Cjroen "ZwarLr Jexeh in het hart. I Gratis openbaar vervoer tenminste jaar opgeschort TEXELSE.'COURANT Extra opstelterrein bij Teso-haven TEXELSE IICOÜJRANT Gouden haan vervangt ijzeren eend Boerenroute sluitstuk oost-westverbinding Texels fietspadennet J-J orszel Stilte Zilveren badjuf Duurzaam Texel: voorbereidingen vergen meer tijd rluisje van Hielke' Ongewenste entree Inbraak in lingeriewinkel Miljoenenmeevaller Natuur Recept De Texelaar op vakantie Najaarsagenda Eureka vrijdag 24 september a.s. iedereen leest 'ml Vluchtelingenhulp Brandweeroefening in ontruimd Sint Jan Wachtrij niet langer op fietspad: Kiedingdieven aangehouden Fietsend naar Berlijn Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen Bier Vloeren Kleding OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11413 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS /1,65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) (Foto Ban Bosch) De oude was van verroest ijzer, zat muurvast en leek meer op een eend. De nieuwe is een koperen, met glimmend bladgoud bedekte haan die draait op de wind en schittert in de zon. Een sierlijk symbool, dat ongenaakbaar pronkt op de spits van Texels mar kantste monument en fier uitkijkt over dorp, land en zee. Deze week is het bovenste deel van de steigers rond de Hoornder kerktoren verwijderd en voordat dat zou gebeuren was het verstan dig om de nieuwe haan alvast te plaatsen, ook al was de restaura tie nog niet voltooid. Burgemees ter en kersvers inwoner van Den Hoorn Joke Geldorp plaatste de haan dinsdag op de toren, geas sisteerd door de Hoornder smid André Smit. Zij droeg daarbij handschoenen, want het flinter dunne edelmetaal Is bestand te gen de zilte zeewind, zure regen en vogelpoep, maar niet tegen men selijk zweet. En bezweet waren de handen van Geldorp zeker toen zij ietwat wiebelend op een klein krukje vooroverboog en de haan op de ingevette draaikogel zette, terwijl zij de diepte inkeek. En toen vroeg een persfotograaf ook nog of zij het over kon doen. Maar Texels eerste burger deed het en toonde daarmee meer dapperheid dan de genodigden die ervoor te rugdeinsden om over de ladders en steigers de klim naar de top te maken. De haan is ontworpen door Lex Annema van Visser's architecten bureau en door Andre Smit ver vaardigd uit twee uitgesneden en gebolde koperen platen. Binnenin zit lood, dat het gewichtsverschil moet neutraliseren, zodat de haan niet scheef gaat hangen maar vrij kan roteren op de wind. Alleen een naburige dorpsagrariër viel het dinsdag op dat de stand van de haan niet correspondeerde met die van de feestelijk wapperende nationale driekleur. In het kielzog van gedeputeerde en 'manager van het Texelse fiets padennet' Hen de Boer namen ge nodigden woensdag de Boeren route in gebruik. De bijna vier kilometer lange fietsroute verbindt de twee jaar geleden verharde Limietweg via De Waal met Oude- schild. Dankzij het f3,8 miljoen kostende betonpad kunnen wiel rijders - niet gestoord door auto's - langs natuurgebieden en lande rijen van de oost- naar de westkant van het eiland en andersom trap pen. Gebruikers moeten er wel re kening mee houden dat de koeien van melk-veehouder Sieme Plaats man elke morgen en middag ter hoogte van de Zaandammerdijk het pad oversteken om te worden ge molken. Nu elk Texels dorp via een Tietspad bereikbaar is, riep verkeers wethouder Peter Bakker Texelaars op komende zondag, die in delen van het land tot 'autovrij'is uitgeroe pen, de auto te laten staan en de fiets te pakken Elders in deze krant een reportage over de feestelijkhe den rond Texels fietspadenknoop punt De Waal. (Foto G*rard Timmerman) Ruim honderd jaar geleden wer- tten de eerste 'badgasten' naar fexel gelokt vanwege de rust, mimte en natuur Vliegtuigen be llinden niet, er reden geen au to's, de meeste wegen waren t/laa onverhard, Teso moest nog wor den opgericht enz. Wie kon toen neten hoe we in 1999 zouden le ien? Wat voor nut heeft dan om ie af te vragen wat de toerist de tomende honderd jaar van ons <erwacht. Nog steeds propage er wij rust en ruimte, maar die wordt voortdurend bedreigd. Tesselaars storen zich aan geluidsoverlast, witte hekken, wildplassers, vandalisme