Slechte generale Texel'94 en De Koog in bekercompetitie Renners warm onthaald Een a.h. Eriebnis na dagtocht van 360 km Team Dutch Force eerste op NK parachutisten Wat ik zeggen wou... Klaverjasseizoen Buureton begint Programma zaalvoetbal essen gymnastiekvereniging van start Onderzoek toekomstvisie Texel van start Opleiding voor therapeuten TEXELSE ^COURANT TEXELSE^COURANT Redactie: Jan Zijm wint laatste tijdrit TEXELSE f C0URANT Texel'94 herstelt zich na pak slaag De bal gaat... De Koog verliest twee bekerduels op rij Oosterend gaat op oude voet verder T'ai chi en chi kung in de White Eagle LPÜflTSHQj TEXft J Bartin van den Brakel, cameraman ijhet parachutespringteam Dutch :orce dat afgelopen weekend als strste eindigde bij het viermans irmatiespringen op het Neder lands Kampioenschap, mag dank zij deze hoge score naar de We- Kldkampioenschappen die in iktober in Australië worden ge- kouden. Texelaar Rob Maas, die meerdere malen in Nederlandse kampioensteams sprong, ein digde bij het formatiespringen als derde. De kampioenschappen tokken een flinke belangstelling. '5springers buitelden vrijdag en za- srdag naar beneden op het NK bo en het zonovergoten vliegveld. On- lerdelen waarop werd gestreden raren het viermans formatie- ipringen, precisie-springen en het eestyle-kampioenschap. Het team "itch Force doorloopt al enkele ja- si een ambitieus trainingsschema daagde er in de beoogde dertien kinten te halen. De videobeelden die ën den Brakel onderweg schoot. ook van andere teams, waren van groot belang, omdat de sprong aan de hand van die opnamen op de grond nauwelijks kan worden beoor deeld. Vanaf de grond is namelijk nauwelijks te zien hoe het team in de vrije val in een voor afgesproken tijd verschillende formaties vormt. Na vijf of zes verschillende figuren werden de formaties herhaald. Dutch Force slaagde er in dertien formaties in één sprong te maken. Na een paar maanden zomerrust gaan in De Buureton, het diensten centrum van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, de deuren weer open voor klaverjassers van 55 jaar en ouder De start is donderdag om 13.30 uur. Kosten: f1,- per keer. De laatste donderdag in de maand wordt er gespeeld om prijzen. Woensdag 1 september Zaaldienst: De Krim Texel 7 - ZDH 2 bc 19.30 ZDH 1 - De Krim 4 be 20.20 beker Klif 3 - De Koog 3 bb 21.10 Donderdag 2 september Zaaldienst: Jelleboog Oosterend 3 - Texel 3 bc 19.00 RAB 1 -ZDH 3 bb 19.50 De Koog 2 - Klif 4 bg 20.45 Oosterend 4 - Texel 4 be 21.35 eeté anda )e lessen van Gymnastiek Vereni- mr' &ng Texel gaan vanaf maandag 6 «ptember weer van start volgens bij gaand rooster. Nieuwe leden kunnen Jch melden bij aanvang van de les en wee weken (lessen) vrijblijvend proe van de sfeer binnen de vereni- '9- De lessen gymnastiek worden de Beatrixzaal gegeven door Nico toter en Yvonne Bruining. De lessen ""vinden plaats in de nieuwe aan- •uw aan sporthal Ons Genoegen lang rechts van de ingang van de >rthal) onder leiding van Yvonne 'ruining. De Jazz zal dit nieuwe sei- !oen tevens de nieuwe geluids- ^tallatie en spiegels van GVT in A iik nemen Op vrijdag zal ook de •selectie gebruik gaan maken van nieuwe sportzaal, hoewel de ou- '9e nog verre van perfect is voor Jpmen. Een gedeelte van de GVT- 'entaris uit de Beatrixzaal wordt on- r9ebracht in Ons Genoegen om dit ^rek enigszins te compenseren. ■-andag ■sin 30 uur Meisjes 4/5 jaar Il7 ,n ^-30 uur Jongens 8 jaar liiiAn '00 uur E T. jongens A/B ■q.00-20.30 uur E T. meisjes A r 40-21.30 uur Dames maandag hhn ^0 