'Jeugdige kampeerders eeuwig discussiepunt' ■M®%ssswm Eureka mag tuincentrum voortzetten :£k t&Sm -TEXELSE pCOURANT. Harry Mathijsen (RST) over camping Kogerstrand: Lawaai inherent aan wonen in badplaats' 'Jonge kampeerders moeilijk te plaatsen' Nieuwe sportzaal op toekomst berekend Geslaagd Interkerkelijke zomeravonddienst S-mïi-.-SmSiM a JwataonupK -yttxm 5£22g«--:b:5KS Geslaagd Tien voor Texel wacht op antwoord... ^MScSaamxiMm Opleiding voor therapeuten Dartcompetitie Behoud Koger kerkhof lijkt geen probleem Het jeugdgedeelte op camping Kogerstrand zal wel een eeu wigdurend discussiepunt blijven. Er komt meer bij de proble matiek kijken dan ik me had voorgesteld.' Wat betreft Harry Mathijsen, sinds 1 mei directeur ad-interim van de RST, zijn de huidige circa 225 jeugdkampeerplaatsen, voorzover hij dat nu kan beoordelen, voldoende. De gemeente heeft echter aan wijzingen dat dit aantal achterblijft bij voorgaande jaren, toen ernog 400 plaatsen zouden zijn. Bij de evaluatie van het zo merseizoen, waarin ook de openbare orde zal besproken, komt dit onderwerp ter sprake. Waar met name ondernemers uit de atte horeca in De Koog klagen dat l ie weinig jeugdige kampeerders an, beschouwen anderen de jonge ampmggasten juist als een pro- jeem. 'Ik heb de laatste maanden sn aantal malen signalen gekregen al de jeugd niet meer welkom is op ïl eiland. Er zijn Texelaars die de aigeren liever kwijt dan rijk zijn Die int moeten we beslist niet op. Het in per slot van rekening, wanneer later als gezin terugkeren, onze :ekomstige gasten. Overlast door e jeugd blijft een terugkerend pro tan Een aantal mensen in De oog klaagt over lawaai. Maar dat is tb inherent aan het wonen in een idplaats7 Je moet niet de illusie ■bben dat als je 's nachts 2.000 ensen op straat hebt, dat alles in Ie rust verloopt. We proberen de ierlast zoveel mogelijk te beper- m. Door de week met twee en in Weekend met drie nachtwachten, i dorpswacht en de politie probe- si we alles in goede banen te lei- j). Dat lukt mijn inziens naar be ien, maar de overlast helemaal sgnemen lukt nu eenmaal niet. Als impinggast (Mathijsen verblijft zelf een huisje op het kampeerterrein) nik erover meepraten. 'Ik sta aan moordkant van de receptie en ook arkomen wel eens jongelui langs, e zijn soms luidruchtig. Maar mijn indruk is dat het niet anders is dan in voorgaande |aren. Het prachtige weer van deze zomer was in dat opzicht geen voordeel. Bij zulke tro pische temperaturen willen de men sen gewoon niet op tijd naar bed.' 'Handicap is dat het terrein op meer dere plaatsen toegankelijk is. Van uit het dorp. vanaf het strand en vanuit de duinen. De mensen heb ben de vrijheid om via de camping door te steken naar het strand. Het zijn lang niet altijd onze gasten die de overlast veroorzaken, maar net zo goed mensen die elders vandaan komen. Ik kan ze met tegenhouden. Gelukkig heb ik ook veel reacties van gasten gehad die het erg naar hun zin hadden.' Vermoedens dat er steeds minder jeugd op de jongerencamping kam peert, kan Mathijsen niet bevesti gen. 'Er is ruimte voor ongeveer 225 tenten Wanneer alle plaatsen bezet zijn varieert het aantal kampeerders dat neerstrijkt tussen de 1000 en 1200.' Of dat er in het verleden bijna twee keer zoveel waren, zegt Mat hijsen met te weten. 