of vul 'ell maar in. Onlangs jogde ik 'engs het stiltegebied van Mok- to. Stil? Welnee, marine schepen, helikopters, tientallen 'ulo's, heel veel luidruchtige fiet sers, feugelt/eskiekers, die zich den weer aan mij storen 'weg met He hijgende hardloper!' Dat leidt '<enzelf tot alwéér actiegroep: stoort u zich ook zo aan mensen He zich aan anderen storen?' foarom knijpen we er twee we- 'eri tussenuit, met een lawaaiig fHegtuig op naar de Griekse stilte. Horszei invoering van gratis openbaar ervoer in combinatie met de igebruikname van 1.500 roulatie- ;sen is voorlopig van de baan. Werkgroep Duurzaam Toerisme iafgestapt van het voornemen om 2000 met het zogenaamde ibiliteitsplan van start te gaan. voorbereidingen vergen meer dan was ingeschat, zeker nu de 'ielverhuurders hebben laten jken grote moeite te hebben met it plan en het tempo waarin dit et worden gerealiseerd. Het in is met minstens een jaar uit- iteld. Hiermee komt de werk- iep deels tegemoet aan de kri- van de BOVAG, waaraan ders in deze krant een artikel is ewijd. edruk moet eraf. Onderzoek naar wenselijkheid, de financiële moge- jieden en het vinden van draag- ikvoor het plan vergt gewoon meer j', verklaart wethouder en skgroeplid Peter Bakker het uitstel, fietsverhuurders hadden het ge il dat ze het plan door de strot kre- geduwd. De vereniging van nelhouders moet de gelegenheid en eigen plannen te ontwikkelen noet het gevoel krijgen volwaar- jaÉ l voormalige tankstation aan de fitweg bij de veerhaven, eigendom i Hielke Bruining, Is velen een TXI orn in het oog. Ook de gemeente tbcto 1 provincie storen zich aan het vwval dat ook wel het 'Huisje van ske' wordt genoemd. Reden voor rgemeester Joke Geldorp de iestie woensdag te bespreken met leputeerde Hen de Boer. Geldorp: hebben afgesproken dat we daar n naar gaan ki|ken. We willen de ree tot het eiland een aanzien ge- die Texel waardig is.' Over een van aanpak wilde de burge- ister zich nog niet uitlaten. 'U zult straks wel merken.' dig participant te zijn in het mobiliteitsplan. We richten ons pas tot de provincie als we een uitgewerkt plan hebben, want op een conflictueuze basis heeft het geen kracht We hopen dat hiermee een gevoelige angel uit het project is ge trokken', aldus Bakker. Met de maat regel voorkomt de werkgroep dat het openbare symposium over Duur zaam Toerisme, dat op vrijdag 15 oktober wordt gehouden wordt over heerst door het conflict met de rijwiel verhuurders. Dankzij het uitstel ontstaat er ook meer tijd om te onderzoeken in hoe verre Texelaars, die nog altijd de meeste autokilometers op het eiland maken, van het gratis openbaar ver voer zullen gebruikmaken. 'Want als je milieuwinst wil boeken, moet je toch eerst bij de doelgroep te rade gaan.' Bakker zinspeelde op de uit gave van een Texels paspoort of reis- pas waarmee de eilandbewoners korting op busvervoer of een huur- fiets kunnen krijgen. De gemeente neemt een bureau in de arm dat de enquête binnenkort zal uitvoeren. Uitstel van het mobiliteitsplan, dat niet alleen tot milieuwinst moet lei den, maar dat ook het imago van Texel als natuureiland kan versterken, Lees verder pagina 5 Een lingeriezaak aan de Binnenburg kreeg in de nacht van woensdag op donderdag bezoek van inbrekers die de deur openbraken. Zij namen een grote hoeveelheid onderkleding weg. De waarde ervan kan pas worden bepaald na inventarisatie door de ei genaar. Kinderen met waterangst zijn bij bad juf Ria Keyser, al 25 jaar verbonden aan zwembad Molenkoog, in goede handen. Ze gooit de trucendoos open en voor het kind het in de ga ten heeft is het kopje onder Steeds meer bekruipt de Texelse het gevoel dat ze bij het interieur van het zwem bad hoort. Nu haar kapsel de kleur van haar jubileum heeft aangenomen, vindt ze het tijd om op te stappen. 