Cjrocn Twartsjexels in het harL, Geen sprake van waddeneilanden in één gemeente l Golfen en natuur goed te combineren verkoopt Woutershok j Combines draaien overuren tijdens zomerse dagen Nivon camping ma V.V Texts 9 4 Gedeputeerde vóór uitbreiding naar 18 holes TEXELSE^COURANT Televisiescherm Jonge kampeerders Lekke ballen Eureka legaal I lielheidscontrole i de Dorpsstraat J-{orszel Geloven Inbraak bootjes Voetreflexologie PGéRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11407 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ISONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel 32 28 23 of 06-22 14 0276 (b g g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Als het mooi weer is gaat mijn grote televisiescherm automatisch aan.' Willem Gouwens, exploitant van het Vliegveldrestaurant, doelt op de parachutespringers die het entertain ment verzorgen voor zijn gasten. Met het NK parachutespringen vanaf dit weekend in het vooruitzicht, ko men er voor Gouwens en zijn mede werkers een aantal drukke dagen aan. Pagina 3 Er zijn Texelaars die de jonge kam peerders in De Koog liever kwijt dan rijk zijn Die kant moeten we beslist niet op. Het zijn per slot van rekening - als ze later met hun gezin terugko men - onze toekomstige gasten' Aldus pleit Harry Mathijsen, sinds 1 mei ad-interim van de RST, voor handhaving van het huidige aantal van circa 225 standplaatsen. Maar méér vindt hij ook met nodig. 'Voor zover ik het nu kan beoordelen zijn het er voldoende Pagina 7 De spijkertjes in het plafond van de nieuwe sportzaal bij Ons Genoegen dreigen een slachting te veroorza ken onder de voorraad volleyballen. Maar voor de rest mankeert er wei nig aan het moderne onderkomen dat de Ferrever gauw zal doen ver geten. Pagina 7 Door een gedoogbesluit voor tuin centrum Eureka te nemen heeft de gemeente deze zaak nodeloos inge wikkeld gemaakt. Op basis van het overgangsrecht is het bedrijf al ge legaliseerd. Dat vond rechter M Zijp van de rechtbank in Alkmaar. Maan dag doet ze formeel uitspraak. Pagina 7 deze natuurvriendenorganisatie er nu weer vanaf en heeft haar vijf natuur kampeerterreinen in eerste instantie weer aangeboden aan Staatsbos beheer. Die heeft echter van de koop afgezien Vervolgens hebben zich verschillende andere gegadigden aangediend Bij het maken van een keus zal scherp worden gelet op de plannen die de potentiële kopers met de terreinen hebben. Uit de krant De 50-jarige Ger de Graaf die sinds 28 jaar op t Woutershok full time werkzaam is als-beheerder, zegt de voorgenomen verkoop uit de krant te hebben vernomen. Hij gaat ervan uit dat hij onder de nieuwe eigenaar onder gelijkblijvende condities aan de camping verbonden blijft en dat dit ook geldt voor zijn vrouw en een seizoenkracht die part time op 1 Woutershok werken. Als het anders zou dreigen te lopen zal met inschakeling van de vakbonden ac tie worden gevoerd. Aangenomen wordt dat ook de lo kale overheid prijs stelt op handha ving van typisch toeristische, betrek kelijk eenvoudige campings zoals 't Woutershok, vooral omdat dergelijke kampeergelegenheden op Texel steeds meer zijn verdwenen omdat de eigenaars lucratiever wegen in sloegen (Adverientie) herfst, het late voor/aar en de matige structuur van het land zijn debet aan de gemiddeld wat lagere kilogram- opbrengsten. Ook het vochtgehalte (16 tot 17 procent) is aan de hoge kant, waardoor de boeren voor ho gere droogkosten komen te staan. Bij het gerst, zo'n 60procent van het graanoppervlak, lag de hectare-op brengst tussen de 5 en 7 ton. met een gemiddelde van 6.100 kilogram. Doordat bij het brouwgerst de korrel- grootte