'Ik denk dat de verhouding jeugd en gezinnen zo goed is. De vraag verandert met de dag. maar ik denk dat we er redelijk aan voldoen, al zou je dat eigenlijk aan de beheerder van de nood- camping moeten vragen Het is ab soluut geen beleid dat we groepen van vier tot vijf personen weigeren Heel even is er een tekort aan plaat sen geweest, zowel voor de jeugd als voor groepen en stelletjes. Groe pen met grote tenten zetten we bij voorkeur bij elkaar op het jongeren- terrein zich daar het best voor leent. Camping Kogerstrand heeft totaal 1200 kampeerplaatsen, al loopt over dat maximum nog een procedure bij de Raad van State Mathijsen laat zich niet ontevreden uit over het verloop van het kampeer- seizoen. 'We hebben een redelijk mooie zomer gehad, al was het vo rige week wat minder Tot een mas saal vertrek heeft dat niet geleid. Het aantal mensen dat niet van plan was te gaan en toch vertrok, was op één hand te tellen. Elke dag komen en gaan er gasten Het gemiddeld fraaie seizoen heeft zich volgens Mathijsen vertaald in een behoorlijk aantal overnachtin gen 'Ook Loodsmansduin heeft een aantal weken bijna vol gezeten Dat geldt zeker voor 'Om de Noord', de kleinste van onze campings. Samen met de Shelter, de vierde camping van de RST heeft de stichting totaal 2.250 standplaatsen onder haar be heer. De vraag is hoe Mathijsen, die al jarenlang kampeert op het Kogerstrand, het ervaren heeft om nu én campinggast te zijn en de lei ding over de RST te hebben. 'Voor mij als kampeerder was het eerst een wat vreemde gewaarwording, maar als je je als mens gedraagt en normaal opstelt, levert dat geen en kel probleem op. Dat is juist het mooie van deze functie Je hebt niet alleen met werknemers te maken, maar ook met gasten die in hun vrije tijd aan het recreëren zijn. Mensen die opgewekt zijn. Ik probeer duide lijk te maken dat de gasten op de eerste plaats komen, dan onze me dewerkers en dan de regels, proce dures en de computers. Je hoort mij met zeggen dat het er bij de RST in het verleden anders aan toe ging. Maar ik leg de nadruk op op onze dienstverlening.' Het kampeerseizoen op camping Koogerstrand kenI volgens RST-diredeur Harry Mathijsen een voorspoedig verloop De drieeneenhalve dag per week die Mathijsen als ad-interim aan de slag zou gaan is uitgelopen op een full time-klus. Dat heeft mede te maken met de afwezigheid van bedrijfslei der Gerrit Verhoeven van Kogerstrand, die sinds enige tijd ziek is. Mathijsen spreekt het gerucht dat Verhoeve op non-actief zou zijn ge steld tegen. 'Dat is absoluut onjuis. Gerrit was en is bedrijfsleider Zijn taken worden dit seizoen deels door mij waargenomen. Ik probeer de zaken in goede banen te leiden en aan te sturen en de vragen te beant woorden Het heeft me deze zomer aardig van de straat gehouden Maar ik doe het met veel plezier.' Is hij, nu hij een kijkje achter de schermen heeft kunnen nemen, de camping extra gaan waarderen' 'Er komt meer bij kijken dan waar je als gast bij stilstaat. Als ik alleen al kijk naar de hoeveelheid afval die er wordt geproduceerd. Daar sta je ver steld van Ik zou graag zien dat dit wat minder wordt, maar dat zie ik nog niet gebeuren. De kampeerders zouden wel zorgvuldiger met het vuil kunnen omspringen. Een verschijn sel van deze tijd, denk ik Als we iets zien dat niet kan, attenderen we de mensen er op. We proberen de cam ping zo netjes mogelijk te houden. Maar we zijn daarvoor mede afhan kelijk van de gasten Redelijk uniek 'De duinkampeerterreinen Koger strand en Loodsmansduin zijn rede lijk uniek. De ligging van beide cam pings is schitterend en ik denk dat we dat beter onder de aandacht van het publiek moeten brengen. Tijdens (Foto Ban Bosch/ het hoogseizoen zitten we inderdaad vol, maar we zijn open van 1 april tot 31 oktober. In voor- en naseizoen zouden we best wat meer gasten kunnen hebben Kampeerders ko men met steeds betere uitrustingen, caravans en vouwwagens en men sen met wintervaste tenten. En mensen krijgen steeds meer vrije tijd en willen actief zijn. Kamperen past daar prima bij.' Beheerder noodcamping: 'Jongeren zijn op de Texelse cam pings heel moeilijk te plaatsen. Groep van vier tot vijf personen kom ik vaak niet meer kwijt.' Ab Witte, beheerder van de noodcamping, hielp menig kampeerder afgelopen zomer uit de brand. 