Vakantie Texelse monumenten blijken erg populair GesRAN O sPf'gÈ& Wasautomaten ELECTROHUIS Donderdag gesloten Kapsalon A. Smit Heinkel autootje E Agenda teso Boeken als rode draad door expositie art galery Posthuys Oosterend was present TEXELSE^» C0URANT maar onze ladders en trappen die wij met plezier uitleenden voor de versiering van ons dorp zijn nog niet present. Stiekem weggehaald klemmateriaal mag ook weer stiekem terugge bracht worden en „dank u" zullen wij dan ook nog zeggen. Schildersbedrijf Bremer Oosterend NlOZ-plan wordt niet gewijzigd|| Nieuw seizoen Cinema Paradiso Sportieve ouderen Keramische vormgeving Pax spreekt over werk in Israël - DINSDAG 14 SEPTEMBER 1999 Jan Visser en Nico van Heeringen openen in september 1968 een 'buro voor architektuur en binnenhuisarchitektuur' aan de Julianastraat. Niet het eerste architectenkantoor op het eiland, 'wat het ondernemen in die ..branche"een beetje tot een waag stuk' maakt Maar Visser en Van Heeringen hopen met het werk dat ze leveren 'zoveel reclame te ma ken. dat we voldoende opdrachten zullen krijgen om in leven te kunnen blijven Aan ideeén hebben de nieuwe architecten geen gebrek, hoewel 'de tot dusver vastgestelde bestemmingsplannen voor Den Burg in verregaande staat van uit voering zijn en de gemeentelijke bestuurderen binnen afzienbare tijd een nieuw terrein (zullen) moeten aanwijzen om Den Burg verder te kunnen laten groeien'. 'Het staat vrijwel vast dat de komende uitbrei dingen in het westen zullen worden gezocht, om te beginnen op het ter rein dat wordt omsloten door Aken- buurtsweg. Beatrixlaan. Pontweg en Gasthuisstraat.Van Heeringen en Visser hebben al een plan klaar. 'Als dit plan ooit eens doorgevoerd zou worden, zou een woonwijk ontstaan, die wel heel sterk afwijkt van de nieuwbouw die tot dusver is verwe zenlijkt. Want, zeggen de ontwer pers 'het is droevig zoals de mensen moeten wonen in die Thijsselaan, Burdetstraat en andere nieuwe stra ten. Het is allemaal eentonig, fanta sieloos. De nieuwe woonkern 't Horntje had men niet afzichtelijker kunnen ontwerpen dan nu is ge beurd. Verder discussieerde de gemeente raad uitgebreid over het al dan met toestaan van de bouw van zomer woningen. Een discussie, die werd aangezwengeld door een beroeps schrift van M S. Witte uit Eierland, die een kippenschuur tot zomer woning wilde verbouwen. 'Het ge meentebestuur beschikte afwijzend, omdat de heer Witte al eerder een zomerwoning achter zijn huis heeft gebouwd, twee zomerwoningen zijn volgens de verordening met toege staan.' Het hing allemaal op de vraag of bij Witte al dan niet sprake was van bedrijfsbeëindiging. In de eerdere gevallen waarnaar Witte in zijn bezwaarschrift verwees, waren de bedrijven geheel gesaneerd. 'De betrokkenen hadden hun agrarisch bedrijf geheel geliquideerd, waar door het gebouw zijn agrarische bestemming verloor en in die geval len is de bouw van meerdere zo merverblijven wel toegestaan.Een nogal vage scheidslijn, dat moesten de raadsleden toegeven, maar 'M S. Witte kreeg nul op rekest'. Ook het geven van een recreatie bestemming aan de in verval zijnde schapenboeten was een probleem en dat terwijl 'een boet tot een zeer geriefelijke zomerwoning of roman tisch toeristenverblijf zou zijn te maken.' Maar hoewel 'voor veel boeren een interessante bijverdien ste zou onstaan', zijn er ook ernstige bewaren. 'Zodra een schapenboet tot toeristenverblijf is gemaakt, staan er auto 's omheen, zijn er zon neschermen. gordijntjes en meubi lair zichtbaar, spelen er kinderen, komt er een overpad en is het moei lijk om op het omringende land nog schapen Ie houden.Hoe het dan verder moet met de 180 boeten van het eiland, waarvan er 'vele in zo danige staat van verval verkeren, dat de verdwijning nog slechts een kwestie van (korte) tijd is', is onze ker. Zeker is dat 'het afwegen van de belangen in deze kwestie uiterst moeilijk zal zijn. ^RUWIELHANDEL GRAVENSTRAAT 6 - DEN BURG MAMMOETHAVENS IN WADDENZEEGEBIED Zoek niet langer. KI. Boon zoon Oen Hoorn heeft nog een partijtje liggen in I- en 2-persoons voor een spotprijsje Zanuari Z anker Miele van maandag 16 sept. t.e.m. 26 september De Cocksdorp