Heerlien: 'Geslaagd seizoen in De Koog' Raad heeft moeite met bezuinigen op gehandicapten Raad berust in huizen naast Sonnevanck Graasproef moet eind maken aan discussie eigen volk TEXELSECOURANT 'Mooie herinneringen vervangen door nieuwe mooiheid' Heideschapen versus Texelaars Gedrag provincie verbaast college Camping verraadt voetbalverleden Tandverzorging voor kinderen in problemen Wandelen en discussiëren in Texelse natuur Éfll Dat de beste moge winnen Politiebaas relativeert klachtenregen \tyat ik zeggen wou. Oude dansen SzssS EÖ?LOK 6 A AT VOOR VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 gen meerderheid van de gemeen- -- (eraad heeft zich dinsdagavond fan neergelegd bij de bouw van twee \u>. huizen naast Sonnevanck. Onder handelingen met Albert Heijn heb- ben er niet toe geleid dat het groot- winkelbedrijf afziet van de bouwrechten, die door AH worden gezien als een onderdeel van de to tale overeenkomst met de ge meente, die - zo pleitte burge meester Geldorp - haar eigen bestemmingsplan moet respecte ren. Als pleister op de wonde mag de raad meedenken over de uit straling van de huizen. "Gemeente laat nu toch eens je tan den zien, misschien is het nog niet te laat.' Aldus hield mevrouw Vonk ten overstaan van de raadscommissie e Ruimte, Wonen en Economie een hartgrondig pleidooi tegen de bouw van de twee huizen naast de villa, dat vergezeld ging van de handtekenin gen van 250 medestanders. Veel meer dan medeleven had de ge meenteraad haar met te bieden. Van het verzet dat de politici een maand geleden tegen de bouw aan de dag legden, viel dinsdag weinig meer te bespeuren. Aanleiding was een ge sprek dat wethouder Peter Bakker had met AH, waarin hij te verstaan kreeg dat aan depackagedeal met de gemeente met viel te tornen. Alleen Dick Drijver (Texels Belang) sputterde nog tegen en deed een beroep op het college om een 'uiterste poging' te wagen om AH op andere gedachte te brengen De politicus had er ook nog wel een paar centen voor over, maar sprak van een 'gedeelde verantwoor delijkheid'. Maar een half tot een mil joen gulden, het bedrag dat met de afkoop van de bouwrechten zou zijn gemoeid, hadden zijn collega's in de raad er zeker niet voor over. 'We zijn een rijke gemeente, maar ook één met hoge ambities', peinsde Pieter de Groot (D66) er niet over een blanco cheque te tekenen. Volgens Arthur Oosterbaan (GroenLinks) mag Texel de handen eigenlijk nog dicht knijpen dat Sonnevanck in handen is van AH 'Als het in handen komt van een of andere Bul Super met een sloophamer die het tegen de grond gooit, is daar mets tegen te doen.' Oosterbaan verweet Texels Belang dat het als grootste fractiepartij tien jaar geleden, toen de bouwrechten werden vastgelegd, zelf verantwoor delijk was geweest voor de huidige situatie. 'Deze ontwikkeling was toen niet voorzien', verzuchtte Drijver, die Sonnevanck graag op de monumentenlijst wil hebben. Op de prioriteitenlijst scoort de villa echter niet hoger dan een vijf. Het gebouw is nog in redelijke staat en het is met name de tuin eromheen die het huis zo bijzonder maakt. Als die aan de achterzijde vol komt te staan met auto's en aan de straatkant wordt volgebouwd met huizen, wordt de huidige uitstraling deels tenietge daan Overigens staat AH zelf niet afwijzend tegenover plaatsing van Sonnevanck op de monumentenlijst Het concern belooft de raad bij het ontwerp van de twee huizen naast de villa een dikke vinger in de pap. 'Hier liggen stedenbouwkundig kansen Mooie herinneringen worden vervan gen door nieuwe mooiheid', mij merde Hans Roeper (PvdA). De 'graaswedstrijd' tussen Texelaars en Drentse heide schapen die Staatsbosbeheer (SBB) achter Hopmans boet bij de Ruigendijk houdt, moet een eind maken aan de discussie of het Texelse schaap al dan niet ge schikt is om de duinvalleien te begrazen. De begrazing is nodig om ruimte te maken voor een ge varieerde plantengroei. SBB dacht dat de Texelaars hun werk niet goed zouden doen en koos voor heideschapen. Dat was tegen het zere been van de vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer Texel (ANL), die het opnam voor het beroemde Texelse schapenras. In april is het pleit beslecht. 