewijzen dat hij er bij was wappert k ij met z'n T-shirt, waarop alle band- vm eden hun handtekeningen hebben fzet. was on Texet, staat te le- Jdefen op het tenue dat alle acht spe- zer iaal voor de gelegenheid hebben ate angetrokken. ab lel shirt verhoogt de saamhorigheid net an het gezelschap dat uit alle wind- be treken van het land afkomstig is. he tssis 'De meesten van ons kenden w; ikaar tevoren niet We wilden alle le naai graag naar Texel. Ik ben er nog v. looit geweest en het leek me een (icfjooi vakantie-eiland. Daarom heb ik ie opgegeven bij de Stichting Wie- waal.' Tetteroo: 'De gehandicapten m&innen zich bij ons inschrijven, net goals je dat bij een reisbureau kan doen We verzorgen vakanties van Texel tot de Costa Brava, het is maar net waar men naar toe wil Recordhouder is Ben Groffen, die er al vijftien keer eerder met De Wiele waal op uit geweest, onder andere naar Oostenrijk en Terschelling, De deelnemers betalen alleen de kos ten, maar er wordt geen winst ge maakt. Assis: 'Ik ga met de Wiele waal op reis omdat het betaalbaar is. maar vooral omdat we het met elkaar altijd zo gezellig hebben.' Tot enkele jaren geleden verbleven de gehandicapten op Texel in Barthimeushoeve (nu Walden Noord), maar na de overname door de Stichting ChildRight huurt De Wielewaal het vakantiehuis aan het Meyertebos. 'Het huis is prima aan gepast, de wc. en de douche en de deuren Soms is het wat improvise ren, maar daar is het vakantie voor.' Uitstapjes Tijdens de week die het gezelschap op Texel doorbrengt worden allerlei uitstapjes georganiseerd. Naar EcoMare, een etentje in Loodsmans- welvaren en woensdagmiddag stond een ritje met de Jan Plezier op het programma 'Dan zal iedereen wel zeggen, dan kan toch met, zo'n ge handicapte op zo'n wagen. Maar het blijkt best te gaan. We kijken gewoon wat er mogelijk is.' De vraag is of Texel voldoende is aangepast voor de gehandicapte vakantieganger 'Best wel, zeker in vergelijking met andere vakantie- gebieden Erg leuk is dat Staatsbos beheer speciaal voor ons een route door het bos heeft uitgestippeld, die begaanbaar is voor rolstoelers. Want ze wilden dolgraag de natuur van dichtbij bekijken. SBB wil er zelfs een vaste route van maken.' Zwerfteam Om de gasten bezig te houden kregen ze dinsdag bezoek van twee vrijwilligsters van het reizende Zwerf team van De Wielewaal, dat allerlei spelletjes organiseert 'Ganzebord- en, de Gordiaanse knoop, estafette, geheimschrift en noem maar op.Dat gebeurde hier allemaal rond het huis.' Naast de spelletjes is de gasten op het eiland van rust en ruimte ook rust gegund. Ze slapen uit, ontbijten uitgebreid en doen tussendoor een dutje Want ook dat is vakantie vie ren. Verder hebben we een eigen Texelse Courant gemaakt, waarin we allerlei activiteiten en hobby's heb ben geschreven.' Dinsdag hielden ze een Italiaanse avond, met pasta's, pizza's en capucino. Om de acht gehandicapten te bege leiden zijn er even zoveel vrijwilligers naar het eiland meegereisd. In totaal krijgt De Wielewaal hulp van 500 vrij willigers. Vaak zijn het mensen die een opleiding als verpleegkundige volgen, maar dat is geen voor waarde. Reisleidster Tetteroo is in het dagelijks leven bijvoorbeeld di rectie-secretaresse De vrijwilligers kenden elkaar tevoren niet en heb ben, net als de gehandicapten, aan gegeven welke vakantiebestemming hun voorkeur had. 