telefoon (02222) 260 Te koop (motorrijbewijs) Postweg E 69 B Een bergeend en een koppel ganzen. Het waattje geeft geschiedenis dat ooit de dijk gebroken is Een koe staat in de zon te glanzen De paal bewaakt zijn eendenkooi De sloten mag je zuiver noemen met kikkerbeet en zwanenbloemen En op het pad een béte ooi. Geen dijkjes om de kleine plas. Een boer is links aan 't mest uitrijden waar ooit een waddenslikveld was. En Waai en Burg is tussenbeide Een dijk om land van land te schei den: De verse aarde van het oude gras. (SorvHl: Sart Robbers, tekertng Robert Dusarbuyn) achter het ontstaan van het boekje, dat is geproduceerd door Jenny El len van ABC Design. Het is voor 27,50 te koop in de Texelse boek handels. Symbolisch of niet, blikvanger bij de boekpresentatie was een hout sculptuur van Ankie van de Kamp, die de stam van een oude linde de vorm van een boek gaf. Ook andere wer ken van haar zijn gebaseerd op de papierkunst. Collega-kunstenaar Ton Mertens noemt zichzelf een wereld reiziger in een tijdmachine. Mertens vermengt in zijn schilderijen de cul tuur door de eeuwen heen. Door de •Botanique' is één van de kunstwerken van Ton Mertens dat zijn te zien in Het Posthuys. veelheid van afbeeldingen in zijn schilderijen doet zijn werk wat barok aan Beeldend kunstenaar Lied Zwagerman exposeert in de Koger galerie van klei gemaakte beelden die volgens de raku-techniek zijn geglazuurd. Soms zijn in de kera mische plastieken messing, beton ijzer, brons, leer of glas verwerkt. Bin nen de grote variatie aan kunst straalt het werk van de exposanten iets gemeenschappelijks uit. 'Het gevoel en de emotie die de kunstenaar er in heeft gelegd', aldus galeriehoudster Time Visser, die het als haar taak ziet dit op de kijker over te brengen. Op de wisselende expositie in de serre is werk te zien van onder meer Nesrm Dünng, Ina van der Vliet, Huub van Meerwijk en Deet Kraay. De mu zikale omlijsting van de opening was in handen van Gerhard Smeenk (viool) en Johan Ran (piano). De ten toonstelling is te zien tot 5 november. In Cinema Texel begint dinsdag 21 september het nieuwe seizoen van Cinema Paradiso, de club voor lief hebbers van 'de betere film', die ie dere dinsdag en woensdag wordt vertoond. Wie voor ƒ15,- lid wordt, krijgt ƒ5.- korting op de films die in dit kader worden vertoond. Bij Cinema Texel is een programmaboekje ver krijgbaar. De 'Uit Actief'-pagina in de Texelse Courant van vrijdag bevat meer nieuws over het wmter- programma van de bioscoop. De Stichting welzijn Ouderen Texel (SWOT) begint komende week weer met lessen gymnastiek en dans- variatie voor 55-plussers. De lessen dansvariatie worden gegeven op dinsdag, woensdag en donderdag vanaf 10.00 uur in De Buureton. Gym nastiek wordt op dinsdag in De Koog gegeven, op woensdag in Den Burg en op donderdag in Oudeschild, aanvangstijd steeds om 9.00 uur. De kosten voor deelname aan zowel gymnastiek als dansvariatie zijn ƒ10.- per maand. Voor opgave en inlichtin gen: SWOT, Molenstraat 2, tel. 312696. Keramiste Ellen de Vries start eind september een cursus keramische vormgeving voor beginners. De les sen worden gegeven in atelier 'Orièns', de voormalige school, ge vestigd op het adres Oost 90. De cur sisten worden in tien lessen ver trouwd gemaakt met het materiaal klei en verschillende glazuren, de technieken en de mogelijkheden om daarvan zelfstandig werkstukken te maken. Het is niet zozeer een cursus pottenbakken, als wel het beeldend leren vormgeven naar eigen idee, met behulp van opdrachten De cursus wordt gegeven op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur en op don derdag van 9.30 tot 12.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. De eerste cursus dagen zijn op 21 respectievelijk 23 september. De kosten bedragen 245,-. Daarbij zijn het materiaal en de stookkosten inbegrepen. De Vries streeft naar een groep met ten hoog ste acht personen. Ze benadrukt dat ook mannen welkom zijn. Woensdag spreekt John Pax uit Eilath in Eben Haëzer in de Julianastraat over zijn leven en werk in Israël. Pax toog als hippie in de jaren zeventig naar India om daar rust en vrede te zoeken in de Indiase godsdiensten. Onderweg bleef hij echter in Israël hangen, waar hij het gezochte vond in het Christendom In Eilath begon hij een ontmoetings centrum voor jongeren. 