gemiddeld wat kleiner is, is er wat meer uitval dan anders. Het merendeel van het brouwgerst wordt in ketenverband geteeld, waarvoor de landbouwer gegevens over be mesting en gewasbescherming moet bijhouden. Het brouwgerst wordt verkocht aan bierbrouwer Heineken. Ook bij de zomertarwe - wintertame kon wegens de nattigheid met wor den gezaaid - was het geen vetpot. groot belang Men moet voortdurend aan nieuwe kwaliteit werken en nieuwe groepen toeristen proberen aan te boren. Je ziet steeds meer dat mensen kun vakantie combineren met andere activiteiten. Als je kwa liteit wilt leveren, moet je dat goed doen. Met een 18 holes golfbaan dus.' Met de uitbreiding van de golf baan is 2,5 tot ƒ3 miljoen gemoeid. Staatsbosbeheer Een schets voor het beoogde gebied van 25 hectare, in opdracht van De Krim gemaakt door een landschaps architect, is inmiddels aan Staats bosbeheer voorgelegd. die eigenaar is van de landbouwgrond achter Sir Robert Peel. SBB wil er zo snel mogelijk natuur ontwikkelen, maar heeft op voorhand geen nee gezegd tegen de plannen van Warnaar, mits er compenserende natuurgrond komt. Verburg: 'Ik denk dat dit mo gelijk moet zijn.' De wijze waarop dit eventueel zou moeten, moet nog binnen het convenant-overleg wor den besproken Dat zal wat discus sie geven, want de landbouwsector staat met te popelen om extra grond af te staan. Compensatiegrond is wat betreft Verburg niet noodzake lijk 'Het moet een uitdaging zijn om de golfbaan zodanig in te richten dat het vrijwel gelijk staat aan natuur ontwikkeling.' Natuur- en milieu-or ganisaties hebben echter geen al te hoge pet op van de natuurwaarden op een golfbaan. 'Dat is inderdaad zo. Maar natuur wordt op verschil lende manieren beleefd Ik wil de mensen ervan overtuigen dat golf en natuur samengaan.' Haven Oudeschild Verburg, die tijdens het werkbezoek werd vergezeld door onder andere burgemeester Geldorp en wethouder Eelman nam ook een kijkje op de haven van Oudeschild, om zich op de hoogte te stellen van de plannen voor de herinrichting. 'Visserij is een van de economische kurken waar Texel op drijft. Het is van het aller grootste belang dat dat zo blijft Een veilige en goede visserijhaven is daarom van belang De provincie zal zich ervoor inzetten dat dit met Eu ropese steun wordt ingevuld.' Ver- burgbenadrukte dat aanpassing van de vissershaven in samenhang met de jachthaven moet gebeuren. 'Want je kunt niet daarna nog eens een keer met plannen voor de jachthaven Lees verder pagina 3 bben de vijf waddeneilanden plan- om te fuseren tot één ge- snte? Wie de verhalen daarover diverse landelijke en regionale sniert oppervlakkig leest of alleen arkennis neemt van de koppen, •et die indruk wel krijgen. De waar- is dat een dergelijke opzienba- de gemeentelijke herindeling niet m de orde is en dat geen enkele 'Iddengemeente daarvoor voelt. het afdwingen van zo'n ver- id samenwerkingsverband door jere overheden wordt door de rokken gemeenten als hoogst aarschijnlijk beschouwd. ik onrust over de vermeende fusie sverigens mede door de eiland- Juren zelf veroorzaakt. De vijf reentesecretarissen hebben rta- fk een 'notitie' gemaakt waarin ingegaan op diverse mogelijk- jen voor onderlinge samenwer- Elf samenwerkingsvormen rden onder de loep genomen iibij als meest verstrekkende gelijkheid een totaal samensmel- »an de eilandbesturen wordt ge- md. In zo'n geval zouden de ge- snteraden moeten plaatsmaken (deelraden zodat de bevolking inog enige zeggenschap houdt lokale zaken Een dergelijk 'mo- is echter puur theoretisch. Ook ■ere fusies, bijvoorbeeld van één waddeneiland met één groter, met aan de orde fagmiddag