bal gaat weer rollen De selecties, de eerste wedstrijden: De Zaalvoetbal olijft populair Texel'94: Post eist discipline Jeugd Texel traint Texel'94 wint hoe dan ook in loterij zit in het slop TEXELSE g C0URANT ZDH moet vechten tegen degradatie De Koog gaat voor de titel Recreantenvoetbè, Texels beste voetbalelftal eindigde vorig |aar in de vierde klasse op een teleurstellende negende plaats Na een flitsende stad viel Texel'94 ver terug en speelde de kwaal op die de club in de genen lijkt te zitten: het onvermogen om te scoren De nieuwe en tegeli|kedijd oude coach - Luc Post zwaaide van 1985 tot 1987 ook al de scepter over het eer ste - verwacht dat het dit seizoen anders loopt: 'We gaan meedoen om de bovenste plaatsen en moeten minimaal een periodetitel in de wacht slepen', zegt de Helderse oefen- meester ambitieus Dat zal een hele klus worden. Het spitsenprobleem lijkt na het afscheid van Paul van Exel alleen maar ge groeid. Alleen Erwm Koning is een echte goalgetter, de rest doet zijn best maar krijgt het bruine monster maar met tegen de touwen. Geluk kig is Koning na een zware blessure ogenschijnlijk weer topfit. En mis schien helpt de van ZDH overgeko men goaltjesdief Jelte van der Kooij Texel aan de nodige punten. Post 'Jelte heeft last van aanpassings problemen. Het niveauverschil tus sen ZDH en Texel'94 is natuurlijk erg hoog. Hij heeft moeite met het tempo Maar hij is gretig, dus wie weet Ook Bart Oosterhof kwam van ZDH naar Texel. Hij zal met de andere jonge talenten Erik Sander Buiten weg en Ruben Boogaard moeten strijden om een plaatsje in de basis elf. Veteraan Rob van der Stap keerde na een verblijf bij De Koog terug op het oude nest. maar hoewel de veertiger er zelf nog in gelooft, lijken zijn kansen minimaal. Post: 'De ouderen moeten wel iets extra's brengen. Als ze gelijkwaardig zijn aan de jeugd, dan kies ik voor de jeugd. Je moet de jongeren een kans geven, anders lopen ze straks te leurgesteld weg. En Simon Brand, John List en Bart Heerschap hebben ook met het eeuwige leven. We moeten hun opvolgers klaarstomen.' Post betreurt het dat de doorstroom De jeugdspelers van Texel'94 zijn gisteren begonnen met trainen op de terreinen van Texel'94 en die van voorheen de Texelse Boys. vanuit de junioren stagneert 'Het is vervelend dat de jeugd op zo'n laag niveau speelt. Dan wordt het erg moeilijk om door te breken. Verder, is de mentaliteit veranderd. De jeugd heeft niet meer alles voor het voet bal over zoals vroeger Er is nu veel meer te doen.' Post is offensief ingesteld en denkt dat er in de groep genoeg kwaliteit aanwezig is om zijn versie van het totaalvoetbal uit te voeren. 'Bij bal bezit spelen we 3-4-4 met een inschuivende laatste man, bij bal verlies schakelen we over op 4-4-2. Dat vereist discipline, en daaraan schort het nog. De spelers moeten zich ondergeschikt maken aan het teambelang. De bal moet zo snel mogelijk circuleren op de helft van de tegenstander en vervolgens moe ten we de ruimte te zoeken, leder een moet meedenken. Aan een af wachtende houding heb ik een hekel. We zullen ons niet aanpassen aan de tegenstander maar ons eigen spelletje spelen.' De mannen die het allemaal moeten gaan doen staan nog lang met vast. Zeven spelers kunnen rekenen op een basisplaats, de overigen moe ten zich eerst maar eens zien te bewijzen. In de drie oefen wedstrijden deden ze dat inderdaad vol overtuiging, maar toen het voor het eerst 'om het echie' ging, haalde niemand het vereiste niveau: de bekerwedstrijd tegen Zouaven ging met 5-0 verloren. 'Dat was eigenlijk wel goed', zegt Post. 