'Voor geen prijs willen we haar mis sen', zeggen haar collega's Pagina 3 Het is erg waarschijnlijk dat de ge meente ƒ4,6 miljoen ontvangt voor de aandelen die zij heeft in het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. ABN-AMRO wil het Bouwfonds over nemen en biedt 606,- per aandeel. De gemeente heeft er 7.600 in porte feuille. Pagina 5 (Advertentie) T E X E LS E^COU RANT (frut ^merL' Jixfl ilx* 4jrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Inleveren advertenties tot en met Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. s 362600, fax 314111. (from \fmrL-Jixrls in het harL. bilisten wordt gerespecteerd, op een duidelijk aangegeven opstelterrein wél worden opgevolgd. Omdat de Pontweg een provinciale weg is en de verkeersveiligheid dus een zaak is van Gedeputeerde Staten, zal Haarlem nauw worden betrokken bij de aanleg en de benodigde wijziging van de bestemming van het terrein. Gedeputeerde Hen de Boer rea geerde woensdag instemmend op het plan. De leiding van de Texelse brand weer kijkt met ongeduld uit naar de ontruiming van het verzorgings tehuis Sint Jan. Zodra de bewo ners zijn verhuisd naar de Gollards zal in het verlaten complex een grootscheepse rampenoefening worden gehouden, waarbij tal van situaties die zich kunnen voordoen bij een echte brand in een groot en hoog gebouw realistisch worden gepresenteerd. Lange rijen auto's die op piek- dagen op het fietspad langs de Pontweg op de boot wachten be horen straks wellicht tot het verle den. Gemeente en provincie wer ken aan plannen voor een extra opstelterrein bij de veerhaven waarop plaats is voor circa 425 auto's. Een stuk gemeentegrond nabij de Skuul is de beoogde locatie. Het dirigeren van de auto's naar het fietspad stuit op een aantal nadelige effecten. Wielrijders kunnen er geen gebruik meer van maken en er moet een beroep worden gedaan op de politie. Onlangs heeft die echter laten blijken wegens capaciteitsproblemen van deze terugkerende taak af te wil len. Met de aanleg van een opstelter rein verwacht de gemeente beide problemen op te lossen. Het be oogde terrein naast de stoplichten heeft momenteel een agrarische be stemming, maar kan volgens verkeerswethouder Peter Bakker met graskeien geschikt worden gemaakt om tijdens piekdagen als opstelter rein dienst te doen. Bijkomend effect is dat de aanwijzingen van het Teso- personeel, van wie het gezag op de openbare weg niet door alle automo- Naar nu is bekend geworden heeft de politie zaterdag 4 september twee mannen aangehouden op verdenking van diefstal van kle ding. Ze hadden hun slag geslagen in een winkel in de Hogerstraat, maar werden betrapt en achter volgd door de eigenaar en zijn schoonzoon, die het tweetal ach terhaalden en aan de politie over droegen. Aanvankelijk leek het erop dat ze geen kleding bij zich hadden, maar even later bleek dat de twee uit Bosnië afkomstige en op Texel wo nende mannen (van 28 en 25 jaar oud) de buit terloops onder één van de stoelen van de politieauto hadden gestopt. Daarop werden ze meegenomen naar het politiebureau en vastgezet. Bij een huiszoeking werd een forse hoeveelheid kleding aangetroffen, met een totale waarde van ongeveer ƒ3000,-. De dieven bleken vijftien kle ding- en sportzaken te hebben be zocht. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten, maar zullen zich tezijnertijd moeten verantwoorden voor de rech ter. Vluchtelingen die in een noodsituatie verkeren en op Texel belanden, kun nen een beroep doen op de Stichting Erchan Texel. Deze organisatie, die vorige maand werd opgericht, pro beert naast materiële ook morele ondersteuning te bieden. Aanleiding voor het initiatief vormde de situatie van de familie Kalaidjan, die nog steeds allerminst rooskleurig is. Pagina 7 Honderd kilometer fietsen per dag. Voor minder doet de Oosterende Grietje Trap (67) het eigenlijk niet. Fietsen maakt haar gelukkig en daarom gaat ze een flinke rit niet uit de weg. Vorige week keerde ze terug van een tocht van 1.200 kilometer dwars door Duitsland, met als eind punt Berlijn. Een reisverslag. Pagina 9 Het omvangnjke complex met vele kamers op verschillende verdiepin gen is een Ideaal oefenobject. Omdat het gebouw toch wordt gesloopt kan een zeer hoge mate van realisme worden nagestreefd. Hier kan een ramp van grote omvang worden nagespeeld waarbij de Texelse brandweer het in z'n eentje niet redt en dus hulp moet inroepen van korp sen uit de regio. Daarbi| zal ook de hoogwerker van de Helderse brand weer naar Den Burg worden overge bracht. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1