Cjrom 2 rwartsjexelsin het j m 1 ZEGEL Jutters Flora laten 2e ultimatum verstrijken I m m I Tiende Texelrace zonnig maar zwaar watersportevenement Starterswoningen op plek oude timmerwerkplaats 1 ld Hodshon voorlopig bij MJM Jubileumbundel over Skil gereed Texelaars superieur op NK schapenkeuring Politiecontroles Sommeltjesweg Plan Jan Koorn acht woningen - xpm STT Geparkeerde auto rijdt de haven in Twijfels over kunst bij kindergrafjes Oude Dansen Kunstenaars Varkens Eilandcompetitie Angstige uren op zee voor duikers TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11414 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) De jutters van Flora hebben het ulti matum waarbinnen er zicht moest zijn op de door hen voorgestelde lotaairegeling met de gemeente en de Stichting Texels Museum (STM) voorbij laten gaan zonder actie te ondernemen. Eerder hadden zij aan gekondigd burgemeester Joke Gel dorp tot en met 15 september de tijd Ie gunnen om de haalbaarheid van de regeling te onderzoeken. Zou er op die datum nog geen hoop zijn op een akkoord, dan dreigden zij de redding boot Joan Hodshon weg te halen bij bet Maritiem en Jutters Museum (MJM). Dat is niet gebeurd. Het is de tweede keer dat de jutters een ultima tum laten verlopen De jutters willen de reddingboot al leen bij het MJM laten staan onder de voorwaarden dat de gemeente hun onderkomen aan de Pontweg offici eel als museum erkent en de STM het grootste deel van de jutterscollectie in Oudeschild aan hen overdraagt. Daarmee zou Flora feitelijk het enige Texelse juttersmuseum worden. STM-voorzitter Jan Kuiper had in juli, toen de jutters dit voorstel opperden, meteen al laten weten dat deze rege ling wat hem betrof 'volstrekt onbespreekbaar' was. Toch gunden )e bundel 'Winkeltjes, kroegjes en dorpsgenoten', over het Oudeschild van vroeger tijden, is gereed Wie heeft ingetekend kan zijn of haar exemplaar zaterdag 25 september Vissen 14.00 en 16.00 uur afhalen in dorpshuis 't Skiltje. Ter gelegenheid van de verschijning kan een kleine tentoonstelling worden bewonderd, waar onder meer de film over twee honderd jaar haven nog eens wordt vertoond. Uiteraard is ook Jaap Bak ker aanwezig, die de stukjes eerder schreef voor 'Tussen Óóst en West', het dorpsblad van Oudeschild. Overigens was de belangstelling voor het boekje erg groot. Zo'n 850 men sen hebben erop ingetekend. De to tale oplage is 1000, zodat ongeveer 150 exemplaren naar de drie boek winkels op het eiland gaan. Voor welk bedrag ze er te koop zijn, is aan de boekhandelaren. Wie heeft ingetekend, betaalde er 5,- voor. De Nationale Schapenkeuring voor Texelaars die zaterdag in Utrecht werd gehouden is een overweldi gend susses geworden voor de Texelse schapenfokkers. De fok kers van het eiland die voor het eerst in 25 jaar mee mochten doen aan de landelijke keuring, keerden met acht van de twintig kampioen trofeeën terug. Er was met name succes voor Piet Verberne en Kees Kikkert. De superieure kwaliteit van de Texelse inzendingen uitte zich in ver schillende categorieën. Bij de twee-, <fne- en viertallen leverde Kees Kikkert de kampioensgroep ram- lammeren. Een groep van Cees Com mandeur werd in deze klasse tesen/ekampioen. Kikkert leverde eveneens de kampioensgroep bij de ooilammeren. Zijn ooi nummer 4030 2075 schopte het1 tot reserve kampioen in de klasse individueel van de oudere ooien. Bij de anderhalf- larige ooien (met gezoogd) scoorde een exemplaar van Piet Verberne het hoogst. Bij de groepen oudere lokooien sleepte Verberne het 'eservekampioenschap in de wacht. Dg de éénjarige rammen werd num mer 4210 3255 uit Verberne's stal kampioen. Andermaal haalde deze Texelse fokker succes bij het indivi dueel kampioenschap