uur Jazz 8-10 jaar ..Jv.,;"1930 uur Jazz 10-11 jaar KiTn^O-30 uur Jazz 13/14 jaar 40-21.30 uur Jazz dames 2 Dinsdag 15.45-16.30 uur Peuters 3 jaar 16.30-17.30 uur Meisjes 7 jaar 17.30-18.30 uur Meisjes 9 jaar 18.30-19.30 uur Meisjes 11 jaar 19 30-20 30 uur Meisjes 13/15 jaar Woensdag 13.15-14.45 uur E T. Meisjes C 14 45 -16.15 uur E.T. Meisjes B 16 15-17.30 uur E.T. Meisjes A 17.30-18 45 uur E.T. Jongens B 18 45-20.00 uur E.T. Jongens A 20.00-21 00 uur Springuur 17.30-18.30 uur Jazz 6/8 jaar 18.30-19 30 uur Jazz 12 jaar 19.30-20.30 uur Jazz 15 en ouder 20.30-21.30 uur Jazz dames 1 Donderdag 15.45-16.30 16.30-17.30 17.30-18.30 18.30-19.30 19.30-20.30 20 30-21 30 Vrijdag 15.45-16.30 16.30-17.30 17.30-18.30 18.30-19.30 19.30-20.30 20.30-21.30 16.30-18.00 (Ferrever) uur Jongens 4 jaar uur Meisjes 6 jaar uur Meisjes 8 jaar uur Meisjes 10 jaar uur Meisjes 12 jaar uur Dames Asp. dames uur Jongens 5 |aar uur Jongens 6 jaar uur Jongens 7 jaar uur Jongens 9-11 jaar uur Jongens 12-13 jaar uur Jongens 14-20 jaar uur E.T. meisjes A en B Voor informatie over lestijden en in deling: Yvonne Bruining Nico Stoter tel 315228 De provincie zal zo goed als ze ker ƒ10.000,- bijdragen aan een onderzoek naar de toekomstige ontwikkelingen in het toerisme, waarvoor de voorbereidingen in middels zijn getroffen. Gedepu teerde Bob Verburg deed die toe zegging gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Texel. In het onderzoek zal ook worden gekeken naar de wijze waarop on dernemers hierop kunnen inspelen en welke kant Texel uit wil. De to tale kosten van de studie die op ini tiatief van het VVV wordt gehouden bedragen ƒ100 000,- De gemeente betaalt ƒ10 000,-, het resterende bedrag moet door de overige parti cipanten van de VVV worden bijeen gebracht Naar verwachting zal de studie, waaraan wordt deelgenomen door knappe koppen uit onder andere de recreatie- en toeristische sector, marketing, etc., aan het eind van dit jaar zijn voltooid. Daarna volgt een discussie waarin de toekomst van het eiland centraal staat De uit komst van het onderzoek zal met belangstelling worden ontvangen door de provincie, die ook benieuwd is naar nieuwe trends in het toe risme. Vrijdag 3 september Zaaldienst: Casino De Krim C1 - De Koog C1 jk 16.45 De Krim C2 - Klif C1 jk 17.25 Jelleboog 2 - Jelleboog 4 ba 18.15 NIOZ - Oosterend 2 bg 19.05 De Koog 1 - De Krim 1 HB 20.00 Mantje 3 - De Krim 2 ba 20.50 Jelleboog 3 - RAB 2 bd 21.40 De Krim 3 -Mantje 2 bd 22.30 In een radioprogramma over vet op dinsdagmiddag 24-8 jongstleden (KRO-radio) kwam natuurlijk ook het probleem van overgewicht ter sprake De belangrijkste oorzaak is dat we als het ware veel te weinig beweging hebben tijdens onze dage lijkse bezigheden. Een uur sporten in de week compenseert dit bij lange na niet. AH dachten we toen. Wat kan Albert Heijn ons een goede dienst bewijzen door een nieuwe parkeerplaats niet in de tuin van Sonnevanck te realiseren, maar op grotere afstand van de win kel! Want juist regelmatig dat eindje lopen is zo bijzonder goed voor ons. Hans Gerhard Cadée. Per 2002 wordt het verplicht dat al ternatieve therapeuten een medi sche achtergrond op HBO-niveau hebben Daartoe kan vanaf 18 sep tember een opleiding Bijscholing Medische Vakken worden gevolgd bij de School voor Voetreflexologie. Eind juni volgt dan een examen op HBO-niveau. Met het behaalde di ploma kan de therapeut zich via di verse verenigingen registreren en komt de therapie bij diverse verze keringen in aanmerking voor vergoe ding De lessen (onder