Publiek wandelt kritisch en nieuwsgierig door de varkensstal 'at ik zeggen wou. Texelse getuigenis COURANT Teso Geluidshinder Multi-cultureel Texel'94 blijft aan winnende hand Huizen Sonnevanck: afkopen of niet? Ontmoetingsdag voor vrouwen Steltlopers in de Zandkes Kinder-kerkkoor Meisje gewond Licht gewond Bezoek college Didgeridoo leren spelen Sommeltjespad TTTYTTT CC /- DINSDAG 21 SEPTEMBER 1999 en dezelfde vrouw stelt dezelfde kri tische vraag. Kieft antwoordt nu dat Wijtten zijn bedrijf wil verplaatsen naar de verderop gelegen hoeve Bland en Berg, om daar een grotere stal te bouwen en de zeugen te huis vesten op stro. 'In één grote ruimte waar ze vrij kunnen rondlopen Dat klinkt beter. Vier dagen voor de bevalling krijgen de aanstaande moeders een eigen hok waarin zij in alle rust hun kroost ter wereld kunnen brengen. Of, in economische zin: vlees kunnen pro duceren. Knusjes en warm liggen de roze diertjes tegen elkaar aan te sla pen, af en toe ontwakend om te drin ken bij hun moeder. Na vier weken breekt voor hen een moeilijke periode aan: dan worden ze weggehaald bij de moeder en moeten zij in de opvangafdeling binnen zes weken overschakelen van moedermelk op vast voer. De zeug ligt dan al weer bij de beren te wachten op een nieuwe bevruchting, of als dank voor bewe zen diensten bij de slager in de vitnne. In de tweede stal, de mestschuur, verblijven de vijfhonderd vlees varkens van Wijtten het langst: 18 van hun 28 weken durende bestaan Eerst worden zij geselecteerd op ge wicht en geslacht - de Nederlandse consument moet in tegenstelling tot sommige buitenlandse mets hebben van het mannelijke vlees met zijn ty pische berengeur; verder moet het dekken niet hier maar elders gebeu ren. Vervolgens worden de varkens met zijn achten vetgemest in hokken van zo'n 2.5 bij 2,5 meter. Op beton en een houten rooster. Echt ruim heb ben de dieren het met, maar ze lijken het in de spaarzaam verlichte stal redelijk naar de zin te hebben. Ze kwispelen vrolijk met hun staartje, zijn met gestresst en bijten hoort gezien de spaarzame wondjes kennelijk niet tot hun dagelijkse repertoire. On draaglijk leed wordt deze dieren in ieder geval niet toegebracht. Of dat ook voor hun moeders geldt, blijft de hamvraag. Tekst en foto's: Bart Bosch Varkensmest, varkenspest, zware kritiek van dieren beschermers op de huisvesting en verzorging van de dieren: een varkenshouder in Nederland heeft het niet makkelijk. Texels enige varkensboer Marcel Wijtten, kreeg daarbovenop nog eens een slepend juridisch conflict met de buren van golfbaan De Texelse, en stond ook daarom veelvuldig in de belangstelling van de lokale media. Hun nationale collega's schetsen volgens Wijtten een overtrokken, negatief beeld van de varkenshouderij, door alleen over de misstanden te berichten Maar hoe het er werkelijk aan toegaat, is moeilijk aan de buitenwereld uit te leg gen als je die niet kunt toelaten tot de stallen, omdat de kans op overdracht van ziektekiemen te groot is. Afgelopen week end maakte Wijtten voor één keer een uitzondering en stelde j als één van de zes Texelse deelnemers aan de Dag van het platteland zijn bedrijf open voor bezoek. Zaterdag. In een heerlijk nazomer zonnetje slaan golfers een balletje op de dnving-range. Wie onbesuisd mept, slaat zijn bal zo op het dak van de varkensschuren aan de overkant van het weggetje. Daarin zal het van daag zeker zo druk worden als op de golfbaan: rond de tweehonderdvijftig. Varkens zijn van