'De verzorging en begeleiding is best wel veeleisend en 's avonds zijn we behoorlijk uit geput. Maar het is ontzettend leuk om te doen', verwoordt Tetteroo de mening van alle acht vrijwilligers 'Sommigen doen het werk een week, maar ik draai dit seizoen veertien dagen.' Strand De rolstoelers zijn ook op het strand geweest, al gaf dat enige problemen. 'Er lag op het slag wel een rolmat, maar die was niet uitgerold. Geluk kig wilde iedereen helpen met duwen Texelaars zijn erg behulpzaam, bij het extreme af. Bijvoorbeeld in Paal 9. We hebben daar enorm feest ge vierd en de tent bijna verbouwd Stoelen op tafel en zo. Dat gaf geen enkel probleem.' Blijft er dan nog wat te wensen over? Assis: 'Een disco voor gehandicapten, dat zou mooi zijn. En een paar dagen mooi weer' akantiehuis De Bult aan het Meyer- bos van Arie en Leni Kikkert is een oepsverblijf voor maximaal 24 per- men dat op eenvoudige wijze is ingepast aan rolstoelers. Het ont- ian kent een typisch Texelse voor- ischiedenis. 'We verhuren het huis jaren aan toeristen en wonen in et souterrain. Daar maakten we eortieen ook schapenkaas, maar ze gasten klaagden nogal over de nk, zodat we maar met de kaas i gestopt. Toen molken we scha- t, nu toeristen', grapt Leni Kikkert, tandeweg kregen we steeds meer nvragen van gehandicapten toe ten Aanvankelijk verliep de ver- «r aan deze categorie met de no- je improvisatie: 'Het was voor ze mensen wurgen om het huis »nen te komen en het verblijf le- ïde de begeleiders veel sjouwwerk i.Toen zeiden Arie en ik tegen el- lar: waarom passen we het huis 'taan Dat viel eigenlijk best mee. sdrempels gingen eruit en nog wat invoudige dingetjes. Het was ei- tnlijk zo gepiept. De kosten bleven tperkt. Als er liften nodig zijn hu il we die van Thuiszorg en de xiche- en badbrancards hebben we in Barthimeushoeve kunnen over men. We brengen de gehandicap- n geen extra kosten in rekening, aal zó ingrijpend zijn de aanpassin- in nu ook weer niet. Maar ze kun- sn zich hier goed redden.' iwou dat er op Texel meer aange- iste vakantiewoningen waren, ant we worden overspoeld met Invragen van gehandicapten. Wij zijn echter afgestemd op groepen en niet op gezinnen. Voor deze catego rie is op het eiland weinig capaciteit. Als architecten in hun ontwerpen maar een klein beetje rekening hiel den met deze grote groep mensen, zou er veel meer accommodatie voor hen zijn De deuren iets breder, de badkamer iets ruimer en de wc niet te laag. Dan kan half Nederland zich redden. Met een klein beetje goede wil zou er op Texel veel meer moge lijk zijn.' In de brochure die de VVV voor mensen met een handicap uitgeeft, zijn een twintigtal logiesbedrijven, variërend van hotel tot bungalow, opgenomen met aangepaste accom modatie. De voorzieningen zijn ge classificeerd aan de hand van lan delijke normen door het IMCO (stichting Instituut voor Ondersteu ning van Maatschappelijke en Cul turele Ontwikkeling), gebaseerd op mensen in een rolstoel, die nog re delijke wat met hun handen en ar men kunnen. Daarnaast bevat de brochure een overzicht van toeris tische voorzieningen waarin aanpas singen zijn gepleegd voor gehandi capten. De Kikkerts voelen zich sterk be trokken bij de verhuur aan gehandi capten. Leni: 'Ik verleen veel hand en spandiensten, krijg veel wasgoed en geeft tips over wat er zoal opTexel is te doen. Vorige week belde Arie op dat iemand OP de wagen een aanval Arie Kikkert van de Jan Plezier he'pl dc gehandicapte Mariene Versteeg met behulp van i r-v een slee in de wagen. (Foto Dirk Kwtoo had van epilepsie. Dan ga ik natuur lijk helpen.'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7