werd gedurende een [ten snelheidscontrole uitgevoerd Dorpsstraat in De Koog. In die le passeerden 307 voertuigen imeetpunt, waarvan er 31 een Euring thuisgestuurd krijgen in tand met het overschrijden van Jaar toegestane maximum-snel- Jvan 50 km/u. De hoogst-geme- snelheid was 84 km/u. selfde middag werden controles jevoerd op de Hoofdweg in «land. waar een maximum-snel- J geldt van 80 km/.u. In het uur 'de controle duurde, werd deze üheid door elf bestuurders over lieden; ook zij krijgen een bekeu- 1 thuisgestuurd. ims geloof je niet wat leest of [egelooft niet wat je ziet. In korte jd zijn een boerderij langs de [Hoornderweg en haar omgeving irijpend opgeknapt. Geld teelt voor de nieuwe eigenaar pijkbaar geen rol, want het ge- tel heeft een luxe, maar helaas Nessels aanzien gekregen. Palten met palmen, barokke irsieringen en spierwitte afras- pnngen langs erf en weiland poed bedoeld waarschijnlijk en pet kost een paar centen, maar p :t weinig gevoel en besef voor pe bijzondere landschappelijke Ngeving. Je gelooft je ogen pel Natuurlijk is het waar dat er een supermarkt in het gemeen- Piuis komt Geloof toch wat je tel! Het wordt een filiaal van de Spaanse grutter Super Mercado pel park in Den Burg (de Wezen- te a.u b.krijgt een pizza- Paviljoen en wordt heringericht, peet je geloven wat je leest als 'sikt dat de historische waarde te deze plek verloren dreigt te door er een 'ordinair' temenperk van te maken' Te- tel maken we ons druk over pgatieve -ruimtelijke- ontwikke len op Texel. Daarom moet je H niet alles klakkeloos gelo- |*n! Horszei '«ge ■wk Volgens de Texelse gemeentesecre taris Piet Zoon is de notitie van hem en zijn collega's van Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schier monnikoog bedoeld om te komen tot een gefundeerd standpunt over on derlinge samenwerking, gericht op het opvoeren van bestuurlijke kwa liteit. Aanleiding daarvoor is het streven van de rijksoverheid om alleen 'sterke' gemeenten zelfstandig te laten voortbestaan, aangezien al leen die in staat zijn de steeds zwaarder wordende taken die hen worden opgelegd uit te voeren. Dat streven blijkt onder andere uit het stuk 'Inrichting en functioneren bin nenlands bestuur' van minister Bram Peper De eilanden hebben via het Overlegorgaan Waddeneilanden het standpunt ingenomen dat zij prima in staat zijn tot besturen op een ade quaat niveau, mede dank zij samen werking waarvan nu al sprake is maar die nog verder kan worden uit gebreid Over dat laatste is de me ningsvorming in volle gang. maar van echte standpunten is nog geen sprake. De meest waarschijnlijke ontwikkeling is dat de eilanden meer gaan samenwerken maar gewoon zelfstandig blijven en ook provin ciaal niet anders worden ingedeeld. Texel blijft dus bij Noordholland en de andere eilanden bij Friesland. Onbekenden hebben van woensdag op donderdag ingebroken in een drie tal bootjes in de haven van Oude schild. De kajuiten werden openge broken De dieven gingen er vandoor met een GPS-systeem, een 27 MC-zender, een dieptemeter, hengels, een doos met 500 vis haken, 150 wartels en 12 blikjes. De landbouwsector benut het fraaie weer van de afgelopen dagen om de oogst van het land te halen. Van de 900 hectare graan die verspreid op Texel wordt geteeld, hebben combi nes inmiddels ruim tweederde geoogst Van een topopbrengst is volgens Gerard van Heenwaarden van Agrifirm die 95 procent van het graan contracteert geen sprake. We moeten niet al te somber zijn, maar het is zeker niet optimaal. De natte De opbrengst ligt rond de 6 ton per hectare Voor het milieukeurmerk (AMK) vindt ook de tarweteett onder volledig geregistreerde