nature rustige en sociale wezens. Slechts een paar geluksvogels wor- ien in een ruim hok met stro gehouden. merendeels Texelse geïnteres seerden zullen de gelegenheid te baat nemen om de stallen van binnen te bekijken. Collega-agrariërs en andere belang stellende Texelaars hebben Wijtten regelmatig aan zijn jasje getrokken. Of ze niet eens in de stallen mochten kijken. Nu komen ze dan eindelijk aan hun trekken. Maar ook toeristen par keren hun fiets en laten zich graag op een kop koffie en een koek onthalen om zich vervolgens in kleine groep jes door deskundigen te laten rond leiden. Eén daarvan is Joep Kieft, bedrijfs adviseur van Wijtten. Hij kent de branche door en door en is kind aan huis aan de Postweg 213. In een in leidend praatje schetst hij een beeld van de bedrijfstak, die de laatste ja ren de ene na de andere klap moest incasseren. Pestepidemieën, ge dwongen inkrimpingen van de vee stapel, dalende vleesprijzen: het werd menig bedrijf teveel. Hele families gingen eraan onderdoor, soms letter lijk. En de rust is nog steeds niet te ruggekeerd. In navolging van landbouwminister Van Aartsen pro beerde minister Apotheker de varkensstapel onlangs terug te drin gen. De varkenshouders roerden zich, wonnen de strijd bij de rechter en de minister trad af omdat hij in het kabinet te weinig steun voor zijn plan nen ondervond. Apothekers opvolger Brinkhorst probeert het nu opnieuw Kieft: 'Het systeem van varkens rechten, waarbij het aantal zeugen wordt bevroren en bij een eventuele verkoop van het bedrijf telkens iets vermindert, is best acceptabel. Maar zomaar twintig procent inleveren zon der dat daar een goede schade regeling tegenoverstaat, dat kan na tuurlijk met.' De toehoorders kunnen er wel begrip voor opbrengen. Na een plakje varkensworst volgen zij Kieft naar de stallen. De bak met ontsmettingsmiddel, waarin schoenen en laarzen werden afgespoeld en die nog met eens zo heel lang geleden vast item van het televisiejournaal was, ontbreekt. In plaats daarvan staat een mand plas tic overschoenen en -jassen klaar die besmetting moeten voorkomen, le dereen trekt braaf de schoenen aan, maar voor de jasjes vinden de mees ten het te warm. 'De kans op virus infecties is op Texel minder groot dan bijvoorbeeld in Brabant. Hier karnde ziekte met van bedrijf tot bedrijf gaan', vertelt Kieft terwijl we de eer ste van de twee stallen betreden: de dek- en kraamafdeling van het be- drijf. Een vijftiental zeugen ligt ingeklemd tussen stangen op roosters op een rij De dieren zijn een beetje onrustig. Het is de geur van vier enorme dek- beren die hen opwindt. De beren lig gen een meter verderop in aparte hokken te wachten op hun beurt. De geur brengt de ovulatiecyclus van de zeugen op gang: ze worden beng. Wijtten werkt niet met kunstmatige inseminatie. Het dekken gaat hier langs natuurlijke weg. 'Daardoor heb je minder insleep van ziekten. Een nadeel is wel dat het sperma tech nisch gezien niet zo up-to-date is als aan de overkant', verklaart Kieft. 'Om de acht maanden komt er een nieuwe beer.' Als uit een echoscopie blijkt dat de zeug drachtig is, gaat ze naar de volgende afdeling en lost een andere zeug haar af. Een bezoekster vraagt waarom de zeugen niet meer ruimte krijgen, zodat zij zich tenminste kun nen bewegen. 