'De meeste gas ten die we hier hebben gehad, wa ren jongeren of groepen die wat ouder zijn. Ze komen met een grote tent een weekend op Texel kampe ren en willen 's avonds stappen.' Tot overlast heeft dat volgens Witte niet geleid. 'Welnee, het was juist hartstikke gezellig Als ze 's nachts terugkomen zijn ze wat pralerig, maar moeilijkheden, nee. Al hele maal met als je even een babbeltje met ze maakt. Dan zijn ze zó rus tig. Het is héél goed gegaan.' Het totaal aantal overnachtingen blijft nauwelijks achter bij vorig jaar. 'Toen waren het er 2.157 en tot nu toe 50 minder. Het drukste weekend was eind juli, toen hier 300 gasten kampeerden. Maar met nog één weekend te gaan kan de achter stand nog worden ingelopen Ik ben nu al gebeld door groepen die naar het Koger Sea and Street-festival willen, met de vraag of ik komend weekend nog open ben peen paar kleinigheidjes na is de nieuwe sportzaal bij Ons Ge- egen helemaal klaar. De verenigingen die moeten vertrekken uit !e slopen Ferrever komen terecht in een moderne en gebruiks- endelijke ruimte. Maar daar houdt het niet mee op: er zijn voor gingen aangebracht zodat in de toekomst ook turners, sketballers en badmintonners er uit de voeten kunnen, en ook lorschoolgym is de zaal bijzonder geschikt. De gebruikers zijn «wegend enthousiast en ook de mannen die er moeten werken teheerders Pierre Persoon, Piet Keijzer en Ben Haak - zijn zeer spreken over de aanbouw. 'Een hele verbetering ten opzichte inde FerreveT, aldus het drietal. S hal wordt over twee weken offi- sel geopend, maar de eerste spar 's gebruiken de zaal al een tijdje, i ontdekten de eerste kinderziek- De drie raampjes geven de rote een prettige helderheid, maar ^ochtendlicht dat de sporters in de jsn schijnt is hinderlijk. Een rol- ïdijn kan uitkomst bieden. De spij ltjes in het plafond zullen niemand monden - het dak is vijfenhalve eler hoog - maar kunnen wel een se schadepost opleveren. Inmid- fc hebben de eerste volleyballen n ontmoeting met het plafond met erleetd. En aangezien de dames "Klif 12, gemeente-ambtenaren mensen van De Nieuwe Skuul er on volleyballen, kan het geen aad dopjes op de spijkertjes te en. 'Anders kost het kapitalen aan Hen', zegt Haak, 'maar zet dat «r niet in de krant. Straks gaat lereen het proberen. Hebben we er «nieuwe sport bij.' GVT brengt de - -*f" - 'MOV. 9WW jazzgym-activiteiten onder in de aan bouw en is minder te spreken over de muren. Het op zich fraaie, diago nale kleurenpatroon schijnt de turners uit hun concentratie te bren gen. Een al langer bekend en veel besproken obstakel is het pad dat buitenom naar de bergruimte van Ons Genoegen voert Toestellen moeten over een lang en onoverdekt traject worden gesleept Lastig, ze ker als het regent. Persoon: 'Ik had liever gezien dat de aanbouw een meter of zeven naar voren was ge haald zodat de bergruimte aansloot op de nieuwe zaal Maar dat viel duurder uit.' Collega Keijzer berust in de situatie: 'Wij hebben dan wel onze wensen, maar het geld moet er natuurlijk wel zijn Alles moest budgetneutraal, zoals dat heet.' Maar afgezien van deze grotere en kleinere manco's moet worden ge zegd dat de zaal een enorme stap voorwaarts is ten opzichte van de Ferrever. Hij meet 21 bij 12 meter en is daarmee 10 m2 groter, en is één meter hoger De strakke, moderne