éénjarige °oien (niet gezoogd), waar Verberne's ®10 3251 bovenaan eindigde. Bij de oudere rammen ging het reserve- kmpioenschap naar nummer 4204 JpO, gefokt door Carlo Veeger en "middels eigendom van een Limbur- 9er Naast de behaalde kam pioenstitels, deden ook andere inzen- dmgen van genoemde fokkers en van ■lan Mantje, Jaap Eelman en Dick K'kkert het buitengewoon goed. de jutters bemiddelaar Geldorp twee weken de tijd om de patstelling vlot te trekken. Toen die termijn half augustus ver streek, streken de jutters op verzoek van Geldorp over hun hart en prikten zij 15 september als nieuwe deadline, omdat de burgemeester had laten weten tot dan de tijd nodig te hebben voor haar missie. Maar ook dit ultima tum is niet echt een ultimatum geble ken. Flora-voorman Jan Uitgeest: 'Ach, iedereen roept wel eens wat in het heetst van de strijd. We hebben al een tijdje niet met de burgemees ter gesproken en ook niets van haar gehoord, maar willen haar niet onder druk zetten. En natuurlijk zaten de vakanties ertussen waarin ze niet veel heeft kunnen doen Een nieuwe fa tale termijn willen de jutters met stel len. 'Het komt niet aan op een week of een maand, het seizoen is nu toch voorbij. Die boot kan nog wel een tijdje in Oudeschild blijven staan.' Hoe het staat met de bemiddelings poging valt nauwelijks te zeggen, nu burgemeester Geldorp heeft laten weten geen enkel commentaar meer te willen geven op de kwestie. Het MJM heeft bij het Amsterdamse gerechtshof hoger beroep ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij het recht om de Joan Hodshon tentoon te stellen werd toe gekend aan de eigenaren: de jutters. Het beroep heeft geen schorsende werking, dus zij kunnen de boot op ieder gewenst moment van Oude schild naar Flora brengen. Temi/I Adriaan van Rijsselberghe zijn surfplank door de branding sleept krijgt de wind vat op de zeilen van de overige deelnemers aan de Texelrace. De tiende editie van dit watersport- evenement trok een record aantal deelnemers. Winnaar werd oud Olympisch kampioen Stephan van den Berg, die het surfen tegenwoor dig nog louter als nobby beoefent, maar zaterdag bewees de kunst nog machtig te zijn. Meer over de Texelrace verderop in deze krant. (Foto Gerara Timmorman) Jan Koorn Projectbouw BV heeft plannen voor de bouw van acht huizen op de hoek Molenstraat- Keesomlaan. Het college heeft er mee ingestemd dat de huidige be bouwing plaatsmaakt voor woningen voor één- en twee persoonshuishoudens. De raad en de provincie moeten nog goedkeu ring aan de plannen geven. Dat voor de woningen geen aan spraak hoeft te worden gemaakt op de schaarse bouwcontingenten die ruwweg tot 2004 zijn geclaimd, komt doordat het een vorm van stadsver nieuwing betreft in een bestaande situatie. Die omvat het woonhuis en Tijdens twee op de Sommeltjesweg gehouden snelheidscontroles con stateerde de politie afgelopen week end dat veel automobilisten er nog niet aan zijn gewend dat ze er niet harder dan 60 kilometer per uur mo gen rijden. Bij een eerste controle werden maar liefst 72 bestuurders (van in totaal 621) betrapt op het overschrijden van de nieuwe maxi mumsnelheid. De hoogst gemeten snelheid was 101 km/u. De bestuur der die zich aan deze overtreding schuldig maakte, krijgt tezijnertijd het dringende verzoek in de bus om 370,- over te maken. Later in het weekend bleken 10 van de 93 voer tuigen te snel te rijden. De overschrijding van de limiet was toen wat minder extreem. De snelste over treder reed 79 km/u, toch altijd nog een bekeuring van ƒ130,-. Op de Pontweg werd eveneens ge controleerd. Hier reden 84 van de 762 voertuigen te snel. De hoogst geme ten snelheid was 98 km/u, waar 60 km/u is toegestaan. de timmerwerkplaats van de inmid dels 92-jarige Jan Smit, die het hele spul vorig jaar in de etalage van ma kelaar Eelman van Heerwaarden zette. De nieuwe eigenaar Jan Koorn meldde zich aanvankelijk met een plan voor negen woningen bij de ge meente. Om de privacy van de buurt niet teveel aan te tasten bracht die het plan terug naar acht stuks. Al in een vroeg stadium stelden Koorn en makelaar Hans Eelman buurtbewo ners op de hoogte van de plannen. 