'Texelse duinboeren hebben honder den jaren lang Texelse schapen in de duinen laten grazen. De ervaring is dat de dieren dat prima kunnen', ver klaarde ANL-voorzitter en schapen houder Dick Drijver donderdag voor aanvang van de proef. 'Het inzetten van de Texelaar sluit aan bij de his torie en draagt doorzijn uitstraling bij aan de herkenbaarheid van het ei land. Die moeten we instandhouden. Het Texelse schaap verdwijnt als promotiemiddel tegenwoordig te ver naar de achtergrond.' SBB daarentegen verwacht dat de Texelaars de lager gelegen, natte duinvalleien met hogere en ruiqere begroeiing links laten liggen. 'Op de grasvelden en de hoger gelegen dui nen doen ze het goed. Maar hier be neden met', aldus districtshoofd Jaap van Groenigen. Hij maakte een kant tekening bij de betrouwbaarheid van de proef, die wordt gehouden door vijf Texelaars en vijf heideschapen elk in een vak van een halve hectare te laten grazen, zonder ze bij te voeren 'Hier zijn de schapen door de afras tering natuurlijk wel gedwóngen om te grazen.' Indien de Texelaars zich kunnen handhaven zal SBB overwegen om het autochtone schaap in te zetten voor de oeweiding van het gras, de heide en de bosrand in de Ploeg- elanden en Bleekerij ANL en Texelse schapenhouders worden dan uitge nodigd om een offerte uit te brengen. Zonder begrazing groeien de duinen langzaam dicht met struiken en bo men. De bijzondere plantengroei en de heidevelden in natte duinvaleien zouden dan geleidelijk verdwijnen. Verder zorgt stikstofneerslag uit de lucht voor een bemesting die de kwetsbare soorten bedreigt. Door dit proces komen duinverstuivingen te genwoordig veel minder voor dan vroeger. De kosten van de proef worden ge deeld door SBB en ANL, die hiervoor subsidie ontvangt van de gemeente. De locatie is voor publiek te bereiken via het Slag door De Nederlanden. Het college is 'in hoge mate ver baasd' over het afstaan door de provincie Noord-Holland van handhavingsbevoegdheden in het waddengebied aan de provincie Friesland. De gemeente is gekend noch gehoord in de bestuurs overeenkomst die onlangs werd gesloten. Het betreft handhavingstaken op het gebied van milieuhygiënische, waterstaatkundige, natuurbescher- mings- en ruimtelijke-ordenings- wetgeving. Ruim 40.000 hectare waddengebied ligt binnen de Texelse gemeentegrenzen, waarop het Texelse bestemmingsplan voor het wad en plaatselijke verordeningen van toepassing zijn. Het college had daarom bij de overdracht van be voegdheden betrokken willen wor den. In een brief aan de provincie vraagt het college waarom dat met is gebeurd en welke gevolgen de over eenkomst voor de gemeente Texel heeft. De Texelse schapen worden door duinboer Hans Stark naar hun weide gejaagd. Zoals het Texelaars betaamt gingen zij met een flinke omweg. tFoio Ban Bosch) Kort na het ontruimen van de nood- camping in augustus maakte Tjeerd Schouten uit Oudeschild van 150 meter hoogte deze luchtfoto van het terrein. Hij deed dat met zijn model vliegtuig, waarbij de camera was ge monteerd tegen de zijkant. (Zie boven in beeld de vleugeltip). Door de tril lingen is het moeilijk om zo'n foto scherp te krijgen en ook het richten is vooral een kwestie van geluk. Het bijzondere van de opname is dat nog duidelijk is te zien dat de nood- camping vroeger het voetbalveld van Texelse Boys was, hoewel dat inmid dels een kwart eeuw is geleden. Daar waar vroeger de kalklijnen stonden van de middencirkel, het strafschop gebied, het doelgebied en de buiten lijn heeft het terrein een andere kleur, omdat het gras er van een andere samenstelling is. Dat is waarschijnlijk het gevolg van de kalk die zich nog altijd in de bodem bevindt en de zuur graad daarvan beïnvloedt. Het terrein is ongeveer 40 jaar als voetbalveld in gebruik geweest. In die tijd kunnen de lijnen meer dan duizend keer zijn overgeschilderd, zodat in de loop der jaren veel kalk plaatselijk in de bo