'Nu staat ieder een weer met beide benen op de grond De ervaren trainer had overigens niet gedacht dat hij ooit nog weer langs de lijn zou staan Na vijf jaar mets doen begon het bloed weer te kruipen toen zijn collega bij Energie Noord West Simon Brand hem pol- Het gras is gemaaid, de lijnen zijn gekalkt, de netten hangen strak in de goal. Op 5 september is de aftrap voor een nieuw voetbalseizoen vol mooie goals, heroïsche overwinningen en gejuich langs de kant. En bittere nederlagen, gescheld in het veld, brullende trainers en klagende toe schouwers - ook op een eiland staan de beste stuurlui aan wal. De Texelse transfennarkt was volop in beweging. Spelers verruilden de ene club voorde andere, trainers werden aangesteld, veteranen stopten en jeugd brak door. De liefhebber raakt soms het spoor bijster. Daarom zet de Texelse Courant alles even op een rijtje. En kijkt terug, maar blikt vooral vooruit. Wat zijn de ambities, kansen en problemen van de vier Texelse clubs? Een analyse van de teams en ge sprekken met de trainers leveren stof voor voorspellingen. Maar die zijn verraderlijk, want de bal is rond. Maar ach, het is maar een spelletje. Hoewel... Een Engelsman zei eens: 'Sommigen beweren dat voetbal een kwestie is van leven of dood. Hoe kunnen ze dat nou zeggen Het is veel belangrijker dan dat.Lezers die andere sporten nóg belangrijker vinden, vragen wij om ge duld: die komen later uitgebreid aan bod in een vooruitblik op het komende seizoen. Voorlopig regeert Koning Voetbal. Ronald Biesboer geblesseerd. Hij gaat binnenkort onder het mes en het is nog maar de vraag of hij ooit nog terugkomt. Om toch nog een team voor de competitie in te kun nen schrijven ging ZDH de boer op Veel spelers toonden interesse, sommigen tekenden zelfs de overschrijvingsformulieren, maar op het laatste moment trokken zij zich om verschillende redenen terug. Er restte het bestuur niet veel anders dan terug te vallen op de eigen jeugd en jonge spelers van elders te pol sen Maar ook daarmee hadden de Zwaluwen ronduit pech Zo voelde jong talent Jeroen Vooijs wel voor een overstap van Texel'94 naar ZDH Hij zag het helemaal zit ten en tekende enthousiast het overschrijvingsformulier van de Deelnemers aan de Grote Sponsorloterij kunnen elke dag ƒ25.000,- winnen, elke week 100.000,- en op 31 december 1 miljoen. Wie de antwoord kaart die met de krant van vrijdag is verspreid invult zorgt ervoor dat Texel'94 altijd wint. Deelname is mogelijk vanaf een tientje per maand, waarvan de helft naar de voetbalclub gaat. De club heeft het geld hard no dig vanwege de verregaande scheefgroei in de verhouding jeugd- en volwassen leden. Texel'94 heeft vier senioren- elftallen en niet minder dan 240 jeugdleden. De vervoerskosten voor de jeugdteams zijn mede door de eilandsituatie hoog en ook de trainingen kosten het no dige. Daar staat een lagere con tributie dan de seniorenbijdrage tegenover en de jeugd zorgt te vens voor minder kantine-omzet. De Sponsorloterij heeft iedere zondagavond een uitzending op RTL 4. voetbalbond. Later viel er bij ZDH een brief in de bus dat Vooys bij nader inzien liever bij Texel bleef. De gebroeders Michiel en Niels Dekker willen nog steeds weg bij Texel'94, maar tekenden het overschrijvings formulier te laat. ZDH heeft bij de KNVB om dispensatie gevraagd in de hoop dat de tweeling alsnog voor de Hoornders mag uitkomen De overgang van de Texel-jeugd- spelers Fedor van Elk, Jan Willem Bakker en Mike de Bruin is wel in kannen en kruiken. Uit de eigen jeugd kwamen Sander de Ridder en Tjarko Stolk bij de selectie. Oud- Texelspeler Vincent Blom trekt na jaren van afwezigheid de kicksen weer aan; hetzelfde geldt voor Zwa luw Richard Bousma, die een jaar uit de running was. Ook veteraan Bart Bosch heeft zijn oude liefde weer opgepakt en loopt met het snot voor de ogen, piepende longen en een vuurrood hoofd zijn rondjes om weer in conditie te komen. En conditie is precies waar Van Elk de nadruk op legt tijdens de training. Een taak die hem op het lijf geschre ven is 'Een goede conditie is de basis', zegt de ervaren looptramer, die bij Texel'94 steeds enthousias ter werd voor het spelletje Toch mist Van Elk een echte voetbal achtergrond en is zijn technische en tactische inzicht bescheiden, zoals hij zelf ronduit toegeeft. 