Cf roen 2 rwartsJexeUin het De Kombuis kan weer ademhalen CTO Dalende criminaliteit in '98 gestabiliseerd Texelaars oog in oog met Drentse tegenstanders Schipbreukeling doet beroep op jutters Papiercontainer aangestoken SiCottcC KLAVER TE KOOP GEVRAAGD Burgwal afgesloten Burgemeester drukt stempel op besluitvorming Ambtenarenfiets Drankrijder Nog geen Texelse handhaver Lezing zigeuners Duinbrandje tijdens oefening commando's Windmolens Sonnevanck Gehandicapten Tandverzorging TEXELSE^COU RANT WINNUBST OPTIEK Geweld op Texel neemt opvallend af De Zwaan verkocht ,PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11415 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) Ie criminaliteit op Texel is in 1998 njwel gelijkgebleven ten opzichte an het jaar ervoor. Tegenover een mzienlijke stijging van het aantal braken en vernielingen stond een laling van het aantal gewelds- isdrijven en auto-inbraken. Ten lichte van het jaar 1993, toen de linaliteitsindex op 100 werd ge ld, stabiliseerde de criminaliteit op de lagere score van rond de Het is opvallend om te zien hoe geweld op Texel - in tegenstel- tot de landelijke tendens - Is een aantal jaren op zijn re- sur lijkt te zijn: het aantal geweld- lige incidenten daalde van 49 in 995 naar 26 in 1998. tee conclusies kunnen worden ge- okken uit de management- pportage 1998 van het politie- strict Den Helder/Texel, die deze eek in de commissievergadering ssluur en Organisatie door de olitiechefs Van Vemde en Heerlien isrd toegelicht. let totaal aantal geregistreerde mis- hjven kwam vorig jaar uit op 733; éi jaar geleden bedroeg dat aantal og 890. Vernielingen vormden met !7 meldingen de hoofdmoot, ge- otjd door fietsendiefstallen (147) en braken in horecagelegenheden i(8). Deze inbraken deden zich in i97 'slechts' 75 keer voor. Ook het intal woninginbraken steeg fors: ji 11 naar 19, een toename van itn 70 procent. Gerelateerd aan het stal woningen blijft het Texelse traakrisico met 0,35 procent ech- bijzonder laag. 'U woont in de jgeente met de kleinste kans op tinken van de hele regio en behoort de laagste risicogroepen van het r41 aldus districtschef Van Vemde. 'e politie wist in 1998 beduidend ■jider inbraken op te lossen dan in 937: het ophelderingspercentage .Lde van ruim 36 naar bijna 17 pro- Bit Over de gehele linie genomen «tde politie in '98 iets meer daders p te sporen dan het jaar ervoor, tim 18 procent van de misdrijven «d opgehelderd. tn Vemde maakte de Texelse auto mobilist een aardig compliment: 'Er is hier een grote bereidheid om de auto te laten staan na het nuttigen van alcohol. Het rijden onder invloed ligt hier significant lager dan in de rest van het land.' Gezien het volgens Van Vemde aan houdende gebrek aan mankracht bij de politie blijft de inzet van dorps wachten ook in de toekomst nodig. Raadslid Martin Trap (WD) uitte zijn twijfels over het optreden van de Koger 'susploegen'. Hij vroeg zich af of die met te snel overgingen tot het gebruik van geweld. 'Ze moeten eerst praten en dan pas slaan.' Bij de bur gemeester en de politie was inder daad één geval bekend, waarin de handjes van een dorpswacht wat al te los zaten. De zaak is nog in behan deling. 