'Ze zijn hier te gespan nen en zouden elkaar verwonden', antwoordt Kieft De vrouw is met he lemaal overtuigd. In de enorme aanpalende zaal liggen zo'n honderd drachtige zeugen te wachten op hun bevalling, die 115 dagen na de conceptie volgt. Alle varkens hebben een nummer. Een computer houdt bij hoeveel voer ie der dier krijgt, afhankelijk van het aantal biggen dat de individuele zeug pleegt te werpen. De temperatuur is hier zomer en winter 21 graden. Het stinkt er nauwelijks en vliegen zijn er zeldzaam. De dieren zijn kalm en opvallend schoon. 'Wijtten zorgt goed voor de zeugen. Hij ventileert en verwarmt consequent, wast de var kens regelmatig en ruimt de mest di rect op. Vandaar dat er ook zo wei nig vliegen zijn', prijst Kieft zijn opdrachtgever. Toch kunnen de var kens zich ook hier amper bewegen ven van lezers De directie van Teso heeft de afgelo pen jaren geen kans voorbij laten gaan om de indruk te wekken dat ze steeds hoopte niet onder druk van de politieke en/of bepaalde belangen groeperingen te moeten overgaan tot uitbreiding van de capaciteit. Hoe hypocriet blijkt nu. want tot mijn ver bazing en ergernis lees ik onlangs in (te Texelse Courant dat Teso daar 'de politiek' helemaal niet voor nodig beeft, want zélf als 180° is gedraaid. Na nota bene - enige tijd geleden - eerst nog de Texelse bevolking aan de borst te hebben gedrukt in de strijd tegen een mogelijke concurrent In plaats van de veerverbinding juist te gebruiken om het aantal auto's op een - voor de meeste Texelaars en zeker ook voor de meeste toeristen - acceptabel niveau te houden (zie de fW-promotie), zwicht Teso nu zoge naamd voor toenemend vervoers aanbod. Je kunt dus dat 'heerlijke eiland van ruimte en rust' uit de VW- tolders op twee manieren laten over spoelen met auto's en het in feite maken tot een verlengstuk van Noordholland. Door het aanleggen van een tun ed (concreet en eenmalig); 2. Door de capaciteit van Teso elke tien jaar te "ergroten (verneukeratief en om- slachtig) Het zal voor het effect op bet leef- en vakantieklimaat weinig uitmaken voor welke van de twee manieren wordt gekozen. Er is één verschil: bij de tweede methode heeft Teso de poen. Ondergetekende is niet aangespoeld, "el aandeelhouder en ondernemer, K. Smidt, Den Burg. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Immy Vlaming (31) uit Oosterend stond zaterdag op de dijk van Nieuweschild voor de camera en de microfoon van de EO-televisie. In het programma dat rond haar persoon wordt gemaakt vertelt ze hoe zij voor Jezus heeft gekozen na in haar leven door menig diep dal te zijn gegaan. De opname- ploeg was naar Texel gekomen om een hoogtepunt van deze ontwik keling in haar bestaan vast te leg gen: doop door onderdompeling in het water van de Waddenzee. Immy deed dat samen met haar man Gerrit (36) en vijf andere geestverwanten, die vlak daarvoor Lieve mevrouw De Goey, We menen bij u aan het juiste adres te zijn met de volgende klacht: wij wonen in Eierland vlak bij de Slufter en worden vooral bij mooi weer als we in de tuin zitten of werken veelvul dig geplaagd door het geluid van meeuwen. We kunnen het soort met precies determineren maar het zijn hele grote met vervaarlijke snavels en soms lijkt het of ze lachen, miauwen of huilen als een klein kind. We we ten met wat we eraan kunnen doen, maar het is heel vervelend en het enge geluid wordt als het ware over ons uitgestrooid. Omdat we gelezen hebben dat u binnenkort afstudeert op zeevogelonderzoek denken we van de objecten vragen tijd. Dus wij zoeken vrijwilligers. Voor meer infor matie: W. Toxopeus, tel. 317741. Werkgroep Sommeltjespad. ieder op hun eigen wijze onder woorden