dem is gespoeld. Het merkwaardige is dat dit voetbalverleden op de grond niet is te zien. Het kleurverschil in de begroeiing is zo miniem en de grenzen zo vaag, dat het alleen op afstand is waar te nemen. De stichting Jeugdtandverzorging is in financiële problemen. Deze worden veroorzaakt doordat het vergoedingensysteem dat door de verzekeringsmaatschappijen wordt gebruikt niet past bij de Texelse situatie. Lokale tandartsen die op een 'dental car' (tandarts wagen) langs de scholen rijden, is een fenomeen dat elders in Neder land niet (meer) bestaat. De jaar lijkse bijdrage die van de gemeente wordt ontvangen (ƒ14.500,-) is te laag. Dat staat te lezen in de zogenaamde 'Concept-startnotitie jeugdbeleid Texel anno 1999', die woensdag op tafel kwam tijdens de vergadering van de raadscommissie Welzijn Het probleem is complex, ook al omdat de tandartsauto 24 jaar oud is en aan vervanging nauwelijks is te ontko men. Geld voor een nieuwe is er ech ter niet. Het opheffen van de jeugdtand verzorging is ongewenst, vindt ook het gemeentebestuur. Ervaringen el ders hebben geleerd dat daarmee de meest kwetsbare groepen in de sa menleving in de knel komen. Een oplossing wordt gezocht in een andere organisatiestructuur, waarbij de betrokkenheid van de tandartsen moet worden vergroot. Daarnaast is het bestuur van de stichting in over leg getreden met Univé. Inmiddels heeft de verzekeringsmaatschappij toegezegd het betalingsverkeer te versnellen om de liquiditeitspositie van de Jeugdtandverzorging te ver beteren. Ook is verzocht om een ren teloos overbruggingskrediet. 'Het is een grote zorg. Heel lang is gepro beerd om zelf de broek op te houden, maar die is nu afgezakt', vatte wet- Wandelen door duinen en langs strand én discussiëren over het mi lieu. Dat gebeurt tijdens de jaar lijkse Milieu Estafette, waarvan Texel zaterdag de etappeplaats is. De organisatoren van Stichting De Noordzee hebben twee thema's uitgekozen: de voor- en nadelen van de activiteiten van Defensie langs de kust en de effecten van verschillende methoden van vis sen. Deelnemers zijn deskundigen, bestuurders en 'gewone' belang stellenden. ZEG DICK IS HET WEL DIE OrtOERE RR&6EH HE&BEN ALLEMAAL M01LK0RFEN ON EN DlË TEXELAARS Mier™ De Milieu Estafette bestaat dit jaar uit zeven wandelingen. Per dag worden één of twee discussie-onderwerpen vastgesteld. De start van deze (ze vende en laatste) etappe is op de veerhaven van 't Horntje, waar bur gemeester Joke Geldorp de overkantse deelnemers welkom heet die even voor 12.00 uur aankomen. Vervolgens wordt per landings vaartuig de Mokbaai overgestoken om een bezoek aan de Joost Dourleinkazernete brengen. Voor- en tegenstanders kunnen zich er uit spreken over de aanwezigheid van de militairen op Texels zuidpunt. Daarbij komen ongetwijfeld zaken als geluidsoverlast, milieuvervuiling en milieubeheer aan de orde. Vanaf de kazerne wandelt het gezel schap daarna door de duinen naar EcoMare, waar om 17.00 uur het be gin van een discussie staat gepland tussen vertegenwoordigers uit de beroepsvisserij en Han Lindeboom, hoofd van de afdeling Mariene Eco logie van het NIOZ. Hier wordt het ge spreksthema gevormd door de effec ten van de boomkorvisserij en alternatieve vismethoden op het le ven onder water. De discussie wordt bijgewoond door Peter Bakker, wet houder van milieuzaken. Rond 18.00 uur zal het debat zijn beëindigd, waarna er een bus naar 't Hornt|e vertrekt. Deelname is gratis. Voor wie van de overkant komt, wordt ook het bootkaartje betaald. Tevoren aanmelden is niet verplicht, maar wordt wel op prijs gesteld (tel 020 - 435 07 00). houder Nel Eelman de problemen kort samen. Ze sloot niet uit dat de gemeenteraad zal worden gevraagd om een 'substantiële bijdrage'. Dat ze niet hoeft te wanhopen, bleek uit de reacties van de verschillende commissieleden, die erop wezen dat nu eenmaal moet worden geïnves teerd in de jeugd. Die stelling werd ook in breder verband herhaald, on der meer waar het financiële proble men van de Stichting Kindercentra Texel betreft en het begeleiden van verslaafden in het Texelstroom-pro- ject. 