'Het ging om een incident. Het is zeker geen schering en inslag', vertelde Van Vemde. De dorps wachten hebben met meer bevoegd heden dan iedere andere burger. Zij mogen mensen die op heterdaad worden betrapt op het plegen van een misdrijf arresteren en naar het politiebureau brengen. Wordt de dorpswacht daarbij aangevallen, dan mag hij zich verweren. Mogelijk wordt de geringe bezetting bij de politie volgend jaar een groter probleem omdat ieder korps agenten moet afstaan voor de beveiliging tij dens het Europees Kampioenschap voetbal dat in Nederland en België wordt gehouden. Burgemeester Gel dorp heeft bij de Comissaris van de Koningin gevraagd of de Texelse po litie gedurende de Ronde om Texel in ieder geval op volle sterkte op het eiland mag opereren. De graaswedstrijd Texel-Drente die tot april 2000 in natuurgebied De Nederlanden wordt gehouden, kende gisteren een problematisch begin. Toen burgemeester Geldorp de deur van hun 'kleedkamer' opendeed, weigerden de Texelaars het veld te betreden en gingen er als een haas vandoor. De ontsnapping zorgde voor flink wat oponthoud en was niet zonder gevaar want de spelers dreig den de Ruigendijk over te steken. Met de nodige moeite wist het publiek de koppige schapen uiteindelijk hun omheinde vak in te drijven. De Drentse tegenstanders lieten zich door trainer Kasper van Zuilekom en zijn bordercollie gewillig het aangren zende perceel binnenvoeren. De Drenten begonnen meteen te grazen en namen daarmee een 0-1-voor- sprong op de gastheren, die kozen voor een afwachtende tactiek. Meer over de wedstrijd, die moet aantonen of Texelse schapen geschikte duinbegrazers zijn, staat elders in deze krant. (Foto Bart Bosch) él college heeft de gemeentelijke wiernemingsraad om advies ge raagd over een voorstel om ambte- aen tegen een sterk gereduceerde lijs een fiets te laten aanschaffen. B »w willen de fietsen collectief inko- «n tegen een laag prijsje en dat be- tag vervolgens inhouden op het wtoloon van de ambtenaar, die «armee ook nog eens een fiscaal éordeeltje binnensleept. De aan- eop van een fiets geschiedt op vrij- ilige basis. In verband met de bouw van de nieuwe sportzaak op de grond van het gesloopte pand van bakkerij Ofrein in de Weverstraat, wordt het achterste deel van de Burgwal - waar de voetgangerszonde begint - inci denteel afgesloten voor voetgangers, fietsers en bevoorradingsverkeer. Voor auto's is het gedeelte vanaf de betaalde parkeerplaatsen tot de Binnenburg altijd al gesperd. De stremming doet zich alleen voor wan neer die voor de aan- en afvoer van puin en bouwmaterialen noodzakelijk is. De overlast kan tot april 2000 du ren. Een 25-jarige Texelaar werd in de nacht van woensdag op donderdag op de Schansweg betrapt op het rij den onder invloed. Volgens het politierapport had hij de maximum toegestane hoeveelheid alcohol 'ruimschoots overschreden'. Met vuur spelende kinderen heb ben gistermiddag een halfgevulde oud-papier-container bij de scouts van de Jeroengroep aan de Bern- hardlaan in brand gestoken. De brandweer had geruime tijd nodig om de brand te blussen en liet de container vol met water lopen om een einde aan het smeulen te ma ken. De container moet worden gereinigd en van een nieuw dek kleed voorzien. De schade be draagt enkele duizenden guldens. Ook vorig jaar rond deze tijd ging het oud-papier van de scouts in vlammen op. (Foto Bort Bosch) Sluiting van café De Kombuis in Oudeschild is voorlopig van de baan. Hutjes en Kloos mogen een verzoek indienen om de bestem ming alsnog aan het huidige ge bruik aan te passen. De procedure hiervoor zal parallel lopen met de artikel 19-procedure voor de her inrichting van de haven, omdat het café de plannen met de haven en de subsidies die hiermee zijn ge moeid, niet mag frustreren. De aanvraag van De Kombuis moet vergezeld gaan van een aanvullend Distributie Planologisch Onder zoek (DPO), waaruit blijkt dat het café aan de haven gewenst is. Het kan verkeren in de politiek, zo