'Ze schrokken er aanvankelijk wel een beetje van. Vragen van: hoe zit het met de bebouwing en hoe zit het met het licht? En het wordt wat druk ker om de deur. Maar daar staat te genover dat de bewoners aan de Molenstraat, wier huizen nu alleen via de voorzijde zijn te betreden, ook een achteringang krijgen. Da's best veel waard.' Buurtbewoners uit de Keesomlaan zijn na verschillende gesprekken akkoord met de plannen. Koorn omschrijft de reacties van omwonenden uit de Molenstraat als hoopgevend. Gestreefd is om, binnen de beperkin gen die er zijn. zo'n aantrekkelijk en afwisselend mogelijk plan te realise ren. Koorn: 'Elk huis krijgt door varia tie in de gevels, de stenen en de dak pannen een eigen uitstraling. Het huis op de hoek Keesomlaan/Molenstraat wordt zodanig gesitueerd, dat het een overzichtelijke kruising blijft. De houten buitenmuur van die woning wordt rijtuiggroen hout, in dezelfde stijl als de schuur aan de overzijde van de weg.' De welstands commissie heeft zich positief over het plan uitgelaten. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het benodigde voorbereidingsbesluit om de bestemming aan te passen. De geschakelde woningen krijgen buitenmuurs een oppervlakte van 8,25 bij 4,5 meter, een ruime boven- etage en een bescheiden zolder.' De beperkte ruimte in dit deel van Den Burg laat geen plaats over voor de aanleg van extra parkeerplaatsen. Voorwaarde die de gemeente stelt is dat de huizen met meer dan ƒ300.000,-, de grens waaronder mensen die niet economisch en maatschappelijk aan Texel zijn ge bonden niet mogen kopen. 'Er is veel vraag naar huizen in deze prijsklasse', aldus Hans Eelman, wiens bedrijf de verkoop van de woningen zal behar tigen. Op een deel van de woningen is al een optie verleend. Binnen het De bestaande situatie: rechts de timmerwerkplaats en links de oude timmerwerkplaats. (Foto Gerard Timmerman) Zij-aanzicht op het bouwplan voor acht nieuwe woningen, gezien vanaf de Keesomlaan. (Tokening Jan Koorn Pro/edbot/w BV) bestaande klantenbestand zal ook de rest z'n weg wel vinden, verwacht Eelman. Als de bouwaanvraag vol gens plan verloopt, kan begin vol gend jaar met de bouw worden be gonnen Een geparkeerde auto van een Texelaar raakte zondagavond in de verenigingshaven in Oudeschild te water. De wagen was uit zichzelf aan de rol gegaan. Door het achterportier te openen slaagde de eigenaar er nog in zijn draagbare computer in veilig heid te stellen, maar zijn voertuig raakte in de pas uitgebaggerde haven volledig doorweekt met zout water Met behulp van een trekker en een landrover slaagden omstanders erin de auto op het droge te krijgen, waarna een garage zich erover kon ontfermen. De leden van de raadscommissie Algemeen en Organisatorisch Be leid zijn gisteravond unaniem ak koord gegaan met de aanleg van een nieuwe urnenmuur en een aparte afdeling voor kindergrafjes op de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat. Of er bij die graf jes - zoals door het college is voor gesteld - een centraal kunstobject wordt neergezet, is echter nog de vraag. Hans Roeper (PvdA) wist niet alleen zijn collega's Dick Drijver (TB) en Pieter De Groot (D66) van het idee af te laten zien, maar bracht ook commissie voorzitter en burgemeester Joke Geldorp aan het twijfelen. 