brachten wat hen tot deze stap had bewogen Het ze vental, merendeels afkomstig uit de gereformeerde en hervormde kerk van Oosterend, hoort tot een groeiende stroming van vooral ton geren die op een heel andere dan de hier gebruikelijke wijze het ge loof willen beleven en uiten. Meer daarover in de volgende krant. Het door Feike ter Velde gepresen teerde EO-programma rond Immy Vlaming wordt donderdagavond 11 november uitgezonden om 22.00 uur via Nederland 2. (Foto Harry Graaf) dat u de juiste persoon bent om ons te helpen. Zelf doen we er van alles aan om die beesten van onze daken te werén. Geen broodkorstjes laten slingeren, de vuilnisbakken dicht etc. maar tot nu toe zonder resultaat. Kunt u ons een oplossing geven? Alvast hartelijk dank. P.S. Kunt u ons ook zeggen wat we tegen dat vervelende ruisen van de branding kunnen doen? Als we ons slaapkamerraam open laten horen we dat steeds! Met vriendelijke groeten, Nico Nagtegaal De Cocksdorp. Naar aanleiding van de ingezonden brief in de Tex. Crt. van 14 septem ber over het multiculturele festival bij paal 12 willen wij als organisatie graag reageren op een aantal onjuist heden. Er is zo'n kleine twaalf uur vermaak geweest, waaronder het multiculturele buffet, dat niet voor iedereen naar wens is verlopen. Mede door de grote belangstelling en enkelen die zich helaas hebben mis dragen. Daarentegen zijn er tot zonsonder gang ruim tweehonderd vissen ge bakken en ook stonden er tot diep in de nacht schalen met goulash op het buffet en deze zijn niet uit het zicht geweest. We hebben ervan geleerd dat er overal sympathieke en onsympa thieke mensen zijn, ongeacht hun afkomst. Wij hadden voor ogen er samen een geslaagde dag van te maken en voor velen was dat ook zo. Werkgroep 'Tussendeur' Hoewel Texel '94 zondag met een overwinning van 1-2 op HRC naar huis ging, ontbrak op het sport complex van de Helderse Racing Club de echte derbysfeer met felle duels en agressie. Alleen Bart Oosterhof ontving in de blessure tijd vlak voor rust een gele kaart van scheidsrechter Moorman uit Heerhugowaard. Verder werd er slordig met de kansen omgespron gen en bezondigden beide ploegen zich aan het slecht inspelen van de bal en foutieve passes. Bij winst had de thuisclub, waar oud- Texelaar Wim van Veen laatste man stond, zich een plaatsje weten te De raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie buigt zich vanavond over de vraag of de gemeente bereid is om de bouwrechten in de tuin van huize Sonnevanck af te kopen. Het voorstel vloeit voort uit het standpunt van de raad, die geen huizen naast de villa wil. Albert Heijn liet gisteren bij monde van een woordvoerder weten geen interesse te hebben in een der gelijke afkoopregeling. 'De hoogte van de vergoeding is simpelweg niet aan te geven. Het hele plan bestaat uit zoveel delen, dat zo'n onderdeel niet in geld is uit te drukken. We hou den dus vast aan de bouw, overigens in goed overleg met het Texelse col lege. Het is met anders.' Uitgaande van de provinciale werk groep Economie, Vrouwen en Ar moede (EVA) wordt woensdag 6 ok tober een 'netwerkdag' gehouden in gebouw De Poort aan de Elemert In het EVA-Netwerk kunnen vrouwen elkaar ontmoeten om te spreken over de problemen die zij tegenkomen om zo elkaar te steunen in het onder de aandacht brengen van hun proble men bij kerk en overheid. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat er in Ne derland nog steeds veel armoede voorkomt en dat vrouwen daar meer mee te maken hebben dan mannen. Tijdens de bijeenkomst spreekt Nel Eelman, wethouder van sociale za ken, over het minimabeleid op het eiland en Ko Vinke over zorg en ar beid. Daarnaast is ruime gelegenheid voor het stellen van vragen en het voeren van discussie De bijeenkomst duurt van 15.00 tot 19.30 uur en is gratis toegankelijk. Voor koffie, thee, melk en soep wordt gezorgd, brood moet door de bezoe kers worden meegebracht. Kosten voor vervoer en kinderopvang kun nen (deels) worden gedeclareerd. Voor opgave en meer informatie: Ria van Strien, tel. 318670 of Riety Kui per, 318397. veroveren in de kopgroep van de vierde klasse A. Het eerste doelpunt kwam al na zes minuten op naam van Erwin Koning. Na goed aangeven van Simon Brand draaide hij zich weg van zijn directe tegenstander en scoorde onhoud baar voor de boomlange keeper Blaauboer (ex-Schagen) 0-1. Door onzuiver te schieten wisten de Texelaars deze voorsprong echter niet direct te vergroten. Zij legden leuke combinaties op de mat, maar wisten niet tot scoren te komen. Ge lukkig brachten ook de aanvallers van thuisclub, die door onnodig en klungelig balverlies van de gasten enkele kansen kregen, er niets van terecht. Maarten Koorn knalde een prima door Martin Koorn ingespeelde bal in de 25ste minuut net naast en een klein kwartiertje later was een veel te slap ingeschoten vrije trap van een van de voorwaartsen van HRC een gemakkelijke prooi voor doelman Bart Heerschap. De keeper van HRC probeerde zijn aanvallers met verre uittrappen aan het werk te zetten, maar ook hier was het resultaat nihil. Na de rust werd Ruben Boogaard - nog steeds bij een stand van 0-1 - gewisseld voor Arie van der Vis. HRC trok direct ten aanval, maar verder dan een drietal gevaarlijke corners kwamen de Racingers niet. Het spel werd rommelig en onnauwkeurig, hoe hard trainer Post zijn spelers vanaf de zijlijn ook toeriep dat ze 'een stappie tekort' kwamen. Na een uur spelen werd Arnold Kaercher gewis seld voor Jelte van der Kooi. Vlak daarvoor werd een kopbal van spits Koning ternauwernood over de lat getikt en na een pass van John List haalde Koning de bal nog eens vlak langs de verkeerde kant van de paal. Het duurde tot na de 63ste minuut voordat John List een handige voor zet van Maarten Koorn over links langs de verraste keeper van HRC wist te spelen. Twintig minuten voor tijd kwam het Texelse doel nog een maal in gevaar na te slordig ingrijpen van de verdediging. In de 88ste mi nuut verzilverde Dennis IJzendoorn een penalty voor HRC, wat de eind stand van 1-2 op het scorebord bracht. Jelte van der Kooi had ver in de blessuretijd nog de kans de score op te voeren, maar zijn bal ging net naast. Zondag speelt Texel thuis tegen Adelbert uit Egmond. De Vogelwerkgroep Texel houdt za terdag 25 september een efccursie langs het Waagejot, de Zandkes en de Ottersaat, waarbij vooral naar steltlopers en eenden zal worden gekeken. Onder leiding van Giel en Marco Witte vertrekken de deelne mers om 9.00 uur vanaf het parkeer terrein bij de IJzeren Kaap. Het pro gramma Natuurwijzer van Radio Texel zal de volgende dag verslag doen van deze excursie. In de Hervormde kerk van Oosterend vindt op 10 oktober het eerste optre den plaats van het nieuwe Texelse kinder-kerkkoor Sinds een half jaar repeteert op initiatief van het kinder pastoraat van de katholieke kerk een groep kinderen vanaf groep drie elke week in de RK kerk in Den Burg. Ver wacht wordt dat het koor - mede door de aanwas