ervoeren Adn Hutjes en Wally Kloos. Waar het er eerst naar uitzag dat de meeste politieke partijen het college wilden houden aan het voornemen om De Kombuis een aanschrijving te sturen tot sluiting, kreeg de besluit vorming, mede dankzij ingrijpen van burgemeester Geldorp, dinsdag avond een gunstige wending voor het café. Waar Pieter de Groot (D66) en Hans Roeper (PvdA) er geen twijfel over lie ten bestaan dat hun fracties inzake De Kombuis dwangmaatregelen aan sturen, toonden GroenLinks, de WD en Texels Belang zich milder. Roeper: 'We roepen al jaren dat we moeten handhaven, dit is een mooie gelegen heid om dat te doen.' De negenhon derd Oudeschilders die hun handte kening hadden gezet onder een petitie voor behoud van De Kombuis, maakte op hem weinig indruk. 'Het is net zo makkelijk om negenhonderd handtekeningen tegen dit besluit te verzamelen, desnoods in Oude schild.' De Groot: 'Een situatie die ten on recht is gegroeid, moeten we niet le galiseren. Straks moeten we de horecabestemming van De Kombuis afkopen omdat deze met in de plan nen voor de herinrichting van de ha ven past.' Volgens De Groot toont het distributieplanogisch onderzoek (DPO) aan dat er geen plaats is voor nog een café'. Een conclusie die ove rigens wordt tegengesproken door Walter Brommersma, de raadsman van Kloos en Hutjes, die het DPO als verouderd omschrijft. Coulanter was de houding van Dick Drijver (Texelse Belang). 'De huidige situatie is niet alleen de verantwoor delijkheid van de exploitant, want de gemeente heeft niet altijd adequaat gereageerd richting De Kombuis.' Toch voelde de politicus mets voor een aparte artikel 19-procedure. 'Want dat is beloning van illegaal gedrag.' Drijver pleitte voor een totale afweging voor het havengebied. 'Daarin moet de wenselijkheid van een café worden meegenomen en geen geïsoleerd onderdeel vormen. De aanvraag moet dus meelopen in het totaalplan van de haven', een suggestie die de instemming had van Maria van der Spek (WD) en Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Het CDA dat dinsdag afwezig was, wordt ge acht akkoord te gaan met de artikel 19-procedure. Burgemeester Geldorp vertaalde de opmerkingen van de drie fracties in een voorstel om een artikel 19-pro- cedure voor De Kombuis te voeren, die synchroon zal lopen met die voor de totale invulling van de haven, waarmee de raad in augustus heeft Frank Gray, de 69-jarige zeeman wiens tweemaster Cigaro maandag 13 september in de Eierlandsche Gronden verging, is nog steeds aan geslagen, De Engelsman heeft heim wee naar zijn gedeeltelijk zelf gebouwde schip waarmee hij meer dan dertig jaar de wereldzeeën be voer 'Hij mist vooral zijn persoonlijke spulletjes', aldus Daan Groot uit Den Helder, die zich het lot van de voor- Goede voornemens om de handha ving op Texel voortvarend ter hand te nemen ten spijt, slaagt de gemeente er maar met in voor de uitvoering een beleidsmedewerker aan te trekken. Gesprekken met sollicitanten hebben nog niet tot invulling van de vacature geleid. Teneinde toch een kandidaat te vinden onderhoudt het college ook contact met sollicitatiebureau's. B en w verwachten binnenkort meer me dedelingen te kunnen doen. malige timmerman heeft aangetrok ken. 