andere anatomie, pathologie, psychologie en EHBO) worden gegeven gedurende vier weekends op het eiland en 23 vrijdagavonden in Alkmaar Voor meer informatie. Manda Bergsma, tel. 319708 (ftva Imirt jitilt ia bd UarL. Stukkie voor de krant? Als de redactie op nieuwsjacht is, kan het voorkomen dat u in de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. ftua hbd bit. Kantoor Warmoesstraat 45 Telefoon 36 26 20 (24 uur per dag) Bloemen, applaus en cham pagne vielen de elf renners van Tourclub Taxi 312000 ten deel toen zij zondag even na 20.00 uur aan de Spinbaan de par keerplaats van hun sponsor opreden. Zij hadden op één dag de 360 kilometer van Vaals naar Texel afgelegd. Een grote schare familie en vrienden en vertegenwoordigers van het taxibedrijf tracteerden deze sportievelingen op een warm onthaal en feliciteerden hen met de bewonderenswaardige prestatie. Het was de twaalfde keer dat de fietsclub het sei zoen met deze lange tocht af sloot. Zaterdag waren Marijke Stark, Jan Zijm, Simon Appel. Ton Domhoff, Loek van Vliet, Sjaak Ransdorp, Cees Wonder, Leen den Braven, Peter Bak ker, Dick Haker en Jos Huisman naar Vaals vertrokken, waar zij na een voedzaam maal al snel de twee ge huurde caravans indoken om te gaan slapen. Na een lange en intensieve trainingsperiode zou dan eindelijk de dag van de waarheid aanbreken. Sommigen konden van de opwinding de slaap niet vatten. Om 3 00 uur ging de wekker en ruim een half uur later zat de club op de fiets. In de mistige koude werden de eerste kilometers door het donkere heuvellandschap afgelegd. Mede- sponsor Cees Ran volgde in een busje met reservemateriaal en pro viand. 'Pas toen de zon doorkwam kregen we er een beetje plezier in. Het fietst niet prettig in de kille duisternis', zegt Jan Zijm, die deze keer de organisa tie in handen had. Niet-lid Simon Appel was uitgenodigd om mee te fietsen omdat hij twintig jaar geleden de eerste rit van het zuidelijkste puntje van Nederland naar het vnjwel noordelijkste deel op touw had gezet. Van een tourclub was toen nog geen sprake. 'Het ging best Ik heb maar zes weken getraind voor deze nt, maar ik fiets gewoonlijk al veel', aldus Appel. Er werd rustig gereden. Uiteindelijk zou het gemiddelde op 25 km per uur uitkomen. Niemand kreeg kramp of spierpijn, maar het zitvlees kreeg wel het nodige te verduren. 'Dat kun je met echt trainen. Je kunt alleen zor gen voor een goede broek en een goed zadel', verklaart Ton Domhoff. Mede door het goede weer verliep de tocht voortvarend. Zijm: 'Het kon gewoon niet beter. Windstil, een zon netje en een graad of 23. We.hebben met geforceerd, de ploeg bij elkaar gehouden en voortdurend de kop positie afgewisseld.' Om de twee uur werd gerust en etenswaar genuttigd. In Amersfoort stapte het pelotonne tje van de fiets voor een uitgebreide lunch, waarna het tweede deel in het zelfde gelijkmatige tempo werd afge legd Alleen op het laatst, in het zicht van de haven, konden de renners zich met bedwingen en werd een tandje bijgeschakeld. 