kunstof-vloer veert prima op het on derliggende granulaat. De coating moest wel opnieuw worden aange bracht nadat iemand over de nog natte laag was gelopen. Een energie zuinige, futuristisch ogende installa tie aan het plafond ventileert en ver warmt de lucht. Daar hangen ook luidsprekerboxen voor de jazzgym en bijzondere evenementen en toer nooien die mogelijk in de zaal wor den gehouden. Potten in de vloer en haken aan de spanten maken de zaal geschikt voor het plaatsen van turntoestellen en het ophangen van ringen en touwen. Zowel in de lengte als de breedte kunnen volleybal- en badmintonneren worden gespan nen, zodat naar keuze in een mum van tijd één of drie wedstrijdvelden kunnen worden gecreëerd. Het enorme zeil voor de judomat is inge nieus opgeborgen: het is opgerold op een stang met wielen aan de uitein den, en kan met behulp van een electromotortje worden neergelaten en opgehesen. Een bedenksel van budovereniging Shima en de beheer ders. Naast Shima, GVT en De Skuul verhuizen Capoeira en de ouderen van de SWOT van de Ferrever naar de aanbouw. De schut ters krijgen hun eigen complex; de tafeltennissers zijn ermee opgehou den. Aan de Vakschool voor Edelsmeden en Fijne Techniek is oud-Texelaar Jelle Visser (25) geslaagd voor de opleiding tot goudsmid Het komend jaar zal hij aan dezelfde school nog een aanvullend jaar techniek volgen. Daarnaast blijft hij werkzaam bij Edelsmederij De Pioen in Berqen (NH). In de Hervormde kerk in De Koog wordt zondagavond de laatste interkerkelijke zomeravonddienst gehouden. De slotdienst wordt geleid door Bram Guiljam, de toeristenpastor van de gezamen lijke Texelse kerken. Piet Bakker (trompet) en Nico Drenth (zang) zorgen samen met organist Wout Stam voor de muzikale omlijs ting. De dienst begint om 19.30 uur. Met deze viering sluit de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken alvast haar dagelijkse activitei ten af, die vanaf eind mei plaatsvin den in en vanuit De Koog. In verschillende kerken op het eiland zijn de komende weken nog enkele zomeravondconcerten te beluiste ren. Tot en met de herfstvakantie worden wekelijkse dia-avonden ge houden, waarin de bezoekers wor den geïnformeerd over Texel. Onder leiding van een gids wordt elke week een route gereden langs de verschil lende dorpen, waarbij wordt gestopt bij historische kerken. Onderweg worden de deelnemers bijgepraat over de geschiedenis en cultuur van het eiland. Oud-Texelse Anneke Veltkamp (22) is aan de Hogeschool Alkmaar geslaagd voor de opleiding tot ac countant-administratieconsulent (AA) met certificerende bevoegd heid. Op 1 september gaat ze aan de slag bij HLB Schippers, Accoun tants, Fiscalisten, Juristen te Alkmaar Guido van 't Noordende (28) is als algemeen bioloog afgestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam. Hij studeert verder als Assistent in Op leiding (AIO) Informatica aan de Vrije Universiteit. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1999 Gedoogbeleid op de korrel De vereniging Tien voor Texel ligt met de gemeente In de clinch over het gedoogbeleid. Het bestuur vindt dat het college veel te mak kelijk is met het toelaten van afwij kingen van de bestemmingsplan- regels. Daarbij wordt onder meer gedoeld op het toelaten van kampeerplaatsen voor seizoenwerkers bij boeren die geen kampeervergunning hebben, het toelaten van vaste staan plaatsen voor caravans op agrari sche erven en het evenmin optreden tegen het verhuren van caravans door de boeren zelf Tien voor Texel acht laatstgenoemde punten volledig in strijd met een belangrijk uitgangs punt: de gaande en komende kampeerder een kampeerplekje te