'Ik ken Frank omdat hij eens in de vijf jaar zijn schip bij ons offshorebedrijf (Holland Stores, red.) afmeerde, om hier te overwinteren. Hij had overal geheime laatjes getim merd om zijn spullen in te verstop pen.' Gray heeft tijdelijk onderdak gevonden in de marinestad en is door mensen die zich zijn leed hebben aangetrokken aan kleding en andere levensbehoeften geholpen Ook de Texelse vuurtorenwachter Peter Lock heeft de man onderdak aangeboden. Groot doet een beroep op Texelse jutters die spullen van Gray op het strand hebben gevonden of vinden, dezeaf te staan aan de eigenaar. Het betreft bijvoorbeeld zaken als zijn bank- en adressenboekje. Ze kunnen ze overdragen aan reddingboot- schipper Jaap Groen uit De Cocksdorp, die contact onderhoud met Groot. Het is de bedoeling dat Gray binnenkort terugkeert naar Texel om nog eens met zijn redders over de stranding na te praten. ingestemd. Voorwaarde is dat er een aanvullend marktonderzoek wordt gestart naar de wenselijkheid van het café. 'Beide procedures moeten zo parallel mogelijk lopen, want De Kombuis mag de hermnchting niet blokkeren.' Hangende het verzoek van De Kombuis de procedure te starten, zal de gemeente niet op slui ting aandringen. Geldorp: 'Dit advies bespaart ons een postzegel.' Texels Belang liet desgevraagd weten met op voorhand akkoord te gaan met de proceduren. 'Als de werkwijze niet aansluit bij onze ideeën, doen we niet mee.' In de voormalige LTS-kantine (Emmalaan 55, Den Burg) verzorgt J. Verkerk maandag voor de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Texel een lezing over zigeu ners. Aanvang 20.00 uur; introducés betalen f5,-. Tijdens een oefening van Belgische para-commado's op het terrein van amfibisch oefenkamp De Mok ont stond gisteravond rond 22.00 uur een duinbrandje. Oorzaak van het vuur was een lichtgranaat, waarvan de vonken de begroeiing in brand zette. Mariniers van de Joost Dour- leinkazerne slaagden er zelf in het vuur, dat zich op twee plaatsen over enkele tientallen meters had ver spreid, te doven. Zekerheidshalve werd de brandweer gealarmeerd, die zorgdroeg voor het nablussen. 'Horeca is een levensstijl. Je komt thuis om te eten en te slapen en daar mee houdt het op. Tijd voor een pri- véleven is er met.' Na veertien jaar in café De Zwaan houden Hans en Marijke de Beer het voor gezien. Per 1 november staan William Pijnacker en Henri van der El achter de tap. Pagina 2 Het college wil niet meewerken aan de plaatsing van windturbines op de Razende Bol. Een verzoek van Bal last Nedam om 21 tot 63 turbines op de zandplaat te mogen bouwen, wordt afgewezen. Wel is het college voorstander van de bouw van maxi maal tien windmolens in de polders Eijerland en Prins Hendrik. Pagina 3 Een meerderheid van de gemeente raad heeft zich dinsdagavond neer gelegd bij de bouw van twee huizen naast Sonnevanck. Onderhandelin gen met Albert Heijn hebben er niet toe geleid dat het grootwinkelbedrijf afziet van de bouwrechten. Pagina 5 Het voorstel van het college om te bezuinigen op de uitgaven voor ge handicapten, is terughoudend ont vangen. De WD en GroenLinks ver klaarden zich akkoord, maar Texels Belang en de PvdA hadden grote bedenkingen tegen de wijze waarop het groeiend tekort moet worden te ruggebracht. Pagina 5 De stichting Jeugdtandverzorging is in financiële problemen. Deze worden veroorzaakt doordat het vergoe dingensysteem dat door de verzeke ringsmaatschappijen wordt gebruikt niet past bij de Texelse situatie. Pagina 5 (Advertentie) Qtmm Zmtrt'Jnrli Im hé ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SteeUé/uw&e •'j! tUtlGOIPWINKUt NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Makelaardij1 Taxaties- Financieringen' Onteigeningen GOEDVERKAVELDE LANDBOUWBEDRIJVEN VOOR BEDRIJFSVERPLAATSERS Vijverwep Klaver Makelaardij BV 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp elefoon 0226 - 414008

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1