'Het kost een vracht geld. maar als het resultaten oplevert, dan moet je het gewoon doen', meende Jaap Vlaming van GroenLinks. Het zal niet het laatste woord zijn dat over de verschillende onderwerpen wordt gezegd. De 'Concept-start notitie' is slechts het 'startpunt voor het in 2000 nog vast te stellen ge meentelijk jeugdbeleid'. Bnrren >in le'm Afgelopen weken waren de Cannenburgher Boerendansers uit Vaassen te gast op Texel met twintig dansers en twee muzikanten, een deel van een ongeveer vijftig perso nen tellende folkloregroep. Vorig jaar was de Texelse Dansgroep Oude Dansen te gast in Vaassen tijdens en minifestival in het derde weekend van oktober. De uitnodiging voor dit tegenbezoek pakten de Vaasenaren met beide handen aan, en de ver wachtingen werden overtroffen. Het eiland, het weer, de sfeer en de orga nisatie waren zo perfect dat het een weekend werd dat nog lang in de onze herinnering blijft. De vriendschapsband werd stevig aan gehaald. Ook konden de Texelaars in Den Burg en op de Krim genieten van dansgroepen uit Denemarken, Bel gië, Duitsland en Den Oever, 's Avonds in de jeugdherberg ver broederden de groepen door elkaar onder het genot van een Juttertje Ondanks de vele klachten van om wonenden die de gemeente en de politie het afgelopen zomerseizoen wederom hebben bereikt, spreekt unithoofd Jack Heerlien van de Texelse politie van een 'geslaagd seizoen in De Koog'. Heerlien spreekt uit eigen ervaring: hij bracht de zomer op Texel door en heeft gedurende vier zaterdaga vonden en -nachten als een 'ge wone' politieman dienst gedaan, gesurveilleerd in de Dorpsstraat en omgeving en geslapen op het po litiebureau op de Brink. 'Helemaal klachten vrij wordt het nooit. De Koog is nu eenmaal een levendig uitgaanscentrum, waar je de knop om elf uur 's avonds niet uit kunt zetten. Die illusie hebben we niet Het gaat erom dat we de situatie handhaafbaar hödcren' zei Heerlien deze week tot de leden van de raads commissie Bestuur en Organisatie. Eén van de handhavingsmiddelen die volgens Heerlien vruchten afwerpt is het persoonlijke contact tussen poli tieagent en stappende jongeren. 'Je pikt een paar potentiële raddraaiers eruit en spreekt ze 's middags of 's avonds aan op een terrasje Zo van jongens, denk een beetje om de dansen te leren. Men heeft dezelfde hobby en respect voor eikaars cultuur zodat het altijd een groot feest is. We wensen de Dansgroep Oude Dansen nogmaals veel goede jaren toe met hun hobby en het uitdragen van een stukje Texelse folklore. We hopen in de toekomst nog vaak van elkaar te horen. Corry Borgonjen, Vaassen. buurtbewoners als jullie vannacht uit de disco komen. Als je ze dan later weer tegenkomt herinner je ze aan die afspraak. Dat werkt.' Er is dan wel een flinke toename van meldingen van overlast geconsta teerd - de politie kreeg deze zomer 96 keer een verontruste burge; aan de lijn - maar de stijging kon vmgens Heerlien ook te maken hebben met de oproepen in de media om in ge val van hinder toch vooral het spe ciaal daartoe ingestelde telefoon nummer te bellen. Verder wist hij uit eigen waarneming dat een aantal meldingen loos of vals was. 'Op ie dere melding is actie ondernomen Meestal waren we er erg snel bij.' Soms kün je er met snel genoeg bij zijn, bekende Heerlien. 'Eén flinke schreeuw in de Kamerstraat en ver gezinnen liggen wakker. Maar als je daar dan arriveert is de herrie al weer voorbij.' De 96 klachten moeten in houdelijk nog worden verwerkt, maar Heerlien is tevreden over het afgelo pen uitgaansseizoen. 'In mijn bele ving is het een geslaagd seizoen ge weest.' Op enkele kritische vragen van raadsleden ten aanzien van de con sequente toepassing van het lik-op- stuk-beleid antwoordde Heerliens meerdere, districtschef Van Vemde. dat het beleid waar mogelijk nog steeds wordt toegepast, zoals afge sproken met het Openbaar Ministe rie. 