'Tja. we waren bij 't Zand en wilden graag de boot van 19.35 halen. Dat zou kunnen als we het tempo op zouden voeren.Het lukte inderdaad. Alle elf kwamen moe maar voldaan met een brede glimlach over de 'finish'. Twintig renners en rensters namen vrijdag deel aan de laatste tijdrit van dit seizoen Het was een soort gene rale repetitie voor de 'grote tijdrit' van Oudeschild naar de Cocksdorp en vice versa, die aanstaande zaterdag wordt verreden. Jan Zijm bleek met een tijd van 47 minuten en vijf secon den ruim twee minuten sneller dan Theo Boom. die eindigde in 49.28 Loek van Vliet werd derde, met 49.49. Natascha van der Vis werd eerste bij de dames (53.31). Bettina Losscher werd tweede in 54.39 Gerie Vlas derde in 57.35. Jan Zijm neemt de bloemen in ontvangst, rechts Simon Appel. Foto Bart Bosch) DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 Een slechte generale, een goede première Aan dil gezegde uit de theaterwereld moeten de Texelse ploegen die uitkomen in de strijd om de KNVB-beker zich maar optrek ken. Texel'94 en De Koog werken een volledige competitie af in een poule van vier ploegen. Dinsdag speelden zij hun eerste uitwedstrijd. Beide Texelse clubs gingen met forse cijfers onderuit. Texel'94 reisde af naar Grootebroek en speelde tegen tweede-klasser Zouaven De ambitieuze club was duidelijk een maatje te groot voor Texel, dat Martin Koorn en spits Erwin Koning node miste. Licht puntje is wel dat Koning de training dinsdag weer heeft hen/at. Het eerste half uur speelden de Texelaars goed voetbal. De bal ging mooi rond. de organisatie was in orde. Zouaven bood daarvoor ook alle gelegenheid. De thuisclub liet Texel'94 komen en keek een beetje de kat uit de boom. Het eerste doel punt kwam wel erg ongelukkig tot stand. Keeper Bad Heerschap riep Tos!' maar verdediger Edgard Klip- pel maakte desalniettemin een schietbeweging, waardoor Heer schap de bal miste en een Zouaven- speler de bal voor het intikken had Na de 2-0 knakte er iets bij de Texelaars Taken werden verontachtzaamd, de organisatie was ver te zoeken en menig speler ging voor zichzelf lopen voetballen. Na rust maakte de thuisclub het karwei eenvoudig af Texel is zo goed als uitgeschakeld en kan de overige wedstrijden in de wel erg zware poule beter opvatten als een nuttige oefensessie. Zondag komt MFC uit Medemblik op be zoek De wedstrijd begint om 14.00 uur en wordt gespeeld op het nieuwe hoofdveld aan de andere kant van de Haffelderweg. Het tegelpad en de omheining rond het veld zijn gereed, en er zijn nieuwe doelen en corner- vlaggen geplaatst. Rond de ingebruikname van het nieuwe veld vinden nog geen feestelijkheden plaats. Die volgen wanneer ook de kantine en kleedkamers zijn vol tooid. Uico Schot wil met De Koog kampioen worden. De ouverture bij 8KC moet hi) maar gauw vergeten team is en zijn bereid hun best voor elkaar te doen. Dat merk ik op de training en aan de oefenwedstrijden. Tegen Opheusden speelden we 2-2, maar we hadden ook kunnen win nen. En Opheusden speelt wel in de derde klasse-zaterdag.' Maar ook Schot beseft dat het goed gaat tot dat het fout gaat - zeker in de voetballerij Bij tegenvallende resul taten daalt de stemming in de ploeg, krijgt de motivatie een tik en komt de trainer onder vuur. 'Daarom ben ik ook blij dat we het seizoen begin nen tegen een drietal mindere ploe gen. Kunnen we er mooi even inko men.' ging. 'Ik weet nog met of ik op het middenveld of in de spits ga staan.' Daar zou hij gezelschap krijgen van Jeroen Rouwenhorst. De voorhoede- speler verruilde Oosterend voor De Koog, evenals Roberio Casioli. Voorstopper Eric Fransen was ge stopt maar is teruggekeerd. De ove rige twee nieuwkomers zijn Jason Marlens en Martin Offerman, vrien den van Schot die in Den Helder «onen en speelden. Het aantal baaien in Koger dienst komt daar mee op vijf. •De jongens weten dat het een goed JeKoog verloor dinsdag haar eerste iskerwedstrijd in Anna Paulowna net 5-1 van BKC. Het was een on- mendelijke wedstrijd, waarin zes leergeel werd getrokken. Martijn