geven. Verder hekelt het bestuur het met optreden tegen illegale apparte menten in boerenschuren en het verhuren van personeelsverblijven aan toeristen in plaats van personeel. Ook het toelaten van winkelbedrijven in het buitengebied en het niet-agra- risch gebruik van agrarisch be stemde schuren beschouwt Tien voor Texel als ongewenst gedogen, evenals het ongemoeid laten van rotzooi rond boerenschuren en aller lei boetjes in het buitengebied voor bijvoorbeeld paarden. Geen meter De vereniging vindt de boerenstand een onmisbare pijler voor de samen leving, maar meent dat men daarom nog niet alles goed hoeft te vinden wat boeren doen 'Wij vragen ons wel eens af of er ooit enige controle wordt uitgeoefend na het verleden van bouwvergunning voor garages, hobbyruimten e.d. Illegale verhuur is het gevolg Het controle- en hand havingsbeleid wordt volgens ons voor nog geen meter toegepast' Een brief met klachten over het ge meentelijk gedoogbeleid schreef Tien voor Texel in december vorig jaar aan b en w en de gemeenteraad. In februari van dit jaar wees het col lege in een kort briefje de klachten van de hand en liet weten wel dege lijk te controleren. 'Echter, er zijn soms situaties waarbij gekeken wordt naar toekomstig gewenst be leid en algemeen belang. Met deze handelwijze is mets mis!'. Mislukt convenant Tien voor Texel vond dat antwoord een doeddoener die vele vragen on beantwoord liet. In een brief van die strekking werd begin maart alsnog om beantwoording gevraagd en werd ook kritiek geuit op de 'slappe hou ding' van wethouder Daan Schilling waardoor volgens het Tien voor Texel-bestuur het convenant tussen cte Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers en de Vereniging van Texelse Kampeer Boeren schip breuk heeft geleden. 'Niets is ervan terecht gekomen. Als het tegenzit hebben verschillende kampeer- boeren straks acht stacaravans op hun terrein De raadsleden hebben zich met een kluitje in het net laten sturen door de wethouder'. Vijf maanden later was op deze brief nog geen reactie gekomen Tien voor Texel is daarover flink gebelgd en ook over het feit dat het college de klachtbrieven niet aan de raadsleden heeft doorgegeven, zoals blijkens de adressering wel de bedoeling was. Het bestuur heeft het college daarom gesommeerd dat alsnog te doen en voor spoedige afhandeling te zorgen L-S r (I.) en Ben Haak spannen onder toeziend oog j van Pierre Persoon het volleybalnet, dat in de muren kan worden bevestigd (Foto Ban Bosch) Per 2002 wordt het verplicht dat al ternatieve therapeuten een medi sche achtergrond op HBO-niveau hebben Daartoe kan vanaf 18 sep tember een opleiding Bijscholing Medische Vakken worden gevolgd bij de School var Voetreflexologie. Eind juni volgt dan een examen op HBO-niveau. Met het behaalde di ploma kan de therapeut zich via di verse verenigingen registreren en komt de therapie bij diverse verze keringen in aanmerking voor vergoe ding. De lessen (onder andere anatomie, pathologie, psychologie en EHBO) worden gegeven gedurende vier weekends op het eiland en 23 vrijdagavonden in Alkmaar Voor meer informatie: Manda Bergsma, tel. 319708. Teams die mee willen doen aan de dartcompetitie die in oktober van start gaat, kunnen zich tot 1 septem ber opgeven bij Jan Duinker, Noord wester 9, Den Burg, tel. 310240. In verband met het samenstellen van de competitieschema's kunnen teams die zich na die datum opge ven niet meer geplaatst worden Op redelijk korte termijn kunnen maatregelen worden genomen om het oude Koger kerkhof in het recreatieparkVogelmient voor ver der verval te behoeden. Alle be trokkenen staan positief tegen over