'The Shelter', dat in de loop der tijd een bloeiend opvangcentrum voor drugs- en alcoholverslaafden is geworden. Ook wordt van hieruit het evangelie gepre dikt aan het Joodse volk. De avond in Eben Haëzer begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Na afloop wordt een collecte gehouden. Dinsdag 14 september Tot en met vrijdag wordt in zwem bad Molenkoog de zwemvier- daagse gehouden. De gemeenteraad houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn het liedjes programma 'Navelstaren' door de cabaretgroep Niet Schieten. Toe gang 20,-. Woensdag 15 september Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Opgave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. Om 13.45 uur opent gedeputeerde Hen de Boer het naar hem ver noemde fietspad de 'Boeren- route', tussen de Limietweg en Oudeschild. De Waal is vanaf 14.00 uur het centrum van feeste lijkheden en om 15.30 uur wordt bij de nieuwbouwwoningen aan het Hogereind een kunstwerk onthuld. Inwoners en oud-inwoners van Den Hoorn van 55 jaar en ouder kunnen vandaag een dagje met de bus mee voor een rondrit over het eiland. Verzamelen om 13.15 uur bij dorpshuis De Waldhoorn, op gave en Inlichtingen bij Ria Groeskamp (319536) of let de Ruyter (319436). Tot en met vrijdag wordt in zwem bad Molenkoog de zwemvier- daagse gehouden. De Israëliër John Pax houdt om 20.00 uur in kerkgebouw Eben Haëzer in de Julianastraat een le zing over zijn Christian Youth Hostel in de badplaats Eilat. Toe- gang gratis. Di. 14 11.55 en u. Wo. 15 0.00 en 12.15 u. In Cinema Texel draaien om Do. 16 0.20 en 12.40 u. 13.30 uur Ratjetoe en Asterix en Vr. 17 0.27 en 13.00 u Obelix, om 20.30 uur Analyze this Za. 18 1.00 en 13.34 u. en om 16.00 en 21.00 uur Austin Zo. 19 1.45 en 14.30 u. Powers 2. Ma. 20 3.10 en 15.40 u. Di. 21 4.50 en 17.20 u. Donderdag 16 september Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. In de Jozefschool begint om 20.00 uur een avond over lichaams gerichte therapie Gast spreekster is Rahsma Schaefer- Buss. de initiator van de Stichting Bodymind Integration. In Cinema Texel draait om 19 00 en om 21.30 uur The Spy who shagged me, om 19.00 uur Notting Hill en om 21.45 uur Analyze this. Tot en met vrijdag wordt in zwem bad Molenkoog de zwemvier- daagse gehouden Vrijdag 17 september Tot en met zaterdag 19 september houden alle ateliers op het eiland tussen 11.00 en 17.00 uur open huis. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur The Spy who shagged me, om 19.00 uur Notting Hill en om 21.45 uur Analyze this. Het bestuur van Waterschap Hol lands Kroon houdt om 9.45 uur in het stadhuis van Den Helder een openbare vergadering. Vandaag wordt in zwembad Molenkoog de laatste dag van de zwemvierdaagse gehouden. Veerdienst Teso onderhoudt vrij dag halfuurdiensten tussen 9.35 en 16.05 uur. Vrijdag wordt in Den Helder tussen 13.00 en 16.00 uur een half uur wachttijd verwacht,.; Op Texel is dat het geval tussen 10.00 en 12.00 uur. Hoogwater te Oudeschild! Aan het strand is het ongeveer een uur eet der hoogwater De zon komt 18 september op om 07.17 uur en gaat onder om 19.4" uur 17 september eerste kwartier; 17 sepJ tember springtij. De Open Monumentendag, die op tal van plekken in heel Nederland werd gehouden, heeft op Texel veel belangstellenden getrokken. De medewerkers van de Oudheid kamer in Den Burg vergaten wel eens te turfen maar registreerden desondanks driehonderd bezoe kers, zo'n tachtig meer dan het oude record. Dat waren uiteraard veel toeristen, maar ook de nodige Texelaars, van wie sommigen meldden er nooit aan toe te zijn gekomen om het museum te be zoeken. Naast de tentoongestelde gebruiks- en kunstvoorwerpen uit vroeger tij den sloegen ook de verschillende extra attracties bijzonder aan. Er werd gemusiceerd en op de stoep van het 400 jaar oude gebouw lokte Oudeschilder Jaap Bakker belang stellenden door het vertellen van een verhaal. 