'We hebben het wel strikt door gevoerd, maar niet alles leent zich ervoor. Bij het betalen van boetes door jongeren onder de achttien jaar moet je bijvoorbeeld eerst hun ouders inlichten. Nou. als je ziet wat er op zaterdagnacht door de Dorps straat loopt, daarvan is misschien wel tachtig procent jonger dan achttien.' Het voorstel van het college om vanaf volgend jaar ƒ245.000,- te bezuinigen op de uitgaven voor ge handicapten, is terughoudend ont vangen. De WD en GroenLinks verklaarden zich akkoord, maar Texels Belang en de PvdA hadden grote bedenkingen tegen de wijze waarop het groeiend tekort moet worden teruggebracht. Wat het CDA en D66 ervan denken, blijft nog even de vraag, aangezien beide partijen afbericht hadden ge daan voor de woensdag gehouden commissie Welzijn. 'Onze fractie worstelt met dit vraag stuk. Bezuinigen doet pijn', ver woordde Gerard Weijers van Texels Belang de gevoelens van waarschijn lijk alle leden van de raadscommissie, inclusief voorzitter (en wethouder) Nel Eelman. Meermalen werd verzucht dat het moeilijk is om juist een groep mensen die het over het algemeen toch al niet zo breed heeft, te korten op dergelijke vergoedingen. Maar niet iedereen trok daaruit dezelfde con clusie. Jaap Vlaming (GroenLinks) en Martin Trap (WD) constateerden bei den dat er een explosieve groei was geweest van het aantal mensen dat een beroep had gedaan op vergoedingensysteem en dat aan bezuinigen met valt te ontkomen. Weijers zag dat ook wel in, maar moest toegeven dat hij en zijn fractie genoten er nog niet uit waren. Zijn suggestie om de hoogte van de ver goeding afhankelijk te maken van het inkomen of het spaargeld van de ge handicapte, werd door wethouder Eelman en haar rechterhand Ger Praamstra afgewezen. Dat gold ook voor een eventuele eigen bijdrage, die volgens hen veel bureaucratische handelingen met zich mee zou bren gen en waarvan de kosten waar schijnlijk hoger zouden uitvallen dan de baten. Openbaar vervoer Klaas Modder (PvdA) stelde voor de uitgaven op een andere manier in de hand te houden. Hij ziet liever dat gehandicapten een pasje krijgen waarmee ze op een goedkope ma nier kunnen reizen met het openbaar vervoer, in plaats van dat ze een leef- kilometervergoeding krijgen om bij voorbeeld een taxi te nemen. Die bedraagt momenteel zeventig pro cent van de kosten die een gehandi capte maakt en moet volgens het college worden teruggebracht naar vijftig procent. 'We zijn met zeventig procent altijd ruimhartig geweest, nu gaan we terug naar de norm die de overheid stelt', verdedigde wethou der Eelman haar voorstel. Modder verwees naar een systeem dat is ont worpen door het Gewest Kop van Noordholland en waarvan onder meer door de gemeenten Anna Paulowna en Wieringermeer gebruik wordt gemaakt. Daann krijgen men sen die op grond van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten 'geïndiceerd' (aangewezen) zijn een pasje, waar mee zij per jaar 144 zones gratis kun nen reizen. Als de gratis zones op zijn, betalen ze ƒ1,- per zone en de gemeente de rest. Mobiel Modder was de enige voorstander van deze werkwijze. Van verschil lende kanten werd hij er op gewezen dat er tussen sommige dorpen op Texel maar een paar maal per dag een bus rijdt en dat veel gehandicap ten bovendien helemaal niet in staat zijn van de bus gebruik te maken. 'Het college kiest er juist voor om mensen zo mobiel mogelijk te hou den. Dan werkt ons systeem veel beter', aldus Eelman, die aanvulde dat ook aan de beltaxi's in Den Hel der de nodige nadelen kleven. Aan verhalen dat sommige gehandicap ten hun vergoeding in één klap uitge ven, tilde ze niet zo zwaar 'Ik weet dat er mensen zijn die er biefstuk van kopen en ik heb ook gehoord dat er een nieuw tapijt voor is aangeschaft. Het zij zo. Anderen kunnen met dat geld weer net hun tweedehands autootje aanhouden.' De argumenten leken indruk te ma ken op de twijfelaars, maar Weijers en Modder lieten zich toch met overha len. 'Daarvoor moet ik terug naar mijn fractie', meldde het raadslid van Texels Belang, een opmerking die werd herhaald door zijn collega van de PvdA.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5