een vorm van behoud. Dal het de hoogste tijd is bleek on langs toen spelende kinderen een der laatste grafstenen op het kerk hof vernielden. Willem Kikkert uit Den Hoorn heeft er bij de gemeente op aangedrongen het terrein te kopen, onderzoek te doen naar verdwenen grafstenen en een afrastering aan te brengen met een informatiebord voor het publiek. De gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid heeft zich daarbij aangesloten, waarna het college heeft uitgesproken dat de mogelijkheden voor dit alles moeten worden onderzocht. Naar aanleiding van actie van de dorpscommissie De Koog heeft het kerkhofje al jaren geleden een ar cheologische status gekregen, zo dat bebouwing met bijvoorbeeld recreatiebungalows niet meer moge lijk is. Een ongunstige omstandigheid is dat het kerkhofje is ingesloten door een particulier recreatiepark, zodat mensen die er belangstelling hebben niet van toegang verzekerd zijn. Bij het gemeentelijk onderzoek zou dus ook moeten worden nage gaan hoe de publieke toegankelijkheid van het kerkhofje moet worden geregeld. Simpel? Dat lijkt echter nauwelijks een pro bleem, want de huidige eigenaar van het bungalowpark ('Vogelmient V.O.F.' met als vennoten Rab, Schuyl, De Geus en Thijssen) wil alle medewerking geven. Pieter Thijssen, die voer 'Vogelmient' de directie voert 'We willen dat stuk van het terrein liever niet verkopen maar voor de rest graag meewerken aan behoud en toegankelijkheid van dat kerkhofje. Het zou leuk zijn als het als bezienswaardigheid zou worden opgenomen in bijvoorbeeld een wandelroute. Zelf hebben we van dit soort archeologische zaken geen verstand, dus wachten we op voor stellen van gemeente of dorps commissie en dan komt het best goed We moeten er natuurlijk wel voor zorgen dat ook een volgende eigenaar van het terrein aan zo'n regeling is gebonden, want onze VOF trekt zich terug als de nieuwe recreatiebungalows op de Vogelmient zijn gebouwd en ver kocht. Het kerkhofterrein wordt dan eigendom van de op te richten vere niging van eigenaren, waar wij waar schijnlijk weinig invloed op hebben'. Het ziet er naar uit dat tuincentrum Eureka de activiteiten op de be staande voet mag blijven voort zetten. Niet omdat de gemeente een gedoogbesluit voor het be drijf heeft genomen, maar omdat de huidige bedrijfsvoering op basis van het overgangsrecht al is gelegaliseerd, liep bestuurs rechter mevrouw M. Zijp van de rechtbank in Alkmaar woensdag al vooruit op de formele uitspraak komende maandag. Rab Bouwmarkt BV. eigenaar van de Gamma in Den Burg. maakte uit bezwaar tegen het gedogen van het tuincentrum, omdat sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie Het gedoogbesluit voor Eureka was volgens de rechter helemaal niet nodig geweest 'De gemeente Texel maakt het te gecompliceerd. Er is hier geen sprake van gedoogbeleid, over dit geval bestaat jurispredentie op grond van het overgangsrecht Het gedoogbesluit is volgens de rechter dus in feite overbodig De peildatum (6 augustus '97) voor het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied is volgens haar doorslagge vend Op dat moment functioneerde het bedrijf reeds als tuincentrum Hiermee is de situatie gelegaliseerd.' Zolang Eureka als tuincentrum in bedrijf is, is de gemeente nog nooit tegen de verkoop van artikelen op getreden Uitbreiding van het bedrijf is op grond van het overgangsrecht niet mogelijk. Dat uitbreiding van het assortiment wel strijdig met de voorschriften zou kunnen zijn. staat buiten deze zaak, oordeelde mevrouw Zijp. Het toe zicht hierop is een taak van de ge meente.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7