'Ik had graag een trainer naast me gehad, maar die bleek niet te vinden. Door te over leggen met enkele ervaren spelers hoop ik de poppetjes op hun plaats te zetten en de juiste speelwijze uit te dokteren. Of het 3-4-3 of 4-4-2 wordt weet ik nog niet. Maar we gaan hoe dan ook defensief spelen en ons aanpassen aan de tegenstander.' Het is volgens Van Elk zaak de schade in de eerste duels te beper ken en niet met een nulletje of ne gen het schip in te gaan, want dat kan de kwetsbare ploeg in mentaal opzicht opbreken. Waarna de oner varen voetbaltrainer alle zeilen zal moeten bijzetten om de kudde bij elkaar te houden. 'Mensen zeiden al Buiten de KNVB om is er op ha eiland een wilde competitie vos meer recreatief ingestelde vo« bailers, voor wie het pleze voorop staat Maar die ligt opzh gat. Coordinator Dick Bousma tl ermee gestopt, vanwege de la; nende animo bij de deelnemR, 'Twee teams trokken zich terug En ik moest week-in-week-id achter de uitslagen aanbelle Dat werd ik een beetje zat I heb het jaren gedaan, maartf een gegeven moment had ike de buik van vol. Laat een anda het maar doen.' Maar niemand anders deed htt En als er niets gebeurt is t gedaan met deze competile Zonde, vond men bij Texel'91 Bestuurslid Willem Koorn heet de door Bousma geworpen handdoek opgepakt en is bezij te peilen welke clubs weer ma willen doen. Hij heeft goede hoop dat zijn missie slaagt. 'Ik dent dat er teveel werd gevoetbald Zomer en winter, iedere week weer. Dat willen die mensen niet al die verplichtingen, dat slechte weer. Het moet leuk blijven Koorn denkt zo'n zes teams Ie kunnen bewegen om door te gaan, maar toezeggingen heet hij nog niet gekregen. TEXEL'94: Marlijn Adema, Ewout Bakker, Roel Blonk Ruben Boog aard. Simón Brand, Erik Sander Buitenweg, Pieter Daalder, Leendert Eelman, Abe Gerlsma, Bart Heer schap, Arnold Karcher, Mark Keyzer, Edgard Klippel, Erwin Ko ning, Ralph Koning, Jelte van der Kooi). Maarten koorn, Martin Koorn. John List, Bart Oosterhof, Rick Ransdorp, Pieter de Ridder, Joris Schrama, Rob van der Stap, Coen Timmer, Arie van der Vis, Cor Vla ming, Jeroen Vooijs. Barry de Vries Ivo Witte en Erik Wuis Texel'94 speelt op 5 september in Schagen tegen SRC. De eerste thuiswedstrijd is op zondag 12 sep tember tegen Flamingo's uit Heiloo, aanvang 14.00 uur ZDH: Etienne van Bennekom, Joop Rommets, Jan de Wit, Bernard Ipenburg, Christiaan Stolk, Robert Jalvmg, Niels den Braven, Cees van Heerwaarde, Kobus Kranenburg, Ronald Biesboer, Richard Bousma, Sander de Ridder, Tjarko Stolk. Bart Bosch, Fedor van Elk, Jan Willem Bakker, Mike de Bruin en Vincent Blom. ZDH speelt de eerste competitie wedstrijd op 5 september in en tegen Dirkshorn. Een week later is Apollo uit Hoensbroek te gast aan de Witte- weg, aanvang 14.00 uur. SV OOSTEREND: Dennis Vonk. Cees Mets, Chris de Vries. Eddie de Vries. Sil van Dijk, Gerrie Vlaming, Piet Graaf, Cor Eelman, Bart van Dijk, Alex Duinker, Marco Drijver, Danny Boon, Klaas Maarten Raven en Ralph Kei zer. Oosterend speelt de eerste wedstrijd op 5 september in Opmeer tegen HOSV. De week erop volgt thuis de derbv teaen De Kooa. aanv. 14.00 uur. SV DE KOOG' Bas van Elk, Ingmar Moerbeek. Nico Schot, Eric Fran sen, Pieter List, Dave Dijkstra, Danny Borgo, Martin Offerman, Martijn de Veij, Ramon Post, Vin cent Kaspers, Maurice Kaspers, Maurice de Groot, Roberto Casioli, Jeroen Rouwenhorst en Jas Martens. De Koog speelt zijn eert competitiewedstrijd thuis op zont 5 september tegen Vesdo, aanva 14.00 uur. ZDH-trainer Leen van Elk in gesprek met vaste kracht Robert Jalving (I.) en Pascal Riemens, die op Schiphol bij de KLM gaal en niet meer voor de Zwaluwen kan uitkomen. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 ste voor de job 'Ik dacht het is nu of nooit meer. De leuke mensen die ik hier in de jaren '80 heb ontmoet gaven de doorslag. Je moet het so ciale aspect met vergeten. Niets is mooier dan na een overwinning sa men een pilsje drinken.' ZDH gaat het moeilijk krijgen in de zevende klasse Zes dragende spe lers vertrokken en dit verlies moet worden opgevangen door soms nog wel erg jonge spelers die zijn door gestroomd uit de eigen A- en B-jeugd of zijn overgekomen van Texel'94. Het is zeer twijfelachtig of de jonge lingen overeind blijven in het fellere en snellere spel bij de senioren. Voorzitter Jaap Lap: 'Na zes vette jaren gaan we nu zes magere jaren tegemoetDe nieuwe trainer Leen van Elk is iets optimistischer 'Het wordt vechten tegen degradatie Het is jammer dat we geen routiniers hebben kunnen aantrekken. Maar het is niet anders, we zullen het met deze groep moeten doen.' Toch blijft Van Elk positief: 'Als de oudere spe lers de jonge knapen goed weten te sturen kunnen we zeker punten pak ken Het is een kwestie van opbou wen. Ik heb goede hoop dat de jon geren zullen groeien.' Na de leegloop van vorig jaar dreigde het doek te vallen voor de Zwaluwen. Stefan Bousma schoot er ieder jaar zo'n twintig in en Jan Willem Kraaij voorkwam er twintig. Beide toppers spelen nu bij Aalsmeer. Bart Ooster hof en Jelte van der Kooi vertrokken naar Texel'94; Pascal Riemens en supersub Michael Gomez haakten af vanwege hun werk aan de overkant. En tot overmaat van ramp raakte Het is onwaarschijnlijk dat er ergens ter wereld nog een gemeente met 14.000 inwoners is waar zo'n 450 mensen actief zijn met zaalvoetbal. Texel zou zich kunnen aanmelden bij het Guinness Book of World Records. Ook het komend seizoen, dat woens dag van start gaat, werken ruim vijf tig teams van elf verenigingen zich wekelijks in het zweet in sporthal Ons Genoegen. Voorafgaand aan de gewone compe titie wordt een bekercompetitie ge houden. In poules strijden de teams om de eerste plek, waarna een afval- systeem de uiteindelijke winnaar op levert. De vijf C-juniorenteams beginnen vrij dag aan hun competitie. Eind sep tember volgen de D- en E-pupillen van de verschillende Texelse vereni gingen. Op vrijdag 17 september beginnen de mannen van de lokale hoofd klasse, en de eerste, tweede en derde klasse hun reguliere competi tie, die op woensdag-, donderdag en vrijdagavond wordt afgewerkt. Er hebben zich geen spectaculaire wij zigingen voorgedaan. In de hoogste klasse is SV De Koog - de kampioen van vorig jaar - wederom favoriet voor de eindzege. Ook de teams van Mantje en de J'elleboog maken kans. Deze teams maken al jaren de dienst uit. De Koog komt ook uit in de KNVB-bekercompetitie De dames van Klif spelen in de Helderse competitie en werken hun thuiswedstrijden op woensdag in Ons Genoegen af. tegen me "Waar begin je aan, ben je in godsnaam mee bezig* Maar ik zie het als een uitdaging wil me bewijzen.' En met een g|lft lach: 'Ach, anders word ik misschim de eerste ZDH-trainer die halver wege het seizoen op straat komtfe staan Het vertrek van routiniers Jan e> Wally van Beek (gestopt) en Ra van der Stap (terug naar Texel'Sj was een flinke aderlating voor SVD; Koog. Toch denkt de kersverse spr Ier-trainer Nico Schot dat de plos- ten opzichte van vorig jaar sterkers geworden. 'We moeten bij de eerst drie kunnen eindigen en hopen eiget lijk op een kampioenschap ft deze ploeg is dat mogelijk Het is wel even wennen voor Scha Vorig jaar stond hij nog tussen a jongens, nu traint hij ze 'Maar ris bepaalde dingen doe ik gewoon me. zoals rondjes lopen en partijtjes. H> gaat eigenlijk prima. De opkomsls goed en de jongens zijn erg gem® veerd. Dan is het voor een trams een stuk makkelijker werken.' De 30-jarige Schot, die aan zijn ee ste seizoen als trainer begint, wint er geen doekjes om: De Koog mei kampioen kunnen worden in death, ste klasse Heeft hij voor een debt tant niet teveel noten op de zanj 'Ik vind het realistisch We zijn out jongens kwijtgeraakt, en hebbene vijf jongere spelers voor teruggeke gen. Stuk voor stuk versterkingen Eén daarvan is Ingmar Moerbeet De 30-jarige verdediger verhuisd van Texel'94 naar de badplaat 'Ingmar is een heel goede voetba- Ier Hij kan laatste man spelen,» dat ik me met de aanval kan b moeien.' Schot speelt- noodgedwongen libero, ma scoorde veel als hij mee naar vos Lees verder pagina! Tekst en foto's Bart Bosch Alle Texelse ploegen zijn al weer enige weken in training. Texel'94-coach Luc Post trapt zelf ook een balletje terwijl hij zijn mannen instrueert.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6