de (ei| mocht al snel de kleedkamer spzoeken nadat hij volgens de icheidsrechter een tweede gele en los een rode kaart verdiende van- ege een slaande beweging naar de sgenstander, waarna BKC geen kind neer had aan De Koog. londag wachtte op eigen veld we- ierom een pittige tegenstander: iierde-klasser HRC uit Den Helder, ionder sterspeler Ingmar Moerbeek deden de Texelaars goed mee en waren zij eigenlijk geen enkel mo ment de mindere. HRC scoorde drie keer van grote afstand en kreeg geen enkele uitgespeelde kans. Nieuwko mer Jason Martens scoorde twee keer. De wedstrijd was misschien anders gelopen indien de verdediger die de doorgebroken Danny Borgo vloerde rood had gezien. De scheids rechter toonde HRC zes gele kaarten en De Koog twee. Dinsdag speelt De Koog - dat zo goed als uitgeschakeld is - uit bij JVC. Zondag volgt de thuiswedstrijd tegen Vesdo, aanvang 14.00 uur. Bij SV Oosterend is niet zo gek veel veranderd Van Texel'94 kwamen de jeugdige Danny Boon en Klaas Maar ten Raven Ralph Keizer is terug van een stage in de VS. Het vertrek van Roberto Casioli en Jeroen Rouwen horst vindt trainer Bep Vonk geen verlies. 'Dat waren geen vaste waar den. Ze deden af en toe eens mee Vonk wil de lijn van het vorige seizoenseinde doortrekken en blijft uitgaan van defensief voetbal. 'Dat is een beetje onze clubcultuur Die moet je niet veranderen.' Het had met veel gescheeld of Oosterend had zich vorig seizoen moeten terugtrekken uit de compe titie. De eerste tien wedstrijden wa ren volgens Vonk 'een drama'. De gradatie zou de club de das niet omdoen: dat is niet mogelijk in de achtste en laagste klasse 'We had den een smalle selectie en moesten keer op keer een beroep doen op de veteranen en de jeugd. Het vertrek van keeper Pieter Daalder was ook een klap Toen we veel wedstrijden met onwaarschijnlijk hoge cijfers verloren, hield ik m'n hart vast. Ik dacht: als dit nog langer zo doorgaat, geven verschillende spelers er ge frustreerd de brui aan. Als die waren vertrokken hadden we de tent wel kunnen opdoeken. Gelukkig kwam het keerpunt net op tijd. Dennis Vonk keerde terug na een langdurige schorsing en veteranenkeeper Marco Drijver ging net als vroeger bij ons onder de lat. Het ging meteen een stuk beter. We eindigden dan wel op de onderste plaats, maar van de laatste zes wedstrijden wonnen we er vijf Dat motiveert de ploeg om verder te gaan.' Het is dan ook niet verwonderlijk dat Vonk de nieuwe competitie wil op pakken waar de vorige eindigde. 'Ik ben verschrikkelijk blij dat Marco op doel wil blijven. Hoe die jongens van Texel'94 zich ontwikkelen, moeten we afwachten. Maar we gaan hoe dan ook op de oude voet verder Ik heb er alle vertrouwen in dat dat lukt. Zaterdag speelden we gelijk tegen ZDH. maar zoals we voetbalden hadden we net zo goed met 5-1 kun nen winnen. Gelukkig is de selectie een stuk breder dan vorig jaar. Bo vendien heb ik goede afspraken met Texel'94 reisde dinsdag af naar Grootebroek en speelde tegen tweede-klasser Zouaven de eerste KNVB-bekerwedstrijd. Die ging maar liefst met 5-0 verloren. Na dit pak slaag krabbelde de ploeg zondag weer overeind en werd MFC uit Medemblik verslagen. Zouaven was duidelijk een maatje te groot voor Texel, dat Martin Koorn en spits Erwin Koning node miste. Licht puntje is wel dat Koning de training dinsdag weer heeft hervat. Het eerste half uur speelden de Texelaars goed voetbal De bal ging mooi rond. de organisatie was in orde. Zouaven bood daarvoor ook alle gelegenheid. De thuisclub liet Texel'94 