van nieuwe leden - uit kan groeien tot een oecumenisch koor, dat kan worden uitgenodigd voor bijzondere feesten als eerste communies en doop. Na het eerste optreden op 10 oktober gaat het koor werken aan een eigen kerstviering. Belangstellenden worden uitgeno digd eens een kijkje te nemen op een repetitie, elke donderdag vanaf 15.45 uur. Het lidmaatschap is kosteloos, vooraf verstrekt de dirigent graag meer inlichtingen Voor meer informa tie: Manken Stoverinck, tel. 322595 Een 11-jarig meisje uit Opmeer liep donderdag een schaafwond aan een knie op toen zij in een groepje fiet sende kinderen ten val kwam op het fietspad langs de Pontweg. Ze werd per ambulance naar één van de huis artsen gebracht. Op het fietspad langs de Schilderweg kwamen een 33-jarige fietser uit het Duitse Stadsland en een snorfietser uit Den Burg woensdag rond 23.10 uur met elkaar in botsing toen de toe rist met voldoende rechts hield. De Duitser liep een schaafwond op aan het hoofd, de Texelaar een snijwond in een hand en gekneusde ribben. Anders dan afgelopen vrijdag in deze krant stond vermeld, beginnen b en w hun jaarlijkse bezoek aan de dor pen niet in De Waal maar in Oude- schild. De eerste vergadering staat gepland voor maandag 4 oktober. Het college is op maandag 1 novem ber in De Waal. Texelaars die didgeridoo willen leren spelen, krijgen wellicht de kans. Als er tenminste zestien belangstellen den zijn. verzorgt Lies Beyennck een workshop. Deze Amsterdamse heeft zelf veel ondernomen om dit bijzon dere blaasinstrument te leren bespe len. Zo heeft ze in Australië een tijdje bij de Aboriginals gewoond, die de didgeridoo hebben 'uitgevonden'. Voor opgave en meer informatie kun nen geïnteresseerden terecht bij Piëta Bakker, tel. 314 738 (na 18.00 uur). ikkers zonder ogen, hazen en konij nen met afgebroken oren, alle Sommeltjes - compleet met funda ment - uit de grond getrokken. Te waar voor kinderen. Volwassenen die met stokken naar de uil slaan. Er aan gaan hangen om te voelen hoe vast-ie zit. Gelukkig, de weggehaalde eend is weer teruggebracht, wat moet je ook met zo'n ding in de tuin als heel Texel weet waar hij vandaan komt. Nu het spinneweb en de spin met vlieg nog terug. Jammer, heel jammer dat er volwas senen zijn die kinderen het Sommeltjespad blijkbaar met gun nen. Jammer, heel jammer, dat er ouders zijn die hun kinderen hun gang maar laten gaan. Wij hebben het nu toch gezien! Na ons de zond vloed... ja toch? Of niet soms? De werkgroep 'Sommeltjespad' vond het zeer de moeite waard om het pad te ontwikkelen En ook om het tijdens het seizoen telkens weer te herstel len. Want wat genoten de kinderen ervan. En met alleen de kinderen. Grootouders en ouders, Texelaars en toeristen, hele schoolgroepen.. alle maal enthousiast. Er zijn mensen die elke week het pad lopen; sommigen zelfs dagelijks. Liedjes worden er over gemaakt en gezongen, dieren worden nagemaakt, fantasie- en natuurbeleving gaan hand in hand over het pad. Ons uitgangspunt is daarmee ge haald. Dat de vernielingen zo erg zou den zijn, hadden we echter met kun nen inschatten. Hoe verder? De werkgroep vrijwilligers wil doorgaan. Maar een aantal leden vertrekt van Texel. Onderhoud, reparatie, maar ook het ontwikkelen en aanpassen De drachtige zeugen verblijven zo'n drie maanden in eikaars gezelschap. Vlak voor de bevalling krijgen zij een eigen plek om te ba ren en hun kroost gedurende vier weken te zogen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5