'Het beviel allemaal erg goed. We denken er in ieder geval over om ook tijdens gewone openingstijden dit soort optredens te organiseren', constateert een mede werker tevreden. Een andere topper in Den Burg was de rondleiding die Gelein Jansen ver zorgde langs historische plekjes in het dorp. 'Ik had eigenlijk een tochtje van een uur gepland, maar de men sen waren erg enthousiast en stelden steeds weer nieuwe vragen. Uitein delijk ben ik wel één uur en driekwart ier op pad geweest.' Onverminderd populair bleek ook de vuurtoren, die door 441 mensen werd beklommen. In tegenstelling tot wel eens eerder gebeurde, kwamen ze verspreid over de hele dag, zodat er geen wachtrijen ontstonden. Het in de steigers staande Hoornder kerkje had over belangstelling even min te klagen. Leden van de kerk en bouwopzichter Willem van Duijn ver zorgden er uitleg over de restauratie. die goed te volgen was aan de ha' van verschillende tekeningen. Diep indruk maakten de materialen dief komstig waren van de toren en die» zo'n slechte staat verkeerden, datti een wonder leek dat de spits, 4 trans of de haan al niet eens nas beneden was komen zeilen Ze lagd uitgestald op drie tafels, die waie' gemaakt uit hout van de toren. Hf was aanvankelijk de bedoeling di bezoekers een bod konden uitbrsr gen op de grootste tafel en dat 4 opbrengst ten goede zou komen ra de restauratie van het schip van 4 kerk. Maar de kerkenraad beslod later toch maar van deze gedachtea te stappen: 'Zo'n actie levert je me- schien een paar honderd gulden c( maar de symbolische waarde is vef hoger. In overleg met de dommst moeten we maar eens zien of dek fel een mooie plek in de kerk kan kr: gen.' Gids Bertha Boogaard en bezoekster Annie Lap bekijken in het Hoornder kerkje oude toto's van het interieur van tauratie in 1957. vóór de vorige (Foto Joop*** afbeeldingen van twee statige huizen in Den Burg, dat van de dames Dijt in de Weverstraat en Sonnevanck aan de Waalderstraat. Ze zijn onaangestast de jaren door: Het wit juweel tussen de groene zo men. het dameshuis omwelfd door beukenbomen. Karakter ging niet overal teloor. Temidden van de drang tot grote za ken en van het snelverdiende grote geld wordt hier geschiedenis verteld is het verleden zomaar aan te raken. Een zondagskind wie er straks wo ning houdt! Die twee uit vroeger tijd weggerukte Enclaves midden in de stadse drukte - het zicht erop mag iedereen beha gen- - worden als erfgoed van cultuur ons toevertrouwd Niet om aan de ratten te laten kna gen. Hotelier en galeriehouder Harry Wuis ontpopte zich als drijvende kracht Afbeelding en sonnet uit het boekje Texel', gemaakt door tekenaar Robert Dusarduyn en Bart Robbers. Boeksculpturen van papier kunstenaar Anki van de Kamp, wat barok aandoende schilderijen van Ton Mertens, keramische plastie ken van Lied Zwagerman, pen tekeningen van Robert Dusarduyn en sonnetten van Bart Robbers. Ze zouden niet op de expositie van Art Galery Het Posthuys in De Koog te zien zijn, als ze geen link met boe ken hadden, al is die bij de een wat verder te zoeken dan bij de ander. Meest treffende voorbeeld is het zondag gepresenteerde boekje Texel, waarin de tekeningen van Dusarduyn en sonnetten van Robbers, twee vaste gasten van Hotel Opduin, zijn opgenomen. Bij de mooiste plekjes van het eiland gaven ze hun gevoel de vrije hand. Echt verrassend kunnen de ruim twintig illustraties in het boekje niet worden genoemd. Het valt ook met mee om bij de Slufter, het Hoornder kerkje, de veerhaven en andere be kende Texelse plekjes nog een origi nele invalshoek te bedenken. Of het moeten de klare (rechte) lijnen zijn die kenmerkend zijn voor de stijl van Dusarduyn. een techniek waarvan ook menig striptekenaar zich bedient Waar romantische landschaps schilders nog wel eens de neiging hebben storende elementen weg te laten, tekende Dusarduyn ze juist wel. Zo meende een auto-kenner in de tekening van de haven van Oude schild zijn Volvo te herkennen. 'Ik heb Texel bewust met willen roman tiseren, maar weergegeven zoals het is.' Het is vooral de combinatie met de sonnetten van reisgenoot Robbers die de tekeningen - die op ware grootte in het souterrain van Het Posthuys zijn te zien - een meer waarde geven. Wat te denken van

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2