komen en keek een beetje de kat uit de boom. Het eerste doel punt kwam wel erg ongelukkig tot stand. Keeper Bart Heerschap riep 'los!' maar verdediger Edgard Klippel maakte desalniettemin een schiet beweging. waardoor Heerschap de bal miste en een Zouaven-speler de bal voor het intikken had. Na de 2-0 knakte er iets bij de Texelaars. Taken werden verontachtzaamd, de organi satie was ver te zoeken en menig speler ging voor zichzelf lopen voet ballen. Na rust maakte de thuisclub het karwei eenvoudig af. Zondag wijdde Texel94 haar nieuwe hoofdveld in met een knappe over winning op derdeklasser MFC. Het terrein mocht er zijn: een nieuw tegel- de A-jeugd gemaakt, zodat ik in ge val van nood altijd op hen kan teruq- vallen.' De treurige situaties die zich vorig seizoen door een gebrek aan man kracht nog wel eens voordeden, be horen daarmee als het goed is tot het verleden. Toen kwam het wel voor dat ik als 57-jarige zelf het shirt moest aantrekken als er iemand geblesseerd uitviel. Die liep dan ver volgens strompelend langs de lijn te vlaggen. Daar word je als coach niet vrolijk van.' Hoe ver denkt Vonk te kunnen ko men met het door hem gepropa geerde defensieve spel? 'We zullen geen kampioen worden maar heus ons partijtje meeblazen. Een sterke verdediging is altijd mijn uitgangs punt. We spelen 4-4-2 met twee ra zendsnelle spitsen en opkomende middenvelders. Oosterenders zijn vechters. Bij ons worden de mouwen opgestroopt Met die inzet moeten we een heel eind kunnen komen.' pad, nieuwe afrastering, en een goede grasmat De eerste helft waren de kansen voor beide ploegen op een hand te tellen. De verdedigingen overheersten de strijd. DeTexel-verdediging werd ge leid door Martin Koorn en niet zoals iedereen zou hebben verwacht door Simon Brand. Brand speelde de ge hele wedstrijd als stuwende man op het middenveld. De rust brak aan met een brilstand. Publiek en spelers vertrokken voor de rust naar het oude complex om twin tig minuten later aan de tweede helft te beginnen. MFC werd in de tweede helft sterker en Texel'94 kwam be hoorlijk onder druk te staan, al was er geen moment van paniek. Enigs zins tegen de verhouding in kwam Texel'94 na ongeveer twintig minuten op een 1 -0 voorsprong. Het doelpunt kwam op naam van Simon Brand, die van 20 meter een schot losliet dat door de keeper van MFC slecht werd verwerkt. MFC zette nog een keer aan, maar kon de Texel-verdediging met verontrusten. De scheidsrechter keek al op zijn horloge, toen een steekpass van MFC achter de Texelse achterhoede viel. Die bleef staan voor vermeend buitenspel, maar zowel de grensrechter als de scheidsrechter reageerden met en zo mocht de lange spits er gemakkelijk 1-1 van maken. Eigenlijk een goede uitslag voor een wedstrijd waar beide ploegen tevre den mee hadden kunnen zijn, maar de wedstrijd is pas afgelopen als de scheidsrechter voor het einde heeft gefloten. Uit één van de laatste Texel- aanvallen kwam de bal terecht bij Ralph Koning die hem knap in de korte hoek plaatste en de overwin ning veilig stelde. Vanavond speelt Texel'94 de derde bekerwedstrijd bij WestFriezen. Mensen die niet weten wat t'ai chi chi kung inhoudt, kunnen zondag 5 september tussen 14.00- 16.00 uur kennis maken met deze sport. De middag vindt plaats in de White Eagle aan het Schilderend. T'ai chi is meer bekend als Chinese ochtendgymnas tiek en Chi Kung bestaat uit onder steunende en/of op zichzelf gerichte oefeningen ter bevordering van de gezondheid.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7