'leder kindergrafje is op zich al een klein kunstwerkje. Wordt bij de oude ren doorgaans meer herdacht, bij de kinderen wordt nog echt gerouwd om het treurige verlies Mensen leggen brieven en beertjes bij het graf, dat zelfs wekelijks kan veranderen. Een gemeenschappelijk kunstwerk zou de aandacht alleen maar afleiden', zo verwoordde Roeper zijn bezwaar. Zo hadden Drijver, De Groot en Geldorp het nog niet bekeken. De kwestie zal in het college en daarna wederom in commissieverband worden bespro ken. Overigens antwoordde Geldorp op een vraag van Drijver dat ouders zo veel mogelijk de keuze behouden om hun kind al dan niet op de aparte kin derafdeling te begraven. De aanwe zigheid van een familiegraf en de beschikbaarheid van ruimte zijn daar voor bepalend, zo verklaarde de bur gemeester. 'Die groep uit Den Oever is wel erg stemmig gekleed, met', merkt een toe schouwer op, terwijl hij het maken van de groepsfoto's op enige afstand volgt. 'Het zijn net kraaien, je kunt de kist er als het ware bij zien staan.' Zijn echtgenote is het er niet mee eens. 'Het is juist heel stijlvol. Henk. Ik vind het prachtig.' Dansers uit alle wind streken overspoelde zaterdag het ei land om het dertigjarig jubileum te vie ren van de Dansgroep Oude Dansen. Pagina 2 'Als ik aan het werk ben word ik niet graag op m'n vingers gekeken. Men sen die willen kijken zijn welkom, mits ik het maar van tevoren weetAfge lopen weekend was beeldhouwer Els Kingma één van de Texelse kunste naars die hun werkruimte openstel den voor publiek. Pagina 2 Voor het eerst konden belangstellen den zaterdag een kijkje nemen in de stallen van Texels enige varkens houder, Marcel Wijtten. Deskundigen leidden de honderden bezoekers rond. Die konden zo zelf een oordeel vormen of de misstanden in de branche een door de media ge creëerde hype zijn, of een ethisch probleem van formaat. Pagina 5 Tien jaar lang vormden André van der Vliet en Piet Keyzer met z'n tweeën de wedstrijdleiding van de eiland competitie. Die tijd is al weer even voorbij, maar op de achtergrond ble ven ze aanwezig en ook als speler blazen ze nog immer hun partijtje mee in de Texelse volleybal- competitie. waarvan vandaag de der tigste verjaardag wordt gevierd. 'Ik zie mezelf niet zomaar stoppen', ver moedt de één. 'Je moet toch wat doen', meent de ander. Pagina 7 Het waren angstige uren voor de acht leden van de Texelse duik club, die zaterdag voor de kust van Callantsoog op twintig meter diepte een scheepswrak van dicht bij hadden bekeken. Eén van hen was op de zeebodem zijn maat kwijtgeraakt en kwam dit met de schrik in het hart melden aan de collega's die in de boot op hem wachtten. Om 15.11 uur had de 39- jarige Texelaar volgens zijn duik- schema weer aan de oppervlakte moeten verschijnen. Toen om 16.15 uur nog niets van hem was vernomen, schakelden de opva renden de reddingbrigade in. Het had toen voor de duikers al geen zin meer om naar de vermiste te zoe ken: die zou al lang door zijn pers lucht heen zijn. Bovendien hadden zij zelf gedoken en was het om gezond heidsredenen nog te vroeg voor een herhalingsduik op grote diepte. Om 17.30 uur werd de vermiste dui ker door de Helderse reddingboot Dorus Rijkers uit de golven opgepikt. Hij was wel op tijd boven water ge komen, maar honderden meters van de boot en buiten het zicht van de anderen aan de oppervlakte versche nen. Inmiddels had hij zijn zware luchttank afgedaan en naar de bo dem laten zinken. Na onderzoek in het Gemini-ziekenhuis kon de Texelaar moe maar ongedeerd naar het eiland terugkeren. (Advertentie) (ft(O Trrrl' **rt~ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: odes NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1