omstandighe den plaats. De AMK-tarwe wordt verkocht aan een broodmeelfabriek in Belgié. De opbrengst van rogge ligt tussen de 5 en 7 ton, met uitschie ters naar 8 en ook bij haver is de oogst ook niet maximaal. (Foto Geraó Timmerman) 'Op Texel is men er in geslaagd het golfen en de natuur op een mooie manier te combineren.' Vakantiecentrum De Krim heeft in gedeputeerde Bob Verburg (Landbouw, Economie en Eu ropese zaken), die gisteren een werkbezoek aan Texel bracht een warm pleitbezorger voor de uitbreidingsplannen van golf baan De Texelse. Verburg toonde zich ook enthousiast over de plannen voor de herinrichting van de haven van Oude schild. Verburg waarschuwde voor al te hoge verwachtingen. 'We gebruiken gemeenschapsgeld om natuur te ontwikkelen Dan moetje ook zorgen dat die natuur aan de burgers ten goede komt Er is in de provinciale politiek wellicht een kleine meerder heid voor de uitbreiding te vinden. In december vorig jaar heeft Provin ciale Staten met miniem verschil een motie aangenomen die de aan leg van ecogolfbanen mogelijk maakt. Ik denk dat als jullie wat meer mensen uit Haarlem hier naartoe halen om ze te laten zien hoe de natuur op deze golfbaan een plaats heeft gekregen, dat wel eens posi tief kunnen uitpakken.' Verburg was met name goed te spre ken over het wandelpad langs de golfbaan. 'Mensen kunnen al wande lend genieten van het natuurgebied.' Een wandeling onder leiding van Martin Warnaar over het golfterrein en een aansluitend golfpartijtje met de burgemeester verhoogde het en thousiasme van Verburg, die per zeilboot naar Texel was gekomen 'Uitbreiding van de golfbaan kan best wel eens heel goed voor Texel uitpakken, en is zelfs van uitermate Gedeputeerde Bob Verburg slaat een balletje op de golfbaan. (Foto Gomrd Timmerman) De natuurvriendenorganisatie Nivon heeft besloten haar vijf natuurkampeerterreinen af te sto ten. Daarbij is ook camping 't Woutershok aan de Rozendijk. De voorgenomen verkoop heeft on rust teweeggebracht onder de kampeerders die deze terreinen al jaren bezoeken. Zij vrezen dat onder de nieuwe eigenaar het ka rakter van de campings zal veran deren. Dat heeft zelfs geleid tot het stellen van kamervragen aan mi nister Brinkhorst. Naar aanleiding daarvan heeft Nivon laten weten dat het huidige karakter van de terreinen en de werkgelegen heid die daar wordt geboden van essentieel belang worden geacht. Behoud daarvan zal worden gewaar borgd door 'spijkerharde' voorwaar den in de koopakte Onder andere zal de bepaling worden opgenomen dat op de terreinen geen sta-cara- vans mogen worden geplaatst. Ver der blijven de bepalingen die erf pachtgever Staatsbosbeheer heeft gesteld onverkort van kracht. 'Deze bepalingen maken het een koper onmogelijk om er terreinen met schallende disco's van te maken De kamerleden maar vooral ook alle gasten die graag op deze mooie ter reinen komen, kunnen dus gerustge steld zijn', aldus directeur Wendy Ruwhof van Nivon. De 147 tent- en toercaravanplaatsen tellende camping 't Woutershok werd vijf jaar geleden door Nivon van Staatsbosbeheer overgenomen Om bedrijfsorganisatorische redenen wil Vanaf oktober wordt op het eiland een opleiding voor voetreflex therapeut gegeven door de School voor Voetreflexologie. De cursisten komen in totaal acht keer één week end per maand bijeen voor vakken als meridiaanleer, intuïtieve ontwik keling en metamorfosemassage. Een tweede groep komt op de maan dag bijeen in Alkmaar. Deze oplei ding is erkend door de Vereniging van NatuurgeneeskundigeTherapeu- ten Meer informatie: Manda Bergsma, 319708

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1